.Vogels beschermen is: praten,afspraken [maken en zelden buiten vogeltjes kijken" lüusder krant Nico de Haan, plaatsvervangend directeur van de Vogelbescherming: WOENSDAG 8 MAART 1989 ro ZEIST/SCHERPENZEEL - „Een advokaat voor de vogels; dat is wat onze vereniging probeert te zijn. Overal waar wij zien dat vogels worden benadeeld, komen wij voor hun belangen op." Nico de Haan (41), woonachtig in Scherpenzeel, werkt nu vijftien jaar bij de Nederlandse Vereniging voor Bescherming van Vogels in Zeist. Als plaatsvervangend directeur is hij hèt gezicht van de vereniging. Al vele malen was hij te zien en te horen op televisie en radio met zijn pleidooi voor vogels en natuur. Dit jaar bestaat Vogelbescherming negentig jaar. Wat de vogellief hebbers vooral de laatste jaren bereikt hebben is volgens De Haan „vogels populair maken." „We laten zien dat vogels ook leuk zijn. We gaan daarmee verder dan puur de bescherming." Nico de Haan vertelt over voge laars, Scherpenzeel, de samenwerking met de media en andere natuurbe schermingsorganisaties, olieslachtof fers en de struisvogelpolitiek van de Nederlandse overheid op milieuge bied. „Watje vaak mist is een regering die de nek uitsteekt en zegt: 'Ja, dit is een belangrijk natuurgebied, dit moet beschermd worden'." Weet je dat het begrip 'vogelaar' de af gelopen jaren in de plaats van een negatie ve betekenis een positieve klank heeft ge kregen? Als je de Van Dale er op naslaat is een vogelaar een 'vogelvanger, die jacht op vogels maakt'. Gelukkig is dat niet meer zo; een vogelaar is iemand die van vogels houdt. Vogelbescherming bestaat dit jaar ne gentigjaar. Al in 1890 werd de vereniging opgericht. Als je onze taak zou willen sa menvatten kun je zeggen dat we een advo kaat voor de vogels proberen te zijn. Dus overal waar wij denken dat vogels worden benadeeld, proberen wij dat zo zuiver mo gelijk op een rij te kri|gen en dat neer te leggen bij diegene die daarvoor verant woordelijk is. „Als de media bepaalde milieu zaken opnemen zet dat behoor lijk kracht bij. Politici hebben dan het idee dat ze iets moeten doen" Wat vogelbescherming heeft bereikt is dat we zichtbaar hebben gemaakt dat vo gels leuk en interessant zijn. We gaan daar mee verder dan alleen maar de noodzake lijke bescherming. We leggen ook nadruk op de leuke aspecten van vogels. Daardoor hebben we een groot aantal nieuwe leden gekregen. Mijn werkzaamheden bij de vogelbe scherming zijn gevarieerd. Ik breng het nieuws van de vereniging naar buiten, ik onderhoud de contacten met de media en Den Haag, en probeer ook zoveel mogelijk het werk op het bureau te coördineren. Er werken dertig mensen in vaste dienst bij de vereniging. Daarnaast zijn er ongeveer honderdvijftig consulenten in het land. Deze consulenten zijn vrijwilligers die ver stand van vogels hebben, veel in het veld werkzaam zijn, bijvoorbeeld in een zoge naamde vogelwerkgroep, en die ons met raad en daad terzijde willen staan. Ook de contacten met deze vrijwilligers onder houd ik. Verder werk ik mee aan ons tijd schrift 'Vogels', dat eens in de twee maan den verschijnt Spelenderwijs Mijn hobby en werk is er bij mij met de paplepel ingegoten Toen ik zo'n acht a negen jaar oud was nam mijn vader me mee naar buiten om naar zangvogels te kijken. Kennelijk vond ik dat als jochie wel interessant, want ik ging steeds meer naar vogels kijken. Van het één is het ander gekomen. Ik wilde eerst boswachter worden. Dat is wat ik me als beroep voorstelde, want 'vo gelbeschermers' zijn er niet zoveel in Ne derland. Na de lagere school ben ik naar de MULO gegaan. Via de middelbare land bouwschool ben ik toen uiteindelijk op de Bosbouwschool in Arnhem terecht geko men Je moet namelijk ook een bepaalde agrarische kennis hebben Het leefterrein van vogels is in Nederland vooral agrarisch gebied. Maar het kennen van de namen van de vogels, dat is toch iets datje spelen derwijs zelf moet leren Je moet daarvoor regelmatig het veld in, met vogelboek en verrekijker. Er zijn in Nederland zo'n twin tigduizend vogelaars, die hebben hun ken nis voor het belangrijkste deel opgedaan in hun vrije tijd. Advokaat Ik ga, als er gelegenheid voor is, er nog regelmatig op uit om naar vogels te kijken. Maar wat mij zo tegenstaat is dat ik zie dat rond mijn woonplaats Scherpenzeel, 111 de Gelderse Vallei, het landschap hard achter uit gaat. Ik fiets bijna elke dag een bepaalde route met mijn hond. In de weilanden zag ik vijftien jaar geleden nog boterbloemen. Later waren die doodgespoten. Nog later was de grond omgeploegd en werd er gier op uitgegooid. De steenuil die ik er elke dag zag zitten, verdween. Ik vind het heel erg dat het landschap zo wordt uitgekleed. In feite alle belangen worden onderge schikt aan het landbouwbelang. Als natuurbeschermingsorganisatie kun nen wij die dingen niet echt veranderen. Vogels en natuur beschermen is een zaak van praten, afspraken maken en zelden buiten vogeltjes kijken. We signaleren de problemen en proberen dat over te bren gen naar de politiek. Want het is natuurlijk de overheid die de ondergang van het mi lieu moet tegengaan En over die politiek ben ik niet erg tevreden „Als je als Vogelbescherming ferm, voortdurend en tot ver velens toe tegen een verkeerd miliebeleid van de overheid in wilt gaan, kun je niet afhanke lijk zijn van subsidies" Het is duidelijk dat er op het gebied van milieubeleid in Den Haag vaak geen kno pen doorgehakt durven worden. Al vijftien jaar geleden was het zichtbaar dat het fout ging met het milieu. De verontreiniging van het water en de bodem werd op alle mogelijke manieren gesignaleerd, cr was bijvoorbeeld een glashelder rapport over geschreven Nu pas, na vijftien jaar lijkt daar wat aan gedaan te worden Maar nog steeds valt het kabinet al ruziënd over elkaar heen, omdat milieumaatregelen geld kosten. Het is puur een centenkwestie. Maar men kan het zich niet meer permit teren om de maatregelen uit te stellen, want op die manier kosten maatregelen steeds meer geld De Gelderse Vallei en de Brabantse Peel zijn de gebieden waar het ammoniakprobleem het grootst is door de Nico de Haan voor het kantoor van de Vogelbescherming in Zeist daarmee verder dan puur de bescherming." intensieve veehouderij. Hele bossen staan daardoor af te sterven. Als er vijftien jaar geleden krachtiger was ingegrepen, had dit voor een groot deel voorkomen kunnen worden. De Vogelbescherming protesteert ook al heel lang tegen de grote militaire oefenter reinen in het Lauwersmeergebied. Dat mislukt dan op een gegeven moment Wat je m Nederland mist is een overheid die de nek uit steekt en zegt 'ja, dit is een belang rijk natuurgebied, hier moeten we maatre gelen treffen voor bescherming'. Bondgenoten Belangrijke bondgenoten voor een na tuurbeschermingsorganisatie als die van ons zijn de media. Als je bij de politiek weinig gehoor vindt voor bepaalde milieu zaken, melden we die bij de kranten, radio en televisie Als die dan de zaak opnemen, zet dat natuurlijk behoorlijk kracht bij Nico de Haan: Wat mij zo tegenstaat is dat vrijwel alle natuurbelangen ondergeschikt worden aan het landbouwbelang. „De Vogelwet uit 1936 moet ook de woongebieden van vo gels beschermen" Want dan is het kennelijk iets geworden wat de gemeenschap draagt. Dan hebben politici ook meer het idee dat ze iets moe ten doen Zo is er de laatste tijd veel gepubliceerd over de internationale vogelhandel Vogels die in Spanje worden gevangen, worden illegaal in Nederland verhandeld Actuali teitenrubriek Hier en Nu heeft zich daar toen mee bemoeid Toen er een vogeltrans port uit Spanje werd verwacht, heeft de rubriek opnamens gemaakt van de inbe slagneming. Naar het ministerie in Den Haag laten wij op die manier zien dat er maatregelen genomen moeten worden te gen de illegale vogelhandel. Momenteel zijn we ook bezig om een proces voor te bereiden tegen de Roe meense staat, in verband met ohelozing op zee van het schip Borcea in januari vorig jaar, waarbij tienduizenden vogels 'olie- slachtoffer' werden. We hebben in die tijd samen met de Waddenvereniging in Lon den gedemonstreerd toen daar diverse ra dio- en televisiestations aanwezig waren. We hebben de betreffende ambtenaren en politici met betrouwbare gegevens over de problemen geïnformeerd. Dat alles om te proberen een goede internationale wetge ving te bereiken die het niet toestaat dat schepen op zee olie en ander afval lozen, en als dat wel gebeurt dat daar zware straf fen op volgen. Hoewel niet al onze acties het beoogde resultaat hebben, proberen we wel zoveel mogelijk via publicaire druk de publieke opinie te beïnvloeden. Óp 8 maart geven wij een persconferen tie over de activiteiten rond ons negentig jarig bestaan. Het accent zal vooral komen te liggen over de internationale aspecten van vogelbescherming. De vereniging werkt namelijk veel samen met buiten landse soortgelijke verenigingen. We be steden ongeveer tien procent van het totale budget aan landen rond de Middellandse Zee. 'Onze' vogels zijn hier maar een klein deel van het jaar, soms drie maanden, de koekoek en wielewaal zijn hier bijvoor beeld maar heel even en zitten de rest van het jaar elders. Het geld wordt in het bui tenland gebruikt voor het oprichten van organisaties voor vogelbescherming, en m Italië bijvoorbeeld gebruikt zo'n organisa- Wat Vogelbescherming heeft bereikt, is dat we laten zien dat vogels ook léuk zijn. We gaan Vogelvrij Vogelbescherming heeft laatst een aktie gehouden voor elf soorten vogels, die on nodig geschoten worden We hebben alle gemeenten een brief gestuurd met de vraag of ze de jacht op de trekvogels die geen schade veroorzaken willen verbieden. Ongeveer vijfentachtig gemeenten hebben daarop positief gereageerd De Vogelwet van 1936 houdt in dat je niet zomaar naar buiten mag gaan en me rels mag vangen en reigers schieten. Vogels zijn bij de wet beschermd, op een paar uitzonderingen na. De huismus is zo onge veer nog de enige vogel in Nederland die vogelvrij is verklaard. Wat wij nu willen is dat die wet zich niet beperkt tot de be scherming van vogels, maar zich gaat uit strekken tot gebieden Want het is natuur lijk minstens zo belangrijk de woongebie den van de vogels leefbaar te houden. Fijnproevers Wat het huidige vogelbestand in Neder land betreft, kun je zeggen dat de groepen vogels die zich weten aan te passen aan het milieu, zich goed kunnen redden De roof vogels bijvoorbeeld waren in de zestiger jaren bijna uitgestorven doordat ze vergif tigd werden met stoffen die in de landbouw gebruikt werden. Maar sinds gifstoffen en dergelijke verboden zijn zie ik in Scher penzeel weer buizerden, haviken en sper wers. Maar de echte fijnproevers onder de vogels krijgen het steeds moeilijker, door dat er steeds minder variatie in het xriiieu is. Het aantal tureluurs en grutto's loopt sterk achteruit. „De huismus is bijna de enige vogel die vogelvrij is verklaard" tie het geld voor het maken en verspreiden van voorlichtings- en educatiemateriaal Subsidietje In Nederland zelf werken we ook heel veel samen met andere milieuorganisaties We overleggen regelmatig met bijvoor beeld Natuurmonumenten, het Wereld Natuur Fonds en Natuur en Milieu. Dat is nodig want we moeten ons sterk maken tegen bijvoorbeeld de veel grotere land bouworganisaties en de politiek. Hoewel we verschillende doelstellingen hebben, natuurmonumenten beheert vooral terrei nen en wij beschermen vogels, moeten de milieuorganisaties zoveel mogelijk met be trouwbare informatie namens de bevol king blijven spreken Want voor ons be staan zijn we van de bevolking, van de leden afhankelijk. Vogelbescherming heeft ongeveer 55 000 leden; 15.000 jeugdleden en 40.000 volwassenen. Onze vereniging krijgt een klein subsi dietje van de regering, zo'n vijf procent van het totale budget Vijfennegentig pro cent van het budget moeten we zelf verdie nen. via het lidmaatschap van de leden, donaties en de verkoop van artikelen in onze winkel. Dus wat dat betreft zijn we een particuliere club. Dat willen we blijven omdat het in ons werk besloten ligt dat we dat wat de overheid besluit op milieuge bied lang niet altijd leuk vinden; als je daar ferm, voortdurend en tot vervelens toe tegen tekeer wilt gaan. kun je niet afhan kelijk zijn van overheidssubsidies Het contact met organisaties die aan ons tegengestelde belangen hebben, zoals jachtverenigingen, is erg belangrijk We zitten met de jachtorganisatie in de jacht- raad We moeten proberen zoveel moge lijk overeenstemming te vinden in de be sluiten. We trachten bijvoorbeeld een goed 'ganzenopvangplan' op te stellen. Ganzen zijn vogels die in grote getalen naar Ne derland komen en hier en daar schade ver oorzaken en daarom vaak een doorn in het oog van landbouwers zijn Hoewel onze belangen dus tegenstrijdig zijn, zijn we overeengekomen dat er bepaalde gebieden moeten komen waar ganzen opgevangen worden, en dat ze in andere gebieden soms verjaagd zullen moeten worden. Als het écht wintert, de afgelopen maan den is dat erg meegevallen, dan staat bij Vogelbescherming de telefoon roodgloeiend. Het comité wintervoedenng wordt dan overspoeld met vragen over de verzorging van vogels. Sommige mensen storten dan ook geld. De meeste mensen weten zolangzamer- hand wel dat Vogelbescherming bestaat, maar lang niet iedereen weet wat wij doen Dat blijkt wel uit een telefoontje van een man die papagaaien van ons wilde kopen, die dacht dat wij vogels verhandelden in plaats van beschermden. En laatst vroeg iemand mij advies voor de koop van een Drentse Patrijs. Dat is dus een hond; ik heb er zelf één

Leusder Krant | 1989 | | pagina 9