Vrijspraak voor 'kleven' op snelweg OOK VOOR EEN GESLAAGDE MOEDERDAG BON 'Onder de hamer', gids voor veilingbezoekers Reclamekritiek van Pijffers Campagne tegen de doodstraf v X e VAN KERSBERGEN Romantiek enavontuu in Dream West tongerecht Amersfoort Frontale botsing Puddingpop Resultaten onderzoek in 'Het wisseldieet' Inbraken ^Verwen moeder met een moederdagtaart 15.00 Agenten niet als getuigen aanwezig Kostelijke anecdotes en boeiende informatie 'Niet goed, geld weg' GEMEENTE INTERIEURVERZORGING LEUSDEN Binnenkort als TV-serie: Auto-inbraken GEMEENTE LEUSDEN Bakkerij SCHOUTEN WOENSDAG 10 MEI 1989 LEUSDER KRANT AMERSFOORT - Een automobilist uit Nieuwegein zou op de A28 achter een voorganger gekleefd hebben met een afstand van 3 meter. Al op een vorige zitting had deze verdachte zijn verhaal uit de doeken gedaan. Er was een auto zonder richting aan te geven plotseling voor hem op de linkerbaan gaan rijden, zodat hij er noodgedwongen een paar honderd meter te dicht achter had gezeten. Nog verder naar voren had een politieauto gereden, die nooit vanuit zijn positie de situatie overzien kon hebben. Wat het verweer van verdachte pikant maakte, was het feit dat hij zelf jarenlang opsporingsambtenaar was geweest en vanuit zijn ervaring sprak als hij zei dat de agenten geen goed over zicht gehad hadden. Toen ze hem aangehouden hadden, was in het gesprek zijn vroegere werkkring gebleken, plus het feit dat hij nu docent was van opsporingsambtenaren en op dat moment juist onderweg naar Deventer om les te gaan geven. De agen ten hadden dit verhaal gecontroleerd, zodat verdachte in De venter ontvangen werd met de vraag: ,,Wat heb jij met de poli tie gehad onderweg?" Na dit verweer op een vonge zit ting aangehoord te hebben, had de kantonrechter, Mr. Nuboer, be sloten de agenten op te roepen als getuigen voor de zitting van 20 april. Hier schitterden ze echter door afwezigheid, waardoor de of ficier niet veel anders kon doen dan verklaren dat het wettig be wijs ontbrak. Wat vnisDraak in hield voor verdachte. ..Jammer dat ze er niet waren", vond deze. Een tractor met aanhanger was volgens de dagvaarding op een smal weggetje in Baam niet vol doende naar rechts uitgeweken toen er een tegenligger aankwam. De bestuurder had in ieder geval met z'n achterwiel de tegemoet komende auto geraakt en daar door schade veroorzaakt. De te genpartij zou volgens het proces verbaal stil gestaan hebben en zelf met verder naar rechts gekund hebben. Dat ontkende verdachte. ,,Die me- vrouw reed wel en had best ver der kunnen uitwijken Terwijl ik al zo ver de berm in gegaan was dat ik dwars door het prikkeldraad van de boer heenging" ,,De fouten van de andere partij zijn met relevant." verklaarde de officier. Maar de bekeuring van 200,- die thuisgestuurd was, werd wel gehalveerd: 100,- boete. De politie van Soest hield een con trole op 28 april 1988 en was ken nelijk gespitst op het gebruik van een autogordel. Er waren tenmin ste drie mensen op deze strafzit ting, die op dezelfde dag en plaats waren aangehouden omdat ze geen autogordel hadden ge bruikt. „Het is met waar. Ik wilde uitstap pen. had 'm afgedaan en de deur al open", zei de één. „Ik heb een drie-punts gordel die over m'n ademsappel loopt en daarom doe ik hem achter m'n arm langs. Hij zat wel degelijk vast", zei de ander. „Ik was 'm inderdaad vergeten, omdat ik net van het ziekenhuis vandaan kwam, waar ik een verve lende therapie had ondergaan", zei de derde. De laatste kreeg 25,- boete. De eerste twee werden vrijgespro ken wegens gebrek aan bewijs. „Het is weimg zinvol om na een jaar nog verbalisanten te gaan oproepen", vond kantonrechter Nuboer terecht. En daarom werkte de twijfel in het voordeel j van beide verdachten. Een mevrouw uit Leusden had in Amersfoort op 't Zand geparkeerd op een plek die geen parkeerme- ter had, maar ook niet zo duidelijk tot het terrein van de vergunning houders gerekend kon worden. „Een verwarrende situatie", beaamde men op het politiebu reau, toen mevrouw haar beklag kwam doen over de aangetroffen bon ..De hele dag staan daar wel auto's, het is altijd raak. Er zijn meer van die plaatsen in Amers foort die altijd bonnen opleveren omdat het parkeerverbod niet dui delijk is". De officier drukte haar begrip voor dit verweer uit in haar eis: een schuldigverklaring zonder straf. Mevrouw was niet echt te vreden hiermee. Het ging haar im mers niet zozeer om die paar tien tjes, alswel om de onrechtvaar dige situatie dat mensen de hele dag in een val gelokt worden, om dat de gemeente verzuimt duide lijkheid te scheppen. „De redering van iedereen die m Amersfoort parkeert, moet eigen lijk zijn is er geen parkeermeter. dan is het düs voor vergunning houders", vond de kantonrechter. „En laten we verder onze hoop stellen op publikatie in de krant". Bij deze. AMERSFOORT - Er komt steeds meer belangstelling voor veilingen. Je kunt bijna geen dag de krant openslaan of de TV aanzetten of je ziet iets over veilingen. Die groeiende belangstelling geldt niet alleen de grote, in ternationale veilingen zoals die van Sotheby's of Christies, maar ook die van het notaris huis of het veilinggebouw, waar aanzienlijk minder kost bare spullen onder de hamer van de veilingmeester ko men. Veilingen hebben vaste regels en reglementen. Om nu te weten hoe het er aan toe gaat op een veiling en waar je op moet letten, is er een boek op de markt versche nen, waarin alles uitvoerig uit de doeken wordt gedaan. Het boek heet „Onder de hamer" en is ge schreven door Hans Rombouts, een journalist, die zelf een veüinglief- hebber is en door schade en schan de wijzer is geworden, omdat er tot nu toe nauwelijks iets over veilin gen en veilmggewoonten is gepu bliceerd. Die persoonlijke ervaringen zijn gekoppeld aan vele wetenswaar digheden, geput uit talrijke ge sprekken met veilingmeesters en veilingbezoekers, kopers en ver kopers. Het boek bevat ook een groot aantal kostelijke anekdotes. Een daarvan is het verhaal van een Amsterdammer, die iets bij verdiende door in goederen te I scharrelen. Zijn dochtertje ging j met de klas naar het Stedelijk Mu seum en kreeg les in schilderijen I bekijken. Ze zagen er Mondriaans hangen en het kind zei: die heeft I mijn vader ook op zolder. Iedereen I lachen natuurlijk. Thuis gekomen noemde het dochtertje de naam j Mondriaan, die de vader niets zei. Hij besloot wel om met twee pa neeltjes langs Sotheby's veilinghuis te gaan om te vragen wat ze waard waren. Daar vertelde men hem, dat ze echte Mondriaans waren en naar schatting 40.000,- zouden op brengen. De man vroeg een voor schot van ƒ20.000,- die hij ook kreeg. De schilderijen brachten sa men bijna 200.000,- op. De man gaf een forse fooi aan het personeel van het veilinghuis, vond zich nu kunstkenner, kocht „Van Goghs" en „Mondriaans" op en wasta een korte tijd al zijn geld kv^ Het boek Onder de hamer, geven bij Van Holkema dorf, geeft veel informatie ove lerlei soorten veilingen, die e Nederland zijn, zoals ïnfon, over allerlei soorten veiling^ er in Nederland zijn, zoals airj lingen, postzegelveilingen, fojj veilingen, boekenveilingen, triele veilingen, (er worden complete bruggen verhand; veilingen van renpaarden ej voort. Het boek bevat voorts eeo| van de veilinghuizen in land en de belangrijkste in buitenland. Vele boeiende ffl (veilingen zijn interessante moetingsplaatsen voor alle categorieën mensen) maken! der de hamer ook tot een sq kijkboek. Winkelprijs 29,90 AMERSFOORT - Literaire kritiek, kunstkritiek over mmj. dans, film zijn lang bestaande vormen met een eigen tradit Willem Pijffers heeft daar onlangs een nieuwe vorm aan toe, voegd: reclamekritiek. In het boek 'Niet goed, geld weg'sti uitgebreidere versies van afleveringen die eerder op de ai terpagina van NRC/Handelsblad verschenen onder de sent tel Verborgen Verleiders. LEUSDEN/UTRECHT - Amnesty International is op dinsdag 25 april een wereldwijde campagne tegen de doodstraf begonnen. De afdeling Leusden doet ook hier aan mee en richt haar activitei ten vooral op Zuid Afrika, China, grenada en Zwitserland. Naar een groot aantaql autoriteiten zullen brieven worden geschre ven, waarin aangedrongen zal worden op stopzetting van execu ties en het afschaffen van de doodstraf. Dinsdag werd in het jaarbeurscongrescentrum in Utrecht aan minister Korthals Al- tes van Justitie een petitie aange boden. Daarbij was ook een dele gatie van Leusdenaren aanwe zig. In de afgelopen tien jaar werden er in negentig landen 15.320 exe cuties opgetekend. Deze getallen zijn volgens AI echter een topje van de ijsberg Sommige bronnen zou den zelfs een getal van ruim 40.000 noemen van terechtstellingen van mannen, vrouwen en zelfs kinde ren sinds 1979. Sommigen van hen werden eerst gemarteld. Van de 180 landen die de doodstraf m hun wetten hebben opgenomen, heeft overigens de helft deze straf inmid dels afgeschaft. De mensenrech tenorganisatie hekelt met alleen de wreedheid van de uitvoering van de straf, maar ook de onzekerheid van de veroordeelde over het tijd stip van de uitvoering. Zo werden in Japan ter dood veroordeelden na dertig jaar wachten op executie van het vonnis alsnog vrijgespro ken. LEUSDEN/STOUTENBURG - Op de Hessenweg botste de heer J.T. uit Leusden maandag om 12.30 uur te gen de tegemoetkomende A. van Z. uit Stoutenburg. T. wilde de broodtrommel naast hem op de bank pakken en lette daarom even niet op het tegemoetkomende ver keer. Beide auto's liepen aanzienlij ke schade op, maar waren niet total loss. LEUSDEN - Voor het vierde Pud dingpopfestival van De Geut, dat op 2 september zal worden gehou den, heeft de organisatie inmiddels de Nederlandstalige topact De Dijk gestrikt. Ook Amersfoorter Kees van der Bie, die via de Soundrrux- show als Joe Cocker landelijke be kendheid kreeg, zal als Joe Fopper en the Fabulous Five acte de pre sence geven. Daarnaast heeft de organisatie de regionale topper Joen Gagann and the Fadeaways vastgelegd. Puddingpop hoopt nog een internationale topact te kunnen contracteren. Professor psychologie introduceert nieuwe afslankmethode AMERSFOORT - Boe ken over gewichtsproble men, afvallen en slanker worden zullen altijd wel in de belangstelling blijven staan. Er hebben zich over gewichtsproblemen al diëtisten, voedingsdes kundigen, yoga-leraren en zelfs artiesten gebogen en van hun bevindingen kond gedaan in boek werkjes. In het rijtje heeft zich nu ook een professor in de psychologie ge schaard en wel Martin Katahn, die een onder- 444 44 4 De mooiste en grootste GORDIJN- EN TAPIJTKOLLEKTIE BEDMODEAFDELING en exclusieve LINNENSHOP De speciaalzaak in woningtextiel vindt u dus in winkelcentrum Hamershof. Wij leveren alle gerenommeerde merken lapijlen - gordijnen dekbedden - dekbedhoezen - toilet- en badkamerkleedjes - karpetten - tafel kleden - zonwering - douchegordijnen en bedmode. Dealer van Besouw - Weston - Move - Boras - Cinderella Kendix Jap - Parade - Tulipan - Ideens - Auping enz. Voor een goed advies en service. WINKELCENTRUM „HAMERSHOF" 't Erf 5. naast de Hema. Leusden-C. Telefoon 033-946611 BEKENDMAKING GEWIJZIGDE VASTSTELLING BESTEM MINGSPLAN „AKKERHOEVE-NOORD- WIJCK 1989" De burgemeester van Leusden brengt ter vol doening aan het bepaalde in artikel 26 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening, ter openbare kennis, dat de gemeenteraad in zijn openbare vergadering van 27 april 1989 het ontwerpbe- stemmingsplan „Akkerhoeve-Noordwijck 1988" gewijzigd heeft vastgesteld De wijzigin gen die bij de vaststelling zijn aangebracht heb ben betrekking op de toetsingscriteria in artikel 15 van de voorschriften (regelende de wijzi gingsbevoegdheid ex. art. 11 WRO). Het vastgestelde bestemmingsplan ligt met in gang van dinsdag. 16 mei 1989 gedurende één maand (op werkdagen van 8.30 uur tot 12 30 uur) voor een ieder ter inzage op de afdeling ruimtelijke ordening en algemene zaken van het gemeentehuis (kamer 209). Zij die zich tijdig met bezwaren tegen het ont- werpbestemmingsplan tot de gemeenteraad hebben gericht en een ieder die bezwaren heeft tegen de wijzigingen die bij de vaststelling zijn aangebracht, kunnen gedurende de genoemde termijn schriftelijk bezwaren indienen bij het college van Gedeputeerde Staten van Utrecht (Postbus 80300, 3508 TH Utrecht). Leusden, 10 mei 1989 De burgemeester, mr. A. Panis. zoek heeft gedaan naar afvallen en gewichtscon trole. Zijn bevindingen zijn te vinden in het boek 'Het wisseldieet' dat ver schenen is bij uitgeverij Van Dishoeck. Katahn gaat er in zijn wissel dieet van uit dat de stofwisse ling op gang gehouden wordt. Bij veel diëten neemt na ver loop van tijd het gewicht weer toe, zelfs al men weinig eet. Dit komt omdat de stofwisseling (calorieverbranding) minder krachtig wordt. Het wisseldieet is een dieet van drie weken waarin een grote variatie van voedings middelen wordt opgenomen. In de eerste twee weken wor den de caloneen opgevoerd en in de derde week weer ver- nminderd. Dat resulteert bij mensen die te zwaar zijn in een gewichtsverlies van zo'n één tot anderhalve kilo per dag, de eerste dne dagen. Er is door Katahn een gemiddeld ge wichtsverlies geconstateerd van 250 gram per dag in de drie weken waarin men het wisseldieet volgt. Na drie we ken volgt er een pauze van één tot enkele weken. Na die pau ze gaat men weer door tot het gewenste gewicht is bereikt. Al na dne weken blijkt dat men een of twee maten kleinere kleding weer aan kan. Over reclame is al veel geschre ven, maar de kritiek spitste zich altijd toe op de maatschappelijke en ethische aspecten ervan. Vra gen als - wel of geen commerciële tv, verspilling of noodzaak voor de economie, aanvaardbare of ver werpelijke manipulatie - komen in het boek van Pijffers met aan de orde. Het gaat hem om traditie, sti listische middelen en inhoud. Net zomin als een literair cnticus het nut van bibliotheken be spreekt, of een muziekcriticus de programmering van Radio 4 recen seert en de beeldende kunst criti cus zich afvraagt hoe duur de ge bruikte kwasten waren, bespreekt Pijffers hoe tv-ommercials worden gemaakt en tegen welke pnjs. De schrijver geeft zijn op over reclamecampagnes, ari seert de toegepaste stijlnudde vergelijk ze met succesvolle c pagnes uit het verleden en ne de innerlijke consistentie van 'verhaal' onder de loep. Kon een nieuwe vorm van kritiek, goten in een vorm van positi ironie, die voortgezet wordt u illustraties uit de fotostudio van! rijcke Koch. Een lezenswaardig boekti critici en reclamemakers, n ook anderen die te maken heil met reclame (en komen we d niet dagelijks mee in aai king?), zullen er veel plezieri beleven. Het kost om en nabj twintig gulden. AMERSFOORT - De liefhebbers van televisie-successen als North en South, Centennial en 'How the West was won' komen dezer dagen weer volop aan hun trekken met de nieuwe driedeli ge mini-serie 'Dream West', waarvan afgelopen zaterdag bij de NCRV de eerste aflevering te zien was. Het is de verfilming van het gelijknamige boek van David Nevin, waarvan de volgende de len respectievelijk op zaterdag 13 mei en zaterdag 20 mei de ether in gaan. Dream West gaat over een jonge held die een hoofdrol speelt m de verovering van Amerika's verre westen. Zijn vijanden beschuldigen hem van elke denkbare misdaad, tot en met kannibalisme. Hij ma fortuin tijdens de goudkoom Californié, maar wordt tensa failliet verklaard. Hij vecht als neraal in de Burgeroorlog en a terecht voor de krijgsraad we^ muiterij. Zij is de dochter van een invke njk politicus en een van de moos vrouwen van Washington, eenü gewijd echtgenote en een stcd vrouw met een onafhankeli) geest, een schoonheid die sctö in het society-leven. Dream West is een verhaal hun leven en hun tijd, een kroa van moed en liefde tijdens i meest stormachtige decennia de geschiedenis van Amerika. Bij Holkema Warendorfisi roman Dream West verscheta Het boek kost 32,50. LEUSDEN - Op de Toermalijn wer den in de nacht van zondag op maandag twee auto's opengebro ken. Uit één auto verdween de ra dio, bij de andere auto werden de dieven bij hun werkzaamheden op geschrikt door een alarm. De dieven forceerden ruitjes om de voertuigen binnen te komen. LEUSDEN - Op de Hamersveldse- weg hebben inbrekers m de nacht van zondag op maandag tot twee keer toe pogingen gedaan een wo ning binnen te komen. Uit één huis werd een stereo-installatie en een kleuren-t.v. weggenomen. In de ander woning stuitten de inbrekers op een gesloten tussendeur, waar na de snode plannen gestaakt wer den. De politie denkt dat hei twee daders gaat. Men leidt di uit de sporen, die werden na?, ten. Uit een woning aan de Ars duslaan werd in de nacht van* dag op zaterdag een aantal tas> weggenomen. In de tassen, dsl ter zo goed als leeg werden ten gevonden, zaten cheques en a tant geld. De dieven kwamen het huis bfi door een bovenlichtje te force V '«"Vi e B pJ 444 44 BEKENDMAKING Burgemeester en wethouders van Leusden maken bekend dat in verband met onderhouds werkzaamheden de Asschatterweg van Hondsdraf lot Middenweg en Middenweg tot en met Torenakkerweg vanaf 16 mei 1989 tot en met 2 juni 1989 op werkdagen tussen 7.00 uur en 19.00 uur of zoveel langer of korter als noodzakelijk, afgesloten is voor motorvoertui gen Een aantal straten zi|n gedurende die tijd niet bereikbaar. De omleidingsroute zal ter plaatse worden aangegeven. Leusden, 9 mei 1989 Burg de Beaufortweg 29 3833 AD Leusden Tel 033-943395 Voor al uw TRAPPEN handgemaakt in elk model. Wij geven u een vrijblijvende offerte. v. ZANDBRINK INST ALLATIEWERK Wilgenlaan 23a 3831 XT Leusden Tel 033-931346 verwarming - rendementsmetingen - sanitair - keukens - badkamers - dakbedekking - zinkwerk - gas- en waterleidingen - onderhoudswerkzaamheden 24-uur service van 17.50 NU Hessenweg 313 Achterveld Telefoon: 03425-1216

Leusder Krant | 1989 | | pagina 12