Iet is de hoogste tijd at er duidelijkheid komt' irenhockeyers boos om [gekeurde gelijkmaker Puzzelrit AMBC Ieu5der krant Wmatie-avond over sportclubs als werkgever en premieplichtige Er zullen nieuwe richtlijnen moeten worden opgesteld, zodat iedereen weet waar hij of zij aan toe is' Lfies boeken royale overwinning bij USHC: 1-6 De betalingen worden door de clubs steeds weer anders geïnterpreteerd". WOENSDAG 15 MAART 1989 initiatief. De inzet was maximaal; er werd fel gespeeld, maar de Val- leidames bleken fysiek en tech nisch beter. In de negende minuut opende Letty den Besten de score. Twee minuten later maakte Jolanda Koopman er 0-2 van Er werd rus tig en met voorbedachte rade ge speeld De mooie combinaties werden evenwel niet goed afge maakt. In de derde minuut van de tweede helft kreeg Leusden een strafbal tegen omdat Charlotte van der Ven op de bal lag In eerste instantie werd de bal gestopt, maar volgens de scheidsrechter was de bal achter de doellijn ge weest. Consternatie alom, maar de Leusder dames hielden deson danks het hoofd koel In de 15e minuut scoorde Letty den Besten uit de rebound van een strafcor- ner en tien minuten later bracht Daphne de Looze de stand op 1-4 Nog eens twee minuten later be nutte Letty den Besten een strafbal nadat de bal met de voet uit het doel was gewerkt A-speelster Pa tricia van der Flier kwam in het veld voor Jolanda Koopman USHG kwam er eenvoudig met meer aan te pas. Yvette Franke- voort bepaalde de eindstand op 1- 6. Voor uitslagen, standen en pro gramma's, zie Sport in cijfers, el ders in dit nummer. mi nuizen 100 str.pnt.; 3 E. v.d. Broek uit Amersfoort 120 str.pnt De poedelprijs was voor de heer Slomp uit Hoornaar met 181 straf- punten tourklasse: 1. E. Buurman, Bame- veld 30 str.pnt.; 2. J de Boer, Put ten 126 str.pnt.; 3. P. Buurman. Bar- neveld 150 str.pnt4. A Buurman, Barneveld 182 str.pnt.; 5. H. van Druten, Achterveld 190 str.pnt. De poedelprijs was voor de equipe Schuurs uit Soest met 341 str.pnt RICHTLIJNEN Om alle misverstanden en even tuele ellende als gevolg van de nieuwe regeling te voorkomen heeft dus de voorlichtingsbijeen komst voor de bij de Sportstichting Leusden aangesloten verenigingen en andere belangstellenden plaats. Theo Hendriks: „Wij zijn in dit op- hoefte. Roda is volgens de wet werkgever en als zodanig gedra gen we ons ook." Antilopen (korfbal) - secretaris Cor Osnabrugge-Van Dongen: „Bij ons is memand in loondienst. Alles gebeurt met eigen krachten en daarom hebben we dus niets te maken met sociale lasten. Bij Anti lopen kan men rustig spreken van liefdewerk-oud papier. Het gaat uitstekend in de vereniging, de rust is weergekeerd en we gaan er op alle fronten weer met volle kracht tegenaan!" LHV (handbal): - voorzitter Daan Bleuel: „Wij zijn er altijd in de afgelopen zes a zeven jaar van uit gegaan, dat wij geen betalingen Theo Hendriks: ,,Js bijvoorbeeld een jaarlijkse vergoeding tot een maximum van zeshonderd gulden accepta bel?" hebben verricht aan onze trainers, maar hooguit redelijke, maar be perkte onkostenvergoedingen. Onze (kleine) vereniging heeft wei nig financiële armslag; we moeten het hebben van de contributies van de leden. Daarom zijn de vergoe dingen dan ook relatief laag We zijn echter wel van mening, dat mensen, die ons terzijde staan en daarvoor veel tijd moeten vrijma ken (trainingsavonden en tijdro vende reizen voor uitwedstrijden in de gehele provincie en soms zelfs daarbuiten) aanspraak mogen ma ken op een vergoeding. Maar ik ben van mening, dat de vereniging niet als werkgever mag worden gekwalificeerd." „Overigens, als men toch van menmg is dat wij premieplichtig zijn zal dat een ernstige belasting zijn voor onze begroting, ook al zou het „slechts" gaan om enkele hon derden guldens. Neen. dat zou ik een onredelijke zaak vinden." Nimmerdor (ruitersport) - se cretaris mevrouw Hoogendoorn- Klomp: „In onze vereniging kan men spreken van pure hobbyisten. Alles wat m de club moet worden gedaan gebeurt door de leden zelf In financieel opzicht is er dan ook bij ons niets te verbergen, dat kun nen we duidelijk aantonen. We zijn zelfs niet BTW-plichtig SV. Achterveld (voetbal) - pen ningmeester Wim de Jong. „We moeten inderdaad volgens de wet afdracht doen van sociale premies, maar dat is dan ook voor ons geen punt. Dat hebben we namelijk altijd al gedaan. Achterveld voldoet in elk opzicht aan haar verplichtingen en dat weet men ook. Men heeft te allen tijde inzicht en overzicht ge kregen van ons reilen en zeilen en dat blijft zo. Wil men controle? Voor ons geen punt." De Haaien (zwemmen en wa terpolo) - secretaris André Leu- sink: „Neen, wij zijn geen werkge vers. Natuurlijk betalen we onkos ten m de vorm van declaraties, dat hebben we al jarenlang gedaan Maar we dragen mets af, want uit eindelijk gaat het om een groep van zo'n tien trainers, allen be- stuurs- of commissieleden, die een paar uur per week van hun vrije tijd afstaan om de jeugd en de ouderen te begeleiden. Maar werkgevers, neen dat zijn we naar onze mening duidelijk niet." Bovenstaande korte rondgang door het sportcircuit van Leusden geeft weliswaar geen representa tief beeld, maar wel een redeljk genuanceerde indruk van hoe de gevoelens zijn bij een aantal be- stuurderen. Secretaris Theo Hen driks van de Sportstichting Leus den: „Ik denk dat het heel noodza kelijk is dat we minimaal eenmaal per jaar met een aantal mensen uit de sportclubs in deze gemeente om de tafel gaan zitten. We kunnen dan gezamenlijk problemen oplos sen en moeilijkheden voorkomen. Wij als Sportstichting willen daar graag alles aan doen." Frank de Ruiter snelt door de Upwéird-gelederen. Verder dan een 2-1 nederlaag zouden de Leusdenaren echter met komen. GRAS De dames van Leusden speelden in Utrecht tegen USHC een schit terende, onvergetelijke wedstrijd Het was een 'vierpuntenwed- stnjd', dus voor beide partijen zeer belangrijk. Voor Leusden was er één moeilijkheidsfactor: het gras. Vanaf het begin had Leusden het ACHTERVELD - Zondagmiddag werd door de Achterveldse Auto Motor en Bromfiets Club de eer ste puzzelrit van het nieuwe sei zoen georganiseerd. De route had een lengte van ongeveer 30 km. Er waren 24 deelnemers. De uit zetters waren de equipe Bebingh en de controleur was de heer Van de Wetering. Nadat de reken meesters hun werk hadden ge daan kon de uitslag en de prijs winnaars bekend worden ge maakt. Voordat de prijswinnaars bekend werden gemaakt, werd door de controleur eerst nog een uitleg gegeven over de gereden rit. Aan de puzzel in het verenigings blad werd door een groot aantal deelgenomen. Na loting bleek de winnaar te zijn E. Buurman uit Bar neveld met als prijs gratis deel name aan de volgende rit. Hierna werden de prijswinnaars zowel in de sport als in de tour klasse bekend gemaakt. De prijs winnaars waren sportklasse. 1. H.C. v.d. Roest uit Weesp 42 str pnt.; 2. A. Schopping kijken, namelijk die van financiën en sociale zaken. Het ministerie van financiën, lees de belastingin specties, hebben vanzelfsprekend belangstelling voor degenen, die inkomsten genieten, de werkne mers dus. Sociale zaken, de be drijfsvereniging volksgezondheid, in dit geval richt haar aandacht op wat de werkgever doet, degene, die de uitkering of vergoeding ver strekt. Dat die duidelijkheid er moet komen staat vast. Er zijn tal van verenigingen, die vooral wat het laatste betreft denken mets te maken te hebben met de BVG en onkundig zijn van het feit, dat dat wel degelijk het geval is. Als dat straks bij controle mderdaad blijkt zal men rekening moeten houden met een naheffing. zicht intermediair. Als overkoepe lende organisatie willen we helpen problemen te voorkomen." En hij vervolgt: „Niet alleen ten aanzien van de afdracht van sociale pre mies, maar ook op het gebied van de belastingen zullen nieuwe richt lijnen moeten worden opgesteld, zodat iedereen weet waar hij of zij aan toe is. Vooral wat de vergoe dingen betreft mag men de vraag stellen: wat is redelijk en wat niet. Is bijvoorbeeld een jaarlijkse vergoe ding tot een maximum van zeshon derd gulden acceptabel? En wie betaalt m dat geval? Hoe staat het met vergoedingen in de vorm van uitrusting, kleding, schoeisel, trai ningspakken? En hoe ver gaat men met de hoogte van reiskosten als het om kilometervergoeding gaat?" Pim Bosman: „Wij hebben geen be hoefte aan gezeur. Natuurlijk knjgt een aantal trainers vergoedingen, zij het minimaal omdat we natuur lijk niet veel kunnen betalen. Maar we hebben altijd keung voldaan aan onze verplichtingen, dat wil zeggen de sociale premies voldaan zoals het moet. We hebben dan ook een normale salarisadministratie en we kunnen iedereen die dat noodzakelijk vindt onze boeken laten zien. We komen onze ver plichtingen na en de betaalde trai ners hebben zelfs hun pensioen rechten. De club heeft een gezonde structuur, er gebeurt niets in het „zwarte circuit", we voldoen aan onze fiscale verplichtingen en van daar mijn opmerking in het begin: aan gezeur hebben we geen be- VIJF JAAR Na 1 juli van dit jaar gaat de be drijfsvereniging dus intensieve controle uitoefenen omtrent de al lesoverheersende vraag of een sportclub al dan niet moet worden gekwalificeerd als werkgever. Mocht m een bepaald geval blijken dat dat mderdaad het geval is dan kan over de afgelopen vijf jaar als nog premie worden ingevorderd. De bedrijfsvereniging heeft be rekend dat als de nationale sport- gemeenschap in haar totaliteit niet aan de betalingsverplichtingen heeft voldaan aan naheffingen, als nog een rekening van veertien a vijftien miljoen gulden aan de va derlandse sport zal worden gepre senteerd. „Daaruit blijkt duidelijk", aldus de heer Hendriks van de Leusdense sportstichting, „dat het noodzakelijk is de verenigmgen op de hoogte te stellen van de totale problematiek Het gaat dan in feite om drie belangrijke zaken. Is men als verenigmg in de zin van de wet werkgever? Zijn de mensen, die als vrijwilli gers te boek staan, werkzaam in dienstbetrekking? Zijn de laatsten - en dat geldt met name voor bijvoorbeeld de hoofdtrainers - via de sportver eniging verzekerd?" RONDVRAAG Welke club meent wel en welke geen werkgever te zijn? Een wille keurige rondvraag bij een aantal Leusdense sportverenigingen le verde de volgende reakties op. Roda '46 (voetbal) - voorzitter elfde minuut kreeg Robert Krei- kamp, alleen op de helft van Up ward, de bal op zijn stick. Samen met De Ruiter ging hij op het doel af maar de aanval kon worden af gestopt. In de dertiende minuut werd Ralph Wessel gewisseld voor Ralph Kemps. Upward werd gevaarlijker en dat dwong Thorvald Goosman en Ro bert Jan Willemsen tot goede red dingen. In de zestiende minuut werd een strafcorner van Upward in eerste instantie gekeerd, maar de afge slagen bal werd hoog over de nog liggende keeper Gert Jan van de Groep geslagen. Tegenaanvallen van Leusden bleven zonder resul taat; Robert Kreikamp pushte een strafcorner naast. Toch werd het na 24 minuten gelijk toen Krei kamp in de rebound van een straf corner scoorde. In de 31e minuut kwam Upward opnieuw op voor sprong (1-2). Een minuut later leek Leusden wederom gelijk te ma ken toen de bal uit een afgeslagen strafcorner hoog werd ingepusht en via de keeper en de binnen kant van de paal in het doel be landde. De scheidsrechter gaf geen doelpunt maar een lange corner. Een boos team van Leusden zag geen kans meer in de resterende tijd iets aan de achterstand te doen. «DEN - Is een sportvereniging, waarvan de trainers en (re! functionarissen vergoedingen ontvangen in de vorm 5. en/of verblijfkosten werkgever in de zin van de wet? ver kan en mag men gaan met dit soort van vergoedin- jn de betrokkenen bovendien door de verenigingen, aan hun diensten verlenen, volledig, althans voldoende >rd? Het zijn allemaal vragen, die zowel aktueel als zijn geworden, nu de bedrijfsvereniging volksgezond- org, afgekort tot de BVG, thans in brede zin wil nagaan of rtclubs in het land voldoen aan de verplichtingen tot het n van premies. met-werkgever op de oude voet doorgaan? Is het laatste het geval dan kan de desbetreffende club controle van de boeken verwach ten. HOOGSTE TIJD dnjfsvereniging volksge- szorg heeft tot taak toe te et naleven van de wetge- betrekking tot het werk- Étap. Om dat laatste gaat jeer nadrukkelijk. Wie en (en werkgever7 Smds 1 ja- jaar heeft de BVG zich tot de sportbonden, de organisaties dus sportverenigingen m het tot provinciale sport- na te gaan of men voldoet tot het afdra- premies. gaat men thans doen tot de plaatselijke maar dan met in- 1 juli aanstaande. De dan eveneens: is de en heeft men in dat aan de plicht tot af- sociale premies of is J mening dat dat niet het len kan de verenigmg als Het is een vrij ingewikkelde ma terie en daarom leek het de Sport stichting Leusden zinvol speciaal voor dit doel een voorlichtings avond te organiseren op 21 maart a.s. Ambtelijk secretaris van de stichting is de heer Theo Hendriks, die het initiatief van de bedrijfsver eniging van harte ondersteunt. Hendriks: „Het is de hoogste tijd dat er duidelijkheid komt met be trekking tot de betaling van func tionarissen van sportverenigingen. Die betalingen - of zo men wil ver goedingen, worden door de bestu ren van de clubs steeds weer op een andere wijze geïnterpreteerd. De situatie is als volgt: er zijn tot dusver altijd twee ministeries ge weest, die kritisch over de schou ders van de penningmeesters mee- - Het eerste herenteam van de MHC Leusden ïn gelijkopgaande strijd, waarin Upward zich iets ^vallend toonde. Na tien minuten werd Maarten Jonges kant gehaald voor Diderik Merkens. Het spel bleef in (Se, saaie eerste helft heen en weer golven met twee tfiers aan beide zijden. De tweede helft begon met een offensief van de zijde van Leus den. maar de combinaties wilden ruet echt lukken Voorzetten van de rechterkant, voornamelijk van Frank de Ruiter, konden voor de goal met worden afgemaakt. In de we/iaar Theo Hendriks wil de Leusdense verenigingen op de hoogte brengen van het voornemen van de pieiuging om de clubs te gaan doorlichten op eventuele betalingsachterstanden. ,]fgeHonfmoeting op eigen terrein na de winterstop leverde Leusden een fikse kater op

Leusder Krant | 1989 | | pagina 19