Acht terrreinen op gemeentelijke lijst Zonnige vakantie üxpositie over buiten pelen bij Hamertje-tik »e zon doet sportief iee bij schoolvoetbal Kinderrubriek Zonnebloem houdt ledenwerfactie GRATIS TOYOTA vandaag Se le Onderhoud Soesterberg Gemeente gaat klein chemisch afval ophalen Cursus reanimatie Rood licht controle KEISTAD B.V. SERVA VOLVO Onafhankelijk nieuwsblad voorde gemeente Leusden Bodemverontreiniging lijkt mee te vallen i Disco in het Jeugdhonk Kaartavond in Leusden-Zuid USCH Heitje voor een karweitje ^f^GROENEVELD OPTICIENS Q8 tankstation KONIJNTJE IN DE WETERING AUTO EEMHAVEN HOOFDREDAKTEUR Jur van Ginkel KANTOOR LEUSDEN Asschatterweg 19 3830 AA Leusden- Telefoon 033-941495 Uitgave BDU BV pkrant DONDERDAG 30 MAART 1989 - 20e JAARGANG NO. 82 (van de redactie) LEUSDEN - De gemeentelijke inventarisatie van mogelijk ver ontreinigde terreinen op Leusdens grondgebied heeft een lijst met acht lokaties opgeleverd. Dat blijkt uit een bekendmaking die de gemeente deze week deed. Van een aantal terreinen is inmiddels de mate van vervuiling vastgesteld, voor andere plaatsen zal verder onderzoek nodig zijn. Volgens de gemeen telijke milieuambtenaar J.A. Bomers valt de schade overigens mee. Maatregelen zijn hier en daar wel gewenst, maar de verontreiniging is volgens hem in het algemeen minder ernstig dan in andere gemeentes het geval is. was er precies op tijd De zon schoot deze week flink uit zijn sloffen aan het begin van de paasvakantie. Deze ers genieten van het mooie weer. Op de lijst staan de volgende terreinen: Don Bosco aan de Dode- weg, de autosloperij op de Zwarte Goorderweg, de voormalige slope rij op 't Sluisje, het autowrakkenter- rein op de Driftakkerweg, het ter- rem van Schoonhoven op de Burge meester van de Postlaan, een ter rein op 't Ruige Veld nabij de brandweerkazerne, het terrein van Spitman op de Ambachtsweg en coöperatie De Eemstroom aan de Ambachtsweg. De vervuiling is op verschillende manieren ontstaan. Op het terrein van Don Bosco op een nogal onge lukkige manier huisbrandolie in de grond onder het gebouw terecht gekomen. Bij het installeren van de olietank voor de verwarmingsin stallatie is een stuk hijskabel m de grond blijven zitten. Door de wer king van het metaal van de kabel is de tank gaan roesten. Op het ter- rem nabij de brandweerkazerne was vroeger de kippenboerder y van het Amerikaanse bedrijf Cobbs. Dat bednjf is waarschijnlijk nogal kwistig omgesprongen met carboleum, dat gebruikt wordt bij het onderhoud van houten gebou wen en afzettingen. Bij Spitman is dieselolie m de bodem terecht ge komen, een vervuiling die door het bedrijf overigens zelf gemeld is na de ontdekking ervan bij de contro le van een pomp. De olie zou af komstig kunnen zijn van Mobil Oil, dat vroeger op die plek een vesti ging had. Daarmee is tevens een probleem aangegeven dat kan onstaan als er moet worden vastgesteld wie aan sprakelijk is voor reiniging van de vervuilde terreinen. De overheid gaat uit van het principe dat de eigenaar van het terrein betaalt. Deze kan vervolgens proberen de veroorzaker te achterhalen om die aansprakelijk te stellen voor de kosten van sanering. Het is niet ondenkbaar dat dit tot lange juridi sche procedures kan leiden. Het terrein van Don Bosco zal gesaneerd worden, zodra het geld daarvoor beschikbaar is. De direc tie van de school heeft het muuste- ne van Onderwijs om een bijdrage gevraagd. Naar de vervuiling van het terrein van de autosloperij aan e Zwarte Goorderweg zal nog een vervolgonderzoek worden inge steld. Dat geldt ook voor de vervui ling nabij de brandweerkazerne en het terrein van Spitman. De coöpe ratie De Eemstroom staat op de IBS-lijst Intennwet Bodemsane ring). Dat betekent dat de landelij ke overheid via een puntenstelsel vaststelt op welke termijn het ter rein gesaneerd zal worden, waar voor de overheid zelf zorg draagt. De kosten daarvan zullen overi gens op de eigenaar verhaald wor den. Op het terrein van de voorma lige autosloperij 't Sluisje is de ver vuiling (lood en zink) niet ernstig genoeg om verder onderzoek of sanering noodzakelijk te maken. Dat is ook het geval bij het autow- rakkenterein aan de Driftakker weg. Bij Schoonhoven is de bodem inmiddels schoon gemaakt. Niet alle m de gemeentelijke lijst genoemde lokaties hoeven overi gens gesaneerd te worden. Aan de hand van de zogenaamde toet singstabel van het ministerie van Verkeer, Ruimtelijke Ordening en Milieu werd vastgesteld hoe zwaar de vervuiling van de onderzochte terreinen is. Daarbij is uitgegaan van A-, B- en C-niveau's. Bij de waarde A is er niets aan de hand. Het gaat dan om hoeveelheden die normaal in de bodem thuishoren. Zo zit er altijd een bepaalde hoe veelheid minerale olie m de grond. Komt het onderzoek op toetsings waarde B uit, dan is nader onder zoek gewenst, maar hoeft er nog niets aan de hand te zijn. Bij niveau C dient er op korte termijn een saneringsonderzoek gedaan te worden. De lijst met namen van verontreinigde terreinen m Leus den is tot stand gekomen na inven tarisatie van de onderzoeken van verschillende instanties. Zowel de politie, de gemeente of derden (provincie of de eigenaar zelf) kun nen de verontreiniging ontdekt hebben. Dat het uiteindelijk meevalt met de bodemverontreiniging komt volgens müieu-ambtenaar Bomers, omdat Leusden een agrarisch ver leden heeft en geen zware indus triële bedrijven op haar grondge bied heeft gehad. EUSDEN - Het nu echt begon- voorjaar is door de mede- 'ksters van speel-o-theek Ha- itje-tik aangegrepen als aan- ling om extra aandacht te be den aan het spelen buiten. De ma-werkgroep stelde een in- Inatie-bulletin en een exposi- samen. Ouders kunnen vanaf ipril informatie krijgen over buitenspelen als spel, de in- iting van de speelgelegenhe- en over het bijbehorende lelgoed. Het informatiebulle- door de ouders te verkrijgen iet bezoeken van de expositie, welke tijdens de openingstijden van de speel-o-theek in de kelder van het gemeentehuis wordt ge houden. De werkgroep die het onder werp buitenspelen heeft uitge werkt heeft als resultaat van een aantal maanden studie een veelzij dig, goed leesbaar en bijzonder informatief informatie-bulletin ge produceerd. Aanleiding, volgens de werkgroep, om zich met buiten spelen bezig te gaan houden was „omdat deze manier van spelen zich zo makkelijk aan ons oog ont trekt" De informatie van de werk groep blijft niet beperkt tot het speelgoed dat via de speel-o-theek te lenen is. Men besteedt ruime aandacht aan de verschillen m het buiten spelen tussen dreumes- peuters-kleuters en lagere school kinderen. het spel in de verschil lende seizoenen en het daarbij be horende speelgoed. De expositie toont hier een aantal voorbeelden van, terwijl in het bulletin gewezen wordt op een aantal kenmerken waar ouders bij de aanschaf van buiten speelgoed op kunnen letten. Daarbij staat uiteraard aangegeven welk speelgoed de speel-o-theek torgd. Siezen vroeg na afloop om een applaus voor de weermannen, die voor het prachtige weer hadden De nieuwslezer van het Journaal reikte de prijzen uit van het zeventiende schoolvoetbaltoemooi, dat '«1 in het Burgemeester Buimngpark werd gespeeld. Siezen had gelijk. Het was een prachtige dag en het 001 werd een zonnig festijn. Een verslag daarvan leest u verder in deze krant. in haar bezit heeft. De thema-informatie van de speel-o-theek gaat uitgebreid in op het spelen met zand, het goed aan leggen en onderhouden van zand bakken, het spelen met water, speelgoed op wielen, en natuur- produkten m de vier seizoenen. De speel-o-theek blijkt daarbij geen stelling te nemen maar blijft conse quent kenmerken noemen. Het daarmee aan de informatie-ontvan gen overlatend hoe hij of zij met de verkregen gegevens wenst om te gaan. De speel-o-theek Hamertje-tik besteedt aandacht aan het buiten spelen vanaf 5 april tot 3 mei. De speel-o-theek is geopend iedere woensdag van 14.30 tot 16.30, ie dere vrijdag van 9 tot 11 uur en iedere tweede en vierde zaterdag van de maand van 10 tot 12 uur. De speel-o-theek is gevestigd in de expositieruimte in de kelder van het gemeentehuis Het informatiebulletin is ver krijgbaar voor iedere expositiebe zoeker Lidmaatschap van de speel-o-theek is hiervoor niet ver plicht. LEUSDEN - In het Jeugdhonk aan de Hamersveldseweg 100 is op za terdag 1 april een disco-avond. De avond wordt verzorgd door men sen van de club. De avond begint om 20.00 uur en duurt tot 23.30 uur. De entree is 1,—. LEUSDEN-ZUID - De werkgroep Leusden-Zuid organiseert voor donderdag 6 apnl in de Woelige Hoek een kaartavond. Er kan wor den gekalverjast en geshutjast. De avond begint om 19.30 uur. Inschrij ving is mogelijk vanaf 19.00 uur. Inlichtingen bij de werkgroep, te lefoon 940046. ACHTERVELD - De Zonne bloemafdeling in Achterveld gaat proberen nieuwe leden te werven. De Nationale Vereni ging „De Zonnebloem" stelt zich tot doel „op christelijke grond slag bevorderen van het welzijn van chronisch zieken, lichame lijk gehandicapten en hulpbe hoevende ouderen van alle ge zindten". Ook in Achterveld werd voor dit doel een aantal jaren terug een plaatselijke afdeling van de Natio nale Vereniging „De Zonnebloem" opgericht, die haar werk voor de doelgroep doet. De chronisch zie ken, lichamelijk gehandicapten en hulpbehoevende ouderen hebben dikwijls behoefte aan regelmatig bezoek; hartelijkheid, belangstel ling, handreikingen kortom aan een organisatie als „De Zonne bloem". Ruim 30.000 vrijwilligers en vrij willigsters houden zich in Neder land bijna dagelijks bezig met een ambitieus aktieprogramma. De plaatselijke afdeling Achterveld heeft daar haar aandeel in. De gro te zorg is echter: het ontbreken van geregelde contributie-inkomsten om aan de behoefte van doelgroep te kunnen blijven voldoen. Daarom houdt de plaatselijke Zonnebloemafdeling Achterveld m de periode van 3 april 1989 t/m 6 üMHHI Intrekken hoger beroep van Gooi gaat door Pagina Leusdense aannemer wil H2 bouwen Pagina SBBO knjgt professioneel karakter Pagüia Miniatuurtje Pagina Weerbericht Pagina Kaal Leusden aangekleed met beelden Pagina Muziekschool brengt kwaliteit m bouwconcerten Pagina Hans Blokker nieuwe brandweercommandant Pagina 8 Leusdense tulpen in openlucht museum Pagina 8 Ouderen Worden Pagina 9 Schoolvoetbaltoemooi een zonnig festijn Pagina 11 Vlotte afwerking schoolschaakfinales Pagina 11 Afdracht sociale premies bedreigt kleine clubs Pagina 13 Verrassende winnaar zaalvoetbaltoernooi Pagina 13 Service Pagina 14 Weekenddienst: - 948080 - In deze krant zal vanaf 5 april wekelijks een kinderrubriek verschijnen. Onze medewerkster Marianne de Valck zal deze rubriek verzorgen. Heb je iets dat hiervoor geschikt is, dan kun je met haar bellen. Leusdens nieuws voor, door en met kinderen hoort in deze nieuwe rubriek thuis. Scho len, verenigingen en natuurlijk kinderen kunnen de krant informeren over bijzondere sportieve gebeurtenissen, ak- ties op scholen en bij de clubs, politieke activiteiten waar bij kinderen betrokken zijn, aankondigingen enzovoort. Kinderen kunnen ook zelf kopij aanbieden, zoals ingezon den stukken met hun mening over bepaalde onderwerpen, maar ook een verslag van een spreekbeurt is welkom. Ook kunnen schoolkranten, clubbladen en verenigingsnieuws naar Marianne de Valck gestuurd worden. Postbus 11, 3830 AA Leusden. Telefoon: 946824. april 1989 een ledenwerfactie. In deze penode zullen een aantal da mes en heren u een bericht van de Zonnebloem bezorgen om na een paar dagen uw antwoord te komen ophalen. De plaatselijke Zonne bloemafdeling Achterveld doet een beroep op u om lid te worden, zodat zij en de Nationale Vereni ging, hun werk kunnen blijven voortzetten. LEUSDEN/SOESTERBERG - In ver band met groot onderhoud aan de landingsbanen op de luchtmacht basis Soesterberg, zullen er vanaf 3 april geen vliegtuigen gebruik van de basis kunnen maken. Tot begin augustus zullen straaljagers van het 32-ste Tactical Fighting Squadron dan ook uitwijken naar andere ba- LEUSDEN - De gemeente mag van de raad zo snel mogelijk beginnen met het huis-aan-huis ophalen van klein chemisch afval. Donderdag avond bleek tijdens de raadsver gadering dat alle partijen voor dit project waren. Sommige raadsle den hadden moeite met het ge bruik van het woord 'proef in het collegevoorstel. Volgens hen was het met nodig eerst met een proef te beginnen. Volgens het voorstel zal de gemeente twee keer per jaar het afval laten ophalen met een zo genaamde chemokar. De eerste keer zal dat op 8 en 9 mei van dit jaar zijn. De tweede keer is ge pland op 22 en 23 oktober. LEUSDEN - Voor de cursus 'Reani matie' van Latent Talent, die woensdag 5 apnl van start gaat. zijn nog enkele plaatsen beschikbaar. De cursus neemt drie woensdag avonden in beslag (5, 12 en 26 april). Cursisten zullen in die tijd, onder deskundige leiding, met de technieken van reanimatie ver trouwd gemaakt worden. De kos ten bedragen 30,-. Belangstellen den kunnen bellen met mevrouw Borghuis, telefoon 940272. LEUSDEN - Leden van de Scouting groep Manitoba houden zaterdag 1 april de aktie 'Heitje voor een kar weitje'. Op dezelfde dag houden oudere meisjesleden van de groep m de Hamershof een autowasactie. Omdat de groep met groot genoeg is om heel Leusden te bestrijken, richten de padvinders zich dit jaar speciaal op de wijken Claeveren- blad en Wildenburg en Leusden- Zuid. De bewoners zullen in de week voorafgaand aan de actie via folders worden geïnformeerd. LEUSDEN - Bij een rood lichtcon- trole, die de politie woensdagmor gen tussen 8.00 uur en 8.30 uur ui Stoutenburg hield, werden vijf overtreders op de bon geslingerd. MITSUBISHI DEALER Hogeweg 45 - Amersfoort Telefoon 033-724624 (advertenties) KAARTJES VOOR ARTIS WANNEER U EEN PAAR ZEISS GLAZEN AANSCHAFT BIJ GROENEVELD OPTICIENS. Dat wordt een voordelig dagje uit' Twee gratis kaartjes voor Artis En natuurlijk mag u. kosteloos, uw ogen uitkijken in het Zeiss Planetarium flat in Artis is gevestigd Geheel gratis wanneer u tussen nu en 17 april a s een paar Zeiss glazen koopt bij Groeneveld Opticiens' AMERSFOORT DEALER Amslerdamseweg 7 - lel 033-630151 l Automobielbedrijf H. Th. van 't Klooster Hamersveldseweg 14 Leusden Tel. 033-941243 ACHT VERVUILDE terreinen m Leusden. NIJVERHE4DSWEG N. 63 AMERSFOORT TEL. 033-631620 Tot de bodem uitzoeken

Leusder Krant | 1989 | | pagina 1