•ocenten gebruiken piano als samenspel-instrument ogal wat verschil in stijl en niveau {tienstra en Eising aan elkaar gewaagd leusder hrnnt Trio Framare in 't Claeverenblad 5de Bouwconcert goed voor publiek en bezoekers ïagen, Kruiderink en Kovel exposeren m 't Claeverenblad mee Leusdense amateurschilderessen tonen werk in Rabobank «OENSDAG 12 APRIL 1989 ■enten van de Muziekschool geconcentreerd bezig wet het samenspel op de twee vleugels. hthandige bewerking van "Contradansen" van Beet- 6 viel meteen al in de smaak. )EN - De muziekschooldocenten Lidwien Boumans, [erremans, Marry Rouw, Marcel Schmidt en Piet Hein »r Ven verzorgden het zesde Bouwconcert. Bijna 130 be- rs luisterden naar een onalledaagse pianoparade met •n voor vier of acht handen van Beethoven, Brahms, Tailleferre, Grieg en Smetana. Dit door Ineke Kiers ge- ateerde koffieconcert was vooral bedoeld om de piano ende negentig minuten als samenspel-instrument nader n kennen. En hoe? Muzikantesk spel met zuinig pe- daalgebruik woog ruimschoots op tegen enige ongelijkheid, wat overigens zelfs sommige voor de radio spelende pianoduo's nog wel overkomt. Niet alleen het be kende thema uit Beethovens derde symfome en zijn variaties werd uitbundig vertolkt door Lid wien Boumans, Jose Kerremans, Marry Rouw en Piet Hein van der Ven. Een pakkend begin. BRAHMS Lidwien Boumans en Marcel Schmidt hadden daarna de Liebes liederwalzer van Brahms gekozen Moeilijk? In ieder geval is er met die muziek iets aan de hand. Welke muzikant heeft tijdens zijn opleiding niet eens een blauwtje gelopen, nadat hij iets van Brahms wilde studeren? Misschien her haaldelijk, omdat de muzikant met begreep wat er fout ging en daarom hetzelfde stuk op een later moment weer speelde. Sommige antwoorden helpen echter nooit. Een langdurige aandacht voor grote componisten uit eerdere pe riodes is een reële oorzaak. Daar door kan de aan klassieke vormen gebonden Brahms per toeval mu ziek voor njpere leeftijd zijn ge worden. Afgezien van de vrijwel noodzakelijke grote handen of handen met grote spanwijdte voor grote grepen, zal vooral inzicht in de moeilijkheidsgraad van een specifieke partituur betekems hebben. De Liebesliederwalzer worden dan vanzelf onverwacht moeilijk. Brahms doorkruist de driedelige maat voortdurend met tweedelige en andere tegen de maat in gaande compositorische grap pen. Verder moeten spelers vaak van vnj weinig noten en geringe dynamische verschillen nog dan sante muziek zien te maken. Of de beeldvorming rond deze compo nist van oostfnese afkomst dan blijft herinneren aan het zwaar op de hand zijn, het notenbeeld wijst in ieder geval ook in dit werk op licht spelen. Misschien is dat de wat zweverige Weense invloed, onder meer van de walsenkoning Johann Strauss. Brahms schijnt hem namelijk mate loos te hebben bewonderd. Waar orkesten door de gesplitste stem men bij Strauss geen moeite mee hebben, vormen bovendien vele massief lijkende piano-accoorden een uitdaging. Brahms doet vol gens deze opvatting dan ook een enorm beroep op het vermogen accoorden tegelijkertijd kernach tig en licht op het klavier te doen landen. Tot zover enkele hoofdlij nen. Temeer daar elke pianist vele ja ren zoet kan zijn met het benade ren van reëel verdedigbare opvat tingen, was het plezierig het duo alvast eens te horen. Het bleek evenals andere duo's enige moeite te hebben met het afwer ken van vele walsen. Zonder een door hele kleine pauzes gesugge reerde onderverdeling werd ook hun aantal van 11 gauw ombarm hartig groot. Die bijkomende moeilijkheid valt vooral zonder koor op Maar het duo groeide al spelend wel naar een overtuigend slot. Zo werd de niet spectaculair ein digende, lichtvoetige laatste wals van de eerste sene als voorlaatste mooi gespeeld. En een eerdere, meer ritmische en virtuoze wals, die sommige koren zo afgrijselijk doet brullen, werd daarna uit de kunst vertolkt. Het beheerste en gedurfde spel aan het eind maakte ook voor het publiek alles goed. FAURE Het duo Marry Rouw en Jose Ker remans speelden achtereenvol gens de Dolly suite van Faure op een piano en twee delen uit 'Spel letjes in de open lucht' van Taille ferre op twee piano's Om met het laatstgenoemde onderdeel te be ginnen. smaakte deze eerste ken nismaking met een technisch lang met eenvoudige, maar zeer sug gestieve muziek naar meer De hoofdschotel was de bekende zesdelige Dolly suite, die Faure volgens Ineke Kiers voor zijn ge liefde met twee kinderen zou heb ben gecomponeerd. Zo van vlak naast elkaar aan de piano het kroost even vermaken. In vergelij king met de walsen van Brahms zit er veel meer verhaal in dit be perkte aantal delen van Faure In dit werk heeft hij zich verder be perkt tot niet al teveel noten, waar mee wel een vaak beschouwe Bij het zesde Bouwconcert m de aula van de muziekschool waren ongeveer 130 bezoekers aanwezig. lijke en klankrijke sfeer moet wor den opgeroepen. Het duo vloog weliswaar aan het einde van de uiterst pittig ge speelde "Miauw" bijna over de plotseling opdoemende schitte rende klanken heen en speelde in het langzame "Tederheid" de ac coorden wellicht nog wat te zwaar en serieus. Maar het in zesachtste maat altijd verraderlijk wiegende "Slaapliedje", de briljante Kitty wals en de ingehouden, maar pit tige "Spaanse pas" kwamen heel dicht in de buurt van wat lekker goed muziek zal zijn Knap was de terloopse correctie van een komi sche ontsporing in de "Tuin van Dolly", misschien het meest sfeer- njke deel van de suite. Juist omdat elk deel een eigen behandeling kreeg, viel de vertolking van deze suite als geheel in goede aarde. Na deze geslaagde Franse muziek speelde Marry Rouw met Piet Hein van der Ven de oorspronke lijk voor orkest geschreven Peer Gynt suite van Gneg. Het was al een wonder, dat twee pianisten met totaal verschillende aanslag samen met dezelfde aanslag pro beerden te spelen. Maar boven wonder werd de climax in het laat ste deel "in de Halle des Bergkó- nigs". Het luider en sneller wor den was bijna te goed. Ronduit ge zellig waren verder het Rondo van Smetana en de toegift, een caba retachtige wals van Keene, door de vier voornoemde pianisten. De 130 jonge en oudere bezoe kers bedankten met een langdu rig applaus voor deze pianopa rade. Op de valreep mag ruet wor den vergeten dat Marry Rouw het daarmee het drukst heeft gehad. Maar tenslotte zal het concert vast wel voor alle vijf pianisten een sti mulans zijn geweest voor de ruet altijd eenvoudige dagelijkse les taak Vandaar ook de opmerking van Ineke Kiers over de "piano als samenspelinstrument Volgende concert. 28 april, 20.15, Driekorenparade in "De Konings hof' (bij Hamershof) lEN - Een expositie van uiteenlopend werk is te zien in ie 't Claeverenblad, De Brink 16. Het geëxposeerde werk olieverfschilderijen en collages van Lydia van Schagen, iek en bronzen van Martha Kruiderink en tekeningen en lerijen van Bob Kovel. luidelijk is waarom voor deze combinatie is gekozen, an- om administratief in elkaar passend tentoonstellings- Qua stijl en niveau is er nogal wat verschil. 'sitie duurt tot 1 mei en is geopend op zaterdag en zon- 14.00 tot 17.00 uur. door Anco Mali (ris in de eerste plaats het de- I academisch onderlegde i Lydia van Schagen dat jen vleug nostalgie terug een vóór de Tweede poorlog in Nederland gang- lilderstijl waann onder an- J)ick Ket en Raoul Hijnckes pwogen. Via het impressio- ibsorbeerden zij de invloe- £van het kubisme, waarna ze lerop toe legden om de stoffe- aliteit zowel m grote lijnen ket kleinste detail in volle- Jeheersing van de techniek Jen natuurgetrouw weer te i Hijnckes zijn de voor- ji m zijn stillevens symbool •od en vergankelijkheid. |rkend zijn het kille licht en ingnjze tinten in zijn werk. mengaan van een geome- (verdeeld grondvlak meer fonscièntieuze vormweer- gave is een van de kenmerken van Kets kunst. Hijnckes en Ket zijn geestverwanten van het magisch realisme. Eenzelfde sfeer van stillevens en landschappen kenmerkt het werk van Lydia van Schagen die evenals Charley Toorop destijds wel niet tot eigentijdse erkenning heeft kunnen komen omdat er toen meest met een glimlach naar het werk van schilderende vrouwen werd gekeken. De stillevens van Lydia van Scha gen bevatten oude bidons en pe- troleumblikken, vaak opgesteld op een wrak verveloos tafeltje, potten, doeken, oude spullen waar het leven over heen is ge gaan Lydia van Schagen heeft ze geschilderd met veel liefde en aandacht Meer het accent leg gend op het gebruikt zijn van de voorwerpen dan op het idee van de vanitas, de kortstondigheid. Daardoor worden haar stillevens meer gekenmerkt door warmte en eerbied voor het oude en afge- De Amerikaan Bob Kovel is eén van de drie kunstenaars die deze maand in 't Claeverenblad exposeert. Dit is een van de tentoongestelde werken. dankte dan door de unheimische kilte van het alles-gaat-verloren- ïdee van haar manlijke tijdgeno ten. Ook Van Schagens landschappen kunst uit het begin van deze eeuw ademen een dergelijke sfeer de verlatenheid toeslaat - elk Hoewel in haar fragmenten van menselijk leven is er nadrukkelijk met bepaald fraaie dorpsbouw- afwezig - is deze architectuur vanuit een warmte voor het gege ven en een zeker mededogen ten aanzien van het menselijk tekort komen geschilderd. Voor de tweede exposante, Mar tha Kruidennk, die als kleuterleid ster de hobbie van het beeldjes maken opnam, is het maken van keramisch werk en bronzen vanaf het moment dat ze slechtziend werd een therapie geworden en een mogelijkheid tot communica tie Zij laat divers werk zien, dieren, musici, mensen in interactie, ge voelig getypeerd. In de benedenzaal van 't Claeve renblad laat de Amenkaan Bob Kovel zijn tekemngen en schilde rijen zien. De wereld die hij over brengt bestaat uit vluchtige in drukken, herinneringen uit dro men, vage associaties tussen mens en achtergrond. Het is alsof allies kaleidoscopisch langs hem schuift. De mensen zijn repete rende figuren uit een oneindige reeks Van enige individualiteit is geen sprake, ook met van die van hun omgeving die uit aanduiding bestaat. Aanduiding van voorwer pen. bovenfragmenten, leegte Met veel gevoel voor het essen tiële is een vel benadrukt chinees papier de wereld van Bob Kovel binnengehaald. In het zwart heeft hij er twee naar elkaar toe buk kende mensen in aangebracht. In het rood in ritmische opeenvol ging een reeks liggende sleutelfi- turen. Deze toevoeging aan een bestaand groengetint druksel van een oud volk lijkt me wezenlijk voor dat waarmee Kovel zich be zig houdt: het registreren van het handschrift van de bewoners van deze planeet. door Anco Mali Het tno Framare achter het Hammerklavier. Van links naar rechts Frans van der Tak, Reggy Meyler en Martin van Woerkom. LEUSDEN - Trio Framare van het Nederlands Kamermuziek Kol- lektief treedt donderdag 20 april op in 't Claeverenblad. Het bij zondere van dit concert is dat de leden van het trio op oude instru menten spelen. Frans van der Tak en Reggy Meyler spelen op het Hammerklavier (fortepiano), de voorloper van de huidige pia no en Martin van Woerkom le vert zijn bijdrage op de traverso, een voorganger van de tegen woordige dwarsfluit. Het tno speelt werk van onder meer Mozart, Haydn, Danzi en Bach. De fortepiano van Van der Tak en Meyler is een kopie van een klavier uit 1790, dat door de Haar lemmer Theo de Haas is nage bouwd. Het instrument zal door Van der Tak en Meyler zowel geza- melijk als afzonderlijk worden be speeld. Van der Tak kreeg zijn op leiding aan het muzieklyceum in Amsterdam en is nu verbonden aan het Brabants conservatorium. Meyler studeerde aan het conser vatorium in Den Haag bij Gerard Hengeveld en Paul Niesing Ook zij is docente aan het Brabants conser vatorium. Martin van Woerkom stu deerde bij Lucius Voorhorst. Het concert begint om 20.15 uur. De toegang is 12,50. Telefoni sche reservering is mogelijk, 943472. dschap van Bep Eising LEUSDEN - In de cliëntenhal van de Rabobank aan de Biezen- kamp 3 is tot en met 3 mei een kleine sympathieke tentoonstel ling te zien van het voornamelijk uit aquarellen bestaande schilderwerk van twee Leusdense vrouwen. Het zijn Jannie Stienstra, lid van de Leusdense Amateurschilders vereniging De Vrije Kwasten, en Bep Eising, lid van Leusdens Amateur- schildersvereniging Loysden. Zij hadden gezamenlijk zo veel werk dat zij daarmee eens buiten de jaarlijkse groepstentoon stelling waarvoor ze maar een zeer beperkt aantal werken kun nen insturen in de openbaarheid wilden treden. Hun werk be slaat een gehele wand en is dagelijks te bezichtigen tijdens de openingsuren van de bank. De dames zijn aan elkaar ge waagd. Zij schilderen beiden met zichtbaar plezier. Fraai genoteerd is een vissenstilleven in blauwen en roden. Het is een heldere en vrolijke weergave van een groepje vissen op het droge die met veel liefde zijn geobserveerd en mooi over het blad zijn ver deeld. Een merenlandschap is wa terig in vaag vloeiende partijtjes gepenseeld Een tinnen dnnkstel met druiven is heel solide gedaan in een waardige combinatie van paarsen en gnjzen. Een riviertje door een bos is in fijne streekjes teer groene kleur tjes vastgelegd. Evenals een herfstbos dat in zongetinte herfst kleuren is opgezet Op enige af stand doen de schuimkoppen van de aanrollende branding in een zeegezicht met donkere bewol king het uitstekend. Er zijn ook grapjes te zien ais een sneeuwpop met rode sjaal om en zwarte hoed op, en een clowns pop die wat stijfjes op een neten stoel troont. Van de kleinere stuk jes doet het aquarelletje met de tropische vogeltjes op een tak het goed. De bloemstukjes spreken mij wat minder aan. Die zou ik mis schien wat minder precies gepen seeld willen zien, wat vnjer op het blad genoteerd ook Van Janrue Stienstra is dit schilderij met vissen op het droge.

Leusder Krant | 1989 | | pagina 9