idanks milieuregels, weinig beschermd gebied •mmissie schoorvoetend akkoord jet subsidie jongerenvereniging Mercedes gekocht Renault gekregen isulent wil uitbreiding lijst i mag computercursus gaan geven leusdEr krant Bewoners voelen zich bekocht politiek WOENSDAG 12 APRIL 1989 (van de redactie) - Liefst drie rijksambtenaren waren woensdag- u de vergadering van de raadscommissie Onderwijs, Éaken en Milieu gekomen om een reactie te geven op ische richtlijn van de gemeente. De heren Van Oos- en Duurenkamp gaven namens de Regionale In- lieu van het ministerie van Volkshuisvesting, Ruim- (rdening en Milieu (VROM) commentaar op de nota van {ente. De heer Bons was als consulent Natuur, Milieu en heer van het ministerie van Landbouw en Visserij ostenbrugge, die namens zijn ministerie toeziet op de I van de milieuwetgeving, was het niet eens met de die bedrijven wil toestaan het aantal dieren uit te s er maatregelen zijn genomen om de verzuring door tegen te gaan. Het gaat daarbij om bedrijven die in van 500 meter van een voor verzuring gevoelig a gevestigd. ts enigszins teleurgesteld dat de gemeente niet meer mde 'aandachtsgebieden' heeft aangewezen dan zij nu daan. Hij kwam met een lijst van tien gebieden, die r volgens hem in aanmerking zouden komen. gemeentelijke nota staat gelijk moet zijn dat een t aantal dieren uitbreidt t rechtsgeldige hinder ing heeft. Immers die kan volgens de ge- s een "recht" worden be- i kan in jundisch op- Iworden tegengegaan, al- Vota. Van Oostenbrugge Baar met mee eens. Vol- dient een uitbreiding b worden aan de ecologi- ilijn van de rijksoverheid, it dat er een juridische basis is om een uitbreiding toe te staan," was zijn commentaar. Het gaat daarbij om het aantal dieren dat een bedrijf op 1 november 1981 had (de 'stalbezetting') Op die datum ging de Hinderwet in, maar de overheid kwam pas op 1 februari 1987 met een praktische invulling van die wet door middel van een ecologische' richtlijn. De nota die woensdagavond bespro ken werd, is de vertaling die de gemeente Leusden aan die richtlijn geeft. Het gemeentebjke beleid is volgens Van Oostenbrugge nogal streng, zeker ten opzichte van an dere omliggende plaatsen. Dat hoeft op zich volgens de regionale inspecteur geen bezwaar te zijn, mits er niet buiten de regels van de wet wordt getreden en het beleid voor alle betrokken partijen duide lijk naar voren wordt gebracht. In de gemeentelijke nota staat onder meer: „Elke nieuwe vesti ging en uitbreiding van een be staand veehouderijbedrijf zal een verhoging betekenen van de veel te hoge achtergronddepositie van potentieel zuur ten gevolge van de uitstoot van ammoniak." Met ach tergronddepositie wordt bedoeld de hoeveelheid zuur die reeds in de grond zit. Dat wordt aangege ven met een rekeneenheid, die mol wordt genoemd. De landelijke norm is 1300 mol voor nieuwe be drijven en 2000 mol voor bestaande veehoudenjen. In Leusden is dat echter respectievelijk 1674 en 2258. De richtlijn moet voorkomen dat deze getallen nog hoger worden en in de toekomst zal er naar ge streefd moeten worden dit getal te verlagen. „Om over 10 tot 15 jaar niet geconfronteerd te worden met saneringssituaties," zo zegt de nota, „is het dan ook met meer verant woord thans zulke situaties te creëeren door nog meuwe vesti gingen of uitbreidingen toe te staan." STRENG In zijn strenge beleid wijkt Leus den nogal af van de omliggende gemeentes. Wethouder Corrie Verduin vroeg zich daarom af of dit niet tot rechtsongelijkheid zou lei den. Het is immers mogelijk dat een boer, die zijn bednjf aan de rand van de gemeentelijke grens heeft gevestigd te maken krijgt met zwaardere regels dan zijn buurman die aan de andere kant van de grens woont. Volgens Van Oosten brugge een situatie die met te ver mijden is, maar daar staat tegen over dat er ook plaatsen zijn die de regels weer stricter hanteren dan Leusden. Vooral de gemoentes ten zuiden van Leusden zijn soepeler in hun milieubeleid. Dat komt onder meer omdat de Regionale inspectie in het verleden met het regionaal streekverband zuid-oost Utrecht een overgangsregeling heeft ge troffen, waaraan de inspectie zich wil houden onder het motto 'belofte maakt schuld'. Aan die regeling komt overigens per 1 januari 1990 een einde. Als de richtlijn wordt toegepast, zal het voor boeren een stuk moei lijker worden om in de nabijheid van zuurgevoelige gebieden een meuw bedrijf te beginnen of een bestaande veehoudenj uit te brei den. Het is de gemeente ernst met de uitvoering ervan. In de nota staat: „Er zal géén medewerking meer worden verleend aan rueuw- vestigingen en aanmerkelijke uit breidingen van bestaande veehou derijbedrijven voorzover die een toename van de achtergronddepo Enkeïe eiken langs de Stoutenburgerlaan, die in slechte staat verkeren. Volgens de heer Bons, consulent Natuur, Miheu en Faunabeheer van het ministerie van Landbouw en Vissenj, zou dit gebied extra beschermd moeten worden. sitie ten gevolge van de uitstoot van ammoniak in deze gemeente bete kenen." Tot spijt van consulent Bons van de afdeling Natuur, Milieu en Fau nabeheer van het ministerie van Landbouw en Visserij lijkt Leusden een stuk soepeler in het aanwijzen van zogenaamde aandachtsgebie den. Dat zijn stukken grond die buiten de ecologische nchtlijn val len. maar die vanwege hun natuur wetenschappelijke waarde een ze kere bescherming nodig hebben. Het gaat dan om gebieden die klei ner dan 2 hectare zijn. De twee ministeries die met het landelijke milieubeleid zijn belast (VROM en Landbouw en Visserij) hebben een kaart opgesteld, waarop deze ge bieden zijn aangegeven. Leusden heeft volgens Bons deze kaart re delijk overgenomen, „maar," zegt de consulent in zijn commentaar, „de grote oppervlakte aan Natuur- schoonwet-landgoederen (De Boom en Den Treek), waartoe niet alleen bossen en landschapsele menten worden gerekend, maar tevens aanzienlijke oppervlakten aan agrarische gronden, rechtvaardigen een verdere invul ling van de op de kaart aangegevan 'aandachtsgebieden'. Bons had daarom een lijst met tien van die gebieden opgesteld die volgens hem daarbij horen en die met op de gemeentelijke lijst voorkomen. Daarbij is ondermeer de Lmiedijk vermeld die overigens wel groter is dan 2 hectare, maar waarbij een verzunngsgevoelig bos hoort en waarop planten voorkomen die niet overal te vinden zijn. Ook noemde Bons nog apart de lanen en singels bij Stoutenburg. „Een heel bijzonder gebied," volgens hem, „waarvan de vegetatie ge voelig is voor verzuring. Hier en daar zijn al afstervende eiken te zien," had hij geconstateerd." Ver der stonden op zijn lijstje onder meer de kade langs het Valleika- naal, de bosjes bij de Moorster- beek en de Langesteegbosjes. IN - De leden van de commissie Welzijn en Huisvesting jèrde met meerderheid van stemmen positief ten aanzien '•computercursus, de structurele subsidie voor de Jon- reniging JUID, de renovatie van de afrastering en de ikken in het Kerstensportpark en de noodzakelijke voor de uitvoering van de eerste en tweede fase van huisvestingsplan. Dat betekende niet dat bovenge- adviezen zonder slag of stoot werden gegeven. de lokale overheid om het leren omgaan met computers te subsi diëren: „Dan kunnen we alle com merciële instellingen, ook wel een bijdrage gaan geven", was zijn ar gument. Ineke Jansen (PVDA) pro beerde hem duidelijk te maken dat vooral vrouwen een achterstand en terughoudendheid hebben ten aanzien van de automatisering. Ze :ra (D66) bijvoorbeeld voorstander van het ver var subsidie aan de Katholie- dsvrouwen Organisatie even van een computer- j vond het niet de taak van VWSU K werd daann bijgestaan door de aanwezige ambtenaar Deze hield een emancipatorisch betoog, waarin hij aanvoerde dat het verle nen van de subsidie een groep ge lijkgestemde vrouwen de gelegen heid bood op eigen niveau, in eigen kring met computers kennis te la ten maken. Dat zouden zij zowel in eventuele werksituaties als bij hun opgroeiende kmderen nodig kun nen hebben. Overigens vond een andere aanwezige ambtenaar het verlenen van deze subsidie alleen al acceptabel omdat er wel meer discutabele subsidies zijn ver strekt. Evelien Blom zegde na een vraag van Ep Oostra toe een aan vrage van een soortgelijke man- nenclub op dezelfde wijze te hono reren en wees op de subsidieverle ning voor een soortgelijke cursus van de KPO in Achterveld, wat een precedent genoemd kon worden. Ep Oostra bleef tegen. Lilly van Amerom (WD) onthield zich van stemming omdat zij de noodzaak van een dergelijke cursus wel kon onderschrijven, maar voldoende alternatieve mogelijkheden daar voor, bijvoorbeeld bij Latent Ta lent, voorhanden vond. „En die hoeven biet gesubsidieerd te wor den", vond Van Amerom. NOTULEN Een kort verslag is toch iets an ders dan notulen, ontdekten de commissieleden. Hoewel zij in stemden met het in de commissie Algemene Bestuurszaken geno men besluit om in het vervolg slechts een kort verslag van de vorige vergadering te bespreken, viel dit in de praktijk wat tegen. Verschillende commissieleden misten hun meningen en vroegen zich af of de bij de vonge vergade ring afwezige wethouder Evelien Blom nu wel wist en kon begrijpen wat de commissieleden de vonge keer van de besproken onderwer pen vonden. De notulist werd bij gevolg verzocht ditmaal het korte verslag wat langer te maken. Met het verlenen van een struc turele subsidie van 12.000,- aan jongerenvereniging JUID, gingen de commissieleden uiteindelijk ac- coord. Daarvoor gingen de fracties PVDA, L'85, GPV.D66 wel compleet overstag. In eerste instantie vond alleen Lilly van Amerom van de WD het bedrag dat overbleef na het betalen van huur 5.500,-) en de aanleg van een alarm-installatie 'redelijk'. De andere commissiele den hadden gezien de vele be stuurswisselingen en andere moei lijkheden van de laatste jaren bij de JUID veel moeite met zowel het voorgestelde structurele karakter van de subsidie als de hoogte. Het voorstel van de gemeente behelst een verdubbeling van de subsidie aan JUID in vergelijking met vorig jaar: 11.720,- tegen 5.497,56 voor 1989 en volgende jaren Wethouder Evelien Blom, die de commissie vergadering voorzat hield een, vol gens verschillende commissiele den, 'uitstekend en duidelijk' plei dooi voor het voorstel. Volgens haar heeft de JUID haar bestaans recht bewezen, verdient de JUID het emge zekerheid te knjgen om aktiviteiten zowel dit jaar als vol gend jaar te kunnen ontplooien en is een kleme club (Bij de meeste JUID aktiviteiten zijn nog geen 40 jongeren aanwezig) nu eenmaal al tijd duurder dan een grote. Zij zeg de de commissieleden toe er voor te zorgen dat het bestuur van de JUID in april 1990 met een duidelijke afrekening zou komen. Het structu rele karakter van de subsidie was volgens haar vooral noodzakelijk om emge contuiniteit te waarbor gen. Zodra het in voorbereiding zijnde jongerenbeleid uitgevoerd wordt, zal de subsidie van de JUID in overeenstemming met de dan geldende voorwaarden worden bekeken Na deze toezeggingen bleken de bezwaren van de commissieleden grotendeels van de baan. Volgens Ineke Jansen (PVDA) had de wet houder de goede antwoorden ge geven en ze beloofde te gaan pro beren haar fractie tot instemming met het voorstel te bewegen. Ep Oostra D66 waarschuwde de wet houder de jongeren met teveel in de watten te leggen. „Je moet ze atijd een beetje blijven pnkkelen tot zelfwerkzaamheid. Ze moet zelf wat doen om iets te bereiken." VOLKSHUISVESTINGSPLAN Het volkshuisvestingsplan zal niet voor april 1990 klaar zijn, al willen de raadsleden dat nog zo graag. Evelien Blom. wethouder van o.a. huisvesting, moest dit op nieuw aan de commissieleden van Huisvesting en Welzijn, meedelen. Veel commissieleden vroegen zich af wat de gemeente Leusden dan nog aan het plan zal hebben. Het Rmge Veld is dan bijna opgeleverd en H2, de uitbreiding van de Ha mershof, bijna ingevuld. De wet houder. bijgestaan door de betref fende ambtenaar, was er van over tuigd dat Leusden enorm veel zal hebben aan het betreffende plan, zowel voor uitbreiding als invulling en mogelijke samenwerking met de gemeente Amersfoort. Boven dien zal, volgens haar, de invulling van H2 zeker gestoeld zijn op de gegevens die tegen die tijd van het in ontwikkeling zijnde plan bekend zijn. Ep Ostra over de noodzaak van het Volkshuisvestingsplan en de zorgvuldige en dure wijze waarop dit volgens het college tot stand moet komen:„Of het allemaal zo nodig is, kan ik moeilijk beoorde len. Wie ben ik om de noodzaak te bestrijden? Ik heb er geen ver stand van". Lilly van Amerom vroeg en ver kreeg de toezegging van een ver klaring waarom en waarvoor het plan zal dienen. rvolg van pagina 1 In. Voor deze flats zouden plgens de voorzitter van de 6 heer J. van de Weyden, Jrders te vinden zijn. Van- I de plannen zijn gewijzigd leen complex is geprojec- ft meer ruimte voor de toe- huurders. Maar dat zou ikenen dat de bewoners jdellaken en Koekei een kte gevel voor hun slaap- n zouden krijgen zonder wijzigde plannen hadden peek donderdag in de Jrimssie van Openbare |en Ruimtelijke Ordening |e nodige opschudding ge- yVD-wethouder Joost de jd er mee ingestemd dat de |ivoor haar beter aanvaard- Ti zou maken en had dit ter Jelegd zonder dat de raad I °P de hoogte was. De |enige tijd door hartklach- schakeld en kon zijn han- vorige week dus niet ver- J Burgemeester Panis, die ■instantie even verrast was [erige raadsleden, had als mgend portefeuillehou- ung van zaken gegeven m isievergadenng I moest hij proberen de te overtuigen dat er fade opzet in het spel was ►n oplossing op korte ter- *9 is. tilex dat de WSL wil bou- ■namelijk de hoeveelheid Wdie Leusden dit jaar mag m in de sector sociale wo- Tp' De aanvraag daarvoor T* Wel v°or 1 juni dit jaar bij hncie Utrecht binnen zijn. ook de reden waarom De Pneend had met de gebrui- inspraakprocedures te '°lgen, maar zich beperkt ®t plaatsen van een kleine re 111 krant Daaruit was "to ten opzichte van de Dins- Wethouder Joost de Jong:.Kort door de bocht. oude plannen echter nauwelijks te lezen. Enkele bewoners die dit toch gezien hadden, waren daarop naar de gemeente gegaan en had den om uitleg gevraagd. Volgens een van hen, de heer Doornik, wa ren zij daarna pas voor een bijeen komst uitgenodigd Dat had veel kwaad bloed gezet. Een van de sprekers had het zelfs over het vertrouwen in de gemeente dat verloren zou gaan. „Wij hebben bij de koop van onze woningen een keuze gemaakt op basis van de oorspronkelijke plannen. Ik ben bang dat wij in de huidige varianten die hier ter sprake zijn, geen ver trouwen kunnen hebben." Van de Weyden deed een po ging de volle zaal uit te leggen waarom de plannen veranderd moesten worden. „Er is geen vraag naar dit soort woningen," zei hij verwijzend naar de torenflats (vier hoog), die er eerst zouden komen „De lijsi van woningzoekenden geeft dat aan," zo had hij geconsta teerd. „Als wij in de hoogte bou wen, dan levert dat een aanzienlijk aantal minder vierkante meters op." De torentjes zouden volgens hem bestaan uit woningen met een oppervlak van 60 m2. In de nieuwe plannen zouden de huizen elk 77 m2 groot zijn. Om tot een aanvaar- dabare huurprijs te komen zouden de flats tot op het bot uitgekleed moeten worden. „Dit past met in het beleid van de WSL, die redelij ke woningen wil bouwen voor mensen met een smalle beurs," verklaarde Van de Weyden. Daarom had zijn organisatie de gemeente vier varianten voorge legd, die met alleen aan die voor waarden voldeden, maar waarin ook rekening gehouden was met voldoende parkeerplaatsen en groenvoorzieningen. Eén daarvan was als de meest gunstige uitgeko zen en dat was het beruchte plan dat via de krantenadvertentie in de publiciteit was gekomen. Vele aanwezigen vreesden dat de waarde van hun huizen zouden dalen, als één van nieuwe plannen uitgevoerd zou worden. „De WSL houdt geen rekening met de belan gen van de mensen die al er wo nen," was een opmerking. „Wij moeten de prijs hiervoor betalen." Parus probeerde de gemoederen te sussen door te wijzen op een mogelijke schaderegeling, hoewel hij moest toegeven dat het verlies aan woongenot niet te vergoeden was. Dat compensatie van de mate riële schade ook een probleem zal worden, bleek even later uit de opmerkingen van R. van der Gijp, hoofd van de gemeenteüjke afde ling Ruimte. „Het gaat hier om een globaal bestemmingsplan, dat de gemeente kan wijzigen en die geen enkele rechtsgeldigheid heeft Er is voor dit gebied geen defintief bestemmingsplan vastgesteld." Het was een van de momenten waarop de zaal zijn afkeuring van de gang van zaken luidruchtig liet horen. Dat gebeurde ook bij de vraag van de burgemeester of er een variant was die wel bespreek baar was. „Nee," was het met mis te verstane antwoord van 85 boze be woners. „Wij zijn gekomen met het idee dat er maar één plan acceptabel voor ons is en dat is het eerste ontwerp op basis waarvan wij onze huizen gekocht hebben." ver woordde de heer Thiescheffer de mening van de meerderheid van de aanwezigen „Wij zijn teleurge steld over wat er gebeurd is. Het enige wat we gezien hebben is een verschuiving van de plannen. De torens gaan met door, maar ook bij de meuwe varianten is er sprake van meerdere verdiepingen. Dat zijn dus ook flats. Zo lijkt het wel op spelen met bouwstenen Ik begrijp de argumentatie van de WSL niet dat de flats van het oorspronkelijke plan met te verhuren zouden zijn. Als de WSL met wil terugkomen op het oorspronkelijke plan, waarom wordt er dan niet een andere bou wer ingeschakeld." Die suggestie bleek echter praktisch gezien niet uitvoerbaar, omdat de WSL het al leenrecht heeft op de sociale wo ningbouw in Leusden. „Wij kunnen alleen akkoord gaan met een beter plan dan wat hier ter sprake is geweest, besloot Thiescheffer zijn betoog. „Andere alternatieven zijn er op dit moment met," antwoordde burgemeester Paius. Toch stuurde hij de aanwezi gen niet helemaal met lege handen naar huis. „Het college van B&W heeft over deze zaak nog geen defi nitief standpunt bepaald," zei hij. „Na deze bijeenkomst heb ik nog een gesprek met de betrokken partijen. Volgende week zal het college met een standpunt komen. Ook zal er over deze zaak een extra vergadering komen met de com missie OW/RO op 25 april „Misschien kunt u dan voor ons vriendelijker alternatieven ontwik kelen," gaf een aanwezige als laatste com mentaar. (advertentie) DE GROOTSTE OVERDEKTE CARAVAN-EN TENTENSHOW VAN MIDDEN-NEDERLAND 3000 in? vakantieplezier KAMPEERSUPERMARKT Zeer grote sortering van alle bekende merken caravanaccessoires. campingmeubels, slaap-en rugzakken, koelkasten en -boxen, etc 0 a. Lafuma Coleman Nomaó - Eleclrolux - Polydaun - Camping Gaz PERMANENTE TENTENSHOW Lichtgewicht trekkerstenten, bivak bungalow- en pyramidetenlen.maar ook caravan-voortenten en -luifels O.a Esvo - Inter camping - Cadé - Brand McKinley De Wil DE BEKENDE MERKEN CARAVANS Fendl - Munsterland Tabberl - Eccles - Caravelair - Sprite AL MEER DAN 20 JAAR UW KAMPEER- EN CARAVANSPECIALIST Openingstijden ma t/m za van 9 00 tot 18 00 uur vrijdags koopavond (april t/m augustus) Amersfoortsestraat 40-44, Hoevelaken Telefoon 03495-35714* LEUSDEN - Eén van de zaken waarover de aanwezigen bij de bewonersbijeenkomst in de expositieruimte van het gemeentehuis dinsdagavond hun frustraties toonden, was de volgens hen onjuiste informatie die zij bij de koop van him woningen van de notaris en de makelaar hadden gekregen. Het ging daarbij over het karakter van het bestemmingsplan van het gebied waar hun woningen staan. Bij de koop was hen niet duidelijk gemaakt dat dit plan nog gewijzigd zou kunnen worden. „Je denkt dat je een Mercedes koopt en dan blijkt het een Renault 5 te zijn," legde een van de bewoners zijn boosheid uit. Gemeentelijk ambtenaar Van der Gijp had daarvoor uitgelegd dat het bestemmingsplan een globaal plan is. „De defintieve vast stelling gebeurt stap voor stap. In dit geval gaat het om een paar 'witte vlekken' op de kaart die nog ingevuld moeten worden." „Zolang de aanvraag van WSL aan de eisen van de wet Ruimtelijke Ordening voldoet zijn we verplicht een bouwvergunning af te geven, die overigens via een AROB-procedure aangevochten kan worden," vulde bur gemeester Panis hem aan. Gemeentelijk voorlichter Hans Hermans krijgt volgens zijn zeggen regelmatig te maken met mensen die een huis hebben gekocht en daarna tot de ontdekking komen dat het bestemmingsplan niet overeenkomt met hun verwach tingen. „Mensen doen er verstandig aan als zij eerst bij de gemeente hierover informeren voor zij tot de koop van een huis overgaan," gaf hij als advies. „Wij zijn hierover hot best geïnformeerd." Volgens hem had de makelaar overi gens niet op de hoogte kunnen zijn van de veranderingen van de plannen. „Iedereen, de raad, het college en de pers waren volledig verrast door de wijziging. Die is pas sinds vorige week bekend geworden." Hij ging daarmee in op de opmerking van een van de aanwezigen, wiens broer vori ge week nog een woning gekocht zou hebben in de buurt waar het gewraakte complex zou moeten komen. De ma kelaar zou hem niet verteld hebben dat de oorspronkelijke plannen (de bouw van drie torentjes) waren veranderd.

Leusder Krant | 1989 | | pagina 5