leut, Rockers en Juid in één gebouw libliotheek krijgt boek >ver verzet in de oorlog vandaan in 9e leusder krant» TOYOTA „Als het nodig is timmeren wij wel een plank tegen de wand" rfiAw, .v 7 foorstel in gemeentelijke nota 'Werk in Uitvoering' SERVA V0LV0 Rockers willen zelfstandig blijven AVO-collecte Fietstocht PJGU Pinkster diensten KEISTAD B.V. Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden AUTO EEMHAVEN Leusder Krant een dag later Duo Twice in De Hamershof HOOFDREDAKTEUR Jur van Ginkel Uitgave BDU BV KANTOOR LEUSDEN Asschatterweg 19 Postbus 11 3830 AA Leusden- Centrum Telefoon 033-941495 i* krant LEUSDEN - De Geut, de Rockers en Juid samen in één gebouw. Dat is een van de meest opmerkelijke aanbevelingen van de gemeentelijke nota 'Werk in Uitvoering', die vorige week gepu bliceerd werd. In de nota wordt een inventarisatie gegeven van de Leusdense organisaties, die werkzaam zijn op het gebied van het jeugd- en jongerenwerk, hun activiteiten, de accomo dates die zij gebruiken en de hulp die zij van de gemeentelijke jeugd- en jongerenwerkers krijgen. Ook worden in de nota aanbevelingen gedaan voor nieuw beleid. Op de vraag hoeveel dat in de toekomst zal gaan kosten geeft de nota echter nog geen antwoord. De komende maanden kunnen alle betrokken instellingen hun mening kunnen geven over het stuk. Eind september zal de raad beslissen over het definitieve beleid. Dodenherdenking pagina 3 Reparatie dak clubgebouw De Eemelaar nog onderwerp van discussie pagina 5 Gemeente draait op voor herstel De Holm pagina 5 Jopie Schoonderbeek was even ,,ln de hoofdrol pagina 7 Dauwtrappen met Gerard Trebert: ,,Het is wel onmenselijk vroeg'' pagina 7 Wiebe Haanstra Van laborant tot jazz-muzikant pagina 9 Het weer in Leusden Ongewoon droog pagina 9 Leusder Kinder Krant pagina 11 Een van de zaken waarover dus 3i beslissing genomen moet wor- is of er gezamelijke rueuw- üw moet komen voor De Geut, Rockers en JUID. De eerste or- jnisatie is op dit moment gehuis- stin een gebouw (aan de Zwarte- ;g) dat min of meer op instorten lat. „Het gebouw is bouwvallig ilevert langzamerhand gevaar op or de bezoekers," staat in de sta. Juid kent weer andere proble- met haar accomodatie (De [oelige Hoek in Leusden Zuid), e is ongeschikt voor jeugd- en .gerenwerk Over de huisvesting ide Rockers zegt de nota dat het Et realistisch is om ervan te blij- uitgaan dat de groep een eigen bouw nodig heeft Daarom :rdt er voor gepleit bij de nieuw- ijw van de Geut rekenmg te hou- ti met integratie van JUID en de ckers Daarbij worden bijzonde- eisen gesteld aan de accommo- tieen aan de plaats waar zij komt staan. Behalve op de huisvestingspro- emen van deze dne organisaties üi de nota ook in op die van dere instellingen. Zo wordt over Plattelands Jongeren Gemeen schap Utrecht gezegd dat zij blij vend gebruik zou moeten kunnen maken van De Woelige Hoek, iets wat de organsatie nu slechts bij gelegenheid kan doen. De Til kampt met een slecht werkend ver- warmmgs- en ventilatiesysteem en zij wil graag een podium in een bijzaal van het gebouw. De Moes pot in Achterveld, waar volgens de nota veel gebruik van wordt ge maakt, heeft een grondige opknap beurt nodig. In de nota is ook nagegaan m hoeverre de Leusdense jongeren organisaties gebruik maken vari de diensten van de twee gemeentelij ke jongerenwerkers, Roy Robbe- mond en Saskia Szarafinsky. JUID maakt het meest gebruik hiervan. Dat komt ondermeer omdat het draagvlak van de verenigmg klein is en er veel wisselingen in het vrij williger sbestand zijn. De nota concludeert dat er te weimg jonge ren in Leusden-Zuid zijn, die aan de activiteiten van de vereniging mee doen. Bij De Geut zijn er weer ande re problemen. Daar wordt wel ge bruik gemaakt van de ondersteu ning van de beroepskracht voor het tienerwerk, Saskia Szarafmsky. WOENSDAG 10 MEI 1989 - 21e JAARGANG NO. 2 waar zij nu recht op heeft. De ande re jongerenorganisaties maken nauwelijks gebruik van de be roepskrachten (waarvan een een part-time baan heeft). Door de pro blemen bij De Geut is ook komen vast te steaan, dat de constructie waarbij de beroepskrachten ver antwoording afleggen bij de instel lingen, waarvoor zij gwerkt heb ben, ongelukkig is. Als het vertrou wen door de instellingen in de jon gerenwerkers, zoals dat dus bij De Geut het geval is, wordt opgezegd, blokkeert ook het functioneren van de beroepskrachten. Dat dient dus ook onderwerp te zijn bij de in spraakprocedure, aldus de nota. De nota doet ook aanbevelingen over nieuw beleid. De belangrijk ste daarvan zijn het voorstel om de subsidieverlening te veranderen van een een accomodatiebeleid tot een budgetfinanciering Met het eerste wordt bedoeld dat de ge meente de middelen verschaft voor een goede huisvesting en zich verder beperkt tot het scheppen van de voorwaarden die het parti culiere initiatief mogelijk maken. Bij budgetfinanciering verschaft de gemeente een bedrag tot een be paald maximum, dat niet over schreden mag worden en waar mee de organisaties het moeten doen. Daarmee wordt volgens de nota de eigen verantwoordelijk heid van de deelnemende organi saties versterkt. Daarmee hangt ook het voorstel samen om de jongerenorganisaties onder te brengen in een federatie Zo'n federatie zou het mogelijk moeten maken een aantal verbete ringen door te voeren. Die zijn no dig, omdat er soms teveel ge meentelijke bemoeienis is met za ken die bij de instellingen zelf thuishoren, er is een versnipperde organisatiestructuur en een aantal functies zoals het accomodatiebe- heer en de inhoudelijke verant woordelijkheid zijn nu gescheiden. Een federatie zou aandacht kunnen besteden aan de de schaal van de organisaties en zou voldoende be roepsmatige ondersteuning, ook op het administratieve en secreta riële vlak mogelijk maken. Ook zou de bundeling van bestuurskracht mogelijk worden, omdat er een centraal bestuur is. Rijschool Van der Heyden 25-jaar: ,,Je moet wel een sterk hart hebben'' pagina 13 LEOS-jeugdtoernooi voortiende maal groot succes pagina 15 LHV-ers zetten champagne vast koud pagina 15 Gehavend Antilopen ziet zorgen toenemen pagina 17 „Bestaansrecht JTA is bewezen" Eemntervew pagina 19 Servicepagina pagina 20 WEEKENDDIENST. VRIJDAG-ZONDAG: 943300 MAANDAG-DINSDAG: 944223 Wat de overige jongeren betreft is er in 1987 een breuk ontstaan tus sen jongerenwerker Roy Robbe- mond en De Geut. Toch is er bij de organisatie een duidelijke behoef te aan beroepsmatige ondersteu ning. Bij de aanstelling van de jon gerenwerker heeft De Geut aange geven dat zij meer uren toegewe zen wilde krijgen dan de 19 uur De Geut (zie linksboven), de Rockers (rechtsboven) en JUID (onder) hebben nu nog ieder hun eigen huisvesting Volgens de nota 'Werk in Uitvoering' zouden de dne organisaties in een gebouw moeten worden ondergebracht. AMERSFOORT DEALER Amslerdamseweg 7 lel 033-630154 NIJVERHfHDSWEG N. 63 - AMERSFOORT TEL. 033-631620 ROCKERS TIMMEREN PLANK TEGEN DE WAND: Liever geen LAT" LEUSDEN - De reacties van de drie jongerenorganisa ties, die volgens de gemeen telijke nota 'Werk in Uitvoe ring' samen in een gebouw zouden moeten, varieren van voorzichtig positief tot afwij zend. De nota werd vorige week openbaar, maar nog niet alle betrokkenen hadden een exemplaar ervan. Dat be paalde mede de aard van de reacties van de vertegen woordigers van de organisa ties die om een mening wer den gevraagd. Frits Ringers van De Geut vroeg zich voor al af hoe de andere twee clubs tegenover het voorstel stonden. „Wij zijn de grootste organisatie en de andere twee trekken eigenlijk bij ons in. Ze lopen daarmee het risico dat zij zich aan de re gels van de grotere organisa tie moeten houden. Als JUID en de Rockers daarmee ak koord gaan, zie ik geen be zwaar. Het probleem daarbij is wel dat zij het gevaar lo pen hun karakter te verlie zen. JUID is een organisatie die vooral op Leusden-Zuid is gericht en de Rockers heb ben ook een specifiek karak ter, omdat het een club van motorliefhebbers is. De kans bestaat dat twee kleinschali ge organisaties zullen ver dwijnen. Zij zullen dan op gaan in onze grotere organi satie. Als zij daar bezwaar tegen hebben, is het niet ver standig om met z'n drieen in een gebouw te gaan. Dat zou dan een vruchteloos geheel worden." Rüigers merkt op dat zijn react\e nog geen offi cieel standpuht van De Geut is, omdat hij de nota nog niet uitvoerig kon bestuderen en nog geen overleg met zijn be stuur heeft kunnen voeren. Dat geldt ook voor de reac tie van de voorzitter van JUID, Willem van de Klas horst. Hij is ook op de hoogte van het bestaan van de nota, maar heeft de definitieve versie nog niet kunnen in zien. „Ik heb mijn twijfels of je drie groepen met een to taal verschillende identiteit wel bij elkaar in een gebouw kunt zetten," zegt hij. „JUID is gestart door jongeren uit Leusden-Zuid en helemaal in deze gemeenschap ingebed. Ik weet niet hoe zich dat ge draagt." Ook over het voor stel om een federatie op te richten voor het sociaal-cul tureel werk heeft Van de Klashorst zijn twijfels. „Het zou een efficiencyverbete ring kunnen betekenen, maar kan ook een belangen tegenstelling teweeg bren gen." Hij doelt vooral op de tegengestelde belangen als bijvoorbeeld het jongeren- en ouderenwerk in een orga nisatie ondergebracht zou worden. Van de Klashorst vraagt zich ook af waar een gezamelijk gebouw zou moe ten komen. Als dat te ver van Leusden-Zuid zou liggen, zou dat voor zijn organisatie een probleem zijn. Duidelijk afwijzender in haar reactie is Jan ine van Opijnen van de Rockers. „Wij waren verbaasd over het voorstel," zegt zij. „De gemeente heeft ons niet in gelicht. Wij zijn een zelfstan dige groep en dat willen wij blijven. We verwachten ook problemen als we samen in een gebouw moeten. Wat moet er bijvoorbeeld gebeu ren als we maar op een be paalde avond van het ge bouw gebruik mogen maken. Wat moet je dan de rest van de week. Dan moet je bij de anderen zitten." Ze is het niet met de nota eens dat De Roc kers een te kleine club is om zelfstandig te kunnen blijven bestaan. De nota gaat uit van een ledental van 15 mensen. Volgens Van Opijnen zijn dat er echter 35. Ook zegt ze dat haar club zich altijd zelf heeft kunnen bedruipen en nooit subsidie van de ge meente heeft gehad. „Ons gebouw wordt beheerd door SOCCLE, die de helft van onze verwarmingsrekening betaald. Dat is de enige fi nanciële steun die wij krij gen." Volgens haar hebben de Rockers ook geen behoef te aan nieuwe accomodatie. „Als er een gat zit in de wand, dan timmeren wij er wel een plank tegenaan. Zo hebben wij ons altijd gered." LEUSDEN - In verband met de Pinksterdagen verschijnt de Leusder Krant volgende week een dag later. LEUSDEN - Het gemeentediako- naat van de Marcuskerk houdt in de week van 15 tot en met 21 mei voor de elfde keer de AVO-collec- te. De opbrengst komt ten goede aan de gehandicapte medemens. Vorig jaar bracht de collecte in Leusden 13.189,76 op. Daarmee scoorde de gemeente landelijk een vijfde plaats. De organisatie kan nog hulp, in de vorm van collectanten gebruiken. Geïnteresseerden kunnen zich voor meer informatie wenden tot H.J. Nobel-De Vaal, Beekridder 8, telefoon: 941882. LEUSDEN - Duo Twice treedt za terdag 13 mei op in De Hamershof. Het duo is van 10.30 uur tot 15.30 uur te zien en te horen nabij de Kooi kersgracht. De zanger/gitarist Har ry Eerenberg is onder meer be kend van de Soundmixshow en was finalist van de Johny Jordaan trofee. Het reportoire bestaat uit ever greens. LEUSDEN - De jaarlijkse fietspuz- zeltocht van de Plattelands Jonge ren Gemeenschap Utrecht, afde ling Leusden is dit jaar op maandag 15 mei (tweede pinksterdag) Start en finish zijn zoals gebruikelijk ook dit jaar weer bij café De Boog schutter in Leusden-Zuid. De start is om 14.00 uur. De kosten voor niet-leden is 5,- Leden kunnen gratis meedoen. LEUSDEN - In de gereformeerde kerk De Koningshof, Hamersveld- seweg 95, worden zondaa 14 mei kerkdiensten gehouden, waarin het Pinksterevangelie centraal staat. Dominee Den Broeder zal in de diensten ingaan op de beteke nis van Pinksteren. De diensten, waarbij iedere belangstellende van harte welkom is, beginnen om 8.45 uur en 10.30 uur. MITSUBISHI DEALER Hogeweg 45 - Amersfoort Telefoon 033-724624 Automobielbedrijf H. Th. van 't Klooster Hamersveldseweg 14 Leusden Tel. 033-941243 betrouwbare occasions in diverse prijsklassen MSDEN - De Leusdense bibliotheek is sinds afgelopen woensdag twee monumentale werken over het verzet e Tweede Wereldoorlog njker. Uit handen van ds Slomp ontving voorzitter Groenman van de bibliotheek het ■JKvee banden bestaande standaardwerk Het Grote Gebod, waarin de geschiedems van het verzet m "verland uitputtend is behandeld. Bi) de vierde druk van het m 1951 verschenen werk is als nieuwigheid een lijst -gevoegd, waarin is geïnventariseerd wie in de oorlog welke schuilnaam droeg. I Oe overhandiging van het werk aan de bibliotheek droeg deels een een symbolisch karakter. Via ds Slomp erd de geschiedenis doorgegeven aan de 'derde generatie', opdat de ervaringen uit het verleden worden °°rgegeven, om te voorkomen dat de lessen uit het verleden opnieuw moeten worden geleerd. °P de foto: voorzitter Groenman van de bibliotheek (links) ontvangt uit handen van dominee Slomp het boek fe' Grote Gebod

Leusder Krant | 1989 | | pagina 1