'inanciën en beleid moeten eer worden geïntegreerd' Kunstmarkt voor beeldenroute lewoners verzetten zich tegen remeentewerf bij Groene Zoom Afscheid Pastor Ter Bekke lEiisder krant Jota Beleids- en Beheers Instrumentarium geeft indvaten voor nieuwe beleidsaanpak: okaal_ .LEUSDEN, Leusden Achterveld Wijziging ophaal- schema Milieuboer w mtindec/emeente^ v Houthandelaar bestolen WOENSDAG 22 MAART 1989 plaatselijk nieuws (van de redactie) SDEN - „Financiën moeten een open boek zijn. Niet alleen de Raad, maar ook voor de burger". Met die woorden leidde wethouder Bram Vroon van Financiën de introduc- van de nota Beleids- en Beheers Instrumentarium van de ieente Leusden, afgelopen vrijdag. De nota geeft een over- it van de beleidsinstrumenten (zoals begrotingen, het MAP [ergelijke), die de gemeentelijke overheid bij het uitoefenen haar taak ter beschikking staan. De nota geeft tevens izetten, om het beleid meer overzichtelijk en makkelijker lankelijk te maken. centrale thema in de nota is itegratie van financien en be- De taken van de gemeente zijn \ate complex en uitgebreid orden, dat er behoefte ont- d aan meer overzicht. Vroon: de huidige manier van werken t vaak heel lastig om het beleid etsen en een overzicht te knj- van de consequenties van be- keuzes, die de Raad maakt. willen we veranderen". oon het aan de hand van een oband zien wat hij bedoelde. In emeente Oss, waar de nieuwe ler van werken al is geintrodu- d, werd het voorbeeld gege- ^ran vandalisme, als één van de linen waarop een gemeente ^Wid voert. Vroeger was het zo le kosten van vandalisme, zo- let schoonmaken van muren door spuitbusartiesten waren erkt, werden ondergebracht een bepaalde gemeentelijke st. De kosten voor het repare- iran vermelde openbare eigen- men en het inzetten van politie men weer elders m de boeken. :door was het erg lastig een 1 beeld te knjgen van de echte Men van het vandalisme. Het ver- I in ieder geval het nodige fcrwerk in de diverse gemeen telijke financiële stukken. En om verantwoorde beslissingen te ne men, is goede informatie onont beerlijk. „Daarom vinden we ook dat beleid en financien veel meer dan nu het geval is geïntegreerd moeten worden. Dat is trouwens een uitdrukkelijke wens van de Raad. Die wil meer informatie uit de verschillende sectoren van beleid. Eigenlijk betekent dat dat de jaar rekening, zoals we die nu kennen, een jaarverslag moet worden. De financièle informatie zal meer in beschouwende zin moeten worden gepresenteerd", aldus wethouder Vroon. PRIORITEITEN In de nota Beleids- en Beheers Instrumentarium worden eerste pogingen gedaan die opzet van de gemeente te realiseren. Eén van de eerste tastbare uitvloeisels daarvan moet de zogenaamde 'Begroting in één oogopslag' worden. Daarin worden de geraamde inkomsten en uitgaven van gemeente per be leidsveld gerangschikt. Dat moet het voor raadslid, burger, ambte naar en de pers mogelijk maken zonder al teveel zoekwerk de con sequenties van beleidskeuzes te overzien. Wethouder Vroon: „De "Begroting in één oogopslag" zal zijn toegesneden op beleidsdoelein den, gegroepeerd op beleidson derdelen. Eigenlijk hebben we m Leusden al iets dergelijks. Jaarlijks brengen wij de financiële 'Info- Leusden' uit. Daarin wordt ook op overzichtelijke manier duidelijk gemaakt waar de belastmgcenten naar toe gaan. Die 'Info' zal dan ook als basis dienen voor de nieuwe 'Begroting m één oogopslag', die dit jaar moet verschijnen." De meuwe aanpak zal verder merkbaar sporen nalaten bij de be groting voor het meuwe jaar. Tra ditioneel bestaat de begroting uit zes boekwerken, samen goed voor pakweg een decimeter papier. „Aan die omvang zal naar ik vrees weinig veranderen", laat Vroon weten. „Maar aan de vorm wel". Dat wil zeggen dat drie onderdelen van de begroting zullen worden samengebald in één standaard werk. De nota van aanbieding (de toelichting op de begroting), de begroting (de geraamde inkom sten en uitgaven voor het komende jaar) en de meerjarenbegroting (de geraamde inkomsten en uitgaven over een langere periode) worden in de toekomst als één beschouwd. Die twee zaken, de 'Begroting in één oogopslag' en de veranderde opzet van de begroting, hebben de hoogste prioriteit. „De maatrege len die in de nota worden voorge steld, zullen stapsgewijs worden ingevoerd, te beginnen dit jaar met de 'Begroting m één oogopslag' en de aangepaste begroting", licht Vroon toe. HEROVERWEGING Een aantal andere financiële be leidsinstrumenten, waar de nota aandacht aan schenkt, is al inge voerd, zoals de Voorjaarsnota en de Najaarsnota. In die nota's wordt het gevoerde beleid tussentijds geëvalueerd en zonodig bijgesteld. Daarnaast zal het Meerjaren Acti viteiten Plan (het MAP) jaarlijks worden geëvalueerd. Nieuw is wel de zogenaamde Heroverweging, die jaarlijks op de agenda zal komen te staan. Wet houder Vroon: „Er is momenteel een tekort. En dat geld zal ergens vandaan moeten komen. Vandaar dat het gevoerde beleid getoetst en opmeuw gewogen zal moeten wor den, om financiële ruimte te creë ren." Maar als die incidentele ombui gingstaakstelling (bezuiniging) eenmaal is gerealiseerd, wil dat niet zeggen dat de Heroverweging als instrument zal verdwijnen. Vroon: „Nee, we willen daarvan een jaarlijks terugkerende traditie gaan maken. We nemen als college het standpunt m dat er jaarlijks ruimte zal moeten komen om in principe voor honderdduizend gul den nieuw beleid te kunnen voe ren. Zolang er geen extra inkom sten zullen komen, zal dat geld dus ergens anders vandaan moeten ko men Dan moet er automatisch naar het bestaande beleid gekeken moeten worden. Maar die herover weging wil niet zeggen dat er per sé, koste wat het kost, voor een ton nieuw beleid gevoerd gaat wor den, ten koste van bestaand beleid. Het kan best zo zijn dat de afweging ten gunste van het bestaande be leid uitvalt. Maar zo dwing je jezelf er wel toe kritisch naar zaken te blijven kijken". „oci.u^iigen i» ouuen net inleve ren van oud beleid. Wij willen ook nieuw beleid kunnen voeren. Van daar dat wij denken dat de jaarlijk se heroverweging daarin een be langrijke rol zal spelen", aldus Vroon. OPEN BOEK Ook een nieuw fenomeen in de nota Beleids- en Beheers Instru mentarium (BBI) is de prioriteiten stelling door het college. „Dat bete kent dat de pnonteiten binnen de diverse portefeuilles van de wet houders tegen elkaar zullen wor den afgewogen. In tegenstelling tot de oude situatie zullen de wethou ders als college beleidskeuzes ma ken, waarbij de prioriteiten binnen de beleidsvelden ondergeschikt zulen worden gemaakt aan het grotere geheel". Het werken met het BBI, waar Leusden nu een start mee heeft gemaakt, is door de Rijksoverheid gestimuleerd. Twee jaar geleden werd een werkgroep ingesteld, die een aantal proefgemeenten aan wees. Leusden zat daar met bij, maar volgens Vroon volgde de ge meente de ontwikkelingen op de voet. Vervolgens ontwikkelde Leusden een eigen BBI. „Deze nota is een vertaling van de ideeën, die er m Leusden daarover leefden. Ik heb altijd gezegd, de financiën moeten een open boek zijn. voor de raad, maar ook voor de burger Daar is dit een uitvloeisel van. Bo vendien leidt deze aanpak ook in tern tot kwaliteitsverbetering. De planning zal beter worden. De ambtenaren zijn dan ook enthou siast. Toen we dit aan de afdeling schefs voorlegden, was de algeme ne reactie er één van: 'Ja, dat doen we'". Wethouder Bram Vroon...„Financiën moeten een open boek zijn LEUSDEN - De Stichting Kunst kwartier houdt zaterdag 15 april een kunst- en curiosamarkt, met (van de redactie) JSDEN - „Wij hebben ons voorgenomen om tussen de spa van elke wiel dat langskomt, een flinke dikke stok te ten," zegt de heer G. Boshuizen, bewoner van de Burge ster de Beaufortweg, strijdlustig. Hij en enkele andere toners uit deze buurt zullen zich met alle middelen die hen •dienste staan, verzetten tegen de vestiging van de gemeen- tewerf bij de Groene Zoom ter hoogte van de Ursulineweg in het kassengebied. „Wij komen in actie tegen de wijziging van het bestemmingsplan, een eventuele onteigeningsprocedure, het verlenen van een bouwvergunning en tegen alles wat er nog moet gebeuren om de vestiging van de werf bij de Groene Zoom mogelijk te maken." De heer Boshuizen heeft namens een aantal bewoners van de Burge meester de Beaufortweg en de Ur sulineweg een brief geschreven naar de gemeenteraad, waarin zij hun voornemen kenbaar maken om zich met hand en tand te ver zetten tegen de komst van de werf in hun naaste omgeving. Begin deze maand discussieerde de commissie Openbare Werken en Ruimtelijke Ordening (OW/RO) over een aantal mogelijke lokaties waar de werf zou kunnen komen „De betreffende grondeigenaren van de percelen weiland, waarop het college voornemens is tot vesti ging van de gemeentewerf te ko men, wensen geen medewerking te verlenen aan een regeling in der minne. Een tijdrovende onteige ningsprocedure ligt derhalve in het verschiet." Als argumenten tegen de vesti- ging van de gemeentewerf in het gebied noemen de onderteke naars van de bnef dat de gemeente steeds heeft geweigerd bebou wing op percelen in de omgeving toe te staan. Zo zou m 1983 de reali satie van een woning nabij de Ur sulineweg zijn afgewezen. Verder heeft het gebied volgens de schrij vers een landschappelijk waarde vol karakter, zou de provincie niet akkoord gaan met de bouw van de werf op de bedoelde plek en zijn er binnen een afstand van 70 tot lüO meter zeker 6 woningen aanwezig Onder de bewoners daarvan zou den tenminste twee CARA-patiën- ten (mensen met aandoening aan de luchtwegen, zoals astma en bronchitis), die juist vanwege deze kwaal woonachtig zijn in landelijk gebied, het stof dat door de ge meentewerf zou worden veroor zaakt zou deze aandoeningen kun nen verergeren. als doel geld bij elkaar te krijgen voor de beeldenroute, die de stichting deze zomer door Leus den wil aanleggen. De beelden route is bedoeld om Leusdenaren kennis te laten maken met een aantal kunstvoorwerpen, waar van er één, zo wil het plan, zal worden aangekocht door de stichting, in samenwerking met de gemeente, op voorspraak van de inwoners van Leusden. De aanleg van de beeldenroute gaat naar schatting 30.000,- kos ten. Het grootste deel daarvan zal door middel van subsidies moeten worden betaald De gemeente buigt zich momenteel over een aan vraag van 12.500,- (een aanvraag, waarover het college positief advi seerde), terwijl de Stichting Kunst kwartier bij de de provincie een zelfde bedrag claimde De reste rende ƒ5.000,- dient de stichting zelf op te brengen. De kunstmarkt Eén van de werken die deze zomer in Leusden, in het kader van de beeldenroute langs de Hamersveldseweg, zullen worden tentoongesteld. De Stichting Kunstkwartier organiseert in april een kunstmarkt, om de nodige financiën daarvoor bi) elkaar te krijgen. De kinderen worden door de Paashaas zelf geschminkt. LEUSDEN/ACHTERVELD - In het weekend van 1 en 2 apnl 1989 zal pastor Bernard ter Bekke, pas toor van de St. Jozefparochie te Leusden, afscheid nemen van zijn parochianen om met emeritaat te gaan. Zaterdagavond, 1 april zal Pastor ter Bekke om 18.30 uur voorgaan in een plechtige eucharistieviering in de St. Jozefkerk te Achterveld. Na de mis is er gelegenheid voor de- genen, die met of moeilijk de af scheidsreceptie op zondag in de Korf te Leusden kunnen bezoeken, de pastor de hand drukken. Zondag. 2 apnl a.s gaat de eme- ntus voor in een eucharistieviering in de kerk in Leusden aan de Ha mersveldseweg. Tijdens de viering wordt een cadeau van de parochie aangeboden. Om 12.30 uur komt de emeritus ter Bekke aan de Korf waar tot half dne de receptie wordt LEUSDER KABELKRANT Kanaal 4 CAI Leusden Dagelijks kontinue lokaal nieuws en service-berichten. Voor uw aankondigingen en andere berichten kunt u bellen naar de Redaktie Leusder Kabelkrant, Asschatterweg 19, Leusden, telefoon 033-941495. Vraag naar Daan Bleuel of Stefen Steenkamp. Informatie over adverteren via het snelste medium van Leusden: 03420-94274 (Ton Roskam) Opgave advertenties: Kantoor Leusder Krant, 941495 of 03420-94255 (Conny v.d. Brink). DE LEUSDER KABELKRANT de huis-aan-huis beeldbuis krant van Leusden. Enkele tarieven: KABELTJE (alleen voor particulieren): vraag en aanbod- regeladver- tenties. Eerste 2 regels ƒ6,- per dag. Elke regel meer 6,- per dag. Opgave en betaling uitsluitend kontant op ons kantoor. KABELSPOT (deelpagina zonder logo), met kleurgebruik, 75,- per dag. BEELDPAGINA (met logo): tarieven op aan vraag. Kontrakt-korting mo gelijk. is éen van de middelen die de stichtmg daarvoor aanwendt. Inmiddels heeft de stichting het grootste deel van de kunstenaars, die één of meer beelden voor de route beschikbaar zullen stellen, gecontracteerd. De beelden zullen deze zomer in tuinen van particulie ren lngs de Hamersveldseweg worden opgesteld, zodat de Leus- denaar daar uitgebreid kennis van kan nemen. De Stichting Kunstwartier was eerder nauw betrokken bij de aan koop van het beeld 'Scrums', dat op 't Erf voor het gemeentehuis een plaatsje kreeg. De Kunst- en Curiosamarkt wordt zaterdag 15 april, van 10.00 uur tot 17.00 uur, in boerderij Groot Krakhorst gehouden. Tijdens die markt zal cartoonist Dick Bruyne- stein zijn opwachting maken, om bezoekers te portretteren. Woensdag 22 maart. 19.00 uur: Baby-beurs De Treeklopertjes, Prinses Irenelaan 1. Leusden-Zuid. 19.00 uur: Open dag SBBO- school, Clarenburg 1. Paaskaartavond, jongerencen trum De Til, Hamersveldseweg. Donderdag 23 maart. 20.00 uur: Vergadering ge meenteraad, Raadszaal, gemeente huis. 20.00 uur: Lezing Gereformeer de Bond, ds H. Visser over 'Gad', één van de zonen van Jacob, Het Trefpunt, Arnhemseweg 75, Leus den-Zuid. Zaterdag 25 maart. 10.30 uur: Paaseieren zoeken met De Bij hof, Lockhorsterbos. Donderdag 23 maart: 13.30 uur: Bejaardensoos Ons Ge bouw. 20.00 uur KPJ; Thema-avond de Moespot. Zaterdag 25 maart: 20.00 uur: Disco Show de Klaveet Dinsdag 28 maart: 09.00 uur Welfare Zonnebloem Ons Gebouw. Woensdag 29 maart: 09.00 uur Handwerkhobbyclub de Moespot. LEUSDEN - Dieven ontvreemdden in het weekeinde uit de bossen van Den Treek, aan de Oude Utrechtse- weg, een tractor en een zaagmachi ne. Van een andere tractor die daar stond, werd het contactslot gefor ceerd. De materialen waren eigen dom van een houthandelaar, die daar aan het werk was. Van de gestolen tractor ont breekt tot nu toe elk spoor. De zaagmachine werd later door een trimmer gevonden en bij de politie ingeleverd. LEUSDEN - In verband met de Paasdagen is het ophaalschema van de milieuboer gewijzigd. Zater dag 25 maart komt de schillenman m Leusden-Zuid en in de wijk Clae- verenblad/Wildenburg om de schillen van aardappels en fruit en roente-afval op

Leusder Krant | 1989 | | pagina 3