SBBO krijgt meer en meer professioneel karakter leusder krant Van bakker tot beautynette [PJ-avond over Iroogbloemen Automobilist geeft geen voorrang gijna 200 medewerkers voor 3500 cursisten Geen toestemming voor rapen kievitseieren Oud-papier actie DWS Oud-ijzer actie KPJ Koeler plaatselijk nieuws V DONDERDAG 30 MAART 1989 door Gerard Trebert gelijk aan zijn zijde als wij op deze dag kennis nemen van dringende 'raamadvertenties' in de school van bedrijven van uiteenlopende aard. Alleen al in de metaal hon derd ambitieuze jonge mensen. DOELGROEPEN De Beautynettes hadden niet te klagen over belangsdtelling van de MAVO, maar ook om HAVO- en VWO-gediplomeerden - via dit instituut worden gebo den, verbaast zich over de kost bare indrukwekkende appara tuur, die de cursisten ter beschik king staat. Alleen al aan compu ters en andere elektronische in stallaties staat voor miljoenen in de boeken. Direkteur Cees van Veen: "En het veroudert. Er moet dus regelmatig worden ver nieuwd en uitgebreid. Dat vraagt om eindeloos gecorrespondeer met Den Haag. Want uiteindelijk moet voor alles toestemming wor den verkregen van het ministerie van onderwijs. We krijgen het wel op den duur, maar het kost alle maal tijd en moeite." Secretaris Bloemendal: "Daarom zeg ik maar altijd weer, dat zo'n streekschool als deze meer een bedrijf is geworden dan een on derwijsinstituut. Het moet ook als een bedrijf worden geleid." NIEUWE VAKKEN Toen de streekschool ooit werd opgericht - en dat was dus als ge zegd in het jaar 1973 - was dat aantal opleidingsmogelijkheden in het kader van het leerlingwezen nog slechts beperkt tot ongeveer tien stuks. In de loop der jaren werd dat aantal sterk uitgebreid en dat gold niet alleen voor het aantal maar ook voor de speciali satie. Er kwamen in de loop der jaren nieuwe vakrichtingen bij in het onderwijspakket. Voorbeel den daarvan waren de vakman spoorwegbouw, de chauffeurs opleiding en de verzorgende be roepen. In het scala van de oplei dingen werd tevens niet zo lang gelden toegevoegd de informa- tieca-opleiding in het volledige dagonderwijs. De praktijk leert dat de arbeids markt niet stil staat en in ontwikke ling blijft. Dat betekent dat de SBBO met die ontwikkeling moet meegaan omdat haar cursisten in het merendeel uit datzelfde be drijfsleven afkomstig zijn. Secretaris Bloemendal van de SB BO: "Waar het bedrijfsleven zich verder ontwikkelt moeten we meegaan, dat kan niet anders. Als er nieuwe apparatuur, modernere machines moete komen, zullen we die moeten aanschaffen, zullen we dus gelijke tred moeten houden met het bedrijfsleven. Vandaar dat we als SBBO ook onself steeds krachtiger als bednjf moeten pro fileren en manifesteren." LEUSDEN De SBBO heeft een breed scala aan opleidin gen te bieden. Om te beginnen zijn er de navolgende tech nieken, waarin men zich kan bekwamen: metaal, motor voertuigen, rijwiel en bromfiets, wegenbouw, personen en goederenvervoer, elektrotechniek, hout, bouw, installatie en schildertechniek. Verder zijn er opleidingen voor kappers en kapsters, beau tynette (schoonheidsverzorging), economische en admini stratieve beroepen, informatica, verkooptechniek, optie- ciëns, brood- en banketbakkers en verzorgende, dan wel dienstverlenende beroepen. Grote belangstelling bestond op de open dag met name voor de brood- en banketbakkers, de kapsters en de beau tynettes. Hoe nu werkt de SBBO? Om te be ginnen zijn er naast de hoofdvesti ging in Leusden dependances in Amersfoort aan de Nijverheids- weg, in Harderwijk aan de Tessel- schadelaan, in Hilversum aan de Franciscusweg en in Almere m het Flevo College. De belangrijkste doelgroepen zijn jongeren in de leeftijd van zestien tot en met negentien jaar, die zich willen oriënteren op een be paalde beroepsopleiding, dan wel aankomende, volledig ge schoolde of hoogwaardige vaklie den of -vrouwen willen worden via theoretische en praktische kader opleidingen. Die opleidingen lei den tot algemeen erkende diplo ma's. Aan de school is een staf verbon den van een kleine tweehonderd medewerkers en medewerksters, die merendeels uit de praktijk af komstig zijn. In het bestuur partici peren zowel de werknemersorga nisaties als de werkgevers en daarnaast de Gewestelijke Ar- beidsbureau's alsmede de Kamer van Koophandel. Een breed sa mengesteld bestuurscollege dus, dat elke vorm van garantie beidt voor een verantwoord onderwijs systeem in de breedte. Om een in elk opzicht verantwoord beleid veilig te stellen is er een instituut van zogenaamde bednjfsadvies- commissies. Daarin hebben zitting werkgevers, werknemers en ver tegenwoordigers van wat men noemt een landelijk en regionaal schoolwezen. Nieuwe ontwikke lingen worden daarin besproken Wat die ontwikkelingen betreft, men denkt zoals direkteur Cees van Veen weet te melden, aan speciale cursussen in de sektie van beveiliging, het toerisme en de schoonmaakbedrijven. ULTRAMODERN De SBBO m Leusden is een op ul tramoderne leest geschoeide streekschool die met behulp van de centrale overheid gigantische investeringen heeft kunnen ple gen om haar functie optimaal te kunnen uitoefenen. Wie op een open dag ais deze de gelegen heid krijgt om zich breed te oriën teren omtrent de mogelijkheden, die niet alleen schoolverlaters - en dan gaat het niet alleen om die aIdeling opticiens kent naast de primaire ook en voortgezette opleiding voor respectievelijk tweede en eerste makheden. iCHTERVELD - De plaatselij- PO afdeling hield vorige t maandagavond weer een Inkomst in de zaal van Bui- jst. Het werd een creatieve dmet als onderwerp „droog den". a de opening door de voorzit ster die blij was dat er zo een goede opkomst was, werden eerst enkele punten van huishoudelijke aard af gehandeld. Hierna werd het woord gegeven aan mevr. Ina van Walra ven. Deze vertelde dat zij vijf jaar geleden met haar hobby droog bloemen" was begonnen. Zij plukt de betreffende bloemen en takjes m de tuin en langs de kant van de wegen. Ook in haar vakantie kan zij het met laten om waar zij ook is, een mandje met bloemen mee te bren gen naar Achterveld. In het begin droogde zij de bloemen tussen oude telefoonboeken. Tegenwoor dig doet zij dit tussen een echte bloemen-pers. Nu zij eenmaal goed van start is worden door haar wel eens exposities gehouden. Bij men sen die er belangstelling voor heb ben, komt zij aan huis het een en ander van haar werk laten zien. vakbekwaamheid kan op deze school op verantwoorde wijze worden aangevuld en opgevoerd. Het is niet voor niets dat daarom ook regelmatig en zeker op dit moment een beroep wordt ge daan op medewerlang van de zijde van ons instituut". Secretaris Bloemendal heeft het Verschillende resultaten heeft zij ingelijst of op kaarten geplakt. Sinds kort is zij nu ook begonnen aan belangstellenden les te geven. Nadat mevrouw Ina van Walraven de aanwezige dames een goede uitleg had gegeven over het werken met droogbloemen, kon men zelf gaan proberen iets moois te maken. Iedereen ging heel en thousiast aan het werk. Waar nodig werd door mevr. Walraven de hel pende hand toegestoken. Na af loop gingen veel dames met een zelf bewerkte boekenlegger of een passe-partoutkaart naar huis. LEUSDEN - P.B. uit Leusden reed dinsdag om streeks 7.30 uur over het fietspad van de Groene Zoom m de richting van de Noorderinslag, toen zij werd aangereden door de automobilist W.B eveneens uit Leusden. B. wilde via de Burge meester van der Postlaan naar de Groene Zoom rijden, maar ver zuimde voorrang te verlenen aan de fietster. Deze kwam met de schrik vrij. LEUSDEN - Van de W. uit Hoevela ken werd zondag betrapt op het rapen van kievitseieren op het land van een invwoner uit Stouetenburg. Van de W., die de eieren zocht in een weiland op de Dnftakkerweg, had daarvoor geen toestemming. ACHTERVELD - In verband met de oud papier-actie van de muziek vereniging DWS zal za terdag weer een container wor den geplaatst op het Groot Ach terveldplein. jaar geleden, een explosieve en spectaculaire groei en ontwikke ling doorgemaakt. Het cursisten bestand geeft door de jaren heen daarvan duidelijk blijk en ver strekt een indicatie van de beteke nis van het onderwijsinstituut voor zowel werknemers als werkge vers. - 1973 - circa duizend cursisten: - 1978 - meer dan 1700; - 1982 - ruim tweeduizend - 1984 - meer dan 2300; - 1987 - ongeveer 2600; - 1988 - meer dan 3500 cursis ten. Sinds 1984 was dus een jaarlijkse toename te constateren van hon derd cursisten per jaar tot einde 1987. Sedertdien was er sprake van een min of meer sensationele en hoogst spectaculaire toenname van bijna duizend in één jaar. Be ter bewijs kan nauwelijks worden geleverd van de in belangrijkheid en betekenis toenemende functie van de SBBO Leusden in de rich ting van werkgelegenheid en be drijfsvoering, lees: werknemers- en werkgeversbelangen. EIGEN ONDERNEMER De SBBO, het mag duidelijk zijn, is een streekschool met een diversi teit, een brede mogelijkheid van opleidingen en dat geldt als ge zegd niet alleen voor schoolverla ters, maar ook voor mannen en vrouwen, die zich vanuit hun ei gen vakgebied verder willen scholen of bij willen blijven, even tueel zelfs verder op hun levens pad eigen ondernemer willen worden. Voorbeelden van cursis ten, die daarin zijn geslaagd, zijn inmiddels te over. Secretaris Bloemendaal: "Dat laat ste is inderdaad heel belangrijk. Als men kijkt naar het opleidings-, beter gezegd het begeleidings schema (ook de werkgever zelf speelt een buitengewoon belang rijke rol), als men dat werk- en leerschema goed beziet blijkt dat er voor de SBBO-cursisten enorme promotionele mogelijkheden be staan. En vergeet met: in tal van beroepen bestaat een groot tekort aan vakbekwame mensen. Die landen en de verlaging van de grondwaterstand. Ho pelijk zal hij zich weten aan te passen en zullen we zijn welluidende roep in de lente blijven horen. G. van L. Het weer gaat zijn eigen gang. Dat bleek eens te meer tijdens de afgelopen Paasda gen. De computers hadden weerkundig Nederland de vorige week goed op het ver keerde spoor gezet. Er werd een westelijke stroming be rekend, hetgeen een wissel vallig weertype met af en toe wat nattigheid inhield. Een plotseling aktiverend hoge- drukgebied boven Midden Europa enerzijds en een sta tionaire diepe depressie ten westen van Schotland ander zijds ontketenden een zuide lijke tot zuidoostelijke stro ming. Hiermee werd in het weekeinde warme lucht uit Zuid Europa naar het noor den gevoerd. Hoewel ik vori ge week donderdag al Twee de Paasdag de beste papie ren gaf, kon ook ik in mijn stoutste dromen niet vermoe den dat de natuur op een der gelijke manier uit de sloffen zou schieten. Zaterdag kwam er, na de barre vrijdag, al een ommekeer. Weliswaar stond er nog een frisse wind, maar er was veel zon en het bleef droog. Zondag had een zwak front voor wat gedruppel moeten zorgen, maar het liep vast tegen het hogedrukge- bied boven het vasteland. In de loop van de dag kwam de zon er goed bij en dat gaf in Leusden nog een tempera tuur van 14.6. graden. Maan dag versterkte de zuidelijke stroming. De warmteaaan- voer werd hierdoor verder gestimuleerd. Ondanks de hoge bewolking kon de zon flink schijnen. In de warme lucht liep de temperatuur op tot voorzomerse waarden. In leusden liep de temperatuur op tot 18.9 graden. In het zuiden en oosten werd het warmer. Op mijn station in Ruurlo werd 21.8 graden ge meten. De Paasdagen waren beter dan die van 1982. Toen vielen de feestdagen op 11 en 12 april. In Achterveld noteerde ik toen een maximum van 6 graden bij enkele sneeuw buien. Maar op 23 en 24 april 1984 werd het 23 graden. Hoge bewolking en een toename van de wind, ge paard gaande met drukdalin- gen waren maandag de eer ste tekenen dat er beweging zat in de atmosfeer. Een kou front trok gisteren heel lang zaam ons gebied binnen. Het gaf aanleiding tot enkele buien met daarna lagere tem peraturen. Vandaag zitten we aan de achterzijde van het front. Er zijn weer opkla ringen, maar het is een stuk koeler. De temperatuur ligt rond de 13 graden. De warm te zal niet direkt terug keren. In de rest van de week lijkt de westelijke circulatie zich weer enigszins te herstellen. De luchtdruk blijft hoog bo ven het zuiden van Europa, terwijl depressies zich uitle ven boven het noordelijk deel van de oceaan. Toch zal het goed vakantieweer zijn. Naast opklaringen zijn er be wolkte perioden, maar de kans op regen is klein. De kans is hierop het grootst op donderdag en vrij dag. Tegen het weekeinde kan weer een licht herstel in de temperatuur komen. In de wintersportgebieden geniet men volop van hogedruk. Bo ven 1500 meter zijn de sneeuwcondities nog vrij goed. Ln de landen rond de Middellandse Zee is het zo mers, met temperaturen tus sen 20 en 25 graden bij veel zon. Degenen die dun oud papier op willen ruimen kunnen, dit dan za terdag in bedoelde container ko men deponeren. Degenen die met in gelegenheid zijn hun oud papier zelf te komen brengen kunnen dit voor vrijdagavond 19.00 uur telefo nisch melden aan W. van Hamers- veld, tel. 03425-1688 en W. Wou ters, tel. 033-941197. Het oud papier zal dan worden opgehaald. Inwoners van Stoutenburg en omgeving kunnen hun oud papier ook komen deponeren bij W. Wouters, Hessenweg 95 te Stouten- burg. De opbrengst komt ten goe- i de aan DWS. In verband met de I aanmelding van een aantal nieuwe leden is aanschaf van nieuwe in strumenten noodzakelijk. Zodat bo vendien in gebruik zijnde instru menten gerepareerd kunnen wor den. ACHTERVELD - Zaterdag 1 j april (geen aprilmop) wordt door de plaatselijke KPJ afdeling weer de jaarlijkse oud-ijzer actie ge- I houden. Vrijdagavond zal door een aantal medewerkers de buitenwijken van Achterveld en Soutenburg worden bezocht. Zaterdag komt men in Achterveld huis aan huis langs om oud ijzer op te halen. Wanneer men oud ijzer op te ruimen heeft kan men dit zaterdag eventueel ook voor de woning klaar zetten waar het zal worden opgehaald. Gezien de successen van voorgaande ja- I ren hoopt men ook nu weer op j grote medewerking van de bewo- I ners. toelaat vanaf de grond, wordt het gewas wat hoger dan op een paaltje. Als er gevaar dreigt zullen ze het nest ver dedigen, maar het zijn geen echte vechters. Als het even kan dan zoeken ze gezel schap van kievitten, die zijn namelijk veel feller en meer bedreven in de vechtkunst. Gezamenlijk kunnen ze de meeste indringers, zoals kraaien, meeuwen en reigers wel aan. Kort na het uitkomen verla ten de jongen het nest. Ze worden niet door de ouders gevoerd maar scharrelen zelf hun kostje bij elkaar. Het voedsel bestaat uit insekten, larven, wormen en weekdie ren. Ook pikken ze wel gras zaad. In de vier weken dat het duurt voor ze kunnen vliegen, worden ze wel door de ouders beschermd. De grutto ziet men ook vaak in ondiep water staan waar bij hij, met zijn lange snavel, vist naar watertorren, libelle- larven, waterschorpioenen en bootsmannetjes. Daarom wordt hij in sommige streken ook wel oeversnip genoemd. Hier en daar hoor je ook wel de naam grutter of griet. Gelukkig voor de grutto is het geen 'sport' om de eieren te rapen, zoals bij zijn mede- weilandbewoner de kievit. Maar er zijn wel andere be dreigingen, zoals het steeds vroeger maaien van de wei- fljSDEN - De open dag van de SBBO, de streekschool voor jjoepsbegeleidend onderwijs 'Midden-Nederland', zoals het gtuut in het centrum van de gemeente officieel heet, blijkt m keer opnieuw en meer dan ooit een schot in de roos te zijn geest. Wederom heeft de school deze keer bewezen in staat lijn zich te presenteren als een multifunctioneel onderwijsin- it, dat met zijn indrukwekkend schoolgebouwencomplex igtelling heeft weten te wekken van een ongekend aan- :en-in-spé en hun ouders en begeleiders. len spreekt van een school men vanzelfsprekend ook leerlingen. Directeur Cees 'een "Bij ons gaat het niet om jonge schoolverlaters, ook om volwassenen, die lemen aan het arbeidsproces die zich willen laten bij- of om- len in hun vakgebied. Als het raat om het leeftijdsbestand |e cursisten - we hebben het luidelijk niet over leerlingen [treft het mensen m de leeftijd n 17/18 en rond de vijftig treekschool SBBO profileert als een opleidingsinstituut meer dan honderd opleidin- en cursussen in een kleine ig vakinrichtingen. De talloze jkers - het aantal liet zich et emde van de dag nauwe- ehatten - hebben gretig ge- gemaakt van de mogelijkhe- im kennis te nemen van de jntale en vertikale oplei- ■programmering van het in pacht perfekt bestuurde be roepsbegeleidende onderwijsin stituut. WERKEN EN LEREN Secretaris Joop Bloemendal over doel en wezen van de SBBO: "Werken en leren, dat is het de vies en daarom gaat het dan ook in wezen. Eenvoudig gezegd geldt de volgende formule: De meeste cursisten hebben een baan en werken vier van de vijf dagen bij een werkgever. De vijfde dag gaan zij naar school. Het BBO, het beroepsbegelei dend onderwijs dus in het kader van het leerlingwezen, is essen tieel als we spreken over werken én leren. Het is een vorm van be roepsonderwijs, waarbij de werk gever verantwoordelijk is voor de opleiding in de praktijk. Daarnaast verzorgt de school, in ons geval de SBBO Leusden, de ondersteu nende theoretische lessen met daarnaast eveneens ondersteu nende praktijklessen." De school in Leusden blijkt zoals ook op deze open dag te werken als een magneet, zowel op de schoolverlaters als op andere be langstellenden en dan wel te ver staan werkwilligen ook op latere leeftijd. Vandaar dat direkteur Van Veen spreekt over een cursisten bestand met onbestemde leeftijd, waarin ook vijftigjarigen en oude ren een plaats vinden. Omtrent de historie van de SBBO in Leusden het volgende. In 1973 begonnen als zogenaamde 'streekschool' in Amersfoort met een kleine duizend cursisten. Het aantal belangstellenden steeg zo snel dat tot uitbreiding, nieuw bouw dus moest worden besloten. Een dependace leek geen oplos sing en daarom werd gekozen voor de vestiging van een geheel nieuw, modem geoutilleerd schoolgebouw in Leusden. In no vember 1985 kon met het nieuwe hoofdgebouw van de SBBO 'Mid den-Nederland' van start worden gegaan. De officiële opening geschiedde drie jaar geleden, op de 21 maart 1986 door prins Claus. EXPLOSIEVE GROEI irutto toog boven de weilanden 'liegen ze in grote kringen >nd, gooien zich van de ene ijde op de andere en roepen snel 'wieto-wieto', dikwijls •vergaand in een langzamer 'gmtto-gruttoU begrijpt het al, het is de baltsvlucht van de grutto, want weinig vo gels roepen hun naam zo dui delijk. Be grutto is een statige vogel °P zijn lange poten en ze heb ben een lange, rechte (soms enigszins gebogen) snavel, k verlieten ons verleden jaar in augustus om de win ter door te brengen aan de Middelandse Zee, of soms rjog verder in Centraal- ^frika. Omstreeks half maart 3jn ze teruggekomen om bier te broeden. De meest ge- schikte plaats daarvoor ijn onze weilanden, ofschoon ze als nestplaats ook wel de dui- nen of de hei geschikt achten. Meer dan de helft van de we reldpopulatie broedt in ons J^d. Het nest is een uitge krabd kuiltje tussen gras of bei. goed beschut door de Plaatselijke begroeiing. Het ^ifie legt er vier olijfkleu rige en gevlekte eieren in en eide ouders broeden om eurten, gedurende onge ler vierentwintig dagen. Ak de één broedt houdt de ander de omgeving in de ga- en. Zolang de begroeiing het De SBBO heeft sinds haar oprich ting, nu dus al weer ruim vijftien

Leusder Krant | 1989 | | pagina 5