uziekschool brengt met ouwconcerten kwaliteit Ainstkwartier krijgt lubsidie beeldenroute „Er blijft niets aan de strijkstok hangen" iet de beelden willen we kaal Leusden aankleden Voorbereiding kunst- en curiosamarkt Collecte Hartstichting tichtmg Kunstkwartier heeft beeldenroute rond renten zonder Brgunning Inbraakpoging cultuur IJSDEN - De stemvork is bedoeld om iedereen op dezelfde hoogte te laten spelen en zingen. Door dat metalen voor- even in aanraking te brengen met ander hard materiaal, t een toon, die zelfs elke ongeoefende persoon kan nazin- h. Want die toon, van 440 trillingen per seconde, is niet te tag en zeker niet te hoog. Dat onderlinge afstemmen op de- |fde constructieve golflengte wil de Muziekschool met Leus- ise belangstellenden ook in financieel opzicht rond maken. op komst zijnde nieuwe aula kan dan immers zo worden [ericht, dat het daar niet kaal of onbetaald zal klinken. de getekende grote stemvork in de directiekamer. De enthousiast geschreven Bouw- bulletins moeten ouders, vnenden en kennissen van de honderden leerlingen bereiken. Zo valt een smeuige kop op als „we gaan de hoogte in!" Onder die kop van maart 1981 staat voor alle zeker heid uitgelegd, dat de bouwwerk zaamheden flink vorderen. Het metselwerk is gestart. De zachte winter is gunstig geweest voor de voortgang in de bouw èn voor de lessen in de oude ruimtes met een provisorisch aangepaste centrale verwarming. Het bericht sluit af met: ,,Maar daar zijn we in ieder geval goed doorgekomen." tuur, directie en docenten blij- ondanks de magere ïnkom- h van de vier eerste Bouwcon- len 'con tinto' (kleurrijk) bezig pe Bouwbulletins van de Mu- ichool wordt onder meer ge- fcken over de 'stemvorkgel- I'. Deze kunnen belangstellen- 4 ook los van een bezoek aan |Bouwconcert laten toenemen. iunnen vragen naar de be- ^te bouwbank- of bouwpostgi- tkening. De stand is momen- 1/ 1500,-extra steun voor een iiekschool voor alle Leusdena- Wat nu nog gemiddeld vier per Leusdenaar is. Deze mende ontwikkeling is op de [t te volgen, door te leggen op poeveelheid rode arcering op PRENTBRIEFKAARTEN Gezien die door het weer bespoe digde nieuwbouw mikken direc tie en docenten op dit moment op meer dan alleen Bouwconcerten. Ze zijn echt in de stemming voor acties. Zo willen zij een ansicht kaartenactie op touw gaan zetten Leusdense kunstenaars zijn inmid dels uitgenodigd om een pente kening over het thema muziek te maken, waar hun naam op blijft staan. Die krijgen daar geen ver goeding voor. Wel kunnen kun stenaars daarmee hun naamsbe kendheid vergroten. Tot nog toe heeft een persoon toegezegd mee te werken aan zijn aandeel in een setje van vier te verkopen prent briefkaarten. Een andere actie is de Fancy Fair van 24 juru tussen 10.00 en 16.00 uur bij de school. Het muziek- schoolteam denkt daarbij aan de verkoop van kleine gebruiksvoor werpen; boeken, artikelen en schilderijtjes. Geen kleding, geen grote huishoudelijke apparaten; zoals koelkasten en fornuizen en geen groot meubilair. Hetgeen sa menhangt met beperkte opslag mogelijkheden in de half afgebro ken muziekschool. Omdat de ruimte wel groter is dan elders en het vervoer van veel spullen lastig wordt, houdt de muziekschool de Fancy Fair op het eiaen noodzake lijkerwijs nog wat rommelige erf. Verder blijft de reeds bekende ac tie, de sene Bouwconcerten, ver rassend. Op zich is het al opmer kelijk, dat er tegenwoordig mu ziekscholen zijn, die „iets bren gen, wat de moeite waard is", om de woorden van directeur Henk de Ridder maar eens te gebrui ken. „Wat de muziekschool brengt, is met iets van tussen de schuifdeuren", verduidelijkt hij nog. De school presenteert voor het eerst een sene concerten. De docenten Gert Mannée en Piet Hein van der Ven en Henk de Rid der zelf doen daaraan mee PIANOPARADE Het eerstvolgende Bouwconcert is een spectaculaire pianoparade van vier pianisten, die uitsluitend luchtige muziek spelen: Marri Rouw, José Kerremans, Lidwien Bouwmans en de vervanger van Ineke Kiers, Marcel Schmidt spe len vierhandig op één en twee en achthandig op twee instrumenten. Dat is geen geringe opgave. Het vierhandige spel op slechts een instrument vereist de nodige han digheid om eikaars vingers van de op het midden gerichte hand zo gemakkelijk mogelijk te laten functioneren. Op twee instrumen ten spelend met de spelers op ruim twee en een halve meter uit elkaar zittend luistert het gelijk in zetten, voortgaan en uitklinken zeer nauw. Het bespelen van twee violen mag dan volgens Wim Kan gevoeliger zijn dan een viool; vier- handenspel en spel op twee pia no's blijft een aparte kunst om naar te kijken en te luisteren. De musici spelen vierhandig op één instrument dne werken. De 'Dolly suite' van Faure met het schitterende slaapliedje en het spitse mopje Miauw helpen de be zoekers op weg. De 'Peer Gynt suite' van Grieg met onder meer de bevallige Anitra's dans is ook niet stuk te krijgen. Bovendien wordt een selectie gespeeld uit de 'Liebesliederwalzer' van Brahms; twee series langzame en snelle walzen voor gemengd koor en piano vierhandig. Zonder koor vertolkt, kan vaak zonder meer. In de pianopartijen van die walzen komen namelijk als regel alle, mu zikaal belangrijke koorstemmen voor. Ook als sommigen verliefd blijven op de bezetting piano vier handen met vier of acht ge schoolde zangers, dan nog kun nen die voor dergelijke mooie pia nomuziek warm lopen. Verder spelen twee pianisten op twee instrumenten twee stukken uit 'Jeux de plein air' van de in 1892 geboren Germaine Taille- ferre. Deze in Leusden niet eerder gehoorde muziek is volgens een van de vele smaakvolle, vooroor logse Franse recepten geschre ven. Het uiterste aan handigheid tonen de vier pianisten samen bij een 'Rondo' van Smetana en be werkte 'Contradansen' van Beet hoven op twee instrumenten; de Het zij-aanzicht van de muziekschool zoals dat er na de verbouwwg uit zal zien. Inmiddels is de bouw al een eind gevorderd. Een deel ervan zal gefinancierd worden met de opbrengsten van de bouwconcerten en andere activiteiten. nu al klaar staande grote Bösen- dorfer- en Yamaha-vleugel. Op zondag 9 april om 13.00 uur gaat het feest in de Muziekschool be ginnen. De aan de hand gebles seerde Ineke Kiers presenteert het programma. DRIE KOREN Op een andere maruer spectacu lair, wordt het dirkorenconcert van vnjdag 28 april om 20.15 uur Alle drie koren zingen een eigen repertoire. Mee doen het kinder koor muziekschool, 'De Lieverd jes', het Gemengd Koor Leusden en het Stichts Mannenkoor uit Dnebergen. Het kinderkoor wordt geleid door Piet Hein van der Ven, het Gemengd Koor door John van Hoek en het mannenkoor door Henk de Ridder. Henk de Ridder en Piet van der Ven verze keren, dat het beslist een popu laire kooravond zal worden. Slechts één keer zullen al drie ko ren tegelijk zingen. Dat doen zij bij een door Henk de Ridder bewerkt kinderliedje. Gezien het grote aantal zangers verwachten zij ver der een nog aanzienlijk groter aan tal familieleden, vrienden en ken nissen. Dit zangerige concert heeft plaats in de Koningshof. Na deze twee volgen officieel twee, maar officieus nog vijf en een half concert. Op vrijdag 12 mei om 20.15 uur laten de solo en vierhanden spelende pianisten Si mon Halie en Anne Bunt hun op nieuw bestudeerde programma in Leusden horen Een week later, op vrijdag 19 mei om 20.15 uur, presenteert docent Ron van Keste- loo zijn popgroep van het Leus dense publiek. Daarna blijft het af wisselend. Om te beginnen, zal or geldocent Gert 't Hart in de Ko ningshof orgel en clavecimbel be spelen. Vervolgens treedt in de muziekschool een blokfluitkwar tet op met Gert Mannée Diezelfde Gert Mannée leidt op een nog onbekende andere da tum bovendien het muziekschoo lorkest bij het zogenaamde Doe- concert. Dat is een concert, waar bij op interesssante en leerzame wijze meer wordt gerepeteerd dan in zijn geheel uitgevoerd. Henk de Ridder leidt bij datzelfde oefenconcert het muziekschool koor. Om belangstellenden nog iets meer te bieden, gaat daaraan een luchtig koffieconcert vooraf. Welgeteld 11.5 concerten in to taal. Henk de Ridder, Gert Man née en Piet Hein van der Ven ho pen van de concertseries van de Muziekschool een steeds meer publiek trekkende traditie te ma ken. pHTERVELD - In Achter- I werden afgelopen woens- twee Amsterdammers aan- jouden die met wenskaarten fhet venten waren. Ze werden Igehouden rond het middag- zonder vergunning voor het pen. De opbrengst zou be- pd zijn voor het doel Sport en reatie voor gehandicapten, leen een niet bestaand doel pk te zijn. De organisatie deed ^colportage onder de naam Gchting Leven en Welziin. Er werden door de politie bij de heren 150 pakjes met kaarten in beslag genomen. Er wordt pro ces-verbaal opgemaakt wegens het venten zonder vergunning en oplichting. De zaak wordt door een andere politie-instantie gecoördi neerd m verband met meer plaats gehad hebben voorvallen. De poli tie waarschuwt, dat er de laatste tijd meer van dergelijke gevallen plaatsvinden. Men dient wel goed op zijn hoede te zijn. Soms worden er wel legitimatiebewijzen ge toond. doch deze blijken dan ook vals te zijn. In de oude sportzaal werden tus sen zaterdagmiddag en maandag morgen grove vernielingen aange richt. Wasbakken, stortbakken, closetpotten werden afgerukt en vernield. Een aantal kranen afge rukt en ontvreemd. Tevens was ge probeerd brand te stichten. Com plete deuren werden stuk getrapt, van hun plaats gehaald en vermeld. De aangerichte schade bedraagt ongeveer 7000,- Uit het ingestel de onderzoek is men tot de conclu sie gekomen dat dit door oudere jeugd is gedaan. Wie in het afgelo pen weekeinde iets bijzonders heeft gezien of gehoord wordt ver zocht contact te willen opnemen met de politie, tel. 03425-1607. Een en ander zal vertrouwelijk worden behandeld. fSDEN - De stichtmg Kunst- yher Leusden krijgt van de ge- j?te een subsidie van voor de organisatie van eeldenroute. Dat besloot de ^eenieraad donderdagavond. Deze zomer zullen vijftien beelden van verschillende kunstenaars langs de Hamersveldseweg wor den geplaatst. De Leusdense be volking zal worden opgeroepen uit deze 15 werken eén beeld te kie- LEUSDEN - De Tafelronde is bijna klaar met de voorbereidin gen van de Kunst- en curiosamarkt op 15 april in de Krakhorst. Een deel van de opbrengst is voor de organisatie van de beel denroute deze zomer. Deze manifestatie wordt georganisserd door de Stichting Kunstkwartier, die hoopt dat uit het aanbod van 15 beelden een sculptuur aangeschaft kan worden voor plaatsing ergens in Leusden. De heer P.Hockers, voorzitter van de Tafelronde vertelt iets over de voorbereiding van de Kunst en curiosamarkt. zen. Stichting Kunstkwartier zal vervolgens proberen de middelen bijeen te krijgen dit beeld aan te kopen. Dat zal dan ergens in Leus den op een geschikte plek ge plaatst worden. „De Tafelronde heeft met alle antiquairs van klein antiek en met alle kunstenaars ge regeld, dat bij de prijs van elk voor werp dat verkocht wordt, 10 pro cent opslag komt. Dat is voor de Stichting Kunstkwartier. Verder heeft de Tafelronde onder meer de kosten voor affiches gratis weten te regelen via het reclamebureau Ca- refa te Maarsbergen en drukkerij Mulder in Leusden Andere on kosten, zoals eerder gemaakte reiskosten voor bezoeken aan ar tiesten en antiquairs, consumpties en de huur van „Groot Krakhorst" komen ook voor rekening van de Tafelronde. Er blijft echt mets aan onze strijkstok hangen", aldus voorzitter Hoekers. „De deelnemers aan de markt zijn W. Borger met keramiek en porselein, J. Appel met olieverf, R. Clous, zeefdrukken en etsen, J. van der Werf met olieverf en aquarel len en zijn vrouw met keramiek, J. Zuidervaart met keramiek, D. Noot- en met schilderijen, en mevr. M. Hawkins-Schotberg met aquarel len. Via de Leusdense impressario, Frans Jansen, is ook de komst gere geld van Guus Kuit met etsen en bronsplastieken, Jaap Jaquet met olieverf en acryl en mevr. R. Hen kei met linosneden op rijstpapier en etsen. Verder zal dezelfde Frans Jansen werken laten zien van Koos van Leeuwen, Mannus Monsieur, Jan van der Meulen, Albert Rad- staak, Hans Vredegoor, Rob van der Leeuwen, Peter van Oort. Dirk Huizen en Dick Versluis. We mo gen honderden kunstwerken ver wachten." Maar de heer Hoekers heeft nog meer namen op zijn lijstje staan. „Ook zal mevr. Suzanne Ooms uit Achterveld haar eigen collectie schilderijen tussen 1900 en 1950 aan de bezoekers laten zien. J. Brunnekreef, T. Blok, A. van Essen en de organisatie Tips en Tips ko men met klein antiek en cunosa. En terwijl caricaturist Dick Bruynes- teyn vanaf 11.00 belangeloos zal deelnemen, moeten we nog een portrettekenaar zoeken. Daar wordt hard aan gewerkt. Verder zijn de vergunningen met de ge meente al wel volledig rond," be sluit de heer Hoekers zijn toelich ting. De Nederlandse Hartstichting is voor haar werk volledig afhanke lijk van de financiële steun van de Nederlandse bevolking. Alleen met deze hulp is het mogelijk om door te gaan. In de hiervoor genoemde week zullen de collectanten die zich ge heel belangeloos beschikbaar stellen weer huis aan huis komen. ACHTERVELD - In de week van 3 t/m 6 april zal weer de jaarlijkse collecte voor de Nederlandse Har stichting worden gehouden. De Nederlandse Hartstichting viert dit jaar het 25-jarig bestaan De op brengst van de collecte wordt be steed aan wetenschappelijk on derzoek, voorlichting en patiën tenzorg. LEUSDEN - Een bewoner van een huis aan de Esdoomhof werd woensdagavond, rond 20.30 uur. opgeschrikt door onbestemd ge rommel aan de achterdeur. Toen de vrouw poolshoogte gmg nemen, zag zij nog juist twee onbekenden ijlings het hazepad kiezen. De ach terdeur vertoonde sporen van ver nieling. USDEN - Slaagt de beeldenroute van 19 mei tot 18 augustus Jndanig, dat er geld overblijft voor een beeld in Leusden? Dat [volgens de secretaris van de Stichting Kunstkwartier, de Ier M. Pellikaan, de hamvraag. halen met steun van het bedrijfsle ven en particulieren en met de op brengst van de kunst- en curiosa markt op 15 april. Bij meer dan 30.000,-, kan tot de koop van een beeld worden besloten. Het hele bedrag hoeft immers met meteen te worden overgemaakt op de bankrekening van de kunstenaars. Een aanbeta ling is voorlopig voldoende, vol gens de heer Pellikaan. Wanneer deze begroting onhaalbaar blijkt te zijn, zit er voor een Stichting zonder inkomsten mets anders op dan bij de bank aan te kloppen. Zij moet dan "interen op toekomstige fondsenverwerking". "We steken dus onze nek uit met beelden de kunst voor het nog wat kaal aange |heer M. Pellikaan weet vrij ze- dat de gemeente 12.500,- bijdragen. De gesprekken :over zijn gaande en de desbe- fende commissie is al akkoord, loedelijk zal ook de provincie komende weken wel bereid 12.500,- subsidie te ver- ikken. Voor aktiviteiten als de ildenroute bestaat namelijk provinciaal fonds. Hij ver- dan ook, dat het voorstel de Stichting Kunstkwartier len een hamerstuk zal wor- Verder hoopt de Stichting minstens 5000, - binnen te fcht klede Leusden," aldus de heer Pellikaan. TAFELRONDE Ook de Tafelronde Leusden, een soort Rotary of Lions Club, maar dan met leden tot 40 jaar, doet vol gens haar voorzitter, de heer Hoe kers, mee. De oprichting van de Stichting Kunstkwartier in 1987 is een initiatief geweest van deze club, waarbij momenteel 23 man zijn aangesloten. Dat de Tafel ronde wel het voortouw neemt en mankracht beschikbaar stelt, maar met zelf aan serviceprojecten ten behoee van de samenleving trekt, blijkt uit de samenstelling van de Stichting. Lil van Amerom, Ep Oo- stra, vertegenwoordigers ge meenteraad, Barbara Caspers ver tegenwoordiger Culturele Raad, Kees Lelieveld, penningmeester, Marcel Pellikaan, secretaris, en leid van de Stichting eens per twee jaar een beeld in Leusden te kunnen plaatsen. Ze wil voor de buitenwereld niet de indruk wek ken een jaar over te slaan met het zoeken van sponsors en belang- selling wekken bij de gemeente. Vandaar dat de Stichting zich dit jaar zo heeft beijverd op 15 plaat sen van de Hamersveldseweg beelden geplaatst te krijgen. In middels zijn in samenwerking met de Nederlandse Kring voor Beeld houwers aan 15 kunstenaars con tracten aangeboden. Die ontvan gen ieder voor het neerzetten van hun beeld vergoedingen voor ver voer, verzekering, publicatie en bruikleen. In Leusden zijn al 10 adressen bekend, waar de beel den kunnen worden tentoonge steld. Volgens het fotomateriaal van se cretaris Pellikaan gaan de Leusde- naren kijken naar herkenbare, fi guratieve en minder herkenbare, non-figuratieve kunst. Zo bestaat het kunstwerk "Separated toge ther" van Frits Vanèn uit twee blin kende delen, die op grond van een vergelijkbare vorm en ge ringe afstand de indruk van een zelf nader te bepalen niet precies sluitend geheel oproepen. Door dat het ene deel ligt, roept het enige beweging op. Nog wat meer concrete beweging is te zien op de foto van de "Waterbuf fel", een beeld van Hetty Heyster. Komt dat niet vooral door de naar voren en op actie gerichte kop en de bepaald niet in rust hangelde staart? Over de uitleg bij de af beeldingen blijft secretaris Pelli kaan mede namens de heer Hoe kers bescheiden. "Wij zijn regel neven". De deelnemende kunstenaars zijn: 1. Dhr J. Timmer, Dordrecht: "Verti cale sculptuur" 2. Dhr. N. Lous, Breda. "Liberie" 3. Mevr R Strijk, Amsterdam: "Ge dachten tussenin" 4. Dhr M v.d. Made, Zoetermeer "Konstrucüe van twee vierkanten" 5. Dhr C C Vemooy. Arnhem "Con structie staal verf' 6. Mevr F Wolff, Sassenheim. "Licht voetig" 7. Dhr. A Verhoeven. Kerkdriel: "Sig natuur" 8. Dhr. Ton Kalle, Amsterdam: "Boog" 9. Dhr. Frits Vanèn, Bussunv "Separa ted together" 10. W. v.d. Schalie, Groningen: "The way out" 11. Mevr. Agnes Juten, Groningen: "Cirkel" 12. Mevr. Hetty Heyster, Amsterdam: "Waterbuffel" 13 Dhr. Manus van Beek. Oosterbeek: nog onbekend 14. Dhr. Aart Lamberts. Amsterdam: "Komurucatie" 15. Mevr Nina Goerres, Amsterdam: nog onbekend Cees Schippers, voorzitter en nog even lid van de Tafelronde, vor men een bestuur met een breed draagvlak. Op basis van vrijwillig heid, deskundigheid en represen tativiteit. Om de rol van de Tafelronde beter te begrijpen, voegt de heer Hoe kers toe, dat de internationaal, na tionaal en regionaal georiën teerde Tafelrondes serviceprojec ten ten behoeve van de samenle ving stimuleren; "fund raising" ge noemd. Zo doet zij bijvoorbeeld mee aan het regelen van oplei- dingskosten voor sociale honden, die nodig zijn voor lichamelijk ge handicapten. In Leusden heeft de Tafelronde in het Ros Beyaard in 1988 een kunstveiling georgani seerd, waarvan de opbrengst werd overgedragen aan de Stich ting Kunstkwartier. Tot de aan koop van het inmiddels bekende beeld "Scrum" besloot niet zij, maar de Stichting. De Tafelronde organiseert verder op 15 apnl van 10.00 tot 17.00 uur in de hoofd- en bijgebouwen van "Groot Krakhorst" een kunst- en curiosamarkt ten behoeve van de financiering van de beeldenroute. "Dat is bepaald geen rommel markt", stelt de heer Hoekers. Kunstenaars en bonafide handela ren in antiek zullen van alles te koop aanbieden. Dick Bruyne- steyn is bereid gevonden carica- turen te tekenen van bezoekers, zonder dat het de Stichting een cent kost. Bij mooi weer worden er warme hapjes aan de man ge bracht. BEELDEN Die serviceproject ziet de heer Hoekers als aanvulling op het be- Waterbuffel van Hetty Heyster, een van de werken die deel zal uitmaken van de beeldenroute. Vanen uit Bussum zal in de zomermaanden Seperated Together" te zien zijn.

Leusder Krant | 1989 | | pagina 7