}emeenteraad aanvaardt Inilieuplan eensgezind X Wegblijven ook slecht voor andere kinderen I iBusder krant O" O Illegale meldkamer kost Leusdenaar 1500 gulden ï'ethouder Vroon oogst waardering voor nota BBI Kantongerecht Amersfoort Mei in vorm ud-papier DWS Zitting kantonrechter in teken van schoolverzuim politiek WOENSDAG 3 MEI 1989 Perwij l in Den Haag minister Nij- ls wordt geconfronteerd met een itligging, waar het gaat om de boorte van het Nationaal Milieu- leidsplan, ontfermde de Leus- nse gemeenteraad zich donder- liefkozend over de jongste telg fc Com Verduin, die na een sim ple bevalling het levenslicht zag. )rr in de beeldspraak te blijven, (van de redactie) USDEN - Het lange termijn beleid van het college van burge ester en wethouders begint langzamerhand vorm te krijgen, dens de begrotingsbehandeling, in november vorig jaar, ndigde het college al aan, dat het nieuwe, voorgenomen leid in nota's zou worden aangegeven. De stroom van aange- Miigde nota's was zelfs zo groot, dat Leusden'85 de Nota van nbieding, die de begroting van 1989 begeleidde, zelfs gek- ierend de 'voorgenomen aanbieding van nota's' noemde, j! de vergadering van donderdag passeerden twee van die [eidsstukken de raad. En dat waren op het oog niet de minst langrijke. Zowel Corri Verduin, als Bram Vroon kregen fi- urlijk de handen op elkaar voor het Milieubeleidsplan en de ta Beleids- en Beheers Instrumentarium, die de beleidska- rs aangeven voor het milieu- en het financiële beleid. Vrij- il alle fracties spraken hun waardering uit over de kwaliteit de werkstukken en zonder tegenstemmen slaagden de •thouders voor him examens. moeder (Com) en kind (het milieu beleidsplan Leusden) maken het voorlopig uitstekend, al blijft het de vraag of delen van de Leusdense samenleving en de politiek derhal ve, het opgroeiende kind niet als 'lastig* zullen gaan ervaren. Met name de agraners zullen rekening moeten houden met vergaande maatregelen, die het uitoefenen van het beroep er met makkelijker op zullen maken. De uitvoering van de Ecologische richtlijn (ter bestrij ding van de bodemverzunng m agrarische gebieden) en het inha len van de achterstanden op het gebied van de Hinderwetvergun ningen knjgen grote prioriteit toe gekend. Beide maatregelen heb ben heel direct invloed op het boe renbedrijf. In dat verband wees wethouder Verduin er op, dat de grootste problemen in de ge meente vooral de verzuring van de bodem betreffen. En 80% van die vervuiling zou volgens de wethou der afkomstig zijn van de 'eigen' agrariërs. Politiek kan het milieubeleids plan nog voor beroering zorgen als het gaat om het vrijmaken van fi nanciële middelen, die nodig zijn om de problemen op te lossen. Met name Leusden'85 en het CDA hiel den wat dat betreft m hun beschou wingen nog slagen om de arm. Over de uitgangspunten bestond donderdag echter grote eensge zindheid Er hoefde zelfs geen stemming aan te pas te komen, om het plan tot beleidsuitgangspunt te verheffen. PRIORITEITEN Leusden'85 en het CDA ontpop ten zich tijdens de behandeling van het milieubeleidsplan niet tot mi lieubeschermers 'pur sang' Ben Stoelinga vond de totstandkoming van de nota 'een goede zaak', maar waarschuwde de wethouder met een zich niet te laten meeslepen in de euforie, die momenteel rond de milieuproblematiek waar te nemen valt. Stoelinga: „Milieu is momen teel een modieus thema, maar we moeten eivoor waken daardoor te veel ineens aan te willen pakken. Er moeten prioriteiten gesteld wor den, met name bij het inhalen van achterstanden." De fractievoorzitter van L'85 wees er verder nog op dat de nota weer eens pijnlijk duidelijk maakte hoe weinig er in het verleden aan het milieu is gedaan. „Ergens in de nota lees ik: 'In het verleden is er te weinig pnonteit gegeven aan het milieu'. Als ik de nota verder lees, is dat wat mij betreft het understa tement van het jaar." Het CDA vond, bij monde van Jan Konijnenbelt, dat de gemeente in het nemen van maatregelen niet verder moest gaan, dan het Rijk of andere overheidsinstanties voor schreven. „We moeten met room ser willen zijn dan de Paus", vond hij. „Milieu is niet alleen een zorg voor ons allen, maar ook een zorg van ons allen. Wij hechten dan ook aan gedeelde verantwoordelijk heid, die met alleen door de ge meente, maar ook door andere overheidslagen, maatschappelijke organisaties en de individuele bur ger moet worden gedragen", aldus Konijnenbelt De CDA-voorman wees op het belang, dat zijn partij aan educatie en voorlichting hecht. „Met name bij de handhaving van de milieuwetten moet de burger duidelijk gemaakt worden, waar om er boetes of andere straffen worden uitgedeeld." RAAMWERK Ed ten Voorde (WD) vond het milieubeleidsplan 'een bruikbaar raamwerk voor nader te formule ren beleid'. Emge zorgen had de WD nog waar het ging om de be schikbare ambtelijke mankracht en de financien. Verder pleitte ook de WD voor een gedoseerde aan pak van de problemen. Ten Voor de: „Er moet gericht beleid ge voerd gaan worden, daar waar de problemen het grootst zijn." Zorgen om de beschikbare hoe veelheid geld had ook de Partij van de Arbeid. „Er zullen voldoende financiële middelen moeten wor den vrijgemaakt", vond Jan Jacobs dan ook. De voorzitter van de so cialistische fractie zette ook vraag tekens bij het langzame tempo, waarin de achterstand op het ge bied van de Hinderwet ingelopen moet worden. Jacobs begreep evenmin waarom er kennelijk voorlopig terughoudend wordt op getreden tegen illegale, milieuhin- derlijke industriële vestigingen in de gemeente. Jacobs doelde daar mee met name op het industriege biedje aan de Zwarte Goorderweg (what's in a name?), waar emge bodemvervuiling is geconstateerd. GELDEN Wethouder Corri Verduin wist, in antwoord op de vragen uit de raad, nog te melden, dat er van Rijkswege extra gelden te ver wachten zijn. Gemeenten met een milieuplan kunnen voor de uitvoe ring daarvan een extra bijdrage van 1,65 per inwoner verwachten, uitgroeiend tot een bedrag van 2,74 per inwoner in vijf jaar. „En daar kan nog 25% bovenop komen, als er wordt samengewerkt in bo- vengemeentelijk verband. Als het aan ons ligt, zullen we dat geld uuu,w_l.'1oti" liet Verduin weten. SAMENHANG Veel waardering had de raad ook voor het werk van wethouder Vroon, die de nota Beleids- en Be heers Instrumentarium (BBI) ter goedkeuring voorlegde. De nota beoogt meer samenhang te bren gen in de diverse financiële stuk ken, die de gemeente produceert. Bovendien moet de toegankelijk heid ervan verhoogd worden en zal in de presentatie meer de link met het beleid gelegd moeten worden. Een derde doelstelling van de nota heeft betrekking op de planning. De ontwikkeling van een be leids- en beheersinstrumentarium is door de rijksoverheid gestimu leerd en Leusden heeft daar op ingespeeld met de nota, die don derdag voorlag. In de nota wordt gesproken over een jaarlijkse bud getcyclus, waarin op verschillende tijdstippen de mogelijkheid bestaat de vinger aan de pols van de ge meentelijke financien te houden. Van oudsher bekend is de begro tingsbehandeling, meuwer zijn de fenomenen van Voorjaarsnota's en Najaarsnota's. Daarin wordt tus sentijds bekeken m hoeverre de bespiegelingen in de begroting overeenstemmen met de werke lijkheid, met de mogelijkheid het beleid tussentijds bij te stellen. Een van de eerste tastbare re sultaten van het werk van wethou der Vroon na zijn aanstelling, was de introductie van het Meerjaren Activiteiten Plan (het MAP), waar voor m de nota BBI een belangrijke plaats is ingeruimd. Om het tinanciele beleid voor de burger, maar ook voor de raadsle den meer inzichtelijk te maken, overweegt Vrron in de nota BBI de introductie van de 'Begroting in éën oogopslag'. Daann moet de verde ling van de gemeentelijke over heidsgelden en de herkomst ervan overzichtelijk duidelijk gemaakt worden. ONTKOPPELING Slechts een fractie had op kern punten van de nota kntiek van be tekenis. Leusden'85 vond de voor gestelde ontkoppeling van de be grotingsbehandeling (voorge schreven m de gemeentewet) en de behandeling van het MAP niet juist. De begrotingsbehandeling is traditioneel het moment waarop de politieke partijen hun beleidsvisies ontvouwen (de algemene beschou wingen) en Leusden'85 vond het niet wenselijk dat de inventarisatie van de beleidswensen op langere termijn (het MAP) daarbij met be trokken zouden worden. Althans, met op hetzelfde moment. De frac tie vond haar bezwaren echter niet zo zwaar wegen, dat men de goed keuring aan de plannen wilde ont houden. Ten eerste zal de voorge stelde ontkoppeling dit jaar al met doorgaan, vanwege aanlooppro blemen. Bovendien wilde men de wethouder de gelegenheid geven zijn gelijk aan te tonen, door er eerst wat ervanng mee op te doen. Het feit dat in het eerste jaar al de ontkoppeling van begrotingsbe handeling en MAP niet door kon gaan, wekte bij Ep Oostra (D66) emge irritatie. Oostra veronderstel de dat de ambtelijke energie die er m de voorbereiding van de Nota BBI was gaan zitten, de oorzaak was van het feit dat begroting en MAP dit jaar tegelijk behandeld moeten gaan worden. Wethouder Vroon ontkende dit echter met klem, waarna de raad hem groen licht gaf om de plannen uit de nota gestalte te gaan geven. ACHTERVELD - In verband met eoud-papieractie van de muziek- ireniging DWS zal zaterdag weer in container worden geplaatst op he: Achterveldplein. Degenen die hun oud-papier op Uien ruimen kunnen het in de be- >elde container deponeren. De genen die door onvoorziene om standigheden niet het oud papier zelf kunnen brengen, kunnen dit telefomsch melden bij W. van Ha- mersveld, tel. 03425-1688 en W Wouters, tel. 033-941197. Het pa pier zal dan worden opgehaald Inwoners van Stoutenburg en om geving kunnen hun oud-papier ook deponeren bij W. Wouters, Hes senweg 95. K AT.) £.5 VAH KtlWL ÖëftK Berk In vergelijking met onze an dere inheemse loofbomen, zoals eik en beuk, is de berk maar een bescheiden boom pje. Hij kan wel een hoogte bereiken van vijfentwintig meter en honderd vijftig jaar oud worden, maar dan moet wel alles meezitten. Het is een moedige pionier, die als eerste de opengevallen plaat sen en andere braakliggende gronden in bezit neemt. Vorst en zonnehitte deren hem niet, maar hij verlangt wel veel licht. Worden ze overwoe kerd dan laten ze het gauw afweten. Daarom zien we ze niet in dichte bossen, maar altijd aan de bosrand of op open veldjes. De grootste be dreiging voor de bomen is een verandering in de water huishouding. Ze passen hun wortelgestel aan bij de plaat selijke waterstand en wordt deze plotseling veranderd dan overleven ze het niet. Valt er een vochtig terrein droog, prompt sterven de berken af, maar even vrolijk komen er nieuwe bomen op, die het daar weer prima doen. De individuen zien dus geen kans zich aan te passen, de soort wel. Door de witte stam en het zachtfrisse groen in de lente is de berk een aantrekkelijke verschijning in het land schap. De dikkere takken en de stam hebben een gladde, witte schors die aan de voet van de stam overgaat in een gegroefde, zwarte bast. De berk is tweehuizig, dat wil zeggen dat op dezelfde boom zowel mannelijke als vrouwelijke katjes voorko men. De ongesteelde, bruine mannelijke katjes hangen aan de uiteinden van de tak ken en de vrouwelijke groene en staande katjes be vinden zich op willekeurige plaatsen aan de takken. In juli rijpen de vruchten en vormen een bruinachtig ke geltje met sterk gevleugelde zaadjes. Die zaadjes zijn iets meer dan een millimeter groot en door de vliesdunne vleugeltjes vliegen ze als vol maakte zweefvliegtuigjes, in ontelbare hoeveelheden, over grote afstanden door de lucht. In ons land zijn twee soorten berken inheems en wel de ruwe berk, die het meest voorkomt en de zachte berk. Alle andere soorten zijn inge voerd. Uit de bast wordt een stof gewonnen die gebruikt wordt tegen huidziekten. Ook wordt de bast gebruikt voor de vervaardiging van drukinkt. Het sap datin het voorjaar bij hetaanboren van de stam wordt verkregen is zoet en fris van smaak. Na gisting ontstaat een lekkere wijn. Van oudsher is berke water een beproefd middel tegen roos en wordt voor dat doel nog steeds verwerkt in moderne haarverzorgings- middelen. G. van L. AMERSFOORT - De hele strafzitting van 27 april was gewijd aan onwettig schoolverzuim. De kantonrechter, Mr. Arps, sprak de gedagvaarde ouders met gepaste strengheid toe. Het is duidelijk dat het voor de leiding van vooral de basisscholen steeds een groter probleem gaat worden dat er voor en na de schoolvakanties door steeds meer ouders wat dagen bijgesprokkeld worden. Dat maakt het niet makkelijker om in klasseverband tijdig door leerstof en projec ten heen te komen. Leidraad in de vermanende toespraak tot de ouders was dan ook dat verzuim niet alleen slecht is voor het eigen kind, maar vooral ook voor de andere kinderen en daarom moet het flink bestraft worden. Leerplichtambtenaren en maatschappelijk werkers van Amersfoort, Bameveld en Woudenberg waren op de zitting aanwezig om te zien wat het vervolg was op hun dossier. Zij hadden het voorwerk gedaan, wat was nu het resultaat? In het merendeel van de gevallen werd 500.- boete per ouderpaar opgelegd Al naar gelang het aan tal kinderen, het aantal verzuimde dagen en eventuele eerdere ver oordelingen kon dit bedrag gewij zigd worden en zelfs aangevuld met hechterusstraf Ook kon een bepaald verweer na tuurlijk leiden tot een lager be drag. Het betrof vaak gezinnen uit de regio Bameveld/Voorthuizen, waarvan de vader zijn baan had in de toeristische sector, zodat on mogelijk 's zomers in gezinsver band vakantie gehouden kon wor den. Zoals het gezin uit Voorthuizen, dat als alternatief voor 2 weken herfstvakantie koos Men vroeg toestemming bij het schoolhoofd, die onder het motto 'van mij mag je' doorverwees naar de leerplichtambtenaar, die ook positief reageerde maar zijn ach terban moest raadplegen. Vervol gens stagneerde de zaak een aan tal weken, maar inmiddels had vader maar vast die aanlokkelijke reis geboekt, want het licht stond toch op groen? En als er dan een negatief advies binnenrolt op het moment dat de koffers gepakt staan, wat doe je dan' In dit - wat extreme - geval ver oordeelde de kantonrechter tot een geheel voorwaardelijke boete van 300,- voor de vader, met name vanwege zijn opmerking .,Ik zou het beslist niet gedaan hebben als ze het me tijdig ge zegd hadden" Zijn echtgenote kreeg vrijspraak, omdat ze als moeder gedagvaard was, terwijl het ging om de kinderen van haar man uit een eerder huwelijk ..Maar ze is wel mede-verantwoor delijk, brengt u haar dat over", waarschuwde Mr. Arps Iemand uit Bameveld met een groothandel in consumptieijs had om dezelfde redenen 2 weken herfstvakantie genomen. Hij had in 1987 van de gemeente toestem ming gevraagd en gekregen, on der voorwaarde dat hij het vol gend jaar met weer zou doen. Nu hij dat m 1988 toch gedaan had, was de kantonrechter het nauwe lijks eens met de officier, die de helft voorwaardelijk eiste. „Ik be grijp u wel, maar het kan met. Er zijn zoveel beroepen, die dit pro bleem hebben. Bovendien was u gewaarschuwd en daarom had u van mij geen voorwaardelijke straf gekregen Maar ik zal me confor meren aan de eis van de officier" Waarmee de boete voor dit ou derpaar 500,- werd, waarvan 250,- voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar. Iemand uit Bameveld vertrok maar vast 4 dagen voor het begin van de zomervakantie Als argu ment voerde hij vooral de gezond heid van zijn vrouw aan. Als be wijs wilde hij wel een doktersver klaring overleggen, maar dit ver weer werd zonder meer van de tafel geveegd ,,U kunt kiezen voor een vakantie voor uw vrouw zonder kind", en daarmee werd de boete 500,- Een Turks gezin uit Amersfoort kreeg in Turkije, kort voor de te rugreis. autopech. De noodzake lijke onderdelen waren met ver knjgbaar en dus moest daar op ge wacht worden. Dat wachten hield m dat hun kind pas half september op de basisschool verscheen en dus inmiddels 3 weken school ge mist had Conform de eis kregen deze ouders 500,-boete Een Marokkaans gezin, dat van een uitkering moet rondkomen, had geen geld voor een vakantie naar Marokko. Ze konden echter met buren meenjden, waardoor ze kans zagen om toch een zieke schoonmoeder te bezoeken. Deze buren vertrokken echter twee da gen voordat de zomervakantie be gon Dat hield in dat het gezin nu 100,- boete per kind kreeg, wat neerkwam op f 300,- Een heel ander en eigenlijk tnest verhaal betrof een gastarbeiders- gezin uit Woudenberg Deze vader woont al 20 jaar in Neder land, maar onder invloed van werkloosheid en daarmee samen hangende psychische spanningen klampt hij zich steeds meer vast aan de oude vertrouwde tradities, zoals zjn advocaat uitlegde Hij hield daarom zijn dochter, die inmiddels 14 jaar en 'vrouw' ge worden was, thuis van school tol er een toekomstige echtgenoot gevonden was. Hoewel het meisje graag en goed leerde, was vader met tot andere gedachten te brengen en ook met op de zitting verschenen. Wat de kantonrechter nou juist wel wilde gezien het feit dat het gezin nog veel meer dochters en dus toe komstige problemen bevat. De advocaat beloofde zijn cliënt de- volgende keer persoonlijk op te halen en mee te brengen De kledingmarkt georganiseerd door de diaconie in Leusden-Zuid was wederom een groot succes. Verheugd stelden vele bezoekers vast dat wat de een met kan gebruiken, voor de ander een aanwinst kan zijn waarmee een derde eveneens geholpen wordt. Gelukkig hwg bij het toilet een grote spiegel zodat deze. met emge moeite, aJs krappe kleedkamer gebruikt kon worden. Wie daarvoor paste, nam aan dat het paste met de zekerheid dat iedere miskoop goedkoop was en dit najaar opnieuw kon inleveren voor de verkoop. De opbrengst van de verkoop, bestemd voor een school in Haiti en voor vluchtelingen uit Roememe was f3750,--. Bovendien gingen weer vele kilo's katoenen kleding naar het Lotjes hws m Suriname, veel schoenen naar Polen en veel overgeble ven kleding en vodden naar Mensen m Nood. LEUSDEN/UTRECHT - De 39-jarige directeur van een parti culiere bewakingsdienst uit Leusden werd donderdag door de Utrechtse politierechter mr. T. Rothuizen tot 1500 gulden boete veroordeeld. Jarenlang hield de man er een meldkamer op na zonder dat hij daarvoor een vergunning van het Ministerie van Justitie had. Op de meldkamer komen alarm meldingen binnen van particulie ren die een beveiligingsinstallatië hebben. De Leusdenaar gaf deze meldingen aan de politie door. Twee keer werd zijn aanvraag voor een vergunning afgewezen omdat de faciliteiten onvoldoende waren. Toch vermeldde de directeur op brochures van zijn bedrijf over een zogenaamd PAC-nummer te be schikken (Particuliere Alarm Cen trale), wat aangeeft dat het om een legale zaak gaat. Vonge maand vertelde de ver dachte tegen de politierechter dat de benodigde papieren elk mo ment in de bus konden vallen. Maar omdat de man dat ook al zo vaak tegen de politie verteld had wilde mr Rothuizen de officiële toestem ming zwart op wit zien. Uit de ge toonde bescheiden bleek dat de Leusdenaar tot 1992 in ieder geval binnen de wet opereert. Officier van justitie mr. H Wij brandts wees erop dat het feit dat de verdachte nu wel over een PAC-nummer beschikt nog niet betekende dat de zaak eerder wel in orde was. Vanwege het jaren lang overtreden van de Wet op de Weerkorpsen eiste zij 1500 gulden boete, een eis die door mr. Rothui zen werd overgenomen. „U hebt alles met bepaald met de meest gezwinde spoed gedaan", meende zij. door Jan Versteeg1 De luchtdrukverdeling voor de komende dagen ziet er puik uit. Het is jammer dat de lintjesregen al is opge droogd, anders zou het Azo- ren-hogedrukgebied hier voor zeker in aanmerking komen. Het stuurt een aparte kern naar het noordoosten en deze gaat het weer in positie ve zin bepalen. Er komt een verbinding tot stand met een filiaal boven de Oostzee en dat geeft zicht op oosten wind. In dat geval kan een verdere stijging van de tem peratuur niet uitblijven. In de tweede weekhelft kan het kwik boven de 20 graden ko men. Mei lijkt dus op dit mo ment erg goed in vorm. En dat zijn goede berichten voor de naderende feestdagen, wanneer een groot aantal on der ons een zeer lang week einde gaan beleven. Of er de komende dagen voldoende wind zal zijn voor de water sporters is dubieus. Met een hogedrukgebied vrijwel pal boven ons land zijn de lucht- drukverschillen in de regel erg klein. In het weekeinde komt er lano^aam een de pressie vanuit het zuiden richting ons land en dan kan er meer wind komen. Maar als alles goed gaat en het ge plande weermenu zijn beslag krijgt, dan kunnen de tuin stoelen op de diverse terras jes naar buiten. Het weer krijgt dan al gauw een zo- merachtige tint. Het lijkt erop dat het fraaie zomerweer niet tot en met het weekeinde zal duren. Na vrijdag draait de wind gelei delijk meer naar het noorden en komt er tevens een lage drukgebied naderbij. Het wordt dan onstabieler en de temperatuur zal een flinke stap terug moeten doen. De landbouwers onder ons hebben in ieder geval de smaak te pakken. Er wordt driftig gras gemaaid, bij het vooruitzicht van enkele dro ge dagen. Dat is nog iets eer der dan vorig jaar. Als mei in een goede bui verkeert, dan wil het vooral in de eerste helft wel eens fraai zomerweer worden. Dat was ook het geval in mei 1980. De daarop volgende zo mer stelde echter teleur. Afgelopen zondag namen we waardig afscheid van de maand april. Inmiddels zal voldoende bekend zijn dat de grasmaand dit jaar erg te genviel. Vooral de laatste tien dagen waren erg slecht en toen beleefde we het ab solute dieptepunt in de maand. Nadat de cijfers in de Bilt waren berekend bleek, dat april dit jaar kouder was dan maart. Dat kwam sedert de waarnemingen van 1735 slechts 6 maal eerder voor. Het viel op dat de erop vol gende maand mei 4 maal te warm en 2 maal te koud uit viel. De latere zomers gaven het volgende beeld te zien: 2 maal koud, 1 maal normaal en 3 maal warm tot zeer warm. Nu maar hopen dat deze zomer de warme lijn weet te volgen. Hier volgen de gegevens uit Leusden. De gemiddelde etmaaltem- peratuur bedroeg 6.1 (7.9), duidelijk kouder dan de Bilt (7.0). Er viel 73.6 mm neer slag. Het sneeuwde op 1 dag, de 4e. De meeste neerslag viel op de 14e, te weten 24 mm. Het onweerde slechts 1 maal. De hoogste tempera tuur bedroeg 15.4 op de 10e, de laagste 2.4 op de 4e.

Leusder Krant | 1989 | | pagina 5