Achterom kijken en hand uit steken arcus gaat met boswachter mee Quater-pipe mag voorlopig blijven Kampioen zonder beker Circus in Achterveld leusder krant /erkeersexamens in Achterveld Dauwtrappen Videofilm in De Til Disco-avond in Jeugdhonk WOENSDAG 26 APRIL 1989 LEUSDEN- Marcus Huster (12 jaar) heeft een bijzondere vriend. Dat is Hans Gartner. Hans Gart ner is boswachter in de bossen van Amersfoort die aan Leusden grenzen. Wanneer de boswach ter op zijn ronde gaat, gaat Mar cus soms mee. Daarnaast helpt Marcus de boswachter in en om het huis bij de stadskwekerij, net over de brug van de Heiligerber- gerweg. Marcus houdt van alles wat maar met de natuur te maken heeft. Hij weet zoveel van planten en dieren dat veel klasgenootjes hem regel matig vragen te helpen bij het ma ken van scnpties en het beant woorden van vragen. Via zijn vader had hij al eens eerder een bos wachter ontmoet. Met deze bos wachter had hij meegemogen op diens ronde door de bossen bij Hilversum. Hierover verhaalde hij enthousiast op school. Een van de 'hulpjuffrouwen' van de Kinder- landschool, Eugenie, vertelde hem toen dat zij een Amersfoortse bos wachter kende. Marcus en Hans werden door haar aan elkaar voor gesteld en smds begin dit jaar zoekt Marcus Hans ongeveer twee maal in de week op. Wanneer de boswachter zijn ronde gaat doen gaat Hans mee. Ze gaan meestal naar het bos vlakbij het Hazenwa- ter, in de buurt van het padvinders huis van Manitoba. De boswachter kijkt of het bos er netjes uitziet. Wanneer er rommel ligt, ruimt hij dit op. Wanneer hij dode of zieke bomen ziet geeft hij dit door aan de mensen die het bos verzorgen. Mensen die hun hond los laten lo pen waar het niet mag, waarschuwt hij Marcus gaat niet altijd wanneer hij bij de boswachter op bezoek is, naar het bos. Rondom het huis van de boswachter is ook genoeg te doen. De boswachter heeft scha pen, kippen en ganzen. Wanneer je over de Heiligerbergerweg naar J Amersfoort gaat zie je ze bij de Stadskwekenj rondlopen. De trog waaruit die dieren drinken is met hulp van Marcus gemaakt. Marcus hielp ook de bijenstal te splitsen. De boswachter en Marcus praten samen veel over dingen die met de natuur te maken hebben. Over mi lieuverontreiniging bijvoorbeeld of over het plan om wolven los te laten op de Veluwe. Marcus weet heel zeker wat hij later worden wil: boswachter na tuurlijk. Wanneer hij naar het bos gaat, samen met Hans of alleen, let hij op alle dingen die Hans hem aangewezen heeft. Op de plaatsen waar ransuilen te vinden zijn zoekt hij naar uilenballen om die later thuis te weken en uit elkaar te ha len. Hij kijkt ook uit naar spechts midsen. Een spechtsmidse is een 'gevorkte tak waartussen een specht een grote denneappel heeft geklemd. Zo kan die slimmerd rus tig de zaadjes uit de denneappel pikken zonder het vast te moeten houden. Een specht heeft immers geen handen. Marcus herkent de meeste dierensporen. Hij vindt het leuk om te kijken waar die heen leiden. Marcus kan zich overigens flink boos maken over de rommel die veel mensen achter laten. Wan neer het met te veel is, ruimt hij de rommel op. Anders geeft hij het door aan de boswachter. Marcus speelt graag m het bos, maar vmdt dat dit heel goed en leuk kan zon der takken te knakken of bomen te beschadigen. Marcus kan zich best voorstellen dat meer kinderen weieens met een boswachter mee op ronde wil len. Volgens hem moet je het ge woon vragen. tfa/cus Huster met „zijn" boswachter. iCHTERVELD- In Achterveld staken de kinderen op de fiets, 'orige week donderdag, allemaal hun hand uit wanneer ze een »ocht omgingen. Na achterom gekeken te hebben. Keurig, jrecies zoals het hoort. Ze deden verkeersexamen's: morgens tieorie, 's middags praktijk. Of ze geslaagd zijn, horen ze ilnnenkort. De mensen die het examen afnamen, dachten dat Ie meeste kinderen geslaagd zouden zijn, maar zo niet dan was len herexamen mogelijk. Wie vorige week donderdag middag in Achterveld kwam, kon laar een aantal eigenaardige din- jen zien. Bijvoorbeeld een aantal tievrouwen die indiaantje leken te [pelen. Ze stonden tenminste ver stopt achter een pilaar of tussen de bosjes. Twee andere dames staken die middag wel veertig keer over. Wanneer ze aan de andere kant van de weg waren, keerden ze weer terug en weer opmeuw. Steeds opmeuw stopten fietsers voor ze. Auto's reden regelmatig de dames bijna van de sokken. Weer een andere mevrouw met een klem kindje had veel moeite met het opstappen op de fiets. Een kwartier later had ze dat nog, op precies dezelfde plek. Het kindje leek het wel leuk te vinden. Wie weet hoe kinderen weieens fietsen, kon zich ook verbazen over de rust en de aandacht waarmee die mid dag 47 achtste jaars van de dne basisscholen in Achterveld door het dorp heen fietste. Ze stopte ACHTERVELD - Kampioen worden, zonder één van de bijna tertig wedstrijden te verliezen, en daar slechts net als alle "uiere deelnemers een vaantje aan over houden, dat over nam het mini-team van Avanti bij het volleyballen. Vorig jaar leed dit team voor de eerste keer aan deze competitie mee. Zij ïKidigden toen als laatste. Dit jaar waren ze zonder enige tijfel de beste van alle ongeveer dertig teams. Een waardig tfscheid voor de huidige teamleden, want volgend jaar zijn ze e oud voor de mini-volleybal afdeling. Het zou leuk geweest ")n wanneer ze daar een beker aan over hadden gehouden. Tot JJji teleurstelling kregen de meiden hun enthousiasme slechts 00nd met een vaantje. Twee terveld jaar geleden werd in Ach- een nieuwe sporthal in ge bruik genomen. Het startsein voor Mar greet Kraanen en Barbara van Dijk om vriendinnen bij elkaar te zoeken met wie ze een volleybal team konden vormen. De trainer van de volwassen en jongens vol leyballers, de heer Zwemmer, had toegezegd dat wanneer er genoeg liefhebbers waren, hij deze wilde trainen. Margreet en vriendinnen lieten hem woord houden. Op Sonja van Hamersveld (13) na, die toen al vijf en half jaar volleybal speelde in Hoevelaken, moesten ze het alle maal nog leren. Margreet Kraanen (13), Floor van Dijk (12), Barbra van Dijk (12), Sonja van Hamersveld (13) en Inga Uche- keung voor iedere voorrangskrui- sing, lette op bij iedere oversteek, reden zo dicht mogelijk bij de stoep. Die brave kinderen deden duidelijk verkeersexamen. De da mes waren 'spionnen' die moesten kijken of iedereen zich aan de ver keersregels hield, of moesten voor moeilijke situaties zorgen. Voor de kinderen die m Achterveld wonen, was het met zo moeilijk om de weg te weten. Toch verdwaalden een paar kinderen, omdat de route met overal duidelijk was, en dan raak je in de zenuwen snel de kluts en de weg kwijt. De Rijkspolitie van Ach terveld, bestaande uit de heren ICDooyenwaard en B.Diepenveen hadden onder leiding van de coor dinator van Veilig Verkeer Neder land, afdeling Achterveld, de heer Bijl, één gemenigheidje uit ge haald. In plaats van zoals normaal het Verjaagde Ruiterpad in te mo gen fietsen, omdat daar een bord staat verboden voor alle verkeer, behalve voor fietsers, moest je daar gaan lopen. De agenten hadden de tekst 'behalve voor fietsters' afge plakt. Wie dat met zag kreeg straf- punten! Voor het praktische gedeelte waren de fietsen nagekeken. Wan neer een bel het niet deed gaf de ene agent je de tijd om je fiets m het weekeinde m orde te maken, de ander gaf je een strafpunt, volgens Willem. Met het fietsen hadden veel kinderen geen moeite gehad, Willem en Sandra hadden tussen de middag zodra de bordjes er stonden, snel geoefend. Willem, Sandra en flja vonden het theoreti sche gedeelte moeilijker. Vooral die vraag van de verkeersborden, waar wat moest staan en zo. Alleen de Hobbit basisschool m Leusden deed mee aan het theore tische landelijke verkeersexamen. Het rondfietsen was een Achter- veldse aangelegenheid. Voor dat de achtste jaars van de basisschool gaan, knjgen ze nog een diasene over de wegen naar de middelbare scholen in Amersfoort te zien, zodat ze goed voorbereid zijn op de lan ge dagelijkse fietstochten vanaf september Af en toe spelen Citte (6), Bart (10) en Kristel Kerkhof (12) circus, met hun huisdieren Snuf, Snowie de twee witte, albino, konijnen, en Alf de hamster. Ze lopen dan door bui- zen, over bruggetjes en van trap petjes. Snuf en Snowie werken met altijd mee. Citte en Bart hebben geprobeerd om ze aan een lijntje te laten lopen, maar dat wilden ze niet. Ze bleven dan plat op de grond hggen. Snuf is het grootste, hij is acht jaar, Snowie is vier jaar. Allebei zijn het meisjes. Ze hebben ieder een eigen kamer m het hok, maar gaan graag bij elkaar op visi te of ruilen van kamer. Ze louwen uitstekend met elkaar en met de hamster Alf opschieten. „Soms rij den ze paardje op eikaars rug," vertelde Gitte. Met de hond zijn ze minder goede vriendjes, die wil ze nog wel eens achter na rennen door de huiskamer. Eenmaal heeft Snuf de draad van een koptelefoon doorgebeten, terwijl Snowie wei eens ontsnapt is en buiten op straat door een buurjongen gevangen is. Snowie heeft tijdens een van zijn kunsten weieens een poot gebro ken. Helemaal goed is dat niet meer gekomen, maar met zijn scheve poot redt zij zich uitste kend. Gitte, Bart en Kritstel vwden hun konijnen vooral leuk omdat ze niet zo groot en lekker te knuffelen zijn Wil je ook in de krant met je huis dier, je hobby of een bijzondere wens. bel dan Marianne de Valck, 946824 of schrijf naar de krant, postbus 11 3830 AA LEUS DEN. LEUSDEN - De quater-pipe waarvan tientallen kinderen gebruik maken bij het 'skate boarden' mag voorlopig blij ven staan. De pipe staat bij de toegang van de Eurowonin gen, bij de Dolemietendreef. De wethouder, mevrouw Eve lien Blom, heeft dit beslist. Het voorstel om op de oude cross- tiets-baan een skateboard- baan aan te leggen moet in het gemeentehuis nog besproken worden. Mevrouw Blom heeft aan een van haar ambtenaren opdracht gegeven uit te zoe ken, wat het aanleggen van een skateboard-baan zou kun nen gaan kosten en hoe dat zou kunnen. Wanneer de ge meente weet wat ze denkt te moeten weten over aanleg, kosten en veiligheid van een skateboard-baan, zal het voor stel besproken worden door het college van Burgemeester en Wethouders. Dat zal onge veer over een maand zijn, denkt de wethouder. We hou den jullie op de hoogte. len (13) leerden snel en hoe. Was de competitie vorig jaar een ken nismaking en een leuke manier om te kijken hoe andere kinderen speelden, dit jaar lieten ze zien waartoe ze in staat waren. Volgens de volleybal-kampioe nen wonnen zij de meeste wedstrij den, doordat ze zo goed speelden, ze allemaal nogal lang zijn, verre weg het enthousiast zijn en goed gesteund werden door de coaches Truus Vos en Wil Tolboom, fami lieleden en....knuffelbeesten. En omdat ze iedere dinsdagavond een uur keihard tramden. Dat ze allemaal behoorlijk lang zijn, kun nen ze ook niet helpen, maar het was wel handig. ,Je hoorde de te genpartij weieens mopperen dat we te groot waren. Hun enthousiasme uitten ze bij iedere goede tik van het eigen team en iedere fout van de tegen partij. Na iedere set, gewonnen zo wel als verloren, riepen ze Ieder een die staat verstelt, hier is MINI ACHTERVELD".„Daar werd de te genpartij soms zenuwachtig van, bovendien klonk het lekker," vol gens Barbra. „Het was ook lekker ontspannend, want als je te gecon centreerd speelt, verlies je vaak," weet Margreet. Mokken over ver keerde beslissingen of mislukkin gen mocht met van de trainers. Het team vertrok voor iedere competi tiedag, waarop ze zeker dne wed strijden speelden, met trainer, twee ouders, broers, zussen en vnendin- nen naar Scherpenzeel. Heel wat knuffels gingen mee. Grote beren, apen, honden, gekleed in witte T- shirts met een Avanti-kreet erop of zelfs voorzien van een spandoek waarop „Avanti zet hem op" stond. Aangemoedigd door zoveel (erge rustige) supporters wonnen ze de meeste wedstrijden en speelden ze een enkele keer gelijk. Ze werden kampioen. „We kregen van een meneer een vaantje. Hij kwam met honderd van die dingen samenge bonden met een elastiekje aan en deelde ze aan ons, net als aan alle andere deelnemers uit. Verder kregen we mets. Ja, een gevulde koek van de trainer en de volgende keer van Avanti een bos bloemen. We waren na een jaar competitie spelen wel teleurgesteld." Volgend jaar willen de meiden door gaan met volleyballen. „Hart stikke leuk. Je doet het gezamelijk. Wanneer je in je eentje speelt, juich je niet zo hard als met elkaar. We willen opnieuw kampioen wor den." Daarvoor moet wel iemand het team komen aanvullen. In de mini-competitie spelen ze met vier vrouw in het veld. Straks moeten dat er zes zijn. Ze hebben nog min stens één enthousiast meisje, liefst uit Achterveld en ongeveer 13 jaar oud, nodig. Nieuwe mini's, jongens en meisjes zijn ook welkom. LEUSDEN - Op Hemelvaartsdag (donderdag 6 mei) wordt vanaf jon gerencentrum De Til het traditio nele 'Dauwtrappen' gehouden. In alle vroegte, 's morgens tussen 5.00 en 6.00 uur, klinkt het startsein voor een wandel- en fietstocht. Deelna me kost 2,50 en degenen die na afloop in De Til een ontbijt willen gebruikne, betalen nog eens een rijksdaalder. Belangstellenden kunnen zich opgeven bij De Til of bellen met 941826 of 944642. LEUSDEN - In jongerencentrum De Til wordt vrijdag 28 april de video film 'Good Morning Vietnam' ver toond. De voorstelling begint om 20.30 uur. De toegang is gratis. LEUSDEN - In het Jeugdhonk aan de Hamersveldseweg wordt zater dag 29 april een disco-a>>ond ge houden. De avond begint om 20.00 uur en duurt tot ongeveer 11.30 uur. De toegang bedraagt een gulden. Voor meer informatie kunnen geinteressseerden bellen met Mar cel Berkel, 946361. '*v '7 weg gaan voor hun verkeersexamen nog enkele k kinderen krijgen voordat ze op aanwijzingen. plaatselijk nieuws

Leusder Krant | 1989 | | pagina 9