dembenemend enthousiasme /an Utrechts Blaaskwintet B en thuisbus naar uziekcentrum Utrecht choolvoetbaltoernooi voor zeventiende keer Ragfijn spel van Haydn Kwartet Statenleden willen verbod vliegshows p plaatselijk nieuws WOENSDAG 22 MAART 1989 Utrechts Blaaskwintet in de aula van de muziekschool. Desiree van Vhet (fagot), Ton ter Doest (klarmet), op gezien Hester van Vliet (hobo) en Yvonne Peters (fluit). SDEN Yvonne Peters (fluit), Hester van Vliet (hobo), Ton Doest (klarinet), Harry Hoegee (hoorn) en Desiree van Vliet hebben vorig jaar het Utrechts Blaaskwintet opgericht, presenteerde op vrijdagavond in de aula van de Muziek- Leusden bij het vijfde Bouwconcert een interessant pro- blaaskwintet begon met (1732-1809), een in deze tijd onderschatte componist. Ge- het enorme aantal composi- evenaarde hij Mozart. Beiden minstens 600 werken, er zijn verschillen. Mozart op zijn 35ste en Haydn op 77ste. Mozart maakte schulden ën werd ook door zijn dissonant vonden muziek straatarm, ydn daarentegen hield aan een enlange trouwe dienst bij de rst Esterhazy een gouden hand en druk over, waardoor hij op latere neó aèfüjd nog een nieuwe ontwikke- he g kon doormaken. Hij was in J"e opzichten de man van adem. tot aan de Napoleontische in- I Wenen en omstreken bezocht, Haydn tegen. Zo ook de 22- jange Beethoven (1770-1827) uit Bonn. Die had al eerder les willen nemen bij Mozart. Maar wat ge beurde er. In 1791 lag Beethoven's moeder op sterven. En weer terug in Wenen was Mozart er niet meer. Beethoven nam toen les bij de inmiddels 60-jarige Haydn. Maar omdat hij daarover niet te vreden was, zocht hij zijn heil bij Salieri en Albrechtsberger. Toch is de invloed van Haydn's muziek op die van Beethoven groot ge weest. Zo komen motieven m bekende pianosonates van Beethoven, de 'pathetique' en 'appassionata', al voor in onbekende, rijpere wer ken van Haydn. En wel in de rond 1790 gepubliceerde cantate 'Arianna a Naxos' voor sopraan en pianoforte en de tweedelige pia nosonate in D. Mocht de 38 jaar oudere Haydn een tegenvallend pedagoog zjn geweest, met alleen vroege, aan hem opgedragen werken herinneren blijvend aan zijn invloed. Hiermee is overigens niet beweerd, dat de muziek van Mozart Beethoven verder zou zijn ontgaan. MUSICEREN De aldus niet te onderschatten Haydn componeerde in dienstver band bijzonder veel verstrooiings- muziek. Genoeg om tientallen concerten in de muziekschool mee te beginnen, zoals een van de vele Divertimenti. De vijf vlekke loos inzettende blazers groeiden tijdens de uitvoering ervan toe naar een stijl van musiceren, die beslist ook andere dan de aanwe zige 42 bezoekers uitermate zal bevallen. Het Utrechts Blaaskwin tet was vooral op dreef bij het laat ste deel, waarvan de thematiek herinnert aan de fraaie St. Antoni- koraal uit het tweede deel. Ook bleek het een van begin tot eind boeiend werk van Danzi - Het muziekcentrum Vredenburg te Utrecht orga- het seizoen 1989-1990 een orkestenserie met daaraan een „Uit en thuis busservice". Men stapt in Leusden bus, welke de deelnemers naar het muziekcen- brengt en na afloop van het concert weer naar Leusden Voor deze Orkestenserie kan men zich opgeven WOL, Welzijn Ouderen Leusden. Dm het bezoeken van het rechts Muziekcentrum Vreden- |rg gemakkelijker te maken heeft I centrum een speciale busdienst gesteld. Men wordt in de eigen ionplaats opgehaald en na de fvoering weer thuis gebracht. Als jen deelneemt aan deze „Uit en Busservice" hoeft men ook fet naar de abonnementerunarkt Jnaar de kassa te gaan. Alle for- üiteiten, ook het plaatsbespre- v/orden verzorgd door de |0L. [Bij deelname van minimaal 15 >onen bedragen de kosten van het abonnement 144 gulden per persoon, inclusief de buskosten. Voor dit bedrag kan men de negen concerten bezoeken van de Or kestenserie. De data van deze con certen zijn 18 september, 13 en 29 oktober, 16 november, en in 1990: 4 en 20 januari, 2 februari, 1 en 30 maart. Deze concerten beginnen steeds om 20.15 uur en worden ge houden in de grote zaal. Men kan gemeten van muziek van Mozart, Mahler, Racmamnov, Berlioz, Chopin, Beethoven, Strauss, Saint-Saéns, Ravel en an dere componisten. De optredende orkesten zijn het Rotterdams Phil- harmonisch Orkest, Nederlandse Philharmonisch Orkest, USSR Staats Academisch Symfonieor kest. Concertgebouworkest en het Gelders Orkest. Ook bekende diri genten en solisten verlenen hun medewerking, zoals o.a. Anton Kersjes, Theo Olof, Daniel Wayenberg. Deelname aan de Orkestenserie, inclusief bus, staat niet alleen open voor senioren maar voor iedereen. Betaling kan gebeuren met een geldige betaalkaartcheque, even tueel m twee termijnen. Voor meer informatie of opgave kan men zich wenden tot mevrouw T. de Schepper, tel. 946351. Beta ling en informatie is ook mogelijk in Ontmoetingscentrum De WOL- boom, Hamersveldseweg 2a, op donderdag 23 maart 's morgens tussen 9.30 en 10.30 uur. (1763-1826) te hebben gevonden. Deze verstrooiingsmuziek werd als geheel even sterk vertolkt als het slotwerk van de in 1905 gebo ren Ferenc Farkas. Van de offi ciële invloed van Bartok en Kodaly op Farkas bleek daarbij weinig.^ De vijf Hongaarse dansen waren vrijwel volledig in oudere muziek talen geschreven. En daardoor maakten de bezoekers dne keer mee, dat dit jonge blaaskwintet hen muzikaal wist te ontroeren met spontaan gespeelde oudere muziek. Verder wist het blaarkwintet ook behoorlijk raad met modernere muziek. Ton ter Doest, die het kla rinetspel en het componeren com bineert, had zelfs een leuk arran gement gemaakt van een piano- werk van Gabriel Grovlez (1879- 1944), "de Almanax in beelden". Vijf van de acht delen van deze verder vooral m zingen geïnteres seerde dirigent en componist wekten een aantrekkelijk indruk. Het eerste, vierde, vijfde, zevende en achtste deel. Geestig was on der meer de fagotpartij in het vijfde, Khatchaturianachtige deel. HINDEMITH Dat idee van minder te spelen de len konden bezoekers bovendien nog toetsen na de vertolking van de "Kleine Kammermusik" van de altviolist en componist Paul Hinde- mith (1895-1963). De vijf muzikaal zeer geconcentreerde, korte de len met een eigen idioom deden het beter dan de acht vaak langere delen van "de Almanak in beel den". Daarbij liet Hinderruth onder meer de piccolo een keer opdraven en de fluit en klarinet samen fraai aan bod komen. Bijna "minimal mu sic" (met obsederende minimale veranderingen) ontstond verder bij de hobosolo met begeleiding door de vier andere instrumenten. Een voorbeeld van ijzersterke mu ziek, die het kwintet gewoon va ker moet laten horen. De korte de len kunnen daardoor nog aan rust en raffinement winnen. Al met al een buitengewoon ple zierig concert door vijf op samen spel ingestelde blazers. Met name muziekschooldocente Hester van Vliet verdiende applaus, omdat zij ondanks haar ver gevorderde zwangere toestand nog genoeg lucht blies in de hobo. Inspireert een dergelijk adembenemend en thousiasme niet meer Leusdena- ren tot een bezoek aan muziek schoolconcerten? Volgende concert: Aula Muziek school, zondag 9 april, 13.00, vier pianisten en twee vleugels. Harry Hoegee op hoorn. De blazers van het kwmtet waren goed op elkaar mgespeeld. Het Haydn-kwartet sluit de cyclus Valleiconcerten af. LEUSDEN - Wat nog toe te voegen aan het spel van het Haydn Kwartet? Alexander Tal (eerste viool), Kati Sebestyen (tweede viool), Ervin Schiffer (altviool) en György Schiffer (cello) be zorgden 100 bezoekers in de Nederlandse Hervormde Kerk te Leusden-Zuid meer dan een aangenaam slot van de Valleicon certen in het seizoen 1988/1989. Zo benaderde het kwartet op die donderdagavond de Quartetsatz (1820) m c van Schubert heel an ders dan emge jaren geleden. Toen speelde het dit losse deel weerbarstig en solistisch en nu kwam een melancholieke en sym fonische Schubert tevoorschijn. Hoewel dat weerbarstige wel bij het notenbeeld lijkt te passen, bleef die hechtere samenwerking binnen een al zo goed spelend kwartet het meest opvallend. Dat maakte onder meer de ook al in het Hongaarse taalgebied gebo ren violost Alexander Tal hoor baar. Het kersverse lid van het kwartet verstond de kunst de eerste viool wel en niet te spelen. Hij kwam namelijk nooit zonder functionale reden boven de anderen uit, zoals helaas ooit een primarius van een kwartet, dat ondanks alle talent niet meer speelt. Wat verder de precieze invloed van deze musi cus op het geheel ook moge zijn, nu werd de kwartetcultuur zonder meer gedragen door alle vier strij kers. Daarvan profiteerde Debussy's emge strijkkwartet (1893). Een ze ker niet voor alle bezoekers een voudig toegankelijk werk klonk door die ragfijn en mgetogen ge worden cultuur op een nauwelijks door bekende opnames verbe terd niveau. Het kwartet wekte de indruk, dat deze laat negentiende eeuwse muziek emouoneel en verstandelijk volstrekt toeganke lijk is. Muziek, waarop musici her haaldelijk in hun leven tientallen uren oefenen, hoeft dan niet eens tien keer te worden beluisterd. Maar vijf uur gaandeweg meer herkenning is wel een belevenis. BEETHOVEN In zekere zin blijven bezoekers, die Debussy nog moeilijk vonden en voor de daarna vertolkte Beet hoven kwamen, wel gelijk heb ben. De vroeg negentiende eeuwse klankwereld blijft de ziel eerder treffen. Niet vreemd daar aan is de stijl van deze Wener met Mechelse voorouders. Een uiterst gevarieerde vorm en inhoud met misschien soms wel van de straat opgepikte, na te fluiten thema's zijn als geheel altijd herkenbaar. Geldt dat ook voor het 14e strijk kwartet in cis uit zijn sterfjaar 1827, het tiende jaar, waarin hij volsla gen doof was? In die door doofheid ontstane een zaamheid concentreerde Beet hoven zich niet alleen op zijn steeds lucratievere muzikale ei gen zaak. Hij maakte zich als kun stenaar bovendien in die mate los van zijn tijd, dat onder meer dit op een na laatste kwartet een won derbaarlijke speling der natuur blijft. De voor zijn latere werk ty perende fuga's (meerstemmige delen) komen in dit kwarteit zelfs herhaaldelijk voor Zelfs aan het begin, dat voor som mige bezoekers wel even wennen was. Waar wilde Beethoven naar toe met een bijna open harmoni sche lijn, waarvan de spanning minder duidelijk verklarend in muzikale ontspanning overgaat dan bij Bach? Zit hij met een der gelijke fuga niet dichter bij Schön- bergs 'Verklarte Nacht'? Hoe het ook zij, minder zoekende en meer verklarende muzikale tekstdelen kregen de bezoekers genoeg te horen. Telkens, soms slechts in luttele maten, wisselden die zoe kende en gedecideerde, herken bare delen elkaar af. Wat het Haydn Kwartet met Beet- hovens tekst deed, grenst aan het ongelooflijke. Het speelde uiterst tekstgetrouw en drong de van be gin tot eind fascinerende interpre tatie niet op. Daaraan kan bijvoor beeld het Julliard Quartet op geen stukken na tippen. Meerdere strijkkwartetten van Beethoven werden door dit Amerikaanse en semble behalve met foutloos bo vendien onritmisch op de plaat vastgelegd. Het Haydn kwartet raffelde de ingewikkelde tekst juist verre van af. De reactie van enkele muzikaal zeer onderrichte bezoekers op deze vertolking was interessant. Een dame had zo geconcentreerd geluisterd, dat zij na afloop bijna niets meer kon zeggen. Wat nog verder toe te voegen aan indruk wekkende vertolkingen? Een heer, die de partituur had meege lezen, miste af en toe wat vuur werk. Liet het kwartet dat nu juist niet aan zijn voorstellingsvermo gen over? Zonder meer speelde het behalve ragfijn en ingetogen ook ontroerend. Maar het wilde die ontroering bepaald niet op dringen aan de bezoekers. Zo ont stonden een eenvoudiger moder nere Debussy en aangenaam moeilijker visionaire Beethoven. Een aJfsluitend Valleiconcert om nog een brok an in de keel te krij gen. (advertentie) m U OOK DRAAGT.. UW BRIL KLEURT ER PERFEKTBU! 3I gg^SDEN - Volgende week ™*ensdag 29 maart vindt het 17e _^lo°lvoetbaltoemooi voor de - 'l«jsdense en Achterveldse nooljeugd plaats. Dit jaar zijn de en van Roda '46 op het Burg "IJSi19 sportPar^c het toneel voor iti<fj|*sPottieve evenement, gfl De organisatie, bestaande uit Jan l!f uis. Constance Lohuis, Erik Et- J»111 Beo Griiben, Ton v.d. Broek, -J ^Pen Bijkerk, Mieke Eerden en j v.d Biggelaar, pnjst zich ge- '^g met het record-aantal deel- pmers dat zich dit jaar heeft aan- pmeld, hoewel het maken van Fn wedstrijdschema er niet een- gjudiger op werd. Bespelen 76 teams, dat wil zeggen i|i -..n 1150 kinderen, verdeeld over 1 1 poepen. Groep A zijn de jon- aens van 7-8 jaar, groep B jongens I; van 9-10 11-12-13 de winnaars doorgaan naar de halve finales. De beste hiervan tre den voor de finales aan. De aftrap vindt plaats om 8.30 uur en wordt verricht door de Leus- dense wethouder van onderwijs, mevrouw Corry Verduin. De fina les worden verspeeld tussen 16.45 en 17.15, waarna rond 17.30 de prijsuitreiking geschiedt. Voor riar, groep c jongens van jaari groep D meisjes van ■fi io TT en Oioep E meisjes van ■51*12-13 jaar. D werkt een onderlinge af. De overige groepen LEUSDEN/UTRECHT - De fracties van PvdA, WD en CDA in de Pro vinciale Staten van Utrecht hebben vragen gesteld naar aanleiding van het besluit van het Ministerie van Defensie, eind januari, om vlieg shows op de basis Soesterberg met te verbieden. De gemeentebestu- deze handeling komt de NOS-jour- naal-presentator Harmen Siezen j naar Leusden. Naast de bekers voor de winnaars van de groepen, zijn er pnjzen te verdienen voor het sportiefste team, de sportiefste school, en de 'dichtspijkeipnjs' voor het team dat de meeste doelpunten tégen krijgt. Zeist en Amersfoort hadden om zo'n verbod gevraagd, na het grote ongeluk boven het Westduitse Ramstein, vorig jaar. De Statenle- I den uit de fracties van de PvdA, j CDA en WD dringen er bij de provincie op aan de minister te be wegen alsnog van zijn besluit terug Leusden, Winkelcentrum Hamershof, Grutterij 3 roeneveld Opticiens introduceert de Multi Color Bril. Het montuur dal u zeil, in een handomdraai, in maar liefst 7 modekleuren kunt veranderen Door het verwisselen van een kunslslolslnp onlslaal direct een gele, blauw, oranje ol witte bril 01 pink, groen en paars. Rassend bi] uw kleding en passend bij uw stemming Er zi|n ook nog eens 5 verschillende modellen in de Multi Color Bril kollektie KOM NAAR GROENEVELD OPTICIENS EN PROFITFFR VAN DEVRIENDELLJKE INTRODUCTIEPRIJS VAN 149, -

Leusder Krant | 1989 | | pagina 9