>teeds meer scholen laar de Stenen Man Piraten in De Hamershof Na Bertus kwamen Kareltje en Kuifje, Truus en Gijs iassie en Adriaan en een nieuwe tent Wie wil wat aan de „Gewoon, lekker toneelspelen" burgemeester vragen 'weede Wereldoorlog herdacht "ircus woensdag in Leusden leusder kfunü plaatselijk nieuws De rubriek met Leusdens nieuws voor, over en met kinderen van 6 t/m 14 jaar Door Marianne de Valck Landjonker 23. Leusden Tel. 033-946824 ..We hebben een prachtige nieu we, rood met gele, tent gekocht" enelde Bassie mij enthousiast oor de telefoon. ,,Daar kunnen 150 kinderen en grote mensen in. 'oor de kinderen is er een aparte mderloge-rang waarin ze abso- iut vooraan kunnen zitten. Ook de nensen die voor het circus zorgen, >ij elkaar zijn we met 82 mensen, lebben allemaal een nieuw pak ekregen. Een pak met gouden essen. Tressen zijn van die choenborstels op je schouder Wanneer Bassie eenmaal aan het toord is over „zijn" circus vertelt het ene mooi verhaal na het an- ere Bijvoorbeeld over de kleine ap Jacky „Dit jaar hebben we in iet circus een nieuw apen-nummer lekregen. Een geweldig nummer acky is het allerkleinste aapje in iet circus. Ze is wanneer ze niet toet optreden, bijna altijd bij ons in tos- Ze wil steeds maar geknuffeld forden. Je zult zien wanneer je Dmt kijken dat ze tegenwoordig iet meer op haar stoeltje wil zitten, "aar bij mij of bij Aad (Adnaan) op Ie arm Nou heeft Jacky nog een Koertje. Hij is even oud als Jacky, tear is een beetje groter gegroeid, 'at broertje werd vorige week ge- 'eldig jaloers. Tijdens de voor telling wilde hij ook meens gedra- 'en worden. Hij vloog onverwachts zijn stoeltje zo m rrujn arm, hij |a{ me een geweldige likzoen Ie- 'ereen lachen natuurlijk, maar ik 11 nu onder de schrammen. Dus tusschien staan we in Leusden al- Jbei wel met een aap in onze ar- teen" Behalve een apen-nummer is er nummer met vier olifanten. Wee nummers met acrobaten, met barden, met drie kamelen, met Njleurs en natuurlijk met heel ee' Bassie en Adriaan. enthousiast Bassie is heel enthousiast over W circus. Samen met Adnaan IEUSDEN - Volgende week komen Bassie en Adriaan, de clowns bekend van televisie en circus, weer naar Leusden. Volgens Bassie omdat vorig jaar de tent zo vol zat en we zoveel terdrietige kinderen buiten moesten laten staan die er echt niet meer in konden. Bassie is volgens zijn zeggen zijn verblijf in leusden vorig jaar niet vergeten. „Ik zou wel ieder jaar willen terug komen",heeft hij zelfs gezegd. Dit jaar komt hij naar Leusden (volgende week woensdag) met een nieuwe tent en «en paar nieuwe nummmers. zorgt „die domme clown" zoals hij zichzelf noemt, voor alles. „We hebben artiesten uit alle lan den van Europa. Dat is bijzonder, want m veel Nederlandse circus theaters werkt maar een familie. Bij ons doet een artiest niet mee omdat het toevallig mijn broer is, maar omdat het toevallig een goede ar tiest is". Goochelaars horen volgens hem met in een circus thuis. „Die zijn voor verjaardagsfeestjes of zo- vindt hij. Een paarden-nummer moet wel heel bijzonder zijn om bijzonder te zijn. .Op een con- cours-hippique doen paarden soms moeilijker kunsten dan in een cirkus mogelijk is". Hetzelfde geldt volgens hem voor acrobaten. „Als je gaat kijken naar een gymnastiek-wedstnjd zie je kinderen bezig op een manier die zo in een circus-tent passen". De acrobaten die in zijn circus vol gende week optreden, traden vo rig jaar ook op. Ik weet nog dat ze net op vlooien leken, zo veel en zo vlug sprongen ze. In de pauze mogen de kinderen naar de dieren kijken. Een olifant zal m de piste staan; daar mogen kinderen op gaan zitten. Een olifant voor wel duizend kinderen? Bassie legt uit; „De olifant is heel lief, maar het blijft altijd gevaarlijk. Wanneer een olifant op je teen gaat staan, is dat echt geen prettig gevoel. We moeten voorzichtig zijn. Wanneer twee olifanten bij elkaar in de piste staan, willen ze altijd naar elkaar toe en passen ze niet zo goed op als wanneer ze in hun eentje staan. Daarom is er maar een olifant om op te zitten. Maar de kinderen mo gen ook voor en na de voorstelling naar de dieren komen kijken." Bas sie vertelde verder dat hij als hij maar even in de gelegenheid is, altijd naar circusvoorstellingen gaat kijken. Vorige week nog in Aken, waarvoor hij zijn vakantie in Tsjecho-Slowakije onderbrak en in., .(dan vertelt hij iets wat nog NIEMAND IN NEDERLAND Twee Leusdense kinderen hebben een wens. Zij willen de burgemeester van Leus den, meneer Panis, vragen stellen. Soms kan de Leusder Krant zo'n wens laten uitko men. We hebben gevraagd of burgemeester de vragen van deze twee meiden zou willen beantwoorden. Dat wil hij wel voor één keer. Om te voorkomen dat jullie een vol gende keer wanneer de vra- bij Flehite. In de zogenoemde 'oor- logszaal' van dit museum bekeken de leerlingen het uitgestalde en een aantal video's met beelden van vooral kamp Amersfoort Op de Rooms-Katholieke Kin derland school zijn de achtste jaars op een andere manier met de ge beurtenissen in de Tweede We reldoorlog bezig geweest Uit gangspunt op deze school was de belevmg, zowel van de mensen toen, de beleving van de herinne ringen en de beleving en intenties die daaruit voortvloeien voor de kinderen. Op dinsdag 2 mei is Jan Schouten uit Achterveld komen praten over zijn en Achterveldse belevingen. Achterveld heeft im mers zowel in 1940 als m 1945 in de vuurlinie gelegen. Veel (groot)ou- ders hebben, op verzoek van hun kinderen, daar hun ervaringen aan toe gevoegd. Juffrouw Annemarie, de enige leerkracht op de Kinder- landschool met bewuste oorlogser varingen, heeft veel vragen kunnen beantwoorden. „Steeds opnieuw kwam de kinderlijke beleving te rug waarbij je oorlog aan de ene kant spannend vond, met helden, kleme verzetsdaden en grappige herinneringen, aan de andere kant het enorme verdriet, de angst en de machteloosheid die ik toen, als kind. bij mijn ouders zag en die ik als kind heb ervaren", vatte juf frouw Annemarie haar belevingen samen. De persoonlijke verhalen, aan gevuld met een door ouders en schoolteam samengestelde ten toonstelling, belichtten vele kanten waar de meeste kinderen behoor lijk van onder de indruk waren. Bij de uitstalling lagen bonkaarten, persoonsbewijzen, een orginele RAF kaart door piloten gebruikt voor de bombardementen op Ham burg. maar ook hele persoonlijke zaken zoals kaarten verstuurd van uit een concentratiekamp. De kin deren hadden hun belevmg weer- sten gewoon gezellig: „We doen ook heel veel spelletjes, die ruks met toneelspelen te maken lijken te hebben. 'Beeldentrekkertje', bij voorbeeld waarbij de spelers een houding als versteend moeten aan nemen". Volgens Thea Roest, die de cur sus leidt, is het tnoeüijkste wat je op deze cursus leert is stil te zijn terwijl andere kinderen spreken. Wie volgend jaar ook wel zin heeft om iedere week een uurtje, lekker toneel te spelen, kan mor gen in de schaapskooi bij boerde rij de Krakhorst gaan kijken. De voorstelling begint om vijf uur. Voor de nieuwe cursus kun je jé dit najaar weer inschrijven bij Latent Talent. WOENSDAG 10 MEI 1989 EUSDEN - Steeds meer leerlingen van steeds meer basis- cholen gaan, ter herdenking van de Tweede Wereldoorlog, naar het monument de Stenen Man. Dit jaar gingen op 3 mei, de obbit, de Kinderland en 't Ronde. Op basisschool de Hobbit heb- ien de achtste jaars de afgelopen eken veel aandacht besteed aan Ie Tweede Wereldoorlog. Met als tgangspunt Dit mag nooit meer eteuren" werd aandacht besteed an zowel de geschiedkundige feiten, de emoties en belevingen, als aan de actualiteit. Vorige week woensdag fietsten de achtste jaar langs een aantal monumenten Via het Russische monument op de begraafplaats aan de Dodeweg naar de Stenen Man Na een be zoek aan het gebouwtje waarin in formatie te vinden is over het con centratiekamp Amersfoort, fietsten de leerlingen naar het station Amersfoort. Ze volgden daarbij de route die door de gevangenen in de jaren 1940-1945 m omgekeerde richting werd gelopen. Via het ge denkteken bij de Appel-weg, bij de Juliana van Stolberg-kazerne, waar de kogelgaten in de muur veel indruk maakten, kwamen ze Bassie en Adriaan komen woensdag naar Leusden. WEET.) „Pas was ik in Amerika. Ik moest praten met de mensen van Disneyland, want heel, heel mis schien gaan we daar met Bassie en Adriaan ook heen!" Maar eerst komt hij, samen met zijn broer de acrobaat, naar Leus den. Bovendien zijn ze iedere dag, via een sateliet, in achttien landen te zien. In het najaar komt hij in een nieuwe serie op de Nederlandse televisie. De nieuwe avonturen zijn gefilmd m Griekenland De serie gaat over een verzonken stad En volgend jaar misschien weer in Leusden. Het circus van Bassie en Adriaan bezoekt op woensdag 17 mei 1989 Leusden. De cirkustent staat dan op het terrein ten zuiden van winkel centrum de Hamershof. De voor stelling begint om 14.00 uur. Kaarten zijn te koop bij speel goedwinkel Kohlman Intertoys, de Brouwerij 1, Leusden. LEUSDEN - Morgen (donderdag 11 mei) spelen de kinderen die mee hebben gedaan aan de Latent Talent kinder-toneel-cursus de afsluitende voorstelling. De tien kinderen tussen de acht en twaalf jaar laten zien, wat zij tijdens de afgelopen tien vijf lessen hebben ingestudeerd. Het is niet de bedoeling van de cursus van Latent Talent om m de totaal tien lessen die de cursus duurt, een perfect verzorgd toneel stuk m te studeren. De cursus is veel meer een gelegenheid voor kinderen die graag met andere kinderen toneelspelen, om samen bezig te zijn, je te verkleden en om te proberen op een zo goed moge lijke manier verschillende dingen uit te beelden. Tijdens de eerste vijf lessen kre- "or\ de kmderen opdrachten, zoals; 'beeld uit dat je heel boos bent', of 'hoe doe je als je heel erg schrikt' De laatste vijf lessen werd een to neelstukje ingestudeerd. Hannie (7) speelt daarin zowel voor wolf als voor kind. Zij vindt het, dat is duidelijk te zien, heel erg leuk om toneel te spelen Logisch, want ze wil toneelspeelster worden. Het al lermoeilijkste vindt zij wat je moet praten en dat je dat uit je hoofd moet weten. Tamara vindt het to neelspelen gewoon een leuk spel letje en de wekelijkse bijeenkom- LEUSDEN - Ruim honderd als piraat verkleedde kinderen hebben afgelopen zaterdag 3 mei meegedaan aan de wedstrijd in winkelcentrum de Hamershof. Meneer Kohlmann van de speelgoedwinkel had een bijzonder echt lijkende piraat inge huurd, zodat hij zijn ooglapje en zijn houten poot kon thuislaten. Prachtige piraten liepen er zater dag m Leusden rond, de meesten waren vuil, hadden afschuwelijke littekens en scheuren in de kleren Sommige droegen kostbare juwe len en gevaarlijke kapmessen. Minstens een piraat had een papa gaai op zijn schouder en een andei een aap. Allemaal speurden ze de etalages in de passage af op zoek naar piratendoosies van Lego de hal van de Kinderland-school was een tentoonstelling ingericht van dingen uit de Tweede Wereld Oorlog, igevuld met gedichten en tekenmgen van kmderen. gen en de antwoorden in de krant staan, denken „Waar om hebben ze dat niet ge vraagd?", hierbij de uitnodi ging aan iedereen onder de veertien jaar, wonend in Leusden, Achterveld of Stou- tenburg: Stuur de vragen die jij aan burgemeester Panis zou willen stellen aan de Leusder Kinder Krant, of bel Marianne de Valck, 946824. Charly met Truus en Gijs op schoot, naast haar Tomas en Jos. „Eenden moet je met rust laten". LEUSDEN - Een normale herder zorgt voor schapen. De familie De Herder m Leusden zorgt voor eendjes. Vorig jaar zorgden Charly (11), Jos (8) en Tomas (5) voor Ber tus. Dit jaar voor Kareltje, Kuifje, Truus en Gijs. Allemaal kleme jon ge eendjes die om de een of ande re reden moesten worden ver zorgd. Anders zouden ze zijn dood gegaan. Het begon vorig jaar allemaal met Bertus. Bertus werd gebracht door twee meisjes die een ei ge- l vonden hadden en dit hadden opengemaakt. Daaruit was Bertus tevoorschijn gekomen, zo vies, i bloederig en nat dar de moeder van de meisjes dacht dat het met dit eendje mets kon worden. De moe der van Charly, Jos en Tomas wilde voor het kuikentje zorgen Bertus werd onder de lamp gedroogd en bleek een uur later een heel mooi eendje te zijn, met rare dunne pootjes en volgens Charly „een gekke snavel". Met behulp van gekocht fok- meel, sla en „msektenpate" waarin lekker veel gedroogde vliegen) werd Berthus groot gebracht. De eerste zwemlessen kreeg het klei ne eendje m de gootsteen Later kreeg hij een eigen zwembad m een ingegraven teil in de turn Ber tus groeide op en bleek toen een Berta te zijn. Steeds vaker en steeds langer bleef ze, buiten de ren, in de achtertuin. Ze at alle aardbeien op. Ze moest alles van Charly. Jos en Tomas leren, ook vliegen. Charly kon het niet voordoen, dus werd Berta op een steeds hoger muurtje gezet. Het hoogste punt was het raam van Tomas' z'n kamer Om naar beneden te komen, moest Berta wel vliegen. Het lukte. Berta gingen buiten m de tuin „spelen In het begin kwam ze iedere dag eten halen, maar ze kreeg steeds minder en vond zelf steeds meer. Dit voorjaar kwam Berta heel trots haar dertien jonge kinderen laten zien. Ze is nu een van de vele wilde eenden in Leusden. Alhoewel, he- I Jemaal wild is ze ook weer niet want ze luistert nog steeds naar het 'kananepiet-fluitje' van Tomas z'n moeder, en komt nog regelmatig op bezoek. Dit voorjaar werden er opnieuw jonge eendjes bij Charly, Jos en Tomas gebracht. Twee daarvan. Kareltje en Kuifje, gingen snel dood. Truus is nu ongeveer vier weken oud en Cijs twee weken. Allebei hadden ze wonden van waarschijnlijk een kat, toen ze ge bracht werden. Cijs en Truus heb ben een prachtige ren in de kamer, zitten graag op schoot en lopen constant achter de mensen aan. Het eerste levend wezen dat een eend je zier wanneer hij of zij uit een ei komt. wordt beschouwd als moe der. Bertus ging zo te keer wanneer zij met meekon dat ze vaak mee mocht om haar stil te houden. Truus dreigde precies zo'n „moeders kindje" te worden, maar omdat Gijs erbij kwam heeft ze nu liever een- de-gezelschap. De katten, Marie en Bart, doen de eendjes niks. De hamster is bang voor ze en het konijn vmdt ze wel interessant Cijs en Truus lijken ondanks alles hele gewone eenden te gaan worden, hoewel ze nu alle bei nog een hekel aan water heb ben. Dit verhaal zou kunnen emdi- gen met...ze leefden nog lang en gelukkig, maar daarom wilden Charly, Jos en Tomas, de eendjes met m de krant. Dit voorjaar werden er opnieuw jonge eendjes bij Charly, Jos en Tomas gebracht. Twee daarvan, Kareltje en Kuifje, gingen snel dood. Truus is nu ongeveer vier weken oud en Cijs twee weken Allebei hadden ze wonden van waarschijnlijk een kat, toen ze ge bracht werden. Cijs en Truus heb ben een prachtige ren in de kamer, zitten graag op schoot en lopen constant achter de mensen aan. Het eerste levend wezen dat een eend je ziet wanneer hij of zij uit een ei komt. wordt beschouwd als moe der. Bertus ging zo te keer wanneer zii niet meekon dat ze vaak mee mocht om haar stil te houden. Truus dreigde precies zo'n moeders kindjete worden, maar omdat Cijs erbij kwam heeft ze nu liever een- de-gezelschap. De katten, Mane en Bart, doen de eendjes ruks. De hamster is bang voor ze en het komjn vmdt ze wel mteressant. Gijs en Truus lijken ondanks alles hele gewone eenden te gaan worden, hoewel ze nu alle bei nog een hekel aan water heb ben. Dit verhaal zou kunnen eindi gen met...ze leefden nog lang en gelukkig, maar daarom wilden Charly, Jos en Tomas, de eendjes niet in de krant. „Wij zorgen voor deze eendjes omdat ze gewond waren en anders dood zouden gaan", vertelde Charly, maar ook: „Wij vinden dat alle kinderen van de eendjes af moeten blijven. Wanneer kinderen een eendje alleen zien zwemmen, denken ze direkt dat het zielig is. Dat hoeft helemaal met zo te zijn Moeder-eenden gaan wel eens een half uurtje weg en kinderen vmden hun moeder meestal weer terug." vindt Charly. Jos vult aan„Bertus is blijven leven, dat is eigelijk heel bijzonder. De meeste eendjes gaan bij mensen thuis dood. Mensen kunnen gewoon niet voor alles zor gen wat eenden nodig hebben. Bertus heeft hele rare kromme po ten, misschien wel doordat wij met genoeg groen voer, zoals kroos, gegeven hebben. Karei en Kuifje gmgen ook snel dood. Eendjes ho ren eigenlijk gewoon m de natuur te bhjven". Charly en Jos vinden hun bood schap zo belangrijk dat ze allebei op school over eendjes verteld hebben. Het meisje dat Truus ge vonden heeft, gewond en verward in een kerstboom die m het water dreef, heeft ook een spreekbeurt over jonge eendjes gehouden. Charly en Jos vmden dat je eendjes met rust moet laten, en dat je ze niet met goede bedoelingen (en zeker niet met slechte bedoelmgen!) uit het water moet halen. Daarna moesten ze een aantal vra gen invullen en een slagzin afma ken. Voor echte piraten een kar- j weitje voor een gouden dukaat. Die kregen ze dan ook. Alle ingevulde formulieren worden opgestuurd naar het piraten-hoofdkwartier var Lego in Grootegast. Daar worder. de winnaars uitgeroepen. En wie weet zit daar wel iemand uit Leus- ien tussen Kmderen bezig met de generale repetitie van de slotscène van het toneelstuk over Wanda en de Beer. gegeven m houtskool-tekenerun gen en gedichten van een beperkt aantal woorden. Op woensdag 3 mei hebben de achtste jaar zelf meegebrachte bloemen neergelegd bij het ver- zetsmonument de Stenen Man op de voormalige schietbaan van Kamp Amersfoort. Aan de prachti ge bloemen en aan de wijze waar op daarmee werd omgegaan was te zien dat de leerlingen van de Kinderland school uitstekend wis ten waarmee en waarvoor ze bezig waren. De bovenbouw-groepen Mon- tesson-basisschool 't Ronde leg den een krans bij de Stenen Man. zoals de afgelopen vier jaar gebrui kelijk is voor deze school De Mon tessorischool heeft dit monument 'geadopteerd', hetgeen wil zeggen dat deze school beloofd heeft, na mens alle andere scholen van Leus den, ieder jaar opnieuw aandacht te schenken aan datgene waaraan het monument ons wil herinneren. Ieder jaar geven de achtste jaars deze belofde door aan de zesde jaars, heel officieel aan de voet van het monument m aanwezigheid van Wethouder Com Verduin en veel ouders. Daarna leggen de leerlin gen een krans en wordt door een leerling heel langzaam de vlag m top en daarna halfstok gehangen Na een mmuut stilte gaan de leer lingen in een lange stoet auto's weer naar school waar een afron dend programma is verzorgd. Du jaar werd, net als vong jaar een gedichten-bundel door de kmde ren samengesteld. Een gedichten bundel van dit jaar zal, door wet houder Corn Verduin, worden doorgestuurd naar de Russische Ambassade en vandaar misschien naar een school in de Sovjet-Unie waar de leerlingen op soortgelijke wijze zorgen voor een oorlogs-mo- nument. De ambassadeur van Rus land heeft hier een aantal weken geleden met de wethouder over gesproken. I

Leusder Krant | 1989 | | pagina 11