Vijf Leusdenaren in team Arjan Brouwer Matige start LTV Lockhorst Jaap de Jager schaakkampioen Welke weg? Minder Leusdenaren Boetevrij inleveren bij de bibliotheek ^lokaaL Pastels in De Heelkom leusder krant LHVlaat langs SDO Inbraak Chemokar Schade bij botsingen Leusden Culturade Vergadering bedrijvenkring van de grootste ploegen in Nederland Hondsdraf Achterveld Western-night in De Geut plaatselijk nieuws KOHOiORNF ACHTERVELD - Oud-Achterve] se Gerda Kerkhof, nu woonach; 1 in Ermelo, exposeert van 20 at j tot 31 mei werken in De Heelkc aan de Walter van Amersfoo straat 36. Kerkhof, die haar oplj ding genoot aan de Academie vc Beeldende Kunsten in St-Truici (België), laat een aantal pastelteN ningen zien. De Heelkom is op werkdagen cj opend van 8.30 uur tot 17.00 uur LEUSDEN - De Bedrijverikri Leusden houdt donderdag 20 ap de algemene (voorjaars-)ledenv< gadenng. Plaats van handeling Pon's automobielhandel B.V. a 1 de Zuidennslag 2. Na het formt gedeelte zal mevrouw Perrick e inleiding houden over het thei 'Produktaansprakelijkheid in 1 kader van de EG-nchtlijn van 19f De vergadering begint om 16 uur en zal naar verwachting 17.30 uur duren. (advertentie) PROFESSIONEEL vreemde talen studeren TALENPRAKTIKUli AMERSFOORT Start dlrektl Inl 033-729097 LEUSDEN - Samen met Dick Burgwal uit Leusden heeft Arjan Brouwer een nieuw motorcrossteam opgericht. Het Arjan Brouwer Motorcrossteam (A.B.Team) is één van de grootste teams in Nederland en bestaat nu uit dertien leden. Er wordt nog gezocht naar een jong teamlid zodat het totaal op veertien zal komen te staan. Arjan Brouwer en Dick Burgwal zijn beiden all-rounders op motor cross gebied. Hun team bestaat ei genlijk uit dne groepen: de gerou tineerde njders, jongens die al een paar jaar rijden en hele jonge rij ders die net starten. De leeftijd van n ANS sen Ort ngen ÜVI kom rde'q m* I sn vj Kalis en en sr U i i cfi; 'SM- 29.50 Id ilersi Dr=: n 01? lag D-11 e i u De nieuwe ploeg van Arjan Brouwers, waarin liefst vijf mensen uit Leusden en Achterveld zijn opgenomen. de groep loopt uiteen van 13 tot 33 jaar. De rijders komen uit Nijkerk en omliggende plaatsen, evenals de zes sponors van het team. De laatsten hebben de speciaal ont worpen kleding voor de rijders ge schonken. Volgens Arjan Brouwer is de be langrijkste doelstelling van het team het sportief en gezellig cros sen. Het ligt in de bedoeling dat de njders wedstrijden gaan rijden op de landelijke crossbanen van de Motor Organisatie Nederland en de Koninklijke Nederlandse Mo torsport Vereniging. Arjan: „Voor al de jonge njders zijn fanatiek en die kunnen we heel wat leren. We zullen ze ook begeleiden." Hij wijst ook op de jongste rijder, Ernst Jan van Dasier uit Nijkerkerveen, die volgens hem veel talent heeft. „De jongens durven hard en zonder handschoenen en speciale laarzen te njden, als je ze dat wel geeft durven ze nog meer", aldus Arjan die het wel ziet zitten met de jong ste rijders. Er wordt nog gezocht naar een veertiende lid van het team. Daarbij wordt gedacht aan een jeugdig ie mand. Wie interesse heeft kan contact opnemen met Arjan Brou wer (tel. 03494-60400). Het A.B .Team is voorlopig voor eén jaar samengesteld. Het ligt in de be doeling dat er voor het tweede jaar een uitbreiding komt van het team. Het team bestaat uit de volgende rijders: Arjan Brouwer (Nijkerk), Dick Burgwal (Leusden), René Burgwal (Leusden), Theo van Laar (Leusden), Dicky Steenbeek (Ach terveld), Paul van de Poll (Achter veld), Wouter Hartog (Nijkerk), Wouter Gerritse (Nijkerk), Ernst Jan van Dasier (Nijkerkerveen), Frans Bosman (Hoogland), Barry Bauerlein (Soesterberg), Victor Roose (Soesterberg) en Arie Brou wer (Ermelo). LEUSDEN - De zaterdag- en zondag-competitieteams van ten nisvereniging LTV Lockhorst zijn niet sterk begonnen aan de tenniscompetitie 1989, die afge lopen weekeinde van start ging. De wedstrijd van het eerste zon dag-team moet nog worden uitge speeld bij de achterstand van 3-4 tegen Flehite 3, terwijl het eerste zaterdag-team met 3-2 verloor van De Meent 3. Door de snel invallende duister nis kon zondag de dames-dubbel van het eerste mixed-team tegen Flehite 3 niet worden gespeeld. Deze partij is nu vastgesteld op zaterdag 22 apnl 18.30 uur. De Burgemeester Buiningpark- bewoners kwamen met 1-3 uit de iiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii LEUSDEN - De dames van LHV zijn nog steeds ongesla gen en zonder puntverlies. Nadat de Leusdense hand ballers zondag afrekenden met AAV (17-10; zie verslag elders in dit nummer), werd ook het midweekse inhaal- duel tegen het Bussumse SDO met winst afgesloten. Dinsdagavond bleven de Leusdenaren, na een zwakke eerste helft (5-3), met 14-7 aan de winnende hand. Nadat negen aanvallen in de eerste helft vruchteloos waren gebleven, opende Anja Douma met twee tref fers namens LHV de score. Via Hetty Tessels kwamen de Leusdenaren op 3-0. SDO kwam echter terug tot 3-2 en hield de marge van één tref fer vast tot 4-3 (Petra van der Heyden tekende voor het Leusdense doelpunt. De rust brak aan bij 5-3, omdat Van der Heyden vlak voor het verstrijken van de eerste dertig minuten nog eens suc cesvol was. Na de pauze hielden de be zoekers tot 8-6 uitzicht op een bevredigend resultaat. Daarna hervonden de Leus denaren echter hun ver trouwde vorm en bouwden in het restant van de tweede helft alsnog aan een accepta bele score. Jeanette Kok tilde haar ploeg met drie doelpun ten op rij over het dode punt heen (11-6), waarna LHV uit eindelijk met 14-7 zegevier de. Door dit resultaat blijven de Leusdenaren fier aan de leiding in de tweede klasse B, waarin LHV vier punten voorsprong heeft op nummer twee, SHVU. Doelpuntenmakers LHV: Jeanette Kok (4x), Anja Dou ma (3x), Hetty Tessels (2x), Ria Meyerink (2x), Petra van der Heyden (2x), Carla Mos sel (lx). iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii enkel partijen. Hans Bosboom ver loor van de Leusdense tennisleraar Peter Valkenhoef met 0-6, 7-6, 4-6. Vermeldenswaard is de manier waarop hij de tweede set won. Bij de stand 1-6 m de tiebreak wist hij nog op 8-6 te komen en aldus de set naar zich toe te trekken. Verder liet Valkenhoef het echter niet komen. Wibo Plijnaar had minder moeite met zijn opponent. Hij won „straight" met 6-3, 6-3. Van de da mes won Madeion Schoemaker haar partij m dne sets met 6-7, 6-4, 6-3 en verloor Ingeborg Richel in hetzelfde aantal sets met 6-4, 3-6, 3-6. Hoewel de eerste set met ruim verschil werd verloren, 1-6, zagen Frank Vissers en Hans Bosboom in de heren-dubbel toch kans om de tweede set met 6-3 en de derde set met 6-2 te winnen. De twee mixed partijen gingen verloren: Ingeborg Richel en Frank Vissers verloren benauwd met 6-7, 6-4, 6-7 en Ma deion Schoemaker en Wibo Plij naar met 6-2, 4-6, 4-6. Uitslagen zondag Lockhorst 1 - Flehite 3 3-4 (gest. Lockhorst 2-Luck Raeck 3 2-6 Iduna 9-Lockhorst 3 6-2 Maarsenbroeck 6 - Lockhorst 4 6-2 Nijkerk 4 - Lockhorst 5 8-0 Lockhorst 35 - Naarden 2 5-1 Heren 1 - Bosch en Duin 2 6-0 Junioren 1 - Maam 1 6-2 De Meent-Junioren 2 4-4 zaterdag De Meent 3 - Lockhorst 1 3-2 Lockhorst 2 - Randenbroek 2 5-0 Lockhorst 3 - Rapid 2 5-0 Soesterberg 4 - Lockhorst 4 2-3 Herculus 1 - Heren 1 3-3 Rading 1 - Heren 2 2-4 Heren 3 - Eemelaar 2 0-6 Blancum 3 - Junioren 1 5-0 Junioren 2 - Ludenti 5 1-4 Junioren 3 - 't Schilt 2 3-2 LEUSDEN - Acht mensen minder dan de maand ervoor telde de Leusdense bevolking op 1 maart. Dat blijkt uit bevolkingsgegevens van de gemeente. De afname wordt veroorzaakt, doordat er meer men sen uit Leusden vertrokken (93) dan er zich vestigden (72). Dat werd niet goedgemaakt door het geboorteoverschot. Het aantal ge boortes was in februari 30, terwijl er 17 mensen overleden. Op 1 maart was het inwonertal 27.279. Dat is ten opzichte van 1 januari van dit jaar een afname van 19, toen er 27.298 Leusdenaren waren. LEUSDEN - Ter gelegenheid van de landelijke bibliotheekdag op 22 april mag iedereen die te laat was met zijn of haar boeken deze boete- vnj mieveren. Nieuwkomers krij gen een gratis proefabonnenment aangeboden in bibliotheek Nieuw Langenbeek op de Hamersveldse- weg. Ook is er die daa een tentoon stelling te zien over de penode van 12,5 jaar dat de bibliotheek bestaat, 's Middagsd is de kinderboeken schrijver Sjoerd Kuiper in de bi bliotheek. In De Boekenmolen in Leusden-Zuid is een expositie in gericht over de schrijfster Nynke van Hichtum. Die is tot 29 april te zien. U kent het vast wel, Hondsdraf, een plantje met paarsblauwe bloempjes en frisgroene, niervor- mige blaadjes met een prachtige kartelrand en een aangename, kruidige geur. We vinden het al gemeen in ruigten, lichte bossen en vooral op enigszins vochtige bodem. Het tracht kruipend wat ruimte voor zijn bestaan te ver overen en steekt dan op bepaalde afstanden een stengeltje omhoog, maakt onder dat stengeltje wat worteltjes en kruipt weer verder. Op die manier kan het flinke stukken van de bodem bedekken en als er nog meer begroeiing is dan proberen de verticale sten gels daar net boven uit te komen om de bloempjes van de zon en van de insekten te laten genieten. Die bloemen staan duidelijk gesteeld en in kransen, meestal min of meer naar één kant ge richt, in zogenaamde schijnkran- sen. De plant is goed bestand te gen de winter, blijft het hele jaar groen en actief groeiend en daar om kunnen we ze nu al volop in bloei zien staan. De bloemen wor den graag bezocht door hom mels, bijen, zweefvliegen en vlin ders. Door de bouw is de bloem eigenlijk in hoofdzaak geschikt voor insekten met een lange tong. De hommels, die een korte tong hebben, en soms ook wel bijen bijten de kroonbuis opzij open en stelen de nektar, zonder aan hun plichten als bestuivers te vol doen. Op vele manieren is getracht een verklaring te vinden voor de, op het eerste gehoor, nogal vreemde naam. Die heeft echter niets te maken met een dravende hond. Zo zou het een ver doorge voerde verbastering zijn van het oudhoogduitse woord Gundreba. Het eerste gedeelte gund bete kende wond en het tweede rebe, rank, dus een plant die over de grond rankt en wonden heelt. Als we het echter eenvoudiger en op z'n hollands zien dan betekent honds of honts iets wat slecht is, zoals hondeweer. Draf is een nog gebruikt woord voor varkens voer, dus slecht varkensvoer. Als we dan nog zien dat in sommige streken de plant ook Galbloem wordt genoemd, omdat men be weerde dat de varkens er van zouden overgeven, is het ver band gelegd. Was de plant dan al slecht voor varkens, voor koeien WOENSDAG 19 APRIL 1989 LEUSDEN - Jaap de Jager is de nieuwe kampioen van de Schaakvereniging Leusden. Weinigen zullen er de afgelopen tijd nog aan hebben getwijfeld, maar na zijn overwinning op Carel Vos van afgelopen donderdag staat het definitief vast. De 16-jarige opvolger van Patrick Huis in 't Veld is daarmee de jongste kampioen die de Schaakvereniging Leusden ooit gehad heeft. Bij de rij illustere voorgangers hoort overigens ook Jaap de Jager sr., de vader van de nieuwe kampioen, die in de jaren zeventig eenmaal kampioen was. Voor de bondscompetitie speel de Leusden III een slechte wed strijd tegen het al bijna gedegra deerde Hoogland II. Alleen Leen Boogaard wist in de eerste zitting zijn partij te winnen. Jos Boemaars, Andre Rietveld en Arie Valken burg kwamen tot remise. De afge broken partijen van Jaap de Jager sr. en Pim v.d. Harst staan goed, zodat Leusden III misschien nog net met de overwinning kan gaan strijken. Vijf spelers van Leusden maak ten zaterdag de lange reis naar Brussel om Leusden te vertegen woordigen op het grote Olivetti-Eu- ropchess rapidtoernooi, In dit enorme evenement, met bijna vier honderd deelnemers (waaronder de familie Polgar uit Hongarije en vele meesters en grootmeesters) sloegen zij geen gek figuur. De kersveerse kampioen Jaap de Ja ger emdigde met 8 uit 12 het hoogst van de Leusdenaren. Zijn broer Pieter (onder andere winst tegen vader Polgar!) had een halfje min der. Bert Uneken ging het toernooi voortvarend van start met 3 uit 3, maar kwam toen in een wat te ster ke groep terecht, met onder ande- Asschat 1V2 uur gaans. Op deze manier wordt tegenwoordig de weg niet meer aangegeven. Dit bord stond er dan ook ter gelegenheid van het grote eeuwfeest in 1977. Het bord stond tegenover het oude gemeentehuis aan de Hamersveldseweg. Stond, want de tand des tijds deed zijn werk De paal waaraan de borden hingen, was verrot en dus moest de richting aanwijzer naar de gemeentewerf. Stilletjes werd het gevaarte wegge haald. Niet stilletjes genoeg, wanl een mevrouw die haar gasten altijd het bord als .toeristische attractie" van Leusden liet zien, miste het vonge week en belde de krant op. Volgens gemeentevoorlichtei Hans Hermans zal de richtingaanwijzer zeer waarschijnlijk na reparatie weer op zijn plaats teruggezet worden. was het beter bruikbaar. Niet om te eten, maar als men in het voor jaar er een krans van vlocht en die om de hals van een koe hing, dan was die koe het hele jaar beschermd tegen schadelijke in vloeden en zou de melkopbrengst hoog zijn. Ook heeft de Hondsdraf een grote rol gespeeld in de volksge neeskunst. Het werd voor een menigte van kwalen gebruikt, in 1 hoeverre met resultaat is niet be- kend. Wel bekend is dat het uit- J stekend helpt, evenals Weeg bree, tegen blaren veroorzaakt door Brandnetels. Een paar blaadjes kneuzen, daar de ver wonding mee inwrijven en weg is de pijn. G. van L. LEUSDEN - Bij een inbraak in een woning aan de Hessenweg werden goederen ter waarde van duizend gulden weggenomen. De inbre kers kwamen binnen door de ach terdeur te forceren. De inbraak moet in de nacht van zondag op maandag zijn gepleegd. ren een Internationaal Meester uit België. Uiteindelijk kwam hij uit op 5,5 punt, evenals Ronals Staal. Rob van Kleef, de speler van Leusden met de minste ervaring, trof al in de eerste ronde een heuse Internatio naal Grootmeester uit Tjechoslo- wakije, wat uiteraard verlies ople verde. Uiteindelijk kwam hij nog op dne punten uit, wat in een dergelijk toernooi lang niet slecht is. Als team emdigde Leusden in de mid denmoot. Uitslagen: J. de Jager jr.-Vos 1-0 Shahrizadeh - Velker remise Langman - Uneken 0-1 Moed - H. Peperkamp 1-0 P de Jager - Zijlstra remise Kerkhof - Nijhof 1-0 Elschot - v. Ooik 1-0 Willigenburg - Berg 1-0 v Dokkum-G. Wisman 1-0 Halkes-Berkenbosch 1-0 Struiwig-v.d. Wetering remise A. Wisman -Zaal 1-0 v Dalen - v. Egdom 0-1 Veenendaal - Verschuur 0-1 Gieskeris - Buurlage 1-0 Visser-v.d. Pol 1-0 Stand aan de kop: 1. J. de Jager jr. 1851 2. Huis in'l Veld 1727 2 Shahrizadeh 1727 4. Uneken 1708 5. Velker 1697 6. Vos 1687 7 v. Zanten 1683 8. P. de Jager 1680 8. Roelofs 1680 10. v.d Harst 1679 LEUSDEN - Begin mei zal de firma Spitman met een zogenaamde Che mokar huis-aan-huis klein che misch afval inzamelen. Op maan dag 7 en donderdag 8 mei kunnen mensen afvalstoffen zoals verfres- ten, accuzuur, batterijen, foto-che- micaliën, medicijnen, thinner, ter pentine, afgewerkte smeer-, boor of snij-olie op een milieuvriendelij ke maruer laten afvoeren en ver werken. Ook zaken als nagellak, nagellakremover, schrijfmachine- linten of bijvoorbeeld energiezuini ge lampen kunnen op deze wijze worden verwijderd. Uit veiligheidsoverwegingen is het overigens verplicht het afval, bijvoorbeeld verpakt in een stevi ge doos, persoonlijk aan te bieden. Om te voorkomen dat de spullen in verkeerde handen komen, is het aan de straat zetten streng verbo den. Het is de bedoeling dat de che mokar twee keer per jaar afval gaat ophalen- LEUSDEN Een automobilist uit Leusden verleende woensdag middag om half vijf bij het verla ten van de oprit van de brand weerkazerne, op Bitterschoten, geen voorrang aan K. die op de Zwarteweg reed. Een botsing tus sen de twee auto's was daarna niet meer te vermijden. Er ont stond flinke schade aan beide voertuigen. De auto van Leusdenaar B. raak te op een parkeerplaats aan de Hamersveldseweg beschadigd bij een aanrijding. De wagen werd ge raakt door automobilist K. uit Pur- merend, die bij het achteruitrijden niet goed oplette. LEUSDER KABELKRANT Kanaal 4 CAI Leusden Dagelijks kontmue lokaa I nieuws en service-berichten. Voor uw aankondigingen er j andere berichten kunt u beller i naar de Redaktie Leusder Kabelkrant, Asschatterweg 19, Leusden, telefoon 033-941495. Vraag naar Daan Bleuel of Stefer Steenkamp. Informatie over adverteren via het snelste medium van Leusden: 03420-94274 (Ton Roskam) Opgave advertenties: 11 Kantoor Leusder Krant, 941495 of 03420-94255 (Conny v.d. Brink). DE LEUSDER KABELKRANT de huis-aan-huis beeldbuis krant van Leusden. Enkele tarieven: KABELTJE (alleen voor particulieren): vraag en aanbod- regeladver- tenties. Eerste 2 regels ƒ6,- per dag. Elke regel meer 6,- per dag. Opgave en betaling uitsluitend kontant op ons kantoor. KABELSPOT (deelpagma zonder logo), met, kleurgebruik, 75,- per dag. BEELDPAGINA (met logo): tarieven op aan vraag. Kontrakt-korting mo gelijk. Woensdag 19 april 20.00 uur: VOC, thema-avond ovt fobieën, Voorinder, gemeentehu Erf 1 Donderdag 21 april 20.00 uur: Inspraakavond oud< renbeleid, gemeentehuis, Erf 1 20.15 uur: Concert Kamermuzie Kollektief op Hammerklavie Claevereriblad, Bnnk 16 Vrijdag 21 april 19.00 uur: Novocento, Filmlic Claeverenblad, Brink 16 20.00 uur: Lustrumconcert G< mengd Koor Leusden De Koning hof, Hamersveldseweg 1 Zaterdag 22 april 10.30 uur: Straatfestival De H; mershof tot 15.30 uur 14.00 uur: Sjoerd Kuiper in bibli< theek Nieuw Langenbeek, H; mersveldseweg 77 21.00 uur: Western Night m E Geut, Zwarteweg Woensdag 26 april 14.00 uur: Kledingbeurs in 't Tre punt Arnhemseweg 75 Leusde Zuid Donderdag 20 april 13.30 uur: bejaarderisoos 'Ons G' bouw' 20.00 uur: KPJ fotosoos 'De Moe I pot' Zaterdag 22 april 20.00 uur: Disco Show 'De KI veet' Dinsdag 25 april: 9.00 uur: Welfare Zonnebloe 'Ons Gebouw' Woensdag 26 april 9.00 uur: handwerkhobbyclv j 'De Moespot' 20.00 uur: KPO spellenavond 'Bi tenlust' LEUSDEN - De lustrumeditie van de Culturade (de culturele mani festatie wordt voor de vijfde keer georganiseerd) zal op zaterdag 23 september worden gehouden. Sporthal De Korf zal het decor voor de manifestatie vormen, waarin Leusdenaren die zich op de één of andere manier met kunst bezig houden zich kunnen presenteren. Daarnaast hoopt de werkgroep van de Culturele Raad, die met de orga nisatie belast is, een straatfestival van de grond te krijgen. Voor meer informatioe kunnen belangstellen den contact opnemen met *K\e- vrouw Elly van de Hoeve, telefoon: 945643 De country and western formatie Side-kick' treedt zaterdag op in De Geut tijdens de Westernrught. LEUSDEN - Jongerencentrum De Geut aan de Zwarteweg houdt zaterdag 22 april een 'Westernnight'. Voor deze gelegenheid zijn er aangepaste hapjes en drankjes verkrijgbaar. Tevens zullen er fragmenten van wes terns worden vertoond, terwijl het personeel zoveel mogelijk in aange paste kleding acte de presence zal geven. De country and westernband 'Side-kick' zal het podium in De Geut beklimmen om een authentieke muzikale bijdrage aan het thema-programma te leveren. De avond begint om 21.00 uur en de entree bedraagt f 7,50.

Leusder Krant | 1989 | | pagina 3