Pastor Ter Bekke: „Verschuiving van clericale kerk naar lekenkerk OMDAT IK ER GRAAG GOED VERZORGD UIT ZIE, KOOP IK M'N BRIL BIJ GROENEVELD OPTICIENS. le—silen fcnuwfc Emeritus nam afscheid van Sint Jozefparochies GROENEVELD OPTICIENS Lieveheersbeestje WOENSDAG 5 APRIL 1989 plaatselijk nieuws (Door Jaap Riewald) LEUSDEN ACHTERVELD - Op 10 maart 1989 verleende Adrianus Kardinaal Simonis, Aartsbisschop van Utrecht, eer vol ontslag aan Pastor B. J. ter Bekke als pastor in het team voor Achterveld - Leusden en als deservitor van de Sint Jozefparo chie te Leusden. In zijn brief bedankte kardinaal Simonis de emeritus voor het goede werk dat hij gedurende bijna achten dertig jaar gedaan heeft in verschillende functies en stand plaatsen voor de zielzorg in het aartsbisdom. Hij betreurde het, dat de zeereerwaarde heer Ter Bekke vanwege zijn gezond heid ontslag moest aanvragen. Hij sprak het vertrouwen uit, dat de emeritus toch nog veel voor zijn omgeving zou kunnen betekenen en dat hij zijn collega's bij hun werk zou kunnen blijven assisteren. Tijdens het voorbije weekend hebben Achterveld en Leusden op uitbundige wijze afscheid geno men van hun geliefde pastor Op zaterdag 1 april vond 's avonds in Achterveld een plechtige heilige mis plaats met als hoofdcelebrant emeritus Ter Bekke. Voor die Achtervelders die de volgende dag met in de gelegenheid waren om naar de afscheidsreceptie in De Korf te komen, was er na deze heili ge mis gelegenheid om pastor Ter Bekke de hand te drukken; een gelegenheid waar velen gebruik van hebben gemaakt. Op zondag morgen vond om half elf in de Leus- dense Sint Jozefparochie een plechtige concelebratie plaats. Hoofdcelebrant was pastor Ter Bekke, de celebranten waren de pastores A. Goes, H. van Hattum en F. Overbeek. Namens het pastoresteam heette pastor F. Overbeek eenieder van harte welkom bij de plechtigheid; gewone parochianen, zij die via de kerkradio verbonden waren met de kerk, familie en vrienden van de emeritus uit Twente, de proost van de Belgische Boerenbond, de zee reerwaarde heer Debergh, allerlei besturen van plaatselijke organi saties, een flinke Achterveldse vertegenwoordiging, een deputa tie van het Leusdense College van B W. Met name werden ook de Leusdense dominees van harte welkom geheten. Onder de vele aanwezigen bevond zich o.a. ook oud-burgemeester Rademaker van Leusden. Pastor Overbeek legde de nadruk op het betrekkelijke ka rakter van dit afscheid: immers de emeritus zal m Leusden blijven wo nen, terwijl het in zijn voornemen ligt om na een welverdiende rust pastoraal actief zal blijven in Leus den en Achterveld. MISVIERING Na het gebed om vergeving was het de beurt aan het Parochieel Gemengd Koor van de Sint Jozefpa rochie te Leusden o.l.v. de heer H. Vrijhoef om een aanvang te maken met de vertolking van de Missa Brevis van Casciolini Opvallend waren de grote zuiverheid en de mtens beschaafde en diep-reli- gieuze manier van zingen, waarbij alleen opgemerkt mag worden, dat het aantal mannenstemmen onvol doende toereikend was om de be doeling van de componist ten volle te laten uitkomen. Waarmee met gezegd mag worden dat de weini ge mannen niet goed uit de verf zouden zijn gekomen, integendeel! In zijn preek prees scheidend pastoor Bernard ter Bekke zich ge lukkig, dat er geen sprake hoefde te zijn van een echt afscheid: als vrijwilliger hoopte hij zich nog vele malen te laten zien m de kerken van Leusden en Achterveld. Op be slist humoristische wijze vertelde hij zijn gehoor, wat de oorspronke lijke betekenis van het woord „e- mentus' is: „uitgediend, oud, on bruikbaar'. Hij vertrouwde erop, dat tweeduizend jaar Christendom er toe hadden bijgedragen, dat de oorspronkelijke betekenis zich dienovereenkomstig heeft ontwik keld. De emeritus voerde vervolgens zijn talnjk en aandachtig gehoor terug naar de periode die hij zo nadrukkelijk als priester heeft meegemaakt en die hij omschreef als een verschuiving van een clen- cale kerk naar een lekenkerk. In de voorbije veertig jaar zijn de functies van pastores en leken dui delijk veranderd; en dat niet in het minst door een grote terugloop van het aantal priesters, maar zeker ook door maatschappelijke veran deringen die de mensen een kriti scher houding en een grotere be trokkenheid gaven. Steeds meer beginnen gelovigen zich de vraag te stellen, aldus pastor Ter Bekke. wie ze eigenlijk zijn; dat heeft een veel bewustere geloofshoudmg tot gevolg, dan wel in het andere geval een zeer bewust afhaken van de kerk. Ook de pastores zijn in de loop der jaren kritischer gewor den. Volgens Ter bekke mag een pastor zich gelukkig prijzen, als hij in staat is het snelle vernieuwmgs- tempo bij te houden. SAMEN OP WEG Pastor ter Bekke legde de men sen uit, waarom hij voor lezing ge kozen had uit de brief van de Apostel Paulus aan de Korintiërs, het twaalfde hoofdstuk, de verzen 4 tot 11. Immers, daar wordt geschre ven: ,,Er zijn verschillende gaven, maar slechts één Geest.' Samen op weg gaan is wat ons blijft binden door de heilige Geest van Christus, aldus pastor ter Bekke; „Door deze bezieling blijven wij eén parochie gemeenschap, één Christendom; mensen met verschillende gaven, maar met eén Geest tot welzijn van allen. Als wij als vrijwilliger in een kerkgemeenschap ons steentje bij dragen, dan is de heilige Geest ook bij ons.' De ementus spoorde zijn gelovi gen aan om toch vooral niet veront rust te worden. Er is volgens hem altijd toekomst voor de gelovige gemeenschap, ook al neemt het aantal priesters af: „Sommige sa cramenten echter zullen voorbe houden blijven aan de priester. Maar: Waar twee of meer mensen in Mijn Naam aanwezig zijn, daar ben Ik in hun midden.' Pastor ter Bekke benadrukte het feit, dat hij afscheid heeft genomen van Leusden en Achterveld als offi cieel aangesteld priester. Hij uitte zijn dankbaarheid voor de bijna veertien jaar die hij in het Leusden se heeft mogen doorbrengen als priester. Hij dankte zijn gehoor voor het begrip, dat het opbracht voor zijn specifieke (eigenaardig heden, tekortkomingen en het me deleven, dat getoond werd tijdens de periode van zijn hartoperatie, nu al weer zeven jaar geleden. CADEAU Aan het eind van de plechtige Heilige Mis werd de scheidende pastor een liturgisch cadeau aan geboden in de vorm van een door de kosters Van Staalduinen en Ren- sen vervaardigde lezenaar met kaarsenstandaard, een hartewens van pastor Ter Bekke voor de Sint Jozefparochie. Voortaan zal tijdens de diensten in de kerk het evange lieboek op deze lezenaar liggen. Namens het pastoresteam van Leusden en Achterveld bedankte Pastor A. Goes voor de teamsa menwerking die als zodanig bijna tien jaar geduurd heeft in de huidi ge samenstelling. Hij prees Ter Bekke voor de zijn rustige benade ring van allerlei ingewikkelde za- ken:„Het ging jou heel eenvoudig om mensen en het geloof.' Na afloop van de heilige mis plantte pastor Ter Bekke een rode es doorn bij de vlaggemast voor de kerk. Pastor A Goes speelde op geestige wijze in op deze daad: Later zullen kleme kinderen de ge vleugelde zaadjes van deze boom op hun neuzen plakken en zodoen de altijd aan de emeritus denken. De naam werd getooid met de naam Ter Bekke es Feestelijk gezeten in een door paarden getrokken rijtuig ver trok de pastor, vergezeld van me vrouw en de heer Burger en de heer Ossendrijver naar De Korf. Werkelijk zeer velen maakten van deze derde gelegenheid ge bruik om op gezellige en onge dwongen wijze afscheid te ne men. Namens het dekenaat Amers foort sprak Deken F. Zwarts het gehoor toe. Hij stond stil bij het feit, dat B. ter Bekke de groei van Leusden en Achterveld heel be wust heeft meegemaakt. Hij wist ruimte te scheppen voor mensen en activiteiten. Hij bedankte ter Bekke voor die ruimte vanuit zijn zorg om geloof en geloofscommu- nicatie op gang te houden of te brengen. De Leusdense en Ach terveldse geloofsgemeenschap gaf hij moed: „Alles in Uw paro chies zal gewoon blijven door gaan. Wees niet alleen dankbaar, maar blijf ook volhouden.' Hoewel uit verschillende deno minaties afkomstig vertelden de dominees H. Flink, J. Ruitenberg, J. S. Ridderbos en G. van Belzen op uiterst muzikale wijze zeer eensgezind hoe zij hun scheiden de collega hadden ervaren. Op wel zeer humoristische ma nier goochelde de heer K. Walra- ve, voorzitter van de Achterveld- se Parochieraad, met de letters A.B.T.B. Behalve dat Ter Bekke vele jaren geestelijk adviseur van de Aartsdiocesane Boeren en Tuinders Bond is geweest, heb ben deze letters in het Achter veldse wel een zeer bizondere betekenis gekregen in de loop der jaren: „Achterveld Bedankt Ter Bekke; Agrarische Bernard Theo Bos (vanwege zijn tot bos ge(ver-)worden tuin!); Achter veldse Besturen Tuinen bij Ber nard' De heer W air ave dankte Ter Bekke voor de goede uitleg van het Woord: niet alleen in de kerk, maar ook daarbuiten. De pastor werd geprezen om zijn rust- en vertrouwengevende op stelling, om zijn grote luisterbe reidheid. In Achterveld zal er een leegte ontstaan met het ver trek van Ter Bekke. De heer Wal- rave bood namens de Achter veldse gemeenschap een waar debon aan die goed was voor een grondige en vakkundige reorga nisatie van zijn tuin. ZANG Onder leidmg van dirigent Ge rard Bos verzorgde het parochieel Kinderkoor ,,'t Spul' een schitte rend nieuw arrangement op oude melodie, handelend over de bele venissen van een pastoor. Het uit bundig applaus was beslist ver diend. Eveneens warm handgeklap was er voor het optreden van het parochieel Jongerenkoor o.l.v J. Beckers. Met veel verve werden De Jozefskerk aan de Hamersveldseweg stroomde vol tijdens de laatste eucharistieviering met Pastor Ter Bekke. Leusden, Winkelcentrum Hamershof, Grutterij 3. I k zoek een bril die by me pasl, modieus en van prima kwaliteiL Maar ook service en garantie zijn van belang Dal alles heb ik gevonden bi| GROENEVELD OPTICIENS. Dal ik een tikkeltje kritisch ben, vinden ze niet erg, dat zijn ze zetl ook bij Groenend Ementus Ter Bekke: „Van een clericale kerk op weg naar een lekenkerk". bij de hand. Bladluizen brei- gen hun leven door terwijl zt met de monddelen in bd planteweefsel verankerd, hieruit het sap opzuigen, a kunnen dus niet vluchten. D« jonge larve hoeft alleen maxi de eerste de beste bladluis ti ei, larf of pop de winter door- diverse nummers ten gehore ge bracht die ook weer op humoristi sche wijze het „pastorse' beschre ven. Voorzitter J. Burger van de Leus dense parochieraad vertelde o.m. het volgende: „Een goede week na Pasen vieren we je afscheid. Je maakte zelf die keus en vroeg je emeritaat aan bij de kardinaal, we gens vitale vermoeidheidsver schijnselen. En ik zie je binnenpret alweer, want wat zijn dat eigenlijk, vitale vermoeidheidsverschijnse len? Hoe levenslustig moet je wel zijn om zo'n verschijnsel te erva ren?...' Je hebt in elk geval de weg geëffend om onze parochies op de eisen van vandaag te laten inspe len: er is een grote schare van ac tieve parochianen.. De Goede Vnjdag biedt dan eigenlijk de desillusie, confron teert ons met het verdriet van de stervende mens en geeft het ge voel, dat het leven op eigen kracht geleefd moet worden om tenslotte dan toch in de Paasnacht duidelijk te maken, dat er toekomst is en hoop dat het samenzijn m Zijn Naam verrijkt en stimuleert. Mijns inziens het mooist uitgedrukt in het verhaal van de Emmaüsgangers: Zij voelden het in hun hart!...' Het is wellicht wat gewaagd om die vergelijking te maken, maar in zekere zin lijden we nu de pijn van het afscheid nemen van elkaar met tegelijkertijd toch ook het vertrou wen, dat we elkaar nog vaak zullen ontmoeten...' „...Alle parochianen hebben hun bijdrage geleverd aan dit cadeau, waarmee we hopen jou in staat te stellen nog vele paden te slechten. En als ik bedenk hoe moeilijk het kan zijn om de waarde in buiten landse valuta te bepalen, is duide lijk dat je ook gehoor geeft aan de opdracht: Gaat heen en vermenig vuldigt! Met veel genoegen bied ik je namens zeer velen uit je paro chies deze cheque aan die een waarde representeert van veel dankbaarheid en genegenheid. Oh ja, en ook nog een bedrag aangeeft van fl 4680,--. Het zij je gegund!' De ementus reageerde met de opmerking, dat het allemaal te veel eer voor hem was: „Immers het pastorale team heeft het werk ver zet. Ik mocht er bij zijn. Het bedrag op de cheque is overdreven, maar toch graag geaccepteerd. HOOGTEPUNTEN Na dit onmiskenbaar belangrijk ste receptiegedeelte volgden nog een aantal interessante hoogte punten. De misdienaars overhan digden de pastor een boek met allerlei brieven. Zij dankten geza menlijk voor de vele leuke misdie naarsuurtjes. Op ontroerende wijze nam Anton Berg namens de plaatselijke komen, als volwassen insekt (imago). Het wijfje legt in de buurt van welvarende bladluizen- kolonies, aan de onderzijde van de bladeren, enige hon derden geel of oranjege- kleurde eieren in hopjes van tien tot twaalf. Na enkele da gen komen er uit die eieren blauwgrijze larven die bezet zijn met roodgele wratjes. Er zullen weinig mensen zijn die hierin de baby van het aantrekkelijke kevertje her kennen. De moeder heeft de geboorteplaats goed gekozen want omdat de uitgekomen larven leven van bladluizen, hebben ze hun prooi direct ABTB-afdeling afscheid. Eer I zeer stevig gevuld krentefcj moge nog lang de dis van ded dend pastor sieren. De hoopj uitgesproken, dat Ter Bekke] lange tijd geestelijk adviseie] de ABTB zou blijven. De Leusdense cantores, echtpaar Schwencke, mew Verhoeve en de heer Rietveld] ten na korte tijd het minstens zendkoppige publiek te bewj uitbundig gezamenlijk te zingd Zo nam ook een delegatie rj KPO Leusden op geestige wijd scheid van „hun' man B. ter Ba die benoemd werd tot erelid] de KPO. Leusdens volksdichteres Kd v.d. Hengel droeg op mdrmga wijze een aan Pastor ter Bektó gedragen gedicht „Spreken of| ken op rijm' voor. Dit gedicht filosofeert op spd wijze om en over het afscheid Een schitterende Prins-BemJa immitatie werd gedaan doa Achtervelder Henk Schouten, zijn soms gewaagde grappei grollen oogstte hij zeer veel suq Met het afscheid van Ter Be namen ook formeel de kosteisL de twee kerken formeel afsc! Hun act deed de aanwezigen tot tranenstoe lachen. Tot slot kreeg de scheidend pi een boek met bneven van p chianen aangeboden. Er zijn mensen die de vreemde gewoonte hebben om alles wat ze op de grond zien bewegen dood te trap pen, mieren, torren, duizend poten en oorwormen. Maar ik heb nog nooit iemand een lieveheersbestje zien dood maken. Misschien gebeurde dat een paar honderd jaar ge leden wel, want toen gold een geplet lieveheersbeestje op de kies als een probaat mid del tegen kiespijn. Maar ik neem aan dat dit middel niet meer wordt toegepast. Waar aan dankt het kevertje dan die voorkeursbehandeling en hoe komt het aan zo'n uitzon derlijke naam? Daar zijn ver schillend legenden van in omloop maar dat zijn en blij ven legenden. De naam da teert namelijk uit de tijd van onze Germaanse voorouders. Voor hen was het diertje een symbool van de huislijke haard en ze noemden het naar de godin daarvan: Frya- Fugel. Toen het Christendom vaste voet kreeg in de Lage Landen werd alles wat aan het heidendom herinnerde ingepast in het nieuwe ge loof. Zo werd het feest van de Zonnewende ons Kerstfeest, het Lentefeest werd Pasen, op offerplaatsen bouwde men kapellen en Frya's vogeltje werd het Lieveheersbeestje. Als we in onze kinderjaren een lieveheersbeestje von den dan moesten we altijd even kijken hoe oud het was. Aan het aantal stippen op de dekschilden telden we de ja ren. We wisten uiteraard niet dat het aantal stippen niet de leeftijd aangeeft van het in sekt maar de ondersoort. De familie kent in onze streken ongeveer zeventig soorten, over de hele wereld nog veel meer. De meest voorko mende soorten hier zijn de twee- en de zevenstippige. De meeste soorten voeden zich, als larf zowel als vol wassen insekt, uitsluitend met bladluizen en zijn daarom in de natuur bijzon der nuttig. Het overwintert, in tegenstelling met de meeste andere kevers die als grijpen. Iedere larf is in zijn ongevea één a twee maanden durend* leven goed voor het oprui men van vijf- a zeshonderd bladluizen. Dan volgt htf popstadium van zes tot negei dagen. Daarna komt de vol wassen kever te voorschip die dan in zijn volgend leven dat enige jaren kan duren goed is voor het verdelgei van zo'n vijftig bladluizei per dag. De opvallende kleur van he lieveheersbeestje diet: waarschijnlijk, zoals meesté in de natuur, om insekter eters te waarschuwen vwt hun ongenietbare smaak. 0' dat werkelijk zo is kan d* kiespijnlijder van ene pai' honderd jaar geleden u mi» schien vertellen. G. vanl Z tVtN5T»PpiC LlCVCM^&n^fctC^TJfc.

Leusder Krant | 1989 | | pagina 8