leusden op de goede weg met rescheiden huisvuilinzameling Veehouders kunnen rekenen op I Welwillende houding gemeente Gemeente draait op voor herstel De Holm Huisvesting vernietigt honderden dossiers Reparatie dak clubgebouw De Eemelaar log onderwerp van principiële discussie leusder tenant I! [ethouder Verdum:Regio verbaasd over ons succes" Ecologische richtlijn legt uitbreiding boerenbedrijf aan banden Juridische overdracht vond nooit plaats Plan WSL ter inzage Informatie avonden van Vrouwenraad Beeldenroute Boom in brand politiek WOENSDAG 10 MEI 1989 (van de redactie) 'USDEN - Een onverwacht struikelblok op de agenda van de jnmissie welzijn en huisvesting, vorige week dinsdagavond, ormde de subsidie-aanvraag van de Achterveldse tennisver- niging De Eemelaar voor een gemeentelijke bijdrage in de paratie van het dak van het clubgebouw, dat dringend gere- veerd moet worden. Wat bij vluchtige lezing een hamerstuk •ek te worden, mondt nog uit in een principiële discussie over iet gemeentelijk beleid over de privatisering van clubaccom- xiaties en de gevolgen daarvan. VVD stak bij monde van Lily jAmerom de lont in het kruidvat. Toeg wethouder Blom begrip te ■en voor het feit dat de WD haar [deel over deze zaak voorlopig opschorten. Zij had namelijk te moeite met het feit dat de d nog geen standpunt innam »r de consequenties van de pn- jsenng van de sportaccommo- |jes en wilde daarover eerst een praak Centraal staat daarbij de jg in hoeverre de gemeente bij ot onderhoud nog bij dient te jen in de instandhouding van .gelijke gebouwen, die een Lal jaar geleden, onder goed- ing van het verenigingsleven, ivatiseerd zijn. De discussie kwam op gang naar aanleiding van een subsidiever zoek, waarbij het in feite om een betrekkelijk gering bedrag ging. Een onderzoek van de afdeling Ci viel- en Bouwtechnische Werken van de gemeente had uitgewezen dat het dak van de het clubonder komen van De Eemelaar, dat in 1979 werd gerealiseerd, aan een stevige opknapbeurt toe was. Met de renovatie zou een bedrag van rond de 20.000,- gemoeid zijn. De subsidie-aanvraag van de tennis vereniging was niet groter dan een kleine 7.000,- Waar Van Amerom over viel, was de motivatie in het voorliggen de voorstel, over hoe de subsidie verantwoord kon worden. Letter lijk schreef het voorstel: „In het verlengde van het gemeentelijk sportsubsidiebeleid komen de kosten van renovatie voor de kleed- en wasgelegenheid voor re kening véin de gemeente". Het voorstel doelde daarmee op het beleid van de gemeente Leusden, waarin de gemeente de bouw en aanleg van was- en kleedgelegen heden bij een sportaccommodatie voor haar rekening neemt. Het te subsidiëren bedrag kwam tot stand, na toepassing van een ver deelsleutel, waarbij het aantal vier kante meters vloeroppervlak van de was- en kleedgelegenheid als uitgangspunt gehanteerd werd. Van Amerom had met name moeite met de interpretatie van het voorstel over het 'verlengde van het sportsubsidiebeleid'. Het libe rale raadslid vond dat namelijk een voorbarige interpretatie, omdat de raad zich daar nog met over uit sprak. Zij vroeg dan ook wethou der Blom het voorstel terug te ne men, in afwachting van de uitkomst van een principiële discussie over de consequenties van de privatise ring van de sportaccommodaties Ook met het oog op een mogelijke precedentwerking die van dit voorstel zou kunnen uitgaan. En zo geschiedde, zeker nadat de andere raadsleden, die het voorstel kennelijk minder goed hadden bestudeerd of juist op zijn merites hadden beoordeeld, over tuigd raakten van de argumenten van Van Amerom. VERWACHTINGEN Minder plezierig kwam de uit komst van het voorlopige debat over bij de tenmnisverenigmg, waar het allemaal om draaide Voorzitter Wormgoor van LTV De Eemelaar was ronduit verbaasd: „Ik hoor hier echt van op. Er zijn namelijk bij ons totaal andere ver wachtingen ge^'e1^ We hebben met een mogelijke afwijzing van de subsidie-aanvraag dan eigenlijk ook geen rekening gehouden", liet de praeses weten. Op de vraag of de vereniging in financiële nood zou komen, mocht het erop uit draaien dat De Eemelaar het groot onderhoud volledig voor eigen re kening moeten nemen, kon Worm- goor op dit moment nog weinig zeggen Wel liet Wormgoor weten dat de reparatie van het dak eigen lijk niet zo gek veel uitstel zou kun nen lijden „We hebben een aantal noodreparaties toegepast, omdat we met nogal wat lekkage te ma ken hebben gehad. Het hangt een beetje van het weer af hoe snel de problemen echt de pan uitrijzen. Met veel regen kunnen er namelijk weer lekkages gaan optreden, maar zon heeft op dakbedekking die aan vervanging toe is, evenzeer een funeste invloed Al zal het in dat geval binnen m ieder geval droog blijven. Mocht de subsidie-aan vraag echt stranden, dan zullen we terug moeten naar de leden, omdat de financiering er anders uit zal gaan zien. Voor een kleine vereni ging als de onze is een betrekkelijk geringe investering van 7.000,- toch nog een heleboel. En we heb ben juist dit jaar de contributies met laten stijgen, omdat we dat niet ver antwoord vonden", liet Wormgoor weten. néén onzer medewerkers) USDEN - Inwoners van Lensden vinden het gescheiden op- |en van huisvuil kennelijk een goede zaak. Op grote schaal ^rken de Leusdenaren mee aan een verantwoord hergebruik nalle mogelijke soorten afval. Als het aan milieuwethouder i Verduin ligt gaat Leusden nog een stapje verder op de jvan het gescheiden inzamelen van vuil. "Onze doelstel- gis zoveel mogelijk vuil al aan de bron te scheiden", aldus |vrouw Verduin, die overigens wel zo realistisch is dat zij aan toevoegt dat "een en ander wel economisch haalbaar iet zijn." gedrag van Leusdenaren, het gaat om het produceren ren van vuil. wordt duide- uiihet jaarverslag van de reiru- Met zijn allen hebben de lenaren in 1988, 2,6% meer geproduceerd dan in 1987. aantal aansluitingen steeg in penode echter met 2,7%. De telusie is dan ook dat per aan- ing minder vuil werd gepro- •erd. Leusden steekt daarbij gunstig af tegen de rest van Ierland. Landelijke gegevens in namelijk zien dat het vuilaan- met 4,2% is gestegen. "In de io is men dan ook verbaasd irhet succes dat we in Leusden iben', aldus mevrouw Verduin de commissie Onderwijs. So- BleZakenen Milieu i aansluiting kreeg Spitman het jelopen jaar minder 'normaal' us en grofvuil mee. Leusdena- ii ajn steeds meer geneigd om in vuil apart mee te geven. Zo Keg Spitman vorig jaar bijna 17% eer papier mee dan het jaar er ft: Eerlijkheidshalve moet daar- vermeld worden dat er via holen en verenigingen 7% min- der werd ingezameld Kennelijk moedigt de relatief lage papier- pnjs verenigingen met aan om erg aktief bezig te zijn met het inzame len van oud papier om de vereni gingskas te spekken. Wat het inza melen van glas betreft lijkt Leus den het maximum bereikt te heb ben In totaal werd vorig jaar 510 ton glas apart ingezameld Bijna de helft komt via de geplaatste glasbakken retour Dat ijzer naar de gemeentewef ge bracht kan worden begint steeds meer bekend te worden Vong jaar werd 13,79% meer ijzer naar de gemeentewerf gebracht dan een jaar daarvoor SCHILLEN In Leusden worden steeds meer schillen ingezameld door de hier opererende schillenboer. Vong jaar werd in totaal 335 ton ingeza meld, een stijging van ruim 8%. Het heeft er m 1988 even naar uit gezien dat het mis zou gaan met de afzet van schillen De afeet dreigde vast te lopen na bednjfs- Met de invoering van de Chemokar, die deze week voor her eeist in Leusden chemisch afval gescheiden inzamelde, is een nieuwe fase met de huisvuilverzamelmg ingeluid. Volgens wethouder Com Verdum is de regio verbaasd over het succes m Leusden wat de gescheiden huisvuilin zameling betreft. beëndiging van een betrokken agrariër Nu is er geen enkel pro bleem meer met de afeet van schil len, het staat zelfs vast dat men ook met een stijgend aanbod geen probleem zal hebben In het land is een discussie gaande over het inzamelen van schillen en tuinvuil. Men heeft het daarbij over de GTF-inzameling (Groente, fruit en tuinafval). De GTF-fractie is te composteren en dus opnieuw te gebruiken. Men heeft berekend dat landelijk ge- EUSDEN - Veehouders hebben voor het merendeel in Leus- in hun zaakjes behoorlijk voor elkaar. „Tachtig procent van l® agrariërs in Leusden beschikt over een min of meer goede nderwetvergunning", aldus een ambtelijk medewerker in de frgadering van de commissie milieuzaken. De twintig pro tot die nog voor 1 januari van het volgend jaar de gelegene- *id krijgt een hinderwetvergunning aan te vragen kan reke- tnopeen soepele houding van het gemeentebestuur. „Daarna dien we de dan geldende regels strikt gaan toepassen", aldus üieuwethouder Corrie Verduin (PvdA). het beoordelen van een aan- tog voor een hinderwetvergun- kan sinds 1981 rekening wor- to gehouden met de „ïnpasbaar- iid in de omgeving" van een be- p- Dn betekent in de praktijk t gekeken kan worden naar mo- ihjke aantasting van natuur-we- tschappelijke, landschappe ts. recreatieve en ecologische torden ïei de mogelijke invloed op de fclogie van een gebied door fcrenbednjven is de laatste tijd tol te doen. In februan 1987 heeft ®t ministerie van Volkshuisves- KJ. Ruimtelijke Ordemng en Mi- tobeheer, samen met het minis- van Landbouw en Visserij de •genaamde „ecologische ncht- 1 gepubliceerd. In deze ncht- n wordt met name aandacht be- ®sd aan de uitstoot van ammo- door boerenbedrijven met vee. Het doel van de richtlijn is om ongewenste toename van ammo- makuitstoot te voorkomen binnen 500 meter van een voor verzuring gevoelig gebied Alle bossen en andere natuurgebieden worden beschouwd als gebieden die ge voelig zijn verzuring In de nabij heid van deze gebieden moet am- moruakuitstoot dus zoveel moge lijk achterwege blijven. Het ligt voor de hand dat Leusdense agra riërs erg alert zijn op de maatrege len die de gemeente denkt te moeten nemen omdat veel Leus dense boeren hun bedrijf uitoefe nen in een bosnjke omgeving UNIEDIJK De provincie heft onder meer van Leusden een kaart geproduceerd waarop alle „zuurgevoelige" ge bieden zijn aangegeven. De ge meente Leusden zal deze kaart echter met hanteren waar het gaat om het uitvoeren van een eigen beleid. De gehele Liniedijk wordt van de kaart afgevoerd. Dit bete kent dat Leusden dit gebied niet beschouwt als een gebied met een belangrijke natuurwaarde Ook zijn alle bosgebieden van de kaart afgevoerd die kleiner zijn dan twee hectare. Leusden heeft echter één met-vermelde lokatie aan de reeks van zuurgevoelige gebieden toegevoegd. Het gaat hier om een stukje bos dat bekend staat als „De Schans" Het gebied is te vinden aan de Asschatterweg tussen Leusden en Achterveld. Het is het stukje bosgebied waar padden plegen over te steken in het voorjaar. Burgemeester en Wethouders van Leusden willen komen tot een ei gen invulling van de „economi sche richtlijn" Allerlei betrokke nen hebben al de gelegenheid gehad om hun standpunt naar vo ren te brengen. Na de behande ling van een „notitie" die betrek king had op toepassing van de richtlijn, in de commissie voor mi lieuzaken zal B. en W. een defini tief standpunt bepalen. „Het is in ieders belang dat ieder een in Leusden zo snel mogelijk beschikt over een juiste hinder wetvergunning", aldus Com Ver duin in de vergadenng van de rru- lieucommissie Mevrouw Verduin is van memng dat Leusden er best een eigen beleid op na mag hou den waar het gaat om het verlenen van hinderwetvergunningen Er zal echter afgewacht moeten wor den of de inspectie alle indivi duele aanvragen zal honoreren PEILDATUM De ecologische richtlijn dateert van 1987 Veel agrariërs stellen zich dan ook op het standpunt dat 1987 als peildatum genomen moet worden waar het gaat om het be palen van het aantal stuks vee dat in een bednjf aanwezig mag zijn. Liever neemt men dan nog de stal- capaciteit op die datum omdat men meestal ruimte heeft voor meer vee dan men werkelijk heeft Com Verduin laat er echter geen enkele twijfel over bestaan dat fe bruan 1987 als peildatum geno men zal worden „De inspectie Zoals het er nu naar uitziet, draait de gemeente op voor de herstelkosten van basisschool De Holm. Bij de bouw zijn er constructiefouten gemaakt, die tot een schadepost van een kleme vier ton hebben geleid. LEUSDEN - De gemeente Leusden krijgt de rekening gepre senteerd voor het herstel van de P.C. Basisschool De Holm. De school werd destijds gebouwd onder verantwoordelijkheid van de gemeente. Zoals te doen gebruikelijk lag het in de bedoeling om de school na oplevering over te dragen aan het schoolbe stuur. Er ligt inderdaad een brief van 14 april 1983 waarin het schoolbestuur 'in principe' het schoolgebouw overneemt van de gemeente. Het schoolbestuur plaatste toen echter al de no dige kanttekeningen omdat er al direkt na de bouw gebreken werden geconstateerd. Zes jaar later moet men op het gemeen tehuis niet anders concluderen dan dat er van een formele, juridische overdracht aan het schoolbestuur nooit sprake is ge weest. De totale herstelkosten worden overigens geraamd op 360.000,-. zien in het huisvuil ongeveer de helft bestaat uit GTF-afval. Het Rijksinstituut voor de Volksge zondheid en Milieuzaken in Bilt- hoven heeft berekend dat de helft hiervan, dus 25% van het totale af val in te zamelen zou zijn. Leusden is al een heel eind op weg in deze ricting. Vier procent van het afval wordt in de vorm van schillen opgehaald. Verder wordt er in Leusden al jaarlijks 1250 ton tuinvuil ingezameld via de spe ciale stortplaatsen. De conclusie is dan ook dat Leusden al 19% GTF- afval verwerkt van de 25% die het RIVM voor mogelijk houdt. Of het financieel haalbaar is om in Leus den ook nog de resterende 6% in te zamelen zal onderwerp van stu die zijn Het is de eerste keer dat een jaar verslag van de reiniging in Leus den in de openbaarheid komt. Ook raadsleden verdiepten zich tot nu toe niet in het cijfermateriaal dat in ambtelijke kringen wel voorhanden was. De raadsleden die deel uitmaken van de commis sie milieu toonden zich vorige week erg enthousiast over de re sultaten van de vuilinzameling in Leusden Mevrouw Van de Kar (CDA) herhaalde haar eerder ge dane suggestie om scholen en verenigingen te subsidiëren voor het inzamelen van papier. Zij dacht daarbij aan een bepaald be drag per ingezamelde ton papier. Het ziet er naar uit dat de sugges tie niet wordt overgenomen. Wet houder Verduin legde uit dat de kosten van vuilinzameling daar mee behoorlijk verhoogd zouden worden. De Holm, de PC basisschool, gele- I gen aan de Lingewijk, is gebouwd I volgens het zogenaamde blokhut- systeem. Dit betekent dat grenen- houten balken door middel van in kepingen op elkaar gestapeld zijn. Bij deze constructie schijnt er het één en ander mis gegaan te zijn. Wethouder Corri Verduin, die het probleem nu op haar bord heeft liggen, wijt de gebreken aan het feit dat de bouwer, de inmiddels failliete BV Finnhouse, niet zorg vuldig heeft gehandeld. Bij het bouwen moet men de volgorde van het plaatsen van balken en planken nauwgezet in het oog houden. Kennelijk is dit met ge beurd zodat op een gegeven mo ment besloten werd om met pas sende planken dan maar te verza gen. Het eindresultaat was dat de meegeleverde ramen uiteindelijk met meer pasten m de constructie. Het bestuur van de PC school heeft al bij de bouw onderkend dat er het één en ander mis was gegaan. Toen de gemeente het gebouw dan ook wilde overdra gen ging het schoolbestuur daar mee akkoord met uitzondering van het dak dat lekte, de centrale verwarmingsinstallatie en de raamconstrucües. Na moeizaam overleg met Finn- hous werd het dak uiteindelijk ge repareerd De andere problemen bleven echter aanwezig Eind 1987 werd door de afdeling bouw kunde van de gemeente Leusden een rapport opgesteld waann nog eens duidelijk vast kwam te staan welke gebreken het schoolge bouw vertoonde. Verhaal op de bouwer is inmid dels met meer mogelijk. Omdat de gemeenfe haar verantwoorde lijkheid met af wil schuiven op het PC schoolbestuur wordt de ge meenteraad nu geconfronteerd met een raadsvoorstel dat moet leiden tot een definitief herstel van de school Het gaat naar schatting om een re paratie van 360.000,-. De ge meente heeft aan het schoolbe stuur een bijdrage gevraagd van 20.000,-. Dit bedrag zou de school hebben moeten uitgege ven aan schilderwerk in het verle den De school heeft dat, gelet op de nog steeds slepende herstel kwestie, nog in kas. Het schoolbe stuur beraadt zich momenteel op het verzoek van de gemeente De gemeente ziet geen kans om de schade elders te verhalen. Van 1 augustus 1985 tot 1 januan 1988 was het Rijk bereid om construc tiegebreken die niet waren te ver halen op derden, te vergoeden. Voorwaarde was wel dat de con structiefout niet voor 1 april 1985 had kunnen worden vastgesteld. Omdat het schoolbestuur al een jaar eerder had gewezen op ge breken kon de gemeente van de regeling geen gebruik maken. Op dit ogenblik is de gemeente verzekerd tegen constructiefou ten van schoolgebouwen. Deze verzekering is echter ingegaan op 1 januari van het vong jaar en is met van kracht voor op dat mo ment lopende claims De gemeenteraad zal in de verga denng van eind mei een besluit nemen over het herstel van De Holm. Het raadsvoorstel is inmid dels besproken in de commissie die zich bezig houdt met onder wijszaken. Gelet op de minimale discussie in deze vergadering zal de raad straks geen problemen maken bij de behandeling van het voorstel. (van de redactie) LEUSDEN - Het bureau Huisvesting van de gemeente heeft een doos met dossiers van woningzoekenden per ongeluk vernie tigd. In de doos zaten dossiers van mensen, die om uiteenlopen de redenen door een ambtelijke beslissing van de lijst van woningzoekenden waren afgevoerd. Gebruikelijk is echter die dossiers vijf jaar te bewaren, om in geval van twijfel de beslis sing van de gemeente aan de hand van de gegevens eventueel te kunnen herzien. Per ongeluk zijn echter de uitschrijvingen van het jaar 1986 in de versnipperaar terecht gekomen. Het college kwam daar achter, nadat mensen die meenden als woningzoekende te staan ingeschreven, om opheldering kwa men vragen waar de toewijzing bleef. Een aantal maanden geleden kwam zo aan het licht dat een deel van die dossiers niet meer bestond. heeft al laten weten dat soort aan vragen af te wijzen", aldus me vrouw Verduin. In principe zal men naar de situaüe op het bednjf in 1981 kijken. Als dat beter uit komt zal men ook kijken naar de ontwikkeling tussen 1981 en 1987 We zullen de boeren zo soepel mogelijk tegemoet treden waar het gaat om het bepalen van het gunstige uitgangspunt", aldus de milieuwethouder „We doen nog ruks ten gunste van het milieu" zo concludeerde het D66 raadslid E. Oostra. „We ko men met de voorgestelde toepas sing van de richtlijn op maximale wijze tegemoet aan de land bouwers. We kunnen zelfs nog een kleine uitbreiding verwach ten van de veestapel Daarna drin gen we wellicht de ammoniakuit- stoot terug door technische vin dingen", aldus Oostra. Op 5 juni Zeil de definitieve Leus dense versie van de ecologische richtlijn behandeld worden in de agrarische commissie, daarna zal de raadscommissie voor Onder wijs. Sociale Zaken en Milieu zich over de notitie moeten uitspreken De problemen op Huisvestmg kwamen onlangs in de openbaar heid in een notitie over het bureau Huisvesting Omdat er binnen de raad een discussie plaatsvond over het functioneren van het bureau, werd een notitie samengesteld, waarin het werk van het bureau werd geanalyseerd. Daarin wer den ook de problemen rond de uitschrijvingen van 1986 uit de doe ken gedaan. Concreet betekent de vernieti ging van de dossiers dat met meer is na te gaan of iemand terecht of niet terecht van de lijst woningzoe kenden is geschrapt Het gaat daarbij naar schatting om enkele honderden dossiers, die weg zijn. Mensen die ingeschreven staan worden bijvoorbeeld van de lijst afgevoerd, als blijkt dat de betref fende inmiddels zelfstandig een worung heeft gevonden. Bovendien kunnen mensen van de lijst worden afgevoerd, als er niet gereageerd wordt op verzoeken eventuele tus sentijdse veranderingen m de per soonlijke gegevens door te geven. De lijst met woningzoekenden wordt in een jaar regelmatig (onge veer twee keer) doorgelicht, waar bij sommigen van die lijst worden afgevoerd. Wethouder Blom noemde de problemen dinsdagavond tijdens de vergadenng van de commissie welzijn en huisvesting weliswaar een 'ramp', maar zei ook te ver wachten dat het bureau de ontstane problemen in augustus, september weer onder controle te hebben. In antwoord op vragen van Ben Stoe- linga (L'85) liet Blom weten inmid dels maatregelen te hebben ge troffen om de schade tot een mini mum te beperken. Zo zullen men sen, die kunnen aantonen in 1986 ingeschreven te hebben gestaan, het voordeel van de twijfel krijgen en opnieuw op de lijst worden ge zet. Bovendien wordt het huidige bestand intensief doorgelicht. Een direct antwoord op de vraag van Stoelinga of er mensen de dupe van het ongeluk zijn geworden, moest zij schuldig blijven. Wel gaf de wethouder aan ervan overuigd te zijn dat het gros van de woning zoekenden om wie het gaat terug gevonden zullen worden. LEUSDEN - In verband met de na derende Euro-parlementsverkie zingen, houdt de Vrouwenraad Leusden een tweetal informatie avonden, die op woensdag 10 mei en woensdag 31 mei in 't Vooron der, m de kelder van het gemeen tehuis, zullen worden gehouden. Eppo Jansen, voorlichter van het EG-parlement, zal tijdens de eerste bijeenkomst een inleiding houden over belangrijke Europese politie ke thema's. Europarlementariër Hedy d'Ancona geeft 31 mei acte de presence. De bijeenkomsten beginnen om 20.00 uur en de toegang is gratis Iedere belangstellende is van harte welkom. Voor meer informatie kunnen geïnteresseerden bellen met 948322. LEUSDEN - De beeldenroute die door het Kunstkwartier is georga niseerd, wordt vrijdag 19 mei ge opend door de heer Hoekstra, ge deputeerde van de provincie Utrecht en door wethouder Blom van Welzijn en Huisvesting. Van de vijftien tentoongestelde werken, die staan opgesteld op diverse plaatsen langs de Hamersveldse- weg. zal er een worden aange kocht De beeldenroute is te zien tot tot en met zaterdag 19 augustus. LEUSDEN - Het bouwplan voor het middenterein van het Ruige Veld tussen Middellaken en Ruige Veld- dreef ligt vanaf maandag 8 mei ge durende veertien dagen ter inzage op het gemeentehuis. Het gaat om een gewijzigde versie van een plan dat eerder in opspraak is geko men Over het plan dat nu ter inza ge ligt is donderdag 11 mei om 19.00 uur een informatiebijeen komst in De Korf. LEUSDEN - Bij het sluisje aan de Asschatterweg is zondagavond rond 21.30 uur een boom in brand gevlogen.

Leusder Krant | 1989 | | pagina 5