I emeente begint met inzamelingsproef ,Als de catalogi maar in orde zijn leusder krant ok milieuboer wil klein-chemisch afval ophalen N liesbeth Ram en Els Steggerda medewerksters Nieuw-Langenbeek van het eerste uur 55 WOENSDAG 3 MEI 1989 DEN - Voor de eerste maal zal volgende week in Leusden -chemisch afval, afkomstig van huishoudens en kleine rijven, worden opgehaald. De gemeente heeft daarbij geko- voor een wijkgerichte inzameling door een zogenaamde mo-kar, die minimaal een uur op een centraal punt in de [zal komen te staan. Bij de chemo-kar zijn deskundigen van ïima Spitman aanwezig die het gebrachte klein-chemisch il zullen sorteren. De inzameling op deze manier wordt ien als een proef. In het najaar, na een tweede inzameling, door de gemeente bekeken worden of op deze manier zal den doorgegaan of naar een andere methode gezocht zal den. door Marianne de Valck llilieu-boer' Fokke Tüma maakt h sterk voor een andere metho- Jvan inzamelen. Hij wil behalve Igroente-en-fruit afval dat hij nu fcphaalt, eens in de maand het n-chemisch afval deur-aan- r verzamelen. Tilma verwacht [van een grotere respons dan r de nu door de firma Spitman [evoerde regelmg, waarbij de ;en hun klein-cherrusch afval een standplaats in de wijk Eten brengen. De gemeente den, met name mevrouw wet- ider Com Verduin als meest intwoordelijk voor de avalpro- tnatiek van de gemeente, heb- k vooralsnog de voorkeur gege- fi aan de afval afvoer en verwer- [gsregeling van de firma Spit- ir jaar produceert een huishou- gemiddeld 350 küo huisvuil. In ;den wordt het huisvuil ïnmid- op 18 manieren afgevoerd. Ie regelingen zijn getroffen het verzamelen van glas, pa- tuinafval, landbouwplastic, anisch afval van bedrijven, ij- koper afval, huisvuü, batterijen, itsoenen, groente en fruit, puin, it, textiel, bladvuü, schouwvuü Ie sloten, veegvuil van de stra- bednjfsvuü en nu dan het op- (en van het klein-chemisch afval de huishoudens. Mevrouw r Verduin streeft ernaar nog dit de plannen rond te kunnen (ken voor een intergraal afval- Iffenregeling, waarbij ook de üdel-en-grote bedrijven betrok- p zijn. Het ophalen van het klein- imisch afval vindt zij dermate belangrijk dat op de realisering van dit allesomvattende plan met gewacht kon worden. „Je moet er gens beginnen en hiermee kunnen we starten, voorlopig één jaar op proef'. De gemeente heeft ƒ22.000,-- uitgetrokken in de hoop volgende week minstens tiendui zend küo chemisch afval op een verantwoorde manier aan het mi lieu te ontrekken. Tot nu toe konden bedrijven hun klem chemisch afval naar het re gionaal depót in Amersfoort bren gen en was op de gemeentewerf in Leusden ruimte vrijgemaakt voor het klein-chemisch afval dat door burgers werd gebracht. Deze re gelingen voldeden echter met. De respons was laag, omdat de moeite van het brengen te groot was. Bo vendien werden de spullen dik wijls gebracht in niet geschikte, breekbare verpakkingen op on veilige manieren, bijvoorbeeld achter op een fiets. Om het klein- chemisch afval beter te kunnen verzamelen op een veüiger manier is door de gemeente Leusden be sloten twee maal per jaar, m het voorjaar en het najaar, het klein- chemisch afval wijkgericht te ver zamelen. Uit eerder verspreidde berich ten leek men te kunnen opmaken dat de firma Spitman het klem-che misch afval bij ieder huishouden zou komen ophalen. Zoals dat bij het huisvuü gebeurd. Overhandi gen is niet mogelijk, niet iedereen zal thuis zijn op het moment dat de ophalers langs komen en boven dien zou dit erg duur worden. Che misch afval kan ook niet zonder gevaar langs de straatkant worden neergezet. Verpakkingen kunnen door dieren en/of kinderen ODen- Onder klein chemisch afval wordt verstaan: aceton, spiri tus, petroleum, motor-smeer-boor-meubel-frituur-en-sla- olie, lijmrestanten, plamuur, afbijtmiddellen, vlekkenwa- ter(trichloor) ammonia, ontstopper, chloor, glansspoel- middelen, boenwas, schoensmeer, koper-zilverpoets, kwikthermometers, spuitbussen, bestrijdingsmiddelen, cosmetica, inkten, type-out vloeistoffen, t.l.buizen, citro- nel-olien, ovenspray, roestverwijderingsmiddelen, zout zuur, kampferspiritus, koelvloeistoffen, anti-vries, soda, filmafval, vetten, verf, accu's en accu vloeistoffen, batte rijen, foto-chemicalièn, thinner, terpentine, nagellak en remover, type linten, energiespaarlampen. Waarbij met nadruk gemeld dat ook de verpakkingen van deze stoffen via de chemo-kar afgevoerd zouden moeten worden. plaatselijk nieuws Wethouder Com Verduin is vast van plan om de wijze waarop de afval verwerking in Leusden gere geld is, nog beter te regelen „In verhoudmg tot andere gemeentes m de provincie Utrecht steken wij bijzonder gunstig af. Daar staat te genover dat hier nog bitter weuug geregeld is op het gebied van bij voorbeeld de afvalverwerking van bedrijven." De huishoudens wor den nu twee maal per jaar aange pakt. De wethouder verwacht ze ker de eerste keer een hoge res pons en hoopt dat daarbij een ge wenning zal optreden waarbij het gewoonte wordt de voor het milieu gevaarlijke stoffen opzij te zetten voor de halfjaarlijkse komst van de chemo-kar. Voor de bedrijven zal echter een andere oplossmg ge vonden moeten worden. „We zul len inzicht moeten knjgen wat, waar en hoeveel geproduceerd wordt en wat daarmee gebeurd. De daaruit voortvloeiende gegevens zullen medebepalend kunnen zijn voor het verlenen van een hinder wetvergunning. Leusden werkt toe naar een milieubeleidsplan. Een milieuraad is al voorgesteld, waar in deskundigen uit diverse discipli nes zitting zouden moeten hebben Een soort Plan Advies Groep voor het milieu. Volgende week maandag en dinsdag zal de firma Spitman be ginnen met het ophalen van het 13 Deze chemokar zal 8 en 9 mei door de Leusdense en Achterveldse wijken rijden. gemaakt worden met alle denkba re gevaren van dien voor mensen en milieu. Fokke Tüma, de milieu- boer, zou het klem-chemisch afval willen ophalen door middel van zo genaamde milieuboxen. Dit zijn kunststof kisten met een kindveili- ge sluitmg. Hij voorziet een hogere opbrengst wanneer het bij de men sen opgehaald wordt dan wanneer de mensen hun chemisch afval er gens naar toe moeten brengen. Corri Verduin onderschrijft dit laat ste, maar is daarbij van mening dat het gevaar van boxen blijft dat mensen er spullen die er niet meer in passen naast gaan zetten. Boven dien betekent de aanschaf van zo'n box een investering van tussen de 25 en 30 gulden per huishouden, en daarmee is het verder afvoeren van dit afval nog met geregeld. Voor de verdere verwerking is opslagcapa citeit en zijn vergunningen nodig. Op de voorlopig voor dit jaar door haar gekozen manier verzorgt Spit man zowel het ophalen als het af voeren. Eerst naar regionale op slagplaatsen, waar vanuit het met voor hergebruik geschikte mate riaal (hooguit 15 procent) naar de Algemene Verbrandings Ovens in Rijnmond vervoerd zal worden. Uit de overige afvalstoffen wor den de elementen voor hergebruik gehaald, zoals papier, glas, com- post-afval, züver uit de foto-chemi- calien, lood uit de accu's, brandstof uit de oliën en cadminum, züver en kwik uit de battenjen. Andere mid delen kunnen in opdracht van Spit man gedistüeerd, ontwaterd, ge neutraliseerd of bewaard worden. Het nadeel van een wijkgerichte ophaal, waarbij de mensen hun spullen op een afgesproken tijd naar de klaarstaande chemokar moeten brengen, denkt zij gedeel telijk te kunnen ondervangen door een goede voorlichting m het besef dat de Leusdense bevolking enorm müieu-bewust is. Voor de voorlichting van deze campagne is door de gemeente welgeteld f 385,-- uitgetrokken. Een bedrag dat inmiddels door de afdeling voorlichting met ongeveer het vijfvoudige overschreden is. Deze week zal door iedere brie venbus een folder vallen waarin de standplaats van de chemokar en de bedoeling daarvan aan de bevol king zal worden uitgelegd. Aan klein-chemisch afval in Leusden. Het door deze firma met de ge meente afgesloten contract behelst alle noodzakelijke vergunningen, materialen en deskundigheid. Me vrouw Verduin is met vertegen woordigers van het Comité Milieu Zorg Leusden gaan kijken hoe. wat en waar verwerkt werd. „We heb ben daarbij zeker mogelijkheden tot inspraak. Over de verwerking van landbouw-plastic konden wij bijvorbeeld met tevreden zijn. In overleg met de firma Spitman is toen naar een andere oplossing ge zocht. Het is zeker niet de bedoe ling om onze verantwoording voor het afval aan Spitman door te schui ven," zegt de wethouder. Fokke Tüma had liever gehad dat de wet houder aan zijn eenmansbedrijfje de voorkeur had gegeven. Hoewel hij nog niet de noodzakelijke ver gunningen en daarvoor noodzake lijke kennis heeft verworven geeft hij de moed niet op. Voor de eva luatie in het najaar zal hij zorgen dat zijn alternatieve plannen, die in ie der geval huis-aan-huis ophaal met een hogere opbrengst als doel zul len omvatten, bij de gemeente zijn ingediend. Fokke Tüma heeft trou wens nog meer plannen om het aantal afvoer stromen van wat de gemiddelde Leusdenaren weg gooit te vergroten Voor de nabije toekomst smeedt hij plannen voor het ophalen van textiel, kunststof fen (zoals flessen en zomerstoelen), huisraad en grof vuü. staande zaterdag zal op een par keerplaats in Leusden-centrum de provinciale milieubus, met Max Milieu geparkeerd staan. In de bus kan eveneens informatie verkre gen worden over ophalen, afvoe ren en verwerken. Mevrouw Ver duin erkent dat meer op het gebied van voorlichting mogelijk zou zijn, wanneer daar genoeg financien te gen over zouden staan De recht streekse informatie aan de bevol king is niet verder gegaan dan dnemaal voorlichting geven tij dens een bijeenkomst m het Vrou wen Ontmoetingscentrum 't Voor onder. Aktiviteiten zoals in andere gemeentes met tentoonstellingen, voor verenigingen, op scholen en bedrijven, blijven voorlopig op haar verlanglijstje staan. DE CHEMO-KAR STAAT OP MAANDAG 8 MEI: in Achterveld bij gebouw de Moespot van 8 tot 10 uur. in Stoutenburg aan de Hessenweg tegenover nummer 95 van 10 tot 10.30 uur. in de wijk Rossenberg-Hamersveld op de parkeerplaats bij de Blijhof van 10.30 tot 11.30 uur. In de wijken Rozenburg/Rozendaal/Hamersveld aan de Asschatterweg 11.30 tot 13.30 uur. Voor het Ruige Veld staat de chemo-kar aan de Arebos hoek Ruige Velddreef van 13.30 tot 14.30 uur. Voor de wijk de Wet erin g/Allandsbeek staat de chemo-kar aan de Gagelhof van 14.30 tot 15.30 uur. Van 15.30 tot 16.30 uur staat de chemo-kar bovendien aan de Tourmalijn. OP DINSDAG 9 MEI STAAT DE CHEMO-KAR In Leusden-Zuid van 8 tot 10.00 uur aan de Willem de Zwijgerlaan. Van 10 tot 12 uur in Claeverenblad/Wildenburg aan de Kupersingel op de hoek van de Claeverbladstraat. Van 12 tot 1 uur staat de chemokar in de wijk Groenhouten bij de Meent Van 1 tot half 2 staat de chemokar op het parkeerterrein naast het gemeentehuis bij de Hamershof. Van 13.30 tot 14.30 uur staat een chemo-kar voor de wijken Akkerhoeve/Noordwijk aan de Wierickwijk hoek Noor derinslag. Van 14.30 tot 15.30 uur staat de chemo-kar voor de wijken Langebeek/Bosveld op de hoek van de Salamander/Bee kridder. Van 15.30 tot 16.30 uur zal de chemo-kar voor de wijken Munnikhove/Zwanenburg staan op de hoek van de Bene- dictijne-Diakenhove. Wie in de aangegeven uren geen gelegenheid heeft om zijn klein-chemisch afval te komen afleveren kan gebruik maken van een van de andere aangegeven standplaatsen. USDEN- Deze maand viert de bibliotheek in Leusden-Cen- n, Nieuw Langenbeek haar twaalf-en-half jarig bestaan. Iree medewerksters van het eerste Leusdense uur vieren hun jaalf-en-halfjarig dienstverband. Liesbeth Ram (39), het [ofd van de bibliotheek en verantwoordelijk voor de volwas- i afdeling en Els Steggerda (47) verantwoordelijk voor de bgd-afdeling, werkten beide al enige jaren in het biblio- pek-wezen voor ze in Leusden terecht kwamen. Beide spuien |le goede herinneringen zodra ze een kleine aanleiding zien, r zoals het in Leusden was en is, was en is het nergens. raten over twaalf-en half jaar lliotheekwerk in Leusden-Cen- roept bij beide dames onmid- ijk de herinnering op aan het e openingsuur. Op 13 oktober werd de bibliotheek in ge- genomen, na twee open da- waann vele honderden rnwo- van Leusden waren komen ren hoe de nieuwe bibliotheek it zag en wat voor boeken er ren. Daardoor moet iedereen lousiast geworden zijn want flijke toestanden moeten daar de openingsdag te zien zijn ge- »t. Rijen die steeds dikker en ter werden, mensen die op- nog voor de deuren ge ïnd waren. „We willen enn, we 'en erin", nepen kinderen en 'assenen ver voor het officiële iningsuur.De inwoners van iistad Leusden hadden in 1976 lelijk behoefte aan een biblio- 'k. oor de opening van Nieuw-Lan- ek hadden de ongeveer inwoners van het toenmalige en zich moeten behelpen 11 de parochie-bibliotheek van ^ooms-Katholieke kerk. Of men ist naar Amersfoort. Zodra de ien tot verbouw van de oude •tderij Nieuw-Langenbeek rond 'en, werd Liesbeth Ram aange kken als hoofd van de meuw in jnchten bibliotheek. Ze kreeg half jaar de tijd om een collec- op te bouwen „Veel te kort" 11 ze nu. Ondanks dat ze alles gekocht wat ze vinden kon en jT ovemame van de parachiebi- ■^otheek, (tot teleurstelling van ^mige mensen konden maar weinig exemplaren mee. De meeste boeken waren echt stuk gelezen), werd snel duidelijk dat uitgehongerd Leusden aan wat er was met genoeg bleek te hebben. Liesbeth Ram: „Toestanden, in het begin, toestanden! Al tijdens de open dagen zag het zwart van het volk. Op de eerste openingsdag drongen de mensen op. Met het afschuwelijke gevolg dat een kind letterlijk door de glazen deur werd gedrukt. Dat had een vreselijk be gin kunnen zijn, maar het liep ge lukkig goed af. Na afloop van het eerste openingsuur waren de kas ten grotendeels leeg. Hier en daar stond nog een boekje. We maakten zoveel mogelijk gebruik van de wisselcollecties van de provinciale bibliotheek. Maar het was met aan te slepen. Met als gevolg dat veel mensen in de begin tijd toch naar Amersfoort bleven gaan." Els Steggerda voegt daaraan toe: „En bovendien is de catalogus van met name de jeugdboeken sinds die tijd nooit meer in orde geko men. Pas nu met de automatisering klopt het weer. En dat terwijl ie dere bibliothecaris altijd als eerste roept; als de catalogi maar in orde zijn. Ze was het, tot aan de opening. Daarna schafte we aan wat we krij gen konden en leenden onmiddel lijk mt. Hoeveel exemplaren we van een boek hadden werd niet nauwkeurig bijgehouden. Al onze pogingen in de jaren daarna om duidelijkheid te knjgen, liepen op mets uit. Spannende tijden waren dat. maar wel ontzettend leuk." Waarmee gelijk het verschü tussen de twee dames belicht is. De één, Liesbeth Ram organiserend, de an der Els Steggerda invullend. Liesbeth Ram en Els Steggerda blijken, tot eigen verbazing tijdens het interview door dezelfde man niet alleen naar Leusden, maar ja ren daarvoor ook het bibliotheek werk ingeloodst te zijn. De heer Kemme woonde in Büthoven, werkte bij de bibliotheek en kende de ouders van Liesbeth en waar schijnlijk ook de ouders van Els. In ieder geval bracht hij Liesbeth op het idee om na haar MMS opleiding een bibliotheekopleiding te gaan doen, zoals hij Els een aantal jaren daarvoor enthousiast had weten te maken voor de bibliotheekmoge lijkheden toen. Liesbeth volgde de Bibliotheek Academie in Amster dam, Els volgde de Centrale Vere niging Opleiding een dag per week onder werktijd in Nijmegen, met als gevolg dat de beide meis jes zonder elkaar te kennen in en om de stad Utrecht werkten. Els was tot voor haar huwelijk filiaal- hoofd in de stadswijk Zuilen. „Zo dra ik getrouwd was mocht ik geen ftliaalhoofd meer zijn en heb ik, tot de eerste baby zich aankondigde, gewerkt op de filiaalstock (voor- raadmagazijn, red.) waar de aan vragen uit de regio voor de wissel collectie binnenkwamen." Vijf jaar later werd ze, door wie anders dan de heer Kemme, terug gehaald op de provinciale admini stratie in De Büt. Na de verhuizing naar Ijsselsteyn was het voor Els Steggerda, die toen al in Leusden woonde, met meer mogelijk daar dagelijks heen te gaan. Maar 'Leus den' stond op stapel en meneer Kemme hield een plaatsje warm Tot de bibliotheek van Leusden van start zou gaan viel ze op vele plaatsen in de regio in. „Ontzetten goed was dat. Ik was er meer dan vijf jaar uit geweest en werd op deze manier enorm goed inge werkt. Nieuwe systemen, nieuwe mameren van anoteren. Dat is het in één zin, de inhoud van een boek vertellen. Moeilijk, maar ontzettend leuk werk. Ik ben altijd een catalo gusmens geweest." „Ik niet. vult Liesbeth Ram aan. „Ik hou met van die kneutigheidjes, is hou van het grote geheel." Zij is dan ook de manager. Liesbeth Ram was eerder filiaal- hoofd van bibliotheken in Utrecht en Bussum. „We zochten een huis. In de advertentie van het Leusden se bibhotheekbestuur stond ver meld dat medewerking zou wor den verleend aan het zoeken van een huis voor de meuw aan te trek ken bibliothecaris. Daarop sollici teerde ik." Waarbij ze opmeuw te maken kreeg met de heer Kemme, zodat ze spoedig met het rayon hoofd aan de slag kon met het sa menstellen van de collectie en het aantrekken van de part-time kracht (Els dus en mevrouw Ytsma terwijl mevrouw Van Aken vooral voor de bibliotheek in Leusden-Zuid zorg de) en achttien vrijwilligsters. „We begonnen met een collectie half normbezit Dat betekende voor een plaats als Leusden met toen 12.000 inwoners, 12.000 boeken. Nu hebben we 21.000 inwoners en om vat de bibliotheek-collectie 40.000 nummers, inclusief CD's en gram mofoonplaten. We sloten 1976 met 3800 ingeschreven leners af. Dat was 31,9% van de bevolking Nu hebben we 8700 leners, ongeveer 40% van de bevolking. Het per centage mwoners dat van de bi bliotheek gebruik maakt is het hoogste van de provincie, meteen van het alleerste begin en het is altijd zo gebleven", vermeldt Lies beth Ram met zonder trots. De toeloop had overigens wel tot direkt gevolg dat na het eerste ope ningsuur de kasten leeg waren. De gemeente werd onmiddellijk om een extra-krediet gevraagd om de collectie aan te kunnen vullen met 6.500 boeken. En dat geschiedde Els en Liesbeth vinden beiden het samenstellen van de collectie het leukste onderdeel van hun taak. Liesbeth Ram is verantwoordelijk voor de aanschaf van boeken, pla ten en CD's voor de volwassenen afdeling. „Het leukste is altijd om meuwe boeken uit te pakken. Ik kan dan haast met wachten om ze in de computer in te voeren, zodat ze zo gauw mogelijk ui de uitleen kun nen. Dat doorbladeren van nieuwe boeken, er een indruk krijgen. In de catolugus brengen, dat is het leukste wat er is", volgens Els Steg gerda en dat wordt door Liesbeth Ram volmondig beaamd. Waar voor Els Steggerda de informatie verstrekking aan kinderen, vooral aan hele klassen tegelijk, als bijna hetleukste bijkomt en voor Lies beth Ram het uitzoeken van vrijwü- ligers. Aan vrijwilligers is geen gebrek, op de laatste oproep kwamen 26 aanmeldingen. „We zoeken naar mensen met goede contactuele ei genschappen, die passen m de be staande teams. Speciale kennis van het bibliotheekwerk of van litera tuur behoeven zij niet te hebben. Wel een hoge inzet en accurates se." Daarmee raakt Liesbeth Ram één van de bekende wrijvings punten in het bibliotheekwerk: in hoeverre mag het publiek nog in formatie van de medewerksters verwachten? Ram: „De medewerksters achter de balie zijn er vooral voor de ver werking van de binnengekomen en uitgaande boeken. Behalve dat ze met weten waar ieder boek over gaat, hebben ze vaak gewoon geen üjd om vragen te beantwoorden. Het grote gebouw is onoverzichte lijk. In de jeugdbibliotheek is meer ruimte. Natuurlijk kunnen vragen altijd aan ons gesteld worden, maar wij zijn vaak druk met andere noodzakelijke bezigheden in het kantoor of zo. Er is tegenwoordig gewoon nauwelijks nog tijd of gele genheid om mee te lopen naar een kast om te helpen met uitzoeken. Vragen als; 'weet u hoe het boek heet waarin een meisje dat geloof ik Kim heet een paard heeft dat dood gaat?', blijven moeilijk". Ram en Steggerda halen graag herinneringen op aan de tijd toen zij, ieder hun eigen rayon zonder elkaar te kennen, met manden vol boeken langs bejaarden gingen. Overal een persoonlijk praatje over of naar aardeding van de mee gebrachte boeken. „De mensen vonden onze bezoekjes leuk, we werden volgepropt met cake ter wijl ze uitgebreid hun belevingen vertelden. Daarvoor is tegenwoor dig geen tijd en geen geld meer." „Het is leuk dat de bibliotheek zo goed loopt als hij loopt. Maar het heeft ook nadelen. Alleen op don derdagmorgen is het altijd heel stü. Dan is vaak iets van de oude sfeer te merken, met persoonlijk contact en informatie". Het tegenwoordige werk van de bibliothecaresse spitst zich vooral toe op het invoeren van actuele gegevens. „Nominaties zijn voor mij altijd heel belangrijk", zegt Liesbeth Ram. „De top-tien van boeken. Die moeten we onmiddel lijk hebben. Want de mensen in Leusden lezen over het algemeen op een behoorlijk hoog niveau. De nieuwste computerboeken bijvoor beeld schaffen wij onmiddellijk aan. We hebben in verhouding enorm veel op dit gebied, terwijl er nauwelijks iets van in de kast staat- ..altijd uitgeleend." „Andere boeken die hier vaak uitgeleend zijn, zijn populair-we- tenschappelijke boeken m het al gemeen, boeken over zwanger schapsproblemen en ook wel m verhouding behoorlijk wat dicht bundels. Van de grijze golf merken we nog niet zoveel, hoewel we bij voorbeeld enorm veel hobbyboe- ken, vooral tumboeken, uitlenen. In de winter weten we niet waar we ze laten moeten, in het voorjaar heb ben we niets m huis. Dat is Leus den", analyseert Liesbeth Ram. „En enorm veel peuterboekjes en eer ste leesboekjes", vult Els Stegger da aan. Liesbeth Ram zou wel meer informatie willen geven over wat de bibliotheek kan en heeft. „Ik zou wel huis aan huis folders willen verspreiden waarin onze nieuwe aankopen vermeldt staan", waar mee we bij de wensen zijn geko men. „We dromen van het nieuwe ge- oouw. We wachten vol spanning af op het moment dat de noodzakelij ke beslissingen eindelijk genomen zijn. In de nieuwe bibliotheek zou den we bijvoorbeeld graag de jeugdafdeling bij de volwassenen afdeling voegen, zeker op het ge bied van studieboeken. Nu kunnen brugklassers vaak de weg in de volwassenbibliotheek niet vinden, terwijl de boeken die ze nodig heb ben niet in de jeugdafdeling staan. Andersom voelen veel volwasse nen er mets voor hun informatie in de jeugdbibliotheek te halen. In het nieuwe gebouw zou ook een stem pelautomaat moeten komen, waar mee het gedoe van zelf data van terugbrengen invullen, tot het ver leden zal gaan behoren. We zijn daar nooit gelukkig mee geweest, maar we hebben nu geen plaats op een alternatieve, dure, oplossing neer te zetten". Of de bibliotheek in de toekomst computer-programma's zal gaan uiüenen, daar is men nog niet over uit. Voorstanders genoeg, maar er zitten ook nog voldoende haken en ogen aan. Het uitlenen van beeld platen lijkt eerder mogelijk. Net als de uitleen van video's met een edu catieve waarde „of met goede kin derfilms of zo" Els Steggerda speelt met hel plan in de bibliotheek een arto theek voor kinderen te openen Kinderen zouden op deze manier de mogelijkheid knjgen mooie posters waarop afbeeldingen uil kinderboeken of van kinderboek omslagen staan, te lenen en thuis een poosje op te hangen Meer mo gelijkheden zijn denkbaar. Lies beth Ram geeft toe dat de biblio theek zich over het algemeen te rughoudend opstelt bij het nemer van initiatieven. Initiatieven door 1 anderen genomen worden regel matig door de bibliotheek onder- i steund Zoals de leesclub voor de plattelandsvrouwen vereniging die i bijeen komt in een ruimte van de bibliotheek en waarvoor de biblio theek medewerkers de boeken re serveren. Els Steggerda zou best een kinderboekenclub in „haar" afdeling bijeen willen zien komen, „bijvoorbeeld om de kinderjury meer actief te kunnen laten zijn. We zouden iemand moeten vinden die het leuk vindt en het lukt om dit te organiseren".

Leusder Krant | 1989 | | pagina 13