,Ze moeten niet alleen leren doen maar ook leren denken' Manitoba voert musical met ilternatief 'Sneeuwwitje' op Verzorgsters 'nieuwe stijl' Lisidunahof klaar met opleiding leusder krant rti Door deze opleiding hebben we wel het gevoel, dat we snel groot geworden zijn. ttlWe hebben nu wel het gevoel te weten, iaarmee we bezig zijn. Ook de gediplomeerden 'oude stijl' raken gewend aan de nieuwe werkwijzen. Baby-beurs \\e leden van de groep deden mee Vrijwilligers bibliotheek Film in het Claeverenblad WOENSDAG 15 MAART 1989 plaatselijk nieuws 11 jllllllll'IIIIMIlMIIIIIIHMi mui in iiiiiiiiiiii iiiiiiii^ jiiiiiiiiiiiiimiimiMmmmmmmmmMmmiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiimiiimiiiiiifiimimiiiiiiiiiiiimmmiiiimiiiimiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiimimmmiiiimiiiiu USDEN - 'Proefkonijnen' noemen de kersverse gediplo- (Brde ziekenverzorgsters zichzelf tijdens de nieuwe, zojuist r hen afgeronde, opleiding. De verpleegkundig direkteur Lisidunahof, mevrouw R. Schonewille geeft toe: ,,De owe opleiding verschilt in veel opzichten met de oude. We ïten de afgelopen jaren veel nieuwe wegen vinden, veel erimenteren. Dat zo'n proces niet altijd gemakkelijk ver- pt, zal voor een ieder duidelijk zijn, vooral als gekeken dt naar de toch al hoge werkdruk binnen het verpleegte- Daarom willen wij de leerlingen die hun opleiding hebben iloten, complimenteren met hun doorzettingsvermogen, de jrgie die ze tijdens de opleiding hebben getoond". Het grote chil tussen de opleiding oude stijl is, de nadruk die bij de uwe opleiding op de eigen verantwoording wordt gelegd, iet langer tellen alleen de vaardigheden. Nieuwe ziekenver- genden hebben geleerd na te denken waarom ze iets doen, ke manier ze het beste kunnen kiezen en niet in de laatste its hoe ze dit moeten verwoorden. mp| door Marianne de Valck vernieuwing van de oplei- werd noodzakelijk geacht in de veranderingen die in de irlandse verpleegtehuizen raar te nemen. In tegenstel- :tot in de ziekenhuizen waar ls minder tijd voor persoon aandacht is, omdat de ver- fkundige handelingen ls zwaarder accent krijgen, It het verzorgen van mensen >n verpleegtehuis steeds be- ijker geacht. Idealistisch te laren als het onderschnjven iet belang van sociaal contact idividuele vaardigheden voor ilijven functioneren op een fa hoog mogelijk niveau. Meer isch noodzakelijk omdat ls meer mensen, steeds lan- een verpleegtehuis wonen, indien betekent de nieuwe iding een niet onaanzienlijke iruging sger kregen leerling-zieken- irgenden dne maanden een retische vooropleiding ze slechts 400,- zakgeld igen. De opleiding nieuwe :ent een beroepsvoorberei- le periode van dertig weken m maanden), waaronder vier in stage en enkele weken va- e. Twee maal zo lang. zak- ïn plaats van salans. dus. ia volgen tegenwoordig nog jaren leerperiode, met een taal salans. Drie jaar geleden iet besluit met de opleiding moesten worden uitgezocht en grotendeels nog geschreven. Daar zijn zeker fouten in ge maakt". Drie van de zeven, vonge week woensdag geslaagde leerlingen die bij het gesprek aanwezig zijn. refereren onmiddellijk aan een duur boek verpleegkunde die ze moesten aanschaffen, maar nooit hebben gebruikt. TROTS Hoewel Christien (24), Jolanda (21) en Willeke (20) zeker niet zonder kritiek zijn, zijn ze maar wat trots op het behaalde resultaat De speld waarmee hun gediplo- meerd-zijn voor iedereen duide lijk moet zijn, zit stevig vastgeprikt en de truien moeten wel uit voor de fotograaf. De spelden zijn kost baar. Ze zijn het onvervangbaar bewijs. Want een andere bezuini gingsmaatregel van het Ministerie van WVC had tot gevolg dat wie zijn speld, met ingegraveerd exa mennummer, verliest, geen nieuwe meer kan aanvragen. Ver liezen is tijdens het soms zware wrk in een verpleegtehuis vaak niet te voorkomen, met als gevolg dat 'de speld' steeds minder ge zien wordt. Wie hem nog heeft is er zo zuinig op, dat hij veilig is op geborgen. Mevrouw R. Schóne- wille, verpleegkundig direkteur van de Lisidunahof vindt het daarom hoog tijd worden om een zogenaamde huisspeld m te stel len. De lichting ziekenverzorgsters die slaagden het diploma 'nieuwe stijl'. Bart en, Willeke van Leeuwen. Van hnks naar rechts: Christine Bouwman, Yolanda de Brum, Tineke zorgingsassistent of soortgelijke opleiding. Tijdens de eerste der tig weken, waarin de leerlingen vanuit Leusden naar het oplei- dingshuis in Harmeien trekken, geven mensen uit de praktijk les. Deze penode wordt afgesloten met ,,een behoorlijk pittig exa men" in de vakken verpleeg kunde, anatomie, agogiek, levens beschouwelijke stromingen, psy chologie, pathelogie. dieet- en we stijl te beginnen onder ntwoording van het Ministerie Velzijn, Volksgezondheid en ur. I richtlijnen kwamen in maart bij ons binnen", herinnert ^rouw Schonewille zich. „We sten in september beginnen, [een een geweldige opgave I Hier in huis moesten alle be ltenen geïnformeerd worden. benodigde leermaterialen De opleiding is een stuk zwaarder geworden, dan de opleiding oude stijl. Jonge mensen die in aanmer king willen komen, moeten min stens een diploma MAVO heb ben, of een diploma L.B.O met tenminste twee vakken op C-ni- veau. Of een overgangsbewijs naar de vierde klas HAVO of VWO of een diploma INAS, tegenwoordig ITAS geheten, BVBI, KMBO, ver- vormingsleer, ergo- en fysiothera pie Daarna volgt de twee jaar durende leerperiode in het verpleegtehuis waarmee de leerlingen een ar beidscontract hebben gesloten. In deze twee jaar werken ze vier ver schillende stagepenodes af, één met de begeleiding van bewoners als hoofdzaak, een waarbij de ver- pleegaspecten voorop staan en twee waann de meeste aandacht uitgaat naar de verzorging. Deze leerperiode wordt begeleid door de praktijkbegeleidser Annet Wisselink. Zij had en heeft de taak zowel zichzelf te scholen in de nieuwe opleidingseisen, de oude ziekenverzorgenden die de leer lingen nieuwe stijl naast zich knj- gen te informeren en leerlingen te begeleiden. „Die ziekenverzorgenden vonden ons best vaak eigenwijs", vertelt Christien. „Begrijpelijk", volgens Annet Wisseling: „Ze moeten in eens niet alleen iets voordoen aan de leerling, maar ook vertellen waarom ze het zo deden. Waarom til je iemand bijvoorbeeld op die manier op. Bovendien moesten ze, de leerling zelf veel laten uitzoe ken en accepteren dat voor de be treffende leerling bijvoorbeeld misschien een andere maruer van optillen beter was". Lachend vertellen de kers-vers gediplomeerden dat het soms een hele kunst was om een gediplo meerde oude stijl er toe te krijgen tijd vrij te maken, om het hoe en waarom wat ze al zo lang deden te verwoorden en ook nog te verant woorden. „Ze leken ons soms echt bedreigend te vinden. Daar heb je ze weer met hun leerdoe len, zeiden ze dan. Maar het werkte wel" Naar twee kanten, want zowel de leerlingen werden gedwongen een mening te vor men als de gediplomeerde oude stijl moesten silstaan bij wat ze de den. „Gezien de hoge werkdruk in het verpleegtehuis, een niet ge ringe opgave, maar wel de moeite waard We hebben veel geleerd de afgelopen twee jaar De eerste kinderziektes zijn overwonnen, ook de gediplomeerden oude-stijl raken gewend aan de nieuwe werkwijzen", vindt praktijkbege leidster Annet Wisselink. De tweejarige leerperiode wordt afgesloten met een tweede exa men, waarvoor iedere kandidaat een scriptie moest inleveren. Hoe wel door zowel leerlingen als lei ding vermoed wordt dat vooral de theoretische eisen gedurende de nieuwe periode na de hoge start, iets naar beneden werden bijge steld, slaagde niet iedere leerling er afgelopen woensdag in het fel begeerde speldje te verwerven. Wel de zeven leerlingen uit Leus den A Wittebol, W van Leeu wen, C. Bouwman, J. de Bruin, M. van Laar-van Eijk. C. Geurts en T. Baiten. De onderwerpen van de scripties die de drie aanwezige geslaagden maakten, geven ook iets weer van de interesses die in de nieuwe opleiding belangrijk zijn Twee kozen als onderwerp de medica tie. „Vooral de bijwerkingen van de neuroleptica. Wat is de invloed ren: o.a. stervensbegeleiding, co mapatiënten en omgangskunde. „Bij de bewoners die hier komen, leven dit soort vragen voorname lijk bij familieleden, die gaan niet naar verzorgers, maar zoeken de leiding op in de Lisidunahof' BOOS Het stoort mevrouw R. Schone wille in hoge mate dat de nieuwe opleiding officieel nog steeds tot het tweede deskundigheidsni veau wordt gerekend. „Wanneer iemand mij boos wil maken, moet men daar over beginnen. Een ver pleegkundige mag niet eens in de schaduw staan bij een ziekenver zorgende als het gaat om de zorg verlening", zegt ze fel Ze neemt het de ziekenhuizen dan ook hoogst kwalijk maar weimg gedi plomeerde ziekenverzorgenden op te nemen om tot de theoretisch mogelijke vervolgopleidingen verpleegkundigen toegelaten te worden. Jolanda de Bruijn bijvoor beeld is in de Lisidunahof terecht gekomen omdat zij met haar MAVO en INAS opleiding niet werd toegelaten in een zieken huis-opleiding. Hoewel juist het verzorgende aspect haar trekt, wil ze blijven proberen m een zieken huis te kunnen gaan werken. Voorlopig heeft ze een aanstelling van 80% op de verpleegafdeling geaccepteerd. Mevrouw Schone wille en mevrouw Annet Wisse link tekenen daarbij aan dat het re gelmatig voorkomt dat ziekenver zorgenden in een ziekenhuis met vinden wat ze zoeken. Overigens kunnen de meiden die nu gediplomeerd nieuw-stijl zijn, ook in deze richting doorleren. Willeke van Leeuwen voelt daar wel voor. „Ik zou graag een oplei ding praktijkbegeleidster volgen of teamleidster. Als ik de kans krijg tenminste", zegt ze met één oog naar de daarover beslissende verpleegkundig direkteur. Een moeilijk punt want er zijn veel het zelfde willende collega's die het zelfde willen vóór haar. Ze heeft in ieder geval een aanstelling van 90% op de verpleegafdeling ge accepteerd. „De leukste afde ling", vinden ze alle drie, „met de meeste afwisseling. Daar komen allerlei patiënten. Mensen die ge woonlijk op een andere afdeling verblijven, maar ziek zijn of bij voorbeeld een heup gebroken hebben en na een korte zieken huisopname bij ons komen. Mensen die ter observatie komen of ter revalidatie. Alleen jammer dat we in dit huis veel van de ons geleerde verpleegkundige han delingen met mogen en kunnen uitvoeren Bloeddrukmeten, maagsondes aanbrengen, infuus aanleggen komt in deze psycho geriatrische instelling nu eenmaal minder voor dan in een somatisch verpleegtehuis". Christien heeft van de aanwezige pas-gediplo meerden de meeste moeite ge daan om haarspeld te behalen. Na een opleiding oude-stijl die ze niet Bij de verpleging, verzor ging en begeleiding van verpleeghuisbewoners ne men ziekenverzorgenden een centrale plaats in. Een voudig gesteld betekent verzorgen: de bewoners van het nodige voorzien; niet te veel, want dan maak je hem of haar onnodig af hankelijk. Maar ook niet te weinig, anders zou je hem of haar tekort doen. De opleiding tot ziekenver zorgende nieuwe stijl beoogt leerlingen een brede visie te doen ontwik kelen. Er is tijdens de prak tische vooropleiding tijd vrijgemaakt voor hun eigen leerproces. Hierdoor kan de leerling systematischer en gerichter bezig zijn. Het accent bij de zieken verzorging ligt tegenwoor dig anders. Vroeger was er vooral aandacht voor de vaardigheden. Nu voor het waarom van de handelin gen. haar 80% aanstelling alvast aan de nodige cursussen AANSLUITEN Hamvraag zou moeten zijn of de opleiding nieuwe-stijl volgens de geslaagden en de leiding beter aansluit bij de praktijk, dan de oude. De leiding, voor een groot deel verantwoordelijk voor het meuwe inhoud geven, lijkt redelijk tevre den. De leerlingen hadden uiter aard moeite met het experimen tele karakter Bovendien vonden ze de nieuwe opleiding erg belas tend voor hun privé-leven. Naast de 36-urige werkweek moest er hard gestudeerd worden. Terwijl tijdens de twee-jarige leerperio des een aantal cursusblokken georgamseerd waren, waarvoor ze een week terug naar Harmeien moesten. „Door deze opleiding hebben we wel het gevoel dat we snel groot geworden zijn. We zijn geconfronteerd met heel veel za ken waar we voor die tijd niet mee te maken hebben gehad We moesten daar niet alleen aan wen nen, we moesten er ook een me ning over hebben en er mee om kunnen gaan. Steeds opnieuw werd een beroep gedaan op onze persoonlijke inzet en verantwoor ding. Dat heeft ons behoorlijk aan gegrepen. Des te meer voldoe ning geeft het om geslaagd te zijn. We hebben nu wel het gevoel te weten waarmee we bezig zijn". Ruim drie maanden na de eerste cursus begon in 1986 de tweede en in maart 1987 de derde. Deze beginpunten in september, de cember, en maart zijn aangehou den. De volgende groep is zich aan het voorbereiden op de eerst komende examens. De eerstvol gende cursus is volgeboekt, maar van deze middelen op het gedrag van met name dement wordende patiënten" Willeke maakte een scriptie over euthanasie. „Ge dachten, methodes en standpunt, vanuit de ervaring dat vragen vaak in eerste instantie bij de verzor genden terecht komen". Overi gens, gezien de functie van Lisidu nahof voor demente patiënten, komt dit hier niet zo geregeld voor Andere onderwerpen wa- haalde, deed ze in Leusden de opleiding nieuwe-stijl. Des te op merkelijker is het dat haar ambi ties totaal ergens anders liggen. „Ik droom ervan ooit nog eens een kleine praktijk sportmassage te bezitten De vind dat je met lan ger dan vijf, zes jaar in hetzelfde vak moet blijven werken". Ter voorbereiding begint ze naast voor de daarop volgende in sep tember bestaan nog plaatsingsmo gelijkheden. Het is mogelijk om voorafgaande aan de opleiding bij Lisidunahof te werken, bijvoor beeld ter overbrugging van de pe node tussen het verlaten van de school en het beginnen van de opleiding tot ziekenverzorgende Nadere informatie bij mevrouw R Schonewille of Annet Wisselink, bereikbaar in de Lisidunahof. geven in de musical. Toch heeft de leiding zich goed van haar taak gekweten en is iedereen voor korte of langere tijd op het 'toneel' geweest, al was het maar als één van de bomen in het bos of als één van de vele 'angsthazen'. ALTERNATIEF De leiding van de Marutobahorde is erg kreatief geweest, waar het de bewerking van het sprookje USDEN - Wie kent niet het overbekende sprookje van euwwitje en de zeven dwergen? Jong en oud kennen de chiedenis, waarin een boze schoonmoeder haar stiefdoch- i het leven probeert te brengen met een giftige appel. De fle reden is het feit dat een spiegel elke keer weer tot de iclusie komt dat stiefdochter Sneeuwwitje de mooiste in het i land is. De meisjeswelpen van de Manitobagroep lieten Jïdagmiddag een aangepaste versie van het sprookje zien. ®bij bleef het niet bij één 'moordaanslag'. Zelfs na drie po pen lukte het niet, in de musicalversie van de Manitoba- ®P, de boze koningin om Sneeuwwitje voorgoed te doen in- Vanaf januan zijn de meisjeswel pen in de weer geweest met de voorbereiding van de musical 'Sneeuwwitje'. Op het schrijven van het senpt na is bijna alles door de meisjes zelf gedaan. Zo werd zelfs het decor door de kinderen zelf vervaardigd. „Trouwens op zich een hele toestand om met dertig kinderen twee grote gordij nen te beschilderen", moest een leidster eerlijk bekennen Toch is de leiding van de welpenhorde er in geslaagd iedereen aan bod te laten komen. Het is overigens geen eenvoudige opgaaf geble ken om alle 23 welpen een rol te coutinggroep Manitoba heeft groepsonderkomen direkt l^de bosrand langs de Dode- De groep bestaat uit ver- ïlende onderdelen. Men kent verse leeftijdsgroepen zowel ens- als meisjesgeledingen, e categorie jeugd van zeven jaar kent men bij de Maruto- ep twee zogenaamde wei ordes. De één is voor jon- d wde ander uitsluitend be- oeld voor meisjes. Sneeuwwitje betreft. We hebben nog nooit gehoord of gezien dat Sneeuwwitje in haar jeugd op een driewielertje rondreed. In de ver sie van de scouts gebeurde dat echter wel. Voor het publiek rond uit verrassend was de scene waar bij de boze koningin niet met een mandje appels op stap ging, maar met een collectie fraaie stropdas sen. Sneeuwwitje viel ogenschijnlijk le vensloos neer toen de kwade schoonmoeder de stropdas wat te hard aantrok bij Sneeuwwitje. De zever/dwergen wisten de mooie dame echter weer bij bewustzijn te brengen door het knellende kledingstuk te verwijderen. Een tweede poging van de boze ko ningin mislukte ook. De moordpo ging werd toen ondernomen met een flesje giftige parfum. Hier bleek een portie frisse lucht vol doende te zijn om de levensgees ten weer op te wekken. Pas een derde poging volgens het ons be kende boekje. Toen kwam de gif tige appel en de prins er weer aan te pas om het definitieve happy end te bewerkstelligen. Geheel terecht kreeg regisseur Maarten ae voogd na aiiuup uit handen van één van de welpen een fraaie bos bloemen aangebo den voor zijn inspanning van de laatste weken. Voor alle artiesten, leiding en iedereen die verder meegeholpen had, was er ook een bloemstukje. Zaterdagmiddag werd de musical in het groepshuis van de Manitobagroep opgevoerd voor familieleden. Broertjes, zus jes, vaders en moeders en ook een enkele opa en oma woonden de verrichtingen van de welpen bij Aanstaande zaterdag treden de welpen weer een keer voor het voetlicht. Het alternatieve sprookje wordt dan opgevoerd voor de andere leden van de Ma nitobagroep. Het wordt dan een echt feestelijke middag, want na de 'voorstelling' vindt de traditio nele, jaarlijkse groepsmaaltijd plaats. Vroeger was het geen dis cussie wat er dan geserveerd werd Nog wordt bij menige scou tinggroep éénmaal per jaar boe renkool met worst gegeten. De Manitobagroep wijkt daar al en kele jaren van af. Na een paar keer een reuzen huzarensalade te heb ben verorberd gaan de scouting- leden zaterdag aan de zuurkool In de musical van Manitoba kreeg Sneeuwitje stropdassen aangeboden. LEUSDEN - Peuterspeelzaal De Treeklopertjes in Leusden-Zuid houdt woensdag 22 maart een baby-beurs Spullen daarvoor, zo als bedjes, boxen en andere meu beltjes kunnen daarvoor op de das zelf nissen 13.00 uur en 15.00 uur worden ingeleverd op de Prinses Irenelaan 1. De verkoop start 's avonds om 19.00 uur en duurt tot 20.30 uur. Vijftien procent van de opbrengst komt ten goede aan de Peuterspeelzaal. Voor meer informatie kunnen belangstellenden bellen met: LEUSDEN - Bibliotheek Nieuw Lan- genbeek is op zoek naar nieuwe vrijwillige medewerkers. Onder leiding van vier beroepskrachten, draaien de vrijwilligers minimaal één uitleendienst per week. Tegen een kleme onkostenvergoeding zijn er mensen nodig voor de woensdagmiddag (van 14.00 uur tot 18.00 uur), de vrijdagavond (van 19.00 uur tot 21.30 uur) en de zater dagmorgen (van 10.00 uur tot 13.00 uur). Voor meer informatie kunnen gemteresseerden bellen met 942417. LEUSDEN - De Filmliga van de Culturele Raad Leusden brengt vrijdag 17 maart in cultureel cen trum 't Claeverenblad aan de Brink 16 de rolprent 'Lola' van Rainer Werner Fassbinder. Lola is Fass- bmders sarcastische kijk op de ja ren vijftig, het Duitsland van Ade nauer en het 'Wirtschaftswunder", de wonderbaarlijke economische opleving na de oorlog. Barbara Su- kowa vertolkt één van de hoofd rollen. De voorstelling begint om 20.00 uur en kaarten zijn verkrijgbaar aan de

Leusder Krant | 1989 | | pagina 11