„Zeg maarjéearr" leusder krant; Istor houdt an pepermunt Arno spaart Engeland, Duitsland en vogels Paul Veenvliet houdt van beestjes „Krijg honderd man er maar eens uit" I Leusder krant jr: tareigenaar hield kroeg te lang open Disco De rubriek met Leusdens nieuws voor, over en met kinderen van 6 t/m 14 jaar plaatselijk nieuws WOENSDAG 5 APRIL 1989 LEUSDEN - Vandaag is het een bijzondere dag. Naar deze dag heb ik uitgekeken; met spanning, een beetje ze nuwachtig, nieuwsgierig, met plezier, met interesse en vol verwachting. Want vanaf vandaag, woensdag 5 april, verschijnt de Leusderkrant junior. Een speciaal stukje krant waarin nieuws komt te staan over kinderen, of spe ciaal voor kinderen, nieuws waar kinderen mee te maken hebben of krijgen, nieuws voor kinderen gemaakt. De Leusderkrant junior, afge kort tot jr. Jij mag jéqe arr zeggen. Vanaf vandaag staat de JR ie dere woensdag in de Leusder Krant. In de JR schrijven we over bijzondere sportieve ge beurtenissen in Leusden, bij voorbeeld over een clubkam pioen of over een Roller-ska ter die iets heel bijzonders heeft gedaan of gaat doen. Ben jij een clubkampioen, of ken je er één, ga jij een bij zondere prestatie verrichten of heb je dat onlangs gedaan, en ben jij tussen de zes en veertien jaar oud, vergeet dan niet de krant te bellen. In de Juniorkrant willen we aandacht besteden aan door kinderen gevoerde akties zo wel op school als buiten school. Akties voor een scho ner milieu, betere dierenop vang, een nieuwe roller- skatebaan of een aktie voor iets anders; daarvoor moet je lezen in de Leusder junior krant. In Leusden gebeuren regel matig zaken waar kinderen mee te maken hebben of krij gen. In het gemeentehuis worden regelmatig beslissin gen genomen waar kinderen de gevolgen van zullen mer ken. Bijvoorbeeld het aanleg gen van fietspaden, het op knappen van speelterreinen, maar ook de milieumaat regelen en de intocht van Sin terklaas. In de Leusder krant staan re gelmatig interviews; ge sprekken met mensen die iets in Leusden doen of gedaan hebben wat belangrijk of in teressant genoeg is om aan andere mensen te vertellen. Kinderen hebben ook iets te vertellen. Voortaan in JR bij voorbeeld over hun bijzon dere hobby, verzameling, of omdat ze iets heel goed ken nen of kunnen of iets bijzon ders hebben meegemaakt. Kinderen kunnen andere kin deren in de Leusderkrant JR iets vertellen over hun situa tie bijvoorbeeld omdat ze ge handicapt zijn, in het buiten land geboren zijn of gewoond hebben of gewoon, omdat ze een interessante mening heb ben. Wie denkt dat hij of zij wat interessants aan andere kinderen te vertellen heeft, kan vanaf nu de krant waar schuwen. Misschien vindt de redactie, dat ben ik dus, het wel interessant genoeg voor een interview. In een krant, dus ook een JR krant horen reportages te staan. Wanneer er dus iets in Leusden gebeurd waar kin deren bij betrokken zijn, is het heel goed mogelijk dat wij daar een verslag van ma ken. Maar iets anders is ook mogelijk... want... stel je voor dat je een wens hebt. Bijvoorbeeld... ik zou wei eens met een vuilnisman wil len praten. Wanneer je JR jouw wens laat weten, kun nen wij misschien een ge sprek tussen jou en een vuil nisman organiseren... en daarvan verslag doen in de krant. Jullie kunnen de krant heel wat laten weten, maar ook iets laten zien... je huisdier bijvoorbeeld. Wie iets over zijn of haar huisdier kan ver tellen, stuurt een kaartje naar Leusder krant jr. Eenmaal per week trekken wij een kaartje. Ben jij de gelukkige, dan komt er een fotograaf een foto nemen van jou en je huis dier. Jouw foto en jouw tekst komen in de krant, zoals deze week Monique en Marloes van Drie met Astor in de krant staan. Kortom; wil je iets weten, weet je iets, heb je een goed idee, een wens, kun je iets, ga je iets doen of heb je iets of een huisdier... bel 033-946824 of schrijf aan Leusderkrant jr., Assachtterweg 19, Post bus 11, 3830 AA Leusden. Vanaf vandaag kan jij, net als ik, naar de woensdag uit kijken; met spanning, een beetje zenuwachtig, nieuws gierig, met plezier, met inte resse en vol verwachting. Want op woensdag ver schijnt de Leusder krant JR. Door Marianne de Valck Landjonker 23, Leusden Tel. 033-946824 ISDEN - Astor is een dalmatiër hond. Het is de hond van rloes (7) en Monique (8) van Drie. Monique zegt net zoveel van or te houden als van Marloes. Volgens Marloes is Astor de rlielste hond van de hele wereld. Hoewel Astor al twaalf jaar is. kan hij nog steeds behoorhjk wild doen en hard rennen, nique en Astor gaan samen met Monique's vader twee maal r dag naar de dijk langs het Valeikanaal. Daar laat Astor regel ing merken over een uitstekende neus te beschikken. Ieder itergelaten broodkorstje ruikt hij. Astor is onmiddellijk bereid i 'noodstop' te maken, om het stukje brood op te speuren en te eten. Marloes laat Astor twee maal per dag in de wijk uit. arbij gedraagt Astor zich tegenwoordig keurig. Marloes haar <er heeft Astor kunnen afleren achterkaften aan te gaan. hep daarbij dwars door alle tuinen en vijvers. Tijdens zo'n ideling stoppen ze regelmatig op een bruggetje om naar de iden te kijken. Astor legt daarbij zijn voorpoten over de brug- ling. Monique en Marloes weten van Astor dat hij een Dalma- ièr .5 dat zijn voorouders m Engeland op konijnen joegen, maar Hen niet hoveel zwarte vlekken hij heeft. Verdere bijzonderhe- van Astor zijn dat hij dol is op pepermunt, alleen van een laid merk, een hekel heeft aan de lucht van mosterd en een 'tje Engels verstaat. Wanneer je 'speaking' tegen hem zegt it hij blaffen. Binnenkort zal Astor de hele dag kunnen rennen r de weilanden rond de boerderij, waarheen de familie van 1 gaat verhuizen. En wie weet, gaan Marloes en Monique daar op hun eigen pony achteraan. nuque en Marloes van Drie met hun hond Astor. Voor een stukje brood maak hij onmiddelijk een 'noodstop'. LEUSDEN - Engelse postzegels zijn volgens Arno Snellenberg mooier dan Nederlandse postzegels; „Engelse postzegels heb ben veel meer en mooieren kleuren en zijn echter getekend", vindt hij. Arno Snellenberg is postzegelverzamelaar, net als zijn vader, zijn broertje, zijn opa van vaders kant en zijn oma van moederskant. In Leusden is een vereniging van postzegel verzamelaars, genaamd Lisiduna. Deze club bestond onlangs twaalf en een half jaar. De jeugdafdeling van deze vereniging bestaat iets korter. Vandaar dat we wilden weten waarom een jongen zoals Arno lid wordt van een postzegel-verzamelvereni- ging zoals Lisiduna. de volgende keer weer. Amo's vader, Hans Snellenberg, vertelde dat hoewel steeds meer postze gels verschijnen, de postzegel toch een beetje in gevaar komt. Steeds vaker wordt in plaats van een postzegel plakken gekozen voor stempelen met een frankeer machine, waarbij geen postzegel nodig is. Voorlopig is Arno niet klaar met verzamelen. Een beetje geërgerd bekijkt hij ieder leeg plekje in een van zijn 8 postzegel albums waar bijelkaar ongeveer al 10.000 zegels inzitten. Veel staat nog op zijn verlanglijstje, met bo venaan die ene rode Amerikaanse 10 dollar zegel met een vogel erop Heel stilletjes hopen wij voor hem dat iemand in Leusden zo'n zegel op een Amerikaanse brief ontving. Iemand die geen postzegels spaart en hem aan Arno wil geven. Ter gelegenheid van het twaalfjarig bestaan van de jeugdafdeling van de vereniging van postzegelverzamelaars Lisi duna... en voor Amo's twaalfde verjaardag. Arno Snellenberg vindt het heel vanzelfsprekend dat hij lid van de vereniging van postzegelverzame laars is. In de eerste plaats zit zijn vader in het bestuur. Met zo'n en thousiaste vader is het volgens hem logisch dat je ook enthousiast wordt. Bovendien vindt hij op de maandelijkse bijeenkomsten wat hij zoekt. Iedere tweede dinsdag van de maand komt de club, waar van ruim twintig jongens en onge veer zes meisjes tussen de 6 en 13 jaar lid zijn, bij elkaar in De Meent Bij de uitnodiging zit altijd een op dracht. Bijvoorbeeld: ,,Wat staat er op een postzegel uit Honganje?" Magyar Posta natuurlijk. Of ter ge legenheid van het verschijnen van Nederlandse postzegels waarop boten staan. „Op welke vijf Neder landse postzegels staan ook bo ten". Nadat het antwoord van de uitnodiging gevonden en leke- ken is, komt het spannendste deel. het ruilen Ieder lid van de club heeft de ze gels die hij of zij ruilen wil meege nomen. Keung gestoken in al bums. Die albums worden door de leden zorgvuldig bij elkaar be studeerd. Wanneer iemand iets gevonden heeft wat hij zou willen hebben, begint het gezoek naar een zegel in zijn album: „Natuur lijk een die ongeveer evenveel waard is. Je ruilt geen Wilhelmina tegen een kinderpostzegel" vol gens Arno. De meeste kinderen die lid zijn van de vereniging van postzegel verzamelaars Lisiduna sparen 'Ne derland', daarnaast heben de meeste nog een verzameling ze gels. Arno heeft zelfs drie extra verzamelingen naast de Neder landse. Hij spaart ook de West- Duitse en Engelse zegels èn alle zegens waar een vogel opstaat. Om aan de Engelse zegels te ko men, onderhoudt hij ook een briefwisseling met een Engels jon getje. Timothy Gardner (12) is lid van een Engelse postzegel-club 'the Stampbug club'. Eeris in de zes weken schrijven ze elkaar de laatste nieuwtjes en aanwinsten en sturen ze elkaar postzegels. Vol gens Arno verzamelen de meeste kinderen die „echt goed bezig zijn met postzegels" op onder werp; de een kiest ruimtevaart, de ander sprookjes en Arno's broer tjes spaart alle postzegels met die ren erop. Postzegels om te ruilen zijn er al tijd genoeg; „Wanneer de men sen weten dat je postzegels spaart, knjg je ze van iedereen" wist Arno zeker de dag voor zijn twaalfde verjaardag. Aan het einde van iedere clubbijeenkomst zit het leukste deel. Iedereen mag dan een postzegel uitzoeken en meenemen uit de voorraad die daarvoor door de Seniorenleden, zoals Arno zijn vader, is aange legd. Alleen al doordat je er iedere keer maar één mag meenemen, ga je Arno Snellenberg: „Engelse postzegels hebben veel meer en mooiere kleuren. FSDEN - De kamer van Paul Veenvliet is niet bijzonder >t, noch bijzonder klein. Toch is het een hele bijzondere ter. Iedere bezoeker kijkt er zijn ogen uit. Rechts bij het hangt een grote volière aan de muur. De volière is door tul vorige zomer zelf gemaakt. In de volière zit een Japanse :htegaal en een aantal prachtig gekleurde glansspreeuwen. >ven het bureau waaraan Paul dit jaar voor zijn VWO examen tdeert, hangen gedroogde vogelvleugels in soorten en maten, comstig van verkeersslachtoffers. Links van de deur een zelf- taakte kooi nog groter dan de volière. Daarin wonen drie renslapers. Daarnaast een kleinere vogelkooi voor de 'bijna' te merel. Daaronder twee grote aquaria. Eén gevuld met tdsvissen één met zoetwaterkreeften en guppen. Daarnaast en daaronder ongeveer zes bakken van verschillende groottes goudhamsters, prachtige Russische dwerghamsters, tanse stekelmuizen en bosmuizen zitten. Bedenk daarbij sn de hokken stapels schetsboeken en de boekenplanken ld met natuur boeken en goed gevulde diadozen, dan be- ijp je: Paul Veenvliet houdt van beestjes. Paul Veenvliet is negentien jaar. Volgens zijn moeder verzamelde ||j al kevertjes en lieve-heers- stjes toen hij twee jaar was. |ul kan zich niet herinneren ooit niet naar beestjes te hebben geke ken. "Ik verzamelde altijd dieren. ;rst in potjes, later bakjes in de 'uur. Eerst vooral insecten, later 'd ik bakjes vol slootbeestjes vissen, salamanders en zoet watermosselen uit het Valleika naal. Weer later had ik vooral rep tielen, kikkers en hagedissen. Nu zijn het vooral vogels en hamster- achtigen". Beneden in de huiska mer staat nog het auarium Een bij zonder aquanum, want door een zorgvuldig bereikt natuurlijk evenwicht blijft het water schoon, zonder pomp. De liefde van Paul Veenvliet voor kikkers is niet meer af te leiden van de kikkers die hij bezit. Omdat de diertjes net als reptielen en sa lamanders zich bij Paul niet goed voortplantten, richt hij zijn aan dacht wat die dieren betreft vooral op de in onze omgeving voorko mende exemplaren. Iedere och-> tend, wakanüe of geen vakantie, mooi en vies weer, helpt Paul de padden bij hun oversteek naar het water. Hij heeft daarvoor een offi ciële vergunning van het Ministe rie van Landbouw en Vissenj ge kregen. Want met iedereen mag padden bij het oversteken helpen. De hokken in Paul zijn kamer blij ken met weinig middelen te zijn ingericht. Geen dikke lagen hooi of stro, geen speelgoed en geen hangende waterflessen. Wel heeft ieder hokje waarin nachtdieren zitten zoals de zevenslapers of rel- mussen, de hamsters en ste kelmuizen, een eenvoudig nacht hokje. De dieren voelen zich daar heel prettig in. Zelfs de bosmuizen die Paul in zijn eigen tuin ving, krijgen voortdu rend jongen. Alleen de zevensla pers, of relmuizen hebben bij Paul nog geen jongen gekregen. Dat is niet zo verwonderlijk. Paul heeft de muizen nog maar een jaar en ze hebben slechts een nestje per jaar. Dus wie weet. Paul houdt ze, net als al zijn dieren, nauwlettend in de gaten. Wat hij ziet schrijft hij op. Zijn speciaal daarvoor inge richte agenda staat vol observaties in verschillende kleuren pen Een kleur voor wat hij in zijn ka mer zag, een tweede voor wat m de tuin gebeurde, een derde voor hetgeen hij zag tijdens zijn tochten in de omgeving en de vierde kleur voor hetgeen hij zag in Dierenpark Amersfoort. In zijn tuin ziet hij veel gebeueren doordat hij daar een kooi gemaakt heeft waarin zieke of gewonde dieren verblijven. Op dit ogenblik een houtduif, twee roeken, een waterkoetje en een kraai. In de dierentuin van Amers foort is hij bijna ieder weekend te vinden als 'poepschepper' zoals hij zelf zegt. Hoewel hij de dieren soms ook te eten geeft Volgens hem herkent de Bengaalse tijger 'een doodgoeie sukkel' hem al. Paul Veenvliet is bëgonnen met het nauwkeurig opschrijven van alles wat hij zag, toen hij elf of twaalf jaar was. Vele" dikke, volge schreven agenda's liggen in zijn boekenkast. Daarin staat van alles te lezen. Bijvoorbeeld over de vos- sensporen langs de Lime dijk, de doodgevonden bosuilen en de da tum waarop hij dit jaar voor het eerst een bepaalde vogel hoorde zingen. Van alles wat in zijn kamer gebeurd, houdt hij bovendien mappen per dierenfamilie bij. Daarin staan mededelingen over geboortes, verliefdheden en af en toe de dood van zijn dieren, maar ook "kleine zevenslaper knip perde met zijn oog, oogje schoon gemaakt". "Tsja, die dieren sle pen van alles m hun nest van ber- kenstam, maar kunnen niet tegen het stof'. In de tijd dat Paul op de lagere school zat. vonden veel leeftijdge nootjes die eeuwige interesse van Paul voor diertjes maar eigenaar dig: Tegenwoordig vragen veel kinderen èn volwassenen hem om raad. Pas geleden nog, vroeg men zich in het gemeentehuis af of er das sen in de dijk langs het Valleika naal wonen. Men vroeg het aan Paul, want hij zou het wel weten. Dassen zijn er volgens Paul in de liniedijk niet. Hij sluit niet uit dat ze er kunnen komen. De dijk is vol Paul Veenvhet bij zijn verzameling opgezette dieren: „Ik verzamelde altijd dieren. Eerst in potjes, later in bakjes in de schuur." gens hem een belangrijk stuk 'weg' in de trekroute van vossen, dassen en marterachtigen. Paul Veenvliet zou het dan ook heel erg jammer vinden wanneer de gemeente Leusden zou besluiten een deel van de dijk af te graven, omdat daar een nieuwe industrie wijk. bedrijvenpark zeggen ze bij de gemeente, moet komen. Mis schien zouden de mensen die de beslissing dijk afgraven of niet... een van Pauls agenda's eens moe ten doorlezen om te weten wat ze niet moeten doen. AMERSFOORT - In Harry's bar in Eemnes was het op oude- Wwsnacht verleden jaar nog een gezellige boel na sluitingstijd. 'jrri)9 honderd man er maar eens uit" mopperde de eigenaar e op de strafzitting van 30 maart terecht stond omdat hij zijn nog open had gehad om 3.45 uur, terwijl de vergunning *j®P tot 3 uur. |..Er v/as één zo'n a-sociaal man- Wee tussen, die begon te vechten. Hij kreeg twee blauwe ogen, wat ik eigenlijk hartstikke leuk vond. Maar inmiddels was de politie ge waarschuwd, die toen zag dat de boel nog open was. Maar verder was er niets aan de hand, het was één gezellige familie en ik houd ze toch maar mooi van de straat. Gooi en jullie ze er zelf maar uit, heb ik gezegd. Mij lukt het niet, dit is over macht." Daar dacht de officier an ders over. „Er zijn genoeg manie ren: tap dicht, licht uit, muziek uit en de deur open. Dan vertrekken ze heus wel. U zelf bent en blijft de verantwoordelijke persoon." Con form de eis kreeg hij 150,- boete. „Dat zal niet meevallen", meende de officier. „Nee, dat vind ik héél veel!" was het commentaar. „Ik ben verhuisd en ik zou deze dagvaardiging niet eens gekregen hebben als ik met toevallig bij de post gewerkt had en dit ding er zelf tussenuit gevist had", sprak een verdachte uit Soest triomfantelijk. Het betrof een bekeuring wegens het ontbreken van deel III „Ik had 'm alleen met achter m'n ruit." „Nee, u bezat helemaal geen geldig deel III", corrigeerde de officier. „En ik heb nog een nieuwe gehad vóór die voetbalwedstrijd met Ierland! Zeker weten!" riep verdachte, die er kennelijk een eigen tijdrekening op na hield. De officier liet zich niet overtuigen en eiste 80,- boete, overeenkomstig de eerste politie- schikking. „Ik dacht nog wel aftrek te krijgen omdat ik 'm er zelf tus senuit gevist heb!" „Dat krijgt u ook", legde de kantonrechter, me vrouw mr Willenborg, uit. „Want eigenlijk is de pnjs voor het kan tongerecht 110,-. Maar die verho ging brengen we niet in rekening, want u wilde er even met ons over kunnen praten." „Ja, gezellig. Nou mensen, doèi1" OLIE Een in Turkije geboren inwoner van Amersfoort werd bijgestaan door een tolk, toen hij zich moest verantwoorden voor het feit dat hij afgewerkte olie van zijn auto door de riolering had gespoeld. Een buurman had hem dit al vaker zien doen en nu de politie gewaar schuwd, die hem op heterdaad be trapte. „Waar moest ik het anders laten. De vuilnisbak is hetzelfde" vond de verdachte, die ook zonder tolk aardig wat Nederlands be greep. „Er zijn 26 adressen, waar je het brengen kunt. Die adressen kun je bij de gemeente krijgen." „Dat wist ik niet." „Nee, maar u weet wel dat het milieu in Neder land een kwetsbare zaak is en u ziet er met naar uit dat u te dom bent om hierover na te denken. Iedere Ne derlander wordt nu eenmaal geacht de wet te kennen en dat geldt ook voor de mensen die hier wonen." Hij kreeg conform de eis 300,- boete. Een automobilist uit Maarn ver oorzaakte een aanrijding omdat hij verwarring stichtte door zijn rich tingaanwijzer uit te hebben en ver volgens rechtdoor te rijden. Hij ont kent overigens ten stelligste. „Ik reed al twee en een halve kilome ter rechtuit. Zou ik dan nog steeds een richtingaanwijzer uit hebben staan? Dat had ik toch gehoord of gezien!" „Er zijn twee getuigen die bevestigen dat u richting naar rechts aangaf. U kan 'm met uw mouw hebben aangeraakt" veron derstelde de kantonrechter. „Maar ik reed op een voorrangsweg. De gene die stond te wachten moet mij toch voorrang verlenen, ook als ik afsla?" Na enige stilte sprak me vrouw Willenborg: „Daar zit iets in." De officier was het daar echter met mee eens. „Er zijn drie mensen m de war gebracht. De bestuurder, zijn passagier en een fietser die geen enkele belang had bij haar ver klaring. Ze dachten allemaal dat ze de weg rustig op konden rijden en in dat geval hoef je ook inderdaad met te wachten." De kantonrechter herstelde haar aarzeling. „Dat is correct. Een auto hoeft ook bij een voorrangsweg niet te wachten als de naderende auto aangeeft zo af te slaan dat hij niet voor je langs hoeft." Conform de eis kreeg ver dachte 150,- boete. LEUSDEN - In het Jeugdhonk, aan de Hamersveldseweg 100, wordt zaterdag 8 april een disco-avond gehouden. Naast de gebruikelijke top-40 platen zullen ook 'gouwe ouwe' worden gedraaid.

Leusder Krant | 1989 | | pagina 7