I Vrij willige branden bestaan er niet' Ai Leusdense tulpen in Openluchtmuseum 'U heeft mijn broertje opgeroepen' Thema-avond KPJ Hans Blokker, de nieuwe brandweercommandant: Mijn functie in Leusden is zeker geen stapje terug. .Voor mensen bezig zijn trekt mij wel. Kantongerecht Amersfoort Woononderzoek Hamershof DONDERDAG 30 MAART 1989 plaatselijk nieuws door Marianne de Valck LEUSDEN - Het image van de brandweer dient volgens de nieuwe brandweercommandant van Leusden, Hans Blokker (32) flink opgevijzeld te worden. „De bereidheid om dag en nacht voor de gemeenschap klaar te staan om een brand te bestrijden, is al lang niet meer het enige vereiste om een goede brandweerman te zijn. De gemeenschap mag zich best eens gaan realiseren hoeveel een brandweerman tegenwoordig moet leren en kunnen om te kunnen functioneren. Van brand weermannen wordt tegenwoordig bijvoorbeeld een enorm bouwkundig inzicht vereist, chemische kennis, vaardigheid en communicatietechnieken en omgang met andere hulpverle ners en vooral met steeds nieuwere, snellere, technische appa ratuur. Eisen die voor iedere brandweerman tellen, vrijwilli ger en beroeps. Immers er bestaan geen aparte vrijwillige en beroepsbranden. Alle branden dienen even deskundig bestre den te worden." Hans Blokker kan het weten. De afgelopen jaren heeft hij als ad- junct-distnctsinspecteur de brandweerkorpsen in 'zijn' di strict, de provincies Gelderland, Overijssel en Flevopolder geadvi seerd, gestimuleerd en zonodig gecoördineerd om tot een plaatse lijke vertaling van het landelijk voorgestane brandweerbeleid te komen. Volgens de nieuwe brandweercommandant van Leus- den werd het tijd dat hij zelf de praktijk in ging. Van leiding op af stand naar de leiding in het veld. Vanaf 24 april zal zijn veld in Leus den te vinden zijn. Daarmee heeft Leusden voor het eerst een volle dig tot deze functie opgeleide, full-time brandweercommandant. De voorganger van Hans Blokker is de heer J. Upperman. Deze ,,deed zijn commandant functie" jarenlang naast zijn functie als chef afdeling bouwkunde. Vanuit deze functie is de heer Upperman ooit door de toenmalige burgemeester J.J.H. Snijders benoemt. .Burge meester Snijders was en is een echte brandweerburgemeester", weet Hans Blokker, de aangetre den commandant. Een brand weerburgemeester blijkt een bur gemeester met hart voor de brandweer te zijn. Iemand die weet wat aan een brandweer ge vraagd moet kunnen worden en wat zij daarvoor nodig hebben. De heer Hans Blokker weet dit, door dat hij de toenmalige burgemees ter van Leusden. later burgemees ter van Almelo, onlangs als spre ker in een door Hans Blokker georganiseerd symposium uitno digde. Zonder toen overigens te weten binnenkort in Leusden de commandantpost te aanvaarden Waarmee duidelijk gemaakt moet zijn dat de voorganger van Hans Blokker mede benoemd werd om zijn specifieke bouwkundig-tech nische kennis. Hetgeen heel wat was m die tijd ,,Hier zat iemand die deed het erbij. Nu komt er ie mand voor wie het z'n beroep is, en die het erbij doet" Overdag de administratieve en bestuurlijke zaken 's avonds het oefenen met de manschappen. Overdag en 's avonds bereid zijn uit te rukken. De brandweercommandant die of ficieel 1 mei aantreedt heeft een specifiek genchte brandweer opleiding gevolgd, zodra hij een maal besloten had om brandweer man te worden. Aanvankelijk volgde hij een HTS weg-en-water- bouwkundige opleiding in Zwolle, om net als zijn vader en grootvader in 'de aanemerij' te gaan werken. Een informatiege sprek met zijn decaan bracht hem op het spoor van de brandweer academie. ,,Dat leek mij wel wat Ik ben met een uitgesproken idea list, maar je doet toch een hoop goede dingen als brandweerman. Voor mensen bezig zijn trok mij wel. Daarbij de specifieke eisen, en de afwisseling en de toekomst mogelijkheden, waann een goede boterham te verdienen is." Met als resultaat dat Hans Blokker zich vervoegde bij de Rijksbrand weer Academie in Schaersber- gen, waar hij na een strenge selec tie werd toegelaten op de ander half jaar durende opleiding tot brandweerofficier. ,,De opleiding bestaat 27 jaar. Ik volgde de 21e opleiding. Iedere cursusjaar wordt namelijk aangesproken op het bijbehorende nummer. Toen men begon met deze opleiding zocht men vooral mensen afkom- \y De iueuwe brandweercommandant Hans Blokker: „Ik ben met een uitgesproken idealist, maar je doet toch een hoop goede dingen als brandweerman. stig van de Grote Vaart. Mensen die veel technische kennis had den, stress-bestendig waren en leiding konden geven. Naarmate het zwaarste accent in de brand bestrijding en rampen steeds meer op de techniek kwam te lig gen, ging men de leerlingen in toenemende mate op de HTS en TH-opleidmgen zoeken. „Kandi daten genoeg, maar jaarlijks wor den slechts ongeveer 15 leerlin gen aangenomen. De getrouwden krijgen een minimumloon, de rest woont intem en krijgt een beetje zakgeld. Als afgestudeerde brandweer-of ficier hield Hans Blokker niet od met leren. Een groot aantal mana gercursussen, aanvullende techni sche opleidingen en functietrai ningen volgden. Dat was noodza kelijk om zijn functie als adjunct- distnctsinspecteur te kunnen ver vullen, maar waarschijnlijk ook een gevolg van de aküviteiten die voortvloeide uit een actieve op stelling tijdens zijn opleiding. Hans Blokker is bestuurslid van de officiersclub, welke door de (oud-) studenten van de Brandweeraca demie is opgericht. Deze officiers club doet meer dan het organise ren van een jaarlijks grandioos brandweerbal. Het reeds ge noemde door Hans Blokker geor ganiseerde symposium met als motto „het profiel van de brand weerman". Daarnaast het verzor gen van scholingscursussen bij voorbeeld. Vanuit z'n werk is Hans Blokker jarenlang examinator bij brandweerexamens geweest. PREVENTIEF Bij een brand komt meer kijken dan blussen. De brandweerman moet de bouwconstructie herken nen om de mogelijkheden te kun nen inschatten, moet chemische samenstellingen en hun gevolgen kennen om preventief, actief en milieubeschermend te kunnen optreden. Bij nieuwe stoffen horen nieuwe bestrijdingsmiddelen. Dure voertuigen eisen doelmatige samenwerking in regio's, met brandweercorpsen onderling, en met andere betrokkenen. Ram penplannen maken is nog iets an ders dan ze kunnen uitvoeren. Dat alles verklaart de technische ken nis, de organisatie- en manager vaardigheden en de representa tieve eisen welke tegenwoordig aan een brandweerofficier ge steld worden. Het verklaart nog niet wat een adjunct-districtsin specteur, met slechts vijf collega's in Nederland, beweegt om in Leusden brandweercommandant te worden. In zijn huidige functie draagt hij vaker niet dan wel een uniform, heeft hij veel vrijheid, functioneert hij over het algemeen op bestuurlijk niveau, adviseert hij brandweermensen in actieve dienst, bijvoorbeeld brandweer commandanten van plaatsen als Leusden en veel groter. Is het ac cepteren van een commandopost in Leusden geen stapje terug? Waarom wil hij naar Leusden. Waarom wilde Leusden hem? „Ik zie de functie in Leusden ze ker niet als een stapje terug. Veel meer als een verbreding van mijn kennis. In Leusden kan ik ein delijk ervaren. Natuurlijk heb ik regelmatig stages gelopen in brandweerkazernes. Wanneer het nodig was, ging je mee. Maar ik hoorde nooit echt in de ploeg. De functie van brandweercomman dant is enorm veelzijdig en, ook soms tegenstrijdig Tijdens het werk is er sprake van duidelijke gezagsverhoudingen. Tijdens een brandbestrijding dienen orders vlekkeloos opgevolgd te worden. Maar daar buiten trek je op met je ploeg. Moet je de vrijwilligers en beroepsmensen stimuleren. Ga je vriendschappelijk met elkaar om. Hou je samen piketdienst, ben je bezig met oefeningen enzovoorts. Daarbij komt het werken op be stuurlijk niveau. De samenwer king met het gemeentebestuur en de regio. Met andere woorden, de heer Blokker gaat ervaren of wat hij an deren heeft aangeraden werkt en hoe dat voelt. In Leusden wacht hem een vrijwilligerscorps, bouw plannen voor een nieuwe kazerne en een rampenplan, „spekje voor z'n bekje". De gemeente Leusden heeft volgens Hans Blokker wel overwogen gezocht naar een nieuwe brandweercommandant. Zodra bekend werd dat de heer J. Uppelman met pensioen zou gaan is gericht gezocht naar een opvol ger. Even leek het erop dat een nieuwe brandweercommandant als resultaat van een sollicitatie procedure gevonden was. De kandidaat gaf uiteindelijk zijn voorkeur aan een andere functie. Leusden besloot met een eisen pakket in de hand een 'head-hun ting' te organiseren. Men zocht ie mand met managerkwaliteiten, opleidingsinzicht, goede contac tuele eigenschappen, brandweer kennis en organisatietalent en kwamen uit bij Hans Blokker Hij ging in op het verzoek. Na ruim vijf jaar bij de inspectie te hebben ge werkt werd het tijd voor de vol gende stap. Uitrukken zal hij in Leusden voorlopig alleen over dag. Zolang hij nog in Arnhem woont is het moeilijk voor hem snel bij een brand aanwezig te kunnen zijn. Een huis in Leusden wordt gezocht. LEIDING Hoe het nu gaat in Leusden en straks zal gaan, kan de nieuwe brandweercommandant uiteraard nog niet vertellen. Daarvoor weet hij nog te weinig van zijn toekom stige woonplaats. Over één ding is hij heel duidelijk: „Bij eventuele brand of andere rampenbestrij ding waar de brandweer de lei ding heeft, licht de brandweer de pers voor „Ik kan mij mateloos er geren wanneer de brandweer er gens het werk uitvoert, daardoor weet wat er aan de hand is of was, dat dan de politie met op dat mo ment een ondersteunende taak de voorlichting gaat verzorgen. Alsof de brandweer daartoe niet in staat zou zijn. Wij dienen onze verant woordelijkheden te nemen en te krijgen, zowel lokaal als regio naal", denkt de toekomstige brandweercommandant twee zet ten vooruit. Een ander aspect waar hij waarde aan hecht is het voldoen aan de arbeidsomstan dighedenwet, welke sinds 1988 ook voor overheidsdiensten geldt. „Binnen de brandweer zitten de veiligheidseisen er over het alge meen goed in. Dat moet ook wel. Je gaat tenslotte naar situaties waar een ander voor wegloopt. Zorg dat je niet met meer slachtoffers komt dan er al zijn, is altijd de Kieei geweest bij brandweer, terecht. Maar aan de arbei< standigheden kan nog wel iets, daan worden". Waarmee hij n* lijkt te bedoelen dan een al stallatie in een verblijfgedt grenzend aan een garage, Leusden en Achterveld oi mochten verwerven." BovetuJ hecht hij belang aan voorlicht! met name op scholen. „Daarirï niet alleen gepraat worden een brand bestreden kan wordJ maar vooral ook wat het brï weerman zijn inhoudt. Niet alt over de brand, ook over de braj weer. Ook dit is een onderdi van het opvijzelen van het van de brandweerman Eenr volg van het verkeerde imagei dat de brandweer bestaat uit soort gezelligheidsvereniging j inzetbare burgers, kan ertoe: den dat bestuurders de eisen r voeten treden. Met nadruk, Leusden gebeurt dit bij de 1 stuurders niet." Tegenover zijn interesses vani organiseren, begeleiden en mi meren staat zijn tegenzin in „j gedoe met de verbinding*- „Hoe een organisatie intem of^ schillende organisaties onderï- het best met elkaar kunnen cc municeren, interesseert mij weldig. Maar wanneer uiteinde! in verschillende vergadenro moet worden besloten of daan; een portofoon met een kno; rechts, of een knopje links rtc worden aangeschafd, dan haai snel af." Om thuis met z'n twee zones spelen, te gaan knutselen, meij buren te gaan voetballen in e zaalcompetitie, zich bezig te h den met judo of gefascineerd r de vlammetjes in zijn allesbraiti te gaan zitten kijken. Om een a tal van zijn liefhebberijen te a men. Waarbij hij tussen neus lippen nog even meldt ook x: structeur te zijn (geweest) l grootste belangstelling ligt ech bij de brandweer. „Waar gaai brandweer naar toe. In Leusd ben ik de tweede beroeps. De dere man verzorgt de controle het onderhoud van het matens De brandweer krijgt echter stee meer taken toegeschoven penbestnjding, rampenplano: nisatie, chemieproblemen. voorzie dat de milieu-preventie pressie bij de brandweer tere zal komen. Hoeveel opleidmgl je van een vrijwilliger eisen. Ni duurt de opleiding tot ondex cier vijf tot zeven jaar (avonds die). In hoeverre moet de bra weer zich gaan professional, ren, tot welke prijs, voor vra verantwoording, lokaal of r« naai. Om die ontwikkelingen binnenuit te beleven trekt R Blokker na 1 mei zijn uniform ker aan dan tot nu toe nodig Volgens zijn gegevens nikt I Leusdense brandweer gemidd I honderd maal per jaar uit. „Vi J voor heidebrandjes heb ik b«j pen. Hopelijk vaak genoeg ook op dit gebied praktische ring te toetsen aan theorie e zicht. De brand in de Geut heef gemist. Bij iedere verdachte moet de kantonrechter zich eerst van zijn identiteit overtuigen door naam, adres en geboortedatum te verifiëren, om zodoende uit te sluiten dat de verkeerde persoon vervolgd zou worden. Natuurlijk mankeert er door tikfouten wel eens iets aan één van deze gegevens, maar dat mag de officier ter plekke corrigeren en geen verdachte ontkomt zijn lot al is geboortejaar of voorletter niet helemaal correct op de tenlastelegging terechtgekomen. "U begreep best dat het voor u bestemd was, anders stond u hier niet", is de geijkte reactie van kantonrechters als een ver dachte probeert iedereen te slim af te zijn door vast te houden aan een tikfout. van 350,-". Hij werd conform de eis veroordeeld. De volgende had het niet beter gedaan. Een afstand van 2 meter tussenruimte, maar met nog ho gere snelheid (140 km i.p.v. 80) en over nog langere afstand. "Ik moest examen doen en was verkeerd gereden. Toen raakte ik in paniek". "En ben je nog geslaagd?" wilde de kantonrechter weten. "Ja, dat wel. Maar ik was een half uur te laat en ze wilden me eerst niet meer toelaten". Zijn werkgever was meegekc: I om een goed woordje voor he: doen. "Ik heb vertrouwen in hem. een aardige jongen, die erg best doen en door omstand* den een fout gemaakt heeft' hielp wel wat. De officier voor de snelheidsovertredin; het kleven samen 430, en verder dezelfde voorwal lijke ontzetting uit de rijbeva heid. "Vergeleken met de vonge redelijk" vond verdachte, vraagd naar zijn commentaar zal de officier volgen vanwegt vertrouwen dat uw werkgever heeft", besloot de kantonrecht Op de strafzitting van 23 maart klopten echter noch naam, noch adres, noch geboortedatum van een verdachte "en dat is wel wat veel" vond kantonrechter, Mr. Arps. "U heeft mijn broertje opge roepen en u had mij moeten heb ben", verklaarde een jongen uit Deventer, die toegaf zonder kaartje in de trein gereist te heb ben. "Mijn broertje reist nooit men de trein en ik wel. De had een keer mijn abonnement vergeten en heb toen gewoon mijn eigen gege vens opgegeven, die de conduc teur nog gecontroleerd heeft aan de hand van mijn paspoort". Raad selachtig dat het dan toch nog zo fout kon gaan. Het broertje moest in ieder geval vrijgesproken wor den, dat was duidelijk. "Maar wat doet u nu met deze ver dachte", wilde de kantonrechter van de officier weten. Hij heeft ruiterlijk bekend, zelfs een bnef erover geschreven en zich volko men correct opgesteld." "Ik laat het er verder bij zitten" vond de officier, terecht. Ze zag dus af van het recht van het O.M. om opnieuw te vervolgen. Waar mee eerlijkheid toch beloond werd. Een andere mentaliteit vertoonde een student uit Groningen die al diverse malen betrapt was op een poging om gratis Amersfoort te bereiken. "Ach, je wilt toch reizen" was zijn motief. "Dat is profiteren, ik vind dat niet netjes" vond de officier en eiste f 75,- boete. "Hoe ben je vandaag hier geko men?" bedacht de kantonrechter opeens. "Met de trein." "Mag ik je kaartje eens zien?" En ja, dat kon moeiteloos gepro duceerd worden. "Dan is je gedrag toch wat verbe terd", constateerde de kanton rechter tevreden. "We trekken de reiskosten van vandaag er af, dan wordt de boete 50. - Een militair, die in Garderen gele gerd lag, reisde regelmatig gratis met de trein naar huis. "Wist de conducteur dat u militair was?" informeerde de kanton rechter. Want militairen moeten berecht worden door een Militair Gerechtshof en als je kans ziet om dienaangaande verwarring te stichten bij de verbalisant, dan is het met onwaarschijnlijk dat de mogelijkheid om te vervolgen strand in de bureaucratie. "Ik heb het wel gezegd" be weerde verdachte. In ieder geval moest deze kanton rechter zich onbevoegd verklaren en de kans dat er opnieuw ver volgd gaat worden, is niet groot. Een automobilist die op de A28 een afstand van 1,5 m tussen hem en zijn voorganger gelaten had en dat combineerde met een snel heid van 110 km en over een af stand van 600 meter, kreeg de ge varen van dit rijgedrag fors onder de neus gewreven. "Als is er nog geen documentatie van mijnheer, ik eis meteen een voorwaardelijke ontzegging uit de rijbevoegdheid voor 4 maanden met een proeftijd van 2 jaar. Daarnaast een boete ACHTERVELD - Donderdag avond werd door de plaatselijke KPJ afdeling in de Moespot een thema-avond georganiseerd. Het onderwerp van deze avond was 'Zelfdoding'. Hoewel dit een zeer belangrijk onderwerp is was de onkomst van de leden teleurstel lend. Er waren slechts zeven le den aanwezig. Door een B-ver- pleeg kundige werd een inleiding gehouden betreffende de zelfdo ding, en wat daar aan vooraf gaat. Het komt veelvuldig voor dat de omgeving waarin de betreffende persoon leeft, de roep om hulp niet opvangt. Hierdoor blijft de be trokkene alleen met zijn proble men en kan hieraan ten onder gaan. Daarentegen komt hei| voor dat de omgeving vermoeden heeft, doch dat A trokkene mededeelt dat gens sprake van is. En evd geruime tijd later een emd leven maakt. Na de inleiding konden gesteld worden, waar een^— gebruik van werd gemaakt. 0! B gestelde vragen werd dooro B leider steeds een goed en 4 lijk begrijpbaar antwoord ven. Dankzij de inzet van de inleidt de medewerking van de a gen werd het een waard:! avond. Hierbij kwam dus naar voren dat het goed ïso' onderwerp, dat toch nog welt taboesfeer ligt, te spreken. LEUSDEN - De Vrouwen Advies Commissie vor de woningbouw wil in verband met de komende uit breiding van De Hamershof (H2) een onderzoek doen naar het wo nen boven winkels. De cotf geeft ondermeer adviezen woongerief aan de gemeerd commissie wil van 3 tot 16apn H onderzoek doen bij de b®" j van het Erf. De leden van d*1^^ missie zullen daarom in die de bewoners persoonlijk ken, zodat deze, eventueel hulp van de onderzoekers,^] genlijst kan invullen. kena Op LEUSDEN/ARNHEM - Het Openluchtmuseum in Arnhem opende vorige week donderdag het museumseizoen 1989 met een opmerkelijke tentoonstelling van patchwork quilts van het Quiltersgilde van Nederland en België. Bij de opening was ook uitgenodigd de Leusdense quiltster mevrouw Toine Kramer. Een van haar quilts is op deze tentoonstelling te zien. Eind vorig jaar vierde dit Gilde zijn eerste lustrum. In de vijf jaar van zijn bestaan heeft het maken van patchwork quilts in Nederland en Belgie een grote vlucht geno men. Een quilt is eigenlijk een lappen deken die uit drie lagen bestaat: een bovenlaag gemaakt van aan elkaar genaaide 'lapjes' ook wel patchwork genoemd; een voering of vulling en een achterkant. Een lappendeken wordt een echte quilt als de drie lagen aan elkaar zijn gestikt of 'gequilt'. Door varia tie in de gebruikte lapjes en in de wijze waarop men daarmee aller lei vormen en patronen kan ma ken, knjgt elke quilt zijn eigen ka rakter Ook de patronen die men in het doorstikken maakt, bepalen mede het eindresultaat. Het quilten in Nederland is vooral geïnspireerd door de quilts die de emigranten in Amerika maakten van lapjes stof om zich met een lappendeken tegen de kou te be schermen: in het midden van de vorige eeuw sliepen bijna alle Amerikanen onder quilts. Sinds die tijd heeft de quilt zich van noodzakelijke kou-tegenhouder tot kunstobject ontwikkeld Veel Amerikaanse bedrijven kopen niet alleen schilderijen, beelden maar ook quilts ter versiering van hun kantoren. Ook in Nederland wordt deze oorspronkelijke bed- verwarmer steeds meer gemaakt als wanddecoratie. gesteld. Marieke Dijkers stelde deze samen uit de twaalf door haar gevraagde wollen vrijetijd-col- bertjes van de commissarissen. Bij haar vijftigste verjaardag is de Ko ningin deze quilt aangeboden. De andere quilts op deze exposi tie zijn door een jury uitgekozen uit de quilts die de laatste vijf jaar zijn gemaakt door de 2700 leden van het Quiltersgilde, in Neder land en België De jury heeft de vijftig mooiste quilts uitgekozen. Een van deze vijftig is gemaakt door mevrouw Toine Kramer. Zij zegt hierover: "Ik was wel erg ver rast toen ik het bericht kreeg, dat mijn tulpenquilt tot de vijftig mooiste werd gerekend. Als ik eerlijk ben: ik ben er erg blij mee Het is ontzettend leuk als je zo'n erkenning knjgt." Op de vraag of zij ai lang quilts maakt, antwoordt zij: "Ik heb zo'n vijf jaar geleden voor het eerst kennis gemaakt met quilten op de eerste curus quilten van Latent Ta lent. Irma Hartsuiker, die die cur sus gaf, heeft ons enthousiast ge maakt voor het quilten. Sinds die tijd maakt ik nog altijd quilts Niet alleen hele grote, als sprei, maar ook wat kleinere die goed aan de wand kunnen. Ik doe alles hele maal met de hand. Al is het soms een hele toer om de goede lapjes te vinden, maar ik krijg ze ook van allerlei familieleden en kennissen Ook het combineren van kleuren en het juiste patroon vraagt veel tijd. Maar ik vind het lekker ontspan nend om te doen. Ik ben nu ook bezig met een grote en een paar kleine quilts. Als Latent Talent hier niet was geweest, had ik het mis schien nooit gedaan." Deze tentoonstelling "Vijf jaar patchwork quilts in Nederland en België' in het Openluchtmuseum te Arnhem is nog open tot en met 16 april. Tulpenquilt Als openingshandeling onthulde de commissaris van de provincie Gelderland de 'Twaalf Commissa rissen van de Koningin Quilt' Ko ningin Beatrix heeft speciaal voor deze tentoonstelling deze quilt uit haar pnvé-bezit ter beschikking Toine Kramer met de quilt die tot en met 16 april in het Openluchtmuseum in Amhenm te zien is.

Leusder Krant | 1989 | | pagina 8