luldoto speelt 'De grote dag van Oliver Pankey' £PJ wint derde prijs >p creatieve dag ■wisder krant Rock en Roll bij de KPJ Snelheids controle Brievenbus vernield Maagdenpalm Onbestendig plaatselijk nieuws WOENSDAG 22 MAART 1989 ACHTERVELD - De toneelvereniing Culdoto speelde zaterdag en zondagavond in 'Ons Gebouw' een stuk van John Patrick, be titel van het stuk, bestaande uit twee bedrijven, had als titel fl)e grote dag van Oliver W. Pankey'. londagavond was wethouder Evelien Blom erbij die namens de burgemeester aanwezig was, daar deze zelf verhinderd was. ^oor de uitvoering hadden de spelers en speelsters een half [aar gerepeteerd. bankbediende Oliver Pankey ^vordt, nadat hij uit zijn bed is ge- romen, bezocht door zijn hospita. Deze heeft een aantal opmerkin gen over, de bewoning door de hem verhuurde kamer. Kort irop komt zijn verloofde binnen n maakt de verloving uit. Zij gaat touwen met de filiaalhouder van Lje bank waar zij werken. Ook komt een inbreker binnen die van alles meeneemt tot zijn kleren en geld toe. Als de ex-verloofde op de bank ariveert, heeft zij een gesprek met de filiaalhouder. Tijdens dit ge sprek blijkt de man, die met haar wil trouwen, reeds getrouwd te zijn en hi] heeft vijf kinderen. Zijn vrouw zit echter in een inrichting. Dit wordt een heftig gesprek. Uiteindelijk komt de bankbe diende op kantoor in geleende kleding. Hij heeft een gesprek met de filiaal-houder en vraagt om opslag. Het resultaat is dat hij 10% korting krijgt. Volgens de filiaal houder is hij niet de vlugste. De inbreker die bij hem is geweest, brengt ook een bezoek aan de bank en komt de zaak eens bekij ken. Inmiddels is de hospita van de be diende ook op de bank versche nen. Ze komt haar spaargeld, in 40 jaar gespaarde stuivers, brengen. Deze moeten geteld worden en bij de bank worden opgeborgen. De bankbediende krijgt de op dracht het geld te tellen. De me vrouw brengt hem steeds in de war, omdat zij al breiend de ste ken zit te tellen, waardoor de an dere van slag raakt. INLICHTINGEN Ook verschijnt een FBI-agente op de bank die inlichtingen vraagt over een bepaald persoon die op de bank is geweest. De bankbe diende heeft een afspraak met de dokter, daar hij vermoedelijk een bepaalde ziekte onder de leden heeft. Hij heeft wel een valse naam en adres opgegeven. Tijdens het wachten bi] de dokter komt de agent binnen, die ook een ge sprek met de dokter wil hebben. Ondanks het feit dat de bankbe diende het eerst aan de beurt is, gaat de agent bij de dokter naar binnen. Hier volgt een gesprek over zijn vrouw die bepaalde pro blemen heeft. Ze is in de ban van iemand gekomen en mediteert nu steeds, waardoor beiden aan hun huwelijk niets meer beleven. Een goed middel om haar te gene zen is het eten van dode bijen. In middels heeft de doktersassis tente problemen met de wach tende man. Ze weet er zich toch goed doorheen te slaan. Vermake lijk is het als de agent brood met bijen eet en het blijken hommels te zijn. Spoedig ligt alles in de prullebak. Uiteindelijk is de bank bediende aan de beurt. Hij krijgt te horen dat hij nog zes maanden heeft te leven. Als hij vertrokken is komt men tot de ontdekking dat er een verkeerd dossier is geraad pleegd. De man is echter niet meer te achterhalen Na zijn bezoek aan de dokter komt de bediende korte tijd later als heer verkleed op de bank binnen. Men kent hem niet meer terug. Hierna volgen een aantal verande ringen. Hij ontpopt zich als ie mand die tot alles in staat is. Hij redt een kind in de dierentuin en haalt nog meer sterke staaltjes uit. Hierdoor komt hij in de krant en op de televisie. Ook weet hij een bankoverval van de inbreker die bij hem geweest is, te voorkomen. De dader gaat voor hem op de vlucht Dit heeft tot gevolg dat hij nu aangesteld wordt als filiaalhou der en de filiaalhouder in rang wordt verlaagd. Deze heeft nu een gesprek met de man die nu zijn baas is geworden. Wie krijgt zelf 10% korting op zijn salaris. Door zijn moedig gedrag wordt hij benaderd door de FBI- agent en weet hem te overhalen om mede te werken om een bende van een bankoverval op te sporen. Inmiddels volgen er nog een aantal veranderingen. Zijn hospita is heel veranderd. Hij krijgt nu alles wat zijn hartje be geerd. De hospita probeert hem over te halen met haar te trouwen. Dit lukt echter niet. De doktersas sistente is inmiddels ook op de bank geweest, omdat zij ontdekt heeft wie de man is geweest die bij de dokter is geweest. De vroe gere verloofde probeert hem van zijn plan af te houden om zijn me dewerking te verlenen bij het op sporen van de daders. De eerste poging tot aanhouding mislukt, daar de daders evenals de ge heime agenten als postbodes wa ren verkleed. VERHOUDING Tussen de oud-filiaalhouder en het meisje van de bank wordt he vig gediscussieerd over de ver houding die zij hadden. Inmiddels verschijnt iemand bij de bank, die een pakje afgeeft dat opgeborgen moet worden in de kluis. Dit blijkt echter een bom te zijn, die door de huidige filiaalhouder onscha delijk wordt gemaakt. Hierbij zijn zijn hospita, de doktersassistente, de oud-filiaalhouder nu als be diende werkzaam, en zijn gewe zen verloofde aanwezig. Nu hij weet dat hij goed gezond is en niet binnen zes maanden zal overlijden, wordt hij bang en wil zich terug trekken. De FBI-agent weet hem toch te overhalen mee te doen. Zijn gewezen verloofde stelt alles m het werk hem tot an dere gedachte te brengen. Hij gaat er echter toch op af. Zodra hij buiten het gebouw komt, wordt er hevig geschoten. Enkele ogen blikken later wordt de betrokken persoon door de agent in een wa gentje binnen gebracht Dit tot grote consternatie van de in de bank aanwezigen. Doch al spoedig worden zij gerustgesteld. Volgens de agent leeft hij nog. Tot zijn geluk was hij gevallen voor er geschoten werd. Door zijn val was hij zijn bewustzijn kwijt. Kort daarna komt hij weer bij. Hij waant zich in de hemel doch hij beseft al vlug dat het niet de hemel is die hij dacht. Zijn verloofde vliegt hem nu om zijn hals en eind goed al goed. Beiden zijn ze nu in de ze vende hemel. De spelers en speelsters werden met een daverend applaus be loond. Het was een heel mooi en heel sterk gespeeld stuk. De rollen werden gespeeld door Jaap Bos, Mien van Dalen, Marga ret Kruithof, Timo van de Burgwal, Henk Smit, Lida van Esveld, Ellen Smit, Greet Wessels, Wim Vos en Ben van Middelaar, die een dub belrol speelde. De regie was in handen van Wout Bakkenes met zijn assistente Margriet Herder en de grime werd verzorgd door Ma rijke Hulshof. Door Nol Wessels werden de spe Iers en speelsters en andere me dewekers veel dank gebrach voor hetgeen door hen was ge bracht en gepresteerd. Een hal jaar repetitie heeft zeker succei gehad. Verder vertelde hij da Jaap Bos, als Oliver Pankey, Lide van Esveld als agente, en Eller Smit als doktersassistente voor de eerste maal in een toneelstuk meespeelden. Een geweldige prestatie. De regiseur, zijn assistente, de gri- meuse en de spelers en speelsters werden bloemen aangeboden. Ook mevrouw Bakkenes kreeg bloemen aangeboden. Ook me vrouw Bakkenes kreeg bloemen voor de vele avonden dat zij alleen was geweest tijdens de repetitiea vonden. De verlichting was in handen van Martien de Jong De bank wordt overvallen. Een scène uit het stuk 'De grote dag van Ohver Pankey'. CHTERVELD/MAARSSEN - De KPJ organiseerde zondag een creatieve dag voor de Provincie Utrecht. De organisatie van deze dag was ditmaal in handen van de Kring Noord Oost trecht, zijnde de afdelingen Achterveld, Hoogland en Eem- es. In totaal deden 14 afdelingen mee. De dag werd gehouden Maarssen. Er kon worden deelgenomen in de categorieën h« meel, improvisatie, playback en Sound Mix. De jury had ze- tow jter geen gemakkelijke taak. Na afloop bleek dat wat de deelne- ers brachten van hoog niveau was. is een cd ploitat/Kker de toneelstukken, zoals de ketkia tti-apartheid in Zuid-Afrika en stuk van het meisje dat oomde dat ze in een heel an- 're wereld was dan de grijze werkelijkheid van heden, spraken de aanwezigen wel aan. Ook de lachspieren werden in be weging gebracht, zoals bij Amor in het kippenhok over een boerin die een huwelijksadvertentie plaatste waar een stadse mijnheer op afkwam. Na veel perikelen kwam het toch tot een huwelijk. Het stuk Kapje Rood dat in onge- keerde volgorde ten opzichte van het ware verhaal werd gespeeld, en 'Morgen koken we zelf. Hier werden de opvarenden van een vrachtboot allen ziek na het eten. Oorzaak: de uit de zee gevangen vis, die door de verontreiniging niet goed meer was. Door Achterveld werd deelgeno men met het stuk 'De dokter', ge speeld door de tweeling (-) broers André en Harold Kok. Een mevrouw brengt een bezoek aan dé dokter daar zij alles dubbel ziet. De beide broers die als dok ter speelden, maakten steeds de zelfde bewegingen, waardoor het voorkwam dat deze mevrouw al les dubbel zag. Na een gedegen onderzoek kwam men tot de con clusie dat deze mevrouw Pluim vee Aids had. Vol spanning werd na afloop de uitslag van de jury afgewacht.. Voor Achterveld betekende dat zeker veel spanning. Zou men weer naar de landelijke creatieve dag welke te Raalte zal worden gehouden, kunnen gaan. Bij het bekend maken van de uit slag bleek Achterveld de derde plaats te hebben behaald, waar door men niet in aanmerking kwam voor deelname aan de lan delijke creatieve dag. ACHTERVELD - Door de plaatselijke KPJ-afdeling werd zaterdag 11 maart een Rock- en Rollavond georganiseerd in de Moespot. Het werd een zeer ge slaagde avond. Door de goede muziek en de grote opkomst - er waren 120 leden - werd er volop van de rock- en roll muziek geno ten en werd er ook naar hartelust aan deze dans deelgenomen. Een groot aantal deelnemers was ge kleed in de hierbij gepaste kle ding; de petty coat en de vetkuif met lederen jasje. Voor de origi neelste verklede persoon was er een prijs. Bij de dames werd de prijs gewonnen door Ria Herder en bij de heren door Marcel Rut- te. Ook ging men schaatsen op de kunstijsbaan te Utrecht. Hierbij was de deelname wel minder. Ondanks de geringe deelname werd het ook nu weer een hele gezellige schaatsavond. Bij terugkeer in het dorp werd nog even aangelegd bij café bar Buitenkist waar onder het genot van een aperetiefje nog ge zellig werd nagebabbeld over deze avond. LEUSDEN - Bij een snelheidscon trole op de Asschatterweg, die vo rige week woensdagmiddag tus sen 13.00 uur en 14.00 uur werd gehouden, zijn 23 automobilisten betrapt op het overschrijden van de maximum snelheid van vijftig kilometer per uur. De hoogst ge meten snelheid bedroeg 81 kilo meter. Jn totaal werden 260 voertuigen gecontroleerd. ACHTERVELD - Donderdag morgen 16 maart werd door de plaatselijke politie een snelheids controle gehouden op de Hessen weg, binnen de bebouwde kom. Tijdens deze controle passeerden 400 motorvoertuigen. Tegen 23 be stuurders werd proces-verbaal op gemaakt wegens de overschrij ding van de toegestane snelheid van 50 km per uur. Hierbij waren zowel de bestuurders van auto's als van bromfietsen. De hoogst geme ten snelheid was 73 kilometer. LEUSDEN - Onbekenden hebben in de nacht van woensdag op don derdag een brievenbus bij een wo ning op de Zwarteweg weggehaald en vernield. De kleine maagdenpalm, Vinca minor, is een heester achtige plant van vijftien tot twintig centimeter hoog met een kruipende wortelstok. De eveneens kruipende stengels kunnen wel enige meters lang worden en ze wortelen op de knopen. De stengelbla deren staan tegenover el kaar, zijn leerachtig en don kergroen en blijven ook 's winters aan de plant. De bloeiende stengels staan rechtop. De bloemen zijn lichtblauw van kleur en de bloeitijd valt van maart tot juni met soms nog een tweede bloeiperiode in de herfst. Maagdenpalm ver draagt veel schaduw en we vinden ze vaak onder bomen en struiken, liefst op enigs zins vochtige grond. Aangenomen wordt dat de wetenschappelijke ge slachtsnaam Vinca afkomstig is van het Latijnse woord vin- cire, dat zoveel betekent als binden of omwinden, dit in verband met een oud ge bruik, waarbij van de plant gebruik werd gemaakt om kransen te vlechten voor bruiden en jonggestorvenen. De Nederlandse naam Maag denpalm staat eveneens met dit gebruik in verband. Jonge meisjes, maagden, tooiden zich met een krans van Maagdenpalm als ze naar een feestje gingen. De toe voeging palm slaat op de al tijd groene bladeren van de plant, als van een palm. Vroeger kwam de naam Heeskruid voor naar aanlei ding van het gebruik dat van dit kruid werd gemaakt. Tot in de 18de eeuw werd de plant gebruikt om van een af treksel van de bladeren een middel te maken tegen hees heid. Naar aanleiding daar van komt hier en daar de naam Heeskruid voor. Het altijd groen blijven van de bladeren was in vroeger tijden aanleiding om de plant op kerkhoven aan te planten als zinnebeeld van onsterfe lijkheid. Ook werden er al lerlei magische krachten aan toegeschreven. Doordat Maagdenpalm veel schaduw kan verdragen is het een geliefde plant in sier- tuinen om onder bomen en struiken als bodembedekker te dienen, ofschoon het hier meestal de Grote maagden palm betreft, Vinca major. Deze soort komt oorspronke lijk uit Zuid-Europa en lijkt veel op onze soort, met iets grotere bloemen. Ook hier van zijn de bloemen oor spronkelijk lichtblauw, maar door kweekv aria ties kan de kleur uiteenlopen van don kerpaars tot wit. G. van L. tVU\C,DCNI,ALf| Gisterochtend passeerde een actieve storing ons ge bied. Er vielen enkele flinke buien, maar er waren ook op klaringen. In de middag nam de buienkans verder af onder invloed van een zwakke rug van hogedruk en werd het vrij rustig. Daarna was het wachten op een volgende storing. Deze behoort bij een depressie, die via Ierland en Schotland naar de Noordzee trekt. Daar moet hij donder dag aankomen. Gisteravond en de afgelopen nacht nam de bewolking van de storing al toe. Het regengebied van de depressie bereikt ons van daag. Er zal dan ook perio diek wat regen vallen en de wind neemt geleidelijk weer toe uit het zuidwesten. Daar mee wordt weer wat zach tere lucht aangevoerd. De temperatuur is vanmiddag een graad of 11. Achter die depressie stroomt morgen dan weer wat drogere en fris sere lucht binnen. Dan zal het weer een beetje lijken op dat van dinsdag. Af en toe wat zon, afgewisseld door een enkele bui. Het weer beeld is wisselvallig te noe men. De oorzaak is een stevi ge straalstroom die loopt van Canada over de oceaan naar West Europa. Deze wordt in stand gehouden door een op volle sterkte aanwezig Azo- renhogedrukgebied ener zijds en depressies op noor delijke breedten anderzijds. Dat geeft ook in de tweede weekhelft onbestendig weer te zien met van tijd tot tijd regen en wat variaties in de temperatuur. De ene dag wat hoger, dan weer wat lager. Gemiddeld zal het een graad of 9 worden. We zijn natuur lijk allemaal benieuwd hoe de Paasdagen zullen verlo pen. Gisteren had ik de ver wachte computerkaarten voor zondag en maandag reeds binnen. Ze geven wei nig hoop op een zonnige en warme Pasen. Tussen een krachtig hogedrukgebied boven de Azoren, met uitlo per naar Spanje en de Alpen en een complex lagedrukge bied op de Noordzee lijkt een wisselvallige Pasen het meest voor de hand te liggen. Maar we moeten voorzichtig zijn. Het meest opvallende weersverschijnsel van de af gelopen week was natuurlijk de plotselinge sneeuwval in de nacht van donderdag op vrijdag. Een depressie pal boven ons land bracht zeer opmerkelijke weersver- schillen te weeg. Donderdag middag was het in Leusden maar net 5 graden, terwijl op hetzelfde moment de tempe ratuur in Brabant en Limburg bijna 15 graden bedroeg. Daar lag men aan de zachte kant van de depressie. Toen deze eenmaal naar Duitsland was weggetrokken, kon de koude lucht erachter pas goed uitstromen. In een strook lopend van de Betuwe via Utrecht en ons gebied naar de Veluwe ging de neer slag over in sneeuw. In Leus den werd een sneeuwdek van 4 cm gemeten. Ik denk het grootste dek in twee jaar. In Amersfoort werd 5 cm ge noteerd. In dat etmaal tapte medewerker Kielstra uit Leusden 28 mm neerslag af. Ook maart heeft een re cord geboekt. De eerste tien dagen van deze maand zijn de warmste van de eeuw ge worden. Het landelijk gemid delde bedroeg 8.3 graden.

Leusder Krant | 1989 | | pagina 7