c Ank Küh neemt afscheid van wedstrijdsport I Trainerswissel bij LEOS-dames Avanti zonder hoofdbestuur leussier krant LHV bekert verder Volleybal en watersport bepalen het leven van actieve Leusdense Het bad in de Euro woningen is ideaal voor het geven van zwemlessen"... Die kans wilde ik niet missen, dus stelde ik mij beschikbaar"... i Ad van Woensel vertrekt „.„De jeugd moet je blijven begeleiden en stimuleren"., Afscheid wedstrijd Ank Küh S: WOENSDAG 12 APRIL 1989 LEUSDEN - In het huis van mevrouw Ank Küh staan, liggen, zitten en hangen 432 kikkers. Het zijn allemaal miniatuurtjes - wel te verstaan, geen opgezette dieren dus. Ze zijn van steen, hout, metaal of welke andere samenstelling dan ook en ze ko men uit alle delen van de wereld. Het gaat in dit geval vanzelfsprekend om een hobby, een bij zondere verzameling, waartoe ook een uitermate fraai wand kleed behoort, een prachtig exemplaar kunstnaaldwerk, voor stellende - wat zou men denken - een vriendelijk ogende kik vors. Het kleed is een artistiek werkstuk, vervaardigd door de moeder van Ank Küh en die beschouwt en koestert het terecht als een kostbaar pronkstuk. Ank Kuh houdt de actieve wedstrijdsport bij LEOS voor gezien. Dit weekeinde komt zij voor het laatst voor haar team, het negende, uit. Voor die kikkers evenwel waren wij deze middag niet gekomen in de woning op Mariënhove, waar de blik tijdens het gesprek regel matig glijdt in de richting van het wijde landschap aan de achterge vel met verlengd uitzicht op de Schoolsteegbosjes, waarvan de gastvrouw weet te melden, dat daar regelmatig reeën, hazen en konijnen, alsmede een keur van fraai gevogelte in beeld menen te moeten komen. Toch hebben de kikkers mdirekt een duidelijke lijn naar de sport- loopbaan van Ank Küh. Aanlei ding om over dat laatste met haar te praten is het feit, dat zij aan het einde van deze week een streep zet onder haar langdurige carrière van speelster in competitiever band van de volleybalvereniging LEOS. Sport heeft in belangrijke mate het leven beheerst van Ank Küh, die haar liefde en belangstelling voor het water en de watersport letter lijk jarenlang zag weerspiegeld in de zwem- en polosport. In haar jeugdjaren was zij lid van de Haagse vereniging ZLAN, een af korting die staat voor de naam „Zwemmen is altijd nuttig". Ank kwam regelmatig uit in wedstrij den op de 100, 200 en 400 meter borst crawl en bracht het tot de re gionale selektie. Vooralsnog heeft dat allemaal ui teraard nog weinig te maken met de Leusdense volleybalver eniging LEOS. Maar de zwem- en polocarrière van Ank Küh zou uit eindelijk wel leiden tot de rol, die zij later zou vervullen in het jonge leven van een zeer groot aantal Leusdense kinderen, die het aan diezelfde Ank Küh te danken heb ben, dat zij nu zoveel jaren later naar hartelust kunnen zwemmen, hetzij recreatief, hetzij via de wed strijdsport in hun vereniging ook al is het om en nabij de vijftien jaar geleden. AKTIEF Verhuizing van de Eurowoningen naar een andere behuizing in de gemeente bracht Ank Küh tot het bedrijven van andere aktiviteiten. „Mijn vier kinderen hadden alle maal gekozen voor de volleybal- sport. Ze deden het allen met groot enthousiasme, maar vooral ook met veel plezier. Ze hebben mijzelf geïnspireerd om mij ook daarmee te gaan bemoeien. Daarom ben ik van de gedachte uitgegaan dat ik zou moeten kun nen meepraten met mijn kinderen als ze het over hun sport hadden. Maar ook omgekeerd. Volleybal? Oké, maar dan moet ik er ook zelf aktief bij zijn betrokken." van prijsvraag uitgeschij uiteindelijk werd gekozen naam LEOS, wat zoveel wi als 'Leusden En OmStrekft Ank Küh kan zeggen aani van LEOS te hebben gesij vankelijk dus bij het tot Tmpala'77', maar daarna speelster én als bestuus naris Bijna tien jaar, tot zij niet alleen secretaris, wedstrijdsecretaris. Toe als enthousiast sporter men, polo - destijds zeil om aktief aan de weds; deel te nemen vroeg aj toenmalige trainer: „Wat zou ik het echt nog kt ren?" Ze wilde en vrc< maand proeftijd en bleek staat in het term te kuna draaien. OUDERS Ank Küh stopt met de Honderden kinderen hebben in de loop der jaren in het plan Roozendaal zwemles gehad van Ank Küh. SURINAME Van Garderen, die als centralist bij een taxi-bedrijf werkt, trainer van de dames van Brezan/SSS. Hij pro moveerde daarmee naar de twee de divisie, waaruit ze later ook weer degradeerden. Van Gerderen hoopt natuurlijk van harte dat LEOS degradatie nog zal ontlopen, om de draad op twee de divisieniveau te kunnen oppak ken. LEUSDEN - Voor Ad van Woen sel zit het er na dit seizoen op: hij zal niet langer de volleybaldames van LEOS trainen. Vanwege een op handen zijnde overplaatsing in ver band met zijn dagelijks werk, stopt hij voorlopig met zijn werkzaamhe den als trainer/coach. Hij wüde ei genlijk al stoppen na afloop van het vorige seizoen, maar na het beha len van het kampioenschap besloot hij nog een seizoen te blijven. In november lichtte Van Woensel het bestuur van LEOS dat hij aan het eind van het seizoen zou opstap pen, zodat het bestuur voldoende tijd zou hebben uit te kijken naar een nieuwe trainer. De 50-jarige trainer uit Ermelo heeft vier seizoe nen met, naar eigen zeggen, zeer veel plezier bij LEOS gewerkt. „Ik heb het erg naar mijn zin gehad. Ik heb dan ook met een fijne groep meiden gewerkt." Evert van Garderen wordt de op volger van Ad van Woensel. De 33-jarige trainer is zelf jarenlang spelverdeler bij Renswouw ge weest dat toen m de promotieklas se speelde. De afgelopen twee jaar heeft hij als hulptrainer gewerkt bij de eredivisieclub Brezan/SSS (he ren) uit Bameveld. Daarvoor was ACHTERVELD - Sinds de laatste ledenvergadering zit de grootste sportvereniging van Achterveld Avanti zonder voor zitter en penningmeester. Deze zijn deze vergadering afgetre den Voorzitter Ronald van der Lubbe en penningmeester Kees Voor burg hielden het na een periode van drie jaar voor gezien. Niet om dat het niet gezellig was bij de ver eniging, maar omdat studie, werk en het gezinsleven voor beiden meer tijd kostten. Avanti is een bloeiende sportver eniging met ongeveer 400 leden, die de mogelijkheid hebben om of aan gymnastiek, volleybal, ten- rus of judo deel te nemen. Iedere afdeling heeft zijn eigen sectiebe- stuur. Deze sectiebesturen beslis sen in grote lijnen zelf het wel en wee van hun sectie, maar de alge mene beleidsbeslissingen wor den in nauw overleg met het da gelijks bestuur genomen. Het dagelijks bestuur bestaat uit voorzitter Van der Lubbe, secreta ris Erik van Hamersveld en Voor burg penningmeester. Bij "het hoofdbestuur" is op dit moment zeer dringend behoefte aan een voorzitter en penning meester. Men had gehoopt dat tij dens de vergadering twee nieuwe bestuursleden uit de leden te kun nen kiezen. Dit bleek helaas niet mogelijk Dit betekent dat de afge treden voorzitter Van der Lubbe ad intenm aan zal blijven tot uiter lijk eind augustus, maar dat men nu wel zonder penningmeester functioneert. Indien dus op korte termijn een oplossing niet voorhanden is zal men zich binnen de al 18 jaar be staande gezonde vereniging moe ten beraden hoe en of de toe komst met vertrouwen tegemoet gezien kan worden. Ronald van der Lubbe treedt terug als voorzitter van omnivereniging Avanti. Opvolgers hebben zich echter nog met aangediend. Hopelijk zal men snel een ander bestuur kunnen kiezen in de in verband met een statutaire wijzi ging te beleggen tweede leden vergadering op donderdag 13 april. LEUSDEN - De dameshand ballers van LHV hebben de tweede ronde van het afde lingsbekertoernooi bereikt. De Leusdenaren bleven op vreemde bodem Nieuwegein met 8-10 de baas. Onder er barmelijke weersomstandig heden, die een goede pot handbal bij voorbaat onmo gelijk maakte, hadden de be zoekers uit Leusden aan veertig minuten geconcen treerd spel voldoende om Nieuwegein de hielen te la ten zien. Via 2-2 liepen de volgelingen van trainer/ coach Theo Geerding uit naar 2-5, een stand waarmee ook de rust werd bereikt. Na de pauze openden de Leusdenaren zeer sterk en met vier snelle treffers leek het pleit voortijdig beslecht: 2-9. Nieuwegein, in de zaal competitie dit seizoen de be langrijkste concurrent van de LHV-ers, maakte echter dankbaar gebruik van verf lauwende concentratie bij de Leusdenaren, waardoor de ploeg een paar minuten voor tijd bij 8-9 de aansluiting her vond. Op dat moment scoorde Car la Mossel een belangrij ke treffer voor LHV, waarna de bezoekers de hectische slotfase zonder verdere kleerscheuren overleefden. Doelpuntenmakers LHV: An- ja Douma (4x), Ria Meye- rink (2x), Jeannette Kole, Carla Mossel, Petra van der Heyden. Ank Küh, evenals haar man gebo ren en getogen in Indonesië, kwam aan het einde van de jaren vijftig naar Nederland, maar ver huisde nadien vnj spoedig naar Suriname. Het gezin verbleef daar I elf jaar, alhoewel het aanvankelijk j slechts voor één of twee jaar zou worden uitgezonden. Ank: „Dat gaat immers vaak zo; de omstandigheden leiden tot een langer dienstverband. Daar in Su riname heb ik ook een cursus ge volgd tot zwemonderwijzeres. Ik spreek met opzet van een cursus, want ik ben niet officieel gedipli- meerd". In het begin van de jaren zeventig, toen de Eurowomngen in het plan Roozendaal werden gerealiseerd, vestigde het gezin Küh zich in Leusden. Belangrijke trekpleisters vormden uiteraard de aanwezig heid in het park van de tennis baan, maar vooral het zwembad. Ank Küh behoefde met lang na te denken toen in de Leusder Krant j een oproep werd gedaan voor mensen, die zich beschikbaar wil- den stellen voor het geven van zwemlessen. Ank Küh: „Ik was na tuurlijk onmiddellijk 'in'. Een I zwembad naast de deur en de mo- gelijkheid om daar kinderen te le ren zwemmen Die kans wilde ik niet missen en dus stelde ik mij beschikbaar". IDEAAL BAD In het kleine, gerieflijke zwembad van het plan Roozendaal. officieel bekend als de Groenstichting, j waarbij de bewoners van 475 wo- j mngen zijn aangesloten, toog de I energieke zwemlerares Ank Küh j aan de slag. „Ik heb het zeven jaar lang gedaan met het grootste ple zier. Ik moet dan ook zeggen dat j het bad van de Eurowoningen een ideaal bad is voor het geven van j zwemlessen. Door de afmetingen I van het bad kunnen de kinderen I de lengte overzien. Het is een I ideaal instructiebad Een betere I accommodatie kan iemand, die jonge kinderen moet lesgeven, I zich nauwelijks indenken". J Dat Ank Küh zich ten volle en op intensieve wijze persoonlijk heeft I bezig gehouden met de kinderen, die in hun jongste levensjaren aan haar werden toevertrouwd, moge blijken uit het feit, dat zij na al die I jaren - zelfs de kleinsten uit de aan- vangsperiode 1973-1974 - nog de I meeste namen kent van de jon gens en meisjes, die de allereer- ste zwemslagen bij haar hebben geleerd I Zeven seizoenen lang stond zij in I en langs het kinderbad om de kin deren zoals zij het noemt 'water- vnj' te maken, zonder angst te be ginnen aan de zwemlessen dus om daarna met succes aan de echte lessen te beginnen. Hoe veel Eurowoning-kinderen ze on der haar hoede heeft gehad9 Ank Küh- „Van 1973 tot 1980 zijn er dat gemiddeld per seizoen zo'n dertig tot veertig geweest. Dus het zijn er zo'n tweehonderdvijftig tot driehonderd geweest". Volgende vraag van haar kant: „En hoe is het dan nog met die jongen (volgt naam) en met haar (volgt naam). Ank Küh heeft een ingebouwd computertje waar het haar vroegere pupillen betreft, En Ank Küh wérd er bij betrok ken. De omnivereniging Impala verenigde onder haar paraplu in de jaren zeventig de gymnasüek, het handballen en het volleybal. De handballers haakten af en vormden de thans florerende ver eniging LHV, waarvan de dames kortelings zaalkampioen werden, maar bovendien duidelijke aan spraak lijken te maken op de titel op het veld. In 1977 ontstond ook bij de volleyballers van Impala de wens om zich zelfstandig te ma ken. Er vormde zich een groep, bestaande uit jeugdtrainer Piet van Roozendaal, Roos van der Doe en Ank Küh, bijgestaan door Jan Zeeman, die de eerste voorzitter zou worden van.de nieuwe ver eniging LEOS. NIEUWE NAAM De afgescheiden volleybal groep ondervond uiteraard bij het hoofd bestuur van Impala niet al te grote sympathie en medewerking, maar uiteindelijk werd akkoord gegaan met het voorstel van de vnj sterke groep om te komen tot een afsplit sing. Zo'n negentig leden gingen mee met het voorstel om te komen tot de volleybalvereniging Tm pala'77'. Die naam zou de nieuwe vereniging maar een jaar kunnen en mogen dragen, om verwarring te voorkomen met de oude moe dervereniging moest een andere naam worden gekozen. Een nieuwe naam - een nieuw pro bleem voor de jonge club. Hoe gaat dat dan? Er wordt een soort sport, dat wil zeggen da: langer competitiewe/ gaat spelen. Maar ze laatlf in de steek. In de eers blijft zij recreatief volleyt* daarnaast zal zij doorgaan; werk, dat zij al jaren doetl chen van een team van meisjes van ongeveer zes; waarmee ze al jaren bezigi zij zal blijven motiveren oc te bereiken. „En het gaat me niet allee; meisjes", aldus Ank Küh., ook ontzettend belangrijk ouders te motiveren. Zij begrijpen hoe belangrijk voor hun kinderen om gezamenlijk te bedrijven er veel, die daarvën gee hebben. Ik wil daaraan meewerken". COACHEN Ank Küh wü nog één ding kelijk kwijt. Haar hart lag nog altijd bij het werk van de jeugd. „Wat ik vroege: daan bij het lesgeven voc deren van de Eurowomr;: beer ik nu te doen bij de >3 van LEOS. Ik ga nu stop? het aktief spelen van wees Dat had ik eigenlijk al va willen doen, maar ik heb t overhalen om nog een jaa- gaan. Ze wilden nog gr: bruikmaken van mijn rout: wedstrijdervaring. Ik ben; een jaar bij het team gebli dat is wellicht goed vooie talentvolle jonge vrouwe: van ik zeker weet dat ze n der, veel hogerop kurci men". Gaat Ank Küh verlore: LEOS? „Nee hoor, ik wilgn ven. Niet alleen als rekrei leybalster - dat kan ik toch ten, want daarvoor vind ücl veel te leuk - maar ook o" lui te blijven coachen. jeugd, dat kan ik niet vaak! herhalen, is in elke takr- zo belangrijk, die moet je begeleiden en stimuleren' Het kleine zwembad van de Groenstichting is naar de mening van me vrouw Kuh vanwege zijn afmetmgen een ideaal instructiebad voor kleine kinderen. LEUSDEN - Vrijdag H aanstaande speelt Ank in de sporthal Midliï Amersfoort tegen V' haar laatste officiële c& titiewedstrijd voor LEtë komt uit in het negeni mesteam, dat in de a klasse speelt. Ank heeft nooit in de b« regionen van de Len^ volleybalvereniging speeld. Ze heeft dat ook' geambieerd; het ga*1 om het plezier van be" Daarom blijft ze ook r# tief spelen in de veretui die zij met anderen zelf' mogen oprichten. Tegen het Amersfoort#' kei neemt Ank Küh, di«' vier kinderen, twee t en twee jongens, in <k leybalsport zag groot ff en inmiddels zelf <1 der is geworden, van de wedstrijdsport- van een écht afscheid is" lopig nog geen sprake- ei P

Leusder Krant | 1989 | | pagina 16