arline Elffers toont haar zijden bloem-sierkunst festival Hamershof leusder krant De gezondheidszorg en het plan'Dekker' iktronisch meten schoenmaat Thema-avond gezondheid zorg Thema-avond VOC Isidorusfeest Pinksterbloem Demonstratie ontharen Bloedregen IVOENSDAG 12 APRIL 1989 zakennieuws DEN - Carline Elffers (35) werkt hard om het huis dat tot «schikking staat, smaakvol aan te kleden met door haar -estelde boeketten van bloemen gemaakt van zijde. Jeze week zal zij aan iedere belangstellende kunnen laten hoe mooi door haar gerangschikte zijden bloemen kunnen i kantoren, ontvangstruimtes en huiskamers. Vazen, en potten vol zacht getinte rozen en/of hortensia's veel groen, omringt door bessen, pruimen en bottels. I boeketten zowel als kleine tafelversieringen waarin Ichte bosaarbeitjes verwerkt zijn en geboden of gesto- (nurdecoraties. Elffers maakt al haar bloemwerken op en naar de plek ze moeten komen. Ze houdt daarbij rekening met de in de omgeving, de stijl van de inrichting en het be- budget.De tot haar beschikking staande Eurowoning verfraaid als voorbeeld van hoe haar bloemsier- woning of kantoor tot zijn recht kan komen. Op vrijdag mag iedereen komen kijken. fraaid, decoratie verzorgd in het Van Gogh museum m Amsterdam, op verzoek kleine cadeautjes en grote ruikers gemaakt voor kleine huishoudens en heuse paleizen. Ruim zeven jaar geleden volgde Carlin Elffers in éen jaar, de twéé jaar durende avondopleiding: Bloe men binden en schikken. Al tijdens deze opleiding en gedurende vijf jaar daarna werkte zij, met verse bloemen, voor een groot bedrijf waarbij ze een brede ervaring op deed. Op een beurs ontdekte ze de zijden bloemen en was ze, zoals dat heet onmiddellijk 'verkocht'. Al hoewel ze ook zegt: „Ik werk nog steeds graag en veel met echte bloemen. Echte natuur in je handen voelen blijft zalig en inspi rerend". Alleen: „Oude bloemen vormen een boeket dood leven, echte bloemen kunnen niet overal, bijvoorbeeld niet in het donker, van haar zijden is uiteraard be- insen op de mogelij k- tenderen die Carline met zijden bloemen, zullen dankbaar aan gorden, zowel van bedrijven Jpaiticulieren. Daarbij is het «een uitstekende gelegen- |i met deze vorm van bloem- it nader kennis te maken, luiding kunst lijkt daarbij „an toepassmg op de wijze I de bloemen gemaakt zijn [de smaakvolle combinaties Mne Elffers gemaakt. Sinds «een jaar geleden met haar Onderneming genaamd Flo tation begon, heeft zij de mte bij Heineken ver- Carline Elffers bezig met bet rangschikken van eén van haar werkstukken die aan de muur hangen. staan en vragen veel onderhoud. Mijn eerste boeket zijden bloemen maakte ik voor op de schouw van onze open haard. Dat was zo'n groot wit vlak, waar ik iets moois wilde hebben. Ik had zo'n bak m de vorm van een halve schelp en daann heb ik voor het eerst met zijden bloemen een boeket ge maakt. Het stond, en staat, prachtig. Een van onze vrienden wilde zoiets ook wel in zijn kantoor en daarna volgde de een na de andere op dracht Al heel snel werd ik ge vraagd de ontvangstruimte van een groot bedrijf op te sieren met twin tig grote boeketten. In de betref fende ruimte stonden pilaren die met zijden bloemen aangekleed moesten worden. Ik ben daar heen gegaan, eerst om voorstellen en het budget te bespreken, later met een lading zijden bloemen. Ter plekke heb ik de boeketten gemaakt en dat is sindsdien altijd zo gebleven." „Thuis kun je je niet volledig voorstellen hoe een bepaalde vorm of kleurencombinatie op de plaats van bestemming zal staan. Die ma nier van werken geeft mij de groot ste bevrediging. Je gaat weg met de zekerheid iets achter te laten waar men tevreden mee is. Het is kenmerkend voor mijn manier van werken geworden, dat ik bij de mensen thuis of m een bednjf de boeketten maak. Met als gevolg dat ik meestal heel wat mee te sjou wen heb.' EIGEN BEDRIJF Om dergelijke grote opdrachten te verwerken was het noodzakelijk een eigen bednjf te beginnen. Haar adviseur vond ze dicht bij huis, be ter nog: in huis. Het dagelijks werk van de echtgenoot van Carline Elf fers bestaat uit het adviseren van startende ondernemers. Hij kreeg er een 'thuis-project' bij. Met als gevolg dat Carline Elffers niet ont kwam aan het doen van gericht marktonderzoek en het maken van een doortimmerd bedrijfsplan. Ze spreekt haar enthousiasme uit over de medewerking die ze daarbij kreeg en knjgt: „Een fotografe bood aan om foto's van mijn werk stukken te maken, en vooral Nelle- ke Tinga verzorgt enorm veel werk voor mij. Zij doet de public rela tions en zorgt dat mijn contracten goed m elkaar zitten." Het eénmans bedrijf Flower De coration floreert, een term zelden juister gebruikt, sinds anderhalf i jaar. Carline Elffers heeft onlangs i een ander groot project afgesloten; het verzorgen van de decoraties in het van Gogh museum m Amster dam, bij de tentoonstelling van de werken van Jan Verkade „Voor het maken van dergelijke decora ties trek ik minstens twee dagen uit voor het verkrijgen van informatie. Ik wil met alleen weten hoe men de expositie wil gaan inrichten en wel ke kleuren men daarij gebruikt. Ik wil ook weten hoe de geéxposeer- de kunstwerken er uit zien en wat j voor een kunstenaar bijvoorbeeld die Jan Verkade was.' Dus dook zij een aantal weken voor de tentoonstelling een kunst- kluis m om de werken te bestude ren. ,Jan Verkade bleek een op latere leeftijd zeer godsdienstig j geworden man. Daarbij paste vol- gens mij geen frivole boeketten. Ik heb gekozen voor iets romantisch.' STIJL Romantisch lijken ook de boeket ten die zij maakte m de woning aan Galicië 31. „Ik houd het meeste van de Engelse stijL Veel openstaande rozen, veel groen. Ik gebruik niet alleen pastel tinten, ook diep blauw helder geel en kardinaals rood. Maar allemaal uitsluitend kleuren die ook bij echte bloemen voorkomen en die natuurlijk ogen. Ik maak geen trendy composities in neonkleuren. Wel maak ik boe ketten in moderne stijl. Wanneer ik gevraagd zou worden iets te ma ken dat bij een Mondriaan past, maak ik uiteraard geen romantisch Engels boeket." De stijl die Carline Elffers aanwendt moet passen bij de omgeving. Ze maakte de laatste jaren veel voor bedrijven, dat was leuk maar het werken in musea is minstens zo leuk en werken bij mensen thuis is mogelijk nog leu ker. Vandaar dat zij in de tot haar beschikking staande Eurowoning een complete kantoorruimte op de benedenverdieping heeft laten in richten. Op de bovenverdieping staan boeketten en hangen wand decoraties in een huiskamer.De kosten van de verschillende werk stukken varieren tussen de f 50,-- en f 600,-. Carline Elffers houdt open huis op vrijdag 14 april van 10.00 tot 21.00 uur en op 15 april van 10.00 tot 16.00 uur op Galicië 31 in Leusden. Voor iedere bezoeker staat een kop koffie klaar waarbij een door maitre-patisier Harry Mercuur uit Amersfoort gemaakt 'heerlijkheidje met bloemen-mo- tief.' (Vain één onzer medewerkers) LEUSDEN De Patientenbelangenvereniging Leusden organi seert in samenwerking met de Vrouwenraad een thema-avond over de veranderingen in de gezondheidszorg als gevolg van de uitvoering van „het plan Dekker*. De avond vindt plaats op donderdag 27 april a.s. om 20.15 uur in De Korf. V - Schoenzaak Het Pan- ii de Hamershof heeft de ^ong gekregen over een Erdaf op elektronische wij- Jiaaf van schoenen kan me lt name voor kinderen zou Jaraat van dienst kunnen zijn. ivoor kmderen belangrrijk ^de schoenen krijgen aan gemeten die passend zijn. Dat voorkomt voetafwijkingen op late re leeftijd. Het apparaat waarover Het Panterhuis nu de beschikkmg heeft meet de maat in tien secinden met infrarood hcht. De schoenen zaak is de eerste die in deze regio over een dergelijk apparaat be schikt. [gei 'Het Pruikkie' zal tijdens het straatfestival in De Hamershof, 22 april, voor de muzikale omlijsting zorgen. ACHTERVELD - De ABTB, KPJ en KPO vieren vrijdag weer het jaarlijkse Isidorusfeest. De avond zal worden begonnen met een H. Mis in de St. Josephkerk die om 19.30 uur begint. Hierna zullen de deelnemers worden ontvangen in 'Ons Gebouw'. Na de koffie wordt om 20.30 uur de avond ge opend door de voorzitter van de KPJ, Marinus van Burgsteden. Door leden van de ABTB en de KPO zal het toneelstuk 'De dode lijke liefde van tante Tina' worden opgevoerd. In de pauze is er gele genheid om loten te kopen. Er zijn deze avond weer een aantal aan trekkelijke pnjzen beschikbaar. Na de pauze zullen leden van de KPJ het toneelstuk 'Dokter Kok ken' opvoeren. Vervolgens kan er nog worden gedanst met mede werking van de band Communa- tion en zullen tevens de winnaars van de verloting worden bekend gemaakt. Van de kant van de Provinciale Raad voor Volksgezondheid en Maatschappelijke Dienstverlening m Utrecht zal direkteur Bot een in leiding houden over de verande ringen in de voorzieningen, met name ook de planning daarvan. Van de zijde van de Vereniging Nederlandse Ziekenfondsen zal de heer Brouwer ingaan op de veran deringen in het verzekeringsstelsel en de kostengevolgen voor ieder een. Het plan Dekker gaat - voor wat de verzekering betreft - uit van één basisverzekering voor iedereen. Wat er in de basisverzekering on dergebracht hoort te worden, is nog onderwerp van gesprek. An dere voorzieningen zijn m een aan- vuIIppHo verzekering onder te brengen. De heffing van de pre mies zal geschieden middels een- vast bedrag plus een percentage van het inkomen. De planning van voorzieningen, bijvoorbeeld van huisartsen, ver- pleeg- en ziekenhuizen, van Riagg's, zal meer aan de provincie worden toebedeeld, maar tegelij kertijd zal er ook sprake zijn van deregulering. Juist rond deze tijd worden weer nieuwe standpunten van het kabinet verwacht over voorzieningen, planning en stu ringsmechanismen die daarbij be hulpzaam moeten zijn. De avond is zowel interessant voor beroepsbeoefenaren in de gezondheidszorg als voor konsu- menten. De winkeliers van win- De Hamershof organi- straatfestival, dat zater- wordt gehouden. Een marionettenspeler en zullen die dag het publiek trachten te vermaken. Een heus draaiorgel moet de sfeer verder verhogen. Bovendien is er een stand, waar een demonstratie 'draaiorgelboe- ken maken' gegeven zal worden. Het straatfestival begint om 10.30 uur en duurt tot 15.30 uur. f manonettenspeler zal het straatfestival met zijn aanwezigheid Dit voorjaar bestaat de kans dat de Pinksterbloem ook in derdaad tijdens de Pinkster dagen in bloei zal staan, iets wat maar zelden voorkomt. Alleen als die dagen vroeg in het jaar vallen en het voor jaar niet al te zacht is ge weest. In de regel is de bloem tijdens Pinksteren al lang uit gebloeid. Vroeger was de Pinkster bloem een algemene plant van hooi- en graslanden, maar daar is tegenwoordig geen plaats meer voor an dere planten dan gras. We moeten de Pinksterbloem nu langs de slootkanten en in de wegbermen zoeken, mits die bermen niet te droog zijn, want ze houden erg van een vochtige ondergrond. De bloemen zijn eerst zachtlila van kleur en tijdens de ver dere bloei worden ze bleker. Er komt een ondersoort voor, een in alle delen wat forsere plant, waarvan de bloem- kleur meer neigt naar wit en vooral in moerassige gebie den te vinden is. Ze zijn ech ter lang niet altijd duidelijk gescheiden omdat er nogal wat kruisingen voorkomen. Uit twee kleine honingklie- ren aan de basis van de bloem scheidt de plant rijke lijk nektar af zodat ze veel door insekten wordt bezocht. Bij de zaadvorming strekt de stengel zich en staan de lange hauwen van de bloem steel af. Wanneer een hauwtje rijp is springt het van onder naar boven open en worden de zaden ver weg geslingerd. Naast de voortplanting door zaad kan de plant zich ook vegetatief, door middel van broedknoppen vermeerde ren. Die broedknoppen be vinden zich op de hoofdnerf van de onderste bladeren, vormen worteltjes en na ver gaan van het blad worden het zelfstandige planten. De etherische olie die in de bloem voorkomt, werd vroe ger gebruikt als middel tegen krampen. De jonge bladeren werden, vanwege him hoog vitamine-C gehalte, in het voorjaar als groente gegeten als welkome aanvulling op het vitaminearme voedsel tij dens de winter. Om dezelfde reden was het een gewild middel tegen scheurbuik. De plant is namelijk nauw ver want aan de Waterkers die als middel tegen scheurbuik wereldberoemd is. In som mige streken heet de Pink sterbloem daarom ook wel Weidekers. De Pinksterbloem wordt soms gebruikt als gastplant door de Oranjetip, een klein vlindertje waarvan het man netje gedeeltelijk oranjege- kleurde voorvleugels heeft. De vrouwtjes, die de oranje tippen missen, leggen hun fel oranjegekleurde eitjes bij voorkeur op Look-zonder- look, maar bij gebrek daar aan wordt wel genoegen ge nomen met de Pinkster bloem. G.van L. LEUSDEN - De Patiënten Belangen Vereniging Leusden houdt, in sa menwerking met de Vrouwenraad Leusden, een thema-avond over veranderingen in de gezondheids zorg, ten gevolge van het plan 'Dekker'. De heer J. Both, directeur van de Maatschappelijke Dienst verlening in Utrecht en de heer Brouwer van de Vereniging Ne derlandse Ziekenfondsen zullen een inleiding houden over de ver anderingen in de voorzieningen. De avond wordt donderdag 27 april in sporthal De Korf gehouden en begint om 20.15 uur. Iedere be langstellende is van harte welkom. LEUSDEN - Drogisterij Kniep in I winkelcentrum De Hamershof or- ganiseert een demonstratie pijn loos ontharen met behulp van een nieuw ontharingsmiddel. De de monstratie wordt dinsdag 25 apnl tussen 10.00 uur en 12.30 uur in de zaak van Kniep gehouden. Belang stellenden kunnen nu al een af spraak maken in de winkel. LEUSDEN - In het vrouwenont moetingscentrum (VOC) 't Vooron der in de kelder van het gemeente huis wordt woensdag 19 april een thema-avond gehouden over 'Fo bieën'. Mevrouw De Wolf-Ferdi- nandusse, directrice van de Stich ting Fobieclub Nederland zal het thema inleiden. De avond, die om 20.00 uur be gint, staat open voor alle Leusden- se vrouwen. Geïnteresseerden kunnen voor meer informatie con tact opnemen met M. Groot (tele foon 947138) of M. van Vuure (tele foon 945697). De depressies hebben er zin in. Op zich is dat in deze tijd van het jaar geen slechte zaak. Zeker niet als de heer sende stroming zuidelijk is. Het weerbeeld is dan erg groeizaam bij aanvaardbare temperaturen. Maar april kan ook gekenmerkt worden door langdurige droogte bij schraal weer, zoals dat ver leden jaar het geval was. Toen viel er in de hele maand bij ons slechts een paar mm regen. Even zag het er naar uit dat het dit jaar weer de zelfde kant uit zou gaan. Vorige week ontwikkelde zich een hogedrukgebied bo ven Noord Europa, dat ver antwoordelijk was voor de koudegolf van de eerste april week. Maar de grasmaand heeft zich snel hersteld en door aanhoudende hogedruk boven Oost Europa hebben we slechts indirekt met de pressies te maken. Vandaag ligt een dergelijk systeem boven de Britse Ei landen. Het regengebied kwam gisteravond naaerbij en vandaag kan er nog wat regen vallen. De meeste neerslag is echter wegge legd voor het Alpengebied. Morgen zitten we aan de achterzijde van het front en dan zijn er opklaringen, mo gelijk met een bui. De tempe ratuur zal een stapje terug moet doen. Het wordt niet veel warmer meer dan een graad of 14. In de rest van de week blijven de depressies zelf op enige afstand. De frontensystemen kunnen wel bij ons doordringen, zonder erg veel neerslag af te leve ren. April blijft zodoende in goede vorm, zonder zijn witte hoed wederom uit de kast te halen. Nachtvorst zit er voorlopig niet in. Het optreden van Sahara- zand doet iedere keer op nieuw stof opwaaien. Toch is het verschijnsel bij ons zeker niet zeldzaam. In de Middel eeuwen werd er al over ge sproken, men noemde het toen 'bloedregen'. Maandag ochtend kwamen enkele meldingen binnen(o.a ook uit Leusden) van mensen die spraken van een' vuile re gen'. Er bleef stof op auto's en op de ramen achter, nadat de regendruppels waren opge droogd. Ik kon mededelen dat het hier waarschijnlijk ging om sporen van woestijn zand. Beschouwingen van de hoogtekaarten van zondag versterkte deze gedachte. Er was toen sprake van een vrij wel lineaalrechte zuidelijke stroming in de hogere ni veaus. Zandstormen boven het noordelijk deel van Afri ka hebben stof omhoog ge blazen en deze zijn met de 'hoogtetrein' naar het noor den meegevoerd. Bij lichte buitjes, zoals gisterochtend het geval was, komt het zand mee naar beneden. Het heeft een lichtbruine kleur. Nog even terug naar de maand maart. In Leusden ha gelde het op 3 dagen, sneeuwde het op een dag(de 17e met een sneeuwdek van 4 cm), het onweerde niet. Er viel op 2 dagen storm waar te nemen en wel op de le en de 12e. De hoogste temperatuur bedroeg 20.6 op de 28e, de laagste 0.6 op de 17e. De ma ximale luchtdruk bedroeg 1023 op de 29e, de laagste 984 op de le.

Leusder Krant | 1989 | | pagina 7