,Ik zal het zelfstandig moeten waar maken' Waarom zoeken wij het niet dichtbij Blikschade bij aanrijdingen Irjam van de Waard (33) twaalfde huisarts in Leusden Izing in 't Vooronder over sexueel aeweld plaatselijk nieuws dien durfde zij niet meer 's avonds in donker over straat. Dit was niet het enige zorgwekkende voor beeld over de "openbare en sub jectieve onveiligheid". Onveiligheid Over de "openbare onveiligheid" wisten meerdere dames onder te vertellen, dat er in Leusden vele plekken zijn, waar een betere ver lichting nodig is. Dat was met name een mevrouw opgevallen, die uit Den Haag naar Leusden- Zuid was verhuisd. Zij vond Den Haag minder donker dan Leus den. Maar hoe kreeg ze de ge meente zover, dat het op tal van plaatsen zo schemerige Leusden beter werd verlicht? Was de ge meente met al te zuinig met ener gie-verbruik? Een ander advi seerde haar de gemeenteraad met een gezamenlijke actie te benade ren. De "subjectieve onveiligheid" bleek voor de ene vrouw te kun nen worden verminderd door va ker te beschikken over de auto van de man. En een ander vond, dat vrouwen iets bij zich moesten hebben, wat hen zelfvertrouwen geeft. Zo vertelde een mevrouw eens een lastpost in grote verle genheid te hebben gebracht met het dreigement hem met haar knalrode lipstick te zullen gaan beschilderen, zodra hij in de buurt durfde te komen. Terwijl sommigen dat antwoord wel zagen zitten voor vrouwen, die over het algemeen niet ge wend of getraind zijn zichzelf te verdedigen, relativeerden ande ren dat weer. Wat te doen bij groepjes aanvallers en aanvallers met een mes of ander wapen bij zich? Afdoende werd het in ieder geval niet gevonden. Tegen het einde van de avond werd verduidelijkt, dat dit ge welddadige onderwerp met man nen vooralsnog minder gemakke lijk was te bespreken. Zo vertelde een mevrouw, dat ze haar man in lichtte over de belangrijkste uit komst van het rapport van Nel LEUSDEN - Bij een aanrijding woensdagmiddag op de Asschat- terweg, waarbij een fietser en een automobilist betrokken wa ren, ontstond materiële schade. De fietser, R.C. uit Leusden stak de Asschatterweg over zonder uit te kijken. De automobilist, R.E., kon daarna een aanrijding niet meer voorkomen. Er deden zich geen persoonlijke ongeluk ken voor. Twee automobilisten raakten vrijdagavond betrokken bij een aanrijding op de heiligenberger- Draaier, volgens wie een op de drie vrouwen te maken zou heb ben met sexueel geweld. Dat wil zeggen, vein een al te nadrukke lijke toenadering tot en met ver krachting. ,,Mijn man ging discus siëren over de juistheid van het cijfer en ik was geschokt." stelde ze. Tijdens de bijeenkomst maakten de dames overigens niet of nau welijks gebruik van de mogelijk heid moeilijk te bespreken eigen problemen of die van de buren lands schriftelijke weg anoniem onder de loupe te laten nemen. Ook daaruit bleek, dat de Vrou wenraad en de Maatschappelijke Dienst Eemland die avond nog lang niet alles dicht bij huis heb ben besproken. weg, onderaan het viaduct. Be stuurder M. van D. wilde daar links af de Dnftakkerweg op. R.H.B. uit Leusden, die achterop reed, inter preteerde het afremmen van zijn voorganger verkeerd en wilde in halen. Juist op dat moment sloeg Van D. linksaf, waarna beide voer tuigen onzacht met elkaar in aanra king kwamen. De schade bleef be perkt tot materiële. De auto's moesten worden afgesleept. De bestuurders legden tegenstrijdige verklaringen af over het al dan niet gebruiken van de richtingaanwij zers. OENSDAG 15 MAART 1989 IPT „Voorlopig vind ik dat ik hier uitstekend zit." voorbereidingsperiode aan vooraf gaan. Ik zal daarvoor zeker een paar keer terug willen naar Leiden om onder begeleiding weer wat te oefenen." Hetgeen de vraag op nep hoe zij daar toe gekomen is. „Ach hoe gaat dat. Meestal komt de vrouw eerst. Na het bespreken van de mogelijkheden lijkt het het echtpaar het beste dat wat men noemt, de man zich laat helpen. Maar zeggen die vrouwen dan, ik krijg mijn man daarvoor nooit het ziekenhuis in. Nou gebeurt het in een ziekenhuis ook poliklinisch, maar in de praktijk vinden veel mannen het toch prettiger op deze manier. Vandaar." Bijzondere ervaringen met andere dan reguliere geneeswijzen heeft mevrouw van der Waart niet ,,In Leiden werkte een bijzonder goede homeopatische arts bij mij in de buurt. Hij stuurde af en toe een patiënt naar mij toe met de mededeling, nou moet ze echt een kuurtje of kijk jij er eens goed naar. Andersom raadde ik mensen ook wel aan eens naar hem toe te gaan". Dezelfde duidelijkheid hanteerde zij bij het doorverwij zen naar specialisten. „De verwijs ze graag door naar de specialist die ik het meest geschikt vindt. Natuurlijk moet iedereen voor zichzelf beslissen, maar ik ze het wel wanneer ik het toch prettiger zou vinden wanneer iemand naar die of die zou gaan. In het belang van mijn patiënten. Ik had in Lei den keus genoeg. Er waren drie ziekenhuizen m de buurt. Ik liep ze allemaal regelmatig af, want het was mijn gewoonte mijn patiënten daar te bezoeken. Dat hoort er zo bij, volgens mij Voorlopig zal dokter Mirjam van der Waart tijd genoeg hebben om De kans dat u haar daardoor tegen zal komen is aanwezig. Daarvoor moet u wel ziek worden in de week-enden. Maar wie zeker wil weten, kan met haar kennisma ken. Iedere werkdag van acht uur 's morgens tot 1 uur 's middags is zij in haar praktijk aanwezig. "even iets langer te blijven zitten kletsen" met haar patiënten. Ze zal er goed in zijn. Dat is zeker. Ze ver moedt dat ze haar enige vrou welijke collega in Leusden, Ma- riëtte Kunz, wat eerder zal aan spreken als de andere huisartsen. „Naar vrouwen trek je als vrouw toch wat sneller. Maar met de an dere collegae hoop ik ook regel matig ervaringen te mogen uitwis selen". Samen met Mariëtte Kunz is zij door het huisartsen-elftal dat er al was, voorlopig ingedeeld voor de vervangende diensten. EN - De onderzoektafel staat opgeklapt tegen de muur. eau is minder dan de helft zo groot als het gemiddelde enbureau in Leusden. Mirjam van der Waart (33 jaar evrouwt sinds maandag 4 maart haar letterlijk en figuur- kleine praktijk aan de Lepelaar 8. Zij is de twaalfde i in Leusden. Zij woont in bij de fysiotherapiepraktijk j(«bert Engelsman tegenover "Jacco". "Klein maar fijn" l dokter Mirjam van der Waart: „Ik heb in Leusden lang t naar een geschikte ruimte. Ik heb tenslotte hiervoor B. Lekker centraal gelegen en met het gebruik van de ner van de fysiotherapiepraktijk". Ze is onderhuur- Ift is geen samenwerkingsverband. De nieuwe huisart- tijk werkte geheel zelfstandig. Mirjam van der Waart Üjalleen moeten klaren. Ze heeft ruim vijf jaar ervaring in als huisarts in loondienst bij een gezondheidscentrum, |ze samenwerkte met wijkverpleegkundige, fystiothera- imaatschappelijk werk en zelfs met de apotheker die hoek zat". Mirjam van der Waart weet zeker dat zij nenwerking in Leusden zal missen. Het opbouwen van uwe, geheel zelfstandige praktijk biedt echter een on- hte kans, die ze met beide handen heeft aangepakt. door ananne de Valck _n der Waart is nog volop I haar hart van het westen jsden te verplaatsen. Ze is meng, geïnteresseerd, fechtuit. Ze lijkt in mets op sarts waar je met bibbe- «jiieën naar toe gaat omdat Jr je heen lijkt te kijken. Het- niet wil zeggen dat dokter jrWaait niet streng zou kun- t met de indruk een blad ge mond te nemen en iets |t hoofd te zien. Ze kijkt Joch letterlijk, noch figuur- T je hoofd heen. Ze is een jieuwe stijl; jong, in voor en doordrongen met dat patiënt en dokter om tot een therapie te komen, hart", heeft ze in Leiden nachtenlange werd besloten dat het leer reizen van Leusden en het hebben van >y niet langer gecombi- worden. Ruim ander geleden kwam het echt- n der Waard in Leusden wonen, voor het werk van mijn man". Aanvankelijk met de be doeling dat Mnjam in Leiden zou blijven werken. Een jaar geleden werd een zoon geboren. „Tijdens het afbouwen van de praktijk in Leiden bekroop mij in toenemende mate de angst, in Leusden slechts mt het raam te kunnen gaan zitten kijken. Het was een hele moeilijke beslissing. Kans om ooit als huisarts, wat ik toch zo enorm graag wil zijn, terug te komen leek klein. En toen, het is haast symbolisch te noemen, precies toen ik mijn laatste patiënt in Leiden voor me had zitten, ge beurde het. De was echt in de stemming van dit was het dan. Het is op. Maar tijdens dit allerlaatste consult belde de secretaris van de vestigingscommissie van Leusden op. Hij deelde mee dat ik was ge selecteerd voor een nieuwe huis artsenpraktijk in Leusden De kersverse Leusdense huisarts vertelt het niet, maar het is gemak kelijk voor te stellen dat ze na het rustig neerleggen van de telefoon, nog voor het wegwerken van die laatste patiënt, een gat in de lucht gesprongen heeft. Waarbij het niet denkbeeldig is dat de patiënt uit puur meeleven even mee- sprong. Een zodanige verhouding met de Leidenaren die in haar heb altijd huisarts willen worden. praktijk kwamen, is uit haar en thousiaste en warme verhaal wel op te maken. „Ook in Leiden ben ik begonnen met nul patiënten. Wel had ik daar een riante spreekkamer, een aparte onderzoekkameren vooral een aantal fijne collega's, waar mee ik bij wijze van spreken op ieder uur van de dag van gedach ten kon wisselen. In Leusden zal ik het zelfstandig waar moeten ma ken. Hoewel ik weet zowel bij col legae hier als in Leiden voor even tueel advies terecht te kunnen. Dit is mijn begin. Ik moet mijn eigen praktijk hier eerst waarmaken. Zo dra deze gegroeid is zal ik mis schien een serieuze praktijk ruimte zoeken. Voorlopig vind ik dat ik hier uitstekend zit" CRIME „Ik heb altijd huisarts willen wor den. Als klein kind ben ik veel ziek geweest. Regelmatig stond er een huisarts aan mijn bed. Dat heeft mij vanaf het begin geïntri geerd en geïnteresseerd Ik wilde weten wat dit vak inhield en las al heel jong boeken die met het dok ter-zijn te maken hadden. Op de middelbare school moest en zou ik het B-pakket volgen. Dat was een crime voor me. Leraren pro beerden mij er van af te kletsen. Dat lukte niet. De bleef zeggen: het moet want ik wil medicijnen stu deren. Het is me gelukt. Tijdens mijn medicijnenstudie heb ik voortdurend met huisartsen-ogen naar het onderwijs gekeken. Ope raties boeide me minder dan ver loskunde of keel-, neus en oorpro blemen. Want met die laatste za ken zou ik als huisarts meer te ma ken krijgen. Toch heb ik nog even geaarzeld na mijn co-assistentschap verlos kunde. Ik heb overwogen daar in door te gaan, maar heb toch voor mijn oude ideaal gekozen. Vooral om de direkte zorg voor mensen. Het intense en persoonlijke con tact. De praatpaalfunctie, versterkt door de huisbezoeken, waardoor je de mensen helemaal leert ken nen. De van 'de haren tot de te- nen'-problematiek. Waardoor je ook een totaal pakket kan aanbie den. Als huisarts breng je be paalde zaken met elkaar in ver band Het is niet alleen de hoofd pijn van de moeder, het is mis schien ook de voortdurende ziekte van een kind, gecombi neerd met spanningen met de man. Bovendien coördineert een huisarts de gegevens van diverse specialisten, zodat je mogelijk kunt voorkomen dat verschillende specialisten over het hoofd van een patiënt, langs elkaar heenwer- ken." Juist omdat Mirjam van der Waart het contact met de mensen be langrijk vindt, wacht ze met span ning af hoe de mensen in Leusden zullen reageren. „Het gezond heidscentrum waar ik in Leiden werkte, stond in een nieuwbouw wijk waann veel oude en jonge, maar rasechte Leidenaren woon den. Ik denk naar verhouding iets meer ouderen dan hier. Veel au tochtonen; grootouders met kin deren en kleinkinderen in de buurt. Ik heb daar echt genoten van die heerlijke vrije, meele vende, recht toe-recht aan-men- sen." De nieuwe vrouwelijke huisarts beseft, dat de bevolking in Leus den over het algemeen anders zal zijn dan ze gewend is in haar vo rige praktijk. Ze realiseert zich dat een vrouwelijke huisarts in Leus den iets meer bijzonder is dan in de randstad. „Veel verschil zal het niet maken. In het functioneren als arts sowieso niet. Hooguit dat vrouwen uit ervaring misschien wat meer geneigd zijn rekening te houden met persoonlijke omstan digheden. Rekening houden met de tijden waarop het een moeder van jonge kinderen uit komt te ko men bijvoorbeeld. En natuurlijk misschien, met nadruk misschien, het eerder herkennen van typi sche vrouwen-problemen. „Kin deren hebben misschien wat min der angst voor een vrouwelijke huisarts, alhoewel een aardige man ook een leuke arts kan zijn". Mirjam van der Waart oogt jong. "In Leiden zei eens iemand tegen me toen ik aan zijn bed verscheen, sturen ze nu al schoolkinderen op me af. Maar over het algemeen vinden de mensen mijn leeftijd geen bezwaar. Naar mijn ervaring, vaker andersom. Mensen zien het eerder als iets positiefs. Een jong iemand is vast goed op de hoogte van de laatste ontwikkeling en mo dern van opvattingen. Ze durven je veel te vragen. Tegenwoordig zijn de patiënten zich van veel be wust. Ik vind dat mensen gerust zelf mogen denken over wat er met ze aan de hand zou kunnen zijn. Maar ik eis wel dat ze open blijven staan voor andere moge- lijldieden. Ik heb liever dat ze te gen mij hun mening zeggen dan dat ze tegen een buurvrouw hun memng ventileren, met als gevolg dat ze bijvoorbeeld een bepaalde kuur met innemen. Wanneer ik denk niet goed of niet duidelijk te zijn overgekomen, ga ik er op af. Ik wil weten hoe en wat. Waarom houdt iemand zich niet aan het geen ik heb voorgeschreven. Waarom kwamen ze dan. Ik pro beer heel duidelijk te zijn en ga daarbij óverleg niet uit de weg. Maar men moet kunnen accepte ren dat de oorzaak van de klach ten iets anders kan zijn dan men zelf vermoedt of dat een voorge schreven medicijn noodzakelijk kan zijn. De ben overigens vrij pre cies in het voorschrijven, met name van antibiotica, maar soms zit er niets anders op." VERANDERING De grootste verandering na haar praktijk in Leiden vindt dokter van der Waart het moeten werken zon der de direkte lijnen naar de an dere disciplines in de eerstelijns hulp. „Natuurlijk bestaat deze sa menwerking in Leusden ook. Maar de lijnen zullen langer zijn. In Leiden was het gewoon dat je tijdens de koffie van elf uur bij voorbeeld de maatschappelijk werkster vroeg even bij iemand te gaan kijken en bij de thee van drie uur hoorde dat ze al geweest was en wat ze had gevonden. Of dat je bij het onderzoek van een patiënt er even de fysiotherapeut bij haalde, die gelijk een afspraak kon maken. Het grote verschil zal zijn dat ik hier met verschillende instanties te maken zal hebben, terwijl ik daar met bekende men sen werkte, waarvan ik wist dat ze steeds m de buurt waren. Hetgeen omgekeerd voor hen uiteraard ook telde". Mevrouw Mirjam van der Waart heeft twee bijzondere interesse gebieden binnen het huisart senpakket, waarvan één niet ge bruikelijk, zeker niet in Leusden genoemd mag worden. Allereerst noemt zij zichzelf „een fanatiek na- scholer'. „In Leiden trad ik op als coördinatrice bij een organisatie waar bijscholingscursussen gege ven werden. Ik had dus altijd de eerste keus en heb daar intensief gebruik van gemaakt. De laatste trend daann is het oefenen van medische vaardigheden. Maar heb ik altijd betoogd, en in prak tijk proberen te brengen, je moet je niet nascholen uitsluitend en al leen op die vakgebieden die je leuk vindt. Je moet vooral blinde vlekken wegwerken en die be treffen vaak aspecten waar je het liefst zo min mogelijk mee bezig bent." Voorlopig ziet ze geen mo gelijkheden tot „fanatiek nascho len". maar „na de opbouw van de praktijk, zeker weer". VERRASSEND Haar tweede interesse-gebied is verrassend. Dokter Mirjam van der Waart houdt zich graag bezig met vasectomie, ofwel het sterili seren van mannen. „In Leiden deed ik dit in mijn praktijk. Op vrij dagmiddag wanneer het lekker rustig was. Met hulp van mijn as sistente. Tijdens mijn opleiding liep ik stage in een gezondheids centrum waar de daarin geves tigde huisarts het ook deed. Deze arts: Frans Kemme, heeft het mij geleerd en mij begeleid bij de eerste keren." In Leusden zou ze dit ook wel wil len gaan doen: „Ja, maar om daar nu de eerste de beste man die hiervoor binnenkomt gelijk mee te overvallen lijkt me met zo ge slaagd. Voor ik het hier doe zal ik mij gesteund moeten weten door een uroloog. Die zal moeten we ten waar ik mee bezig ben. Boven dien moet hier zeker weer een EN - Waarom zoeken we het niet dichter bij huis?", één van de 26 vrouwelijke deelnemers aan een discussie sexueel en ander lichamelijk geweld tegen vrouwen. Zij bochten op woensdagavond in het Vooronder van het Ge- éentehuis een door Sylvia Brilstra ingleide bijeenkomst van fVrouwenraad en de Maatschappelijke Dienstverlening nwezigheid van Sylvia Bril- was niet toevallig. Zij heeft Jgoedkeuring van het Ministe- 3 van Buitenlandse Zaken de fenigde Naties bezocht. Vol- ïns haar zeggen waardeerden glal commissies met vrou- ptike vertegenwoordigers in ff York haar voordracht inzake [eld van mannen tegen vrou- ïrland speelt op dit gebied jrnder meer de 'Blijf van mijn zen' een voortrekkersrol. it doen mensen mee, die 6Öi baantjesjager zijn. Daarente- en gedroegen de Amerikanen conservatief en beweerden e kiezen, dat sexueel geweld t hun land niet voorkomt. Over et stenigen van overspelige vrou wen, die geen drie mannen heb- •en gevonden om hen vnj te plei- spraken de Iranezen verder ÊSt,aldus de inleider, •ij benadrukte tijdens haar korte Weiding, dat de positie van de «uw bespreekbaar wordt. Eeu- 'tru 9 was de vrouw onderge- •CWkt aan de man Dat gold zeker door Anne Bunt ook voor de verkrachte vrouw. De ongehuwde verkrachte vrouw kreeg rechtsbijstand, omdat de eer van de familie was aangetast. En de verkrachte gehuwde vrouw bracht met de eventuele komst van een bastaard de eer van haar man in het geding. Ondertussen hadden die ver krachte vrouwen de nodige pro blemen bij de aangifte van een dergelijk geweld. Maar zowel de rechter als de politie speelden volgens haar langzamerhand be ter in op dergelijke problemen van de vrouw. Instanties begon nen zelfs vrouwvriendelijker te reageren bij sexueel of ander li chamelijk geweld binnen het hu welijk. Date raping Dat die bespreekbaarheid ook Sylvia Brilstra: „Nederland speelt een voortrekkersrol." voor jongeren belangrijk blijft, il lustreerde zij met het uit Amerika overgewaaide verschijnsel van "date raping" (verkrachting op af spraak). Zo zouden vele meisjes na hun eerste afspraak met een jon gen angst hebben voor verkrach ting en daarom niet duidelijk neen durven zeggen tegen zijn verzoek met elkaar naar bed te gaan. On danks dat vele jongeren de laatste 10 jaar preutser zouden zijn ge worden, werd deze verkapte vorm van aanranding of verkrach ting als ernstig probleem be schouwd. Daarmee maakte Sylvia Brilstra het nodige los bij een mevrouw, die in eerste instantie geschrokken was van haar volwassen zoon, toen die haar vertelde, dat zijn afspraak met een meisje de "investering" niet waard was geweest. In die taal zou zij hem beslist niet hebben opgevoed Dat moest hij van de straat en de televisie hebben op gepikt. „Gelukkig kon ik er nog wel openlijk met hem over pra ten," concludeerde deze me vrouw. Een andere mevrouw onthulde, dat zij na het bezoek aan een bio scoop in Amersfoort van de fiets werd getrapt door jongelui, terwijl zij zichbaar zwanger was. Haar la ter geboren land heeft er volgens haar weliswaar niets vervelend van over gehouden. Maar sinds

Leusder Krant | 1989 | | pagina 13