leusder krant Kinderland wint de sportiviteitsprijs „Guydo is de liefste" Schoolschaak- kampioenen Boete voor rijden zonder rijbewijs leusder krnnt 't Is weer knikkertijd! Auto's doelwit van inbrekers Kantongerecht Amersfoort De rubriek met Leusdens nieuws voor, over en met kinderen van 6 t/m 14 jaar Schoolvoetbalkampioenschappen 1989: Paard favoriet bij Natalie van Lippevelde (17)' WOENSDAG 12 APRIL 1989 plaatselijk nieuws Door Marianne de Valck Landjonker 23, Leusden Tel. 033-946824 Het team van Kinderland, dat op de Schoolvoetbalkampioenschappen bekroond werd met de sportiviteitsphjs. In willekeurige volgorde: Yvon ne Moderman, Freddy Tolboom, Menno van Noordenburg,Bas van Spel len, Jeroen Jansen, Emile Klomp, Maarten Engels, José Mossmk, Thomas van Gaal, Jort Kooyman, Stefan van de Ven, Chns Rijnders, Pascal Klomp, Maddie Hendriks, Machteld van der Meulen, Martin de Vos, Thijs Bokker, Jos Voorburg, Manfred Chang. LEUSDEN - De Kinderlandschool heeft bij de schoolvoetbal- wedstrijden de sportiviteits-prijs gewonnen. De Kinderland- school won in de afgelopen jaren heel wat bekers bij het schoolvoetbal. Ze werden vaak in een paar groepen kampioen, maar de sportiviteitsbeker wonnen ze dit jaar voor het eerst. „En verdiend!", vindt een aantal spelers en speelsters uit ver schillende elftallen. Want ze hebben zich niets van de pesterige opmerkingen van andere scholen aangetrokken. „Kinderland - babyland", is er geroepen. Dat werd door de genoemde spelers pas goed babyachtig gevonden! De Kinderland school heeft vol gens de jury laten zien wat sporti viteit is: zi] lieten de kleedkamer keurig achter, zij zeiden 'sorry' te gen een speler die ze, per ongeluk, tegen de grond geschopt hadden en zij stonden niet te mopperen bij iedere verkeerde beslissing van de scheidsrechter. Dat vond de jury en de voetballers van Kinder land zijn het daar geheel mee eens. Zodra je de Kinderland-basis school binnenkomt, zie je dat deze school voetbal leuk vindt. In het halletje hangen de foto's van win nende teams van een aantal jaren geleden. In de grote hal staan tien tallen bekers. Dit jaar is er één bijgekomen. „Slechts één", zeggen de spelers die een beetje teleurge steld zijn. En dat terwijl er toch flink getramd was. Zowel onder, als na schooltijd onder leiding van leer krachten, vaders en moeders. „Eén héle belangrijke", zeggen de meeste kinderen. DOELPUNT Ze hebben de prijs, volgens Maddy Hendriks, verdiend omdat ze op het veld niet gescholden heb ben op elkaar of op hun medespe lers. En omdat ze ballen die uit gingen altijd terughaalden, wist Jos Voorburg te vertellen. Soms waren ze beter geweest dan ze zelf wisten. José Morsing heeft bijvoorbeeld een doelpunt gemaakt zonder te weten hoe dat precies gebeurd is. Uitblinker was volgens iedereen die het weten kan Yvonne Modderman. „Omdat ze zo ontzettend hard kan lopen en hele goede voorzetten gaf'Yvon ne zit met op voetbal, ze zou het best willen, maar heeft geen tijd. Jammer voor de Leusdense com petitie. Een andere hele goede, waar de andere scholen in komen de jaren ernstig rekening mee die nen te houden, was Thomas van Gaal, de jongste deelnemer van de Kinderland school, maar volgens zesde en achtste jaars „echt steen goed". De jongens, en met nadruk de vele meiden, van Kinderland kijken nu al weer uit naar het vol gend jaar. Dat wordt weer dringen bij het inschrijven want de deelne mers van dit jaar willen weer mee doen. De achtste jaars van nu,ko men volgend jaar misschien kijken, net als dit jaar niet alleen naar hun eigen groep maar naar allemaal. De Kinderland schoolleerlingen zullen de leerlingen van de andere basisscholen eens laten zien wat voor voetballers en voetbalsters het zijn: Net als Ruud Gullit: geen lieverdjes soms, maar wel sportief LEUSDEN - Candy is de naam van de allernieuwste knikker. Ze is bovendien, net als de Meteoor, de Agalico, de Zilver, de Cristal en de Surfing in een extra grote maat gemaakt. De 'super-super-bonk' (of zeg jij 'joekel'?) is 35 milimeter groot. De grootste knikkers tot nu toe waren slechts 30 milimeter groot. Zoals alle kinderen in Nederland t af het eerste mooie weer in maart knikkert iedereen in Leusden van- tot ongeveer eind-april. Daarna bergen de kinderen meestal hun knikkers op tot augustus/septem- ber. De knikkertijd in het najaar duurt meestal korter dan in het voorjaar. Overal in Nederland wordt ongeveer tegelijkertijd ge knikkerd, maar overal anders. Bo vendien hebben knikkers in bijvoorbeeld Rijswijk een andere waarde dan in Leusden. Een 'chinees' is daar bij voorbeeld niets waard, een 'olie' mag alleen mee doen wanneer hij groen is. Dat noemen ze daar een groene sheik. Een blauwe is net als hier een smurf. Overal in Neder land hebben de kinderen hun ei gen regels bij het knikkeren. In het westen wordt meestal op een putje gepiekt. Wie dat niet kan doet mee LEUSDEN - Guydo, de bijna één jaar oude hengst van Natahe van Lippevelde, wandelt graag. Guydo is geboren bij het paardenpension aan de Kanaalweg. Drie dagen na zijn geboorte zag Natalie (17) het veulen, waarvan ze zeker wist dat het voor haar bestemd was. Natahe kwam en komt vaak bij het paar denpension, want ook haar pony was daar te vmden. Maar Natahe werd te groot voor de pony. van daar. Vanaf de eerste dag dat ze Guydo gezien had, ging ze dage- hjks naar de Kanaalweg om Guydo eten te geven, te borstelen en alles te doen wat je moet doen om het een paard naar zijn zin te maken. Toen Guydo zeven maanden oud was mocht hij 'van zijn moeder af en kreeg hij een eigen stal. Dat was het moment waarop Natahe zich echt de trotse eigenaresse van een mooi veulen mocht noemen. Haar ouders betalen de huur van de stal en het voer, maar de rest, mclusief zadel, dekens en tuicfriemen, moet ze van haar zakgeld zien te sparen. Het sparen voor een zadel duurt nog even, want je mag pas op een paard rijden wanneer het drie jaar oud is. Natahe kan voorlopig alleen nog wandelen met Guydo. Paardrijden doet Natahe graag, maai met meer op andermans paarden. Dus rijdt ze voorlopig niet. „Een paard is juist zo leuk omdat je er zoveel dingen mee kunt doen. Verzorgen, wandelen, er mee omgaan, kortom", zegt Natahe die Guydo toevallig wel een heel bijzonder lief paard vindt. „Hij gewoon de hefste en de beste Zonder gekheid. Hij is heel aanhan- kehjk en met snel bang. Jonge paarden zijn dikwijls snel bang. Guydo met. Later, wanneer het mo- gehjk is hem te berijden, ga ik lek ker naar Den Treek of langs het strand met hem. Aan wedstrijden ga ik met meedoen. Daar hou ik met zo van. Voorlopig wandelt Natalie regel matig met Guydo door Leusden. „Aaien mag wel, als de kinderen het maar eerst aan me vragen.Op de foto staat Natahe met Guydo, en de honden: Doesjka, een zes jaar oude bastaard en Dobbe, een dne jaar oude Golden Retriever. Doesjka is van Natahe. Beide honden zijn net als Guydo 'smds altijd' bij Natahe. Wil jij volgende keer met je huis dier in de krant? Bel dan met Marianne de Valck, telefoon 946824. LEUSDEN - Meer dan honderd kinderen deden in Leusden mee met de schoolschaak-kampioenschappen van 1989. In iedere leergroep werd tenslotte eén kind uitgeroepen tot kampioen. Jeroen van Wijk, zeven jaar oud, werd de jongste kampioen van de vierde groepers. Daniel Elzas, negen jaar, is de kampioen van de vijfde groepers. Jon Shatat, die kampioen werd van de zesde groepers, is ook negen jaar. Marx Verrips is de tienjarige kampioen van groep 7 en Rogier Fonteyn de elf jarige kam pioen van de achtste jaars in Leusden. Alle kampioenen zitten op ver schillende scholen. Bijna alle scho len hebben hun kampioenen ge huldigd tijdens een weeksluiting of een weekopening. Slechts een en kele school is helemaal vergeten hoe belangrijk zo'n schaakkam pioenschap is. De schakers hebben tenslotte hard gestreden en heel wat partijen moeten winnen om als allerbeste te worden uitgeroepen. Sommige schakers hebben een beetje het gevoel dat de voetbalkampioenen meer aandacht kregen. Misschien leek dat alleen maar zo, omdat zo'n elftal natuurlijk aangemoedigd is en ze met elkaar snel een hoop kabaal maken. Terwijl schaken juist een sport is die in alle rust gespeeld moet worden. Je moet het spel goed snappen om een enthou siast toeschouwer te kunnen zijn en dan mag je nog niet juichen. De geleverde prestatie, zeker zonder veel aanmoediging van suppurters, is minstens zo waardevol. Vandaar dat de Leusder Krant jr. even met de kampioenen gesproken heeft. Bijna alle schaakkampioenen zijn lid van de schaakvereniging in Leusden. Slechts twee niet. Rogier Fonteyn is wel lid geweest, maar had last van de rook van de grote schakers die aan het einde van het junioruurtje binnenkomen. Mare Verrips overweegt om lid te wor den van de schaakclub. Alle kam pioenen zeggen dat op de schaak club niet zo enorm veel bijleren maar komen omdat ze het leuk vin den om met andere kinderen te schaken. Dat is gezelliger dan te gen de computer thuis, en weer eens wat anders dan schaken te gen je vader, broer of zus van wie je wel weet of die beter of minder goed is als jij. Natuurlijk leren ze op de club wel een heleboel trucjes en worden ze via de club ingeschre ven bij allerlei tournooien. Jon Sha tat bijvoorbeeld werd onlangs kampioen van de regio Utrecht en deed ook mee met landelijke jeugdkampioenschappen. De uit slagen van deze laatste weds nog niet bekend. Tijdens de schoolkain; schappen kregen ze te maks behoorlijke sterke tege; Jon en Jeroen hadden zete de finale, een beetje getran gier Fonteyn kon op zijn scl Wegwijzer, met zijn te; oefenen op de speciaal d; aangeschafte speelborden, school-schaakkampioenen zogenaamde 'herdersm; trek, een trucje om snel zetten. Jon heeft tijdens de den af en toe 'aftrekschai speeld. „Dan zet je een sta je schaak en val je ra ander stuk dodelijk aan", uit. Alle kampioenen kregene ker en een oorkonde die ze houden. Voor Marc was vierde beker die hij de schaakwedstrijden won. Vc mél, die voor de tweede ki deed, was het de tweede Jon kan ze al niet meer t< halve Marc, die zich volgf met de brugklassers zal gaan meten, willen alle volgend jaar weer mee d< 't was wel leuk. Laat ze maa:J ven, die jongens! voor 'spek en bonen'. In het noor den van het land wordt dikwijls met knikkers gegooid naar putjes of klompen. In het oosten gooien de kinderen, terwijl ze zitten, naar rij en of bergjes knikkers. In het zuiden van Nederland stuiteren de kinderen vaak met een knikker, een andere - of veel andere - knik kers weg. In het midden van het land, en dus in Leusden, spelen de meeste kinderen zoals in het wes ten en in het zuiden. De spelletjes verschillen vaak per school, ja, zelfs per klas. Maar overal in Ne derland zijn de meuwste knikkers het meeste waard. Meestal een paar miljoen, soms vijftig tegels. De allernieuwste kiukkd ben een zogenaamd 'ïreséj Ze hebben daardoor eenb vallende kleur. Het lijkt wél onder de oppervlakte van^| weegt. Om uren naar te k" AMERSFOORT - Het is voor een politieagent meestal heel wat makkelijker om een overtreding te constateren dan voor een boswachter. De kans om in het vrije veld ongezien weg te komen is groot. De lieden die verboden jacht- of ruiterpartijen op hun geweten hebben, weten dat en zijn zeer bedreven in het vinden van verklaringen en uitvluchten waarom ze zich ergens toevallig bevinden. Op heterdaad betrappen is voor een bos wachter de enige manier om aan bewijs te komen, want met alleen gegronde vermoedens gaat zijn verdachte vrij-uit en hulpmiddelen als radarcontrole zoals zijn collega's die hebben, bezit hij niet. Vandaar dat een boswachter vaak genoodzaakt is om uren in onge makkelijke dekking door te bren gen om voldoende bewijs te ver zamelen om datgene aan te tonen wat hij al maanden geweten heeft Op die mamer ontstaan er de no dige vete's, waarbij partijen elkaar als vijanden beloeren en als het uiteindelijk een strafzaak wordt, dan is de hele voor-geschiedenis van een Dik Trom-achtige sfeer Zo stond op de strafzitting van 6 april een ruiter uit Harskamp te recht, die ontkende op een verbo den ruiterpad te hebben gereden. Volgens de boswachter, die als getuige a charge optrad, had zijn slachtoffer de nare gewoonte om er altijd tijdig vandoor te gaan en daarom had hij op die bewuste zondag met een verrekijker in het Kootwijkerzand post gevat. „Als u dan zo zeker bent van uw zaak, waarom moet u dan later naar mijn huis bellen om vragen te stellen?" informeerde de jeug dige ruiter met de houding van een groot-grondbezitter, die het spijt dat de Franse revolutie ooit een eind aan zijn privileges ge maakt heeft. Zijn vader had de boswachter telefomsch te woord gestaan „Ze zijn geen vrienden van elkaar, de boswachter is niet zo geliefd", deelde deze op de zit ting ten overvloede mee. Hij ver klaarde onder ede dat de rijlaar zen van zijn zoon tijdens het tele foongesprek gewoon in de schuur stonden „Dat zegt me niks", vond de offi cier koeltjes. „Dat gesprek was een paar uur later en toen zal hij inmiddels wel weer thuis geweest zijn. En vragen stellen is voor ie dere verbalisant een normaal en verplicht onderdeel van de proce dure. Zo mogelijk aanhouding ter plekke en anders later thuis". Hij eiste 100,-boete Verdachte was verontwaardigd. „Vandaag heeft hij me op een paard gezien, morgen met een hert op de schouders" „Pas op je woorden. Je beschuldigt de bos wachter van meineed", waar schuwde de kantonrechter, Mr De Klerk. Hij verklaarde geen en kele twijfel te hebben t.a.v. het be wijs en veroordeelde tot 50,- Dat had het voordeel dat hoger beroep niet mogelijk is, wat het Justitiële apparaat waarschijnlijk een boel werk spaart Uit ergernis overwoog verdachte om dan maar in cassatie te gaan, maar vader legde zijn zoon uit dat de Hoge Raad zich slechts met vormfouten bemoeit en met met de inhoud, zo dat die manoeuvre in dit geval weinig kans op succes bood „Betaal toch gewoon jochie", was zijn gezonde advies. VLUCHTSTROOK Over de vluchtstrook njden als de snelweg verstopt zit: een ieder be kend en ergerlijk verschijnsel „Ik moest 50 meter verderop de afslag hebben en dacht er goed aan te doen om de file niet onno dig langer te maken", sprak ver dachte braaf „U bedoelt: u wilde met langer wachten", corrigeerde de officier „Het doet er natuurlijk niets toe wat uw redenen zijn. U kunt best een eind verderop de oprit weer nemen en zo een stuk verdiend hebben. Het blijft hinderlijk en verboden: 150,-". Gezien het brandschone verleden van ver dachte en „het ontbreken van echt kwade bedoelingen" maakte de kantonrechter er 100,-van. Iemand had op de Zuidsingel in Amersfoort zonder rijbewijs gere den en vervolgens de macht over het stuur verloren, waardoor hij te gen het hek van een brug was ge botst. Misschien veroorzaakt door het feit dat iemand voor hem plot seling afremde om te parkeren, maar „je moet nu eenmaal altijd afstand bewaren", zoals de officier opmerkte. Het feit dat hij al eerder veroordeeld was voor het njden zonder rijbewijs deed zijn image ook geen goed. „En er ligt ook nog een zelfde veroordeling op het bureau op me te wachten", biechtte hij eerlijk op De brugleu ning kostte hem 2.700,-. „Ik zal het echt nooit meer doen", ver zuchtte hij. Hij werd schappelijk behandeld. Voor het verkeer in gevaar brengen 100,- boete, voor het rijden zonder njbewijs eveneens 100,- boete en 2 we ken voorwaardelijke hechtenis met een proeftijd van 2 jaar. „En doe je het nou nog een keer, dan kun je er gif op innemen dat die gevangenisstraf ook wordt uit gevoerd", was de laatste waar schuwing. LEUSDEN - Een bewoner van een woning aan de Bottelroos consta teerde woensdagmorgen rond 7.30 uur dat onbekenden hadden getracht in zijn auto in te breken. Er waren pogingen ondernomen het slot te forceren. De pogingen bleven vruchteloos, maar het slot en de deurklink werden vernield. De eigenaar van de auto zit met een schadepost van circa vijf honderd gulden. Uit een auto, die geparkeerd stond aan de Prins Hendnklaan, werd m de nacht van dinsdag op woensdag een radio/cassette recorder weggenomen. De dieven forceerden het slot van de wagen om binnen te komen. De waarde van de autoradio bedraagt vijfhon- 1 derd gulden. Het slot van de auto werd vernield. De inbraak moet tussen 23.00 uur en 8.45 uur de volgende^ gepleegd. Uit een auto, die gep* stond aan de Barbeel werd^ nacht van woensdag op d een radio/cassetterecorde portemonnee weggenom portemonnee, die in W| boardkastje lag, zaten el» gulden en honderd Duitse fljj De dief sloeg een zijruit inC nen te komen. De spultël eigendom van LeusdenaatJ Een 44-jarige inwonen- warden miste donderdag. bezoek aan hotel Den 1 njbewijs en kentekent^ papieren werden uit zijn a- genomen. De inbrekerij een ruit m om binnen te V namen een polstas. waan»! pieren zaten, mee. de inb&w tussen 13.00 uur en 16.453

Leusder Krant | 1989 | | pagina 12