cB WSL bouwt flatjes, maar wil gemeentelijke bijdrage Plezier op straat vandaag in 'Dronken dienders' ontsproten aan fantasie van Amersfoorter Vluziekschool Dereikt hoogste punt Se leusder kranl» TOYOTA ISERVA VOLVO BDU KEISTAD B.V. Onafhankelijk nieuwsblad voorde gemeente Leusden Werkloosheid :ht gedaald Inbraak auto's 21-jarige man legt volledige bekentenis af TENNIS AUTO EEMHAVEN KONIJNTJE IN DE WETERING HOOFDREDAKTEUR Jur van Ginkel KANTOOR LEUSDEN Asschatterweg19 Postbus 11 3830 AA Leusden- Centrum Telefoon 033-941495 Uitgave BDU BV p krant WOENSDAG 26 APRIL 1989 - 20e JAARGANG NO. 86 was wat koud om onbekommerd te gemeten van alle attracties. Toch waren er afgelopen zaterdag wel nseti die genoten van het straatfestival dat door de winkeliersvereniging van de Hamershof georganiseerd Er was onder meeer een clown en een poppenspeler om het winkelende pubhek te vermaken. Aan de ideren heeft heyt in ieder geval met gelegen. Die genoten van de goochelkunsten van de clown en de [uosifejf van de poppenspeler. (van de redactie) LEUSDEN - Het leek er op dat de extra vergadering van de raadscommissie Openbare Werken/Ruimtelijke Ordening dinsdagavond snel afgelopen zou zijn. Er moest een beslising genomen worden over de bebouwing van het middenterrein van het Ruige Veld ter hoogte van Middenlaken en Koekei. De Woning Stichting Leusden (WSL) had daarvoor een plan ont wikkeld dat afweek van het oorspronkelijke globale bestem mingsplan. De bewoners rond het bewuste gebied waren hier tegen massaal in verzet gekomen. Daardoor dreigde een conti- gent van 66 woningen in de sociale woningbouw verloren te gaan. De gemeente moet voor dit contigent namelijk voor 1 juni van dit jaar een aanvraag doen bij de provincie Utrecht, om in aanmerking te komen voor financiering van dit plan bij het rijk. Om uit de impasse te komen kondigde de WSL tijdens de bijeenkomst van dinsdagavond aan het gewraakte plan terug te trekken. Daarvoor kwam een ander plan in de plaats dat sterk leek op datgene wat oorspronkelijk de bedoeling was en waar de bewoners geen bezwaar tegen hadden. Dat leek een bevredigende oplossing. Het venijn zat echter in de staart van de vergadering, toen bleek dat de WSL een financiële bijdrage van de gemeente verwachtte. Dat is in strijd met het uitgangs punt dat de gemeente geen woningbouw subsidieert. En dus hadden sommige commissieleden moeite met een financiële bijdrage van de gemeente. De zaak liep niet alsnog vast, omdat burgemeester Panis, die de zieke wethouder Joost de Jongh verving, ruimte wist te creeren voor verder overleg. Wat bete kent dat de commissie OW/RO nog niet is uitvergaderd over deze zaak. 1USDEN - Het aantal werkzoe- nden in Leusden is in de maand lait gedaald met 34 personen. In penode vonden, volgens cijfers het gewestelijk Arbeidsbu- u, 31 mannen en 3 vrouwen een baan. Per eind maart staan 244 mannelijke en 315 vrouwelijke Leusdenaren bij het Arbeidsbu reau als werkzoekende ingeschre ven. Dat is 7,3% van de beroepsbe volking. Leusden volgt daarmee de trend in het rayon Amersfoort, waar. net als in het gewest, een daling van de werkloosheid te zien was. LEUSDEN - Twee bewoners van de Croessrak missen hun auto-radio cassetterecorder na inbraak woensdag in hun auto's. Bij éen van de auto's werd het het rechter- raampje vernield. Ook wethouder De Jongh zal zich over de affaire nog in de raad moe ten verantwoorden. Hij had de WSL namelijk de kans gegeven om af te wijken van de oorspronkelijke plannen, zonder dat de raad en het college daarover ingelicht waren. Omdat de bewoners zo massaal tegen waren, moesten er nieuwe plannen komen en is de tijdnood ontstaan WSL-voorzitter van de heer Van de Weijden had aan het begin van de vergadering gezegd dat de plannen die nu ter tafel lagen, het laatste bod van de Woningstichting is. ,,De gang van zaken tot nu toe is voor de WSL teleurstellend," be gon hij zijn toelichting. Hij doelde met deze opmerking op het feit dat hij mm of meer gedwongen was een plan terug te trekken dat hij beter vond dan de dne woontoren tjes die de bewoners en het college willen. De Stichting wil deze toren tjes met, omdat deze moeilijk te verhuren zouden zijn. „Bouwen voor de leegstand," had Van de Weijden, dit al bij een eerdere ge legenheid genoemd. Hoofd van de afdeling Welzijn (met onder meer de afdeling huis vesting) Moens was het daar niet mee eens. „Deze uitspraak heeft ons geprikkeld," zei hij. „Er zijn genoeg gegadigden voor de flats," was zijn mening „Wel kan de bouw consequenties hebben voor de doorstroming in Leusden. De to rentjes zullen namelijk waarschijn lijk bewoond worden door mensen die geen of een kleine moeilijk ver huurbare woonruimte achterlaten. We zullen hierbij dus misschien moeten afwijken van ons uitgangs punt dat we alleen voor Leusdena ren bouwen." De Woningstichting was met een compromis gekomen, waarbij de torentjes wel werden gebouwd, maar waarbij de woningen een groter oppervlakte hadden dan oorspronkelijk gepland. In de door de WSL gewenste plannen hadden de wonmgen een ruimte van 77 m2. Het oude plan kwam met verder dan 60 m2 per woning. Van de wo nmgen die de WSL eigenlijk wil, neemt de gevel een straatlengte m beslag. Ze gaan ten koste van de groenvoorzieningen en de par keerruimte en ontnemen de bewo ners die er tegenover wonen, het uitzicht. Deze hadden hun huizen indertijd gekocht m de veronder stelling dat er voldoende doorkijk naar de andere kant zou zijn. De torentjes die de WSL dins dagavond presenteerde hadden Zeskamp en kindermarkt traditionele onderdelen Koninginnedag Pagina Groenstichting Eurowoningen wil oude verkeersdrempels terug Pagina College voelt steeds meer voor Seniorenraad Pagina Planadviesgroep wil college overtuigen van bestaansrecht Pagina Agressieve Leusdenaar hoort geldboete eisen Pagina Leusder Krant Junior Pagina Gitaan van Traveling Wilbury's voor Paul van der Laan Pagina 11 Veel pubhek bij lustrumconcert Gemengd Koor Leusden Pagina 11 Sport: Antilopen vergooit titelkansen Pagina 13 Zwak BHC geen partij voor LHV Pagina 13 Waterpoloers De Haaien kampioen Pagina 14 TTCL zonder puntverlies Pagina 15 Servicepagina Pagina 16 WEEKENDDIENST: VR.-ZA.: 03425-1222 ZO.-MA.: 94811 dit bezwaar dus met. Het gaat daar bij om dne flats met dne woonla gen van elk 7 woningen. „Dat bete kent wel dat de woningen duurder worden," zei Van de Weijden. „Hoogbouw is duurder, vanwege de grotere geveloppervlakte en de noodzaak van de aanleg van trap penhuizen." Later op de avond bleek dat de huur vor de flats zou uitkomen op ongeveer 565,-. Ter vergelijking gaf Van de Weijden de huur voor eengezinswoningen met een tuin. Die zou volgens hem op 530,- uitkomen. Voor hem was het voorkomen van het verhes van het woningcontigent echter belangrijker geweest dan vasthou- (van de EUSDEN - Het raadsel rond de drie dronken agenten, die op inderdag 13 april op de Arnhemseweg door een automobilist luden zijn staande gehouden, is opgelost. Het verhaal blijkt itsproten aan de rijke fantasie van een 21-jarige Amersfoor- Dit deelde officier van justitie Behling maandagmorgen ee, naar aanleiding van de resultaten van een onderzoek dat Rijksrecherche naar de zaak instelde. De Amersfoorter kende zaterdag de zaak te hebben verzonnen. EUSDEN - Lang zal het niet eer duren voor de nieuwbouw an de Muziekschool in gebruik an worden genomen. Vorige eek werd het hoogste punt be- Jikt. Het gebouw op de hoek van e Zwarteweg en de Eikenlaan al uiterlijk september van dit aar gereed zijn. Het bereiken van het hoogtepunt werd gevierd met het traditionele 'pannenbier'. Ook kregen de bou wers een envelop met een attentie Deze werd verdeeld door de uit- "voerder Jan Valkenburg, die zelf een bekend muziekliefhebber is en onder meer een van de dirigenten van muziekkorps Lisiduna. Voorzitter Paul Janssen van de Muziekschool hield bij deze gele genheid een toespraak. Hij zei on der andere: „Onze muziekschool begmt nu echt vorm en kleur te krijgen en begint daarmee gaande weg zijn plaats in te nemen in de bestaande bebouwing." ^onge week vrijdag werd het hoogste punt van de nieuwbouw van de Muziekschool gehaald. redactie) Volgens de officier is er wel sprake geweest van een inci dent, waarbij de Amersfoorter op de bewuste dag en plaats door een blauwe Ford Sierra werd 'gesneden'. De man vertelde later dat verhaal aan een oom, waarbij hij de waarheid enigs zins inkleurde. Zo zou de auto bestuurd zijn door dronken politiemensen. De oom vond het dusdanig belangrijk, dat hij de pers inlichtte. De getuige kon daarna kennelijk niet meer terug en hield het verzonnen verhaal staande. Hoewel de Amersfoorter straf rechtelijk waarschijnlijk met ver volgd kan worden (er was bijvoor beeld geen sprake van valse aan gifte), onderzoekt de politie op dit moment de mogelijkheid een ci viele procedure wegens smaad aan te spannen. Plaatsvervangend districtscommandant Reyenga liet dat weten tijdens een persconfe rentie, die maandagmiddag na het bekend worden van de onder zoeksresultaten werd belegd. Reyenga: „Het imago van de groep Leusden, maar ook de politie in het algemeen, heeft flinke schade op gelopen bij deze zaak. We hebben gezichtsverlies geleden. En hoe wel nu zonneklaar is aangetoond dat de verhalen elke grond missen, is het kwaad al geschied. En dat zal ook niet één-twee-drie rechtgezet kunnen worden. Dat zal moeten slijten." Volgens Reyenga beraadt de politie zich eveneens over stappen tegen het landelijke ochtendblad De Telegraaf, dat de geruchten over de 'dronken agenten' wereld kundig maakte. De politie vind dat de krant de zorgvuldigheid bij het publiceren van de berichten uit het oog verloor. De Leusdense groepscomman dant Van der Spoel was opgelucht over de afloop van de zaak. Van der Spoel: „Hoewel ik pas sinds januan in Leusden werkzaam ben, dacht ik vanaf het begin de mede werkers voldoende te kennen om op voorhand geen snars van het hele verhaal te geloven. In een in terne brief heb ik het personeel dat ook laten weten. Ik ben erg blij dat het vertrouwen in de medewerkers terecht is gebleken." „Dat neemt overigens met weg dat we flinke schade hebben op gelopen. We hebben dat de afgelo pen dagen aan reacties van het publiek kunnen merken. En dat is het kwalijke aan deze zaak. We zijn heel omzichtig aan het bouwen aan een goede relatie met het publiek, bijvoorbeeld met het wijkagenten project. Dat kost veel menskracht en geld. En dit soort berichten is daarvoor zeer schadelijk. Wat we met veel moeite hebben opge bouwd, wordt zo weer afgebro ken", aldus Van der Spoel. BEKENTENIS Met de bekentenis van de 21-ja rige Amersfoorter, zaterdag ten overstaan van de Rijksrecherche, is een eind gekomen aan een affai re, die de gemoederen tien dagen lang flink heeft bezig gehouden. Het startte met een bericht in De Telegraaf van vrijdag 14 april, waarin de Amersfoorter verklaar de een auto met dne dronken agenten op de Arnhemseweg staande te hebben gehouden. De auto, een blauwe Ford Siéna, be woog zich volgens de Amersfoor ter dermate gevaarlijk, slingerend over de weg, dat een andere auto m de berm belandde Bij een stoplicht ter hoogte van de Dorpskerk m Leusden-Zuid zou de Amersfoorter naar de auto zijn gelopen en de sleuteltjes uit het contactslot heb ben gehaald Volgens de verkla ring van de getuige werden de po- litie-agenten, die stomdronken de wagen bestuurden, daarna opge haald door collega's en in een busje afgevoerd. De politiemensen ver dwenen daarna spoorloos en ner gens was iets over het voorval be kend. Geruchten over een doofpot kwestie staken daarna snel de kop op. Nadat de getuige ook tegenover de politie bij zijn verklaring bleef, hoewel andere getuigen die het verhaal zouden kunnen bevestigen niet gevonden werden, werd het onderzoek in afgelopen dinsdag in handen gegeven van de officier van justitie. Ondertussen kwam De Tele graaf met nieuwe beschuldigingen, waarin de groep Leusden werd af geschilderd als een korps waar re gelmatig teveel gedronken zou worden. Volgens de krant zou een plaatselijke garagehouder vaker auto's van dronken agenten heb ben moeten afslepen. Die geruchten konden echter niet hard gemaakt worden. Ster ker, afgelopen zaterdag bekende de Amersfoorter tegenover de Groepscommandant Van der Spoel. Opgeluch t"... Rijksrecherche het verhaal van a tot z zelf te hebben verzonnen. Offi cier van justitie Behling: „De man is waarschijnlijk verstrikt geraakt in zijn eigen verhaal." Volgens Behling is er wel iets voorgevallen op de bewuste dag en plaats, maar heeft dat slechts hooguit aan de basis van het fanta sieverhaal gestaan. Behling: „De getuige verklaarde dat hij op die dag door een donkerkleurige Ford werd gesneden. Op de achterbank daarvan zat inderdaad een geüni formeerde man. Maar verder dan het uitwisselen van wat obscene of aanverwante gebaren is het met gekomen. Er was geen sprake van dat de sleuteltjes uit het contactslot werden gehaald, cf überhaupt iets van dien aard." „De man ging daarna echter op bezoek in het ziekenhuis, waar zijn grootmoeder lag en trof daar een oom. Tegen hem heeft de getuige toen het verhaal verteld, maar heeft de waarheid toen stevig inge kleurd. De oom vond echter dat de man het daar met bij moest laten zitten en raadde hem aan de pers of de politie in te lichten. Later heeft de oom zelf de pers gebeld en journalisten het telefoonummer van de Amersfoorter gegeven. Die vond toen kennelijk dat hij niet meer terug kon en waarschijnlijk om gezichtsverlies te voorkomen heeft zijn verhaal overeind gehou den." Op dit moment overheerst bij de politie opluchting over de afloop van de zaak. Plaatsvervangend districtscommandant Reyenga „We zijn erg gelukkig met het feit dat de getuige zijn verhaal heeft ingetrokken. Wij stonden na al die - beschuldigingen voor de taak onze onschuld te bewijzen. Als de getui ge bij zijn verhaal was gebleven, was dat nooit gelukt. Niemand had ooit kunnen bewijzen dat het wel waar was geweest, maar dan was waarschijnlijk toch het gevoel blij ven hangen van: 'het zal wel in de doofpot terecht zijn gekomen'. Dat is nu weggenomen." „Er is ons veel aan gelegen de integriteit van de politie te bewij zen. Dat is denk ik ook in deze zaak aangetoond. Vanaf het begin is er grote interne openheid betracht, om elke vorm van twijfel weg te nemen. En laat ik nog eens bena drukken dat er absoluut met de neiging bestaat onregelmatighe den m de doofpot terecht te laten komen", aldus Reyenga. den aan het uitgangspunt van de Stichting om aantrekkelijke wonin gen tegen een betaalbare prijs te bouwen. „We willen een positieve bijdrage leveren om uit deze im passe te komen, waarbij we hopen dat we toch met iets kunnen komen dat past in het huisvestingsbeleid van de gemeente." Die houding werd door de com missieleden, op Joop Kool (Leus den '85) na. gewaardeerd. Deze had er geen moeite mee dat het contigent verloren zou gaan. Hij vond dat de WSL deze situatie aan zichzelf te danken had. „Bij een vonge gelegenheid hebben we deze toestand ook als eens meege maakt. De Woningstichting moet maar eens beter opletten," vond hij. Hij doelde op een volgens hem ge lijksoortige situatie bij het Kalver- kamp, ook m het Ruige VeJd, waar het ging om 38 woningen. Het PvdA-raadslid Gert de Weerdt vroeg zich af hoe het voor stel van de Stichting niet op ge spannen voet stond met het ge meentelijk uitgangspunt om geen woningbouw te subsidiëren. De raad had zich dar m het verleden duidelijk over uitgesproken en het college vond dat zij daaraan ge bonden was. In het besluit van het college stond daarom dat het met wenste deel te nemen in de finan ciering van het project. „Ik hoor vanavond dat er een mogelijkheid is om aan ieders wensen te vol doen," zei De Weerdt. Hoewel het nieuwe plan duurder is, is het ook het laatste bod van de WSL. Wij moeten oppassen dat dit met voor bijgaat." Hij bedoelde daarmee dat er gezocht moet worden naar mo gelijkheden om financieel bij te dragen m de kosten die het meuwe plan meer zou gaan kosten. Dat is een bedrag van 200.000,-- Daann is begrepen een bedrag van 50.000,-, omdat de WSL zijn oorspronkelijke plan moest intrekken. Burgemeester Pa- nis deed daarom een beroep op de commissie het college de ruimte te geven met de WSL hierover te pra ten. De noodzaak van deze ruimte was door het hoofd van de afdeling Welzijn, de heer Moens aangege ven, omdat hij uit gesprekken met de WSL de indruk had gekregen dat de Stichting een financiële bij drage verwachtte. „Ik heb de in druk dat de WSL is uitgegaan van een gezamelijk probleem, dat om een gezamelijke oplossing vraagt. vervolg op pagina 7 voor beginners 3 keer 1 uur les en racket kado. Of op maandag 18.00 uur of op vrijdag 18.00 uur of op zaterdag 08.00 uur. 75.- frftTJA Inlichtingen 033-946732 De Inslag Bel 033-946732 (advertenties) NIJVERHE4DSWEG N. 63 AMERSFOORT TEL. 033-631620 AMERSFOORT DEALER Amslerdamsevreg 7 lel 033-630151 MITSUBISHI DEALER Hogeweg 45 - Amersfoort Telefoon 033-724624 Automobielbedrijf H. Th. van 't Klooster Hamers veldse weg 14 Leusden Tel. 033-941243 reparaties en schade- herstel alle merken auto's DRONKEN AGENTEN GEFANTASEERD: BEZOPEN TOESTANDEN"...

Leusder Krant | 1989 | | pagina 1