Bj ulj fieuwe directeur voor Hamersvelt benoemd 'olitie houdt deze maand bxtra snelheidscontroles Aanleg A 28 begint in juli Cathrien Achterberg van Baak overleden Gemeente begint onderzoek naar behoefte woonruimte iszrzTi™.**!. "SS&ËjgS?"! "vandaag in fle leusder krant» Snelheidscontroles Bij inzamelingsproef 3000 kilo chemicaliën opgehaald GPV en Europese verkiezingen totsing ree [W inkeldiefstallen SERVA V0LV0 KEISTAD B.V. Onafhankelijk nieuwsblad voor de gemeente Leusden N Afsluiting Asschatterweg Q8 tankstation mazda-serviceoealer voor leusoen ^BLOEMENDAL KONIJNTJE IN DE WETERING pkrant DONDERDAG 18 MEI 1989 - 21e JAARGANG NO. 3 HOOFDREDAKTEUR Jur van Ginkel KANTOOR LEUSDEN Asschatterweg 19 Postbus 11 3830 AA Leusden- Ceritrum Telefoon 033-941495 Uitgave BDU BV (van de redactie) DEN - De nieuwe directeur van verzorgingtehuis 't Ha- velt wordt de heer J.W.G. de Bruyn uit Dordrecht. De heer n is 46 jaar, is getrouwd en heeft twee kinderen. Hij was tievelijk leraar in het Montessori onderwijs, was in deze c directeur van een school en is op dit moment direc- irvan een bejaardencentrum in Dordrecht. Verder heeft hij 2 jMO Bedrijfseconomie gevolgd. economische achtergrond hem volgens de heer S.K. [kema, secretaris van de Stich- Bejaardenzorg Leusden (SBL), werkgever van de nieuwe di- leur van 't Hamersvelt, uiterma- geschikt voor zijn functie. „In q tijd van bezuinigingen, waarin we moeten woekeren met de wei nige middelen die wij hebben, is het goed om iemand te hebben die weet hoe hij de financiële bronnen kan aanboren." Dat wil volgens hem niet zeggen dat de heer Kruithof, die eind juni als directeur van 't Hamersvelt af scheid neemt, niet voor deze taak berekend zou zijn. Kruithof kondig de enige tijd geleden zijn vertrek om persoonlijke redenen aan. Wat die redenen waren, wilde hij niet toelichten. Volgens de Fokkema miste Kruithof in zijn functie het directe contact met de bewoners van het tehuis. „Het is een bureau functie en dat lag Kruithof niet zo. Hij denkt dat hij elders beter kan werken. Wij zijn overigens tevre den met zijn functioneren." De heer Kruithof was pas twee jaar m dienst van de SBL. In die periode kreeg hij te maken met problemen rond de serviceflats voor ouderen in de wijk Groen houten. De uitvoering van de dienstverlening van deze flats is in handen van de SBL en hoorde tot de verantwoordelijkheid van Kruithof. De bewoners van deze flats zijn daar niet tevreden over. De proble men ontstonden, toen de feitelijke uitvoering van het servicecontract volgens de bewoners niet overeen kwam met de verwachtingen die bij hen bij de koop van de flats gewekt waren. Het conflict heeft nog niet tot een bevredigende op lossing geleid. Volgens Fokkema is de nieuwe directeur, die ook verantwoor delijk zal zijn voor de servicecon tracten, volledig op de hoogte van deze problemen. Het was voor De Bruyn geen belemmering om de functie te aanvaarden. Hij zal bin nen korte tijd in Leusden of directe omgeving komen wonen. Op vrij dag 23 juni is er m 't Hamersvelt een afscheidreceptie voor de heer Kruithof. Dan is er ook gelegenheid om kennis te maken met de nieuwe directeur. (van de redactie) LEUSDEN - Het ophalen van klein chemisch afval door de firma Spitman heeft vorige week geleid tot de inzameling van 2960 kilo verschillende chemicaliën. Het afval werd opgehaald met een zogenaamde chemokar en zal gescheiden worden verwerkt. De heer Peters, bedrijfsleider van Spitman is erg tevreden over het resultaat. Dat steekt volgens hem ten opzich te van andere gemeentes gunstig af. Milieuboer Fokke Tilma, die zich Over het maximaal te behalen enige tijd geleden aanmeldde als resultaat kan Peters geen uitspraak LEUSDEN - De Asschatterweg wordt van dinsdag 16 mei tot en met vrijdag 2 juni tussen de Tore- nakkerweg en de Hondsdraf van een nieuwe deklaag voorzien. Au tomobilisten moeten er rekening mee houden dat in die periode op werkdagen de weg tussen 7.00 en 17.00 uur is afgesloten. De volgen de straten zijn m deze periode ge durende een of meer dagen niet voor auto's bereikbaar: Meidoorn- hof, Esdoornhof, Finnmark, Galicië, Gironde en Henegouwen. gegadigde voor het ophalen van de chemicaliën, vindt het resultaat echter enigszins tegenvallen. Vol gens hem was het mogelijk ge weest meer op te halen. Daarbij gaat hij ervan uit dat met de metho de die door Spitman is gebruikt 0,4 kilo per inwoner per jaar ingeza meld had kunnen worden. Ver menigvuldigd met het aantal inwo ners in Leusden (27.000) had dit dus 10.800 kilo kunnen zijn. Omdat het om een proef gaat die in oktober van dit jaar herhaald wordt, had volgens hem dit keer ongeveer 5.400 kilo opgehaald moeten wor den. De heer Peters blijft echter, ook als hij met deze getallen gecon fronteerd wordt, tevreden met het resultaat. Na consultatie met de af deling chemie van zijn bedrijf, komt hij met vergelijkingsmate riaal, dat die tevredenheid moet staven. „Op de gemeentewerf werd vorig jaar 4950 kilo ingeza meld. Met deze ophaalronde heb ben we nu al 3/5 van dat getal bin nen, terwijl wij in oktober nog een keer rondgaan. Daarbij moet dan ook nog datgene worden opgeteld dat nog op de werf binnenkomt." doen. Gemmentevoorlichter Jan Jaap André komt met vergelijken de cijfers uit twee ander gemeen tes. Bunruk heeft volgens hem ongeveer de helft van het aantal inwoners van Leusden en zou dus ook de helft aan chemisch afval moeten binnenhalen. In Leusden werd 1700 kilo verf opgehaald. In Bunnik was dat bij een soortgelijke proef volgens zijn cijfers 250 kilo. Dat had dus ruim 800 kilo moeten zijn. De andere soorten afval (olie, fotochemicaliën enzovoort) komen overeen met de Leusdense getal len. In Ermelo (25.000 inwoners) werd 1000 kilo opgehaald. Deze gemeente bleef dus ver achter bij Leusden. Andere methodes die bij het op halen van chemisch afval gehan teerd kunnen worden zijn de huis- aan-huis inzameling - een methode die waarschijnlijk in oktober in Leusden uitgeprobeerd zal worden - en de verzamelbox. Deze leveren aanzienlijk betere resultaten op, maar zijn ook kostbaarder. De proef wordt in oktober her haald. Het blijft echter mogelijk om het afval naar de gemeentewerf te brengen. Leusden '85 pleit voor openbare aanbesteding Gereformeerde school wil uitbreiding De Broekert overtuigt in sfeerloze ruimte Ouder Worden Nel en Ben van Plateringen 12,5 jaar bij SOCCLE Leusder Krant jr Buitenlandse clubs winnen jeugdtoernooi Roda LHV naar halve bekerfinale Service Weekenddienst - 941210- Pagina 3 Pagina 5 Pagina 5 Pagina 7 Pagina 9 Pagina 11 Pagina 13 Pagina 13 Pagina 14 LEUSDEN - Het Gereformeerd Po litiek Verbond (GPV) organiseert voor donderdag 18 mei een lezing in het kader van de Europese ver kiezingen van 15 juni. Als spreker is drs A.H. Poelman, GPV-fractie- medewerker in het Europese Par lement uitgenodigd. De titel van zijn toespraak is: „Europa na 1992: Omkering van de bewijslast?" De bijeenkomst is in De Koningshof, Hamersveldseweg 95 en begint om 20.00 uur. LEUSDEN - Als de gemeente erin slaagt de komende weken de dne laatste hindernissen te nemen, kun nen de eerste werkzaamheden voor de aanleg van de A 28 in de IJSDEN/ACHTERVELD - In het der van een landelijke actie wor- m deze maand op diverse plaat- en In Leusden en Achterveld snel- eidscontroles gehouden. Ook staan ér op diverse plaatsen bor den die de passerende automobi list oproepen zich aan de snel heidslimiet te houden. De controles zijn al emge dagen bezig. Zo wer den vonge week woensdag op de Groene Zoom en de Aschatterweg 18 snelheidsovertreders aange houden. De hoogst gemeten snel heid was 96 kilometer. LEUSDEN- Op zondagmorgen, eerste Pinksterdag overleed Johanna Catharina van Baak, weduwe van de dichter Gerrit Achterberg, en woonachtig in Leusden. Zij was 81 jaar oud en leefde sinds sinds 1953 teruggetrokken aan het Molenhoekje in 1953. Dat had alles te maken met haar huwelijk met Gerrit Achterberg. Hij was een van de grootste, zo niet grootste dichters van Nederland in de twintigste eeuw, maar ook een moeilijk en mateloos man. [ftCHTERVELD - Door de plaat- ilijke politie werden op vrijdag 2 en zaterdag 13 mei te Achter- eld snelheidscontroles gehou den. De controle op vrijdag werd gehouden tussen 19.30 en 20.30 nor op de Hessenweg in de be- Ixrowde kom. Op genoemd tijd stip werd tegen 31 autobestuur ders proces-verbaal opgemaakt wegens de overschrijding van de toegestane snelheid van 50 km per uur. De hoogst gemeten snel heid was 73 km per uur. De snelheidscontrole op zaterdag werd gehouden op de Hessen weg van 10.00 tot 11.30 uur. Deze snelheid werd gehouden op de Hessenweg buiten de bebouwde kom en wel het gedeelte tussen Achterveld en Stoutenburg. Tij dens deze controle werd tegen 16 autobestuurders proces-verbaal opgemaakt wegens overschrij ding van de toegestane snelheid van 80 km/u. De hoogst gemeten snelheid was 112 km/u. DEN - Op de Heiligerber- ferweg tussen de plattegrond- hduiding en de Groene Zoom >ad de heer Van C. uit Leusden tóterdag om 22.00 uur een aanrij ding met een overstekende ree. De auto van Van C. liep daarbij aan de voorkant lichte schade op. Voor de ree was de aanrijding fataal. Waarschijnlijk beter liep het af met de ree die maandag om 0.05 uur de Doornseweg overstak. Het dier werd daarbij aangerden door de Amersfoorter heer Van I. die m de nchting Amersfoort reed. De ree stak van rechts naar links de weg over. De voorkant van de auto van Van I. werd flink beschadigd. Op het voertuig zaten haarsporen, maar de ree, die vermoedelijk het struikgewas m is gevlucht, werd niet gevonden. LEUSDEN - De 46-jarige F. van W. uit Leusden werd vrijdagoch tend betrapt bij de diefstal van j een flesje deodorant en een zakje I kmidenmelange met een waarde van 5,-. Hij was aan het win kelen bij de Boni in winkelcen trum De Hamershof. In zijn kar retje had hij voor 70,- aan boodschappen, die hij wel afre kende. Omdat het voor hem de eerste keer was, hoeft hij niet voor de rechter te verschijnen. Op dezelfde dag werd ook de 44-jarige G. van B. uit Leusden aan gehouden bij bouwmarkt Karwei. Hij had een boorsetje en pluggen in zijn zak gestoken. Hij werd betrapt bij het passeren van de alarmin stallatie. Als verklaring voor zijn handelswijze zei hij dat hij gel;d tekort kwam. Cathrien van Baak heeft welbe wust voor een leven gekozen en in het teken van Gerrit Achterberg. Ze wist waartoe de geweldadig- heid en mateloosheoid van de dichter kon leiden. Ze trouwde Achterberg op 27 juni 1946 in Nee- de. Hij woonde daar na een jaren lang verblijf in psychiatrische in richtingen en was als TBR patient in gezinsverpleging, na zijn moord op zijn hospita m Utrecht in 1937. In september 1924 heeft Cathnen van Baak, als zestien jarig meisje, de toen 19 jarige Gerrit Achterberg leren kennen in Wageningen, waar zij werkte als bediende m een boekwinkel. Gerrit Achterberg was onderwijzer in Opheusden, maar vastbesloten om dichter te zijn. Zij verkering met Catharina verliep tumulteus en werd na een aantal geweldadigheden door de vader van Cathrien, tot groot ver driet van Gemt Achterberg, ver broken. In haar huwelijk, dat na de dood van hun eerstgeborene kinderloos bleef, heeft Gerrit Achterberg em ge rust teruggevonden. Het echt paar heeft zijn uiterste best gedaan om Gerrit Achterberg uit de ne- geatieve publiciteit te houden. Waarbij ze zowel tijdens het leven van Gerrit Achterberg als na zijn dood in 1962, medewerking kreeg van vele grote schrijvers in Neder land. Daarbij valt met te ontkennen dat haar leven in het teken heeft gestaan van de moeilijke, tegelijk fascinerende, persoonlijkheid van haar man en het afschuwelijke dat hij gedaan heeft en een aantal ke ren dreigde te doen. In de vorig jaar door Wim Hazeu verschenen bografie over Gemt Achterberg werd de richtsnoer en beklemming in dit leven beschreven. De bewon dering voor Cathnen van Baak, in dit boek omschreven als een goedlachse, vrijmoedige, hartelij ke en gastvrije vrouw kon daar door alleen maar groeien. Cathrien Achterberg- van Baak is vandaag, bij haar man, op de begraafplaats Rusthof bijgezet. Eens vertelde ze, volgens de bio grafie van Wim Hazeu, dat zij op haar graf de steen zou willen heb ben die jarenlang voor hun huis aan het Molenhoekje lag en waarop Wezelaar staat. Ons is niet bekend of deze wens te vervullen is. Hieronder één van de vele gedich ten die Achterberg aan zijn vrouw wijdde. Zij, die hun liefde tot haar einde gingen, die donker werd en kronkelend en dood, vonden bij 't opslaan van hun tenten een nieuw, oneindig morgenrood. Aan nieuwe verzen mogen zij be ginnen, zij gaan van stad tot stad steeds voort; een aureool heeft haar omgloord, van wie zij heden helder zingen; die hen bewoont, die hun behoort, die hen geleidt langs deze dingen der aarde naar het ander oord, zonder omzien of bezinnen. eerste of tweede week van juli be ginnen. het gaat om de landschap pelijke inpassing van de aanslui ting, waarover met de provincie Utrecht nog overeenstemming moet worden bereikt. Verder zijn de onderhandelingen over een stuk agrarische grond aan de 'Leusdense zijde' van de aanslui ting nog niet afgerond en moet nog de laatste hand gelegd worden aan de plannen voor de geluisdweren- de voorzieningen. (advertenties) TALENPRAKTIKUM AMERSFOORT Intensieve individuele kursussen op elk niveau. Snel en doeltreffend. Engels. Duits, Frans. Spaans, Portugees. Italiaans. Zweeds. Nederlands Start direkt! Inl. 033-729097 AMERSFOORT DEALER Aflisterdarrse'.vccj 7 •<-, (j33-6jji5<l MITSUBISHI DEALER Hogeweg 45 - Amersfoort Telefoon 033-724624 Automobielbedrijf H. Th. van 't Klooster Hamersveldseweg 14 Leusden Tel. 033-941243 Het huis aan het Molenhoekje, waai Cathnen van Baak met Gerrit Achterberg woonde en waar zij tot het einde van haar leven bleef. I MOLENAAR CITR0ËN Nijverheidsweg Noord 61 Amersfoort Tel. 033-630304 Donderdag koopavond. (van de redactie) I LEUSDEN - De gemeente is deze week begonnen met een onderzoek naar de behoefte aan woonruimte in Leusden. Het ondereoek is nodig om het volkshuisvestingsbeleid voor de I komende jaren vast te stellen. Aan drie verschillende groepen De tweede groep die verzocht Iwordt een vragenlijst ingevuld te- I nig te sturen zijn de zogenaamde 1 ''ertrekkers, mensen die in de af gelopen drie jaar uit Leusden zijn weggegaan. Het gaat om 2700 per sonen, die niet allemaal benaderd zullen worden. Met een steekproef is een vragenlijst toegezonden. De grootste groep is die van de ingezetenen. Alle huishoudens in Leusden hebben een brief gekregen met een vragenlijst. Op die manier hoopt de gemeen te er achter te komen hoe de vraag naar huurwoningen, pre miekoopwoningen en bouwkavels is samengesteld. proefsgewijs (1 op 3) gevraagd v/orden naar hun reden om in Leus den te komen wonen. De kosten bedragen 87.000,- van 1 op 2 wordt bj deze groep naar de reden van vertrek onderzoek gedaan. Aan de nieuwkomers (m totaal 2900 personen) zal steek- Geen 5000, maar 3000 kilo chemicaliën 2000 kilo chemisch opgelost?

Leusder Krant | 1989 | | pagina 1