Padden op pad 'reemde vogels zetten school danig op stelten leusrter Icrn—fc Vergadering werkgroep milieu-educatie CML Natuur wandeling Paddentrek komt uitzonderlijk vroeg op gang' 1 vaders gaven gehoor aan lokroep 't Ronde Borstvoeding plaatselijk nieuws DEN - Het uitzonderlijke zachte weer voor de tijd van het pan het begin van de vorige week, heeft de padden en de kikkers, eerder dan andere jaren, uit hun winterslaap bntwaken. Langs de Groene Zoom (nabij de kruising met orderinslag) en ter hoogte van de Schans (Asschatterweg kig Achterveld) werden de eerste slachtoffers van het ver- gemeld. i hebben door de eeuwen jpet bepaald in de gunst van tsen gestaan. Samen met de muis is de pad altijd in ver- nebracht met heksen en to- Ket zijn op het eerste gezich ook niet bepaald sierlijke diertjes met hun plompe, platronde, staart loze lijf met daaraan een stel kromme pootjes en een dom kopje Hun droge huid is bedekt met knobbeltjes of wratten die in Goos van Leeuwen werkelijkheid groepen gifklieren zijn. Ze voelen koud aan en nodi gen niet uit tot knuffelen of strelen. Maar bij nadere beschouwing blijkt het toch een interessant en nuttig diertje te zijn dat zijn plaats in de natuur zeker waard is. De laatste jaren wordt de pad in zijn bestaan bedreigd. Die bedrei ging komt niet uit de natuur zelf. want er zijn maar weinig roofdie ren die de pad op hun menu heb ben staan. Afgezien van het feit dat ze als zeer onsmakelijk gelden produceren ze uit klieren, die ach ter de ogen zijn gelegen, een gif tige vloeistof die voor kleinere roofdieren zelfs dodelijk kan zijn. Voor mensen vormt dit gif geen erikel gevaar; we gaan er hoog stens van tranen. De gewone pad is bruin van kleur, soms met donkerbruine, zwarte of rode vlekken. De wijfjes worden ongeveer negen centimeter en de mannetjes zes centimeter lang. Padden zijn nachtdieren die de dag verscholen m allerlei holletjes doorbrengen. Ze komen 's nachts te voorschijn en voeden zich met elk bewegend Idem dier Gedu rende de winter heeft de pad, on der halfvergane plantedelen of on der de grond, een winterslaap ge houden. In het voorjaar worden ze wakker. De juiste tijd is moeilijk te voorspellen, die hangt van de tem peratuur af. De temperatuur moet minstens vijf graden bedragen omdat de pad een koudbloedig dier is en onder die temperatuur weinig activiteit kan ontplooien. Als de padden uit hun winterslaap zijn ontwaakt spoeden ze zich in massa naar hun geboortepias, voorzover men bij een pad over spoeden kan spreken. Ze sprin gen namelijk niet zoals hun fami lielid de kikker. Behalve als er ge vaar dreigt, dan willen ze nog wel eens een onbeholpen sprongetje maken. Anders waggelen ze maar zo'n beetje voort PLASJES Onderweg komen ze vaak ge schikte plasjes tegen, maar die worden met de nek aangekeken Alleen het water waarin ze zelf ge boren zijn komt in aanmerking Als die plas om een of andere re den is verdwenen, willen ze nog wel eens naar een ander geschikt watertje uitwijken. Maar alleen stilstand water komt in aanmer king Soms ontmoeten de seksen elkaar onderweg en prompt worden de wijfjes dan door de mannetjes als rijdier misbruikt. Een geluk voor de wijfjes is dat de mannetjes zo veel kleiner zijn Bij de plas aangekomen draagt de aanstaande moeder haar echtge noot nog dagen - soms weken lang mee door het water totdat de tijd voor het afzetten van de eieren is gekomen. Die eitjes komen in twee snoeren van wel twee meter lengte naar buiten, worden aan de waterplanten bevestigd en door het mannetje bevrucht. Die snoe ren bevatten tussen de vier-en vijf duizend eieren. De vrouwtjes ver trekken dan weer, de mannetjes blijven nog wat rondhangen in de hoop nog een vrij vrouwtje te ont moeten. Na ongeveer üen dagen komen uit de duizenden eieren de kleine dikkopjes en de gevaarlijke tijd van het paddeleven is begonnen. Die dikkopjes vormen namelijk een begeerlijke hap voor vissen, watertorren en libellelarven als ze in groepen het water afzoeken naar algen. Basisschoheren zijn het Comité Milieuzorg Leusden behulpzaam bi het transporteren van de padden en kikkers In alle vroegte worden de emmers gemspecteerd en zonodig leeggehaald om de beesten naar hun 'geboorte grond' te brengen. De ontwikkeling van de dikkopjes verloopt op dezelfde manier als bij de kikkerlarven. Eerst vormt zich de achterpoten, vervolgens de voorpootjes, de staart verdwijnt en een heel klein padje kruipt op het droge. Ondanks dat de pad door de wet wordt beschermd, worden veel padden, op hun jaarlijkse trek, bij het oversteken van wegen onge straft door het verkeer platge walst. Gelukkig zijn er natuurbe schermers die, op gevaarlijke plaatsen, hen een handje helpen om veilig de andere kant van de weg te bereiken. In Leusden zijn door de vrijwilligers van het CML (Comité Milieuzorg Leusden) net ten geplaatst die moeten voorko men dat de dieren de weg over steken en emmers ingegraven waarin ze worden gevangen. De bedoeling is dat ze door die vrij willigers veilig naar de paaiplaat- sen worden overgebracht. Elke morgen worden, in de vroegte, de emmers gecontroleerd. De dieren worden geteld en aan het einde van de paddentrek worden alle gegevens gebundeld en doorge stuurd door een landelijk inventa risatie door de WARN (Werk groep Amfibieën en Reptielen Ne derland) Leerlingen van groep 6 van de Vallei helpen zelfs daad werkelijk mee met het overzetten van de dieren Op diverse basis scholen in Leusden worden in deze periode door vrijwilligers van het CML lessen gegeven over de padden en de paddentrek. Mocht u andere plaatsen weten in de gemeente waar padden wor den doodgereden dan verzoekt het CML u dat te willen melden bij de secretaresse van de ver eniging. Telefoon 946009. De bruine kikker lige gedachte beter een vogel in de hand dan tien in de lucht. Om al snel onder vaders vleugels uit te vliegen, want het verhaal vereistte het nodige gekwetter, zwanenge zang. kuikengepiep en vleugelge klap. waarbij een enkeling als een kip zonder kop tekeer ging De reactie van de vreemde vogels die tenslotte uitvlogen liepen uit een van ..warm in vele betekenis sen van het woord", ,.een heer lijke, idiote ervanng" tot „dit was van tevoren niet te voorspellen en achteraf met te vertellen, zo leuk" Zonder de lange regenjas aan te trekken liep een vader met ge kreukt pluimage klapwiekend naar zijn auto. Bij 't Ronde vieren ze. als openbare school, geen car naval en ook geen 'commercieel voorgeschreven' vaderdag. Ze hebben zo hun eigen wijze. Het geen niemand verbazen zal. Padden zijn trouw aan hun geboortegrond. I zien we bijna nooit op verklaarde Ria Kleintjes, it van de onderbouw van brischool 't Ronde. „Wan- pcomen is dat vaak tijdens [ouderavonden. We willen jl eens in een ongedwon- |r met de school laten ken- i en met elkaar De kleu men het meestal prachtig op school, met hun Relletjes te doen. Het is ]t voor vaders en kleuters, stelling tot altijd, zonder fre leerlingen en zonder Pers. Door de verplichte ppartij ontstaat direkt een pngen gekke sfeer. Alles I maakt dit deze avond tot bijzonders Vorig jaar ^e als variatie een gezins- pganiseerd Dat was ook r ik ben ontzettend blij, waalfjange traditie her- Jgezinsdag van vorig jaar ïest voor bijna alle vaders We ervaring. Slechts een jwist van de voorgaande vaders als clown, °f ruimtevaarder ver- voorzien van een een vergiet of een vuil- vader was niet on enthousiast toen hij de and met de hoge buitentemperaturen is de paddentrek dit seizoen uitzonderlijk vroeg van start gegaan, els zijn de bekende netten alweer spoorslags opgesteld, evenals de emmertjes, waar de padden en in terecht komen, in afwachting van transport door 'klaarovers' naar de veihge overzijde van de weg. lEN - Vreemde vogels blijken de vaders van de kleuter- pen van basisschool 't Ronde te zijn. Op een enkele huis- chvogel en schijtlijster na, waren ze allemaal aanwezig [bijzondere feest dat voor hen en de kleuters, vrijdag- op de school gehouden werd. Voorzien van een gekookt ptgedost als vreemde vogel gaven zij gehoor aan de lok- i vrouw en kinderen tot het bijwonen van dit traditio- jlderfeest. De vogels die zich bij binnenkomst als een öe eend in de bijt voelden wisten zich een uur later opge- [in de troep. De vaders, grootvaders, buurmannen en eden met him kuikens spelletjes die iets met vogels te hadden. Bij het slotverhaal bleken bijna alle vreemde [losgekomen te zijn van de dagelijkse burgerlijkheid. De i hadden ontdekt dat een vader goed gek en te gek goed LEUSDEN - De werkgroep Milieu educatie van het Comité Milieuzorg Leusden (CML) komt maandag 20 maart in vergadering bijeen. Leden van de werkgroep buigen zich bij die gelegenheid ondermeer over de problemen rond de Liniedijk, net overzetten van paaaen en kik- kers (de paddentrek), de Milieu- boer in Leusden, de boomfeestdag en het verkeersplan van de ge meente Leusden. De bijeenkomst begint om 20.00 uur en wordt gehouden in het ge meentehuis. VERGIET De aanvankelijke gêne bleek on der andere uit de wijze waarop de auto's wel heel dicht bij de school deur geparkeerd werden. Slechts een enkele vader liep onbekom merd met een vergiet vol veren op zijn hoofd over straat. Zodra met de spelletjes begonnen was, kwam de sfeer er snel in 1-2-3 koekoek, de vogeltjesdans, eie ren leggen, wormpje happen, „voel je eigen vogeltjes", zelfs zing je eigen lied ging in rap tempo steeds beter. Daartoe ge stimuleerd door het voltallige team die zich in passende out-fit presenteerde. De leidsters, moge lijk mede als gevolg van de Deet- man-bezuinigingen in oude vogel uitnodiging kreeg om als vreemde vogel op de school van zijn kind te verschijnen. Maar weinigen kon den echter de lokroep van school, vrouwen en vooral hun kleuters weerstaan. Wie meer dan één kleuter op 't Ronde heeft zitten, moest zelf zorgen voor een tweede vreemde vogel. Met als gevolg veel ingehuurde opa's die totaal geen moeite met de uitnodi ging leken te hebben. Een enkel 'wijfje' had zich beijverd in het ontwerpen van een vogelcreatie, hoewel niemand de suggestie in de uitnodiging om een veren kleed te borduren had opge volgd. De meeste veemde vogels bleken de omschrijving letterlijk genomen te hebben. Vel snavels dus, die voor het gemak al snel naar het voorhoofd verdwenen. Een nylonkous bleek uitstekend houvast voor een hanekam te bie den. Een ander bijzonder vreemde vogel had zelfs een heel nest op zijn hoofd Verder vogels met gele haren, indianentooien, maar ook een Arabier en een op blaasbaar vliegtuig. Het feit dat mannetjes-vogels over het alge meen kleuriger zijn dan hun vrouwtjes, was goed van de crea ties af te lezen. Werkelijk vogels in verschillende pluimages. ...Het ei werd na het leggen een uitsmijter... LEUSDEN - De afdeling Amers foort van het Instituut Voor Natuur- LEUSDEN - De Vereniging Borst voeding Natuurlijk, afdeling Leus- den, organiseert voor donderdag 23 maart een bijeenkomst over 'Be ginnen met borstvoeding'. De j avond begmt om 20.00 uur en is op Kornoelje 45. Inlichtingen bij Hilda 1 Top, telefoon: 942916. verschnkkerskleding. de overige leerkrachten bescheiden met een calimero-feestmutsje dan wel compleet geel geverfd. Het was opvallend hoe handig de vaders van leerlingen van deze montes- sori-school zich kunnen gedra gen. Hoewel daarmee in volle dige tegenspraak het voortdu rende gekakel stond Een haan kukelt tenslotte om het over het eieren leggen en andere biologi sche onjuistheden maar niet te hebben. De kleuters accepteer den mets anders dan volledige in zet. „Pa luister nou eens goed naar me", was een veelgehoorde op merking bij diverse spelletjes, waarbij vaders de aanwijzingen van hun kuikens moesten volgen Mede daardoor werd zelfs de meest serieuze vader over de streep getrokken. Op een derge lijke wijze samen spelen en samen lachen geeft verbondenheid, tus sen vader en kind en vaders on derling. Na ruim een uur was iedereen moe en warm. Het hooi van de nesten raakten verspreid, de veren vielen uit, en de transpiratie deden hanekammen verleppen. Bij het begin van het slotverhaal kroop menig kuikentje tussen de veren van zijn vader, met de vei- beschermingseducatie (IVN) houdt zondag 19 maart een wande ling bij het Treekermeertje, een fraai natuurgebied in Den Treek. De wandeling gaat om 14.00 uur van start bij de kiosk aan de Tree- kerweg. Voor meer informatie kun nen belangstellenden bellen met 723141 of 03495- 35441. (advertentie) VEILIGING UNET0-TBBS ERKEND TEL. 033-941235

Leusder Krant | 1989 | | pagina 7