'lan Advies Groep moet buigen of barsten „We zagen wat vliegen en we schoten" Goedkopere middelgrote tv's blijven achter in kwaliteit Radiotronic EV 300 F ■rs leusder krant foorstel college om adviesgroep op te heffen stuit op verzet In Leusden gebeurden nog genoeg zaken die onze aandacht verdienden. Het lijkt me voor de PAG alleen zinvol om adviezen te geven, wanneer beslissing noc niet genomen zijn... Jagers veroordeeld voor het neerhalen van beschermde vogels Kantongerecht Amersfoo Ruiten ingegooid WOENSDAG 19 APRIL 1989 plaatselijk nieuws USDEN - „Ik zie nog wel mogelijkheden voor de Plan Advies Groep om zinvol bezig te zijn. Daarvoor moet wel aan een aantal voorwaarden voldaan worden die nu ontbreken," aldus de voorzitter van de Plan Advies Groep, kortweg de PAG, de heer J.G. Pekelharing. Een mening die niet gedeeld wordt door een meerderheid van het College van Burgemeester en Wet houders. Het college vindt de doelstelling van de PAG achter haald, de werkwijze een doublure van de commissie voor Welzijn en Huisvesting, terwijl de adviezen van de PAG bij het College in het nabije verleden „wrevel" hebben veroorzaakt. De door de PAG gevraagde ambtelijke ondersteuning, van ongeveer vier uur per week, is volgens het college „eigelijk niet voorhanden." Volgens het college kan gekozen worden om de PAG te handhaven als adviesorgaan voor het te ontwikke len beleid op (middel)lange termijn, de PAG op te heffen of de PAG te handhaven als 'slapende' adviesorgaan. De twee alter natieven naast de keuze om de PAG op te heffen lijken meer Ihedoeld om de keuze voor opheffing te rechtvaardigen. De Plan Advies Groep vergaderde dinsdagavond in het gemeentehuis om over voortbestaan of opheffen een mening te geven. De heer Pekelharing verwacht dat de uiteindelijke beslissing in de raad zal vallen. DESKUNDIGHEID De Plan Advies Groep werd in November 1978 samengesteld, en :0p l maart 1979 geinstalleerd. De _uivankelijke taak was een groep [deskundigen voorbereidende be sprekingen te laten voeren ter ont- :keling van verschillende ge meentelijke plannen op sociaal- ultureel/welzijns gebied. De leden ti de PAG moesten deskundige, [ongebonden burgers zijn. Al heel snel bleek de beste manier om aan [de noodzakelijke deskundigen te [komen, een voordracht door de wlitieke partijen te zijn. Volgens it huidige college werd de PAG [daardoor „een poltiek beleidsor gaan" en „een broedplaats van hieuw poltiek talent". Zonder het jaatste te willen ontkennen, is de [heer J.G. Pekelharing het zeer on- >ens met de eerste omschrijving. |„In de PAG voeren wij nooit partij politieke discussies. Wij voeren [een andersoortig overleg. Vanuit [onze deskundige achtergrond >vordt langdurig en diepgaand [over welzijnsproblematiek gespro- |ken De commissie Welzijn en [Huisvesting heeft niet de tijd, om [het over de deskundigheid maar niet te oordelen, twee-drie maal ihoudelijk over een nota ouderen- peleid te praten. Onze adviezen [worden niet gegeven onder politie- e druk. Natuurlijk spreken de le- pden vanuit hun eigen achtergrond, ^hetgeen iets anders is dan de me nig van een fractie verkondigen. [~Be PAG is adviserend, niet beoor- jdelend. Medezeggenschap is iets panders dan participatie." Over de deskundigheid van de door de politieke partijen voorge- dragen PAG-leden is eveneens discussie te voeren. Iedere politie ke partij wordt immers geacht een [of meerdere deskundigen naar vo ren te kunnen schuiven uit eigen •'hoek. Iedere voordracht is gedu- hrende de afgelopen jaren zonder F ineer geaccepteerd. Een aantal le lden is in het dagelijks leven werk- zaam bij Maatschappelijke, So ciaal-Culturele, Pedagogische en Welzijnsorganisaties, anderen hebben enige ervanng bij vrijwilli gersorganisaties. Twee van de le den zijn tevens raadsleden. De le- den van de PAG geven hun mening en adviezen als onbezoldigde par ticiperende burgers. Het college spreekt in haar brief aan de PAG over „een samenstelling regle mentair geregeld zogenaamd op basis van deskundigheid. In de praktijk als een politiek samenge steld orgaan". DOORGAAN Sinds in de gemeente Leusden structuur is aangebracht in het beoordelen van subsidie-verorde ningen en het Sociaal-Cultureel Plan was voltooid, mede dankzij de inzet van de Plan Advies groep, heeft de PAG volgens het huidige college geen zinvolle taak meer Zonder twijfel heeft het sinds 1985, na de totstandkoming van het So ciaal Cultureel Plan en het besluit om door te gaan - „In Leusden gebeurden nog genoeg zaken die onze aandacht verdienden"- con stant gerommeld in en ten aanzien van de PAG. Op een gegeven mo ment blijken zes raadsleden van de PAG deel uit te maken onder de toenmalige voorzitter, de huidige wethouder Joost de Jongh. Onge veer in de zelfde tijd als het aantre den vein Joost de Jongh als wethou der, worden nieuwe leden be noemd alsmede een nieuwe voor zitter: de heer J.G.Pekelharing. De verkiezing van de heer Pekelha ring kon overigens niet de instem ming van L '85 krijgen omdat deze partij een verstrengeling van be langen vreesden gezien het feit dat deze voorzitter voorgedragen werd uit dezelfde partij als de ver antwoordelijke wethouder, me vrouw Evelien Blom: het CDA. Een vrees door de heer Pekelharing volledig ongegrond verklaard. „Ik praat bijna nooit met de wethouder over PAG zaken. Een direkte lijn naar het CDA, waarbij alles voor gesproken zou kunnen worden heb ik zeker niet. Misschien heeft dit te maken met mijn taak als voor zitter. Een voorzitter is volgens mij niet iemand om meningen te bein- vloeden, maar om meningen boven tafel te knjgen. Misschien geldt dit voor de andere leden van de PAG iets anders. Daar kan ik niet over oordelen." In de afgelopen drie jaar verbeterde alleen de verga derruimte van de PAG. Vergade ren in de zaal of op de zolder van de Krakhorst was niet optimaal, vol- Wanneer we ten onder moeten gaan, wil ik in ieder geval met ere ondergaan," aldus de voorzitter. gens de notulen. In dezelfde notu len komen tot op heden een aantal klachten terug. Te weinig ambtelij ke ondersteuning en te weinig aan dacht voor de door de PAG gege ven adviezen door raadsleden en college enerzijds, te weinig moti vatie bij de PAG-leden anderzijds. „Het gevolg van een vicieuze cir- er twee vacatures GPV/SGP heeft de PAG laten weten geen voor drachten te zullen doen zolang geen duidelijkheid bestaat over het zinvolle voortbestaan van de PAG. Waarmee de cirkel rond is. VOORSTELLEN Het kan allemaal anders volgens de PAG-voorzitter, de heer J.G. Pe kelharing. In een brief van de PAG aan het college, gedateerd 6 okto ber 1988 doet hij daartoe emge voorstellen. De PAG zou zinvol kunnen functioneren wanneer de adviezen tijdig en van een duidelij ke vraagstelling voorzien worden gevraagd. Daar tegen over staat de „wrevel" van het college over het feit dat de PAG weieens adviezen heeft gegeven over zaken die door het college nog niet besproken wa ren. Dat moet mogelijk zijn volgens de voorzitter van de PAG. „Natuur lijk werkt het huidige college op een wat andere manier dan het vo rige. Ook intern is het een en ander in de organisatie veranderd. Het is begrijpelijk dat men daardoor wat anders tegen een aantal zaken aan is gaan kijken. Maar het lijkt me voor de PAG alleen zinvol om ad viezen te geven, wanneer beslis sing nog niet genomen zijn. Wij hebben een aantal malen gespro ken over notities die door de be treffende ambtenaren waren afge rond maar nog met door het colle ge en de daaropvolgende commis sies besproken waren. Ongevraag de adviezen zijn zelden welkom, maar daarom niet minder zinvol. twee kanten werken: naar het col lege van Burgemeester en Wethou ders en naar de raadsleden. Het college vindt de adviezen van de PAG in het eerste stadium ruet nodig. Volgens haar zijn er te genwoordig genoeg gestructu reerde inspraakmogelijkheden voor direkte-en-indirekte belang hebbenden. De heer Pekelharing onderschrijft dat m dit opzicht de laatste jaren bij de gemeente Leus den veel ten goede veranderd is, maar blijft van mening dat een met gebonden groep met-direkt be langhebbenden deskundigen zin volle adviezen kan geven. In de werkwijze van de PAG en de advi sering aan de raad ziet hij de groot ste verschillen in vergelijking tot het functioneren van de commissie Welzijn en Huisvesting, waar wel vanuit politieke fracties en tijds druk wordt tijdsdruk wordt ge sproken. ONDERSTEUNING De medewerking van de betref fende ambtenaren is voor het func tioneren van de PAG nodig. Het geen volgens het college m strijd is met de onafhankelijke positie die de PAG wil innemen. In haar ant woord op het verzoek van de PAG om meer ambtelijke ondersteuning schnjft zij immers: „Handhaving van de PAG waarborgt wellicht een kritisch en op afstand volgen van gemeentelijke beleidsontwikkelin gen, maar vraagt wel om een bete re ambtelijke ondersteuning, die gelet op de kleine bezettingsgraad op de afdeling WOC en de voorge nomen werkzaamheden (aktivitei- ten-plan) - eigelijk niet voorhan den is". Waarmee het college een tegenstelling suggereert tussen „een kritisch en op afstand volgen van de gemeentelijke beleidsont wikkelingen" en de daarvoor noodzakelijke ambtelijke onder steuning. meente is zeker mede een gevolc van onze inspraak." Tegenwoordig realiseert men zich dat welzijns- factoren een rol spelen bij huisves ting, onderwijs, ouderenbeleid delen van de gezondheidszorg er maatschappelijke dienstverlening Daarin zagen de leden ook voor de Plan Advies Groep een taak. Hei college geeft in haar antwoord geen blijk van op de adviezen var de PAG te zitten wachten, laat staar ze op prijs te stellen. Het leek op 19 april 1988 allemaal nog positief. Wethouder Blorr kwam op uitnodiging bij de Plar Advies Groep haar menmg geven over het werk van de Plan Advies Groep in het kader van de bezin ning op het functioneren die uitein delijk in oktober tot de brief mei voorstellen aan het college zou lei den. Ze zei toen de PAG te ervaren als een plezienge groep burgers die bij de besluitvorming betrok ken zijn. Ze leek een voorstandei van uitbreiding van het takenpak ket, waarvoor aan een aantal voor waarden, met name ook door de gemeente betreffende ambtelijke ondersteuning voldaan zou moeter worden. Precies een jaar later blijki een meerderheid van het college meer voor opheffen, alleen gedo gen voor beleidsmaatregelen op (middel)lange termijn of laten (in- jslapen te kiezen. Het laatste voor stel wordt door de heer Pekelha ring bij voorbaat verworpen. „We zitten niet in de PAG omdat we zc graag vergaderen. Het moet we zin hebben. Een zinvolle werkwijze heeft bij al onze voorstellen voorop gestaan. Wanneer we het gevoe hebben daaraan niet te kunnen vol doen, dan kun je de PAG betel ineens opheffen." Waarmee he' tweede voorstel gelegimiteerd zoi zijn wanneer de PAG geen anders noten op haar zang had. Die heef ze wel. Een aantal alternatiever werden dinsdagavond besproken Bijvoorbeeld in hoeverre de PAG 11 een andere structuur verder zoi kei," volgens de heer Pekelharing. „Wanneer we moeten werken met informatie vanuit de gemeente die onvolledig is, of te laat komt, kun nen de adviezen niet zo doortim merd zijn dan wanneer de mede werking optimaal is. Met als gevolg dat de gemeente de adviezen min der zwaar laat wegen en daar min der belang aanhecht, met als ge volg minder ambtelijke ondersteu ning en verdere demotivatie bij sommige leden." Met als gevolg regelmatig uitgestelde vergaderin gen bij gebrek aan agendapunten, veel absenties zonder bericht van afwezigheid en moeizaam vervulde vacatures. Op dit moment bestaan Zodra het college een bepaalde mening heeft geformuleerd wordt het niet alleen moeilijker daarin wijzigingen aan te brengen, er is ook een tijdsdruk ontstaan, en een politieke verantwoording. Wij wil len graag de tijd hebben om zonder die politieke druk de voorgeno men beleidsmaatregelen te bekij ken." De werkzaamheden van de PAG onderscheidt de voorzitter in dit verband, in twee fases: „In eerste instantie bekijken we vanuit onze deskundigheid een voorstel inhou delijk. Daaruit volgen adviezen naar het college in de zin van hou daar rekening mee. Na deze fase kan een nieuw voorstel worden geformuleerd, waarin zo zouden wij wensen, de PAG adviezen zijn opgenomen. Dit tweede voorstel, waarin de feitelijke beleidsmaatre gelen en de uitwerking van het eer ste staan opgenomen, m feite een gemeentelijke notitie, komt nadat het bij het college is geweest, even eens bij de Plan Advies Groep. Ongeveer tegelijkertijd als het bij de commissie Welzijn en Huisves ting verstuurd wordt. In deze fase kunnen wij de raadsleden advise ren betreffende de inhoud van het voorstel." De Plan Advies Groep wil, volgens haar voorzitter, naar Een ander hartzeer van de PAG leden vormt de aanleiding voor een derde voorwaarde genoemd in de bnef van oktober 1988. Een bnef overigens verstuurd na intern be raad waartoe het functioneren van de PAG aanleiding had gegeven. In de notulen van de afgelopen jaren werd regelmatig vastgesteld dat alle leden van mening waren dat het niet goed ging met de PAG. Een regelmatig terugkerende klacht is daarbij dat de adviezen van de PAG met, of onvoldoende,"ventile ren" naar de commissies en raad, hetgeen niet conform de afspraken was. Met andere woorden, de ad viezen van de PAG waren nergens terug te vinden. Hierin is wel iets verbeterd volgens de voorzitter: „Bij de shikken staat tegenwoordig vaak gemeld; gezien door de PAG of zoiets, maar niet voldoende. De PAG vroeg het college daarom in het vervolg de PAG-adviezen of meningen duidelijk op te nemen bij de raadsvoorstellen. Daarbij zag de PAG met nadruk haar werkterrein uitgebreid. „Welzijn is wat de ac tualiteit daaronder verstaat" vol gens de heer Pekelharing. Tien jaar geleden dacht men bij welzijn vooral aan sociaal-culturele activi teiten als peuterzalen en jeugd- en-jongerenwerk, de komst van de tweede tienerwerker bij de ge kunnen functioneren. De noodzaak voor een Plan Advies groep ziet de voorzitter vooral m de gevolgen van de landelijke bezuinigingen die het welzijn in Leusden kunnen aantasten. „De PAG werd geinstal leerd m een tijd toen alles leek te kunnen. Nu moeten we op de kleintjes letten. Het zou een goede zaak zijn daar in een breed gedra gen overleg over te praten, op de manier die we tot nu toe gehan- teerd hebben: ruim de tijd nemend, zonder politieke druk." Voordat de uiteindelijke beslis sing over de Plan Advies Groep genomen wordt zal nog een stevic gesprek met het college plaatsvin den volgens de heer Pekelharing Hij achter het zeer aannemelijk da de raad uiteindelijk de beslissinc zal nemen. „Wij zullen naar ik aan neem zeker proberen de politiek t€ overtuigen van het feit dat de PAC bescheiden is, maar belangrijk.' Zeker tot de beslissing buigen o: barsten valt gaat de PAG door met het geven van ge vraagde, en ongevraagde, advie zen met volledige inzet van wat en hoe ze wil zijn. „Wanneer we ten onder moeten gaan, wil ik in ieder 1 geval met ere ondergaan," aldus de 1 voorzitter. AMERSFOORT - Twee jagers uit Bunschoten gingen er op uit om eenden te jagen. De één dacht en passant even een duif te schieten, wat een tortel bleek te zijn, de ander zag een zomertaling voor een eend aan. Gevolg was dat ze allebei een beschermde vogel neerhaalden. „We zagen wat vliegen en we schoten", gaven ze volmondig toe op de strafzitting van 13 april. „Ik weet best dat het op elkaar lijkt, maar juist van een lager mag verwacht worden dat hij de vogels uit elkaar kan houden", aldus de officier, die tegen beide jagers 150,- boete eiste. „En wat doen we met de vogels?", informeerde de kanton rechter, Mr. Seton. „Nou, die zullen ze bij de politie inmiddels wel weggegooid hebben", veronderstelde de officier praktisch. De kantonrechter vond dat er een zekere preventie van deze veroordeling uit moest gaan en zag dan ook geen reden om van de eis af te wijken. Dus al hadden de heren him vergissing dan ook duidelijk per ongeluk gemaakt, voor allebei een boete van /ISO,-. Het risico van een auto lenen is wel. dat alle eventuele mankemen ten ook op de bestuurder verhaald tonnen worden. Iemand uit Amersfoort leende een auto van een vriend, maar wist niet dat die auto niet gekeurd was. Hij beloofde de agenten die hem aanhielden om de auto ut gekeurde staat aan de Politie te vertonen, in de hoop zo een boete te ontlopen. Maar een Paar dagen later verkocht de eige- naar de auto, zodat dit plan niet jutgevoerd kon worden, „Altijd al- es navragen", waarschuwde de officier. „Ook als bestuurder ben je ean te spreken voor gladde ban en. het ontbreken van verzeke- jng, keuring enzovoort." Conform niv^ Werc* tot het betalen van W,- veroordeeld. Na de renovatie van de Aldegon- destraat, vlakbij het Julianaplein in Amersfoort, is de voorrangsrege ling gewijzigd, m die zm dat het verkeer van de Arnhemseweg nu voorrang heeft. Er staat echter geen bord waaruit dat blijkt en vol gens de heer N., bewoner van de Aldegondestraat, heeft dat er ook nooit gestaan. Navraag bij de poli tie leverde geen ander gegeven op dan dat het bord op dit moment inderdaad ontbreekt. De heer N.: „Er komt bij dat het onmogelijk voor ons is om onze straat uit te rijden als we op een gegeven mo ment met proberen ons er tussen te dringen. Omdat er stoplichten zijn, kan dat zonder dat er ongelukken gebeuren. Het kost ons iedere dag een kwartier om onze straat uit te komen en als we ons aan de voor- rangsregels zouden houden, dan kwamen we er nooit uit, want omrij den kan ook niet." Een onbevredigende situatie dus, die echter met de gemeente en met met de rechter moet wor den besproken. Wat betreft zijn vermeende overtreding van de voorrangsregels volgde vrij spraak. De officier oordeelde dat voor iedere weggebruiker een voorrangsregel waarneembaar moet zijn en dat in dit geval met bewezen kon worden dat een der gelijk bord er ooit gestaan had. Iemand uit Bosch en Duin had op een invalidenparkeerplaats in Soest geparkeerd. Hij vond niet duidelijk aangegeven om welke plaats het precies gmg en probeer de met foto's aan te tonen dat een misverstand mogelijk was ge weest. Zijn werkelijke ergernis betrof echter, de politie van Soest. „Terwijl ik een paar minuten m een sigarenwinkel was, liet ik de auto even staan met de sleutels er in. Ik zie die agenten een bon uitschrij ven, loop er heen, ze overhandigen de bon en verdwijnen. Als ik instap blijken de sleutels te mankeren. Die agenten zijn al nergens meer. Ik moest 5 km lopen naar een poli tiebureau, daar Wz uur op mijn beurt wachten, 35,- betalen voor het terugkrijgen van m'n sleutels en vervolgens weer 5 km teruglopen naar mijn auto. Vmdt u niet dat ik genoeg gestraft ben?!" Inderdaad een behoorlijke straf en een wijze les bovendien om geen sleutels in een auto te laten, ook niet voor een paar minuten. Overigens was de kantonrechter niet onder de indruk van de foto's en zo kwam er nog eens een bedrag van 35,- bij voor het fout parkeren! Het opgeven van een valse naam is een dure zaak. „De politie heeft hier een scherpe neus voor. De meeste mensen vallen door de mand", waarschuwde de officier. En zo gebeurde het dat een jongen die zonder licht door de Lange- straat in Amersfoort had gereden niet alleen 20,- voor deze overtre ding moest betalen, maar ook nog eens 70,- voor het feit dat hij door een verkeerde naam op te geven geprobeerd had de dans te ont springen. Consumenten met een laag bud get moeten bij de aankoop van een goedkope televisie goed oppassen Naast het feit, dat deze toestellen eenvoudiger zijn uitgevoerd, blij ken ze kwalitatief achter te blijven bij de duurdere toestellen met ste reo en teletekst. Aldus de conclusie van de Stichting VWO na een on derzoek, dat zij samen met de Bel gische, Duitse en Spaanse consu mentenorganisaties uitvoerde, naar 18 middelgrote televisietoe stellen, waarvan de meeste met ste reo en teletekst. De consument met de wat brede re beurs zal bij de aankoop van een stereo-toestel met teletekst weinig kans lopen een slecht apparaat in handen te krijgen. Wel loopt hij het risico te veel te betalen. In deze klasse bleken de apparaten een fac tor twee in prijs te verschillen. Iets nieuws bij enkele apparaten is de mogelijkheid om via een zoeksysteem bij teletekst verlost te worden van de hinderlijke wacht tijden tussen de pagina's. Met dit systeem kan gericht via hoofd- en bijpagina's de gewenste informatie opgediept worden. De kijker hoeft dan geen eindeloze rijen pagina nummers te onthouden. De vol gende pagina's staan via een ge heugen zonder wachttijd klaar om gelezen te worden. De Stichting WO acht dit een goede ontwik keling. Een nadelige ontwikkeling vindt de Stichting VWO het feit, dat er verschillende, met uitwisselbare systemen aan het ontstaan zijn. Er functioneert al een systeem bij de BBC, ITV en de Spaanse omroep tot tevredenheid. Onlangs heeft West-Duitsland besloten in sep tember een ander systeem in te voeren, dat niet alleen minder ge bruiksvriendelijk is, maar ook niet uitwisselbaar met het reeds werkende systeem. De vraag is wat de kabelconsument aan zo'n ver warrende situatie kan hebben. Bo vendien moet men een combinatie toestel kopen, dat natuurlijk duur zal uitvallen. De Stichting VWO vindt, dat de NOS zich niet langer afwachtend moet opstellen, maar zich actief met deze zaak moet gaan be moeien. Een ander opvallend punt uit het onderzoek is de produktinformatie over de afmetingen van het beeld scherm. Vrijwel alle leveranciers negeren tot nu toe een uitspraak van de Reclame Code Commissie van een half jaar geleden. Krach tens deze uitspraak mag de beeld diagonaal alleen opgegeven wor den in zichtbare centimeters. De glasrand van de buis moet dus bui ten beschouwing blijven. De beeld schermafmetingen van de onder zochte toestellen zijn krachtens de uitspraak van de commissie ca 51 cm, maar worden overal nog aan geduid in de beeldmaat 55 cm. Het testrapport De resultaten van het onderzoek zijn in de vorm van een brochure Comfortabele warmte op de minuut nauwkeurig, dat is nu mogelijk met de nieuwe Radiatronic EV300F De Radiatronic is de elektronische radialorthermostaat van Honeywell. Hij is bedoeld voor ruimten die niet continu worden gebruikt, zoals badkamershobbykamers, wachtkamers van praktijken. De Radiatronic EV300F bestaat uit twee componenten: een bedie ningsgedeelte dat op de muur wordt bevestigd en het servomótortje dat op de ra diator af sluiter wordt gemonteerd. Per dag kunnen vier schakel- tijden worden ingevoerd. Bevriezing van leidingen en energieverspilling worden hiermee voorkomen Voor informatie kan kontakt opgenomen worden met Honeywell, afdeling Documentatie, de heer Ch Emondt, Postbus 9183, 1006 AD Amsterdam, telefoon 020-5103 315, Fax. 020-5103 236. verkrijgbaar door overmaking van ƒ4,- op postgiro 1477321 t.n.v. Stichting VWO, Sweelinckplein 74, 2517 GS Den Haag onder ver melding van „kleurentelevisies 51 cm". De resultaten van dit SVWO-on- derzoek worden ook gepubliceerd in de (april)nummers van de bladen Consumentengids en Koopkracht. LEUSDEN - Onbekenden gooidei dit weekeinde ruiten in bij Don Bos co en basisschool De Wegwijzer De schade is aanzienlijk.

Leusder Krant | 1989 | | pagina 5