Mogen we het even zeggen, 't is wel onmenselijk vroeg" lopie Schoonderbeek was even 'In de hoofdrol' ifirus speelt met succes blijspel van Neil Simon teusJer krant )auwtrappen met de vaste klanten van De Swartesteegh: Jjruk bezochte receptie in Huize Sint Joseph Moeilijke rollen voor Kamphuis en Huurdeman Fluitekruid Achtervelds nieuws idee had of het me zou bevallen bij het Gesticht, want zo werd Sint Joseph door de Achtervelders ge noemd, had ik me voor dne dagen in de week aangemeld. Mijn eer ste salans was precies ƒ8,- per dag. Elke vrijdagmiddag mocht ik dit geld persoonlijk van Moeder Overste ontvangen. U hoort het dames en heren, de salarissen waren toen ook al be scheiden. maar het was wel alle maal heel gemoedelijk. Aan de gezellige jaren met zuster Beda op de ziekenafdeling denk ik nog vaak terug. Werkdruk bestond toen nog met. Wat zou ik alle hui dige bewoners verwennen, als ik nu de tijd zou hebben die ik toen voor iedereen had. Wat ik wel on rechtvaardig vond waren de ran gen en standen. Het idee alleen al. dat de laagste stand met in de voortuin mocht komen. Wat dat betreft ben ik blij dat we 25 jaar later leven. In de loop van de tijd heb ik ook heel wat verbouwingen meege maakt. Ik bedoel met alleen ver bouwingen in en rond Sint Joseph, maar ook verbouwingen in het be stuur en organisatie. Ik zou hier vanavond nog een tijdlang staan als ik dit allemaal zou moeten me moren. Daarom sluit ik mijn ver haaltje over de afgelopen 25 jaar af en ga ik terug naar het heden. U allen heeft mij een onvergetelijke middag bezorgd. Ik heb er erg van genoten Niet alleen degenen, die zich hier voor hebben ingezet, maar ook alle anderen dank ik voor hun aan wezigheid. de vriendelijke woor den en het warme onthaal Mor gen sta ik weer tot uw beschik king. Nogmaal heel veel dank voor dit alles." Hiema was er gelegenheid om Jo- pie te feliciteren waar druk ge bruik van werd gemaakt en waar bij zij nog vele geschenken in ont vangst mocht nemen. WOENSDAG 10 MEI 1989 en organisator, die de groep voerde door een ongekend prach tig landschap. Een weelderig, met fraai afwisselend natuurschoon gestoffeerd gebied met wegen en weggetjes, die de automobilist- van-alle-dag tot onbekend terrein zal blijven bestempelen, zolang hij niet bereid is volgend jaar op He melvaartsdag de wekker te zetten op kwart voor zes. Toegegeven, de spieren eisen hun tol. Maar aan de andere kant, gezelligheid en een paar uurtjes pure gezondheid in de vrije na tuur zijn ook niet elke dag te koop. [TERVELD - Jopie Schoonderbeek was 5 mei 25 jaar werk- n in Huize St. Joseph. Daarom kreeg zij woensdag in de eatiezaal van het huis een receptie aangeboden, groot aantal bewoners van Sine Cura en Wagenberg en een al andere genodigden waren aanwezig. Als verrassing d zij door een aantal personeelsleden met een versierde pe trekker met een versierd aanhangwagentje thuis afge- [d. Omdat de jubilaresse hier niets van wist, was zij op tijd de receptie vertrokken. Gelukkig kwam de stoet haar op naar Sint Joseph tegen, zodat het grootste gedeelte van de toch nog op de versierde wagen afgelegd kon worden. Zij d op tijd op de plaats van bestemming afgeleverd. ar binnenkomst in de recrea- d vergezeld van familieleden zij door de aanwezigen har- verwelkomd met het zingen en welkomstlied, et gebruik van koffie begon ledeelte met de toespraken, eerste werd het woord ge- 1 door de directeur van het de heer Hilhorst. Hij verwel- ie de jubilaresse met haar fa- leden. „Vijfentwintig jaar ge- bent u hier in Huize St. Jo- komen werken", begon hij gespraak. „Hierop terugziend voor u wel lang. Toen u hier stonden er reeds enkele ;n op de loonlijst. Dit waren van den Hengel, de tuin- van Laar, Corrie Melieste en ÖZumbnnk. Corrie en Arie zijn og in het huis, maar nu als be- r. Ik heb na kunnen gaan dat toen 4,58 per dag ver- de met zijn werk hier in het Tl ul u weet is Ane nog steeds ac- doch nu voor zichzelf met tim- ,n. Be weet zeker dat hij hier- meer verdient als in die tijd zijn huishoudelijke werk. Jo- je hebt hier in die jaren wel meegemaakt. Een drietal ver bouwingen en veel veranderin gen. In 1968 kwamen de verzorgsters in opstand. Ze wilden meer loon, va kantiedagen en snipperdagen. De geschiedenis herhaalt zich nu. Je bent iemand die zich door alles heen slaat. Was er iets dat je niet aanstond, dan kwam je het wel be spreken. Ook voor de belangen van de medewerkers en bewo ners kwam je op. Steeds heb je je werk met plezier gedaan en doe het nog. Jopie kent men op alle afdelingen. Namens alle bewo ners en alle anderen heel veel dank voor alles wat u gedaan hebt en nog doet Zij kreeg een enveloppe met in houd. Na een korte pauze leidde Dini van de Weg een spel in. „We hebben het televisieprogramma gekend van Mies Bouwman 'In de Hoofdrol'. We gaan dit nu hier spelen. Jopie zal hierbij de hoofd rol vervullen. Tijdens de middag pauze maakte Jopie steeds ge bruik van een bankje waarop zij dan even gaat relaxen. Het bankje hebben we nu hier en ik wil haar verzoeken plaats te nemen." Nadat Jopie op het bankje had plaatsgenomen werd de heer Mul der, voormalig administrateur op het podium ontboden. Hij werd gevraagd naast de jubilaresse plaats te nemen. Dit deed hij tij dens de middagpauze. „Dit was altijd gezellig", aldus de heer Mul der. „We praatten overal over, be halve over voetballen Het waren interessante gesprekken en soms zongen wij samen een lied". Dit werd nu door hen beiden weer gedaan. Ze zongen het lied 'Maria u bemin ik'. Dat ondanks de drukke werkzaamheden ook nog wel eens tijd was voor geintjes wist Lia Schouten-van de Tweel te vertellen. „Lekker kersen eten en dan zien wie de pitten het verst weg kon spuwen. Dit kon Jopie heel goed tot op een moment niet alleen de kersepit doch ook haar gebit er achteraan ging Ook her inner ik me nog goed het geintje dat ze met ons uithaalde over het huwelijk. Het gerucht ging dat Jo pie zou gaan trouwen. Met een se rieus gezicht werd dit door haar bevestigd. Ze hield dit lange tijd vol, tot ze in de gaten kreeg dat het personeel iets van plan was Toen moest ze wel bekennen dat er mets van waar was Dit was echt Jopie." Bertha van den Hengel dankte Jo pie voor de fijne samenwerking die zij van haar ondervonden. „Het is voor mij een hele prettige tijd geweest om met je samen te werken. Er was toen ook al een werkdruk, doch heel anders dan nu. Je had ook een vooruitziende blik in die tijd. Op zekere dag zei je dat er die dag iets zou gebeu ren. Alleen wist je niet wat. Later op de dag kwam het wel uit. De wasbak van een van de afdelingen begaf het en moest er weer extra werk worden gedaan. Ik weet met of het nog zo is maar in die tijd luste je heel graag vleesjus. Je dronk het bij liters. Ondanks dat bleef je steeds zo slank als je nu nog bent." De volgende spreekster was zus ter Sylvia, de vonge directrice. „Het is heel fijn om een zilveren jibileum te mogen vieren Ik ben heel dankbaar voor de uitnodi ging om hierbij aanwezig te mo gen zijn. Ik denk nog dikwijls te rug aan de tijd dat we samen werkten. Je was een heel goed en rustig meisje en gekke dingen werden er niet uitgehaald. Had je iets, dan besprak je het, wat zeer werd gewaardeerd. Ik weet nog heel goed hoe blij we waren dat je het diploma bejaardenzorg haalde. Ik wens je nog veel geluk kige jaren en hoop dat je nog vele jaren hier zal mogen blijven wer ken." De rij van personeel, die met Jopie had samengewerkt werd gesloten door Zwambach en zuster Teresia. Ook deze wisten nog enkele leuke herinneringen op te halen en dankten haar ook voor de pret tige wijze waarop was samenge werkt. Hierna kwam het hoofd van de af deling verpleging, zuster Smit, aan het woord. ,,Ik ken je nog maar een paar jaar en echt intensief, nog maar een paar maanden. Ik heb je leren kennen als een hard werkende, zorgzame en lieve vrouw. Ik hoop nog vele jaren met je te mogen samenwerken." Na mens het verzorgingspersoneel werden haar 25 rode rozen aange boden, onder het zingen van het lied 'Ik geef je 25 rode rozen' Namens de bewonerscommissie Jopie Schoonderbeek sprak zuster Hyroruma de jubila resse toe „Er is wel een boek te schrijven over alles wat in deze 25 jaar tot stand is gekomen. Veel veranderingen heb je in die jaren meegemaakt. Namens de bewo nerscommissie en de bewoners veel dank voor alles wat je gedaan hebt en nog doet. Alle afdelingen kennen je. We zien terug op een kwart eeuw dat je bejaarden en zieken hebt bijgestaan en gehol pen. Namens alle bewoners hier veel dank voor. Allen wensen je nog vele jaren en goede gezond heid om dit werk nog lang voort te kunnen zetten." Namens de commissie en de be woners werden haar bloemen aangeboden. De rij werd gesloten door zuster Polycarpa. „Dit jubi leum is zeker een kroon op uw werk. Als kleuterleidster heb ik v nog meegemaakt op de kleuter school. We hebben u allen leren kennen als een rustige en werk zame vrouw Ik heb hier een kroon voor u gemaakt als teken van de kroon op uw werk. Diverse evenementen zijn in deze kroon uitgebeeld. We hopen u nog vele jaren in goede gezondheid te mo gen meemaken." Het hoofdrolgedeelte werd hier mee afgesloten. Hierna sprak de jubilaresse een dankwoord „U zult begrijpen, dat ik tegen deze dag heb opgezien. Een paar uur in het middelpunt van de belangstelling staan en de hoofdrol spelen zijn zaken, die eigenlijlc niet in de aard van mijn karakter liggen Het is vandaag 25 jaar geleden, dat ik bij Sint Joseph in dienst kwam. Ik weet nog goed, dat ik werd aan genomen door Moeder Overste, zuster Hypolita. Omdat ik geen DSDEN - Mogen we het even zeggen - het is wel onmense- vroeg, die wekker om kwart voor zes op Hemelvaartsdag, olgt nog een kort, maar vrij zinloos echtelijk bed-overleg, r als de gordijnen worden opengeschoven is de uitkomst het matineus debat absoluut en dus definitief: 'Er uit!' kommervolle uren tekenen n gedachten af tegen de wol- oze hemel van deze vroege lag. Met andere woorden: het ge moeten neemt een aan- ïn onstuitbare vormen, o wat heeft die vriendelijk- itde Truus van Maanen, steun Deverlaat van echtgenoot Ab. meer dan tien jaren succes- want populair optredende iter van het café De Swar- iegh, er toe bewogen om zo'n of zes. zeven geleden in het p al ruim bemeten pakket van piteiten ook nog eens op He- mei vaartsdag voor haar klanten-, lees vriendenkring, in alle vroegte een plaats in te ruimen voor een fietstocht van pakweg zo'n dertig tot veertig kilometer? Truus: "Ik fiets zelf nauwelijks. Ja, een keer of wat voor boodschap pen in het dorp, maar dat is dan ook alles. Maar zo'n tocht in de vroege morgen van Hemelvaarts dag, daar ben ik dan natuurlijk zelf ook bij. En dat zal ik blijven doen zolang er genoeg mensen zijn, die het ook leuk vinden." En zo geviel het dus deze vierde mei. dat een flinke kluit dames en heren zich rond de klok van half zeven traditiegetrouw meldde in sportieve kledij en gewapend met het populairste vaderlandse ver voermiddel. Sinds jaar en dag is er een vaste, trouwe kring van vroeg- opstaanders, weliswaar nog met de slaap in de ogen, maar vol goede moed en een voor het uur van de dag nauwelijks voorstel bare opgewektheid Er is nog even tijd om sjekkies te rollen en er moet zelfs nog een pijp worden opgestoken Er meldt zich eer. duo per speciaal voor de gelegen heid gehuurde tandem. Dat be looft dus nog wat, want naar ver luidt komen er nog onderweg de nodige voetangels en klemmen in de vorm van letterlijk en figuurlijk 'enge' fietspaadjes. Maar we zul len zien. Good luck. Rob en Wilma, want dat waren de duo-pe- dalisten - of heet dat pedaleurs? STARTSEIN Welnu, het startsein klonk toen er nog een kwartier was te gaan voor de klok van zeven en de mistflar den de koeielijven in de dampige wellanden nog grotendeels aan het nog lodderige oog onttrokken. Maar de zon toonde deze dag een meer dan krachtig doorzettings vermogen. Dat zou hij overigens blijven doen en dat betekende, dat de sliert a-professionele cou reurs er een stevig tempo wist uit te persen. Belangrijk pluspunt route-uitzetter Hans Groteveen - hoe weet die man toch al die mag nifieke fietspaden en -paadjes in [SDEN - Ruim 125 toeschouwers genoten zondagavond van toneelstuk 'Sneeuwblind' van de schrijver Neil Simon, dat de jongerenvereniging Virus in De Korf werd opgevoerd, echtpaar Joop en Erna Staal wordt door de familie in de |k gelaten, als de man werkloos wordt. Een onderwerp met serieuze ondertoon, maar Simon weet het thema zo aan te ken dat het blijspel de toeschouwers niet alleen aan het ken zet, maar ook aan het lachen. 'engens hadden de beide komt er en daarmee is de titel van rolspelers geen gemakkelijk it. Zij moesten het publiek met ireeen het grootste deel van het zien te boeien. Pas in de laatste knjgen zij versterking van de **ige spelers. Daarvóór moesten Kamphuis als Joop Staal en Huurdeman als Erna Staal al- vorm geven aan de bedoelin- van de schrijver. [De man (Kamphuis) raakt door werkloosheid buiten zichzelf at gekke dingen doen. Hij Idert het behang van hun tg met absurde teksten, haalt ten voor zijn vrouw en maakt met de buren. Tot overmaat P wordt de woning beroofd het echtpaar al hun spullen Uiteindelijk raadt de vrouw man aan om maar naar de water te gaan. Een advies dat 'gens niet door de man wordt ivolgd. ;ki het laatste deel van het stuk de familieleden zich er mee !ien. Al gauw blijken hun bedoelingen. Die zijn nogal irbaks. Zij beloven het echt- fmanciële steun, maar die uiteindelijk achterwege. Als pop aan komt trekt de familie jweinig aan van de malaise van 'echtpaar. Die wordt daarom het echtpaar de deur gewe- De werkloze Staal wil zijn lan, waar hij ruzie mee heeft het stuk ook gedeeltelijk ver klaard. In het Engels heet het blijspel 'The prisoner of Second Avenue', maar dat is nogal lastig om in het Nederlands te vertalen. Het werd dus 'Sneeuwblind' en behalve op de sneeuwbui sloeg dat volgens Wim Meulman, lid van Virus en een van familieleden m het stuk (Harry Staal) ook op de kamer van het echtpaar, die sneeuwwit werd na de inbraak. Verder was in het de cor op ingenieuze wijze een aantal televisietoestellen mgebouwd, die gedurende het stuk journaalbeel den lieten zien en die aan het emde van het stuk begonnen te 'sneeu wen' Daarmee werd ook het verras sende slot ingeleid. Op het laatste journaal werd een geweldige sneeuwstorm aangekondigd van een omvang die Nederland nog niet eerder heeft gekend. Voor het gemeentehuis van Leusden stond een journaliste die een verslag gaf van de storm. Het bleek de regis seuse van het stuk te zijn, Thea Roest, die in winterkleding de zaal binnenkwam en daarmee het emde van het stuk aankondigde. Behalve de prestaties van de spelers en dan met name die van Kamphuis en Huurdeman, was ook het werk van de grimeuse Josien Herder opvallend. Zij moest de da mes Suus, Paulien en Jessie Staal (Lia Herder. Gerda Hilhorst en Irma Kipp) zo aankleden dat zij een stuk ouder leken dan zij in werkelijk heid zijn. En daarin slaagde zij, want het effect van de grime was zo komisch dat het publiek zich kostelijk kon vermaken. Volgens velen uit de zaal leken de drie da mes Staal op de vrouwen die elke zondagochtend het programma van de VPRO aankondigen. De reacties van het publiek op het stuk waren positief. Van de uitvoering is een videoband gemaakt. onze beeldschone regio te vin den? - had in het parcours Swar testeegh 1989 geen enkele col op genomen, zelfs met van de 26e ca tegorie. Grote dank valt hen ten deel! Wat nog verder te melden dan dat de zon warmer en warmer werd en vreugdevol hondengeblaf het peloton begroette bij ieder boe renerf? Ja natuurlijk, er was die heuse ravitaillenng, compleet met koffie en heerlijke broodjes. Daar voor mochten zelfs de stalen ros sen gestald. Plaats van handeling was een markante lokatie: het 'Gat van Ham' Dat vraag uiteraard toe lichting Het bedoelde gat is een visvijver, een afgraving, waarvan het zand ooit is gebruikt voor de aanleg van de naburige autoweg In de bewuste vijver kunnen sportvissers zich te buiten gaan aan hun liefhebberij De dauwtrappers van De Swar testeegh volgden de verrichtin gen van hun sportieve collega's aan het water met grote interesse; zagen hoe de brasems en andere zoetwatervissen met vakman schap naar de kant werden ge haald om daarna onmiddellijk te worden teruggezet. Genoemde heer Ham staat voorts aan het hoofd van een mini-bloembollen- veldje, uiterst cuneus daar op de grens van Nijkerk en Hooglander veen. Maar wel een leuke plaats voor een fiets-picknick op de stra lende ochtend van deze Hemel vaartsdag. „Het is wel onmenselijk vroeg!" NATUURSCHOON En dan maar weer verder, met Toos en faul, met Fnts en iruay en al die anderen onder aanvoe ring van Hans, de grote animator I hak zetten en hoopt daarom 3 op een fikse sneeuwbui. Die Eén van onze zonnigste planten in de meimaand is het fluitekruid. Het is de eerste en op het moment de enige van de grote schermbloem familie die in bloei staat en daarom niet met ande ren te verwarren. De wetenschappe lijke soortnaam 'sylvestris' betekent bosbewonend want fluitekruid is oor spronkelijk een bewoner van voch tige bossen, maar voelt zich in de gra zige wegbermen, al dan niet over schaduwd door bomen en struiken, best op zijn plaats. De verticale, be- groefde stengels zijn van onderen be haard, van boven kaal en bereiken een hoogte van 60-150 cm. De bla deren zijn fijn gedeeld in getande slippen. Ook is de plant direct herken- bar aan de kruidige geur. Nadat de gehele winter lang de ge veerde bladeren de gTond hebben be dekt, schiet in het voorjaar de stevige stengel omhoog, om zich in acht- tot vijftienstralige schermbloemen te vertakken. Die bloemen zijn bundelt jes van heel kleine bloempjes die een scherm vormen; schermbloemen dus. Verschillende vliegensoorten, vooral de pikzwarte rouwvliegen, komen op de kruidige geur af. Men ziet ze dan ook vaak over de schermen wandelen om van het gemakkelijk bereikbare voedsel te genieten. Er zijn weinig planten die zoveel ver- chillende volksnamen hebben als het fluitekruid. De meeste namen zijn wel overeenkomstig zoals fluitelof, toe ters, toeterlof, fluiters, pieperlof, pie pers, pijpkruid en nog veel meer. Deze namen slaan allen op het ge bruik dat de jeugd vroeger van de holle stengels maate; men sneed er fluitjes van. Er werd een stuk van de hoofdstengel afgesneden, waarbij ge zorgd werd dat in dat gedeelte een tussenschot, een zogenaamde knoop zat. De eenvoudigste menier was om op de stengel te blazen als bij een pan fluit. Iets ingewikkelder was het ma ken van een fluitje door in het tussen schot een spleetje te maken en achter de knoop een driehoekig gat te snij den zoals bij de blokfluit. Ook werd de plant, vooral in onze streken, wel kikkerbloem genoemd omdat de kikkers zich graag onder de koele, vochtige loofmassa ophouden. De naam koegroente spreekt voor zich. In het voorjaar, wanneer deze plant reeds vroeg blad maakt, kan het uitstekend als veevoeder dienen, de naam schapenkervel duidt er even eens op dat het als veevoeder werd gebruikt. Waar de naam hollandse kant vandaan komt zien we als ze in volle bloei staan. Dan is het alsof de wegen met kant afgezet zijn. Opvallend is dat de plant in de volks geneeskunst geen grote rol heeft ge speeld. We vinden alleen vermeld dat een aftreksel van zaden werden ge bruikt bij chronisch eczeem. G. van L.

Leusder Krant | 1989 | | pagina 7