ia Gij sen nieuwe voorzitter UVV Leusden rnoud Vlug haalt finale Voorwaardelijke straf voor frauderende vertegenwoordiger jan van Dalen treedt terug bij Unie van Vrijwilligers Achtervelder doet mee aan wedstrijd Horecacentrum KPO- bij eenkomst Vergadering Zonnebloem Collecte Hartstichting in Achterveld succesvol Tuinkeuring Winkels bestolen Frühschoppen Parkeerkaarten voor invaliden De Liniedijk WOENSDAG 12 APRIL 1989 plaatselijk nieuws 11 fUSDEN - Ze zijn allebei geboren en getogen in Amsterdam Jdat mag wellicht de reden zijn, dat ze op dezelfde golflengte' jaten en denken. De ene gaat de andere opvolgen op een Lts, die vraagt om groot gevoel voor gemeenschapszin en lofferingsgezindheid. Haar namen: Nan van Dalen en Ria Gij- Ze hebben naast de bovenbeschreven karaktereigen- appen nog een ander belangrijk punt van overeenkomst, r wellicht vloeit dat juist voort uit het voorgaande: zij zijn Eiden geboeid en bevlogen door en voor het werk van de Unie n Vrijwilligers, kortweg gezegd UW. wordt het portret van de _ide en komende vrouw op de uzitterszetel van de plaatselijke van de UVV Voorrang ient in dit geval degene die tt en dat is dan over enkele da- de voormalige ex-presidente van Dalen. Als zij over haar rk en ervaringen in het bestuur de vereniging verhaalt schrikt df van tijd tot tijd vanwege het lousiasme en de spontaniteit, >e zij het werk van de orga- welhaast lyrisch karakte- irt. „Ik denk dat ik het alle- wel erg mooi voorstel, maar gewoon waar wat ik zeg. Ik eigenlijk m al die jaren veel r willen doen dan ik gedaan eb )e UW is al lang niet meer een Re van vrouwelijke vrijwilligers; iat lijkt noodzakelijk om wijdver- leide en vastgeroeste meningen sn veronderstellingen uit de we- eld te helpen Velen denken dat |nog steeds het geval is - het indeel is waar. De UW is wel lanig van start gegaan en er ilfs een tijd geweest dat de le de vrouwelijke vrijwilligers uniform haar diensten ver- iden aan de gemeenschap. enkele jaren geleden heeft |p het roer omgegooid. Van ijke zijde kwam daadwerke belangstelling voor het om- ijke en veelzijdige vnjwilli- 'erk en de UW opende al te graag haar deuren voor leren der schepping, lusden ging de afdeling van in 1970. Men nam uiteraard loelstellingen over van de lan- Ijke stichting: het bevorderen irlenen van maatschappelijke door vrijwilligers met mense- :ontakt en continuïteit in het [k als voornaamste kenmerken, werkgebied voor de Leus afdeling werd het gemeen te grondgebied, alsmede het Elisabeth Ziekenhuis irsfoort. i- LEUSDEN - Volgende week dinsdag treedt mevrouw Nan van Dalen-Elzinga af als voorzitter van de afdeling Leusden van de stichting Unie van Vrijwilligers, de UW Zij draagt dan tijdens de jaarvergadering de hamer over aan mevrouw Ria Gij- sen-Helsloot Nan van Dalen, die een langdurige staat van dienst als bestuurslid afsluit, blijft als medewerkster aan de UW verbonden. De plaatselijke afdeling met haar circa tweehonderd vrijwilligers is aangesloten bij de landelijke stichting, die volgend jaar 45 jaar be staat en in totaal 20.000 me dewerkers telt. Nan van Dalen:..„Het werk moet worden gedaan met het hoofd, het hart en de handen".. IDEEEN Vijftien jaar geleden, vier jaar na de oprichting van de lokale afde ling, meldde Nan van Dalen zich als lid. Twee jaar later reeds kreeg ze als penningmeester een plaats in het bestuur. Die functie behield zij tot vier jaar geleden, toen zij be noemd werd tot voorzitter. Statutair kan zij niet worden herbe noemd en moet dus deze maand aftreden. Zijzelf: „Eigenlijk is dat best goed. Nieuwe mensen heb ben nieuwe ideeën en komen met volkomen andere, vaak betere ini tiatieven. Ik ben dan ook blij met de komst van Ria Gijsen, die het zeker erg goed zal doen." In de periode, waarin Nan van Da len haar bestuurlijke aktiviteiten voor de Leusdense UW ont plooide, groeide de afdeling van een miruem vrijwilligersbestand van dertig uit tot een groep van bijna tweehonderd medewerkers. Ongeveer de helft van de vrijwilli gers heeft een taak in het Sint Eli sabeth Ziekenhuis. Dit wordt ver reweg het grootste projekt ge noemd De hulpverlening aldaar heeft plaats op die gebieden, waar de verpleegsters zelf ook al door de permanente onderbezet ting, waaraan juist in deze weken landelijk aandacht wordt besteed en gevraagd, niet aan toe kunnen komen. Het gaat dan om het di- rekte persoonlijk kontakt en de dienstverlening in ogenschijnlijk minder, maar toch wel echt be langrijke zaken als de opvang van nieuwe patiënten, het verzorgen Ria Gijsen:..„Het is belangrijk en bemoedigend dat zoveel jonge mensen deelnemen aan het vrijwil ligerswerk".. van bloemen en het klaarmaken van door bezoekers meegebracht fruit. TAKENPAKKET Maar het werkterrein van de Leus dense UW reikt verder: De an dere projekten zijn het werk in Li- sidunahof en het sociaal-cultureel ouderenwerk, waartoe ook dat in 't Hamersveld wordt gerekend. Voorts behoort tot het takenpak ket de individuele kontakten, zoals het voorlezen van kranten, boeken en tijdschriften voor de genen, die daartoe zelf niet meer in staat zijn om welke redenen dan ook. De Ume van vrijwilligers stelt dat het met een vereiste is dat aspi rantmedewerkers over zo genaamde zorgspecialismen be schikken. In haar uitgangspunten wil men er juist voor waken dat de werkzaamheden van de vrijwilli gers een professioneel karakter krijgen waardoor het gevaar kan bestaan dat beroepskrachten zich bedreigd zouden kunnen voelen in hun funktioneren. De filosofie van de UW is als volgt: ,,Het vrijwilligerswerk bin nen de Unie is er speciaal op ge richt de beroepsmatige zorg nét iets extra's te geven waar door ge brek aan geld of capaciteit be roepskrachten niet of nauwelijks aan toekomen". FINANCIËN Aftredend praeses Nan van Dalen licht toe hoe serieus de vrijwilli gers hun taak opvatten. „Voor ons werk ontvangen we een jaarlijkse gemeentelijke subsidie, maar naast de giften, waarvoor we zeer dankbaar zijn, moet elke UW'er zelf ook nog eens 7,50 per jaar bijdragen Iedereen draagt dus zijn of haar steentje bij. Met dat geld moeten we het dus doen. Vanzelfsprekend knjgen we voor ons werk en voor bepaalde aktivi teiten de medewerking en facili teiten van de instellingen, waar we onze aktiviteiten uitoefenen We kunnen natuurlijk financieel niet alles persoonlijk zelf dragen Maar we komen wel uit de kosten We doen het er maar mee". De meuwe UW-voorzitter Ria Gij sen is vol goede moed en weet zich gesteund door haar voor gangster, die haar al een half jaar lang wegwijs heeft gemaakt. „Maar ik ben mij ervan bewust dat ik zeker een jaar nodig zal hebben ER VELD - In Utrecht nam de 20-jarige Achtervelder loud Vlug deel aan de halve finales voor jonge gastheren Iners) en koks. Hij bereikte de finale, die op 20 april in het ^beursgebouw in Utrecht zal worden gehouden. 1 is in het vierde jaar in de Leergroep van het leerling- iel werkzaam. Hij gaat een dag per week naar school. kben als leerling gastheer be- Hoevelaken", vertelt hij na de "jnen in het restaurant Struik te wedstrijd „Vervolgens heb ik ge wekt in het hotel-restaurant Het Witte Huis te Soest. Momenteel heb ik een baan bij restaurant 'De Prins van Oranje' in Baam. Door de consulent van het Rayon werd ik uitgenodigd deel te ne men aan de voorwedstrijden. Ik zag er wel tegen op, maar ik heb het toch gedaan. Nu ben ik blij dat ik heb meegedaan, nu ik bij de finales zit." Aan de halve finale werd deelge nomen door 18 jonge koks en 18 jonge gastheren. Gastheer werd voorheen kelner genoemd. Van elke groep gaan er negen naar de finale. „Ik werk momenteel bij een fijn bednjfzegt Vlug. „De ober-kel ner van het bedrijf en ook de an dere personeelsleden hebben mij geweldig geholpen, hetgeen ze ker tot dit succes heeft geleid Ik weet wel als jer er voor staat, moet je het wel alleen doen. Of ik door de finale kom weet ik niet, doch ik zal wel mijn best doen om er door te komen Om tot de beste gast heren van het land te behoren is zeker een hele eer. „Ik vind het ruet erg, dat ik in de avonden en de weekenden moet werken. Ik geef niets om een vrije zaterdag of zondag Ik werk in wis selende dienst en vind het fijn als ik in de week vrij ben. Het is een mooi vak en ik probeer steeds een hele goede gastheer te zijn. Ek ben blij met wat ik nu be reikt heb. Mijn dag kan niet meer stuk. Ik ga er nu van uit dat ik vanaf de achtste plaats mee doe, dus kan het alleen maar beter worden. Ik groei er nu helemaal naar toe, waardoor ik minder last van de ze nuwen heb." De nummer één van de finale ver tegenwoordigt ons land bij de In ternationale Beroepswedstrijden, die in augustus in Birmingham in Engeland worden gehouden. Ein digt men als tweede, dan gaat men mee als toeschouwer De wedstrijden worden georgani- seerd door het Onderwijs Cen trum Horeca in Zoetermeer ACHTERVELD - Zondag zal weer het Frühschoppen worden gehou den in D'Ouwe Peerdestal bij ho tel de Roskam. De aanvang is 11.30 uur. De muzikale medewerking zal worden verleend door de Hinter- felder Musikanten die er met hun Oostenrijkse muziek en gezellige sfeer weten te brengen. De toe gang is gratis. LEUSDEN - De Katholieke Platte landsvrouwen Organisatie (KPO) houdt dinsdag 11 april een thema avond over 'Gerechtigheid' Leden van de plaatselijke afdeling van Amnesty International zijn uitgeno digd om het thema in te leiden. De bijeenkomst wordt gehouden in De Kom, naast de St-Jozefskerk aan de Hamersveldseweg en begmt om 20.00 uur. ■htervelder Aroud Vlug haalde de finales van de landelijke kok- en jwedstrijden. Op donderdag 20 april kan hij m de Utrechtse jaar- r n Zien of hij tot de besten behoort. Hier toont hij m het restaurant Jn Wettkgever m Baarn het certificaat, dat hij bij de halve finales LEUSDEN - Degenen, die tijdelijk of permanent niet in staat zijn om zonder hulp 100 meter te lopen, kunnen in aanmerking komen voor een invalidenparkeerkaart. Daar mee kan door het gehele land ge parkeerd worden op speciaal daarvoor bestemde parkeerplaat sen Een keuring van de GGD is bepalend voor de eventuele afgifte van zo'n kaart. Degenen die voor een invalidenparkeerkaart in aan merking denken te komen, kunnen zich in verbinding stellen met de afdeling Ruimtelijke Ordening/Al gemene Zaken op het gemeente huis, telefoon: 961729. De gaande en komende voorzitter van de UW, Nan van Dalen (links) en Ria Gijsen. om op de hoogte zijn van de ge hele gang van zaken." Nan van Dalen: „Het grote pro bleem blijkt vaak dat je achteraf beseft dat bepaalde dingen veel beter hadden kunnen worden ge daan als je er meer tijd, meer aan dacht aan had kunnen besteden". Ria: „Dat merk ik nu ook al Je moet het werk voor de UW met dat voor je gezin kunnen en moe ten combineren. Er zijn nu al pe rioden dat het eerste me opslokt. extra tijd vraagt Het blijkt noodza kelijk een goede combinatie te vinden. Ik weet nu al dat het nood zakelijk is dat je huisgenoten ach ter je staan. Gelukkig is dat bij mij het geval". Nan. „En dan is er nog iets. Je moet niet alleen in privé-omstan- digheden tussen de klippen door zeilen, maar je moet je in dit werk voor de UW bewust zijn van het feit, dat dne dingen meetellen en dat is symbolisch voor iedereen. die zich op welke plaats er mee bezig houdt. Het gaat daarbij om het hoofd, het hart en de handen. Het hoofd heb je nodig om na te denken en alles op een rij te zet ten. Het hart is er vanzelfsprekend voor een goede omgang met de medemens, voor wie je je wilt in zetten. En de handen - nou die moet je in dit vrijwilligerswerk écht laten wapperen, reken maar"! Aspirant-voorzitter Ria Gijsen ten slotte: „En wat ik nou zo belangrijk en bemoedigend vind is dat er zo veel jonge mensen in het vrijwilli gersbestand aanwezig zijn. Het lijkt wel of er steeds meer jonge ren bijkomen. Zo moet het ook. Ze hebben als vrijwilligers een proef periode van ongeveer een half jaar, maar in de meeste gevallen blijven ze bij ons. Het blijkt dat er gelukkig nog altijd veel mensen zijn die nog iets voor een ander over hebben". ACHTERVELD - Een 45-jarige man uit Achterveld, die als vertegenwoordiger van een zaak in relatiegeschenken her haalde malen valsheid in geschrifte pleegde, is maandag door de Utrechtse politierechter conform de eis veroordeeld tot een maand voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van twee jaar. „U had op uw vingers kunnen natellen dat dat fout moest gaan." Die woorden sprak mr. A. Weij- senfeld, de rechter, nadat de ver dachte uit de doeken had gedaan hoe de fraude m zijn werk was gegaan. Als vertegenwoordiger bezocht hij dagelijks ondernemin gen om langs deze weg de artike len van zijn werkgever te slijten. Aan het emde van de werkdag moest hij persoonlijk zijn baas in lichten over het aantal verworven orders. Vanwege tegenvallende resul taten had de verdachte in 1987 ze ker tienmaal de handtekening van potentiele kopers vervalst. In de overtuiging, naar hij maandag zei, dat deze later ook een order zou den plaatsen. De directeur van de firma voelde nattigheid toen de be drijven, waarvoor zijn vertegen woordiger zogenaamd bestellin gen had geplaatst, van niets bleken te weten. Voor de man uit Achter veld betekende die ontdekking ontslag op staande voet. Ter zitting gaf de man desge vraagd toe dat zijn „geweten ge kriebeld" had, telkens als hij een orderbon valselijk invulde. Maar hij was onder druk gezet door zijn werkgever, die bij teleurstellende verkoopresultaten met ontslag had gedreigd. „Ik schopje eruit", klonk het herhaaldelijk aan het einde van de werkdag m het kantoor van zijn baas. Mevr mr. M. Daalmeijer, de Utrechtse officier van justitie, noemde de fraudezaak „kortzich tig". Om de man m de gelegenheid te stellen oude schulden af te beta len, zag zij af van een geldboete. Wel eist zij een voorwaardelijke vrijheidsstraf, „als steuntje in de rug." ACHTERVELD - De plaatselijke Zonnebloem afdeling hield don derdagavond haar ledenvergade ring. Na de opening door de voor zitter die blij was dat er ondanks de slechte weersomstandigheden toch nog een groot aantal leden aanwezig waren, werden de no tulen van de vorige vergadering behandeld. Deze werden onver anderd goedgekeurd. Vervolgens werd de boottocht die op woensdag 26 apnl zal worden gehouden, besproken. De boot tocht wordt ook dit jaar weer geor ganiseerd in samenwerking met Zonnebloem Achterveld en Zon nebloem Leusden. De boot ver trekt weer uit Rhenen De tocht gaat dan nchting Arnhem en Nij megen Het vervoer naar Rhenen zal per bus plaats vinden. Om streeks 16.00 uur hoopt men weer aan de kade terug te zijn en om ongeveer 17.30 uur weer m de woonplaats terug te zijn De inschrijving van de deelne mers aan de boottocht dienen op 14 apnl bij de voorzitter Wout Meinten te zijn ingeleverd. Voor de medeweikers en mede werksters van die dag zal nog een bijeenkomst zijn op donderdag 20 apnl bij Frouk Soesbergen, om 19.30 uur. De deelnemers aan de nationale dag te Utrecht worden verzocht- om te verzamelen bij Ons Gebouw waar dan omstreeks 9 15 uur ver trokken zal worden. Het vervoer wordt onderling geregeld. Na nog enkele onderwerpen van huishoudelijke aard te hebben be handeld werd de vergadering ge sloten. ACHTERVELD/STOUTENBURG - Door de Achterveldse afdeling van de Vrienden van de Hartstich ting werd vorige week deelgeno men aan de landelijke collecte voor de Hartstichting. Ondanks de siecnte weersomstandigheden lie ten de collectanten zich met weer houden hun werk te doem De col lecte bleek ook nu weer een groot succes te zijn. In totaal werd in Achterveld en Stoutenburg het be drag van 3369,95 opgehaald. ACHTERVELD - De afdeling Amersfoort van de Koninklijke Maatschappij Tuinbouw en Plant kunde houdt dit jaar een tuinkeu ring in Achterveld. Dne keer per jaar zullen leden van de KMTP de tuinen langs gaan, om ze te beoor delen. In het najaar wordt een klasse ment opgemaakt en volgt een prijs uitreiking. Winnaars worden van tevoren ingelicht en worden uitge nodigd voor de prijsuitreiking. ingezonden Alleen brieven met naam en adres worden in deze rubriek opgenomen Plaatsing van me ningen van lezers wil niet zeg gen dat de redaktie die mening deelt U vraagt zich misschien af, waeirom 'een buitenstaander' zich met de problematiek van Leusden bemoeit. De reden zalikU probe ren uit te leggen. Dit jaar werk ik precies twaalf jaar in Leusden en iedere werkdag kom ik via Stou tenburg, Leusden weer binnen om op het Industrieterrein Prin- cenhof aan het werk te gaan. Daar bij passeer ik steeds de Liniedijk, een verademing in het langzaam verpauperde buitengebied. Tus sen het industrieterrein Princen- hof en de afschuwehjke witte ku bus (Beco) fungeert de Liniedijk als een groene long Als U dan ook nog weet dat ik een fervent liefhebber van wilde plan ten ben, begrijpt U misschien mijn mm beweegredenen om in de pen te klimmen. Dit gebied gaat mij ge woon erg aan het hóurt. Al jaren ge bruik ik mijn middag pauzes om in het gebied tussen de Brugemees- ter de Beaufortweg en het Vallei- kanaal te wandelen en tevens om in het gebied de wilde planten te inventariseren. De Liniedijk is daar steeds een geliefd onderdeel van geweest Hoewel dit gebied altijd verboden is geweest, heb ik toch via contacten met medewer kers van provinciale Waterstaat toestemming gekregen om het ge bied te inventariseren De rijkdom van het stukje rond de Liniedijk op het gebied van de flora en fauna is enorm. Ik zal U proberen een kleine opsomming te geven van wat hier al zo voorkomt. Van de zoogdieren wil ik U noemen de vos, vleermuizen, wezel en moge lijk zelfs dassen Wat betreft de vo gels kun U hier o.a. de sperwer, buizerd, kleine-en bonte specht bewonderen. De verscheiden heid van planten is nog groter. Wat te denken van muskuskruid, dotterbloem, vogel melk en zelfs het ruig viooltje. Het bevreemdt mij dan ook ten zeerste dat de Gemeente Leusden die toch op milieugebied een goede naam heeft, juist dit gebied wil gebruiken voor uitbreiding van haar industrieterrein. Terwijl juist deze Gemeente tot nu tot steeds heeft bewezen dat zulke taaie gebiedjes goed inpasbaar zijn. Bij toeval kwam mij bovendien nog ten oren, dat het boerderijtje tussen de dierenhoeve en het ge deelte van de Liniedijk aan de overzijde van de Horsterweg door de Gemeente zou zijn aangekocht, terwijl men nog met de dieren hoeve in onderhandeling zou zijn. Heeft de Gemeente soms ook nog snode plannen met het Vliet en het andere stuk LiniedijkMaar laat ik mij voorlopig maar beper ken tot het stuk Liniedijk tussen BGC en Beco. Het zou toch eeu wig zonde zijn als dit gebied aan getast zou worden. Zelfs een verla ging van de waterstand door bijv. bemaling kan al funest zijn voor het natte stuk achter de dijk met zijn specifieke waterplanten. Gelukkig voert uw plaatselijke mi lieugroepering het CML volop éik- tie tegen deze plannen via pers en zelfs de regionale zender Utrecht. Leusdenaren geeft het CML de steun die ze verdienen. Hopelijk is het nog niet te laat en is de Ge meente nog voorrede vatbaar. A. v. Dusschoten Folckerusstraat 18 3882 CL Putten LEUSDEN - Een vijftigjarige in woonster van Leusden nam woensdagmiddag, rond kwart over drie, uit een grootwinkelbe drijf op de Hamershof een zwem broek en een badhanddoek mee zonder te betalen. De vrouw werd oeirapi, maar zal met worden vervolgd, omdat het de eerste keer was en de waarde van de gestolen goederen minder dan vijftig gulden bedroeg. Een sigarenhandelaar aan de Hamersveldseweg werd donder dagmorgen bestolen. Een onbe kend gebleven dader nam vijftig strippenkaarten mee, zonder te betalen. De diefstal werd rond 11.00 uur geconstateerd.

Leusder Krant | 1989 | | pagina 11