'De Eendracht' weer helemaal terug Een Seniorenraad in Leusden? Aap, Noot, Mies en het Groene Boekje Training van - het geheugeil leusder knwwfc V o lksdansinstuif voor ouderen Boeiende vertolkingJa ziet u, ik ben Neeltje" Aanrijding PCOB-bijeenkomst over de Islam plaatselijk nieuws WOENSDAG 8 MAART 1989 den erg veel energie van de toen malige bestuursleden. „Het was een echt hoogtepunt in het be staan van de vereniging", aldus de huidige regisseuse Dicky Rep. Na het jubileum werd men het niet eens over de koers die men ver der moest gaan, met als gevolg een uiteengevallen vereniging. De 'Eendracht' liet voor het eerst weer van zich horen tijdens de jaarlijkse septemberaktiviteiten op en rond de Hamershof. Men vertoonde toen het openluchtspel 'Dwazen'. Na die tijd is men hard aan het werk gegaan om een nieuw blijspel in te studeren. Het restultaat van dat werken was za terdagavond te zien in het aktivi- teitencentrum 'De Korf. Tot grote verrassing van het bestuur en de toneelspelers was de opkomst van het publiek ver-ass^nd groot. Ge let op de publieksreacties tijdens het blijspel leefden de toeschou wers erg mee met hetgeen er op het toneel gebeurde. „Voor de spelers was dit een extra stimulans om het nog beter te doen dan op de repetities", aldus de enthou siaste regisseuse na afloop van de voorstelling. NEELTJE Het blijspel dat 'Eendracht' op de planken zette was van de schrijver Duut van Goor en getiteld „Ja ziet U, ik ben Neeltje" Het verhaal zelf en de uiteinde lijke ontknoping waren met het in teressantste deel van het blijspel. Zoals wel vaker gebeurt, waren ook bij dit blijspel de dialogen en de onverwachte verwikkelingen het aardigst. Het hele spel draaide om een pen sion dat geleid werd door een moeder met dne dochters. Twee daarvan hadden een leeftijd be reikt die voor jonge mannen erg interessant is. De derde dochter had die leeftijd nagenoeg bereikt. Aanvankelijk lijkt het er op dat het met het pension niet erg wil vlot ten. Tot het moment komt waarop zich achtereenvolgens allerlei lie den aanmelden die wel willen werken in het pension of er een kamer willen huren. Het pension raakt op die manier erg leuk be zet De misverstanden en proble men stapelen zich echter op als drie heren los van elkaar dezelfde naam opgeven. 'Ook Job' die al langer een steun en toeverlaat van de familie is, ziet ook geen kans de 'misverstanden' definitief uit de weg te ruimen. Hoe een en ein der dan wel afloopt kan men zelf gaan zien als de Eendracht nog maals het stuk ten tonele voert TRADITIE Met de 'come-back' van de plaat selijke toneelvereniging wordt een zeer lange tradiüe voortgezet. In de laatste jaren van de aktieve 'Eendracht' was het publiek ver wend met toneel van een behoor lijk niveau. Met een bijna geheel nieuwe ploeg amateur-toneelspe lers hoeft de 'nieuwe' toneelver eniging zich niet te schamen. Het toneelspel van zaterdagavaond was van een zeer goed gehalte. Om een nieuw lid, Marjolein Hue- üng, ook maar direkt de hoofdrol te laten spelen was zeker geen misgreep van Dicky Rep Me- LEUSDEN - „We zijn trots dat we er weer zijn", zo begon de voorzitter van de Leusdense toneelvereniging 'Eendracht', Ines van Zandwijk, zaterdagavond haar welkomstwoord. Dit jaar bestaat de 'Eendracht' al weer 56 jaar. De vereniging is daarmee één van de oudste in de gemeente Leusden. De laatste jaren heeft de vereniging niets van zich laten horen. Een en thousiaste ploeg heeft echter de draad weer opgepakt met als resultaat dat er zaterdagavond weer veel plezier was te bele ven aan de verrichtingen van de toneelamateurs. Op een enkeling na bestaat het hele Eendrachtbestuur uit nieuw komers. Het heeft er even naar uit gezien dat de Eendracht als ver eniging totaal zou verdwijnen. In februan van het vorig jaar hebben enkele leden echter de koppen bij elkaar gestoken. Het gevolg was een opleving van de plaatse lijke toneelvereniging. Het 'insla pen' van de vereniging gebeurde in feite al direkt na het vijftigjarig bestaanvan de vereniging. De fes tiviteiten rond het jubileum verg- ,Ja ziet u, ik ben Neeltje". De Eendracht bracht na enkele ]aren afwezigheid weer een fraai toneelsmk op de planken. vrouw Hueting deed het uitste kend in de rol van Marie Beers, de pensionhoudster en moeder van drie huwbare dochters. Twee van de dne dochters, Lisette Visser en Barbara Rep waren al vertrouwd met het toneel. Zij had den deel uitgemaakt van de toen malige jeugdafdeling van de 'Een dracht'. Het derde 'zusje', Ma- nanne Monrunkhof wist zich prima op het toneel te bewegen. Renze Stennga moest als 'Oom Job' ais het ware een rots in de branding zijn. Op het toneel was hij dat ook in werkelijkheid. Renze Stennga was dan ook één van de weinige oud-gedienden in het korps tone listen van de 'Eendracht'. Zonder iets af te willen doen van de kwaliteiten van de andere spe lers mag de naam van Jomt Peters niet ongenoemd blijven. Als pseudo-huisknecht wist de even eens uit de jeugdploeg voortge komen jomt zieft uitstekend over het toneel te bewegen. Ook op andere terreinen kan een vergelijking met de 'oude' Een dracht de toets der kritiek door staan. Het grime-werk van Alie Tij mensen verdient zonder meer een compliment. Aparte vermelding verdient het decor waarvoor de gehele Eendrachtploeg verant woordelijk is. Omdat een aantal Leusdense middenstanders ge heel belangeloos meewerkte, zag het geheel er erg profes] uit. Aanstaande zaterdag, 11 J kunnen belangstellenden q rige week niet geweest ai nog de verrichtingen 'Eendracht' gaan bekijket] 20.00 uur voert de ton« eniging nogmaals het blijj ziet u, ik ben Neeltje', op,| van handeling is ook dan w toneelzaal van 'de Korf. 1 bij enkele voorverkoopadj zijn plaatskaarten ook aan| te verkrijgen. LEUSDEN - Op de kruising Rand- weg/Zwarteweg raakten dit week einde twee automobilisten betrok ken bij een aanrijding. Ait- list M. uit Woudenberg ver^ geen voorrang aan T. uit L waarna een aanrijding met r| vermijden was. De auto's rj zwaar beschadigd en worden afgesleept. Perso ongevallen deden zich nietl LEUSDEN - „Als je invloed wilt hebben op het beleid, moet je zo dicht mogelijk bij de beleidsmakers zitten", zegt de voorzitster van de Seniorenraad in Amsterdam. Steeds meer gemeenten gaan over tot het instellen van een Senio renraad of, zoals zo'n raad meestal officieel heet, een Commissie Ouderenbeleid. Onze senior-medewerker dook in de lectuur over deze Seniorenraden en had een gesprek met de voorzitter van de Soester Adviescommis sie Ouderenbeleid en met de voorzitter van de SWOS, Stichting Welzijn Ouderen Soest. Reeds meer dan 25 ge meenten m Nederland hebben een Seniorenraad en dat aantal groeit nog steeds. Ook m de Nota „Bedien Leusdens .ers op maat" waarin een aanzet wordt gegeven voor een toe komstige nota over het oude renbeleid in de gemeente Leusden, wordt gesproken over een Seniorenraad. Zo'n raad wordt omschreven als een gemeentelijke commissie die tot taak heeft de locale overheid, gevraagd en onge vraagd, te advisieren over het algemeen beleid voor ouderen of over onderdelen van dat beleid. Het gemeentebestuur kan op basis van artikel 61 van de Gemeentewet zo'n commis sie instellen, en de bevoegd heden en de samenstelling be palen. In de Leusdense nota wordt nogal wat huiver uitge sproken over een dergelijke seniorenraad. Er is toch een organisatie als de WOL? In Soest is ruim anderhalf jaar een Gemeentelijk Advies commissie Ouderenbeleid werkzaam. Wat vindt de voor zitter van de Stichting Welzijn Soest van zo'n adviescommis sie? De heer Th. Holleman zegt hierop: „Wij hebben erg pret tige contacten met deze com missie. Het is geen concurrent. In de Commissie Ouderenbe leid wordt alles duidelijk be keken vanuit de invalshoek van de ouderen en de oude renbonden, dus vanuit de ou deren zelf. Bij ons in de SWOS zitten zoveel verschillende dis ciplines die allemaal deelbe langen hebben, terwijl in de commissie het algemeen be lang van de ouderen zelf voor op staat. De SWOS is een over koepelende stichting, dus een mixture van de professionele werkers, de vrijwilligers en van de ouderen." Hij voegt hieraan toe: „De ouderen zijn in zekere zin cliënt van de an dere leden van de SWOS. Zij zitten dus bij ons aan één tafel met de professionele hulpver leners. De belangen zijn dus heel verschillend. In de SWOS is de inbreng van de ouderen zelf dan ook moeizamer. In de Adviescommissie Ouderen beleid maken zij, terecht, de meerderheid uit. De ouderen bonden kunnen daar hun kan didaten voor aanwijzen. Zij hoeven daar niet bang te zijn dat ze door de professionelen terug worden gefloten en kun nen zich daar veel meer profi leren." VERTEGENWOORDI GING In een commentaar van de Leusdense Protestants Christelijke Ouderenbond op de gemeentelijke ouderennota brengt men hetzelfde onder woorden. Daar heet het „De WOL" is alleen een overkoe peling van vooral dienstverle nende organisaties, die of professioneel aan een instel ling zijn verbonden, of van ker kelijke zijde in het leven zijn geroepen of uit vrijwilligers zijn samengesteld. Daaraan zijn dan tenslotte werkelijke ouderenorgarusaties toege voegd. Hoezeer wij grote waardering hebben voor het werk van de WOL en hoe er kentelijk wij ook zijn daarin een bescheiden aandeel te hebben, wij kunnen m de WOL geen vertegenwoordiging van de ouderen zien." Evenals de voorzitter van de Soester Stichting Welzijn Ouderen meent het commentaar PCOB dat het zowel „om principiële als om praktische redenen met aanbevelenswaardig" is, dat een Stichting of Vereniging Welzijn Ouderen fungeert als adviesorgaan van de gemeen te Ook in de omschrijving van de taak komt men overeen: „Zij (de bestuursleden) zijn wel bekwaam, maar zij zijn niet ge kozen om ouderen te verte genwoordigen maar om oude ren hulp te verlenen en deze hulp te coördineren." SUBSIDIEAANVRAAG De heer Holleman wijst het samenvallen van een Stichting Welzijn Ouderen met een Ge meentelijke Adviescommissie Ouderenbeleid ook om een andere reden van de hand. Wij als SWOS dienen jaarlijks onze subsidie-aanvraag bij de ge meente in voor onze exploita tie, voor onze activiteiten en voor speciale projecten. Ook ondersteunen wij subsidie aanvragen van de aangesloten leden. Je kunt toch zeker niet hebben dat de gemeente dan ons zou vragen om advies te geven over onze eigen subsi- die-aanvragen. Dan loop je vast. Een Commissie Ouderen kan dat wel, die kan ook meer algemene belangen een rol la ten spelen. Ook de heer H. I. Jorna, voorzitter van de Commissie Ouderenbeleid Soest bena drukt „het kardinale punt is, dat de groep waar het in feite om gaat, de ouderen, maar een onderdeel is in de Stichting Welzijn Ouderen Over de noodzaak van een Senioren raad, Gemeentelijke Commis sie Ouderenbeleid meent hij: „Je hebt jongeren, midden groepen en ouderen. Ouderen hebben eigen belangen, denk aan woningbouw aan ver- keersvragen en aan sommige voorzieningen. Als we m een ideale wereld zouden leven zou een aparte commissie niet nodig zijn. Maar we leven niet in zo'n ideale situatie daarom hebben we nu zo'n categorale commissie nog nodig. Op zo'n manier kunnen wij als ouderen onze stem laten horen op een plaats waar vlakbij beslissin gen over ouderenbeleid wor den genomen." En hij voegt eraan toe. „Als we het goed doen is misschien over tien jaar zo'n commissie niet meer nodig. Maar dat zien we dan wel." VERLENGSTUK Over de werkzaamheden van de Adviescommissie ge vraagd, antwoordt Jorna: „We zijn als het ware een verleng stuk van de gemeenteraad en we bekijken wat voor ons komt vanuit de ouderen, wat bete kent deze regeling, deze geld- verdeling voor de ouderen. We geven dan aan het ge meentebestuur een geargu menteerd advies om iets wel of met te doen. Wij brengen ook advies uit over de voorstellen van de SWOS over de beste ding van de gelden van het flankerend beleid. De ge meente vraagt ons om dat ad vies over de bij de gemeente ingediende aanvragen. Door onze regelmatige en goede contacten met de SWOS weten wij wat hun argumenten zijn, zodat onenigheid niet gauw zal voorkomen." Over de samenstelling van de Soester Adviescommissie merkt Jorna op: „De meerder- neid bestaat uit leden die door de plaatselijke ouderenbon den naar voren zijn gebracht. Daarnaast heeft het gemeente bestuur nog drie mensen be noemd uit de niet-georgani- seerde ouderen, en uit deze 'natste drie komt ook altijd de voorzitter voort. Zo vormt onze commissie een aardige weer spiegeling van de ouderen in Soest." Leusdens wethouder Evelien Blom zei bij de ope ning van de Ouderenmarufes- tatie „Denk eerder aan later": „U ouderen moet zelf uitmaken wat u wilt. We kunnen uw ken nis en ervanng met missen." En zij voegde daar aan toe: „Terecht wenst u niet betutteld te worden. Daarom: vertel ons wat u wilt." Is het antwoord op deze oproep het instellen van een Seniorenraad, een Ge meentelijke Commissie Oude renbeleid? De tijd zal het leren. Maar met alleen de ouderen zijn bemeuwd, ook de veerti gers die straks semor zullen zijn. (Over Landelijke Raad voor het Ouderenbeleid schreef onze senior-medewerker m de Rubriek „Ouder Worden" van 4 januan en over de Provincia le Utrechtse Raad voor het Ou derenbeleid in dezelfde ru briek op 25 januari van dit jaar). In 1934 zat ik in de vierde klas lagere school. Daar moest ik tijdens deze dagen ineens aan denken. Wat is het geval? Een of andere commissie is gekomen met voorstellen om veranderingen aan te brengen in de manier waarop wij ons Nederlands spellen. Mijn eerste reactie was er een van: arme schoolkinderen, als zij allerlei veranderingen moeten leren. En ik moest aan mijn eigen jeugdervaring den ken. Via Aap, Noot, Mies en andere leermethoden had ik in ruim drie jaar met de nodige moeite geleerd hoe je het Ne derlands moest spellen. Ik wist dat je „zoo" en „mensch" moest schrijven en ook wan neer je voor een mannehjk woord „den" moest neerzet ten. En toen opeens in die vierde klas werd alles anders. In onze kinderhoofden moest een for se draai worden gemaakt. Nu kwam het voorschrift om voortaan „mens en „wens te schrijven en „zoo" moest ver anderd worden in „zo" en dat van „den" mochten we ook vergeten. „Heeren" werden „heren" en ook in andere woorden moest een e, een a of een o worden ingeleverd. De spelling De Vries en Te Winkel werd mgewisseld voor de spellmg volgens Marchant We hebben die spelling aardig onder de knie gekregen. In alle lessen, met alleen m de taallessen en lessen Neder lands, maar ook bij aardrijks kunde en geschiedenis en bij andere vakken werd streng gelet op het goed schrijven van de meuwe spelling". In plaats van ons kmderblaadje „Roomsche Jeugd" werden we voortaan thuis begeleid door het kmdertijdschrift „Roomse Jeugd". Een leuk werkje was om in leesboekjes allerlei „sch-en", en e-s„o-s" en „a- s" door te strepen. Ik betwijfel of de nu voorge stelde veranderingen zullen worden doorgevoerd Voor de schoolkinderen, die misschien net met veel moeite hebben leren spellen volgens de huidi ge spellmg, hoop ik, dat zij met de ellende hoeven door te ma ken, die wij indertijd hebben gehad. Eerhjk gezegd, ook voor mijzelf hoop ik ruet, dat die voorstellen erdoor komen. Dan moet ik ook allerlei vreemde uitgangen en andere schrijfwijzen van woorden le ren. Ik hou me maar zoveel mogehjk aan het Groene Boekje, de officiële Woorden- hjst van de Nederlandse Taal. Dit boekje beshst op praktisch alle krantenreadacties over de spellmg van woorden. Zo knjgt men ook één en hetzelfde taal gebruik m éen en dezelfde uit gave. Bij het zoeken naar voor beelden van oudere spellmgs- wijzen merkte ik hoe heel an ders er vroeger, nu bedoel ik: nog voor mijn tijd, geschreven werd. Zo lees ik m een boekje uit 1878: „mijn ligchaam", „de pligten van uwen staat" en be nadrukt men voor kinderen en onderhoongen den geest van onderdamgheid, eerbied en dankbare hefde jegens al len die over hen zijn gesteld Niet alleen de spelling is ach terhaald! In een Geschiedenis der Ne derlanden uit 1838 wordt ge schreven: „Omtrent dezen tijd werd Braband door vrij hevige beroerten geschokt. De ste den, welker magt en aanzien, door de aan dezelve verleende voorregten aanmerkelijk was toegenomen, beproefden om het juk des adels af te schud den. En, tot slot, m een gebeden boek uit 1815: „Niemand moet zig inbeelden, alhoewel de volgende oeffeningen worden voorgehouden, dat men daer- toe is verbonden. Deze en diergelyke godvrugtige oeffe ningen, die zoo in deze gebe- de-boeken bevonden worden, zyn van geene verbmtemsse, maer worden aengeraeden als bekwaeme en profytige mid dels om u... meer te peyzen op God en uwe werken en be zigheden verdienstiger te maeken. Ik hou het maar bij de spel ling Marchant en bij het Groe ne Boekje VUTter LEUSDEN - Honderden oudere Nederlanders hebben ontdekt, dat zij via het volksdansen niet alleen hun condi tie aardig op peil houden maar ook nog veel plezier heb ben. Om meer ouderen met deze mogelijkheid te laten kennis maken organiseert Volksdansvereniging Terpsi chore uit Amersfoort een Volksdansinstuif voor ouderen in Amersfoort op zaterdagmiddag 11 maart. Vier dansleidsters, die m Amersfoort lesgeven in volks dansen, hebben het program ma van deze Volksdansinstuif samengesteld. Daardoor is een gevarieerd programma ontstaan, waar zowel ouderen die reeds aan volksdansen doen als ouderen die wel eens willen zien of zij het leuk vin den, plezier aan kunnen bele ven. Er wordt gezamenlijk ge danst. Dansgroepen laten ver schillende dansen zien. En er treedt een orkest op. Ook een groep uit Achtervelds verzor gingstehuis St. Joseph is aan wezig, naast groepen uit Amersfoort, Hoevelaken en Woudenberg. Deze Instuif-volksdansmid- dag begint zaterdag 11 maart om 13.45 uur in het Kreatief Centrum De Hof, Coninck- straat 58 (een zijvleugel van De Flint) in Amersfoort. Na de pauze wordt om 15.30 uur het zelfde programma uitgevoerd tot 16.30 uur. Voor deze Instuif kan men zich opgeven (kosten 3 gul den) bij Annie Kroon (tel. 033- 947691) of bij Lies van Dorp (tel. 033-729030). Dat LEUSDEN - Woensdagmiddag 22 maart houdt de Lep bij dense afdeling van de PCOB, de Protestantse Christel# Bond van Ouderen, een bijeenkomst over de Islam ecPti rol van de Islam in deze tijd, waarbij uiteraard ooktK huidige problemen rond het boek Duivelse Verzen iTw Rushdie aan de orde komen. Een uiterst deskundige inig^ .1 9 -•-* istie t V der zal informatie geven. Dominee Jan Slomp, die een aantal jaren in Pakistan heeft gewoond, en aan het Diensten centrum van de Gereformeer de Kerken in Nederland is ver bonden als contactpersoon tussen christenen en moslims, zal tijdens deze PCOB-bijeen- komst ingaan op allerlei vra gen. Is de Islam wel zo tolerant? Hoe zit het met onze verdraag zaamheid tegenover de Mos lims? Toch ontmoeten Islam en Christendom elkaar m deze tijd meer dan ooit. Niet alleen in het nabije en verre Oosten, maar ook in ons land met zijn ruim 300 duizend Islamieten en tientallen moskeeën. Groeien we naar elkaar toe? Is er een dialoog? Bedoelt de Moslim met Allah dezelfde God alsa chnsten? Hoe zit het met all ergernissen zoals rond j Rushdie-affaire? Eén Dominee Slomp, die contacten heeft met Mosli wil deze vaak netelige viêj bespreken en ze vooral h risch en theologisch benil ren op de PCOB-bijeenkoJ De PCOB springt met dezel eenkomst snel in op de acf liteit, waarover bij vele ouj ren grote vragen to Woensdag 22 maart om l'.| uur begint deze bijeenkom verzorgingshuis 't HairJ veld, Albert Buininggaa.il Ook senioren die geen lidï van de PCOB zijn van h| welkom. Nadere infon ook over de PCOB, via telei 940816 of 942300. Verr -xfer P. LEUSDEN - Voor ouderen vanaf 55 jaar wordt bins kort een cursus gegeven in geheugentraining. De Welzijn Ouderen Leusden, zet deze cursus op voor s ren, die meer willen weten over hoe het geheugen maar ook voor ouderen die het idee hebben dat hun geil gen minder is dan voorheen. Deze geheugentrainings- cursus behandelt de factoren die van invloed zijn op het ont houden en vergeten. Ook komt aan de orde wat het verschil is tussen gewone en abnormale vergeetachtigheid. Vergeetachtigheid heeft niet zozeer te maken met leef tijd, maar meer met factoren als vermoeidheid, een slechte conditie of een sombere stem ming. In deze cursus worden ook oefeningen gedaan. Zo kan men zich trainen in het onthou den van namen en gezichten en zijn er ook manieren om telefoonnummers en de Pin code te onthouden. Een van de mogelijkheden is, dat men ge bruik maakt van de CASSA- methode, d.w.z. dat men leert concentreren, associëren, structuur aanbrengen, selecte ren en accepteren dat men bij voorbeeld een slechte dag heeft, dus gemakkelijk dingen vergeet. Deelnemers aan deze cur sus mogen met zonder meer verwachten dat het geheugen verbetert, maar cursisten le wel door oefeningen en de verworven kennis hoezi| mogelijkheden van hun gei gen bewuster en beter kui gebruiken CURSUS Deze cursus is ont1 door de Psychogenat Dienst van de Stichtingen pleeghuizen Nederland, afgestemd op ouderen, cursus gaat van start de de helft van maart en uit 10 bijeenkomsten van derhalf uur éénmaal per Aan deze eerste cursus nen maximaal 15 pei deelnemen. De kosten gen 25 gulden per pei voor de hele cursus. Belangstellenden zich voor meer infoi schriftelijk wenden tot h cretariaat van de WOL, Atf duslaan 47,3833 BG Leusdej telefonisch op werkdagen sen 9.00 en 10.00 tot numiT£| 22 24 (Lisidunahof) en vrö naar de heer J. v.d. Hammfl- m/ - - -

Leusder Krant | 1989 | | pagina 6