Zwem mee voor Unicef Welke gidsen over gebruikte auto's en nieuwe caravans Consument centraal bij nieuw machtigingssysteem banken Kopen met 't koppie Lezing NBPV Nieuw boekje over eten voor aanstaande moeclf Aanrijding Ruit vernield Inbraak Historische expositie leusdei" kni—ifc Menulijn Er op uit Michelin zakspannings- en montagetabel vernieuwd Ruzie tussen automobilisten Nieuwe brochure De Boer Auto-inbraken Geld gestolen Vergadering UW Lichtbak kapot na doorrijden Evangelische gemeenschap Auto gestolen WOENSDAG 12 APRIL 1989 plaatselijk nieuws Niemand hoeft voortaan nog een minuut langer te piekeren wat hij of zij vandaag nu weer eens zal koken. Het nummer 06-32032700 van het Voorlichtingsbureau voor de Voeding geeft daar met het Menu van de Dag a la minute een antwoord op Het nieuwe nummer wordt op 30 maart op de Huishoudbeurs in eebruik genomen en zal 24 uur per etmaal te bereiken zijn. De bezoe ker van de beurs (die tot en met 9 april duurt) kan het Menu van de Dag daar bij het adviescentrum voor de consument, standnummer 857, beluisteren Wie het 06-num- mer draait krijgt het recept voor een lekker en gezond menu met een hoofdgerecht en een voor- of nagerecht. Er wordt bij verteld hoe het bereid kan worden. Het Menu van de Dag is geba seerd op de Maaltijdschijf: alles wat een mens in een maaltijd nodig heeft zit er dus in. Dure en moeilijk te verkrijgen ingrediënten worden vermeden Met het seizoen wordt uiteraard rekening gehouden. Na het recept krijgt de toehoorder het menu van de volgende dag te ho ren, zodat hij of zij daar met het boodschappen doen rekening mee kan houden. Het Voorlichtingsbureau voor de Voeding heeft al zeven jaar er varing met het Menu van de Dag. Het nummer 06-32032700 (50 cent per minuut) vervangt het oude telefoonnummer, dat slechts gedu rende twaalf uur per dag te berei ken was. Voor velen blijkt de lijn een uitkomst. Zowel voor wie ie dere dag belt („ik ben af van een dagelijks weerkerend lastig pro bleem en we eten gevarieerder dan ooit") als voor wie eens een dag niets verzinnen kan. Uit de recepten voor de Menulijn heeft het Voorlichtingsbureau voor de Voeding eveneens een boek sa mengesteld In Menu van de dag zijn de menu's van één jaar bijeen gebracht. Over de aanschaf van een ge bruikte auto wordt nog steeds door veel consumenten te lichtvaardig gedacht. Dat is onverstandig, want met de aanschaf van een gebruikte auto is vaak veel geld gemoeid Daarnaast loopt men de kans zich op de weg te begeven met een wrak dat een gevaar is voor de bestuur der en de andere weggebruikers. Is het kiezen en kopen van een goede gebruikte auto dan zo'n ingewik kelde zaak? Niet voor wie de on langs verschenen WELKE-gids Ge bruikte Auto's doorleest. Natuurlijk, aan het kopen van een gebruikte auto zitten meer risi co's verbonden dan aan de aan schaf van een nieuw exemplaar. Maar wie zijn auto koopt bij een betrouwbare dealer die bij de auto een BOVAG- of vergelijkbare garantie geeft, verkleint de kans op problemen aanzienlijk. Koopt u van een particulier, dan ligt de zaak wat gecompliceerder. U weet vaak niet hoe de vorige eigenaar met zijn of haar vervoermiddel is om gesprongen, de motor kan slecht zijn, de auto kan schade hebben gehad of misschien is de „particu lier" wel een handelaar. Kenteken en onderhoudsboek- jes kunnen een heel aardig inzicht geven in het verleden van de auto. Kijk op het kenteken of de auto recentelijk van eigenaar is gewis seld. Is dat het geval, dan hebt u waarschijnlijk niet met een parti culier maar met een verkapte han delaar te maken. Ook de onder- houdsboekjes maken veel duide lijk. Heeft de wagen regelmatig zijn onderhoudsbeurten gehad? Welke >l«'l*li«'ll «'II l»t*if/«'ii viinaf l!MM lol luMlni onderdelen zijn vervangen? Kijk ook kritisch naar de lak; bobbeltjes duiden op roest, kleurverschil geeft meestal aan dat de auto schade heeft gehad. Denkt u dat de auto is overgespoten, dan kunt u dit vaak controleren aan de raamrubbers. Zit daar verf op of zit er een andere kleur onder, dan is de auto overge spoten en heeft mogelijk een forse schade gehad. Maar voor u gaat kijken naar de auto van uw keuze, is een inzicht in de prijs natuurlijk heel belangrijk. Het geeft bij het onderhandelen met de verkoper een prettig gevoel te weten wat een bepaald type auto van een bepaald jaar mag kosten. Daarom is in deze WELKE-gids veel plaats ingeruimd voor richt prijzen van vrijwel alle gebruikte auto's tussen 1984 en nu. Daar naast is per merk aangegeven wat de sterke en zwakke punten zijn van de diverse typen. In deze uitga ve verder aandacht voor verzeke ringen, autokosten, accessoires en de APK-keuring Kortom, een on misbare leidraad voor iedereen die de aanschaf van een gebruikte auto overweegt. De WELKE-gids Ge bruikte Auto's verschijnt elk half jaar en is verkrijgbaar in de tijd- schriftenhandel voor 4,95. NIEUWE GENERATIE CARA VANS Kamperen betekent kiezen voor vrijheid, kiezen om te gaan en te staan waar je wilt. Toch besluiten jaarlijks nog vele Nederlanders toch maar een hotelvakantie te boeken Als reden wordt vaak ge noemd dat het in een caravan of vouwwagen maar primitief vakan- tievieren is. Wie de onlangs ver schenen WELKE-gids Caravans en Tenten doorbladert, merkt echter al snel dat een kampeervakantie niet primitief hoeft te zijn. De nieu we generatie vouwwagens en - vooral - caravans kenmerkt zich door luxe en doordachte interieurs. Het luxe van de nieuwe genera tie caravans is vooral terug te vin den in verbeterde banken, comfor tabele slaapplaatsen en een com plete keuken met ijskast en warm en koud stromend water. Vaak is het de constructeurs ook nog ge lukt een badkamer te installeren, met wasbak, douche en toilet Ook over de vorm van een caravan wordt veel nagedacht. Windtun- nelproeven zijn bij de constructie van een nieuw model geen uitzon dering meer. De nieuwe generatie caravans is dan ook beter ge stroomlijnd, ligt beter op de weg en is beter bestand tegen lage tempe raturen. De prijs voor een caravan die al deze eigenschappen bezit ligt wel boven de 15.000,-. Maar naast de aanschafprijs is ook het kostenpakket van een vakantie met tent, vouwwagen of caravan belangrijk. Om inzicht te geven in die kosten heeft WELKE vier gezinnen gevolgd op een reis naar de Ossiacher See in Oosten rijk. Gezin 1 ging op pad met een kleine auto en een bungalowtent. gezin 2 had een grotere auto en een aanhanger met twee tenten, gezin 3 koppelde een vouwwagen achter de auto en gezin 4 nam een luxe caravan mee. Alle kosten werden genoteerd: aanschaf materiaal, benzineverbruik, eten, tolgelden en de kosten voor verblijf op de camping. Verder in deze WELKE-gids aandacht voor rijden met auto en aanhanger, het belang van goed onderhoud van tent, vouwwagen en caravan en veel informatie over aanschaf en gebruik van deze vakantieonderkomens. Ook win terkamperen met de caravan komt hierin uitgebreid aan de orde. Een groeiend aantal wintersporters neemt de caravan mee naar het ski-oord. Voor een eerste oriënta tie over de aanschaf van een cara van of vouwwagen zijn ook in deze WELKE-gids weer uitgebreide pro- duktoverzichten opgenomen, met gegevens en prijzen. De nieuwe WELKE-gids Cara vans en Tenten is verkrijgbaar in de tijdschriftenwinkel en kost 4,95. De gezamenlijke, bij de BankGi- roCentrale aangesloten, banken in Nederland introduceren op 1 april 1989 een nieuw machtigingssys teem. Dit systeem maakt het voor de consument een stuk overzichte lijker en eenvoudiger om een machtiging af te geven. De kern van het nieuwe systeem bestaat uit drie gekleurde kaarten, die via banken en incassanten aan de consumenten ter beschikking worden gesteld. Op die kaarten is heel duidelijk de functie vermeld, die ook nog eens wordt onder streept door de kleur. De groene 'kaart is bestemd voor hel afgeven van een machtiging. De gele voor het realiseren van een onmiddellij ke terugboeking van een bedrag, dat op basis van een machtiging van een rekening is afgeschreven en waarmee de consument het niet eens is De rode kaart is voor het stopzetten van de machtiging. De vierde kaart, een witte, geeft aan vullende informatie. Onderzoek Uit onderzoek is gebleken dat de bereidheid om een machtiging af te geven er wel is, maar dat de consu ment de mogelijkheden en de on mogelijkheden van machtigen on voldoende kent en daardoor vaak het gevoel kreeg dat hij bij het afge ven van een machtiging niet langer meer „baas is in eigen portemon nee." Bij het nieuwe machtigings systeem zijn deze knelpunten op gelost: het is duidelijker en over zichtelijker en toont de consument dat hij altijd kan ingrijpen. Consument centraal In het nieuwe systeem staat de consument centraal. Alles draait om de door hem af te geven mach tiging. Bijvoorbeeld voor het beta len van de huur, de aflossing van een lening of de betaling van een abonnement of lidmaatschap van een vereniging Maar ook voor het betalen van gas, water en licht, de telefoon, verzekeringspremies. Op dit moment vindt één op de vier girale betalingen via de banken plaats op basis van een machtiging. Er zijn folders en brochures ont wikkeld, die informatie verschaf fen over het nieuwe machtigings systeem, zowel richting consument als richting incassant. Mr. G. F. H. Miiller, wethouder Sportzaken van Rotterdam gaf on der ruime belangstelling van zwemmend Nederland in zwempa radijs „Tropicana" het startschot voor de actie „Zwem mee voor Unicef". Tijdens de feestelijke ope ningsmanifestatie zwommen pro minente Nederlanders waaronder Mariska van Kolck, Conny van Bentum, Corry van Gorp en Jolan- da de Rover o.l.v. Arthur Santana, het eerste bedrag bijeen voor wa terprojecten voor straatkinderen op de Filippijnen. Linda de Mol, jeugdvertegen- woordigster van Unicef in Neder land kreeg uit handen van de voor zitter van de K.N.Z.B., de heer K. van de Pol, de opbrengst van vorig jaar overhandigd in de vorm van een cheque ter waarde van 500.000,-. Deze fantastische op brengst is in 1988 door ruim 50 000 kinderen in 200 zwemba den bijeengezwommen tijdens de door Blue Band geadopteerde Zwemvierdaagse. Het bedrag is be stemd voor waterprojecten in het Afrikaanse Burundi. De Koninklijke Nederlandse Zwembond en Unicef organiseren dit jaar voor de derde keer deze unieke sponsor-zwem-actie die tot doel heeft geld in te zamelen voor een Unicef project Tijdens de Blue Band Zwemvierdaagse kunnen de deelnemers zich laten sponsoren. De sponsor-zwemmers krijgen vooraf een sponsorkaart waarmee zij op zoek gaan naar sponsors en vragen wat zij ervoor over hebben als de deelnemer een afstand van bijvoorbeeld 250 of 500 meter per dag gaat zwemmen. De opbrengst van dit sportieve zwemfestijn is dit jaar bestemd voor straatkinderen op de Filippij nen De kinderen daar hebben vaak geen onderdak, nauwelijks water, onvoldoende voeding en gaan niet naar school. Unicef helpt deze kinderen door ze opvang, schoon water, gezondheidszorg, voedsel en onderwijs te geven. Prominente Nederlanders zwommen in Tropicana een sym bolisch startbedrag bijeen voor de actie „Zwem mee voor Unicef". Blue Band vulde dit bedrag aan tot 2.500,-. In de 700 zwembaden waar de Blue Band Zwemvierdaag se in 1989 plaats zal hebben, kun nen de deelnemers het startbedrag verhogen door mee te doen aan de sponsor-zwem-actie. Dankzij de enorme inzet van de organiserende zwembaden en zwemverenigingen en het enthou siasme van de deelnemers ver wachten de KNZB en Unicef dat de sponsor-zwemmers de opbrengst van vorig jaar zeker zullen over treffen. Voor meer informatie: Koninklijke Nederlandse Zwem bond Sjef Boon Hanneke Uding Tel. 030-71 71 44 UTRECHT - Dit voorjaar komt de NS met een vernieuwd boekje met 1001 tips voor eendagsvakan- ties: „Er-op-Uit1". Dit seizoen worden er vijf nieuwe NS-dagtoch- ten aangeboden en is veertig pro cent van de 320 „Er-op-Uit!" tips vernieuwd. Ook heeft de NS op verzoek van gebruikers de in houdsopgave van het boekje dui delijker gemaakt. Het boekje telt 272 pagina's en bevat vele dag tochten, Er-op-Uit! tips, evene menten, wandelingen en Fietstoch ten. Vanaf 1 april kan het boek gekocht worden aan de NS-loket- ten, de postkantoren en in de boek handel. Echtpaar E. te F. - in de wolken van hun baby - gaat naar de winkel voor een kinderwagen. Moeder valt voor de „Luxe Lekkerligger" van Babyland. „Wel een onbekend merk", mompelt vader E. Maar dan ziet moeder het indrukwek kende keurmerk op het label „Goedgekeurd, zie je wel", roept ze monter en daarmee is de koop beslist Niet lang daarna treffen we vader E. op straat in z'n rol als „wagenmenner" voor het kleintje. Z'n grootste lol is de kinderwagen een zet te geven en dan met een sprintje de ontstane afstand weer ongedaan maken. Het jonge ding kraait van de pret. Totdat er een wiel afloopt, de wagen kantelt de straat op vliegt en Toch maar even controle ren Een willekeurig voorbeeld waar uit blijkt dat certificaten en keur merken soms niets zeggen over de deugdelijkheid van een produkt. Natuurlijk zijn er ook aanduidin gen als KEMA-keur of „Goedge keurd door de Nederlandse Bond van Huisvrouwen" die wel degelijk goede kwaliteit en veilige produk- ten garanderen. Dat zijn keurmer ken die zijn erkend door De Raad voor de Certificatie. Wie onzeker is over de waarde van een kwali teitsaanduiding kan contact met ze opnemen: Raad voor de Certifica tie, Stationsweg 11, 3972 KA Drie bergen, telefoon 03498-12604. Even hel hoofd erbij hou den Soms gaan mensen bij het kopen meer af op hun gevoel dan op hun verstand Dat maakt de kans groter dat zij met iets thuis komen waar mee ze niet helemaal tevreden zijn. Vaak is dat te voorkomen. In het boekje „Kopen met 't Koppie" van het ministerie van Economische Zaken staan allerlei tips over ver standig kopen. Maar er staan ook de adressen in van de belangrijkste consumentenorganisaties die kun nen helpen als een consument er zelf niet meer uit komt. Het gratis boekje staat in de postbus 51-rek- ken bij postkantoor en bibliotheek. De 1989 editie van de Michel zakspannings- en montagetabel be vat naast de spannings- en monta geadviezen voor 45 merken en 1500 typen automobielen, belang rijke informatie over zaken als - maataanduidingen; - keuze van de bandentypen; - rijden met caravan; - tubeless- niet-tubelessbanden/ veiligheidsvelgen; - meten van de spanning. Een korrekte bandenmontage en -spanning is niet alleen om com merciële redenen (langere levens duur, lager brandstofverbruik) van belang, maar meer nog omdat al leen met een goede maat en type keuze op de juiste spanning een optimale wegligging verzekerd is. Een automobilist die zorg be steedt aan zijn bandenspanning, kent zijn verantwoordelijkheid en draagt bij aan de veiligheid op de weg! Informatie over deze zakspan nings- en montagetabel via de gara- ge-/bandenbedrijven en servicesta tions of eventueel via Michelin, ex terne betrekkingen, postbus 7163, 1007 JD Amsterdam. Telefoon 020-5492265 (gratis verkrijgbaar zolang de voorraad strekt). LEUSDEN - De Nederlandse Bond van Plattelands Vrouwen (NBPV), afdeling Leusden, houdt dinsdag 18 april een lezing over de Koninklijke Nederlandse Zuid- en Noord Hol- „Eten als je in verwachting bent" is de naam van een nieuwe brochu re van het Voorlichtingsbureau voor de Voeding met adviezen aan I de aanstaande moeder. De nadruk ligt daarbij op gezond eten. Eten voor twee, zoals men vroeger wel raadzaam achtte, is niet nodig. Uit wetenschappelijk onderzoek is ge bleken dat de vrouw in verwach ting niet meer hoeft te eten dan voor haar zwangerschap. Het boekje sluit aan bij de nieuwste inzichten. Het schenkt aandacht aan verschillende facetten van de voeding. De maaltijdschijf wordt belicht, aanbevolen hoeveelheden voeding komen aan de orde, even als het al dan niet gebruiken van preparaten, vitamines en fluorta- bletten. Door middel van tips wordt de zwangere vrouw erop ge- landse Reddings Maatschappij (KNZHRM). De heer Zeeman zal de lezing verzorgen. De bijeenkomst wordt gehouden in 't Vooronder, in de kelder van het gemeentehuis, aan de Burgemeester Van der Postlaan 2. De avond begint om 20.00 uur. LEUSDEN - Op de kruising van de Amhemseweg en de Trekerweg kreeg de heer B. uit Leusden woensdagavond om 19.00 uur on- wezen hoe ze klachten et tjes als misselijkheid, bloedarmoede en dergei verlichten. In het boekje s' iets over voeding voor v die gewend zijn „anders' zonder vlees bijvoorbeeld, komen onder meer gekk woonten (augurken!), gc slechte gewoonten (denk ken, alcohol en lichaamsbei en het geven van borst- of ding aan de orde Eten als je in verwachfe is te bestellen door ove; van f4,25 (inclusief ver^ ten) op gironummer 4323/ het Voorlichtingsbureau Voeding te Den Haag, on4 melding van „Eten als je wachting bent, bestel® 111". DEN HAAG - De Stichting Pu blic Relations Land- en Tuinbouw, de initiatiefneemster van de actie De Boer Op, heeft een nieuwe bro chure uitgegeven met adressen van gastvrije boeren en tuinders die aan deze actie meedoen. Aan de hand van deze brochure, waarin ook musea, museumboerderijen, veilingen en kampeerboerderijen zijn opgenomen, kan de bewoner uit de stad kennismaken met alle aspecten van het wonen, werken en leven op het platteland. De bro chure is gratis en kan worden aan gevraagd bij: De Boer Op. postbus 91430, 2509 EA Den Haag Het enige dat men hoeft te dc<. een bezoek aan een boeroi is even op te bellen of dj schikt. De adressen van de deelnemende agrari drijven zijn per provincie schikt. Bij iedereen in de. wel een boer of tuinder die zijn poorten opent om zijc ker gedurende een paar rond te leiden over zijn beè doel van de actie De Boer( slaan van een brug tussen platteland, het motto dat al lang door de Stichting w voerd. LEUSDEN - De auto van H. uit Leus den liep zaterdagavond op de Noordennslag, schade een voor hem rijdend voeit rode Honda, plotseling stü kon een botsmg daarna ra vermijden. De bestuurder Honda reed na het voorval EUSDEN - Drie bezoekers van een etablissement aan de Doornseweg werden zaterdagavond het slacht offer van auto-krakers. Een Duitse gast werd beroofd van rijk kentekenbewijzen, een bril en cheques. Uit eet auto werd een radio wegge Een derde automobilist m tas met dertig gulden. De ir: sloegen ruitjes in om de as nen te komen. LEUSDEN - Onbekenden namen woensdagochtend uit een woning aan de Bruinhorst een geldbedrag weg. Mevrouw S., de bewoner van het huis, verliet haar woniK 10.00 uur en 10.30 uur enb? bij thuiskomst dat er uit e? geld was weggenomen, dieven binnen zijn gekome niet bekend. Er zijn gees van inbraak gevonden. LEUSDEN - De afdeling Leusden van de Unie Van Vrijwilligers (UW) houdt dinsdag 18 april de algemene jaarvergadering. Tij dens de vergadering zal ia Van Dalen, na circa 12 jaai terschap, haar functie nee en overdragen aan Ria Daarnaast worden de spek gereikt aan de aspirant-ma kers. De vergadering wordt gd in verpleeghuis Lisidunahof gint om 20.00 uur. LEUSDEN - Vernielzuchtigen, die vermoedelijk op de fiets passeer den, gooiden m de nacht van zater dag op zondag, even na midder nacht, een steen door de een woonhuis aan de Burg ter de Beaufortweg De brengt de vandalistische a verband met de ongeregeld die de laatste weken regek die hoek van de gemeentel gemeld. LEUSDEN - Bij het achteruitrijden reed een vrachtwagenchauffeur te gen de lichtbak van een pi de Smidse. De chauffeur ree zonder de schade met deeJ te regelen. Deze kon het kt van de vrachtwagen notem de chauffeur achterhaald fc den. LEUSDEN - Uit een woning aan de Walstro verdween bij een inbraak een geldbedrag van rond de hon derd gulden. De inbraak i 23 maart zijn gepleegd, t werd nu pas aangifte van? De bewoonster van het 1uü het moment dat de inbra-i gepleegd in het ziekenhuis, litie heeft de vermoedelijk? gepakt. LEUSDEN - De bijeenkomst van de Evangelische Gemeenschap, die zondag 16 april in de kantine van Don Bosco zou worden gehouden, is verplaatst naar De i dienst, waar Ben Hoekr de Stichtmg Opwekking ken, begint om 10.00 uur.lj kunnen worden onderge* de crèche in Het Jeugd! mersveldseweg 100. De dienst is verplaatst I band met de Virusloop, dkfl bij Don Bosco wordt gelWT LEUSDEN - Op de Gorzen werd in de nacht van dinsdag op woensdag een auto gestolen. Onbekenden ontvreemdden tussen 2lw(| avonds en 8.00 uur 's r Citroën BX, die op de opril een bednjf aldaar stond 1 keerd. L. uit Leusden deed^ van de diefstal. enigheid met een onbekende auto mobilist. Beiden kwamen van de Trekerweg. De bestuurder van de andere auto stond achter de auto van B. en stapte uit. Hij gaf een schop tegen het voertuig van B.dat daarbij schade opliep aan de lin kerzijde. Deze deed aangifte daar van bij de politie LEUSDEN - De Historische Kring wil in oktober van dit jaar een ten toonstelling organiseren over de geschiedenis van Historische Knng doet e£j aan Leusdenaren om vee die bij deze expositie steld zouden kunnen v beschikking te stellen. HdJ landbouwwerktuigen, schilderijen en oude 1 Reacties en nadere i 940423, 942056 of 9411»

Leusder Krant | 1989 | | pagina 18