ngedwongen praten met muziek en toneel' 'rühschoppen viert 5 jarig bestaan Jan van Hamersveld overleden Modeshow in Achterveld I leusder krnnfc :hrijfavond Amnesty iternational Voorlopig geen klachtencommissie Commissie verdeeld over vliegshows >slaagd koffieconcert m Ons Gebouw met DWS, Culdoto en St-Caecilia Droogbloemen bij KPO Toneel bij Culdoto Bevolking stabiel Snelheids controle Y- W' Slapeloosheid Emmaüsgangers in Achterveld Groot hoef blad &M ft fi f Vt-J\ \W WOENSDAG 15 MAART 1989 Achtervelds nieuws jor Jaap Riewald) TERVELD - Op zondag 12 maart vond in Ons Gebouw in Iterveld weer een Achterveldse morgen plaats, een initia- van Siem van Wieringen, Joost Coenen en Marius Nabuurs. I ochtend die niet alleen tot doel heeft om de aanwezigen te t genieten van mooie muziek en/of toneel, maar die zeker als bedoeling heeft om mensen op een ongedwongen ma- met elkaar te laten praten. De Achterveldse ochtenden gen dan ook het karakter van koffieconcerten. irijk opgekomen bezoekers i\ van half twaalf tot twaalf uur ilegenheid om onder het ge- een drankje met elkaar on- jongen te praten Hierna wer- iij verwelkomd door de heer buurs die enige informatie liet programma gaf. Begonnen Imet een a-capella-optreden [het Achtervelds Gemengd fcoor St. Caecilia onder leiding j heer G. Wijnands. Zuiver en discipline vielen op bij dit t met veel toewijdmg een jl liederen vertolkte: van Louis |bsch het „Quod Libet'; in ai- nenten véin Jan Vermulst iomposities, te weten: „Wenn [achtigallen schlagen' en „Ik S lest over een berg gegaan'. eerste nummer bestond uit engeling van allerlei beken- |lederlandse volksliederen, izet voor sopraan, alt, tenor en bas. Ofschoon er een enkele maal een foute uizet voorkwam, kenmerkte het koor zich door een grote discipline, een goede toon- zuiverheid en een alleszins bevre digende klankkleur. De verstaan baarheid van het koor bleek voor treffelijk: iets wat veel andere ko ren niet van zich zelf kunnen zeg gen. Met name bij het tweede en derde werkje won het koor aan glans door een grotere afwisseling van piano en forte. Dirigent Wij nands kenmerkte zich door een ontspannen, maar zeer duidelijke directie die weinig aan het toeval over liet. CULDOTO Geheel anders was de eenacter „Moederfiguur' van Allan Aick- burn, perfect en uiterst humoris- Toneelverenigmg Culdoto luisterde het koffieconcert op met een toneelstukje. tisch neergezet onder regie van delaar. Het decor waann zich alles v.d. Hengel aan het woord als de Wout Bakkenes door Riet v.d. Hen- afspeelt is een rommelige huiska- moeder die haar eigen antwoord gel, Eveline Hak en John van Mid- mer. In het begin komt alleen Riet heeft gevonden op het feit, dat haar echtgenoot altijd op reis is. De moeder heeft het te druk thuis, is voortdurend met de kmderen be zig, waardoor zij totaal geen con tact meer heeft met de buitenwe reld. Ze gaat zich vreemd gedra gen. Ze gaat iedereen als klem kind behandelen. Voor de toeschou wers in de zaal wordt het „lachen met een achtergrond', zoals regis seur Bakkenes het in de wandel gangen noemde. Een buurvrouw die m arren moede door de echtge noot van de moederfiguur is opge beld om te vragen hoe het met haar is (er wordt geen telefoon meer opgenomen), wordt letterlijk als een klein kindje behandeld. Zo vraagt de moeder aan de buur vrouw of ze iets wil drinken, waar op deze zegt dat ze het nog een beetje te vroeg vindt om aan de borrel te gaan. Er klinkt veel ge lach in de zaal, ais blijkt, dat er alleen maar chocolademelk of ge wone melk gedronken mag wor den. Het spel wordt nog komischer als de buurman eveneens komt op dagen. Ook hij wordt als een klein kind behandeld. Het loopt uit op een uitermate humoristisch me ningsverschil tussen de twee ech telieden. De vrouw gaat plotseling partij voor de moederfiguur trek ken... Wie intenser wil genieten van het sublieme toneelspel van Cul doto, dan ik hier in kort bestek kan schrijven, heeft daar a.s. weekend alle gelegenheid voor. Dan zal het toneelgezelschap m grotere bezet ting te bewonderen zijn. DWS Onder leiding van Hendry van Loo werd na een gezellige pauze een viertal werken van diverse componisten ten gehore gebracht, te weten een Ballet uit „Ballet and Concertant' van Ted Huggins (schuilnaam voor de Nederlandse componist Henk van Lijnschooten); de ouverture „De Geuzen van Bom- melerwaard' van Henk van Lijn schooten; van John O'Reilly de „Ncrth Star Ouverture' in een be werking van Raymond Viever- manns en tot slot van Willy Hautvast „With Swing and Beat'. Voor veel aanwezigen was al leen het stemmen aan bet begin al een waar genoegen: met uiterst veel geduld en precisie werd dit gedaan. De muziekvereniging Door Wilskracht Sterk onder scheidde zich door een pracntig sonore samenklank, een uitste kend ritmegevoel en een uiterste discipline, waardoor met name de vier solisten hun spel prachtig kon den vertolken. Hulde is derhalve zeker op zijn plaats voor trombonist Wim van Bekkum, sopraansaxofo- ruste Ilka Steenbeek, altsaxofonist Joris van Dijk en - uniek m Neder land! - soprarunosaxofonist Theo Steenbeek. Veel indruk maakte de verklan king van „De Geuzen in Bommeler- waard' door het sublieme samen spel dat een uitstekend ritmisch gevoel, een prachtige harmonie, een schitterend uitgekiende dyna miek en voortreffelijke tempowis selingen als ingrediënten kende. Op 15 april zal er wederom een concert van DWS-Achterveld te beluisteren zijn. In de wandelgan gen deelde dirigent Van Loo nog mee, dat er weer aanmeldingen gedaan kunnen worden voor een nieuw te starten leerlingengroep in september 1989. Liefhebbers kun nen contact opnemen met de heer W. van Hamersveld, telefoon: 03425-1688. fRVELD - Zondag zal er ühschoppen worden ge- I in D'Ouwe Peerdestal bij [de Roskam. De aanvang is uur De muzikale medewer- prdt verleend door de Hin- pr Musikanten. Het belooft fleen bijzonder feest te wor- Die dag zal het ÈVHang be- pn het Frühschoppen wor- fevierd Twaalf en een half jaar gelden werd er in D'Ouwe Peerdestal gestart met het Früh schoppen Vanaf het begin werd de medewerking verleend door reeds bestaande 'Hinterfelder Mu sikanten'. Dit sloeg bij de bevol king geweldig aan en het succes was verzekerd Momenteel komt men bij dit Früschoppen perso nen tegen uit het gehele land. Hoewel de Hinterfelder Musikan ten het leeuwendeel van de optre dens voor hun rekening namen, waren er in de loop van de jaren ook optredens van andere gezel schappen. zoals de Beverlanders uit Huissen, De Holzers uit Houten, de Stromenland kapel uit het land van Maas en Waal Op dit koperen feest zorgen Die vHmterfelder weer voor de vrolijke en gezellige Oostenrijkse muziek. De vaste be zetting bestaat momenteel uit C. Blom, R. Eggenkamp. H. Janssen, W. Reimink, René v.d. Vrugt, H. Schouten, F Spruit, J. Steeribeekt en de zangeres Marian de Wale Tijdens het feest wordt de kapel aangevuld met zeven oude leden. Om het feest te vervolmaken, wordt er bij de koffie, die voor ei gen rekemng is gratis Oostenrijks suikerbrood gepresenteerd, is er een gratis Oostenrijks drankje Obstler en een Oostenrijks hapje. Dit zal verzorgd worden door de Oostenrijkse mevrouw Make, moeder van Charlie Alle ingre diënten worden door haar meege bracht uit Oostenrijk en hier klaar gemaakt. De toegang is voor ie dereen gratis, alsmede het eerste Oostennjks suikerbrood, en het eerste Oostenrijkse hapje en drankje. senrechten worden gescnonden. Ditmaal zal geschreven worden naar de autoriteiten van Indonesië Ghana en Chili. De brieven zullen geschreven worden in het Neder lands, Engels en Spaans. Voor beeldbrieven zijn aanwezig, die zo over te schrijven zijn. De post zegels moeten betaald worden. Er kan meer dan één brief geschre ven worden. ACHTERVELD - Maandag 20 maart om 20.00 uur komen de KPO-dames weer bij elkaar in de zaal van Buitenlust. Het wordt een kreatieve avond met droogbloe men. De Achterveldse mevrouw Walraven plukt en droogt bloe men uit het veld en lijst ze daarna in. Door middel van voorbeelden zal zij vertellen hoe men hiermee te werk gaat. Voor materiaal en Het openbaar jongerencentrum De Geut organiseert een *cht, die in het weekeinde van Hemelvaart (4, 5 en 6 mei) m de Ardennen wordt gehouden. De deelnemers zulen slechts het kehjkste meenemen, terwijl bij de tocht bewoonde gebieden ft paden zoveel mogelijk zullen worden gemeden. '0r deelname bedragen fl. 120,-. Daarbij is vervoer, eten, "wg en enkele uitrustingsstukken inbegrepen. In De Geut isdag 14 maart een informatie-avond over de tocht gehouden, nden zijn vanaf20.00 uur van harte welkom m het pand aan de ACHTERVELD - De Achterveldse toneelvereniging Culdoto brengt zaterdag 18 maart en zondag 19 maart het avondvullende blijspel 'De grote dag van Oliver W. Pan- LEUSDEN - De commissie Alge mene Bestuurszaken (ABZ) wil nog even wachten met het instel len van een klachtencommissie. Leusden '85 had een initiatief raadsvoorstel ingediend om zo'n commissie mogelijk te maken. De partij vindt dat er in Leusden te veel klachten niet of onvoldoen de behandeld worden. LEUSDEN - De commissie Alge mene Bestuurszaken (ABZ) bleek donderdagavond verdeeld te zijn over een motie van de PvdA om de minister van Defensie te ver zoeken geen vliegshows meer toe te staan op vliegbasis Soester- berg. Volgens de partij zijn er de afge lopen jaren teveel ongelukken ge beurd bij diverse shows in Europa. De gemeentes Soest en Amersfoort hebben al eerder dergelijke mo ties aanvaard. Enkele commissiele den vonden echter dat het belang van voorlichting van het publiek en het geoefend houden van de lucht macht zwaarder wogen dan het veiligheidsrisico, dat minimaal zou zijn. droogbloemen wordt gezorgd. Na het een en ander aan de dames te hebben verteld en de manier van werken te hebben uitgelegd gaan de aanwezige dames probe ren er zelf ook iets moois van te maken. De deelneemsters wor den verzocht indien men het in bezit heeft, witte bison houtlijm, schaar, pincet of cocktailprikkers, mee te nemen. key' op de planken. De uitvoerin gen worden gegeven in Ons Ge bouw aan de Hessenweg 214. De regie van het stuk, dat geschreven is door John Patrick, is in vertrouw de handen bij Wout Bakkenes. De zaal is vanaf 19.30 uur ge opend, terwijl de aanvang van het stuk gepland staat om 20.00 uur. De entree bedraagt fl. 7,50 (tot en met 14 jaar fl. 4,-). Het college heeft daarom een instructie opgesteld, die ervoor moet zorgen dat bneven sneller en duidelijker worden afgehandeld De commissie ABZ vindt nu dat I eerst moet worden afgewacht of1 deze instructie in de praktijk goed werkt, voordat een klachtencom missie wordt mgesteld. LEUSDEN - Het aantal inwoners van Leusden is in de maand januari met elf afgenomen. De daling kwam voor een belangrijk deel op rekening van 117 Leusdenaren. die zich elders in het land vestigden Daar tegenover stonden 84 men sen, die in Leusden kwamen wo nen. In januari waren er negen sterf gevallen te betreuren, terwijl Leus den aan de andere kant verblijd werd met de geboorte van 22 ba- bies. Op 1 februari telde Leusden 27.287 inwomers. Een maand eer der was dat 27.298. ACHTERVELD - Op 73-jarige leeftijd overleed vorige week Jan van Hamersveld. Zaterdag werd hij na de huis in de St. Josephkerk op de begraafplaats in Achter veld begraven. Jan van Hamers- feld was een bekende en geziene figuur in Achterveld. Hij is in 1952 medeoprichter ge weest van de schietvereniging Ons Genoegen Vervolgens was hij 35 jaar onafgebroken vooratter van de vereniging. Dit feit hadden de leden van de vereniging in ja nuari van dit jaar feestelijk willen herdenken Door zijn ziekte ging dit echter niet door. Van Hamerveld is een gewaar deerd lid en een gewaardeerd voorzitter van de vereniging ge weest. De leidina van de ver eniging was bij hem in goede han den. Hij was bij vergadenngen en de schietavonden altijd aanwezig Ook bij de schietwedstrijden bui ten Achterveld, was hij steeds pre sent. Voor de vereniging zal dit overlijden zeker een gemis zijn. ACHTERVELD - De dames en heren van modezaak Van Ravenhorst uit Stoutenburg organiseerden woensdagmiddag weer een modeshow, waar de nieuwe voorjaars- en zomermode werd getoond. Er was een grote belangstelling van de bewo ners van het huis, Sine Cura en Wagenberg en van de 65 plussers uit het dorp. Ruim 125 belangstellenden waren aanwe zig. De kleding werd door zes dames en een heer getoond. Mevrouw Herbert uit Barneveld, die als lady speaker fungeer de, vertelde dat de nieuwe modekleuren fel zijn in combinatie met marine blauw. Daarnaast zijn er ook de mooie tinten zoals grijs-groen, ivoor, oker, licht geel, zalm en mint lila. Tijdens het showen kwamen de kleuren combinaties heel goed naar voren. Van de gladde rokjes reikt de lengte vanaf op de krue tot 80 cm. De wijde rok wordt langer gedra gen en zet voorlopig door. De mouwlengte is, ook voor de twee delige pakjes tot op de elleboog Heel leuk was het meuwe „tulp mouwtje". Voor garnering wordt veel met knopen gewerkt. Opval lend waren de kraagloze japon bla zers in de kleuren ecru, zand, don ker blauw en zwart. Bij veel model len was de rok plissé verwerkt. Het mooie kostuum getoond door de heer Peters, de enige man die showde, was m een lichte zomerse nut. Een blauw vest met steekzak- ken en kabeltjes stond vlot en sprak het publiek wel aan. De Gei- ger wollen herenvesten trokken wel aan qua model en materiaal. Dat de dames en heren op leeftijd ook nog charmant gekleed kunnen gaan bleek wel tijdens deze mode show. Bij de firma Van Ravenhorst is er ook kledmg te krijgen met bovenmaat 42 en heupmaat 44. Hier is vooral bij de oudere dames veel vraag naar. Tijdens de show werd door modehuis De Linde uit Barne veld de bijpassende hoeden ver zorgd. Na afloop konden de aan wezigen nog m de aanwezige rek ken rond kijken en eventueel ter plaatse passen en kopen. Ook was er schoenenhandel De Monseig neurs weer aanwezig die een groot assortiment maat- en merkschoe- nen in hun aanbieding hadden. LEUSDEN/ACHTERVELD - Bij vol doende belangstelling organiseert de Regionale Kruisvereniging Leusden-Achterveld een cursus 'slapeloosheidsbehandeling'. De cursus bestaat uit 8 bijeenkom sten vanaf 4 april op de dinsdag avond met uitzondering van één avond en wordt gehouden in het wijkgebouw aan de Roo van Alder- wereltlaan 13 in Leusden-Zuid. In lichtingen 948875 (maandag tot en met vrijdag van 9.00 uur tot 16.00 uur). ACHTERVELD - Vorige week dinsdag werd op de Hessenweg in de bebouwde kom, tussen 15.30 en 17.00 uur door de politie een snelheidscontrole gehouden. In dat tijdstip werden er 25 overtre dingen geconstateerd. De gere den snelheden waren tussen de 60 en 76 km per uur waar maar 50 km is toegestaan. ACHTERVELD - Zaterdag komen de Emmaüsgangers weer naar Achterveld Allen die niet meer gedragen kleding op willen rui men kunnen dit zaterdag bij de auto van de Emmaüsgangers ko men brengen Ze zullen van 10 00- 12.00 uur en van 14.00-16.00 uur staan op de parkeerplaats tegen over hotel Roskam De ontvangen kleding is bestemd voor de arme medemens. De Emmaüsgangers zorgen er al een groot aantal jaren voor dat de betreffende kleding een hele goede bestemming krijgt. 1- Het Groot hoefblad heeft met Klein hoefblad gemeen dat uit de wortelstok het eerst de bloem ver schijnt. Reeds vroeg in hel voor jaar verheffen zich aan de oevers van allerlei watertjes en op voch tige plaatsen de langwerpige bloeiwijzen van hel Groot hoef blad. De bloem verschilt echter zoveel van het Klein hoefblad dal ze, op het eerste gezicht, schijn baar niets met elkaar gemeen heb ben en eigenlijk is de enige over eenkomst, huiten de naam, dat ze beide lol de composieten (sameu- gesteldbloemigcn) behoren. De talrijke hloemhoofdjes zitten in een (ros aan hel uiteinde van de. slechts met bladschubben bedekte hlocislengcls. zo in de geest van een hyacint. Dc kleur is roodach- i'H Bij de bloeiwijzen kan men twee vormen onderscheiden: de kort- gcsteclde, dicht samengedrongen bloeiwijzen van de mannelijke planten en de vrouwelijke planten die een lossere, langere bloeiwijze vormen met iets kleinere, langer gestcclde hoofdjes. De vrou welijke bloeiwijzen strekken zich, tijdens hel rijpen, nog verder om hoog. Als kleine parachuutjes vliegen de vruchtjes met hun pluiskroon in de wind ver van de moederplant vandaan. Hel gebeurt echter maar zelden dat dc bloemen wor den bevrucht omdat er weinig plaatsen zijn waar zowel manne lijke als vrouwelijke planten voor komen. De verspreiding van hel Groot hoefblad vindt voorname lijk plaats door middel van dc wortelstok. De iets later dan de bloeiwijzen verschijnende bladeren zijn alle worlelstandig en ontwikkelen zich pas na de bloeitijd tot hun volle omvang. Dan is de gelijkenis met de hyacint ver te zoeken en lijkt de plant meer op rabarber. Ze hebben een lange steel waarop een hartvormige hladschijf die tot 90 cm breed kan worden en de groot ste zijn van onze wilde flora. De stengels hebben een enigszins pur peren kleur en worden soms wel 60 cm lang. Dc bladeren zijn van onderen wit behaard. De plant vormt in overstromings gebieden van beken en rivieren grote bestanden en helpt met zijn kruipende wortelstok mee het aangespoelde bodemmateriaal vast te houden. Andere planten kunnen zich onder het enorme bladerdak nauwelijks handhaven. Groot hoefblad ruikt onaange naam en is, over hel algemeen vrij zeldzaam. Vroeger wel gebruikt als middel tegen de pest. Zo schrijft Mallhiolus in 1563 dal hem uit ervaring is gebleken dat de verpulverde wortel, met goede wijn ingenomen, bij pest uitste kende resultaten oplevert. G.van L. I'-lcin e-AT C^c»" JT HC»£ FciLAO

Leusder Krant | 1989 | | pagina 9