edstrijd alleen goed als edestrijders goed zijn Valleischool kon weer geen zeehond wegbrengen lei* kranl Een paar apart Kuiper leest spannende en sprookj esachtige verhalen Quarter-pipe kapot Piraten in Leusden leusilen krant nbouwers Joost en Niels van 't Klooster: De rubriek met Leusdens nieuws voor, over en met kinderen van 6 t/m 14 jaar WOENSDAG 3 MEI 1989 EUSDEN- Joost (11) en Niels (13) van 't Klooster staan bekend de 'karrenbouwers' van Leusden-Zuid. In de afgelopen ^en waren zij het die de eerste prijs wonnen bij de jaarlijkse |^oie-karrenwedstrijd of bij de zeepkistenrace op koninginne dag. Volgens Niels is dat mede de schuld van zijn vader. „Hij Leeft het ons geleerd. Hij neemt af en toe bruikbare spullen mee van zijn werk of van de tourclub waar hij lid van is, en hij is Jermee begonnen." Joost deed afgelopen zaterdag, tot zijn ter- Eeurstelling niet aan de zeepkistenrace mee. In tegenstelling Itot vorig jaar werd zijn vehicle niet toegelaten op de hoge baari meb en Joost van 't Klooster met hun karren. Helaas werden hun voertuigen dit jaar afgekeurd. die ieder jaar door jongeren vereniging JUID wordt opgezet in Leusden- Zuid. Voor de lampionnenoptocht hebben Joost en Niels hun eigen ontwerp beschikbaargesteld aan de 'kleintjes' en met Ralph Reinders (9) als verantwoordelijke chauffeur. „Ik word zo langzamerhand te oud om in die kar te zitten," bromde Niels, waarna hij toegaf dat het model van 1989 naar alle waarschijn lijkheid niet zijn laatste model zal zijn. Of model 1989 tot het model van het jaar is verkozen, was maandagmorgen nog niet bekend. Niels was ongeveer acht jaar toen hij, onder leiding en met me dewerking van zijn vader, zijn eer ste bijzondere mobiel maakte. Twee steps werden door middel van houten planken tot een voer tuig verbouwd. Niets won daarmee de wedstrijd voor versierde karren voor de eerste maal. Sindsdien wonnen de broers zo vaak dat het al bijna gewoon is geworden en heel Leusden-Zuid lijkt uit te kijken naar hun nieuwste creatie. Dat zeg gen Joost en Niels zelf niet, want die zijn heel laconiek en nuchter. „Ach het is gewoon leuk om een beetje te verbouwen" en „we doen het ge woon met de spullen die we heb ben" en we gaan gewoon de schuur m en dan verzinnen we wat." Zo gaat dat. Tussen de konin- ginnendagen maakten de jongens, met steeds minder hulp van hun vader die wel materiaal bleef aan slepen, verschillende rare fietsen. Wat voor en hoeveel kunnen zij zich met herinneren, want alleen waar ze pnjzen mee wonnen staan nog duidelijk voor hun geest. „Ach ja, het waren er zoveel Niet zo bij zonder eigenlijk." Joost was m ie der geval zeven, of was het acht, toen ze opnieuw een prijs wonnen met een chmeese fietstaxi, ge maakt van een driewieler met aan hanger. Ze wonnen een pijl en boog Was het nou daarvoor of daarna dat ze iets met een politie wagen maakten? Ze zijn de tel kwijt. Ach, je raadt het, het was ook met zoveel bijzonders, zeggen ze. Daarna wonnen ze opmeuw met een driewieler, een andere, beetje groter en voorzien van een kinder zitje zoals je op de achterbank van een auto soms ziet. Daarmee won Niels als veruit de snelste de zeep kistenrace, dankzij de luchtband- jes. Vervolgens wonnen ze wat met een gekke fiets, volgens Niels een Aërodynamische tijdritfiets met os- sekopstuur. Dit jaar hebben zij daar een ligstuur opgemaakt, hetgeen de fiets niet zozeer meer snelheid als wel meer aanzien geeft. Het model waarmee ze dit jaar Koningirtnendag vieren is een ver nieuwd model op dezelfde basis als eerder geslaagde uitvoeringen. Het geheel is uitgevoerd in mo dieuze kleuren en kan een aan zienlijke topsnelheid bereiken. Joost en Niels leveren hiermee een prototype van de buurtbus waar Leusden-Zuid al jaren om vraagt- „Misschien kunnen we iemand la ten zien hoe het kan," zegt Niels doodleuk. Voorafgaand aan de wedstrijd van zaterdag zijn ze zeer nieuwsgierig naar hetgeen hun concurrenten dit jaar zullen laten zien. Vong jaar versloegen zij Rob Leyenaar, omdat deze de verkeer de banden onder zijn kist had ge legd. Een veel voorkomende fout, ook bij beroepsracers. Dit jaar kan j hij gebruik maken van wat hij vong jaar bij de kar van Joost en Niels gezien heeft. Met luchtbanden moet het harder gaan. Een dag voor de wedstnjd hoorden Joost en Niels tot hun teleurstelling dat Rob mogelijk te kampen heeft met ma- teriaal-pech. Echte teleurstelling, want een wedstnjd is alleen goed wanneer je medestrijders goed zijn. plaatselijk nieuws Door Marianne de Valck Landjonker 23, Leusden Tel. 033-946824 IMKm v. LEUSDEN-ZUID - Een paar apart zijn Bobby en Lucky Bobby is de zesjarige donker gestroomde bo xer van de vader van de tienjarige Paul Scheuter. Lucky is de driejari ge hond van een geheel eigen merk van de twaalfjarige Renate Scheuter. Paul staat op de foto, vooruit voor deze keer, maar zorgt eigehjk helemaal niet voor de hon den Dat doet Renate, samen met haar vader. Bobby en Lucky vor men een paar apart. Bobby met zijn grijze snuit, is de goedheid zelf. Hoewel hij tweemaal zo oud als Lucky is, staat hij voor die wolbaai op zodra deze m zijn mand wil. Lucky is de brutaalste en de onder- nemenste. Daardoor is hij waar schijnlijk bij Renate gekomen, want Lucky is een avonturier. Hij gaat graag op stap. Als jong hondje is hij daarbij waarschijnlijk ooit de weg naar huis kwijtgeraakt, met als ge volg dat hij door de politie naar het dierenasiel is gebracht. Daarna kwam hij bij mensen in Veenendaal terecht. Daar kon hij ook niet blij ven. Die mensen zetten een adver tentie. Daar ging Renate met Bobby op af. Bobby leek het vanaf het eerste moment goed te vinden dat Lucky kwam Zelfs zijn gevulde etensbak mocht Lucky hebben. Dat is heel bijzonder Sindsdien woont Luckey bij Renate. Heel af en toe laat hij zichzelf uit, maar hij komt nu wel terug. Hij bhjft nieuwsgierig, daardoor duurt uitlaten soms lang want hij moet overal aan ruiken. Bobby rent naast de fiets mee naar het bos. Dat is niets voor Lucky. Bobby is soms bang en begint dan te blaffen. Eerst deed Lucky dat niet, maar tegenwoordig doet hij gezellig mee. Bobby is gewoon een goede sul, die graag geaaid en ge knuffeld wordt, dan wil Luckey ook. Bobby kan heel hoog sprin gen, dat kan Lucky niet maar die kan op zijn achterpoten huppen, mits boven zijn neus een koekje hangt. Luckey en Bobby houden van botten, alleen Lucky verstopt ze in de heg. Daar liggen er nu tientallen, volgens Paul die dat wel schitterend vindt. De slimmerik, hij is minstens even gek op die rare honden als Renate. maar Renate is zo gek om ze altijd uit te willen laten.. Wil jij ook op de foto met je huis dier, je vezameling, of je hobby bel dan Marianne de Valck, tele foon 946824 aan het werk gaan wanneer je geen zin hebt, voor een schrijver heel lastig kan zijn. Hij vertelde ook het verhaal over hoe het volgens hem kwam dat de dag twaalf uur duurt Een gek verhaal waarvan hij, toen het uit was, vertelde dat het eigehjk een tienduizend jaar oud sprookje van Zuid-Amerikaanse indianen was. Kinderen stelden vragen zo als: „Knjg je geen lamme hand van het schrijven," (Nee, zijn hand was getraind.) en „wat hij dacht van de nieuwe spelling" (dat wordt moei lijk, zei hij. „Ik hou met van handig, ik hou van mooi") en waar hij nu mee bezig was („met een VPRO serie over freules die een miljoen krijgen als ze van een heel ontdeu- gend jonngetje een net jongetje kunnen maken"). Na de pauze las hij een verhaal voor uit zijn boek 'Het oog van het paard'. Zelfs de grote mensen die erbij waren, raakten behoorlijk on der de indruk, zo eng en spannend was het. Het ging over een jongen die, nadat hij bij een ongeluk een oog verloren had, een oog kreeg van een dode man. Dat kan tegen woordig. Met het oog van die man zag de jongen het laatste wat die man gezien had voor hij stierf. LEUSDEN- De quarter-pipe die door enkele jongens bij de Euro-woningen was neergezet is afgelopen zaterdagmid dag kapot gemaakt. Hoewel iedereen het er over eens was dat de plek bij de Dolomietendreef niet ideaal was, om als skateboardbaan te gebruiken, is een betere plek voor de vele liefhebbers niet gevonden. Wethouder Evelien Blom gaf toestemming om daar voorlopig te skateboarden, zo lang de gemeente niet beslist heeft over een eventuele inrichting van een definitieve skateboardbaan. Deze zou mogelijk op het terrein van de oude crossfietsbaan kunnen komen. LEUSDEN - 't Is opnieuw niet gelukt om kinderen van de Valleischool en hun onderwijzer de heer C. Kooyman bij het wegbrengen van een zeehond aanwezig te laten zijn. Ondanks alle moeite die alle kinderen en ouders en meneer C.Kooyman van de Valleischool gedaan hebben en nog steeds doen. Vorige week dinsdag zijn vier leerlingen samen met meneer Kooyman en mevrouw Couwenberg naar Pieterburen gegaan. Afgespro ken was met Lenie 't Hart, de direkteur van de zeehondencre- che dat zij de crèche mochten bekijken. Bovendien mocht één kind, Marijn, en een volwassene, meneer Kooyman, met de boot mee waarmee een aantal genezen grijze zeehonden, terug gebracht zou worden naar de Waddenzee. Bijna een half jaar had de hele school, maar vooral de vier kinderen en de twee volwassenen die meemochten, daar naar uit gekeken. Toen ze dinsdagmorgen om acht uur in Pieterburen aankwamen, kre gen ze te horen dat de boot niet kon uitvaren. Het stormde te veel op de Waddenzee. Natuurlijk bekeken ze de zeehonden crèche en maakten ze er een fijne dag van, maar het was toch een teleurstelling. Een zeehondje adopteren is niet makkelijk, maar het lijkt nog makkelijker te zijn dan er een loslaten. Vong jaar adopteerden de leer lingen van de Valleischool een zee hondje. Dat wil zeggen dat zij geld verzamelden waarmee het verblijf van een ziek zeehondje in de zee honden-crèche van Pieterburen betaald kon worden. In die tijd ging het vooral om zeehondjes die ver dwaald waren of hun moeder kwijt geraakt waren. De Valleischool adopteerde een zeehond en gaf haar een naam; Liesje. Als bewijs kreeg de school een officieel pa pier. Het geld kwam niet zomaar bij el kaar. Een van de onderwijzers, Cees Kooyman, liep eens m de zo veel weken een stuk van het Pieter pad. Het Pieterpad begmt bij de Sint Pieter in het uiterste puntje in Limburg en eindigt bij Pieterburen m het uiterste noorden van ons land. Vermoedelijk op 1 oktober dit jaar komt Cees Kooyman daar aan na bij elkaar bijna drie honderd kilomer lopen. Iedere kilometer konden de kinderen en/of ouders sponsoren. Duizend gulden is no dig om een zeehondje te kunnen adopteren. Ouders en kinderen sponsorden de wandeltocht van Cees Kooyman, die daarvan steeds verslag doet, zo goed dat dit jaar een tweede hondje geadopteerd kan worden. Tot zover ging alles goed. Toen kwam de eerste pech Vorig najaar brak er een nare ziekte uit onder de zeehonden. Vele stierven, ook Liesje. Het geld dat de leerlingen van de Vallei school voor haar ingezameld had den werd gebruikt voor de gene zing van andere zeehonden. Gees- je van de zeehondencreche kwam het een en ander op school vertel len en beloofde dat vier leerlingen en twee volwassenen een bezoek aan Pieterburen mochten brengen. Een kind en een volwassene zou bovendien meemogen bij het te rugbrengen van herstelde zeehon den op de Waddeneilanden. Op school werd geloot en Martin Schönbeck (6), David Bonfrère (6), Marijn de Ruiter (10) en Milja de Rooy (11) mochten mee. Een twee de lotmg wees Manjn aan als de gelukkige die meemocht met de boot. Daarna begon het wachten op het moment dat er zeehonden wer den teruggebracht en de Vallei school werd uitgenodigd mee te gaan. Dat duurde lang, een paar keer gmg het op het nippertje niet door. Het weer was te slecht, de kinderen waren ziek of op vakantie of de zeehonden mochten niet weg, maar vorige week was het zover- dachten ze. Vorige week dmsdag vertrok ken Marijn, David, Martin en Milja om vijf uur 's morgens vanuit Leus den Ze hadden de wekker gezet op kwart over vier. Het was nog donker toen ze opgehaald werden door meneer Kooyman en me vrouw Couwenberg. Als alles goed gmg zouden ze na een bezoek aan de crèche met een boot naar Ter schelling varen. Daar zouden dne kinderen en mevrouw Couwen berg achterblijven terwijl meneer Kooyman met Marijn in een red dingsploeg, samen met een Au stralische filmploeg, zou stappen om een paar grijze zeehonden weg te brengen. Om acht uur 's morgens kwamen ze aan in Pieterburen. In dat dorp kleedde meneer Kooy man zich netjes aan voor het be zoekhij trok onder grote hilari teit een ....PANDA pak aan! De in woners van Pieterburen wisten met wat ze zagen,., eerlijk gezegd de leerlingen van de Valleischool ook niet. Bij aankomst bij de zeehondencrè che is het eerste wat de Pandabeer te horen krijgt dat de tocht naar Terschelling niet door gaat. Op de Waddeneilanden staat windkracht 7, bij Pieterburen is daar niets van te merken. Ieder kind knjgt van de Pandabeer symbolisch ƒ250,-, zo dat via de kinderen de zeehonden crèche opnieuw duizend gulden van de Valleischool ontvangt. Het geld is bijeengebracht door de ou ders. Dezelfde Geesje die vorig jaar m Leusden was, liet alles zien: De enorme grote keuken, de qua- rantaineruimten, de aanwezige grijze en gewone zeehonden en de ene grote klapmuts Manjn was on der de indruk van de enorme vries- kist, Milja had verwacht dat het allemaal veel groter zou zijn. In- plaats van minstens dertig zeehon den waren er maar 21. Dit kwam, zo kregen ze te horen, doordat zoveel zeehonden dood waren gegaan, zodat er gewoon niet zoveel zee honden, ziek of gezond, meer zijn. Martin vond de zeehonden groter dan hij had gedacht en David was onder de indruk van de ziekenka mer. Dat was de enige kamer waar ze niet in mochten. Een zeehond was die nacht doodgegaan en de kamer moest nu goed schoonge- maakt worden. Ze letten daar trou- j wen altijd goed op de hychiene Rond de zwembaden is een brede witte streep aangebracht waar nie mand op mag staan Ter voorko- I ming van ziekten en vuil Eén grijze zeehond had het lef de Pandabeer een natte staart te bezorgen. Hij lachtte zich kromveilig onder water. Het bezoek aan Pieterburen was leuk, maarhad zoveel leu ker kunnen zijn. LEUSDEN- Sjoerd Kuiper las afgelopen zaterdag een paar van zijn verhalen voor in de bibliotheek Nieuw-Langenbeek in Leusden-Centrum. Maar een paar kinderen waren gekomen om de schrijver van Max Laadvermogen en andere televiese- ries en nog een aantal andere kinderboeken te horen en om hem vragen te stellen. Iedereen die niet geweest is, heeft wat gemist. Zijn verhalen waren of leuk, of spannend, of sprookjes achtig of alledrie tegelijk. idee, want al liggend op die kus sens, soms met je ogen dicht, kon je pas goed luisteren. Voor de onge veer vijftien jongens en meisjes die er waren, vertelde Sjoerd Kuiper iets over zijn boeken, over zichzelf en over zijn schnjver zijn. Dit laatste deed hij door middel van een gek gedicht waaruit bleek dat vooral LEUSDEN - Het vermoeden bestaat dat een groot aantal inwo ners van Leusden aanstaande zaterdag piraat zal blijken te zijn. Uit meestal betrouwbare bron hebben wij vernomen dat de heer Kohlmann, over het algemeen een gerespecteerd speel goed-winkelier in winkelcentrum de Hamershof, aanstaande zaterdag zijn ware aard zal tonen door zijn ene oog te verber gen achter een ooglapje. Of de heer Kohlmann als piraten- hoofdman een houten poot blijkt te hebben moet afgewacht worden. De mogelijke aanwezigheid van piraten in Leusden is het gevolg van het uitroepen van zaterdag 6 mei tot 'Nationale Piraten Dag'. Alle kinderen die piraat zijn. of dit wil len worden of zich tot het piraten- dom aangetrokken voelen, kunnen zaterdag vanaf half twee in de speelgoedwinkel een schatkaart komen halen. Wanneer zij tenmin ste als piraat, zeerover of kaper herkenbaar zijn. Een in deze krant niet nader te noemen bende, met een nest in Grootegast, heeft deze schatkaarten samengesteld in de hoop en het vertrouwen dat ir, Leusden gasten wonen die hun be doelingen kunnen begrijpen. De schatkaart leidt tot vele kleine schatten, bestaande uit, kostbare, leg(i)ostenen en een reis naar het hoofdkwartier van de organiseren de piraten in Billund, Denemarken, waarvan uit zij heersen. Zij beschik ken daarvoor smds kort over pira tenschepen, eilanden, en piraten- nesten compleet met echt schieten de kanonnen, afschrikwekkende haaien en schatkisten vol gouden dukaten. Het is de bedoeling van het hoofdkwartier deze te verove ren met verlies van zilveren florij nen. Zaterdag 6 mei zal, voor wie dit niet begrijpt, alles duidelijk wor den. De mensen van de twaalf-en- halfjarige bibliotheek in Leusden hadden op de Nederlandse Biblio- theekdag van 22 apnl stoelen klaargezet voor alle kmderen die naar Sjoerd Kuiper zouden komen luisteren of met hem wilden praten. Vooraan lagen een paar kussens. Vooral dat laatste bleek een goed Marijn de Ruiter overhandigt Lenie van 't Hart de cheque van de sponsors Van feester Kooyman.

Leusder Krant | 1989 | | pagina 11