Hinterfelder Musikanten: 12,5 jaar muziek voor de pret Simonis komt 'rühschoppen 12,5 jaar: een echte dijenkletser naar Achterveld Succes voor Angelique Gerritsen van de Singeb Kleuterrondgang door Achterveld .We zijn geen kapel op het hoogste niveau, maar brengen gezelligheid. Toen we begonnen wisten de meesten van ons nietwaar Tirol ligt... D'Ouwe Peerdestal is onze thuisbasis. Eieractie DWS Achtervelds nieuws WOENSDAG 22 MAART 1989 llllllllllllllHIIIUlIHHHIIIMÓPPIIMHHIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH HTERVELD - ,,Wat zou ik het mooi vinden om alle Hinter- iders weer eens bijelkaar te zien. En dan samen spelen" ichtte Cees Blom aan het einde van het gesprek dat wij iet hem hadden ter gelegenheid van het twaalf en half jaar bestaan van die Hinterfelder Musikanten. Afgelopen zondag jgeeg het 'fruhschoppen' de zaal D'Ouwe Peerdenstal in Ach terveld, een extra feestelijk tintje. In plaats van het gebruike lijke uurtje speelden de Hinterfelders een paar uurtjes. Vele oude vrienden uit Achterveld, maar vooral ook uit Bameveld, nissen en verder kwamen en bliezen een deuntje mee. Die jnterfelder Musikanten gingen de afgelopen ruim twaalf jaar tterlijk en figuurlijk over bergen en dalen volgens het motto: Een nootje mag best worden gemist, als er maar bij gelachen ordt. ht man, in lange lederhosen ikkerbockers gestoken, want orte broeken zijn koud en som- ge muzikanten hebben geen iten", met originele Tiroolse sten aan, rode dassen om en ja- rshoedjes op. Daarbij een »isje dat jodelt alsof achter het ld een hoge berg staat. Die Hm- felder muzikaten spelen bij be rden, in voetbalkantines, ter luistering van bruiloften en par en vooral in Achterveld m fiOuwe Peerdenstal. „Iedere derde zondag van de maand, zo- Ede kerk uit is, een uurtje". Ooit Estaan uit de boerenkapel, die zijn beurt uit DWS, Door Wils kracht Sterk, het muziekkorps van Achterveld ontstond DWS moest geld hebben om nieuwe instru menten aan te kunnen schaffen", herinnert Cees Bom zich die van ongeveer zijn üende jaar aange sloten was bij DWS zoals veel Hin terfelders van het eerste uur. ,,In 1965 ongeveer formeerden wij uit tien Achtervelders een boerenka pel. De opbrengsten van onze op tredens ging naar DWS. Maar ja. wat speelt een boerenkapel... rampetampe. De meute moest op gang gebracht worden en dat on dersteunden wij met wat muziek. Op die muziek raakten we uitge keken. We wilden muzikaal wat De Hinterfelder Musikanten van het eerste uur. Staand v.l.n.r Henk Schou ten, Cees Blom, Willem Wouters, Hans Janssen, Jos Hoefkens, Rinus meer. Eerst gingen we Rijnlandse muziek spelen en allengs kwamen we bij het veel melodieuzere Ti roolse terecht. Op 10 februari 1976 bespraken we voor het eerst de oprichting van de Hinterfelder Muzikanten. We begonnen met tien Achtervelders en één Achter- veldse". De mannen en vrouw van het eerste uur waren: Joop van Bekkem, trompetist en electncien. Lenneke Smit, eveneens trompe tist en werkzaam op een kantoor. Leo Hilvertst, trompetist en ver koopleider. Rinus Heggekamp, een technisch tekenaar die de bu gel bespeelde. Wout Hamersveld bespeelde de tenor Hoorn en was bedrijfsleider, Jos van Dijk be speelde de grote trom als hij geen chauffeur was, en Wim Wouters was beroepsmilitair wanneer hij de bas niet bespeelde. Henk Schouten, de bakker, speelde tuba. Wim van Bekkem de inte- neurbouwer det trombone en Cees Blom de schilder, de bugel. HOOGTEPUNT Cees Blom hoeft niet lang na te denken wanneer hem gevraag wordt naar het hoogtepunt in zijn bestaan als Hinterfelder Muzikant. Voor hem, en volgens hem voor alle medemuzikanten en aanhang, was dat het bezoek dat dit gezel schap bracht aan Egg in Oosten rijk. Vier dagen, ergens in septem ber 1978, met de bus naar het dorp dat door een van de muzikanten tijdens zijn vakantie ontdekt werd. „Toen we begonnenmet deze mu ziek wisten velen van ons bij wijze van spreken niet waar Tirol lag. Maar naarmate we steeds meer plezier kregen in deze muziek, wilden we steeds vaker naar Ti- rol". Sindsdien is en blijft Oosten rijk de favoriete reisbestemming, zeker ook van Cees Blom. Hoe be langrijk het bezoek aan Egg ge weest is, heeft hij zich pas later in toenemende mate gerealiseerd „We waren er met de hele groep, plus een aantal supporters heen gegaan. We hadden daar geen af spraken gemaakt, maar wel onze instrumenten meegenomen". Het geen gebeurde is niet moeilijk voor te stellen. Een groep van ze ker veertig toeristen komt een ge zellige stube binnen. Zeker vijftien van hen zijn gekleed zoals Oosten rijkse muzikanten gekleed beho ren te zijn en dragen hun instru menten bij zich. Aanvankelijk ver dwijnen die instrumenten onder tafel. De gasten bestellen en luis teren naar de ingehuurde muzi kanten. Dan wanneer het bestelde weggewerkt was. komen de in strumenten te voorschijn. „De stemming zat er snel in. Overal kregen we leuke reacties. We speelden iedere avond in een an dere zaak Het was grandioos." Hoogtepunt van dit verblijf was het bijwonen van een optreden van Viller Spatzen onder leiding van componist Karl Lener. „Sinds dien is hij de grote man Is de Viller Spatzen nog altijd dè club. Dat was toen, en is nog de topkapel van Oostenrijk", volgens Cees Blom. Om te laten horen wat hij bedoelt laat hij een stukje muziek horen. Vrolijke muziek, vol korte snelle noten rolt door de kamer Sinds het bezoek van Egg volgde an dere bezoeken aan Oostenrijk met name aan Fulpmess. „Dat was het gevolg van een bezoek van Oostenrijkers uit die plaats aan ons. Ter gelegenheid van het twaalfhonderd jarig bestaan van Achterveld hadden we Oosten rijkse feesten georganiseerd, waarvoor we gasten hadden uitge nodigd. We hebben toen een te genbezoek gebracht toen zij in Fulpmess iets te vieren hadden. Dat was in 1988 ook als tegenuitno- diging. Vorig jaar zijn we met DWS, waar we nog steeds bij ho ren, naar Klein Lobming geweest, vlakbij de Joegoslavische grens. Grandioos. Meer hoogtepunten zijn gemakke lijk op te sommen, ook m eigen land. In de Flint in Amersfoorts sa men met het groot Amersfoort hoe gaat dat, je hoort veel van die muziek. Op een gegeven moment begint iemand tijdens het oefenen te zingen en de tweede zet de tweede stem in. Als je het maar genoeg hoort, gaat het heel aardig klinken. Hans Janssen jodelt nu echt leuk Marianne Walen heeft een stem als een lijster. Dat klinkt altijd fantastisch. We hebben een leuke groep. We lachen en zingen veel. We zijn geen kapel op het hoogste mveau, maar brengen ge zelligheid. We gaan er vanuit dat er best eens een nootje gemist mag worden, als iedereen kan blij ven lachen. Hans Jansen praat onze optredens aan elkaar. Wan neer we een goede grap tegenko men, geven we die aan hem door. Ook dat werkt". De groep ver zorgt zo'n twintig tot vijfentwintig optredens per jaar, naast het spe len iedere derde zondag van de maand in de Roskamp. "Dat is toch zo'n beetje onze thuisbasis. Daar zien we veel vaste bezoe kers, uit de wijde omtrek, gezellig Achtervelders praten na het be zoeken van de H. Mis bij onder een kopje koffie. Kinderen spelen tussen de tafeltjes. Sommige pa ren maken een dansje. Een vaste groep kletst aan de bar. En wij maar spelen", schetst Cees Blom de sfeer. Lang niet alle huidige Hinterfelder Muzikanten zijn Ach tervelders. Van het eerste uur zijn Henk Schouten de bakker die tuba speelt, Rinus Heggenaar die tegenwoordig Tenor hoom be speelt, Hans Janssen die terwijl hij accordeon speelt ook nog kan zin gen, John Steenbeek een Achter- veldse meubelmaker bedient het slagwerk en Cees Blom nog altijd bugelblazer en trompetist. De ove rige leden Wim Reimink, trompet en klarinet en volgens Cees Blom, waarschijnlijk onderdi^ekteur, Fred Spruit beroepsmilitair, René van der Vugt, PTT beambte en Marian Walen wonen niet in Ach terveld. „Desalniettemin voelen zij zich een Achterveldse groep. „We hebben allemaal drukke be zigheden overdag. Wanneer we een uurtje gespeeld hebben, voor gehandicapten, tijdens carnaval, weten we dat al het oefenen het waard is, het geeft nooit narig heid, altijd enthousiasme". Cees Blom speelt door. Zijn enig stre ven is ooit zo succesvol te zijn dat hij voor de formatie echte lederho sen kan aanschaffen, van echt leer. Hij is tenslotte de penning meester. Eggenkamp. Zittend v.l.n.r. Jos van Dijk, Willem van Bekkum, Joop van Bekkum. mannenkoor. „Een hoogtepunt", volgens Cees Blom "vooral voor het mannenkoor". Een jaar later samen met de Big Band politieka- pel opnieuw in de Flint. De optre dens op de Beverlanderfeesten bij Arnhem en in Enschede samen met de Bierboombülkers "dat is meer een dansgroep, die hun naam weloverwogen gekozen hebben". Het zijn goede vrienden geworden, net als de Zwarte fan fare uit Aarle Rixtel. Tijdens het grootse Oostenrijkse feest in de tent van Achterveld in 1985 bestond de Achterveldse for matie uit bijna vijf en twintig man en vrouw „Toen kon alles, alleen al omdat we drie zangeressen hadden. Door allerlei omstandig heden die ik ontzettend betreur, zijn daarna mensen afgevallen. Nu met üen man, waaronder een zan geres zijn we erg kwetsbaar ge worden. Wanneer een van ons ziek is. kan een optreden niet doorgaan. Behalve dat mis ik, hoe gezeljig de huidige groep ook is, de oude vrolijkheid. Wat zou het leuk zijn weer eens allemaal met elkaar te spelen, als Hinterfel ders". AARDIG Het zingen en jodelen is overi gens pas later gekomen. "Ach ACHTERVELD - Angelique Ger ritsen van de Landelijke rij vereni ging De Singels nam deel aan een aantal wedstnjden in de regio. Met haar paard Kann deed zij aan het springconcours te Nijkerk in de Manege Luxool mee. Bij deze wed strijden boekte zij geen succes. Hierna werd door haar deelge nomen in de dressuur bij de In- doorwedstnjden te Scherpenzeel. Tijdens deze wedstrijden ging het ACHTERVELD - De muziekver eniging DWS is maandag met een eieracüe van start gegaan. Deze paaseieractie komt geheel ten goe de aan de kas van de vereniging. In verband met de toename van leden dienen er uniformen en nieuwe mu- heel wat beter. Door haar werd hier een 2e plaats behaald met 126 pun ten en een winstpunt. Dit was haar vijfde en tevens laatste winstpunt in de B-dressuur. Door dit succes kon zij nu bij de volgende wedstrijden m de LI starten. Haar eerste deel name in deze klasse leverde voor haar succes op. In de L-dressuur wedstrijden behaalde zij 120 pun ten en tevens haar eerste winstpunt in deze klasse. ziekinstrumenten te worden aan geschaft. Tevens dienen in gebruik zijnde instrumenten te worden ge repareerd. De Achterveldse bewo ners zullen in verband met deze actie worden bezocht woensdag en donderdag. Ook zullen de inwo ners van Leusden in verband met deze actie worden bezocht op za terdag 25 maart. -.•'r s Blom: „Mijn grootste wens zijn echte lederhosen voor het orkest. was en ook vele malen elders op traden waarbij zij dan niet aanwe zig konden zijn. rijks suikerbrood, een Oostenrijk se borrel Obstler en een echt Oos tenrijks hapje. Het eerste hapje brood, de eerste borrel en het eer ste hapje werden gratis aangebo den. Tijdens dit samenzijn werd Piet van Uhm verrast met een speciaal vervaardigd zilveren wandbord en kreeg zijn vrouw Loes bloemen aangeboden. Ook kreeg een vijftal aanwezi gen een speciaal hiervoor vervaar digde medaille aangeboden voor het feit dat zij vanaf het begin trou we bezoekers van het Fruhschop pen waren. Hierbij was Gerda Jans sen, die tijdens de 12 Va jaar geen enkele Fnihschoppen had overge slagen. Tevens kreeg zij deze me daille als waardering voor de echt genotes van de huidige bezetting van de kapel en de oud-leden van de kapel voor de vele malen dat hun echtgenote naar de repetitie Zondagavond werd er dan nog feestgevierd waarbij de gehele fa milie van de heer Van Uhm aanwe zig was, de leden en oud-leden van de kapel met hun echtgenotes. De Hinterfelder Musikanten tijdens het jubileumoptreden in D'Ouwe Peerdestal. ^^s/anssei ACHTERVELD - Evenals voor gaande jaren werd door de kleu ters van Hummeltjes Honk weer een Haantje Pik rondgang door het dorp gemaakt. Met hun mooi versierde Haantje Pik stok vertrokken zij vanaf de kleuterschool naar bakkerij Schouten. Hier kregen zij allen een gebakken Haantje Pik op hun stok bevestigd. Nadat allen warei; voorzien, ging het weer in de rich ting van de school. In verband met de weersomstandigheden werd de rondgang ingekort. In de school aangekomen werd het een gezellig feest, waarbij na een korte tijd met veel meer van de Haantje Pik over was. Deze werd smakelijk door de kinderen opge geten. ACHTERVELD - Op maandag 27 maart, 2e Paasdag, komt Kardinaal Simonis naar Achterveld, waar hij in de kapel van Huize Sint Joseph de mis zal opdragen. In verband met tijdnood wordt het een korte Mis, zonder zang, die bewoners van hel Huis Sine Cure en Wagenberg. Na de Mis is ei gelegenheid om bij de kapel de Kardinaal even de hand te schud den. Hierna is hij uitgenodigd vooi een gesprek bij de zusters in de Refter, die onder het genot van eei kopje koffie even samen zijn me ACHTEVELD - Zondag werd in D'Ouwe Peerdestal het Fruh- ichoppen gehouden. Ditmaal werd er bijzonder aandacht aan «honken daar het \2Vz-)axig bestaan van het Fnihschoppen twd gevierd. Dit evenement werd 12V2 jaar geleden door Piet ut Uhm van hotel De Roskam gestart. De Achterveldse kapel e Hinterfelder Musikanten werden hierbij ingeschakeld. Dit heg aan, wat tot gevolg had dat in een bepaalde periode van jaar elke derde zondag van de maand, nu 12V2 jaar achter Ikaar Fruhschoppen is in D'Ouwe Peerdestal, met medewer- tog van Die Hinterfelder Musikanten. Ook is in de loop van He tijd nog een aantal andere gezelschappen opgetreden. 'isteren werd het een heel ge- ig evenement dat zeer druk be- ht werd. Uit vele delen van het waren belangstellenden aan- g Ter verhoging van het feest was de Oostenrijkse mevrouw Make aanwezig die met door haar uit Oostenrijk meegebrachte ingre diënten gezorgd had voor Oosten-

Leusder Krant | 1989 | | pagina 5