Beginnende ondernemers vinden in Leusden moeilijk ruimte Ik wil zoveel mogelijk zeggen met zo min mogelijk middelen ■eusder krant Hilhorst wordt 'Europatuin' Dick Bruna in boekwinkel De Hamershof Vergaderii» Rode Kruisi Virusthlon zakennieuws WOENSDAG 15 MAART 1989 LEUSDEN - Leusden heeft geen gunstig 'vestigingsklimaat' voor startende ondernemers. Dat zou je kunnen concluderen na gesprekken met mensen die in Leusden geprobeerd hebben een bedrijf te beginnen, maar die geen geschikte ruimte kon den vinden. Met geschikt wordt in dit verband bedoeld afge stemd op de behoefte aan ruimte en op het beschikbare, vaak nog krappe, budget. Anders gezegd, de panden die worden aangeboden zijn voor beginnende ondernemers of te groot of te duur of beiden. Dat is overigens een probleem dat niet alleen in Leusden speelt. Velen die een bedrijf in de regio Eemland willen beginnen, komen na vaak lange en intensieve speur tochten naar een goed pand, tot de conclusie dat dit een van de moeilijkste hindernissen is op de weg naar het succes. In Amersfoort is de oplossing hiervoor gedeeltelijk gevonden door de inrichting van een ondernemingscentrum, waar 'star ters' niet alleen onderdak vinden, maar ook gebruik kunnen maken van een aantal diensten, zoals die van een telefoniste/ receptioniste en het gebruik van telex en fax. Misschien ook iets voor Leusden? In Amersfoort opereert nu sinds nemerspad. Het gaat daarbij om vier jaar Job Creation. De organisa- het opstellen van een bedrijfsplan tie helpt nieuwkomers in het be- en het vinden van financiers. Sinds drijfsleven met de eerste wankele twee jaar is Job Creation ook be- schreden op het risicovolle onder- trokken bij de Stichting Score, een organisatie die tot doel heeft m de regio Eemland de start van nieuwe bednjven te stimuleren om op deze manier meuwe arbeidsplaatsen te creeèn. Leusden is één van de ge meentes die subsidie geeft aan Score. In de periode dat Score werkzaam is, wist de Stichting 150 arbeidsplaatsen te scheppen. Op termijn zullen er nog eens 100 bij komen, omdat de bedrijven die met behulp van Score zijn begon nen zullen uitgroeien. Van die 150 banen zijn er 12 gerealiseerd door Leusdense initiatieven. In vergelij king met de rest van de regio niet zoveel dus, maar de werkloosheid is in Leusden nu eenmaal relatief laag. TEKORT Er is echter volgens Gerard Odenkirchen van Job Creation, die nauw betrokken is bij het project, nog een andere oorzaak dat er in Een van de gebouwen in de 'Pnncenhof, dat door meerdere bedrijven gebruikt wordt. Volgens wethouder Joost de Jongh zijn er in Leusden voor beginnende ondernemers voldoende van dergelijke panden. Leusden met zoveel nieuwe banen door toedoen van Score konden ontstaan. „Er is een tekort aan niet al te grote bedrijfsruimtes, die voor een redelijke prijs te huren zijn. Van de zes Leusdenaren die bij ons kwamen voor advies en ook werkelijk met een bedrijf begon nen zijn, vestigden zich uiteindelijk maar drie ook werkelijk in Leus den. De andere drie weken uit naar andere gemeentes, waar zij wel ge schikte ruimte vonden." Eén van die 'beginners' is Evert van Engelenhoven, die een bedrijf begon in programmatuur en net werken voor computers. De onder neming biedt werk aan twee men sen in full-timedienst en een part-ti mer. „Ik was aanvarucelijk van plein om m mijn eigen woning in Leus den te beginnen. Ik had niet zoveel vierkante meters nodig. Ik kon la ter in een pand, dat eigenlijk te groot was voor mij. De ruimte die ik in Leusden kon krijgen, kostte 230,-- per m2. Dat was de kale huur. In Amersfoort betaal je voor een ruimte in het ondernemerscentrum ongeveer 180,-- per m2. Daar is dan wel inclusief de service van een telefoniste/receptioniste en het gebruik van een fax en telex." Van Engelenhoven zit nu met zijn bednjf (Plan87) in een gebouw op het Amersfoortse industrieterrein De Isselt. Hij heeft daar nu 100 m2 m gebruik, waarvan 70m2 voor de uit voering van zijn bedrijfswerkzaam heden en 30 m2 als instructieruimte voor klanten die software bij hem gekocht hebben. „Voor een starter is 30 m2 genoeg denkt," hij. GESCHIKT Wethouder Joost de Jongh (WD), die ondermeer Economi sche Zaken in zijn portefeuille heeft, is geen voorstander van een ondernemerscentrum in Leusden naar het voorbeeld van het Amers foortse project. „We hebben hier m Leusden een aantal bedrijfsverza- melingsgebouwen, die uitstekend geschikt zijn voor beginnende on dernemers. Een aantal bednjven zijn de afgelopen jaren uit hun jasje gegroeid en verhuizen naar het Ruige Veld. De ruimtes die zij ach terlaten, kunnen dan weer gebruikt worden door 'starters'." Hij noemt in dat verband ondermeer bedrijfs panden in de 'Pnncenhof die de komende jaren vrijkomen. De Jongh is er tegen dat de beginnen de ondernemers met hulp van de overheid een bedrijf beginnen. „Dat zou niet eerlijk zijn ten op zichte van degenen die geheel zelf standig met een onderneming be ginnen," vmdt hij. „Een bedrijf zou het zonder overheidssubsidie moeten redden. Wij geven als ge meente al geld aan de stichting Score. Dat zou voldoende moeten zijn. Ik ben geen voorstander van een centrum voor beginnende on dernemers, die met steun van de gemeente gebouwd wordt." Hij is daarom ook tegen de sug gestie van makelaar George Rei- mus, die het met Odenkirchen eens is dat het voor 'starters' moeilijk is om bedrijfsruimte te vinden. Rei- mus denkt dat het huren van nieu we kantoorruimte te duur is voor een beginner en stelt daarom voor een oud gebouw te gebruiken voor de inrichting van een onderne merscentrum. „Op dat gebied heeft Leusden echter niet zoveel mogelijkheden," constateert hij. „Het enige pand dat m deze cate gorie binnenkort ter beschikking zou kunnen komen, is het gebouw van het Instituut voor de Gezond heidszorg (onderdeel van de Ho geschool Midden Nederland), dat naar ik mij heb laten vertellen, over emge tijd naar Utrecht verhuist. Dat zou door de gemeente gekocht kunnen worden en ingericht kun nen worden als ondememings- centrum." Reimus ziet nog een andere moge lijkheid. „Tot nu toe worden er door de gemeente op het Ruige Veld geen projectontwikkelaars toegelaten. Het is misschien moge lijk om beleggingsfondsen te inte resseren voor het kopen van grond, waarop een kleinschalig project begonnen kan worden." LEUSDEN - Het tuincentrum van Ton Hilhorst aan de Ursulineweg gaat vanaf vandaag onder de 'Europatuin' verder. Volgens eigenaar Ton Hilhorst is Europatuin een nieuwe, landelijke keten van kwa.Jj centra. Hilhorst: „Een aantal tuincentra heeft de handen ineen geslagen, om in een samenwerkingsver dienstverlening te kunnen verbeteren. Zo heeft de krachtenbundeling als voordeel dat we ons h erker» het pubhek kunnen presenteren. We hebben gezamenlijk natuurli k inkoopvoordeel, wat in de pnjzeiil zal komen. Maar we kunnen nu bijvoorbeeld ook eigen potgrond op de markt brengen, om maar iets te| Als enkeling lukt je dat met". Eurpatuin is een bundeling van 36 tuincentra in het land, die als organisatie een eigen gezicht moi krijgen. Bovendien zal Europatuin meer marktgericht aan de weg timmeren. Advertentiecampagnes aan-huisfolderacties horen in dat strijdplan thuis. Europatuin gaat vandaag van start. Het bedrijf van Ton Hilhorst heeft daartoe een facelift ondergaan, i meuwe borden geplaatst. De feestelijke start van Europatum wordt ondermeer gevierd met een grafis/l que, die recht geeft op 20% kortmg op de aankoop van binnen- en buitenplanten (gedurende twee dagej de kmderen tot 12 jaar is er een kleurwedstrijd georganiseerd en met de Paasdagen is er een special actie. De nodige openingsaanbiedingen ontbreken uiteraard niet op het programma. LEUSDEN - ,,Hoe minder op een tekening staat, hoe meer ruimte er is om er van alles bij te verzinnen", zei Dick Bruna afgelopen zaterdag bij zijn bezoek aan boekwinkel de Hamers hof. ,,Het is een voortdurend zoeken naar de meest eenvoudige vorm. Dat proces gaat maar door. De laatste tijd gebruik ik dezelfde primaire kleuren. Steeds hetzelfde rood, blauw, groen en geel. In toenemende mate staan mijn figuurtjes in een witte achtergrond. Een enkele zwarte lijn, een essentiële kleur, daar door kenmerkt zich mijn laatste werk. Bijvoorbeeld in een van mijn nieuwste boekjes: Stoeprand Stop." ,,Ik weet mets van pedagogiek, noch van psychologie. Ik probeer rtujn boekjes niet uit op kinderen. Het eerste boekje: de Appel, maakte ik, omdat ik zo onder de indruk was van de schilder Ma tisse. Vooral zijn papier-collages. In een poging dezelfde zeggings kracht en simpelheid te bereiken ben ik ook gaan scheuren. Al snel begreep ik dat het niet lukte en probeerde ik een vergelijkbaar resultaat te bereiken met penseel en plakkaatverf De zwarte omlij ning die tegenwoordig in mijn werk zo kenmerkend is, ontbrak toen nog. De intentie is gebleven. Ik teken en schrijf over wat ik leuk vind In een vorm die mij het meeste aanspreekt, omdat ze ruimte laat voor eigen inbreng. Ik probeer iets te zeggen op de meest simpele, tegelijk meest om vattende manier. Mijn boekjes maak ik niet leerzaam. Hoewel le ren er wel bij kan komen, denk maar aan mijn telboek, moet ieder plaatje in de eerste plaats leuk en mooi zijn om naar te kijken. Het best geslaagd vind ik de platen die ook nog mooi zijn, wanneer ze sterk zijn uitvergroot." Ruim zestig prentenboekjes vulde Dick Bruna sinds 1953 met zijn illu straties Zijn kenmerkende stijl veroverde de wereld De door hem getekende figuurtjes ver schijnen m vele landen ter wereld op posters (deze week nog op een poster voor Hoog Catharijne), be hang, spelletjes, kleding, school spullen en badlakens. Dick Bruna blijft in de eerste plaats de grafi cus, de kleine man met pretoog jes, voortdurend op zoek naar die ene lijn waarmee de door hem be doelde uitdrukking is weergege ven. Bewonderaars prijzen de simpel heid en veelzeggenheid van zijn figuurtjes, die meestal stilstaan en de lezer altijd aankijken. Antropo- sofen vinden in de eenvoudige weergave in basiskleuren, zonder nuances en met slechts een enkel veelzeggend detail, veel van hun ideeën terug. Ortho-pedagogen wijzen op de waarde van de rust, waardoor een peuter de beteke nis ten volle in zich op kan nemen en de verteller zijn eigen verhaal kan maken. Cntici maakten juist aanmerkin gen op de simpelheid. Een verte kening van de werkelijkheid, noemden zij zijn stijl. Kinderen die moeten leren praten moeten volle dige woorden leren, en met een konijn als NIJN leren benoemen. Ouders „die helemaal weg zijn" van de Dick Bruna-figuurtjes kre gen de waarschuwing mee dat een land, dat gaat slapen met een pluche nijn in zijn armen, onder gordijntjes met Dick Bruna figuur tjes, na te zijn voorgelezen uit een Dick Bruna boekje, of het spelen met een Dick Bruna puzzel, kwar tet of spel, nooit zal leren hoe een echt konijn er uit ziet. Dick Bruna kan er om lachen. Waar te voor staat is nooit goed. Zijn eerste aandacht en grote liefde gaat uit naar het maken van prentenboeken. Wat er verder met zijn illustraties gebeurt, houdt hij scherp in de gaten. „Daarvoor is een fiimaatje opgericht", waar mee voorkomen is dat zijn mate riaal anders dan smaakvol ge bruikt wordt. De zig-zag boekjes, die de aanleiding vormde om naar Leusden te komen, horen eigen lijk bij deze aktiviteiten die voort komen uit het maken van de origi nele illustraties. De zig-zag boek jes zijn hergroeperingen van an der uitgaven. Sinds Dick Bruna van uitgever gewisseld is, sinds begin 1988 zit hij bij van Goor in Amsterdam, heeft hij meer in spraak in de samenstelling en vormgeving bedongen De boek jes kregen daardoor op zijn spe ciaal verzoek witte achtergronden en afgeronde hoeken SUGGESTIE Nieuwe illustraties maakte hij voor de ook in 1988 verschenen vier nieuwe prentenboekjes: Stoep rand Stop, Boekje zonder woor den 3, Nijntje gaat logeren, Opa en Oma Pluis. Stoeprand Stop maakte hij op verzoek van ouders. Zij deden een suggestie op een bijeenkomst, soortgelijk als m de boekhandel de Hamershof, afge lopen zaterdag. Op dezelfde ma nier ontstond ooit 'Nijntje in het ziekenhuis'. „Mensen brengen je weieens op een idee. Niet dat hun suggestie onmiddellijk vertaald wordt in een boekje. Dat gist eerst een poos. Wanneer het idee genjpt is, sluit ik mij een aantal maanden op in mijn atelier. Ik begin te tekenen. Eerst met veel meer details. Voor ieder boekje, ook over ver trouwde figuren zoals Nijntje bij voorbeeld, begin ik opnieuw Daardoor blijft mijn werk verande ren, al valt dat zo op het oog met op. Vorig jaar heb ik een tentoon stelling van mijn werk in Arnhem gehad. Jan Janssen, die daar toen nog direkteur was, had Nijntjes uit de afgelopen dertig jaar naast el kaar opgehangen. Dan zie je hoe het figuurtje veranderd is. Eerst had zij van die vreemde wappe rende oren, de proporties en het kopje waren heel anders. Millime ter voor millimeter ben ik naar de huidige vorm gegroeid Voor ie der boekje begn ik opnieuw. Dat betekent wanneer er in een boekje een olifant moet komen dat ik opnieuw bedenk hoe vol gens mij zo'n olifant tot de essentie moet zijn teruggebracht. Het kan best zijn dat het eindresultaat veel lijkt op een eerder gemaakte oli fant, maar hij zal altijd anders zijn Soms kom ik op een school waar de kleuterjuf zo uit het handje een figuurtje uit een van mijn boekjes prachtig op het bord of op het raam tekent. Ik heb daar grote be wondering voor, want zo kan ik het niet. Ik blijf bij ieder plaatje puzzelen en zoeken naar de meest simpele, de meest essentiële vorm. Ik wil zoveel mogelijk zeg gen, met zo min mogelijk midde len „Wanneer ik een kind moet teke nen dat huilt bijvoorbeeld, kan ik dagen enorm lopen twijfelen of ik een of twee tranen moet tekenen. Meestal wordt het er een. En dan nog de twijfel uit welk oogje ik die traan moet laten vallen. De meeste moeite kosten mij de ogen. De stand moet ik zo vaak over doen. Het moet precies goed zijn. Niet te sentimenteel, duidelijk, maar met ruimte voor een eigen invulling. Mijn vrouw is daarbij nujn beste cnticus. Haar oordeel accepteer ik. hoewel vaak met de grootste moeite. Ze heeft meestal gelijk „Lang niet al nujn boekjes komen op dezelfde manier tot stand Soms wordt ik op een idee ge bracht, soms krijg ik zelf een idee voor een verhaaltje. Soms bij het maken van tekeningen, maak ik een figuurtje dat ik uiteindelijk met voor het boekje gebruik waar mee ik bezig ben. Wanneer ik het mooi vind, gooi ik het in tegenstel ling tot de rest, niet weg Ik be waar het en het kan gebeuren dat rondom dat figuurtje een heel nieuw boek ontstaat. Zo ben ik nu net klaar met een nieuw boekje, waarin meuwe figuurtjes hun in trede doen. Bons en Barbara, twee beren. Bons, sterk en goed, Bar bara, net iets slimmer. Barbara heeft bovendien zeven sproeten. Daarop heb ik veel nadruk ge legd. Het boekje ligt nu bij de drukker Ik verwacht dat het in september ongeveer zal verschij nen." Dick Bruna zegt over de geijkte rolverdeling waaraan de fi guurtjes in zijn boekjes meestal voldoen: ,,Ik denk daarbij niet na. Vader werkt in de tuin, moeder doet de afwas. Hoewel dit in mijn dagelijks leven vaker andersom voorkomt. Wanneer je dit soort za ken omdraait, krijg je naar mijn mening snel iets geforceerds. Kweek je bewust een tegenstel ling en daarmee verwarring Het geen ingaat op wat ik met zoveel moeite probeer te bereiken, sim pelheid, duidelijkheid en een her kenbare beleving." „In een van mijn nieuwste boek jes, Opa en Oma Pluis, vertel ik het verhaal van lieve grootouders - Leuke grootouders, zoals grootou ders zouden moeten zijn Opa Pluis die Nijn leert timmeren. Oma Pluis die Nijn leert breien." Dick Bruna maakt in de eerste plaat de tekeningen. Tekst is soms onont beerlijk om het verhaaltje te ver tellen, maar vormt voor Dick Bruna een extra moeilijkheid. „Daarom maak ik graag boeken zonder woorden. Iedereen kan daarbij van alles invullen. Ik leg altijd de twaalf of dertien afbeel dingen van een boekje achter el kaar neer. Ik vind het belangrijk dat ze goed bij elkaar passen Ook grafisch een mooi geheel vormen en enige spanning geven. De om vang van twaalf, dertien plaatjes is m het begin door toeval, geboren. Sindsdien heb ik gemerkt dat het de meest prettige omvang is. Dik wijls maak ik een verhaaltje en ontdek ik zodra de opzet klaar is, dat ik precies in twaalf of dertien illustraties alles heb gezegd wat ik wilde zeggen. „Het is waar, de meeste van mijn figuurtjes staan stil, met de armen langs hun zij. De uitdrukking moet alles zeggen, en iedere tekening heeft wel een detail waar een ver haal bij te bedenken is. De ontbre kende knoop bijvoorbeeld. In mijn boekjes komen weimg han delingen voor, in de plaatjes dan Ek teken een verstilde wers moment Maar wanneer ei beurt, dan is de spanning volgens mij. In het boekje rand, Stop bijvoorbeeld wa kind ineens tussen auto's staan. Een enorme drukte ineens heel spannend je echt. Althans zo overkomt en is het de bsdoelilng Dick Bruna zégt graag ge geven aan uitnodigingen komen signeren. „Ik hou om mensen te ontmoeten ze te praten. Werken in n lier is tenslotte een eenza: zigheid. Vooral kinderen soms zulke heerlijke knt van dit plaatje vind ik we maar dat is sloom." Dick Bruna heeft ongetwi|5 hart kunnen ophalen, afg zaterdag in Leusden. On honderdvijftig mensen van de gelegenheid gebr maakt om in een van d Bruna boekjes de naam maker, door de maker te Is ten. „Voor. hoe heet het en de datum 11 maart 1989" (advertentie) coeN r=* joer j BGRG ELECTROS INSTALLAf AANLEG e ONDERHOi TEL. 033 LEUSDEN-ZUID - De Leusden van het Nederi Rode Kruis houdt op dinsdsJ 21 maart een algemen lederf denng. De bijeenkomst Woelige Hoek', Prinses Irer4 in Leusden-Zuid en begint c: uur. Voor de aanvang van d gadering liggen de agenda| stukken ter inzage. LEUSDEN - Jongerenverd Virus houdt op zondag 16 4 de bossen van den Treek &I tatielopen, die in de loop d-:1 een zekere reputatie zijn q4 nieten. Daaraan gekoppeld dezelfde dag de zogenaal rusthlon' gehouden, deelnemers 10 kilometer ij pend en 45 kilometer fietse nen af te leggen. Deelnemers aan de Vifl die een recreatief karakter I wordt verzocht zich voor 1 te geven. Inschrijfformulier! daarvoor te bestellen ondej mer: 946310. Dick Bruna „Ieder plaatje moet op de eerste plaats leuk en mooi zijn.

Leusder Krant | 1989 | | pagina 14