Inbrekers slaan slag in kerk en woningen Bewakingsdienst moet vergunning tonen Islam toleranter dan wij denken Teleac herhaalt programma's met informatie voor 55-plussers fit de bocht leusder krant Informatie-avond over Spoorwegen a Geheugentraining CML schrijft brief over Liniedijk Ouderen in het verkeer Stropdas Expositie Schoorsteen brandje Blue Voice in Jazz-sociëteit DONDERDAG 30 MAART 1989 plaatselijk nieuws LEUSDEN - Een zaal vol se nioren kon de heer R. War- menhoven, vooratter van de PCOB, vorige week woens dag welkom heten in 't Ha- mersveld. Er bleek veel be langstelling te bestaan voor de pCOB-bijeenkomst over >De Islam toleranter dan n denkt...?" met dominee Jan Slomp had de PCOB een zeer deskundige inleider uitgeno digd. De voorzitter schilderde het 'veilige groepsgevoel" en het weren van alles wat van bui ten kwam" waarin de ouderen meestal zijn opgevoed, ook al jal hij aan dat er m de Bijbel al 3p gewezen wordt, dat men niemand 'onrein of onheilig' mag noemen. Dominee Slomp benadrukte dat tolerantie ook bij de Islam en veel besproken onder werp is. Zich baserend op de Koran en op door Mohammed gesloten verdragen kent de Islam een lange traditie van to- erantie, zelfs nü zijn er nog steeds christenen in Syrië. Er bestaat, zo zei Slomp altijd ,en spanning tussen de offi ciële staatkundige wetten en egels, die veel ruimte geven lelt $aan 'andersdenkenden' en de 6 persoonlijke houding. "Perso- e nen kunnen uiterst intolerant d r' njn en de n"1™16 benutten die hen gegeven wordt. Dat be nutten kan zo ver gaan, dat men als radicale minderheid de macht grijpt en de toleran tie om zeep helpt." Als voor beeld wat er in Duitsland is gebeurd in de jaren dertig. Maar ook in het begin van het Christendom gebeurde al zoiets. De tolerantie-edicten van Constantijn werden 70 jaar later buiten werking ge steld en daarvoor in de plaats verklaarde keizer Theodotius het christendom tot staats godsdienst en werd het hei dendom verboden. Augusti- nus preekte: "Dwing ze (de niet-christenen) in te gaan" d.w.z. dwing ze een christen te worden! Ook inquisitie maakte korte metten met alle afwijkelingen. MOEILIJK "De tolerantie-gedachte heeft telkens moeilijke tijden ge kend. Christenen hebben er vaak veel moeite mee gehad. Zo weken in de tijd van Phi lips II een aantal Spaanse jo den uit naar Turkije omdat de moslims in Turkije toleranter waren dan de christenen in Spanje. "Voordat we met een be schuldigende vinger naar de Islam wijzen, moeten we wel bedenken, dat de kerk zich dikwijls niet alleen als verkon diger van het heil heeft gema nifesteerd. maar ook als bezit ter van het heil en allerlei mid delen heeft gebruikt om dat aan anderen duidelijk te ma ken." Er zijn wel altijd christenen geweest, die op dat gevaar hebben gewezen. Die waar schuwden: "Als je zegt: 'het staat in de Bijbel en zo is het', dan is dat een gevaarlijke ma nier van denken, dan ben je bezig God vor je eigen karre tje te spannen. En ook Crom well zei al een paar eeuwen geleden: 'Ik bezweer u bij de ingewanden van Christus, houdt het voor mogelijk dat u zich vergist.' "Tolerantie" zei Slomp "vraagt in de eerste plaats van een groep mensen (bv. een kerk) die menen de waarheid in pacht te hebben, een hou ding die het verdragen kan, dat mensen die geen deel hebben aan die waarheid, de volle vrijheid hebben hun 'dwaling' voor de waarheid te houden en die te propage ren." De conclusie die bij de aan wezigen voorhield was duide lijk: "De Islam is toleranter dan wij (christenen en niet- christenen) vaak denken." UITWASSEN Dat men met deze duidelijke conclusie soms wel moeite had, bleek uit sommige ge stelde vragen, waaruit angst sprak voor de groei van de Moslims o.a. in Nederland. Dominee Slomp stelde de vra gensteller genist: "Voordat de ruim 300 duizend Moslims in Nederland de meerderheid hebben is het minstens het jaar 3000. Vergeet niet, dat nu de groei wel sterk is, maar dat deze groei afneemt, want hun gezinnen worden veel sneller kleiner dan de statistiekenma kers hebben berekend. Bo vendien zijn de Moslims juist bang dat hun kinderen zullen verwesteren en de Islam zul len verlaten." Op emotionele wijze bracht dominee Slomp naar voren, dat de affaire Rushdie helaas de aandacht afleidde van de vreselijke schending van de mensenrechten in Iran. Kho- meiny gebruikt zijn 'doodvon nis van Rushdie' als bliksem afleider van het vermoorden van vele Iraniërs en veel wes terse regeringen laten zich afleiden van die misdaden." De Islamwetgeleerden van heel de wereld veroordelen Khomeiny's optreden in de Rhusdie-affaire. "Beoordeel en veroordeel de Islam niet naar enkele uitwas sen. En tot slot gaf hij nog aan; "25 procent van de wereldbe volking is christen en 75 pro cent niet. We moeten met el kaar leven, of we dat willen of niet. Dat kan alleen als we el kaar respecteren. PCOB-voorzitter Warmenho- ven typeerde de inleider als "uitermate deskundig en zeer bewogen" aan het eind van deze boeiende bijeenkomst. Dominee Slomp: Mensen kunnen uiterst intolerant zijn." Mensen die een 60+ Senio- r enk a art hebben van de Ne derlandse Spoorwegen kun nen vanaf 1 april 's avonds en in het weekend extra voorde lig per trein reizen. Dit jaar kunnen ze nog gebruik ma ken van de korting in de och tendspits. Volgend jaar ver valt dit laatste. Dit is het belangrijkste nieuws uit de Seniorenwijzer, die ver krijgbaar is bij alle NS-loket- ten. Deze negende Senioren- wijzer is ook mee te nemen uit de WOLboom. In deze krant staan informaties en tips voor ouderen die een 60+ Senio- renkaart hebben. Ook bevat de bijlage een aantal korting bonnen voor wat de Senioren- wijzer noemt 'nostalgische trips'. Houders van een 60+ Seruo- renkaart kunnen een avond-of weekendretour kopen. Voor een avondretour betaalt men slechts de prijs van een en kele reis met 40% korting. Voor het weekendretour geldt de prijs van een normaal retour, maar dan met 40% kor ting. Het avondretour is echter niet meer geldig op vrijdag. Dan wil men de drukke vrijdag- avondspits ontzien. Op alle andere dagen is dit avondre tour te koop vanaf 17.45 uur, en geldig vanaf 18.00 uur. Het weekendretour heeft een lan gere geldigheidsduur gekre gen. Dit gaat al in op vrijdag avond 19.00 uur in plaats van pas op zaterdag. Tot volgend jaar april hebben de bezitters van de 60 Senio- renkaart nog de mogelijkheid ook in de ochtendspitsuren op maandag tot en met vrij dag met korting te reizen, dus met 40% korting. Heel wat ouderen hebben al ontdekt dat men in verschil lende Europese landen ook met flinke korting per trein kan reizen met gebruikma king van de Rail Europ Senior Regeling. De hiermee te ver krijgen korting en hoe men aan de 60 Seniorenkaart (als men 60 jaar wordt zelfs twee maanden gratis) en aan die Rail Europ Senior kaart kan komen, vindt men in de Senio renwijzer. ole ten*xUSDEN - Voor de cursus stee ^Geheugentraining' welke de 'WOL in samenwerking met na- leskundigen van Lisiduna- of organiseert, blijkt grote te bestaan, donderdag 6 april start de erte groep senioren met de rursus. lijna vijftig reacties kreeg 'WOL-bestuurslid J. van de br- lammen op de publikatie ver een geheugentraining oor ouderen. Op basis van e door hem gegeven ïnfor- latie hebben al meer dan 25 moren zich daadwerkelijk pgegeven. imdat we willen, dat de cur- us kwaliteit heeft en een te root aantal deelnemers niet oed werkt, kunnen maar 15 lensen aan de eerste cursus leedoen. We bekijken aan et eind van deze eerste cur- us, door een goede evalua- e, hoe de cursus is gegaan, rat de mensen er aan hebben ehad Die evaluatie kunnen e dan gebruiken voor het sa- lenstellen van de volgende ursussen", aldus Van den ammen. De cursus wordt gegeven t F door psychologe Karin Jas en ergotherapeute Lia van den Eertwegh, die beiden veel er varing hebben met groepen ouderen in Lisidunahof die problemen hebben met hun geheugen. De ergothera peute zegt: "Veel ouderen maken zich ten onrechte on gerust over het feit, dat ze wel eens wat vergeten. Iedereen geveert wel eens iets, ik ook. Maar toch kan het belangrijk zijn om te oefenen hoe je de mogelijkheden van je geheu gen zo goed mogelijk kunt gebruiken." Naar aanleiding van de grote belangstelling merkt zij op: "Wij hebben er echt zin in om.deze trainingen te geven. Het is een uitdaging voor ons. We beginnen er met plezier aan." Hoewel de eerse cursus al vol is, kunnen belangstellenden zich voor informatie schriftge- lijk wenden tot het secreta riaat van de WOL, Ansfridus- laan 47, 3833 BG Leusden of telefonisch tot nummer 94 22 24 (Lisidunahof) op werkda gen tussen 9.00 en 10.00 uur en vragen naar de heer Van de Hammen. IUSDEN - Binnenkort oudt de afdeling Leusden an de Katholieke Bond van Juderen een bijeenkomst leden en andere belang- tellenden. Maandag 17 april rordt via een serie kleuren dia's het onderwerp 'Oude ren in het verkeer' behan- leld. loewel ouderen net als an- verkeersdeelnemers ich moeten houden aan de egels, kennen ouderen toch peciale problemen. Zo heb- *n zij soms hinder van de erkeerslichten die aangeven at men als voetganger mag oversteken: voor mensen die niet vlug kunnen lopen is de oversteektijd vaak te kort. Hoe men als oudere toch goed en vooral veilig kan deelnemen aan het verkeer wordt belicht door de heer Van der Heide van Veilig Ver keer Nederland op de K.B.O.- bijeenkomst. Deze bijeenkomst wordt ge houden maandag 17 april 's middags om 14.00 in De Kom, naast de R.K. Kerk, Hemers- veldseweg. Ook het jaarver slag, het financieel verslag en de plannen voor 1989 komen aan de orde. Teleac herhaalt program ma's met praktische informa tie voor 55-plussers. Wegens de grote belangstel ling begint Teleac woensdag 5 april een herhaling van de serie 'Ouderenwijzer'. Deze televisieserie wordt tel kens gevolgd door een radio programma. 'Ouderenwij zer' geeft informatie over al lerlei zaken die van belang zijn voor wie een dagje ouder wordt. In het najaar van 1988 zond Teleac de serie Ouderenwij zer uit. De sene kwam tot stand in samenwerking met het Studiecentrum NFB (voor heen Nederlandse Federatie Bejaarenbeleid). Het grote succes bracht Teleac ertoe, dit voorjaar de sene te herha len. Door allerlei ontwikkelingen, met name in de gezondheids zorg, kan men tegenwoordig veel ouder worden dan vroe ger. Hierdoor is de periode van 'de oude dag' langer ge worden. Voor iedereen die bewust met deze levensfase wil omgaan, is de nieuwe se rie 'Ouderenwijzer' bedoeld. De tegenwoordige generatie is volop in beweging. Men wenst niet langer dankbaar te wachten totdat er allerlei voorzieningen worden aange reikt. Men creëert zelf moge lijkheden en oplossingen om het leven zo aangenaam mo gelijk te maken. Ouderen ko men voor hun rechten op via ouderenbonden, seniorenra den en bewonerscommissies. Men is volop actief betrokken bij allerlei politieke activitei ten. Overal ontstaan initiatie ven (o.a. 't Gilde) van en voor ouderen op velerlei gebied. De huidige generatie oude ren is een actief deel van onze samenleving. Zelf actief In de sene 'Ouderenwijzer' staat centraal hoe ouderen zelf een actieve bijdrage kunnen leveren aan hun ei gen situatie. Men maakt kennis met ouderen, die zelf heel actief en bewust met hun leven en hun situa tie bezig zijn. De ervaringen van deze ouderen brengen andere senioren wellicht op ideeën voor hun eigen si tuate. Handige tips en praktische informatie bij de verschil lende thema's zorgen er voor dat men niet een zwe vend verhaal te zien en te horen knjgt. Zowel 'oudere ouderen' als 'jongere ouderen' komen aan het woord bij de behan deling van de vijf thema's die aan de orde komen: Huisvesting Hoe kunnen woonwensen worden ge realiseerd? Gezondheid: vooroordelen worden op geruimd en er worden sug gesties gedaan hoe goed om te gaan met eigen ge zondheid. De financiële po sitie. Bij Vut, pensioen en overlijden van partner ver andert er vaak veel. ook op financiëel gebied. Hierover worden praktische tips ge geven. Bezigheden is het vierde thema. 'Actief blij ven, anderen ontmoeten, iets voor anderen beteke nen.' Tot slot gaat een uit zending over Relaties. Initia tieven worden besproken om vooral als alleenstaande contacten te houden of op nieuw te krijgen. Een losbladig cursusboek begeleidt deze serie. Dit cursusboek 'Ouderenwij zer' kost 29 gulden in de boekhandel. Ik had indertijd een collega, hij was een stuk ouder, die nooit zelf de manchetknopen in zijn overhemdmouwen deed. "Nee joh, als ik zon dags een schoon overhemd aan moet, dan legt nujn vrouw dat voor mij klaar en zij doet ook de bijpassende manchet knopen erin". Iets uit een ver verleden? Ik ken nog genoeg mannen, die nooit naar de winkel gaan om een pak voor zichzelf te kopen. Dat doen hun vrou wen. Ook kopen deze liefheb bende echtgenotes voor hun goedverzorgde mannen de overhemden, sokken, onder goed en stropdassen. En toen ik onlangs in een gezelschap vertelde, dat ik iemand had horen zeggen dat zijn vrouw altijd zijn koffer verzorgt als ze op vakantie gaan, kwamen daarop allerleid reacties "Zij weet veel beter wat ik alle maal nodig heb op vakantie", en "Dat is toch mooi ver deeld ik zorg ervoor dat we op vakantie kunnen en zij zorgt ervoor dat we goed voorbereid en verzorgd op vakantie gaan" Er was ook ie mand, die zei. "Mijn vrouw verzorgt meestal alles prima, maar toen ze het erg druk had gehad, was ze toch iets verge ten en (zei hij halflachend) maakte ik haar een verwijt dat zij iets had vergeten waar ik eigenlijk ook zelf op had kun nen leten. Het jij mijn meuwe stropdas met meegenomen?" De taakverdeling tussen man nen en vrouwen verandert langzamer dan sommigen wensen. Die 'oude' taakver deling is voor ons mannen, ze ker als we wat ouder zijn, best wel prettig Maar vooral bij werkloosheid, VUT en pen sioen van de man kunnen er problemen ontstaan als de man blijft vasthouden aan zijn taakpatroon: vaak wel het grootste gedeelte van de dag thuis en dan geen 'poot' uit steken als het om huiselijke ta ken gaat? Dat geeft flink wat irritatie. een aardige poging om daar enige verandering in te bren gen hoorde ik van een goeie kennis. Haar man zei. "Ik heb wel trek in een kop koffie" en bleef rustig zitten, zo aange vend. dat zijn vrouw dat kop koffie wel zou zetten. Zij rea geerde echter met: "Zeg, mankeert er soms iets aan je handen?" Hij begreep de hint en begaf zich naar de keuken. Bij veel mannen, zowel bij ou deren maar nog meer bij de jongeren,is er echter wel een kentering te merken. Je komt ze, niet alleen op stille wegen maar ook in de Biezenkamp en in de Hamershof, tegen: vaders en soms zelfs een grootvader achter de kinder wagen. Ook een groot aantal mannen doet boodschappen, zorgt voor het eten en kan de baby uitstekend verzorgen. Maar ook het volgende maakte ik mee. Een jonge moeder ver telde: "O, m'n vriend zorgt heel goed voor onze baby van twee maanden. Ik durf met een gerust hart weg te gaan. Ons kind is in goeie handen. Maar als er koffie gezet moet worden, doe ik dat altijd. Ik weet niet waarom." Ik pak wel zelf mijn koffer in voor de vakantie en zorg voor mijn stropdassen, als ik die al meeneem op vakantie. Maar er zijn toch genoeg huiselijke dingen waar de oude taakver deling nog prima functio neert, terwijl op sommige punten een 'moderne' verde ling is ingevoerd. VUTter DEN - Bij het nemen van de it van de Heiligerbergerweg togte van de Noorderinslag jte Z. uit Leek zondagochtend feeks 5.40 uur het spoor bij een kwam terecht in de naast jen greppel. Hij raakte eerst lichtmast. Hij liep daarbij verwondingen op en de Jde aan zijn auto bleek ook |te vallen. Bij controle bleek teveel gedronken had. ■Jiit Amersfoort vond zijn auto ptedigd terug, nadat hij hem Pkeerd had op de Bavoortse- |b) het Burgemeester Buirung- rEen onbekende automobilist |»jn voertuig geraakt hebben 11-45 en 18.00 uur. Daarbij p het rechterachterscherm, jnpen en het achterlicht be- fLgd. ,n passeren op de Treker- 0 H*er hoogte van het restaurant fcS°n raalcten de spiegels van de ELVan uit Amersfoort en V. •elfde plaats elkaar en bra- Sv reed door, maar kon later J1 opgespoord, omdat K. zijn 'en wist te noteren. Rn van de Burge- °r van der Postlaan en de ■veldseweg reed L. uit Wou denberg achterop de auto van B. uit Leusden. Zij zag met dat B. stopte op de kruising. Beide auto'ds lie pen lichte schade op. LEUSDEN - De vrijetijdsschilders Janny Stienstra en Bep Eysing ex poseren vanaf 5 apnl een twintigtal werken in het Rabobankfüiaal op de Biezenkamp. Er is werk te zien, uitgevoerd in acryl en houtskool. Daarnaast hanger er aquarellen. Stienstra en Eysmg zijn aangeslo ten bij de amateurschildervereni- ging Loysden en De Vrije Kwasten, maar treden nu op persoonlijke ti tel naar buiten. LEUSDEN - Donderdagmorgen moest de brandweer uitrukken on een schoorsteenbrandje bij een woning aan de Heetvelderweg te blussen. De schade bleef beperkt LEUSDEN - Een of meer inbre kers zijn dit paasweekeinde ac tief geweesst in de wijken Rozen- boom en Agnietenhoeve. Vrijdag werd er ingebroken in een huis aan de Agnietenhove. Omstreeks 19.45 braken twee mannen in een terwijl de vrouw des huizes lag te slapen. Haar man was even tevo ren naar de kerk gegaan. De vrouw werd wakker van het ge- luids dat de twee inbrekers maakten, op de vraag wart zij moesten, vluchtten de twee man nen weg. Op de Hondsroos werd diezelf de vrijdag tussen 19.20 en 20.30 m een woning ingebroken, waarvan de bewoners ook naar de kerk wa ren. Bij terugkomst hoorden zij la waai. Zij zagen nog net iemand weglopen. Er worden sieraden met een onbekende waarde vermist. Ook op de Hondsroo werd op dezelfde avond mt een woning be taalkaarten, cheques en sieraden meegenomen. De dader(s) kwa men via een achterdeur binnen. Op de Duinroos werd, ook op vrijdag, mgebroken in een huis, waarvan de bewoners op vakantie zijn. Degene die op het huis paste, heeft aangifte hiervan gedaan, maar kon niet zeggen wat er is meegenomen. De waarde van het gestolene kan pas bij terugkomst van de bewoners vastgesteld wor den. In dezelfde nacht werden ook de spiegels afgebroken van een auto, die geparkeerd stond aan de Ku- perssingel. Ook werden de ruiten wissers kromgebogen. Van een auto, die op de Egger stond werd m de nacht van zater dag op zondag de wieldoppen ge stolen. Op de Klokhoek werd in de nacht van donderdag op vrijdag een aanhanger gestolen met een waarde van 4000,-. Tijdens de kerkdienst op zater dagavond m de Sint Jozefkerk aan de Hamersveldseweg wist een tot nu toe onbekende dief tussen 21.30 uur en 23.00 uur zijn slag te slaan. Hij nam een jasje mee waann een portefeuille zat met enkele bank- pasjes en een bedrag van 50.-- Het jasje en de portefeuille waren eigendom vam M. uit Leusden. Ook stal tijdens dezelfde kerkdienst een dief de opbrengst van het col- lectekiste en het telefoonpotje. De buit bedroeg 600,-. Uit een auto, die geparkeerd stond op de Kolonel van Royenweg werd zondag tussen 14.00 en 14.30 uur een bedrag van 325,- ge- stoelen. De auto en het geld waren van een inwoner uit Hoogland. LEUSDEN - De jazzgroep Blue Voi ce treedt op zondagmiddag 2 april op in Jazzsociëteit Leusden m de Hakhorst. Dit combo, met musici uit Zwolle en Deventer, speelt hard- bop, funk en latin. Het optreden begint om 14.30 uur Toegang 5,- -. Leden en donateurs gratis. LEUSDEN/UTRECHT - De directeur van een particuliere be wakingsdienst in Leusden moet van de Utrechtse politierechter mr. T. Rothuizen eind april terugkomen om te bewijzen dat hij voor zijn meldkamer over de juiste papieren beschikt. Al sinds 1979 heeft de 39-jarige Leusdenaar een particuliere bewakings dienst. Sinds een aantal jaren is hij echter ook - zonder ver gunning - met een meldkamer begonnen. Particulieren en be drijven kunnen op een stil alarm worden aangesloten voor het geval er bij hen wordt ingebroken. Deze meldingen worden door de Leusdenaar aan de politie doorgegeven. Een dergelijke meldkamer moet van het Openbaar Ministerie toe stemming krijgen. Bij goedkeu ring wordt een zogenaamd PAC- nummer (Particuliere Alarm Cen trale) verleend. De aanvraag van de Leusdense bewakingsdienst is echter twee keer afgewezen. Toch vermeldde de directeur op folders en dergelijke over een dergelijk PAC-nummer te be schikken De politie van Achterveld wist wel dat de zaak met in orde was maar werd door de verdachte telkens aan het lijntje gehouden. Kenne lijk was het geduld van de agen ten nu op. Juridisch gesproken zou de Leusdenaar de Wet op de Weerkorpsen overtreden heb ben Nog met alle voorzieningen van de meldkamer zouden aan de gestelde eisen voldoen. "In uw geval wil ik graag alles zwart op wit zien", aldus de politierechter, waarschijnlijk met de ervaringen van de politiemensen m het ach terhoofd. Over ruim een maand moet de verdachte zich - met de juiste papieren - weer bij de Utrechtse politierechter vervoe gen. Op de zitting had de man ge zegd dat de vergunning elke dag in de bus kon liggen De Zwolse groep Blue Voice treedt zondag op m de Jazz-sociéteit in de Hakhorst. LEUSDEN - Het comité Milieuzorg Leusden vraagt het college van burgemeester en wethouders de Liniedijk in zijn huidige staat m te passen in de nieuw te ontwikkelen industriewijk "De Horst". Dit schrijft het CML m een brief aan het colle ge. Volgens het CML groeien er op het deel bij De Horst en 't Vliet zeldzame planten, die niet verloren mogen gaan. Verder zou de dijk een belangrijke schakel zijn in de trekroute van vossen, dassen en andere marterachugen.

Leusder Krant | 1989 | | pagina 9