Natuur wandeling Op zoek naar de reuzen van Den Bramel Igusiler krant VORDEN DEN BRAMEL HET ENZERINCK Kampeerterrein Goldberg STATION KERK RVJVJRLO van de reuzen van Den Bramel 11. De dikke bruine beuk is geënt op 1 meter boven de grond. De mooiste tijd van het jaar is weer aangebroken. Deze keer beleven we een extra lang voor jaar. De vogels fluiten in het jon ge groen en overal bloeien speenkruid en bosanemomen. Er komen weer een paar vrije dagen in het verschiet. Wie weet blijft er wat tijd over voor een natuur wandeling. De vorige tocht was een succes. Vele natuurliefheb bers hebben de wandeling naar Assel gemaakt en genoten van het uitzicht vanaf de Maalberg. Jammer dat de grenspaal slecht te zien was vanwege de vele au to's, die ervoor geparkeerd ston den. Onlangs heb ik in de omgeving van Vorden in de Achterhoek een landgoedje ontdekt met enorme dikke bomen: Den Bra mel heet het. Ik dacht meteen: hier ga ik een verhaal van ma ken. Mijn wandelaars moeten die reuzen van Den Bramcl ook zien. Vorden ligt ongeveer 10 km voorbij Zutphen. U neemt ge woon de snelweg naar Apel doorn. U ziet dan vanzelf de af slag Zutphen. Zelf rijd ik altijd door de stad, dat is richter. Als u voor de IJssel bij Zutphen staat, linksaf, de oude brug over en dan al maar rechtdoor door de stad heen en later Vorden aan houden. Neem, omdat het Pasen is, eens iemand mee die geen ver voer heeft. De tocht wordt dan extra fijn. Goeie reis naar Vor den: een stukje rijden en dan lekker wandelen. 4. Het uit 1836 daterende landhuis van Het Enzerinck. 12. Het huis Den Bramellinks het prieeltje. ie Gelderse Achterhoek is het land van kastelen en landgoederen, van lom- |errijke bossen, van fleurige boerderijtjes met akkers en weilanden, omringd or houtwallen. Vooral de omgeving van Vorden is rijk bedeeld met deze [ooie gebieden, waarvan het landschap wordt bepaald door veel adellijke zittingen. Er liggen wel acht landgoederen om Vorden die de moeite van het ikijken waard zijn. In de paasvakantie wil ik u laten kennismaken met twee n die Vordense buitenplaatsen, namelijk Den Bramel en Het Enzerinck. ide landgoederen liggen ten noorden van het dorp. Vroeger vormden ze één heel. Den Bramel is het oudst. In 1396 wordt in leenregisters al melding imaakt van dit goed. De naam Bramel komt waarschijnlijk van 'braam' [iilde vrucht) en 'loo' (bos). Niet direct een naam voor een sterk kasteel, maar t is Den Bramel dan ook nooit geweest. Het huidige aanzicht van het huis teert van 1881. Het fraaie park rondom het huis is vooral bekend om de lusachtige bomen. Er staan een paar bruine beuken met een gigantische ivang. Op het ernaast gelegen landgoed Het Enzerinck staan niet van die de bomen. Toen de familie Van Lennep Het Enzerinck in 1919 kocht had de irige eigenaar bijna het hele omringende bos gekapt om van de hoge hout- inaï pkijzen te profiteren. Gelukkig bleef een deel van het bos naast het huis n»» giespaard dooreen kapverbod krachtens de noodboswet van 1917. Het parkbos ran Het Enzerinck is aangelegd in de Engelse landschapsstijl, herkenbaar aan fc vijvers met eilandjes en een bos met kronkelpaden. Beide landgoederen ijebbcn een rijke flora: bosanemonen, salomonszegels, lelietjes-van-dalen en dplkruid bloeien er vroeg in het voorjaar. Het bos is dan één gedruis van (ogelstemmen. Ik stel u voor de beide landgoederen te bezoeken vanuit het labijgelcgen Vorden. Neem een camera mee om een foto van de reuzen van en Bramel te maken, want zoiets zie je maar zelden. Uitdrukkelijk verzoek n de heer Vredeveld (districtsbeheerder Natuurmonumenten) van Het zerinck en de heer Thate van Den Bramel: hond aan de lijn! n. Di derop ziet u nog een boerderij met drie van die hooibergjes aan de Van Lennepweg. 4. Het Enzerinck Voor u ligt het ruim 150 jaar oude huis Het Enzerinck met aan de rechterkant het koets huis Sinds 1987 is Het Enze rinck van Natuurmonumenten Het bord had u al gezien. Het huis, waarin een binnenhuisar chitect woont, is niet van deze vereniging. Ga bij het bordje 'verboden toegang' rechtsaf en verderop voor de rhododen drons linksaf Het pad is hier wat onduidelijk, maar u moet aan de rechterkant langs de vij ver. 5. Veldwijkse Laak Het hele vijverstelsel van Het Enzerinck wordt gevoed door de Veldwijkse Laak. Maar sinds deze beek is gekanaliseerd loopt het water sneller weg, met het gevolg dat de vijvers 's zomers nogal eens droog komen te staan. Op het eilandje ziet u nog een restant van een vroegere pergola. Ik hoop dat u een beetje wegwijs kunt worden op het kaartje Een beetje de buiten- 1. Startpunt van de wandeling wandeling begint in Vorden, legen tussen Zutphen en lurlo in de Gelderse Achter- ;k. Parkeer uw auto ergens bij |f kerk, midden in het dorp. On- pveg naar Het Enzerinck en :n Bramel bekijken we het ïdschap en een paar oude irderijen Het is niet zo'n lan- wandeling. een kilometer of jTrek er niettemin een uur of fee voor uit, want er is veel te i onderweg. Bekijk voor u trekt de situatie op het [artje. Kastanjebomen fcnaf de kerk moet u een klein Jdje richting Zutphen en dan Bj de dikke eik, rechtsaf, de prg. Galleestraat in. Bekijk rst de twee enorme kastanje bomen. die al vele jaren het dorpsbeeld van Vorden bepalen Drie jaar geleden heeft het maar een haar gescheeld of ze waren gekapt, omdat ze niet vitaal ge noeg meer waren en de gemeente de 7000 gulden boomverzorging niet voor de kastanjes over had. Uiteindelijk heeft een handteke ningenactie van de bevolking de gemeente doen zwichten. Zie nu eens hoe mooi de bomen erbij staan. Neem als u straks de spoorlijn overgaat het tweede pad rechts Overweg genaamd. Let goed op de route op het kaartje. 3. De Zeist U staat hier bij de mooie boerde rij De Zeist in de landelijke om geving van Vorden De drie hooibergen herinneren nog aan de tijd dat hier veel koren werd verbouwd Straks linksaf Ver- v l L. -e» met extra steuntje aan de zijtak kant van het bos aanhouden tot punt 7 6. Doorkijkje Langs het pad staat een bankje tussen een paar grillig uitziende beuken. Kennelijk zijn ze vroe ger geknot geweest. Ook hier weer dat kleinschalige land schap met een wit huisje op de achtergrond. Achter u staat in het bos een klein tuinhuisje dat bekend staat als 'grootvaders- huisje' Het staat er tenminste op 7. Ronde vijver U komt hier langs een ronde vij ver De rhododendrons spiege len zich in het donkere water Even later komt u door een laan met prachtige beuken. Voor het huis moet u rechtsaf. Het pad is hier wat onduidelijk, maar u moet naar de oprijlaan. Zie de route op het kaartje 8. Inrijhek U bent hier bij het inrijhek van Het Enzerinck Op de ene paal staat de naam, op de andere paal het wapen van het landgoed. U moet linksaf, een eindje over de verharde weg en dan het eerste pad rechts. U bent nu op Den Bramel. Ga bij het bordje 'privé' rechtsaf. Het huis bekijken we straks. We gaan eerst een ronde over het landgoed maken. Ook hier weer de buitenkant van het bos aanhouden. 9. Bankje U bent hier bij een vijver. Ga even op dat bankje zitten. Als het tenminste droog is. Voor u staan, aan de rand van de vijver, een stuk of vier populieren. Achter u staat een dikke linde Overal groeien hier bosanemo nen. Luister even naar de zang van de vogels: vink, roodborstje en winterkoninkje. Als u weer verder gaat passeert u een oude plataan en een treurbeuk bij het bruggetje. 10. Tak met steun Let op de beuk langs het pad. U komt er bijna onderdoor. Een dikke zijtak heeft een steuntje gekregen. Dergelijke vergroei ingen zie je bij beuken wel meer 11. De reuzen van Den Bramel U zult inmiddels wel hebben be grepen waarom ik zo verrukt was van dit landgoed. Bekijk achtereenvolgens de dikke beu ken, de kastanje en de linde met de afhangende takken op uw ge mak. De uiteinden van de tak ken van de linde zijn gaan wor telen en dat zijn ook weer bomen geworden. Bij de knobbelige plataan kunt u even rechtdoor gaan om het huis van opzij te bekijken. 12. Den Bramel Het huidige aanzicht van het huis dateert uit 1881 Het trap gevelhuisje achter het huis is veel ouder. Let ook op het fraaie prieeltje links. Denk er wel om. u mag het voorplein niet betre den Rechts is het koetshuis in de schaduw van een dikke bruine beuk U moet nu verder over de oprijlaan met aan weerszijden prachtige eiken Rechts, aan de overkant van de weide, ziet u de reuzen van Den Bramel weer 13. Bruine beuken Voorbij de slagboom komen we bij de fraaie bruine beuken langs de oprijlaan. Vooral als straks in mei de zon door het jonge rode blad schijnt is dat een mooi ge zicht U komt nu op de verharde weg uit Loop tegen het verkeer in richting Vorden. Iets verderop is een trottoir Dat gaat beter Het torentje komt spoedig in zicht. De wandeling zit er op. Ik weet zeker dat u de reuzen van Den Bramel nooit meer zult ver geten TEKST EN FOTO'S GERRIT DE GRAAFF 1. Dorpskern van Vorden met de kastanjebomen. 3 Weg langs boerderij De Zeist. 6. Bankje tussen beuken die vroeger geknot zijn 11. Knobbelige plataan en linde met afleggers. WOENSDAG 5 APRIL 1989

Leusder Krant | 1989 | | pagina 9