issica en Vanessa spraken iet Alexandra van Rhijn Kriebels met plakpoten eusdense deelnemer aan top bij AVRO-survival Ouders moesten vingers in hun oren stoppen Botsing na niet- verlenen voorrang lEusder kranE ïsderkrant jr vervult soms je wens eusder krnnt i Willem van Dijk (14) doet het uitstekend op televisie Speciale weekafsluiting op 't Ronde LDERDAG 18 MEI 1989 plaatselijk nieuws OEN - Jessica (9) en Vanessa (8) hadden een grote wens. en aan de redaktie van de Leusder Krant jr weten dat zij tend graag zouden praten met Alexandra van Rhijn. idra van Rhijn was een paar jaar geleden een hele goede, oemde, ballerina. Tegenwoordig woont ze in Leusden- enwoordig wordt Alexandra van Rhijn meestal me- panis genoemdwant ze is getrouwd met de burge er van Leusden, meneer Panis. Jessica en Vanessa zitten i op ballet en dromen er alle twee van eens zo mooi te in dansen als Alexandra van Rhijn deed. Wij vroegen aan nw Panis of Vanessa en Jessica haar een paar vragen en stellen. Dat mocht. Vorige week woensdag gingen we drieén naar het woonhuis van de burgemeester. Daar de Alexandra van Rhijn veel en enthousiast over hoe ze ianseres is geworden en wat en met wie ze allemaal st heeft. wilde." Alexandra van Rhijn ging voor het eerst naar balletles in Rot terdam, toen ze acht jaar was. „M'n moeder vond ballet erg leuk en wilde dat ik het goed zou leren. Ze heeft me altijd gestimuleerd om door te zetten en heeft mij later meegenomen naar Parijs waar be roemde, maar arme dansers aan iedereen les gaven. Ook aan mij," vertelde ze. Nadat zij die beroemde dansers en ballerina's van dichtbij had meegemaakt, wilde Alexandra net zo'n mooie ballerina worden. Daar had het in het begin helemaal ssa en Jessica luisterden os toe en konden nauwe- oven dat in die dikke stapel ken, op die prachtige fo- seds weer die beroemde »s stond, die nu gewoon hun op de bank zat. iw Alexandra van Rhijn ver- je moeilijkhet was geweest goede balletdanseres te „Om ballerina te zijn vond om het te worden vond ik >eilijk."zei ze. Ik heb heus js gehuild als mijn voeten den of iets maar niet lukken niet naar uit gezien. Haar eerste balletlerares, een hele bekende in Rotterdam, Netty van der Valk, had gezegd; „Moet dat balletdanseres worden?" terwijl ze naar de kleine Alexandra wees. „Ze heeft geen hals, geen holle rug." Netty van der Valk had nog meer commentaar waar Alexandra van Rhijn nu met plezier aan terug denkt, want na heel veel en heel hard trainen heeft ze bereikt wat die eerste balletlera res nooit gedacht had. Alexandra van Rhijn was twaalf jaar toen zij verhuisde naar Hol landse Rading, (waar haar man me neer A. Panis jaren later nog burge meester van geweest is.) Daar kreeg ze les van mevrouw Jacobs. „Een schat van een mens en heel goed," volgens mevrouw Panis, toen nog Alexandra van Rhijn. Me vrouw Jacobs was de moeder van Pim Jacobs, nu een beroemd pia nist toen nog een jong ventje dat aardig piano speelde. Nou dat vond ik hartstikke mooi als hij speelde, terwijl wij les kregen," weet Alexandra van Rhijn nog. Zij ging later naar school in Hilversum, terwijl ze iedere dag balletles kreeg in Amsterdam. Toen al be stond haar leventje voor een groot deel uit ballet, ballet en nog eens ballet. Dertien jaar was ze, toen ze werd uitgezocht om aan een echte voorstelling in Amsterdam mee te doen. Ze ging van school af, hoewel ze eigehjk nog een jaar naar school had moeten gaan. Vanaf die tijd had ze iedere ochtend balletles, moest ze iedere middag repeteren en als ze 's avonds geen voorstel ling had, repeteerde ze 's avonds ook. „Altijd honger, altijd moe en al tijd pijn in je voeten, maar toch het was fijn." zegt Alexandra van Rhijn als ze aan die tijd terug denkt. Ruim tien jaar was zij ballerina. Ze danste bij het Operaballet, Het Amstelbal- let, het Nederlands ballet en het Nederlandse Danstheater. „Altijd reizen, altijd repeteren, nooit een eigen huis, zelfs geen eigen kamer. Ik was nog het meest thuis wanneer ik bij mijn tante op de kamer kon slapen." Maar ze danste in bijna alle grote balletten, met heel veel grote dansers en ballerina's. Haar naam kwam in grote letters voor op affi ches, haar foto's verschenen in prachtige balletbladen en veel krantenartikelen. Ze was 25 jaar toen ze stopte met het ballerina zijn. Ze had veel blessures opgelopen De rubriek met Leusdens nieuws voor, over en met kinderen van 6 t/m 14 jaar Door Marianne de Vale* Landjonker 23. Lcusdcn Tel 033-946824 en kreeg haar eerste kindje. Sinds dien gaf ze 35 jaar lang balletles op de theaterschool in Amsterdam. Vanessa en Jessica hebben ademloos geluisterd. In de plak boeken herkennen ze een aantal balletpassen en Alexandra van Rlujn doet voor hoe het wel moest en hoe het niet mocht. Vanessa en Jessica dansen nog niet op spitzen. „Dat mag nog met.' zeggen ze. „Daar moet je niet te vlug mee be ginnen." zegt Alexandra van Rhijn „Vroeger deden we wel stukjes geperste telefoonboek voor in onze schoentjes. Blokjes hout de den zeer. Nieuwe spitzen aan moe ten is het ergste wat je kunt beden ken. Je moet de spitzen eerst kra ken, om ze zacht te maken. Anders loop je als een olifant over het to neel. Oude spitzen zijn het lekkerst. Die zijn helemaal naar je voet gaan staan. Maar eer het zo ver is..." Hoewel Vanessa en Jessica zelf op ballet zitten willen ze graag van Alexandra van Rhijn weten wat zij nou zo leuk aan ballet vond dat ze dat vele oefenen en al die moeite er voor over had. Alexandra van Rhijn zei; „Ik kan het met goed uitleggen. Het is een gevoel. Ergens is het leuk wanneer ze zo streng voor je zijn. Je dwingen dingen te doen waarvan je je met kunt voorstellen dat je ze kunt. En dan, wanneer je na eindeloos oefenen de techniek onder de knie hebt, kun je die tech niek gebruiken om iets te vertellen met je lichaam. Improviseren door te bewegen, helemaal een worden met de muziek. Dat heb ik altijd heerlijk gevonden." Jessica en Vanessa zijn het met haar eeris dat improviseren op muziek het aller fijnste onderdeel van de lessen vormt. Vanessa en Jessica hadden nog wel uren willen luisteren en kijken, Alexandra van Rhijn leek nog wel uren te kunnen en willen vertellen. De wens van Vanessa en Jessica is uitgekomen, met een beetje hulp van de Leusder Krant jr. Wanneer jij ook een wens hebt, moet je het maar laten weten aan de krant of aan Mananne de Valck telefoon 946824. Misschien lukt het ons bij jouw wens ook een beetje te hel pen om hem uit te laten komen. daarbij afzettend tegen de berg wand, naar beneden laten glijden. „Dat was wel geinig," vertelt Jan Willem die heel snel terug was. Zo snel....het kon n... 's Middags moesten ze opnieuw een berg op rennend over een in dianen-brug", dat is een brug be staande uit twee touwen, daarna een stuk klimmen en tenslotte ab- seilen, dat is net zo iets als tokke len, maar dan zonder de bergwand te raken. 's Avonds verkenden ze de route die ze de volgende dag met de moutainbike moesten afleggen, speelden ze nog een partijtje voet bal met alle medewerkers en gin gen ze tenslotte een beetje moe, toch wel naar hun tweepersoons tentjes. Na de rit met de moutainbike eerste zo snel mogelijk tegen een steile helling opfietsen en daarna zo hard mogelijk naar beneden racen. Kei hard ging dat. We hadden allemaal een helm op. Nee hoor ik was niet bang. Ik wist wel wat er gebeuren kon, maar je moet gewoon je her sens bij elkaar houden en door gaan." Daarna kwam een touw- baan. „Je moest glijdend over een touw over snelstromend water naar de overkant. Dat deed wel zeer aan je buik Aan de overkant gekomen moesten zij slechts een enkel zwaar boomstammetje naar de finish sle pen. Daar aangekomen mochten ze even bijkomen voor ze een rugzak, die tussen de vijf en tien kilo woog, om konden doen. Daarmee gingen ze opnieuw in hoge snelheid een berg op om er m nog hogere snel heid weer ai te komen. „Daarna was ik wel heel moe," geeft Jan Willem toe. Maar hij ging door. „Aan moeheid moet je gewoon met denken. Het was heel spannend. Er was een andere jongen die heel goed was. Ik wilde hem voor blij ven. Het is vast een leuk program ma geworden." DEN - Jan Willem van Dijk vindt het leuk om zich in te ïen en om te winnen. Voor beide zaken kreeg hij een paar in geleden alle kans. Jan Willem deed mee aan de survi- :ht die door de AVRO werd georganiseerd en begin ind jaar zal worden uitgezonden. Dat betekende zwem- kanovaren, klimmen, klauteren en langs touwen naar len glijden, hardlopen met een rugzak op zijn rug en «men in de heuvels van de Ardennen. Samen met elf zeer sportieve jongens van dertien en veertien jaar hij mee aan de wedstrijd. Hij eindigde hoog, de uitslag ij niet verklappen van de AVRO, maar het was hoog- rer kon gewoon n... lem wil altijdzo zegt hij zelf ergens mee bezig zijn. Stil- iuets voor hem, dus tennist it hij tijdens zijn zomer- les in Oostenrijk aan berg- len en tijdens zijn winter- aan skiën. Jan Willem ett met weinig woorden dat hij, k de hoogste berg van Oos- jk de Gross Glockner (3797 of het 3796 boven de zeespiegel) jnmen heeft en dat hij, helaas, |n moeder nog niet aan steile mag beginnen, hoewel hij [naast handen- en voeten- ook •uwwerk goed benut. Skién ij het liefst in vers gevallen buiten de piste. „Dat is het ikste, dus het leukste." Toen «tiging in Leusden nog be deed hij enthousiast mee aan ttscrosswedstrijden, sinds- »udt hij zijn fiets in conditie dijk langs het Valleikanaal, ij ook regelmatig een uurtje >pt. in de eerste plaats komt het fitten. Hij zwemt dagelijks één Itee uur. Vooral in dat zwem- is hij goed. Direkt na het be- BI> van zijn A-diploma werd hij de zwemvereniging de „Ik weet niet zeker of ik ®-diploma ooit gehaald heb. Ik gfhet wel, bij het schoolzwem- Op de zwemvereniging leer- de wedstrijdslagen: vlinder- aschool- vrije slag en borst Vanaf zijn zesde deed hij Uttet wedstrijden en was hij Jtan vijf maal clubkampioen. P ook zwemkampioen van de 'c[e Utrecht en hoort bij de vijftien zwemmers in Neder- Kortom: Jan Willem van Dijk F>e bij bezig kan blijven, leveer twee maanden gele gerd tijdens een uitzending "et televisieprogramma s Sportpanorama, een op- p gedaan aan jongens en meis jes tussen de twaalf en veertien jaar om zich aan te melden voor deelna me aan de eerste door de AVRO te organiseren Jeugd-Survival. Daar had Jan Willem van Dijk onmiddel lijk hevige trek in. Zijn zus, Marjo lein (17) was net een week daar voor teruggekomen van een over levingstocht door de Ardennen, georganiseerd door haar school. Haar verhalen hadden hem enthou siast gemaakt. Bovendien zou de AVRO-survival in wedstrijdver band worden gehouden en Jan Willem's motto is: ,Je moet win nen." (Althans het tot het uiterste proberen, want hij kan heel goed tegen zijn verlies.) Jan Willem schreef een brief waarin hij vertelde wat hij allemaal in zijn vrije tijd, naast zijn VWO opleiding, doet. Al heel snel kreeg hij een uitnodiging om met zijn ou ders een ochtend door te brengen m de AVRO studio m Hilversum. Samen met de andere elf jongens en hun ouders kregen ze daar te horen wat, waar en wanneer het zou gaan gebeuren. Meisjes waren er niet bij. „De meeste meisjes had den geschreven dat zij aan ballet deden en dat leek ze niet zo ge schikt om een dergelijk iets te win nen," vertelt Jan Willem. De twaalf jongens gingen, zon der hun ouders van 4 tot en met 7 mei naar de Ardennen m België. Slechts zes van de twaalf jongens zouden aan de wedstrijd om het j eugd-survivalkampioenschap mee mogen doen. De eerste twee dagen werd er geoefend. Jan Wil lem had bijvoorbeeld nog nooit in een kano gezeten. In die twee da gen leerde hij hoe hij moest wen den en keren, omslaan en boven komen, regeren op stromingen en nog veel meer. Op een mountain bike, een soort racefiets voor in de bergen, had hij ook nog niet geze ten, maar hij had natuurlijk het Jan Willem heeft tijdens de wed strijd bovendien geleerd hoe het maken van een televisie program ma in zijn werk gaat. „Soms moes ten we voor de microfoon zeggen hoe we het vonden, dan mochten we eerst even uitrusten, maar moesten we voor de microfoon nog wel even hijgen. Of er werden op namen gemaakt van de aankondi ging voor de eerste, en voor de tweede dag. Dan moesten we voor de tweede opname ergens anders gaan zitten en trok de presentator snel een ander pak aan. Soms moesten we eerst alleen voor de camera starten. Daarna startten we opnieuw en begon de echte wed strijd." Want een echte wedstrijd was het. Het programma wordt pas begin volgend jaar uitgezonden. Dan kunnen we zien of Jan Willem, die eerste de beste Leusdense jon gen, het een beetje aardig gedaan heeft. Jan Willem van Dijk met zijn herinnering aan de survivaltocht van de AVRO. „Het ging wel aardig," zei tuj na afloop. voordeel van zijn crossfiets-erva- ring. Alle jongens die meededen hielden van sporten. Sommige van voetballen, een andere van fietsen en schaatsen en er was ook een liefhebber van de tnathlon (fietsen, lopen en zwemmen). „Dat ga ik ook doen, misschien en kanoén, want dat was wel leuk," zegt hij. Een jongen zijn vader had een survival- school, iedereen dacht dat die jon gen wel zou gaan winnen, behalve Jan Willem die de moed nooit op geeft. De eerste twee dagen wer den afgerond met wedstrijden. De beste zes mochten door naar de finale. Jan Willem werd derde. Op de derde dag begonnen de wedstrijden en daarmee de opna men voor het televisieprogramma. De zes jongens kregen allemaal een complete garderobe, broeken, polo's, jacks, schoenen, renners- pak en rugzak. Het eerste onder deel van de wedstrijd bestond uit het zo hard mogelijk een flinke steile heuvel op lopen en daarna zo snel mogelijk weer naar beneden roetsjen. Beneden lag een kano te wachten waarmee een parcours moest worden afgelegd. Daarna weer hardlopen, waarbij het snel- stromende water moest worden overgestoken langs een touw en tenslotte 'tokkelend' langs de berg wand naar beneden. 'Tokkelend' is hangend aan een touw, gedeeltelijk springend en je LEUSDEN - Ouders van leerlingen van de klas van Albert hielden vorige week donderdag op de Montessorischool 't Ronde de vingers in hun oren. Dat moest vein meneer van Es. Meneer van Es bleek een nogal onguur ventje te zijn, voorzien van bakkebaarden en een plat haags accent. Achter hem, en zijn vriend de heer Jacobse, de even weinig frisse bandleden. Ze brachten, onder het gedreun van electrische gitaren, een ,song'. De tekst was niet helemaal te verstaan. Dat kwam doordat iedereen, tamelijk, braaf zijn vingers in zijn oren hield. Je verstond alleen dat alle nullen wegmoesten. Vooral de 'n' klinkt met vingers in je oren heel anders, volgens mij. De band sloot een speciale week voor ouders van de leerlingen van de school af. Zoals op meer scholen gebrui kelijk is, wordt op 't Ronde iedere week een weeksluiting verzorgd door leerlingen van een klas. De meeste ouders krijgen daar nooit iets van te zien. De klas van Albert, een bovenbouwklas waarin zesde, zevende en achtste jaars zitten, vond dat maar zielig voor hun arme ouders. Die mensen misten te veel, volgens hen. Daarom stelden zij een weeksluiting samen speciaal voor de ouders. Teksten, decor uitnodigingen en aanplakbiljetten werden door hen zelf gemaakt. De weeksluiting speelde zich af in een restaurant met een autoritaire ma nager. Steeds opnieuw bleken de gasten voor onverwachte situaties te zorgen. Twee mannen en hun hond, bijvoorbeeld, zaten al een kwartier voor de voorstelling be gon, als dooie dienders strak de zaal in te kijken. Aan het lachen maken lukte niet. Aan een ander tafeltje zat een mevrouw. Ze had een mond alsof ze net in een citroen had gebeten, of een heel zuinig zoentje wilde geven. Dat mondje bleef ze drie kwartier tot aan het einde van de voorstelling houden. In het restaurant traden verschil lende muzikanten op. Een trouba dour bijvoorbeeld met schitteren de bakkebaarden en twee saxofo nisten: een lange en een korte, maar beide groots in hun optrden. Het restaurantpersoneel verzorgde een robotdans, waarbij de robots keken met strakke gezichten waar uit bleek dat ze uitstekend konden tellen. Zeker computergestuurd. Tenslotte het einde, waarbij je wel moest swingen, hoewel dat wat ei genaardig stond met je vingers in je ACHTERVELD - Toen de heer W. uit Achterveld vrijdagavond om streeks 19.50 uur vanaf de Pater Stormstraat de Hessenweg wilde oversteken, gaf hij geen voorrang aan de Van der L. uit Leusden. Deze reed in de richting Stoutenburg. De voorkant van de auto van Van der L. werd bij de botsing die volgde, vernield. Van de auto van W. lipe de rechterzijkant schade op. Tegen W. werd proces-verbaal opge maakt wegens het niet verlenen van voorrang. LEUSDEN - Jonne (6) heeft kriebels met plakpoten. Zo omschrijft zij tenminste haar vijf wandelende takken. Een half jaar geleden kreeg ze er vijf van haar klasgenootje Dirk, want die had er wel meer dan twaalf. De takken waren toen nog takjes van een centimeter groot. Nu zijn ze ongeveer tien centimeter, ze kunnen wel twintig centimeter worden. Jonne vond ze vooral leuk toen ze klein waren. Toen hadden ze nog niet van die enorme plakpoten en kriebelden ze nog niet zo als je ze op je arm hebt. Nu wel, af en toe krijgt Jonne ze bijna niet van haar arm af, zo stevig houden ze zich vast om dan ineens los te laten en op de grond te vallen. Wandelen de takken zijn leuk om naar te kijken volgens Jonne. „Omdat ze af en toe een andere kleur krijgen van licht groen tot donker bruin. En als ze groeien krijgen ze een nieuw vel en trekken ze het oude uit." Het verzor gen van wandelende takken is niet veel werk. Eens in de twee weken krijgen ze een nieuw bosje klimop bladeren „Daar doen ze alles op Jonne heeft het meeste werk aan het iedere dag weer tellen of ze alle vijf de wandelende takken nog heeft. Want ze willen wel eens het bakje uit wandelen met hun zes poten. a (links) en Jessica kijken aandachtig mee in de foto-albums van Alexandra van Rhijn. „Moet dat nu iseres worden?" vroeg haar eerste lerares zich af. Alexandra van Rhijn denkt nu met plezier terug aan haar tijd als ballerma. Maar het was wel moeilijk om zover te komen. Als je ook met je huisdier in de Leusder Krant jr wil, bel dan Marianne de Valck, telefoon 946824, of neem contact op met de Leusder Krant, telefoon 941495. Je mag natuurlijk ook naai- het kantoor van de krant komen. Dat is op de Aschatterweg 19, bij het winkelcentrum De Biezenkamp.

Leusder Krant | 1989 | | pagina 11