Jongens willen 3ramp' in Leusden Kermiskinderen zitten elke week op een andere school Flippie kwam aanlopen „Mag het een beetje bloederiger zijn" ■eusder krant Kermisschool was enkele dagen in Leusden Jeugd EHBO-ers doen B-examen met 'net echte' wonden. plaatselijk nieuws Demonstratie op de 'quarterpipe'. Deze staat op de Dordogne, waar elke dag druk geoefend wordt. De jongens willen nu dat het oude fietscrossterrein op de Noorderinslag geschikt gemaakt wordt voor hun skateboardkun sten. LEUSDEN - Zeker honderd kinderen tussen de acht en achttien jaar willen een 'ramp'in Leusden. Geen ramp waar de brand weer bij te pas moet komen, maar een leuke ramp. Een echte ramp. Een skateboard ramp, of wel een half paard. Een ramp, op zijn Engels uitgesproken als remp, is een baan die aan de twee uiteinden omhoog gaat. Zo'n ramp zou moeten komen te staan op een in Leusden aan te leggen skateboardbaan. Twee groepen skateboarders hebben brieven gestuurd naar de ge meente, waarin ze vroegen of de gemeente zo'n skateboard- baan zou willen aanleggen op de plaats waar vroeger de fiets- crossbaan was. Vorige week woensdag werd de quarter-pipe bijna door de gemeente wegge haald. Hij stond al op een wa gen geladen. Omwonenden hadden bij de gemeente ge klaagd, de quarterpipe stond op grond van de gemeente en de gemeente wil geen verant woording dragen voor even tuele ongelukken die skate boarders kunnen veroorza ken. De moeder van Bas in 't Veld kon het weghalen nog net op tijd voorkomen. Op vrijdag avond kwam wethouder Eve lien Blom, die verantwoor delijk is voor alle zaken in de gemeente ±e met welzijn en sport te maken hebben, en skateboarden is dat een beetje allebei, kijken. Zij beloofde het plan voor een skateboardbaan te laten bekijken door het be stuur van de Sportstichting. Dit bestuur zegt tegen de ge meente of ze vindt dat iets in Leusden op sport zou moeten gebeuren of niet. Afgelopen maandag praatte dit bestuur over het door Bas in 't Veld ingediende plan. Tot die tijd mag de quater-pipe van Bas aan de Dordogne blijven staan van de wethouder. Voor even, want iedereen is het er over eens dat de Dordogne geen geschikte skateboardbaan is. Vorig jaar in augustus vroegen Coen Jansen (9) en Endnk de Jager (8) als eerste aan de gemeente of er een skateboardbaan in het Buinin- gerpark aangelegd kan worden. Zij hadden zelf een tekening gemaakt waarop te zien was wat en hoe zij het wilden hebben. Hun bnef kwam in het gemeentehuis van Leusden terecht bij een ambtenaar van de afdeling Welzijn. Deze heeft toen de jongens uitgenodigd eens te komen praten. Dat hebben Coen en Endrik gedaan. Ze kregen van die ambtenaar te horen dat sommi ge dingen die ze op de tekening gezet hadden, te gevaarlijk waren volgens de gemeente. Ze hadden bijvoorbeeld lage hekjes getekend waar je onderdoor moest proberen te njden op je skateboard. Boven dien hadden ze een veel te grote en dus te dure skateboardbaan be dacht. Na het gesprek met die me neer in het gemeentehuis hebben ze een nieuwe tekening gemaakt en een nieuwe brief geschreven. Bovendien zijn ze handtekeningen gaan verzamelen van kinderen en grote mensen die ook wel een ska teboard-baan m Leusden zouden willen hebben. De meuwe teke ning, de bijna vijfhonderd handte keningen en de meuwe brief heb ben ze opnieuw naar het gemeen tehuis gestuurd. Coen en Endrik kregen als antwoord dat men er naar zou kijken. Ze wachten sinds dien met spanning af. Ondertussen was een groep 'grote' jongens op hetzelfde idee gekomen. Bas in 't Veld (16) en Erwin van Mourik (14) schreven namens zeker dertig vrienden van ongeveer dezelfde leeftijd, een paar weken geleden ook een bnef naar het gemeentehuis met daarin de vraag of er bij de oude fiets- crossbaan een skateboard baan kan komen. Deze jongens kunnen al allerlei kunsten maken met hun skateboard. Bas maakte een zoge naamde 'quarterpipe' van onge veer 165 centimeter hoog. Dit is een soort brede glijbaan. De jongens - meisjes heb ik er nog niet gezien - njden daar van af: dat heet een drop-inn. Of ze njden daar tegenop om een Rock Roll, een Arr, een Olly Arr of een Tuckney te maken Hoe ze dat allemaal moeten doen zien ze op video's, lezen ze in strip bladen of leren ze van elkaar. Sinds Bas de 'quaterpipe' vlak bij zijn huis, aan de Dordogne, heeft neer gezet komen daar jongens uit heel Leusden, zelfs uit Leusden-Zuid, Amersfoort en Scherpenzeel, hun kunsten met en op hun skateboard vertonen. Niet iedereen is daar even blij mee. De 'quaterpipe' is al vier maal verplaatst omdat auto's er niet langs konden, omdat de jon gens per ongeluk een fietser om ver hadden gereden of omdat om wonenden klaagden over de her rie. Kortom alle reden om de ge meente te vragen om een betere plek: de oude fietscrossbaan bij voorbeeld. Sinds de 'grote' jongens weten dat 'kleine' jongens voor hetzelfde al eerder aktie zijn begonnen te voeren, hebben ze met elkaar con tact gezocht. Samen ben je immers sterker. Bas in 't Veld heeft als eer ste bewijs van samenwerking aan geboden een kleine 'quarterpipe' te maken. Bovendien willen ze sa men plannen gaan maken. Op een Leusdense skateboard baan willen alle skateboarders een 'ramp', dat is een dubbele 'quaterpipe'. Maar ze zouden ook flye offs willen en minstens één halve-pipe. Bas en Erwin weten precies hoe ze die dingen moeten maken en willen dat ook best doen. De gemeente zou dan alleen maar een stuk grond, met heuveltjes en kuiltjes, moeten asfalteren van ongeveer 10 bij 15 meter en voor de 'ramp' nog een stuk van ongeveer tien bij 15 meter. Zolang men in het gemeentehuis nog mets beslist heeft, maken de skateboarders hun kunsten op de pipe bij de Eurowoningen. Steeds meer kinderen zijn daar iedere dag te vinden, steeds meer kunsten worden er vertoond. De kans dat omwonenden steeds bozer wor den, wordt ook steeds groter. De gemeente moet dus maar snel be slissen. MODDER. De kinderen zijn modder wel ge wend, al vinden ze het niet leuk. Ze vinden het belangrijker dat het ker- misspul op goede en nette grond staat. Want daar moeten hun ou ders geld verdienen. Veel sterker dan de meeste Leusdense kinde ren weten de kinderen van de ker mis hoe belangrijk goed weer, prettig publiek en goede verdien sten zijn. Hun vaders en moeders hebben veel geld moeten betalen om met hun 'spul' op de kermis te kunnen staan. Bij slecht weer ver dienen ze dat geld niet terug, om dat de mensen niet graag een ker mis bezoeken in de regen en de modder. Vandaar dat ze de mod der op het woongedeelte maar voor lief nemen. Dan maar een weekje met buiten spelen, de inge bouwde zandbak onder de school- wagen kwam niet tevoorschijn. De meeste kinderen van de rij dende school blijken heel goed in aardrijkskunde te zijn. Ze weten met alleen precies waar plaatsen liggen, ze zijn er ook geweest. Soms weten ze bij het wakker wor den niet, waar ze zijn. KERMIS De leukste kermis staat volgens hun in Rheden midden in het bos, vlakbij een zwembad, crossbaan en bossen. Lelystad en de kermis sen in Zeeland en Brabant (waar de scholen soms een week dicht zijn als er kermis is) zijn vooral gezellig Leusden is dan wel modderig, er was een bowlingbaan, een zwem bad en een winkelcentrum. Ze vin den het nog steeds leuk om naar de kermis te gaan. Ze mogen overal gratis m, maar moeten het wel eerst vragen. Alle kermismensen wor den door kermiskinderen aange sproken met oom en tante. Wan neer ze iets winnen, ze zijn heel handig in het sturen van grijpers en schuivers, geven ze het altijd weer terug. Af en toe willen kinderen, vriendjes en vriendinnetjes wor den, dat kan heel leuk zijn. Roelof krijgt brieven van een vriendin netje dat hij ergens ontmoet heeft. Soms is het vervelend, dan willen ze alleen mee om overal gratis in te mogen. "Burgerkinderen' en 'burger mensen' doen soms raar. Gewoon omdat ze niet begrijpen dat het veel handiger is om vlakbij het werk te wonen dan om iedere dag heen en weer te rijden. Mensen die op een kermis werken nemen hun huis mee, en gaan gewoon naar school, houden gewoon van Ma donna en kijken net als iedereen graag televisie als er niets op de kermis te doen is. Heel gewoon en toch bijzonder. WOENSDAG 19 APRIL 1989 w Marcel van Herp (8jaar) heeft een zwarte kat: Flippie. Flippie is veer tien jaar. Dat is oud voor een kat. Heel soms worden katten wel twin tig jaar, maar dan zijn ze stokoud. Fhppie is toen hij ongeveer twee jaar oud was, bij de moeder van Marcel aan komen lopen. Het baasje dat hij toen had, zorgde slecht voor hem. Flip moest altijd buiten blijven. Marcel's moeder gaf Fhp af en toe wat te eten. Toen de baas verhuisde, het hij Flip gewoon achter, toen is hij bij Marcel's ou ders komen wonen. Doordat Flip de eerste twee jaar van zijn leven bijna altijd buiten is geweest, gaat hij nog steeds graag op pad. Soms vangt hij muizen, maar hij eet ze met meer op, want thuis krijgt hij lek kerder eten. Fhp heeft een hele goede neus, hij ruikt altijd direkt wanneer Marcel's moeder vers vlees gekocht heeft. Meestal is Marcel 's morgens het eerst bene den. Zodra Flip ziet dat er iemand is, wil hij eten. Marcel geeft hem dan brokjes en laat hem daarna weer naar buiten, of naar zolder gaan. Wanneer Flip thuis is slaapt hij graag bovenop de boot die in de achtertuin staat, of op zolder achter een gordijn. „Daar rommelt hij dan vaak. Ik weet niet wat hij er doet, LEUSDEN- Zeker tien kinderen hadden vorige week woensdag verschrikkelijke wonden. De allerergste was een open bot breuk, maar een bloedende vinger en een flinke brandwond zagen er ook uit om je knieen langzaam in karnemelk te voelen veranderen. Gelukkig waren die wonden niet echt. Iemand had ze heel knap gemaakt met behulp van rode kleurstof, lijm en doorzichtige klei. De namaak wonden waren nodig bij het afleggen van het EHBO B-examen. Want je kunt wel heel goed uit boekjes leren wat je moet doen. Heel vaak oefenen op je medeleerlingen of bij een pop (net) echte bloederige wonden verbinden is weer net een beetje anders. Slechts één van de examenkandidaten werd een beetje wit om zijn neus, bij het zien van al dat bloed. Alle dertien jongens en meisjes van dertien of veertien jaar, slaagden De meeste jongens en meisjes die in de Rooms-Katholieke basis school Kinderland EHBO-examen deden, hadden twee jaar geleden, als achtste jaars op een Leusdense basisschool, het A-EHBO diploma gehaald. Dit A-diploma is twee jaar geldig. De Jeugd afdeling van het Rode Kruis, die deze cursussen or ganiseert, schnjft iedereen die het A-diplcma heeft gehaald, na onge veer een jaar een brief, waarin men wijst op de vervolgcursus. Van de ongeveer honderdtachtig kinde ren die twee jaar geleden op de basisschool het A-diploma haal den, doen ongeveer twintig kinde ren de vervolgcursus. Twintig we ken lang oefenen ze eens per week ander half uur lang, oude en nieuwe kennis en vaardigheden. Dertien van deze middelbare scholieren haalden afgelopen woensdag het B-diploma. Daarmee kunnen ze be wijzen dat wat ze op de basist geleerd hebben, nog met vei zijn en bovendien nog wat r kennen en kunnen om eerste bij ongelukken te verlenen. Het B-examen werd afgenofl door de heer Peter VroomeiU kaderinstructeur van het ft Kruis. Hij had de kinderen voorl examen nog nooit gezien. De» deren kregen les van dezelfde? vrouw die les geeft op de scholen, mevrouw Sitty van de pekamp. Eerst kregen alle d mers schriftelijke vragen te woorden, daarna moesten ze vraa zien wat ze met één van de won naamde gewonden moesten c - een Steeds werden twee kinder^ Joe gelijk geëxamineerd. Eén si voor gewonde, de ander hielp- de gewonden zaten goede toa* spelers. De heer Vroomen wasfl streng, hielp af en toe, maar WJ wel alles heel precies weten. die winter wonen. Niet ieder jaar op dezelfde plaats. Allemaal op een verschillende school. Sophia en Frank gaan dan in Amsterdam op school bijvoorbeeld. Alexandra en Hans in Assen, Anquelique, Joop en Connna in Deventer en de ande re weer ergens anders. Op al die "burgerscholen' gebruiken ze an dere boeken, leren ze op een ande re manier dezelfde dingen. Zo dra de kermissen beginnen, meestal eind maart, pakken de kin deren alle schoolboeken, schriften en pennen bij elkaar (ze hebben er net zoveel als jullie. Op de agenda's is ook getekend, geplakt en geklie derd). Zolang er kermissen zijn, meestal tot half november, gaan ze naar andere scholen. Soms, wan neer een kermis ergens lang staat, naar een gewone school, anders naar een rijdende school. Wanneer je op een rijdende school zit, heb je één meester voor alle leerlingen die kunnen lezen en schrijven. Soms is er zoals m Leus den een kleuterjuffrouw, anders is er één meester, of juffrouw, voor de hele basisschool. In Leusden zaten zelfs twee kinderen op het voortge zet onderwijs. Eén op de MAVO, één op de Middenschool. In welke klas je zit is niet belangrijk om te weten, wanneer je op een rijdende school zit. Iedere leerling heeft een eigen map, daarin heeft de 'wmter- school' opgeschreven welke boe ken gebruikt worden en wat ieder land moet doen. De meester van de rijdende school houdt bij of ieder een heeft gedaan wat gedaan moest worden en legt uit wat uitge legd moet worden. Iedereen mag zelf beslissen of hij of zij met aard rijkskunde, rekenen of taal gaat beginnen die dag, zodat geen twee kinderen met hetzelfde bezig zijn. De kinderen kennen elkaar niet zo goed zoals jij je klasgenootjes kent Angelique, Sophia en Corinne von den het al heel bijzonder dat zij drie kermissen bij elkaar zullen blijven. Het is daardoor natuurlijk wel veel moeilijker om echte vnenden te worden. Maar voor echte vriend schap is afstand nooit een bezwaar. Wanneer Sophia haar vriendin netje op wil zoeken gaat ze gewoon even vanuit Amsterdam naar De- demsvaart. Het heeft ook z'n voor delen: op een rijdende school zit je maar af en toe en dan nog heel kort bij een vervelende klier in de klas. Een rijdende school is een dood gewone school met doodgewone leerlingen. Alhoewel wel een beetje een bijzondere school, maar welke school is niet een beetje bij zonder. De leerlingen zijn ook een beetje bijzonder, maar ja wie kan zeggen dat hij of zij niet een beetje bijzonder is. Iedereen heeft zijn ei gen aardigheden. De eigen aardig heden van de rijdende school zijn bijvoorbeeld dat spijbelen bijna met kan. Immers het kost de mees ter maar tien stappen lopen tot aan je voordeur om te vragen waar je blijft. Gerrie was trouwens heel verbaast over dat spijbelen. „Dat doe je toch met," zei ze. „De school is echt veel te gezellig om niet te komen. De meester ook. Hij legt alles altijd aan je uit, als het nodig is wel tien keer en maakt heel veel grapjes." Schooltelevisie kijken ze alleen wanneer ze een rijdende school bezoeken die een televisie heeft, of een video. „Maar thuis, in onze eigen wagen kunnen we na tuurlijk ook kijken. Daar hebben we allemaal televisie." Om maar gelijk even het misverstand uit de weg te ruimen dat het wonen in een wagen op kamperen lijkt. De wa gens zijn meestal prachtig inge richt met complete huiskamers, keukens, badkamer, toilet en heel wat kinderen hebben een eigen kamer. GEWOON. Sommige dingen die op gewone scholen heel gewoon zijn, zijn op een rijdende school ook heel ge woon. Weeksluitingen bijvoor beeld. Meestal de laatste dag dat een kermis ergens staat is er na het zorgvuldig opschrijven van wat gedaan is en gedaan moet worden en het inpakken van de boeken, een gezellig uurtje. Soms met een play-backshow of liedjes zingen. Schoolreisjes en excursies houden ze ook, en éénmaal per jaar spre ken alle ouders met de leerkrach ten. Andere dingen die op een ge wone school heel normaal zijn, zijn voor een rijdende school heel bij zonder. Gymnastieken in een gym zaal bijvoorbeeld. Wanneer de kermiswagens op een mooi terrein staan en het is mooi weer, dan gymnastieken de leerlingen bui ten. In Leusden stonden ze in de modder, dus hadden ze geen gym. De meeste gymnastiekzalen heb ben geen uurtjes over om de kinde ren van de kermis die er maar een paar dagen is, te kunnen laten gym men. Heel soms gebeurt het wei eens dat een 'burgerschool' de leerlingen van de rijdende school uitnodigd om mee te gymen. Zoiets moeten we volgende keer als er een kermis is in Leusden ook maar doen. Die modder was wel erg. Zo ontvang je gasten toch eigelijk niet. maar hij maakt wel heme so*( zegt Marcel. Soms doet die a Fhp nog gek. Dan zit hij zijn ss achterna of hij steigert als i paard. Wanneer Marcel pre, schiet, gaat Flip er achteraar, die ouwe Flip heeft nog plens het leven. Net als Marcel. Wil jij ook in de krant met je h dier, je hobby of een bijzon wens, bel dan Marianne Valck, 946824 of schrijf r krant, postbus 11 3830 AA L DEN. LEUSDEN- Gezellig was het in de rijdende school die vorig week, tijdens de kermis op het modderiger terrein achter de wagens stond. In het voorste gedeelte was een piepklein kleu terklasje. Daarin speelde vier kleuters onder leiding van een kleuterleidster. In het achterste gedeelte was een wat grotere, maar toch nog kleine klas. Zowel in de kleuterklas als in de andere klas, was veel bekends te zien. Kastjes vol puzzels en een poppenhoek in de kleuterklas, posters en landkaarten in de andere klas. In Leusden waren elf kinderen op de rijdende kermisschool. De kleuterjuffrouw van Hans (4), Alexandra (5) en Frank (4) heet Ria. De meester van Gerrie 10), Angeli que (13), Sophia (15), Roelof (7), Joop (8) en Connna (11) heet meester Kremer. Zo was het in Leusden, vonge week. Deze week zitten zes van deze leerlingen op een school m Almelo en drie op een school m Leeuwarden, bij an dere kinderen, bij een andere meester of juf en in een andere klas. Zo gaat dat iedere week bij kinderen die met hun ouders van kermis naar kermis reizen. Soms staat er geen njdende school. Dan gaan ze een week met naar school, maar krijgen ze heel veel huiswerk mee. In de winter gaan ze naar wat zij noemen 'een burgerschool'.Dat is een gewone school, ergens in Nederland in de buurt van waar ze Juffrouw Ria en meester Kremer met de kinderen van de rijdende kermisschool. De deelnemers krijgen hun 'net echte' wonden. „Je moet er wel tegen kunnen om ze te kunnen verbindt

Leusder Krant | 1989 | | pagina 8