loncert 'Kunst Verdelt' breed opgezet •oeiende lezing over 'Glas' Sportdag voor ouderen intwatermg Groene Zoom Parkje moet nat blijven Beurs sluit Glas manifestatie af ■e—silen hPMit Vergadering EHBO Inbraak Jazzpodium Kaartavond in De Til KPJ-activiteiten Jaarvergadering ABTB Koffieconcert 'Familieshow' in Achterveld Klein hoefblad MIELE KEUKENS, DE MAATSTAF VOOR SCHOONHEID EN KWALITEIT Miele-Keuken-Centrum Huizenga WOENSDAG 8 MAART 1989 plaatselijk nieuws IJSDEN - Onder grote pubüeke belangstelling concerteerde «lopen zaterdag de Christelijke Gemengde Zangvererni- ïg 'Kunst Veredelt' in de Nederlandse Hervormde Dorpskerk ■«usden-Zuid. Als gasten waren uitgenodigd het Leusder menkoor 'De Valleizangers'. Mede doordat ook enkele vo- en instrumentale solisten de gelegenheid kregen zich te tenteren kon men spreken van een zeer gevarieerd concert, -gtepunten waren het prachtige 'Agnus Dei' van G.F. Han- |en het priesterkoor 'O Isis und Ositi's' uit 'Die Zauberflöe' I Mozart. t Veredelt werd opgencht op September 1926 en bestaat dus uim 60 jaar. Gedurende haar be gaan heeft het koor wel ups en lowns meegemaakt. Zo werd de ceuze van het openingslied be- >aa]d door het recente overlijden |twee leden. Deze ingrijpende Jeurterussen waren ongetwij feld ook van invloed op de vertol king van drie werken van G.F. Handel, waaronder 'Since by man came death' uit het oratorium 'de Messiah'. Het integer uitgevoerde 'Agnus Dei' mag dan ook tot de hoogtepunten van het concert ge rekend worden. De oorzaak van het wat aarzelende applaus was waarschijnlijk te vinden in het na drukkelijke verzoek om stilte, zo wel in het programmaboekje als tijdens de aankondiging gedaan. Sopraan Ellis de Grijs nam de so listische partijen voor haar reke ning en zong deze met verve. Haar optreden met begeleider Martin de Boer had een wat onzekere start met de moeilijke Aria 'Blute nur' van J.S Bach. In de daaropvol gende twee Recitaüvo's van de zelfde componist bevestigde ze echter haar vocale kwaliteiten. De tweede soliste uit het koor, Nel van Walsum bleek een zeer zui vere, zij het wat minder krachtige sopraan. Pianist de Boer bege leidde goed, maar had zich nog wat meer moeten inhouden om dit nachtegaaltje tot haar recht te la ten komen De toegevoegde fluit partij in 'Sei stille dem Herrn' uit 'Elias' van F. Mendelssohn-Bar- tholdy werd door Hanneke de Boer goed gespeeld, maar had be ter achterwege kunnen blijven. Het leidde de aandacht teveel af ten opzichte van de zangeres. Het instrumentale intermezzo, Bach's Ana in D uit de derde suite werd uitstekend gespeeld door ho boïste Ajna van der Maten. Haar muzikale intentie kwam goed over en ze beschikt over een gave toonvorming. Ook haar ondersteu nende bijdragen in de koorwer ken vormen, evenals die van Han neke de Boer, een aanwinst voor de zangvereniging. Het gastoptreden van het drie jaar jonge mannenkoor 'de Valleizan gers' toont aan, dat men zich in Leusden op een florerende koor kuituur mag verheugen. Opval lend was het passende prelude- spel van pianist Wim Wakelkamp tijdens het opstellen van het koor en het zeer funktonele postende spel aaan het eind van de presen taties. Al tijdens de twee a capella uitge voerde operungswerken bewees dirigent Joop Schijer zijn koor tot optimale prestaties te inspireen Zijn geroutineerde muzikaliteit wist hij met goed uitgevoerde tim bre en dynamiekverschillen over te dragen. Hoogtepunt was onge twijfeld Mozart's Priesterkoor 'O Isis und Osiri's' uit 'Die Zauber- flöte'. De Valleizangers putten hun re pertoire onder meer uit de wer ken van de grote Amerikaanse musicalcomponisten als Jerome Kan en Leonard Bernstein. 'Ol'man nver' uit 'Showboat' was mooi. De vrolijke noot van de avond was het werk 'Stouthearted men' uit 'The new moon' van Sig- mund Bomberg. Waarschijnlijk hebben de heren veel plezier be leefd aan het instuderen van dit werk. Ook dirigent Pieter Leebeek vaart met 'Kunst Veredelt' een nieuwe koers. Dit komt onder meer tot ui ting in de groei van het ledental tot ruim veertig. Ook is er aandacht geschonken aan de presentatie in de vorm van nieuwe koorkleding, onder meer mogelijk gemaakt door financiële ondersteuning van het Anjerfonds en een groot aantal donaties van de Leusder midden stand Een kanttekening moet echter nog geplaatst worden. Het reper toire, waarmee het koor zich pre senteert, had in zijn geheel ook m 1926 uitgevoerd kunnen worden. Het lijkt me voor Pieter Leebeek en 'Kunst Veredelt' in dit kader een logische ontwikkeling en mis schien ook wel een uitdaging om in de keuze van nieuwe werken de ontwikkeling van de laatst zes tig jaar niet te negeren. Ook bij de muzikale bronnen, van waaruit een koor als Kunst Veredelt in spiratie put, heeft de tijd niet stil gestaan en kan ook in dit opzicht het jeugdig enthousiasme tot ui ting komen. Belangstellenden, die de op gaande lijn van de zangvereniging willen meebeleven zijn van harte welkom op de repetitieavond, ie dere woensdag om acht uur in de Dorpskerk. Jim ten Boske ACHTERVELD - De KPJ-afdeling Achterveld houdt zaterdagavond een Rock-and-Roll-avond met heuse Rock-and-Rollmuziek. De aanvang is om 20.30 uur in De Moespot. Veel bekende nummers uit de jaren 60 zullen deze avond te beluisteren zijn. Passende kleding zoals vetkuiven en pettycoats zal zeker op prijs worden gesteld. Voor de beste Rock-en-Roller van deze avond is een pnjs beschikbaar. Entree voor de leden is 4,- en voor niet-leden6,- Donderdag 9 maart gaat de KPJ weer schaatsen op de kunstijs baan te Utrecht. Vertrek om 19.30 uur bij café Buitenlust. De deelne mers dienen gebruik te maken van eigen vervoer. EUSDEN - De heer A. J. Engels hield de lezing, terwijl touw A. Engels glazen uit hun verzameling liet zien. Samen jlden zij op donderdagavond in het al zo gezellige Claeveren- 1 25 bezoekers meer dan twee uur bezig. Eén van die fraaie glazen bleek zodanig versierd te zijn, dat de droesem van de wijn kon worden opgevangen en gempt of wat daar misschien wel voor doorging. Min der gelukkig voor de rijke Vene- tiërs was de ontdekking van Ame rika. Ze gingen failliet. Langzamer hand failliet, waardoor hun glasbla zers uitzwierven over Europa. Zo kwamen ze onder meer terecht in de Zuidelijke (Spaanse) Nederlan den met een al behoorlijk njke bur gerij. Van praktische betekems was de dia over een zoutvat van glas. Behalve zilveren of gouden vaten, bleken glazen vaten eveneens met te worden aangetast door het zout. Aan de grootste havenstad van de Zuidelijke Nederlanden herinner de een Antwerpse beker met een stadsring met gouden Neptunus- kopjes. Nog van voor de val van Antwerpen m 1585. Daarna verre zen in de Noordelijke Nederlanden overal glasovens. Middelburg beet de spits af door uit Antwerpen ver trekkende Venetiaanse glasbla zers weduwen en wezen als goed kope arbeidskrachten aan te bie den. Aan werk bij extreem wisse lende temperaturen hielden zij niet zelden een verkoudheid of long ontsteking over, aldus de heer En gels. Eigenlijk is het een groot won- I dat gestold water water vast- jlt", stelde de heer Engels. Ook ireerde hij vooraf, waarom comngsmateriaal was. Het was lam, het mstrumentarium ver arde gedurende 2000 jaar nau- cs en het maakte teamwork imaal vier personen nood- ijk. En hij had een dia over Êrtisch koningsglas bij zich. geen Venetiaans doorschij- glas, maar m pastavorm met lkleuren. De oude Egyptena- raren namelijk nog niet in staat ie boven de 1000 graden te itten. Dat volmaakt doorschijnende »tiaanse glas viel onder meer Lepbij een dia van een schilderij van Hals. De heer Engels vertel- ;rder, dat op tweederde van ihilderijen van Jan Steen gla- /aren te vinden. Zo graag ex- ïrden de rijke zeventiende se Nederlanders met glas op a Venetiaanse manier. Al m de inde eeuw kocht de adel zeer stalglas van zes tot zeven gewicht, zeer dun. „De top- ek van Venetiaans glas", al le heer Engels. Eén van de vele glazen uit de Tgen verzameling werd op een oslrjg tafel met twee haaks op el- vra 'staande spiegels vertoond. De 1 hs nste helft was kleurloos, de eru érste helft melkglas („lattimo"), ikoï ribbeltjes als versiering. Ook mevrouw Engels een glas zien act* ïitstulpmgen, die men tegen- o'Jöordig ruet meer schijnt te kun- letminaken. Dat het buiten Venetië n K ütijd lukte een doorschijnend omsas :e maken, bleek uit een voor air,d van strogeel glas. Een lichte ?aaz itreiniging en de dikte van het lid as veroorzaakten die kleur, i h tentoongestelde serpentenglas. Een gouden voet en gouden over gang van het drinkgedeelte naar de steel. En weer een breed en ondiep drinkgedeelte en nog een lange steel, die met een gedraaide ijzer - en cobaltkleung glasdraad is versierd. Vandaar de naam. Glas op zijn Venetiaans bleef dus in trek. Helemaal echt Venetiaans was een kannetje met gezigzagde ringetjes, overeenkomstig een pri vilege uit de 10e eeuw dat als Ve netiaans handelsmerk te mogen gebruiken. Door Venetianen op zijn Venetiaans gemaakt was ook een naar binnen toe lopend glas, wat overigens de geur van de wijn zo lang mogelijk in stand houdt. De steel zag er namelijk uit als sommi ge versieringen op oude eiken houten kasten. Zoiets als glas op zijn oud-Hollands Venetiaans. FLUITGLAS Natuurlijk mocht het m Neder land gemaakte fluitglas niet ontbre ken. Zelfs niet dat fraaie exemplaar zonder voet, wat eigendom is van het echtpaar Engels. De heer En gels vertelde, dat men dat onder aan vasthield, langzaam leeg dronk en 't dan op de kop neerzette. Die op het eerste gezicht wat merkwaardi ge gewoonte zouden de Germanen al bij het gebruik van drinkhoorns hebben gehad. Ze symboliseerden daarmee niet gediend te zijn de invloed van boze geesten. Die loer den namelijk op elke zich voor doende opening, ook een open deur. Maar wat te zeggen van de Noordelijke Nederlanders, die schepen vol glas op zijn Venetiaans verkochten aan Venetië? LEUSDEN - De afdeling Leusden van de Aartsdiocesane Boeren en Tuinders Bond (ABTB) houdt op woensdag 15 maart haar jaarverga dering. Naast de gebruikelijke agendapunten zal de heer Lager- weij op die avond een dia-lezing verzorgen over het onderwerp 'Al les heeft zijn bestaande tijd', geïn spireerd op hoofdstuk 3 van het boek Prediker. De vergadering begmt om 20.00 uur, maar de koffie is al vanaf 19.45 uur bruin. ROEMER MAKELIJK akelijk waren enkel uiterst ipe glazen met tamelijk lange „De Venetianen nipten hun lichtte de heer Engels toe. Natuurlijk had de gewone Ne derlander geen geld voor dat vol maakt doorschijnende glas. Die dronk bier met een laag alcohol percentage (Mol) uit een Molglas. Men dronk overigens nogal wat Mol, omdat het water drinken in die tijd riskant was. Ook besteedde het echtpaar aandacht aan een iets duurder glas, de roemer. Zo kregen de bezoe kers een roemer van Duitse Af komst (Würzburg) te zien, een glas met een doorzichtig bovendeel en een ondoorzichtig benedendeel. De echte roemer heeft dan de bo dem onder in het ondoorzichtige deel, met tussen het doorzichtige en ondoorzichtige deel. Dit alle daagse, niet-Venetiaanse glas viel op meerdere dia's van schilderijen te bewonderen. De grote roemer op een schilde rij duidde op de tweede helft van de 17e eeuw, toen de Noordelijke Nederlanden al op hun lauweren begonnen te rusten. Een ernstige waarschuwing als „Glas en geluk, hoe gauw gaat het stuk?" had lang niet altijd succes. Bestellingen kre gen steeds meer een luxe karakter, zoals het in een musuem van Bonn LEUSDEN - De EHBO-afdehng Ha- mersveld houdt donderdag 9 maart de algemene ledenvergadering. De bijeenkomst wordt gehouden in basisschool De Heerd aan de ber- kelwijk. De vergadering begmt om 20.00 uur. ACHTERVELD - In Ons Gebouw in Achterveld wordt aanstaande zon dag een koffieconcert gegeven. Het concert, dat gratis toegankelijk is, begint om 11.30 uur. Het St-Cae- ciliakoor, toneelvereniging Culdo- to en de muziekvereniging DWS verlenen hun medewerking. LEUSDEN - Een woning aan de Hunzewijk werd dit weekemde be zocht door ongenode gasten. De inbrekers vonden echter niets van hun gading. Althans, er wordt niets vermist. en'EUSDEN - Om de ontwatering van de Groene Zoom tussen de Burgemeester de Beaufortweg en de Noordenn- iT j§» verbeteren, zal een goot worden aangebracht, op circa 1 meter uit de weg. Als gevolg daarvanzal een deel de beplanting langs de weg worden gerooid, om plaats te maken voor een grasberm. Door de slechte uitwatering was er geregeld sprake van verkeersonveüige situaties ter plaatse. Met het werk is een bedrag van 90.000,- gemoeid, net voorstel komt eind deze maand in de raad. LEUSDEN - Zaterdag 11 maart wordt van 10 tot 17 uur in het ontmoetingscentrum De Korf de manifestatie „Glas" van de stichting Culturele Raad Leusden afgesloten met een grote glas ruil- en verkoopbeurs. 25 particulieren, bedrijven, in stellingen en kunstenaars zijn dan in de Korfzaal aanwezig met allerlei stands op het gebied van glas. Ver der kan de bezoeker de eigen gla zen voorwerpen laten taxeren bij ervaren taxateurs. Zaterdag is te vens de laatste dag van de grote overzichtstentoonstelling „Van los zand tot communicatie", die dan eveneens van 10 tot 17 uur m de expositie-kelder van het gemeen tehuis (naast de Korf) te zien is. Deze tentoonstelling trok tot nu toe bijna duizend bezoekers. Op zater dag 11 maart is directeur Cees van Olst van het glasmuseum De Spi raal te Diever op de tentoonstelling aanwezig om speciale toelichtin gen te geven op het fenomeen glas. LEUSDEN - De NCRV maakt maan dag 13 maart opnamen in Achter veld voor het populaire radiopro gramma 'De Familieshow'. Samen steller en presentator van het pro gramma Jaap de Groot ontvangt die dag bekende en minder bekende Nederlandse artiesten als VOF de Kunst, David Ray, G'Race, Dennie Christian, René Shuman, Corry Ko- rungs en Arne Jansen. Plaats van handeling is De Klaveet, Postweg 1 in Achterveld. Het programma wordt op don derdag 16 maart uitgezonden via radio 2 (van 16.00 uur tot 17.00 uur). LEUSDEN - Om een parkachtig terreintje, nabij de Groene Zoom voldoende vochtig te houden, stelt het college van B&W de raad voor een nieuwe stuw te plaatsen. De oude functioneert ruet meer, waardoor de vochtbalans in het terrein verstoord dreigt te raken. Een hoge waterstand is fundamenteel voor het behoud van het karakter van. het terrem. het plaasten van de stuw gaat 14.000,- kosten. Het voorstel komt eind deze maand in de raad. LEUSDEN - Op woensdag 29 maart vindt weer de jaarlijkse spel- en sportdag voor ouderen plaats. Dit evenement wordt dit jaar gehouden in sporthal Steinheim in Doorn. De organisatie is in handen van de stichtingen Welzijn Ouderen in de regio Zuid-Oost-Utrecht. Ook Leusdense senioren kunnen deelne men. Zo'n twintig teams van ouderen uit 12 verschillende gemeenten zullen elkaar m Doorn ontmoeten voor een gezellige dag. De ver schillende ploegen zullen een zestal spelen beoefenen, waarbij elke ploeg tot een zo goed moge- In deze tijd van het jaar, zo van begin maart tot eind april, zien we hier en daar plotseling bosjes gele bloemen staan. Blad hebben ze niet, alleen een bruine of rood achtige, geschubde stengel. Het zijn de bloemen van het klein- hoefblad (tussilago farfara). Bij een vluchtige beschouwing zien we ze aan voor paardebloemen en daar hebben ze wel iets van weg. De kleur is echter geler en de bloemblaadjes zijn smaller en meer in getal. De bloemen komen rechtstreeks uit een zogenaamde wortelstok, welke overwintert en naar alle kanten uitlopers vormt. Klein hoefblad is een echte pio- niersplant die we kunnen aantref fen op vochtige en ruige plaatsen, zowel op zand-, klei- als leembo- dems. Vooral op pas omgewerkt plekken, ruigten en in de wegber men, maar wel als er weinig an dere begroeiing is want klein hoefblad heeft graag het rijk al leen. Overigens kan het op ak kers een bijzonder lastig onkruid zijn en moeilijk uit te roeien. Laat u dus niet verleiden een plantje in uw tuin te poten. Op elke bloemstengel staat maar één bloemhoofdje, maar zo'n hoofdje bevat wel in het midden ongeveer dertig tot veertig man nelijke buisbloemen met daarom heen zo'n driehonderd zeer smalle, vrouwelijke lintbloemp jes. Later, als de bloei v<. orbij is, verschijnen pas de hartvormig gevormde bladeren en ofschoon we spreken van klein hoefblad, mogen die bladeren er best zijn; zo'n tien tot vijftien centimeter in doorsnee. Aan de onderzijde zijn de bladeren viltig behaard. De geslachtsnaam tussilago is af geleid van de Latijnse woorden Tussis en Agere. Tussis betekent hoesten en agere betekent ver drijven. Het geheel duidt op de wijdverbreide toepassing van de plant als hoestverdrijvend mid del. In een kruidenboek van 1656 wordt aanbevolen de gedroogde bladeren als tabak te roken bij oude hoest. Nu is het nog een be langrijk bestanddeel van de zo genaamde astmasigarettn. Deze werking dankt de plant aan de rij kelijk aanwezige slijmstoffen. Sommigen menen dan ook dat de naam hoefblad een verbastering is vein hoestblad, maar het is waarschijnlijker dat de vorm van het blad de aanleiding is van de benaming. Verschillende streek namen wijzen in die richting: hoeven, paardevoet, paarde- klauw en paardehoef. In de elfde eeuw komen we de naam rosse- huf tegen. Een Zeeuws gezegde luidt: "Hoeven doen de boeren "bedroeven", omdat de plant, door de taaie wortelstok moeilijk uit te roeien is. G. van L. lijk resultaat probeert te komen. Hoewel gekeken wordt naar de prestaties van de teams, staat toch de sportiviteit en gezelligheid voorop. De teams worden ontvangen in de sportzaal nissen 9.00 en 9.30 uur Om 9.45 uur volgt een mm of meer officiële opening. De sportieve bij eenkomst duurt tot ongeveer 16.30 uur, zodat iedereen weer op tijd LEUSDEN - In café De Swartes- teegh treedt donderdag 9 maart het kwartet Wiebe Haanstra/Jan Ver- wey op. Het concert begmt om streeks 21.00 uur en duurt naar ver wachting tot royaal na het midder nachtelijk uur. Het kwartet Haan- stra/Verwey, dat in Leusden nau welijks nog introductie behoeft, heeft een aantal meuwe stukken op het repertoire staan. Bovendien zal het kwartet deze maand radio-op names maken bij de KRO. Het Jazz-Podium, de verzamel naam voor de optredens van het kwartet, is zoals altijd gratis toe gankelijk. thuis kan zijn. Tijdens de lunchpau ze bestaat er gelegenheid om na der kennis te maken, zowel door te kijken als door mee te doen, met volksdansen en koersbal. Naast de ongeveer 250 deelne mers worden ook tientallen sup porters verwacht. Deze supporters mogen ook deelnemen aan de lun- chactiviteiten. Leusdense semoren van 60 jaar en ouder die zich voor deze dag willen opgeven moeten dat snel doen (uiterlijk voor 8 maart). Wan neer de plaatselijke ploegen volge boekt zijn komt men op een reser velijst. Ook supporters kunnen zich melden. Opgave graag bij J. Haan stra, Vlasland 20, tel 941337 of bij A. Bakker, Brinkhorst 12, tel. 942168. Zij zijn ook bereid meer informatie te geven. LEUSDEN - In jongerencentrum De Til wordt donderdag 9 maart een kaartavond gehouden. Iedere be langstellende kern daaraan deelne men. Er wordt klaverjas en schutjas gespeeld. Het is de laatste kaart avond van het seizoen. De avond begint om 20.00 uur, maar er kan tussen 19.30 uur en 19.50 uur worden ingeschreven. Deelname kost 3,50. Erzijn leuke pnjzen te winnen. (advertentie) er is geen betere Zeist; Montaubanstraat 241. Tel.: 03404-15750

Leusder Krant | 1989 | | pagina 7