itbreiding huisvesting an de peuterspeelzalen Riolering kruising Notitie over kinderdagverblijf ekt ongenoegen bij Pinkelotje Geen korting op omroeptientje leusiler krant tead denkt na over accommodatieproblemen MHet hierm voorgestelde beleid is inconsistent" ROSU vertraagd van start Schrijfdag Amnesty Thema-avond VOC Oefening op Soesterberg plaatselijk nieuws WOENSDAG 8 MAART 1989 IUSDEN - Tijdens de commissievergaderin van Welzijn en esting gisteravond in het gemeentehuis in Leusden, werd voorstel van het college besproken waarmee de huisves- •problemen van de peuterspeelzalen moeten zijn opgelost, college stelt voor twee koppels van twee semi-permanente len te plaatsen. Enerzijds ter vervanging van de peuter- 'lzalen Blij hof II aan het Cohenpad, Pinkeltje aan de Hoefij- er en Blij hof III, nu gevestigd in Het Jeugdhonk aan de Ha- Mïsveldseweg, anderzijds ter uitbreiding van het aantal peelzalen met één. moet multi-functioneel blijven. De uitbreiding van het aantal peuter speelzalen is gezien de lange wachtlijsten bijzonder wenselijk. De gemiddelde wachttijd om een peuter vanaf twee en half jaar naar een peuterspeelzaal te kunnen la ten gaan, is ruim anderhalf iaar. Met de plaatsing van de vier lo kalen gaat de gemeente ongeveer 525.000 kosten, volgens de ra ming. In het Meerjaren Aktiviteiten Plan is rekening gehouden met een investering van 450.000. Van de totale investering kan een bedrag van 150.000,- worden gedekt uit de investeringsreserve nieuwe beleidsvoornemens. De rest komt uit de pot onvoorziene uitgaven en uit de verlaging van de subsidie door het wegvallen van de huur voor de ruimte m het Jeugdhonk. Het college blijkt, volgens dit porstel bereid de noodlokalen te Aatsen. Dit kan echter niet op ©zelfde plaats waar nu de peuter- ?eelzalen, die aan vervanging toe staan. Zowel peuterspeelzaal eitje aan de Hoefijzer, als peu- ieelzaal Blijhof II aan het Co- >ad, zitten momenteel nog in Jlokalen die met alleen afge- eurd zijn, maar ook niet langer staan waar ze nu nog staan. II diende zelfs al voor juli te zijn, volgens het Zowel de om rond Blijhof II als Pin- hebben meerdere malen la- dat zij het bestem- uitgevoerd willen zien. college stelde dinsdagavond „koppel peuterspeelza- plaatsen aan de Kupersin- het marktterrein. Het „koppel" zou volgens het geplaatst kunnen worden Holm aan de Agruetenho- nu al noodlokalen van de Christelijke basis- de Holm staan. In beide ge- is en vrijstellingsprocedure De voorzitster van de Tmeke Steenbeek, erg blij te zijn met de van het college. „Wan- plannen worden uitge- we dik tevreden". Alleen uitvoering en wanneer begonnen kan worden heeft zij zo haar bedenkingen. "Wanneer een vrijstelingsprocedu- re moet worden begonnen, moeten deze voorstellen bij de Provincie worden ingediend. Wanneer alles vlot verloopt neemt dit minstens vier maanden in beslag. Daarbij hoort een inspraakprocedure. Wanneer omwonenden bezwaar gaan aantekenen kan dit allemaal langer gaan duren". De mogelijkheid dat omwonen den bezwaar zullen gaan aanteke nen lijkt niet denkbeeldig. De noodlokalen aan de Kupersingel zullen, als de voorstellen doorgaan, geplaatst worden op het trapveldje van de buurt. De Agnietenhove lijkt vooralsnog genoeg ruimte te bie den, maar hoe de omwonenden daar denken over nog meer nood lokalen, is niet bekend. VERHUIZING De verhuizing van Blijhoff III, de peuterspeelkzaal die nu gehuisvest is in het Jeugdhonk aan de Hamers- veldseweg, is meer dan waar de Stichtmg Leusdense Kindercentra op durfde hopen. Het voorstel om ook deze peuterspeelzaal m een van de nieuw neer te zetten noodlo kalen te hmsvesten is het gevolg van een bezoek van enkele raads leden aan de huidige locatie. De ruimte in het Jeugdhonk is klem en LEUSDEN- In verband met de voorgenomen reconstruering van de kruising Middenweg/ Asschatterweg wil het college meteen de noelnng aldaar renoveren. In natte tijden geeft de huidige installatie nogal eens overlast. Mevrouw Van der Kar, raadslid voor het CDA, vroeg zich tijdens de commissievergadering van ruimtelijke ordening en openbare werken af of het, met de ontwikkeling van het verkeersplan in het achterhoofd, wel verstandig was nu de riolering te gaan vervangen. De huidige installatie is bovendien nog niet afgeschreven. Voorzitter Joost dejongh was dat met met haar eens. „De situatie zoals die nu is, rechtvaardigt maatregelenvond hij. De kosten van de vervanging van de riolering wordt geraamd op 25.000,-. Het voorstel komt eind deze maand in de raad. EUSDEN - Gisteravond, dinsdag 7 maart, besprak de com- Lsie Welzijn en Huisvesting de gemeentelijke notitie over het liderdagverblijf Pinkelotje. Morgenavond staat dezelfde no- op de agenda van de commissie Financieel Beleid en heer. De notitie waarin de gemeente voorstellen, maar voor fok afwijzingen doet ten aanzien van groepsgrootte, ouder- jage en salariëring, heeft op z'n zachtst gezegd niet de Remming van het bestuur van het betreffende kinderdagver- ijf Pinkelotje. De vice-voorzitter van het be- L_ kreeg de notitie van de ge ënte vorige week bij toeval in i. Hij moest vervolgens met en teleurstelling vaststellen 'eel van hetgeen overeengeko- was m eerdere versies van notitie, in deze uiteindelijke iie verdwenen was. „Het hierin (rgestelde beleid is inconse- it" volgens de vice-voorzitter het bestuur van het Kinderdag- ilijf, de heer Harry Kleintjes; t weerspiegelt in geen enkel ipzicht de mondeling gegeven po- itieve benadering van de verant- rdelijke wethouder, mevrouw Evelien Blom, ten aanzien van kin deropvang, ook voor ouders met bgere inkomens. In deze voorstel- jen&noeten ouders en leidsters op kraaien, zonder dat daar iets van iejjjemeente tegenover staat". De voorstellen van de gemeente bieden m haar notitie over het gfflerdagverblijf, zijn m het kort iagengevat; Het afwijzen van het voorstel van èg kinderdagverblijf de bezet- igraad van vijftien naar twaalf leren terug te brengen, het- overeenkomend zou zijn met ichtlijnen van zowel het minis- van WVC en de overkoepel- organisatie WKN (Werkge- (nschap Kindercentra Neder- ie CAO Welzijn niet toepas te verklaren op de salarissen [de vier leidsters (samen voor per week), luwkundige voorzieningen aan iten brengen, van het bij de erbouw voor de ingebruikneming vergehouden geld; 22.827,46, Het kinderdagverblijf de ope- irigstijden met een uur per dag te Mén verlengen, is tien arbeidsuren ^eek, zonder dat dit voor de lente financiële gevolgen De retnbutietabel waardoor de tuïerbijdragen worden vastge- teld aan te passen, hetgeen vol- Harry Kleintjes, een gemid- elde verhoging van de ouderbij- Bnen van ongeveer 25% tot ge- zal hebben. verblijf Pinkelotje begreep, vol gens de vice-voorzitter Harry Kleintjes, al snel na het gebruik nemen van het huis aan de Marien- hove, dat men met de verleende subsidie niet uit kon komen. Twee maanden na de feestelijke ope ning, in februari 1988, verzond het bestuur een brief naar de gemeen te. In deze bnef, gedateerd 15 april 1988, laat het bestuur van de Stich ting weten niemand te hebben kun nen vinden die onbetaald, maar vakkundig het door de gemeente vastgestelde aantal betaalde leid sters wil komen aanvullen. „Mede als gevolg van de tegenwerking van GAK en BVG die vinden dat dit werk door betaalde krachten ge daan moet worden en dus niet door vrijwilligers met behoud van uitke ring behoort te geschieden". Hier door werd het bestuur gedwongen invalkrachten m te zetten, omdat anders een adequate kinderop vang van 15 kinderen per dag, niet mogelijk was. Hierdoor raakte de personele begroting overschre den, met als gevolg dat het kinder dagverblijf momenteel kampt met schulden. Hoeveel het kinderdag verblijf de begroting heeft over schreden houdt Harry Kleintjes nog even voor zich. Maar dat dat enkele duizenden zal belasten staat vast. In de bnef aan de gemeente van elf maanden geleden, hield het be stuur een pleidooi voor hogere sa lariëring van de leidsters waaraan het bestuur hoge eisen wenste te stellen. Zij voegde ter vergelijk een overzichtje toe van hetgeen m om ringende gemeenten aan de leid sters in kinderdagverblijven wordt betaald. Omgerekend per kind komt de gemeente Leusden daar als meest zuinige gemeente uit. In Amers foort komt de subsidie per kind plaats neer op 10.000,- tot 12.000,-, in Hilversum waar de personeelslasten voor de volle honderd procent gesubsidieerd worden circa ƒ7.150,- in Utrecht 8.850,- Zeist ongeveer 5.250,-, in Leusden.2.433,-. Het voorstel van het kinderver- blijf om de CAO-Welzijn te volgen, waarbij rekening gehouden kan worden met vakanties, A.D.V. en buiten gewoon verlof, zou betaald kunnen worden enerzijds uit een verhoging van de subsidie, ander zijds uit een verhoging van de ou derbijdrage. De brief van april 1988 spreekt van een geraamd tekort van 32.350,- over 1988. De brief sluit af met „De bijgaande begro ting geeft een beeld van de nood situatie. Deze nood is accuut, de problemen dienen zich onmiddel lijk aan. „Sindsdien werd officieel niets meer van gemeentezijde ver nomen, volgen Harry Kleintjes. Het bestuur van de Stichting Kinder dagverblijven hield goede moed doordat begin 1988 Het Kinderver- blijf door de wethouders en de ge meenteraad de wereld werd inge- schopt met de warme mededeling „Als het niet lukt, kom dan maar terug". Bovendien volgde een aan tal gesprekken, onder andere met wethouder mevrouw Evelien Blom, waaraan het bestuur de indruk overhield dat mevrouw Blom's op stelling „geïnteresseerd en begrij pend was en grote bereidheid toonde om mee te werken aan een strukturele oplossing voor de gere zen financiële problemen". Het be stuur vindt zich teruggezet naar af en spreekt van een „onwerkbare, onaanvaardbare situatie". HANGIJZER Niet alleen de salarissen van de leidsters vormen een heet hang ijzer, hoewel alles met alles te ma ken lijkt te hebben. Het kinderaan tal vormt ook een moeilijk punt. De gemeente vindt dat het kinderdag verblijf moet draainen met vijftien kinderen, waarbij twee vaste leid sters, aangevuld met vrijwillige krachten. Het Kinderdagverblijf is van me- UBSIDIE Hei bestuur van het kinderdag- De peuterspeelzalen in Leusden zitten te springen om meer en betere huisvesting. De politiek buigt zich over een mogelijke oplossing. Het kinderdagverblijf Pinkelotje werd vorig jaar feestelijk m gebruik genomen. door Marianne de Valck rung dat het huis aan de Marienho- ve te klem is om vijftien kinderen dagelijks op te vangen. Hetgeen indirekt door de gemeente beves tigd wordt, want m de notitie staat het voorstel de schuur bij de speel ruimte in de kamer te trekken. „Ook zo'n voorstel, dat voor ons volstrekt uit de lucht komt vallen" volgens de voorzitter. „Ineens blijkt er geld over te zijn van de verbouwing en blijkt de gemeente daarvoor wel een plannetje te heb ben. We zijn erg bemeuwd hoe dat plannetje er uit ziet en wanneer en hoe de gemeente dat denkt te reali seren. Blij zijn we er wel mee na tuurlijk. Zoals we ook blij zijn met ons onderkomen. Het is alleen te klem voor vijftien kinderen tussen de 0 en 4 jaar tegelijk. Ook wat betreft het aantal slaapplaatsen bo ven. Daarom willen we het aantal terugbrengen op twaalf'. Hetgeen overigens ook het probleem van de noodzakelijke begeleiding ge deeltelijk oplost. Het ministerie van WVC en do overkoepelende orga nisatie WKN geven als richtlijn twee leidsters op maximaal tien kinderen. In Leusden vindt het col lege dat het met twee vaste krach ten op vijftien kinderen moet luk ken. ARGUMENT Het terugbrengen van het aantal kinderen, kost geld. De gemeente wijst m haar notitie dit voorstel af met het argument „Wij hebben ge constateerd, dat het bestuur m haar berekenmgen uitgaat van een be zetting van 90%, derhalve van een aantal van 13,5 kinderen (per dag). Wij wijzen erop dat bij een maxi mum aantal van 12 kinderen ook geen bezetting van 100% gehaald zal kunnen worden, zodat het dan om effectief 12x90% 11 kinde ren zou gaan. De financiële conse quenties hiervan achten wij onaan vaardbaar; 12.000,-." Volgens Harry Kleintjes klopt de door de gemeente aangevoerde berekening niet. Immers wanneer het kinderdagverblijf m bezettmg terug zal gaan, kan gezien de „overhead" die er nu is is de hon derd procent bezetting wel bereikt worden. OUDERBIJDRAGEN Bij de subsidietoekenning zijn voorwaarden gesteld met betrek- long tot de doelgroep van het kin derdagverblijf. De doelgroep moet bestaan uit Leusdense kinderen van 0 tot 4 jaar, die elders niet ge plaatst kunnen worden. De helft van het aantal opgenomen kinde ren moet komen van ouders die een „relatief' duur tarief betalen. Uit de ervaringen van 1988 blijkt het bestuur van het kinderdagverblijf daarin niet sturend te hebben moeten optreden. De doelstelling betreffende de exploitatie werd „op een natuurlijke manier" ge haald. Op dit moment maken 22 ouder(paren) gebruik van het kin derdagverblijf. Daarvan best be staat 23% uit één oudergezinnen, 68% uit tweeverdieners en 9% uit studerenden. Op de wachtlijst staan 20 kinderen. De gemiddelde wachtlijst is nu één jaar. Hierbij merkt de vice-voorzitter op dat de gemiddelde leeftijd van de binnen komende kinderen, ter vervanging vein de vierjarigen die naar de kleuterschool gaan, steeds jonger wordt. Opgeven gemiddeld een jaar voor de geboorte van het kind blijkt eerder regel dan uitzonde ring. De ouderbijdragen zijn gere lateerd aan het inkomen, volgens een schijvensysteem. Het laagste tarief komt neer op 45,-, het hoogst op 609,- per kind per maand. Door herziening van dit schijvensysteem zal het to taal aan ouderbijdragen ongeveer ƒ7.000,- kunnen stijgen. „De ou derraad heeft al laten weten fali- kant tegen dit voorstel te zijn. Zeker wanneer de gemeente daar niets tegenover kan zetten" volgens Har ry Kleintjes. Een verhoging van 25% voor mensen die nu het hoog ste tanef van ruim zeshonderd gul den betalen, betekent straks 750,- per maand, per kind. Een derde van het aantal ouders valt onder het middelpunt van rond de 300,- per maand, dat straks 350,- zal worden. Waarmee het kinderdagverblijf voor mensen met lagere inkomens moeilijker bereikbaar wordt. OPENINGSTIJDEN Nu is het Kinderdagverblijf vijf dagen per week geopend, van 8 uur 's morgens tot 17.00 uur 's mid dags. In de praktijk blijkt dat wen selijk de openingstijden te verlen gen tot 18.00 uur. De gemeente stemt in, gezien de notitie, met deze verlenging, maar niet met de daar aan verbonden kosten begroot op ongeveer 6.000,-. Het bestuur van het Kinderdag verblijf kan slechts teleurgesteld op het voorgestelde beleid ten aan zien van het enige Kinderdagver blijf in Leusden reageren. „Onwil lekeurig dringt zich een beeld op van bestuurlijke inconsistentie. De positieve houding is immers op geen enkele maruer waar gemaakt. En dit klemt des te meer nu van gemeente wege alternatieve wor den onderzocht voor kinderop vang. Het zou van zorgvuldige be sluitvorming getuigen als eerst het Kinderdagverblijf goed op poten zou worden gezet, alvorens andere wegen worden ingeslagen, citeer de vice-voorzitter uit zijn brief aan het college van deze week. Een ding is volgens hem zeker; „Zoals het nu is en zoals het nu voorge steld wordt, kan het niet". UTRECHT - Het is niet mogelijk de inwoners van de provin cie Utrecht een compensatie te bieden voor de late start van de regionale omroep in Utrecht. De Mediawet en de besluitvor ming over de regionale omroep in Provinciale Staten laten dit niet toe. Dit schrijven Gedeputeerde Staten in antwoord op vragen van de WD-fractie in Provinciale Staten. Radio Utrecht ging op 1 februan jongstleden van start. De mwoners Vein de provincie zijn verplicht van af 1 januari 1989 een provinciale opslag van 10 gulden per jaar op hun algemene omroepbijdrage te betalen. Met de opbrengst van die opslag bekostigt de provincie de regionale omroep in het eigen ge bied. „Het is helaas onvermijdelijk ge bleken de opslag per 1 januari te heffen", aldus GS. Het college wijst erop dat de omroep voor zover mogelijk alle voorbereidingen ge troffen heeft om tijdig met haar uit zendingen te kunnen starten. De feitelijke beslissingen over zend tijdtoewijzing, over de opslaghef fing en over de bekostiging van de voorbereidingskosten die de om roep moest maken, lieten echter langer op zich wachten dan was voorzien. Daarom kon het bestuur van Radio Utrecht pas in november 1988 daadwerkelijk starten met het werven van personeel, het zoeken van huisvesting en het treffen van allerlei technische en programma tische voorzieningen. „Van het om- roepbestuur kon in redelijkheid niet gevergd worden om zonder uitzicht op financiële middelen duurzame verplichtingen aan te gaan", aldus GS Overigens heeft het college in het verleden steeds bepleit dat de regionale omroep betaald zou moeten worden uit de algemene omroepmiddelen. Ook de moge lijkheden van verruiming van re clame-inkomsten via de STER zou den volgens GS serieus worden on derzocht. LEUSDEN - De schrijfgroep Leus den van Amnesty International houdt maandag 13 maart haar maandelijkse schrijfdag. 's Mid dags is er van 13.00 uur tot 15.00 uur in De Kit aan de Geertruidishof 29 gelegenheid tot het schrijven van brieven aan autoriteiten van lan den, waar de mensenreenten met voeten getreden worden, 's Avonds zijn schnjflustigen van harte welkom in basisschool De Brink, Lijsterbeslaan 59. Deze maand staan de autoriteiten van Syrië, Indonesië, Ghana en Nepal centraal. Er kan geschreven wor den in het Nederlands, Engels of Spaans. Voorbeeldbrieven en ma teriaal liggen klaar. Slechts de postzegels moeten worden be taald. Belangstellenden kunnen voor meer informatie terecht bij 943374. LEUSDEN - In het Vrouwen Ont moetingscentrum 't Vooronder wordt woensdag 15 maart een the ma-avond over tuinieren gehou den. Hovenier B. Kleter zal samen met een andere tuindeskundige, mevrouw Gerritsen, een avond ver zorgen over de aanleg en het on derhoud van tuinen. Bovendien zullen de gastsprekers ingaan op vragen uit de zaal. De avond is bedoeld voor vrou wen van alle leeftijden en de toe gang is gratis. De bijeenkomst be gint om 20.00 uur. Voor meer infor matie kunnen geïnteresseerden contact opnemen met M. van Vuu- re, telefoon 945697, of met M. Groet, telefoon 947138. LEUSDEN/SOESTERBERG - Op de vliegbasis Soesterberg begint dinsdag 14 maart een grote oefe ning voor het Nederlandse en Amerikaanse personeel van de ba sis. Gedurende dne aaneengeslo ten dagen oefent de vliegbasis on der gesimuleerde oorlogsomstan digheden op haar taken, waarbij een intensief oefenprogramma wordt afgewerkt. Op de vliegbasis zal naar ver wachting m de periode van 14 tot en met 16 maart veel worden gevlo gen. De vluchtoefeningen kunnen daarbijal om zeven uur 's morgens beginnen en doorgaan tot midder nacht Tijdens de oefeningen kan ook van andere dan gebruikelijke aan vliegroutes gebruik gemaakt wor den. De basis gebruikt tijdens de oefeningen sirenes om het perso neel te waarschuwen. Omwonen den van de basis kunnen daarvan tevens hinder ondervinden. De oe fening wordt in de loop van don derdag 16 maart beëeindigd.

Leusder Krant | 1989 | | pagina 5