Kitchen Iboe Indonesia: Makelaar in oosters eten Werkloosheidscijfer in Leusden relatief laag Mijn speelgoed lap wedstrijd »ij de SBBO dek Bruna signeert De Hamershof leusder krone Leusdense Marjolijn Prins start cateringorgansitie Gemeente wil zich meer inspannen voor werkzoekenden Dick Bruna J5S8» Ik wil hiermee laten zien dat de Indonesische keuken niet alleen uit rijsttafels bestaat". IKV-stand in De Hamershof WOENSDAG 8 MAART 1989 zakennieuws mimin lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIL!; sié was, en is een arm land. Niet iedereen heeft iedere dag vlees te eten. De tempé- en tahoe-gerech- ten zijn niet voor niets talrijk." SERVIES Het cateringbedrijf regelt met alleen gerechten, inclusief servies en bestek. Naar wens kan de ver zorging aangevuld worden met be geleidende gastvrouwen, aankle ding van de ruimte, muziek en dans. „Minstens één begeleidende mevrouw, raad ik altijd aan," licht Marjolijn toe. „Zo'n mevrouw in een prachtige sari gekleed, verhoogt niet alleen de sfeer, ze begeleidt tevens het eten en zorgt voor het wegwerken van de rommel en de afwas." Het begeleiden van een Indone sisch buffet kan bestaan uit het ge ven van informatie over het eten: „Bijvoorbeeld wat heet is en wat met. Of wanneer iemand laat weten bijvoorbeeld niet van garnalen te houden, op gerechten waarin tras- sie verwerkt zit te wijzen. Boven dien kan de gastvrouw kleine hap jes rondbrengen wanneer dit ge wenst wordt en allerlei taken van de vrouw des huizes achter de schermen overnemen. „De rom mel, servetten, stokjes enzovoorts, van een buffet ruimt ze op en zoals gezegd ze wast af." „De dames kunnen alles doen. We zemen bij wijze van spreken alleen de ramen niet." „Het is mijn bedoeling dat ook de vrouw des huizes of de op drachtgever zegt dat zij of hij zich een gast in eigen huis voelde." AANKLEDING Marjolijn Prins gaat er vanuit dat iedere aankleding m principe mo gelijk moet zijn. Ze heeft haar adressen en relaties. Waarbij het werk van haar man voor de nodige aanvulling kan zorgen. Bernard Prins is televisie-producer bij de NCRV afdeling Amusement. Mede hierdoor weet Marjolijn waar ze zowel zonodig cheerleaders als een gammalanorkestje weet te vin den. Marjolijn Prins verzorgde al ja ren parties in het Gooi, Doorn en meer plaatsen in de omgeving waar veel Indonesische mensen wonen, maar werkt sinds kort niet meer in opdracht en uitsluitend zelfstandig. Haar leerschool begon tijdens het werken op een reclame bureau voor haar huwelijk, en het werken als gastvrouw op beurzen, bij winkeldemonstraties en be- drijfsfestijnen, daarna Vanuit haar huis in Leusden re gelt zij vanaf heden parties, be- drijfsfestiviteiten, bruiloften, pre sentaties, reünies en waar men haar maar voor denkt in te kunnen schakelen voor een Indonesisch tintje. Wie aan het begin van de week opdracht geeft, kan over het algemeen dezelfde zaterdag feest vieren. Marjolijn Prins richt zich op bijeenkomsten van minstens vijf tien mensen. Een maximaal aantal gasten telt bij haar met. Tenten ge noeg te huur om ze onder te bren gen en ze hoeft immers met zelf te koken. Ze draait haar hand bijvoor beeld niet om voor een intiem feest in een bejaardenhuis. „Ik heb dat eens gedaan, het was een groot succes. We serveerden allemaal lichte hapjes als lunch. De mensen genoten. Het was weer eens wat anders dan de gebruikelijke zon dagse schnitzel." De kosten lopen op vanaf 35,30 per persoon voor het menu waarop ongeveer tien gerechten, goed voor twee maal opscheppen, staan. Daarbij komen al naar gelang de wensen, reiskos ten, drank, gastvrouwen en lokatie- regelingen. Marjolijn Prins heeft werk van haar hobby gemaakt. Eten als communicatiemiddel is bij haar zowel privé als zakelijk met duidelijk veel enthousiasme ver taald in uiterst verzorgde, gezellige samenkomsten. LEUSDEN - Marjolijn Prins omschrijft zichzelf ais „een ma- laar in eten". Haar voorliefde voor eten, met name de gerech- i uit haar moederland Indonesië, gecombineerd met organi- italent en een zorgvuldig opgebouwd net van relaties en leidde tot de partie-promotie en cateringorga- die ze nu heeft. Hetgeen betekent dat zij sinds 1983 'es verzorgt, demonstraties van bijvoorbeeld tropisch fruit maar vooral buffetten met Indonesische hapjes Voor de ervaren koud- en warm buffet eter, „weer eens Bnders dan de diverse salades gegroepeerd om de warme Voor Marjolijn een mogelijkheid om de heerlijke Indone- keuken te laten inburgeren. LEUSDEN - De werkloosheid in de gemeente Leusden ver houdt zich gunstig ten opzichte van het provinciale en lande lijke gemiddelde. Toch wil het Leusdense gemeentebestuur het niet bij deze konstatering laten. Als het aan het college van burgemeester en wethouders ligt gaat de gemeente zich nog meer dan tot nu toe bezig houden met het probleem van de werkzoekenden in de gemeente. Het gemeentebestuur is zich er terdege van bewust dat men nauwelijks in staat is zelf voor nieuwe arbeidsplaatsen te zorgen. Toch denkt men door een aktief 'arbeidsmarktbeleid' meer probleemgevallen een steun tje in de rug te kunnen geven bij het vinden van een baan. een cijfer van 12,5% genoteerd staat. Het percentage werkloosheid be draagt in de gemeente Leusden 7,7%. Dit betekent dat er ruim 600 Leusdenaren staan ingeschreven als werkzoekenden. In onze regio treft men nogal uiteenlopende percentages aan waar het om de werkloosheid gaat. In de gemeen ten Renswoude en Bunschoten is het percentage het laagst. In deze gemeenten bedraagt het werk loosheidscijfer 4,7%. In Baam en Eemnes is het cijfer al weer fors hoger met respectievelijk 9,9 en 9,4%. In de belangrijkste ge meente in de regio, Amersfoort, is het percentage werklozen zelfs hoger dan het landelijk gemid delde. Het Amersfoortse percen tage werklozen m het gewest Eemland bedraagt 11,4, terwijl voor de gehele provincie Utrecht TRIESTE GEVALLEN De 600 werklozen in Leusden wer den vorige week door wethouder Corri Verduin (PvdA) 'tneste ge vallen' genoemd. Niet iedereen in de commissie voor sociale zaken bleek het met deze terminologie eens te zijn. Harm Offereins (GPV/SGP) gaf toe dat er onder de 600 werkzoekenden best 'trieste gevallen' zouden zijn. Voor de ge hele groep vond hij deze uit spraak echter niet van toepassing. Onder de 600 werkzoekenden be vinden zich ook vrouwen die het "best leuk vinden wat te doen", terwijl ze zich zonder baan ook best kunnen redden. Verder stelde Offereins vast dat zich bij de 600 geregistreerde werkzoe kenden ook mensen bevinden die een baan zoeken van 13 uur per week. "Je kunt dan beter spreken van het zoeken naar een betaalde hobbie", aldus Offereins De mening van de heer Offereins werd vorige week bestreden door de adjunkt direkteur van het ge westelijk arbeidsbureau, de heer C J.H.M. Leurs. Het arbeidsbureau weet namelijk uit eigen ervaring dat het aantal werkzoekenden in de praktijk eigenlijk hoger is dan het aantal geregistreerde werk zoekenden. "Veel mensen laten zich niet inschrijven omdat ze er van uit gaan dat het arbeidsbureau toch niet voor werk kan zoeken. De door Offereins bedoelde groep vrouwen die graag weer aan de slag willen na een aantal jaren voor het gezin gezorgd te hebben, zien we bijna niet op het arbeidsbureau", aldus de heer Leurs. Toch ziet de adjunkt direk teur juist voor de groep 'herintre dende vrouwen' de meeste kan sen op de arbeidsmarkt TOEKOMST Juist voor vrouwen ziet het ar beidsbureau meer mogelijkheden in de toekomst. "In de jaren ne gentig zal de uitstroom van leerlin gen steeds rrunder worden", zo schetste de heer Leurs de ko mende jaren. De verwachting is dat er dan tekorten op de arbeids markt komen. De mannelijke be roepsbevolking zal in versneld tempo afnemen. Er zal derhalve een beroep gedaan moeten wor den op vrouwen. "Vrouwen moe ten zorgen dat ze dan beschikken over de juiste opleiding om een plaats in het bedrijfsleven in te ne men op terreinen als bijvoorbeeld management en automatisering", aldus Leurs. De werklozen van nu hebben niet veel aan de toekomstvoorspelling op wat langere termijn. De ge meente Leusden heeft daarom een beleid ontwikkeld dat men vastgelegd heeft in een nota. In de "beleidsnota voor het traject van uitkering naar werk" heeft het col lege de "invalshoeken voor een gemeentelijk arbeidsmarktbe leid" beschreven. BETROKKEN In de nota stelt het gemeentebe stuur dat zij een verantwoordelijk heid heeft waar het de werklozen betreft. "De gemeente is vanwege haar zorg voor het welzijn van haar inwoners rechtstreeks betokken bij het werkloosheidsprobleem", zo is in de nota te lezen. Omdat de gemeente het dichtst bij de burgers staat wordt zij ook direkt geconfronteerd met de ge volgen van de werkloosheid. On danks alle goede bedoelingen zijn de mogelijkheden voor een ge meentelijk beleid maar beperkt. Als het aan het college ligt wil men de mogelijkheden die men heeft ook ten volle benutten. DOELGROEP Er is sprake van werkloosheid in allerlei bedrijfstakken. In Leusden is de werkloosheid het grootst in de sector kantoor, handel, ge neeskundige dienst, metaal en in de zogenaamde 'algemene dienst', waarbij het vooral om on geschoold werk gaat. Men heeft vastgesteld dat in Leus den ruim de helft van het aantal werklozen al meer dan één jaar zonder werk zit. De indruk bestaat dat steeds meer mensen langer werkloos worden en dus ook lan ger gebruik moeten maken van een uitkering. Verder is duidelijk geworden dat de werkloodheid het grootst is onder de mensen met alleen een basisschool- of la gere beroepsopleiding. Uit het Leusdense onderzoek komt naar voren dat de langdurig werklozen het meeste problemen hebben om weer aan de slag te komen. Op zich is dit geen opmerkelijke con clusie. Ook landelijke onderzoe ken tonen aan dat dit beeld overal hetzelfde is. De gemeente Leus den wil haar aandacht vooral nchte op de doelgroep van lang durig werklozen. Vooral de men sen uit deze groep die een laag opleidingsniveau hebben en niet beschikken over werkervaring, worden vrijwel kansarm geacht. In Leusden betreft het hier een groep van 30 personen. VERPLICHTEN In het land is een discussie op gang gekomen over de vraag of werklozen verplicht moeten wor den om een baan te aanvaarden als die voorhanden is. In de ge meente Leusden is men voorals nog niet van mening dat wie dan ook verplicht moet worden tot het aannemen van een baan, al is men zich er terdege van bewust dat dat best in enkele gevallen heilzaam zou kunnen werken. Liever richt men de aandacht op die werklo zen die gemotiveerd zijn om te werken en geen baan kunnen vin den. Op dit ogenblik loopt er in de gemeente Leusden het project RADAR, gericht op oudere werk lozen Verder worden er via het Jeugdwerkgarantieplan jongeren geholpen werkervaring op te doen in Leusdense instellingen. Tot op heden werd er op verschil lende plaatsen binnen het ge meentehuis iets gedaan aan werk loosheidsbestrijding. Men wil deze versnippering een halt toe roepen door de zaken meer pro jectmatig aan te pakken. Het col lege van B en W stelt zich dan ook voor een projectleider aan te stel len die zich met de Leusdense werkloosheidsbestrijding kan be zighouden. De aan te stellen pro jectleider zal zich bezig moeten gaan houden met een groot aantal zaken. Hij zal een taak krijgen waar het voorlichting en advise ring aan werklozen betreft. Verder zal hij alle zaken op het terrein van werkloosheidsbestrijding in de gemeente moeten coördineren en begeleiden. Voo de gemeente is het aanstellen van een dergelijke functionaris naar alle waarschijnlijkheid geen dure zaak. Het gewestelijke ar beidsbureau heeft al toegezegd voorlopig bij te dragen in de kos ten. Verder zullen er ook via lan delijke regelingen gelden be schikbaar zijn. Wat de gemeente zelf uiteindelijk moet bijdragen kan men snel terugverdienen als men kans ziet uitkeringsgerech tigden weer aan werk te helpen. De gemeente heeft becijferd dat elke uitkeringsgerechtigde die weer aan het werk komt, voor de gemeente een besparing oplevert van 1760,- per jaar. De helft van deze besparing denkt men uit te geven aan een verdergaande werkloosheidsbestrijding. Uit de reacties tijdens de vergade ring van de commissie onderwijs, sociale zaken en milieu, werd vo rige week duidelijk dat alle poli tieke partijen zich willen inzetten voor een gecoördineerd arbeids marktbeleid. De gemeenteraad zal uiteindelijk moeten uitmaken of ze zich achter de door B. en W. opgestelde nota stelt. Als de ge meenteraad dit doet, dan bete kent dit dat het college met ver dergaande voorstellen zal komen waarover de raad zich zal moeten uitspreken. LEUSDEN - De kern Leusden van het Interkerkelijk Vredesberaad (IKV) is op zaterdag 11 maart met een stand vertegenwoordigd in winkelcentrum De Hamershof. De kern Leusden wil geïnteresseer den bij die gelegenheid informe ren over de stand van zaken rond de vernieuwingspolitiek, die de NAVO in verband met kernwapens voorstaat. In de stand, die van 10.30 uur tot 15.00 uur bemand is, zijn onder meer folders verkrijgbaar van de IKV en de Vrouwen voor Vrede over deze onderwerpen. Boven dien kunnen belangstellenden bij de stand terechtvoor de videofilm 'Hoe veilig is Nederland?' en voor informatie over manifestaties voor kemontwapening, die van 15 tot en met 18 maart op een aantal plaatsen worden gehouden. is een vorm van communi- [loe lekkerder het eten, des de communicatie ver- een uitgangspunt voor Pnns. „Pas nog heb ik een buffet verzorgd voor [emeenteraad. Voordat het legon, stond men nog lijn- genover elkaar. Maar zodra stonden en zaten te ge lvan het aangebodene, ver- de sfeer en kwamen de dichter bij elkaar." koken en het klaarma- ji gerechten een grote hob- ïs („niet alleen In- Frans; ik ben veel experimenteren"), worden niet door haar zelf Daarvoor heeft ze jèdnjf üt Amsterdam gevon- paar worden dagelijks ge- klaargemaakt van verse waarbij ook verse i horen." De klant kan kie- verschillende basismenu's |is mogelijk in overleg met ken. Niet alles is mogelijk, [ommige gerechten moeten naai kort na de bereiding lend worden. Paksoy bij- jeld zou snel in een groene teranderen." jnenu's bevatten een scala line hapjes zoals saté's, ren- 1 rempah-rempah, roedjaks, pisang-goreng, selada ketimoen pansits, sajoer Loedeh en Ajam ge rechten al dan met gecombineerd met nasi goreng, koening of poetih. Het zijn de meest voor de hand liggende gerechten voor mensen die de Indonesische keuken een beetje kennen. Volgens Marjolijn Pnns is dit haar bewuste keuze: „Behalve dat je vanuit commercieel oogpunt niet te veel onbekends kan aanbieden, wil ik hiermee la ten zien dat de Indonesische keu ken niet alleen bestaat uit rijsttafel. Ik wil graag de Indonesische keu ken „normaliseren". Daarmee be doel ik dat de Indonesische ge rechten net zo vertrouwd zouden moeten worden als bijvoorbeeld de Italiaanse gerechten als spag hetti en macaroni. INGEBURGERD De macaroni- en spaghetti- schotels, waarbij men op eigen wij ze experimenteert zijn volledig in geburgerd. Op dezelfde manier zou men met de Indonesische keu ken om moeten gaan. In de winkels liggen tegenwoordig zoveel Indo nesische ingrediënten die op veel mameren te gebruiken zijn. Pak soy bijvoorbeeld. Wanneer ik zo'n kooltje in mijn winkelwagentje leg, wordt mij vaak gevraagd wat ik daar mee doe. Met als gevolg dat ik soms enthousiast in een winkel in formatie sta te geven. Hetzelfde deed Marjolijn Prins, in opdracht, Marjolijn Prins (41): „Ik wil de Inonesische keuken graag normaliseren". llllllllllllllllilllllllllllllllllltllllllllllltllllllllllllllllllllllllllllllllllllMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIII iiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii'iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiii over tropisch fruit, met name kiwi's. Tijdens de samenstelling van het buffet houdt zij op verzoek reke ning met speciale wensen. „Voor mensen die Hollandse gerechten willen, maak ik bijvoorbeeld broodjes en bladerdeeghapjes Wel gerechten die passen bij de rest. Vroeger deed ik dit niet en regelden de mensen het zelf, met als gevolg plakken leverworst naast de safe. Dat kon met, vond ik." Marjolijn Pnns regels op ver zoek ook vegetarische buffetten. „De Indonesische keuken leent zich daar uitstekend voor. Indone- pBO-schooi werden onlangs kapwedstrijden gehouden. -USDEN - Op initiatief van de Regionale Opleidingscom- Kappen en het SBBO te Leusden, hebben een kleine nderd kapsters en kappers in een wedstrijd hun kunnen i in hun vaardigheden en creativiteit. Via het leerling- l bezoeken zij een dag per week het SBBO te Leusden, zij verder geschoold worden in het kappersvak. alitor de meeste onder de kap- en kappers was dit hun eerste op het gebied van kap- jden, maar ondanks dat dit erste ervaring was, bleek het niveau van de kapsters op een hoog niveau te staan mede door de steun van hun vakdocenten en be- dnj topleiders. De organisatie onder leiding van voorzitster Carla te Kloese liet ook niets aan het toeval over om de kapsters op hun gemak te stellen, want wie van deze kapsters droomt er niet van om onder het geluid van disco muziek en de belangstelling van zo'n 700 toeschouwers hun kun nen te laten zien. Dat deze sfeer, mderdaad goed was bleek al gauw uit de kwaliteit van het werk en de waarderende opmerkmgen van de jury. Dat de leerlingen niet alleen op hun vakgebied geschoold worden, maar ook op hun maatschappelijk bewustzijn, kwam tot uitmg m een tekenwedstrijd met als thema „mi lieu en een haarlak zonder schade lijk drijfgas". Ook hier een hoog niveau van de tekeningen. Coos de Joode zowel Europees als Neder lands kampioen dameskappen reikte de prijzen uit. VV1 EUSDEN - Aanstaande zaterdag, 11 maart, komt illustrator ia in boekwinkel De Hamershof, in het gelijknamige jcentrum, vier nieuwe peuterboekjes introduceren. De kjes vormen samen de zig-zag serie. Het zijn hard karton- Seplastificeerde volledig uitklapbare boekjes, met ieder piek Bruna illustraties, plus een cover. Zes illustraties aan 00 ijp^ant. de rest aan de buitenkant. De plaatjes geven speelgoed, wat kinderen zien op straat en in de tuin gjiteraard in een typische Dick Bruna vormgeving. De ifss bevatten geen tekst. ■^Hpavt «idee ^BPnoei pnom 1 is bedoeld voor peu- deaal hulpmiddel bij het emen van de dagelijkse i ken heen, dan wel om de fantasie de vrije loop te laten door de plaatjes aan elkaar te pra ten. Uit onderzoek is gebleken dat zeer jonge kinderen, in alle landen van de wereld, de voorstellingen vormgegeven in de heldere stijl, in basiskleuren: rood, geel, groen en blauw tegen een witte achtergrond en zwart omlijnd, snel herkennen en kunnen benoemen. Dick Bruna heeft met zijn herkenbare stijl veel waardering verworven van vorm gevers en pedagogen. De boekjes met de respectieve lijke titels: Mijn speelgoed, Mijn tuin, Mijn straat en Mijn dieren, kosten per stuk 6,95. Dick Bruna is zaterdag in boekwinkel De Ha mershof aanwezig.

Leusder Krant | 1989 | | pagina 11