ij willen bijdragen aan ormingvande leerlingen )e Broekert overtuigt in sfeerloze ruimte in vicki Brown Leusden en jaar oude Gereformeerde Basisschool wil uitbreiding 'B-Sharp' verzorgt negende bouwconcert leusdcr kr—itl Campingloop Maarn legende bouwconcert trekt weinig bezoekers Bosshardt in Leusden Groepen tussen de 30 en 35 leerlmgen zijn al moeilijk verantwoord op te vangen". Postzegel- beurs Vergadering 'Rossenberg' Opbrengst collecte Uit de bocht plaatselijk nieuws USDEN - Het is te hopen, dat de muziekschool er in slaagt oldoende fondsen te verwerven voor de inrichting van de euwbouw. Het organiseren van concerten, zoals het bouw- Micert van de vrijdag voor pinksteren moet men toch rang- hikken onder de noemer: ,,Het doel heiligt de middelen". De eringe publieke opkomst naar dit noodgebouw mag de direk- sdan ook niet verbazen. Niettemin bewijst met name sopraan lise de Broekert haar klasse, door ook in deze sfeerloze imte, onder deels defecte voorlichting, te overtuigen met lie- wen van Brahms en Schubert. iet eerste deel van het vrienden- meert' is in zijn geheel gewijd m de componist Johannes ahms (1833-1897). Van de twee mates voor piano en klarinet, sezen klannetiste Katrien Walther Der en pianist Anne Bunt voor en- s!e delen uit de eerste sonate, ïaither Boer komen helaas niet aan een overtuigende inter relatie Praktische problemen iet haar instrument nemen haar te eel m beslag. In sommige passa- es toont ze evenwel aan toch •er een mooie toonvorming te Door Jim ten Boske kunnen beschikken. Anne Bunt kampt in eerste instantie met de overheid aan galm in deze ruimte. Brahms heeft de neiging om z'n klavierf-) begeleidingen wat aan te dikken door zware akkoorden. Ui terste voorzichtigheid met het ge bruik van pedaal is nu een nood zaak. In tegenstelling tot de meeste componisten uit zijn tijd, gaat uitleggen. Aandacht voor indivi duele mogelijkheden wordt ener zijds geeist, anderzijds belangrijk geacht Daar was vroeger in het klassikaal onderwijs geen ruimte voor." De heer Venema was. voor dat hij direkteur werd op de Gere formeerde Basisschool, werkzaam in het speciale onderwijs. „Ik heb nooit met het traditionele klassika le onderwijs te maken gehad. De tegenwoordige openheid van de leerlingen vind ik overigens een groot pluspunt. Je hoeft je niet meer af te vragen of ze zullen reageren, ze reageren wel. Op welke manier te reageren zal geleerd moeten worden." KLASSIKAAL Overigens vreest de heer Venema dat als gevolg van vooral het over heidsbeleid het klassikaal onder wijs terugkomt. „Vroeger deed een leerling die niet mee kon, een jaar over. Tegenwoordig wordt in de ministeriele richtlijnen gespro ken over een ononderbroken ont wikkelingslijn. Daarin past over doen niet. Hoe zinvol zo'n uitgangs punt ook is, er zijn wel moeilijk te volgen consequenties aan verbon den. Om de door de overheid na drukkelijk vastgestelde eindter men te halen krijg je m toenemen de mate een economisch beleid: prestatie- en groeps gericht. Het zal erg zijn wanneer we vanuit het rekenboek moeten denken. Ik zou het heel erg vinden dat vanwege de geeiste prestatie het land met zijn eigen mogelijkheden en gaven wegraakt." Op de Gereformeerde Basis school hanteert men het ABC sys teem. De A-leerlingen hebben ex tra zorg nodig in een of meerdere opzichten. „Als gevolg van te ma ken keuzen wordt, dat moet ik toe geven, minder specifieke aandacht aan de goed lerende C-kinderen geboden. Iedere leerling kan in zijn eigen categorie zwak, voldoen de of goed zijn." Cijfers worden op deze school niet gegeven. Na tuurlijk is de school de plaats om vaardigheden te leren. Het leren heeft alles te maken met vervolg. Naar wij hopen leidt dat tot je brood kunnen verdienen op een plaats die je past. Daarom stellen we onze eisen duidelijk en wijze we nadruk kelijk op de eigen verantwoorde lijkheden. Op je eigen niveau dien je getrouw te zijn aan je opdracht. Daarmee is met een prestatie gele verd waaraan als een medaille een cijfer gehecht moet worden, waar mee je kunt pronken." De school hanteert geen speci fieke leermethode. „Over het alge meen kiezen we voor een combi natie van instructie en uitprobeer methodes. Bij een instructiemetho de vertelt de leerkracht hoe het moet en krijgt de leerling vervol gens het probleem in allerlei va rianten op te lossen. Bij de uitpro beermethode wordt een leerling uitgedaagd zelf naar oplossingen te zoeken. Waar mogelijk verdient de laatste manier van leerstof aan- vestigd met deze liederen haar ni veau van voor de pauze. Ze neemt zelfs enig nsico met het van blad zingen van 'Die Junge Nonne'. Dan blijkt dat Anne Bunt zich in dez rol van begeleider zeer op zijn gemak voelt. De zichtbare affini teit van beide veitolkers met deze muziek van Schubert wordt door de aanwezigen dan ook op z'n waarde geschat met een gul ap plaus. Het Bouwconcert 9 is een Popcon cert door de formatie B - Sharp. Vrijdag 19 mei, aanvang 20.30 uur in de Aula van de muziekschool Anne Bunt (links) en Simon Halie tijdens het negende bouwconcert in de aula van de muziekschool Ondanks de slechte acoustische omstandigheden wisten beide pianisten een behoorhjk mveau te halen. MAARN - Dit jaar is er aan de Maarnse Campingloop op zater dag 27 mei een loop voor junioren toegevoegd. Behalve de halve ma rathon en de 5 en 10 kilometer, is er een loop voor jongeren van 10 tot en met 12 jaar Zij moeten een af stand van 1250 meter overbruggen De Samenwerkende Sportvereni gingen Maarn hebben al enkele keren een poging gedaan de jeugd bij het loopevenement te betrek ken, maar dat lukte niet. Dankzij de medewerking van de basisscholen doemt het succes nu wel op. Voor de 5 en 10 kilometer en de halve marathon is voor-inschrijving niet nodig Men kan voor de start inschrijven. De starttijden zijn: juniorenloop 11.15 uur 5 kilometer 12.00 uur 10 kilometer 12.15 uur halve marathon 14.00 uur De start is op het SVMM-terrein aan de Buurtweg in Maarn VRIJDAGAVOND Vrijdagavond 26 mei is er een infor matieavond met onder andere ma rathonloper Marti ten Kate, 's Mor gens voor de loop op zaterdag 27 mei is er een trainingsprogramma onder leiding van John Vermeule en coach Wim Verhoorn. Men kan zich voor de voorprogramma aan melden (voor 20 mei) bij Motel Maarsbergen, tel 03433-1341. Voor alle informatie over de Maarnse Campingloop kan men beUen naar 03433-1641 of 03432- 2399. 18 MEI 1989 jaar In augustus 1974 begon de school met 65 leerlmgen met de heer Venema als hoofd van de la gere school. Nu wordt de school te klein. Volgens officiële ministerie le berekeningen zou de opper vlakte van de school mogelijk ruimte kunnen bieden, volgens de LONDO normen, aan negen loka len m plaats van de acht die er zijn. „Maar daarbij wordt geen reke ning gehouden met muren. Om negen lokalen te realiseren zouden we een enorme verbou- Vicki Brown treedt op 25 mei op met het Jongerenkoor Leusden in De Koningshof. ISDEN- Het bestuur van de Gereformeerde Basisschool in gden heeft bij de gemeente een verzoek ingediend om de lokalen van de voormalige kleuterschool 'De WipWap' te en gebruiken. De basisschool telt momenteel officieel 270 lingen. Volgens de wettelijke normen geeft dat recht op tien jen. De school aan de Rozengaarde heeft nu acht klassen een speellokaal. De klassen zijn ouderwets ruim, maar !pen van meer dan 35, soms 40, kinderen zijn te groot om op verantwoorde hedendaagse manier op te kunnen vangen, voormalige kleuterschool 'De WipWap' staat leeg en is jjtbij. Honorering van het verzoek zou de feestvreugde rond vijftien-jarig, bloeiende, bestaan van de Gereformeerde [sschool verhogen. Reden voor een gesprek met de heer L. ema, direkteur van de Gereformeerde basisschool vanaf eerste uur. )p onze school willen wij bij len aan de vorming van onze jngen. Daarbij gaan wij uit van landpunt dat toetsingsrappor- n evaluaties alléén, met bepa- mogen zijn voor een land. Wij in terdege rekening houden hoe een kind is. God schenkt janderen. Wij hebben hen te jpteren zoals God ze ons geeft, moeten niet fundamenteel wil- reranderen. Van een 'lees'kind n 'doe'kind willen maken, of ersom We willen ons richten ul hoe een kind is. Wat niet [betekenen dat een 'doe'kind kan aangespoord worden om s wat te lezen, maar wel dat m us van een MAVO-opleiding ozen kan worden, in overleg de ouders, voor een LBO-op- ing waarop een 'doe'kind meer sjn recht kan komen en sterker ispireerd raakt om zich kennis eroveren dan op een puur theo- sche opleiding," zegt de heer lema m een poging om de be- jnjkste uitgangspunten van de ajn school gehanteerde metho- ie verwoorden. Richtsnoer is rbij, uiteraard op een Gerefor- erde school, de bijbel, lepalend voor de sfeer waarva- ide 'partijen' te weten kinderen, Iers en leerkrachten elkaar be leren is het gevoel, bij alle be kkenen, om tot éen gemeen- lap te horen. Overleg met de Iers, op school of thuis, met de reffende leerkracht en/of de di- teur, is daardoor misschien wat enser van karakter dan op ande- scholen gebruikelijk/is. „Wan neer kinderen niet lekker functio neren kan dit vele oorzaken heb ben. De leerstof, de groep, omstan digheden thuis, consentratie- of wilsproblemen. Daarover praten wij met de ouders. Het kan zijn dat het Gereformeerd Pedagogisch Centrum (GPC), waarbij onze school is aangesloten, een behan delingsplan voorstelt. Daarvan gaan we met zondermeer uit. We realiseren ons terdege dat het GPC het kind zien vanuit hun eigen wij ze. De medewerkers werken van uit 'weet'kennis. Zij denken weten schappelijk: gestoeld op vergelij kend onderzoek en gericht op fei ten en cijfers. Ouders hebben, wat ik noem, 'zien'kennis. In de meeste gevallen is deze kennis niet weten schappelijk geordend en daarom niet overzichtelijk of altijd even lo gisch, maar zij kennen hun kind in een diepere dimensie dan de we tenschappers. Naar onze mening kan deze 'zien'keruus minstens zo veelzeggend zijn als 'weet'kennis, ondanks de ontbrekende termen." PRACHTIG Met als gevolg dat iedere leer kracht minstens een maal per jaar bij iedere leerling uit zijn groep thuiskomt. „Kinderen vinden dit meestal prachtig. Bij de kleuter leidsters was dit, van oudsher, al gebruikelijk. Kinderen genieten van de belangstelling van hun leer kracht voor hun kamertje speel goed en troetelbeesten." Boven dien is het niet ongebruikelijk dat de leerkracht samen met de direk teur huisbezoeken aflegt. Volgens de direkteur wordt dit met als be dreigend ervaren. „We zijn daar mee niet autoritair bezig. Ouders Brahms geestdriftig in het volks lied op. Zijn liederen zetten de trad tie van Schubert voort. De be geleidende pianopartij bij Brahms wordt vooral harmonisch wat meer uitgediept. De vertolking van zes volksliederen door Elise de Broekert overtuigt niet alleen door haar inlevingsvermogen met de stemming die de tekst teweeg brengt. Het is ook haar Weense zwier, die deze liederen net iets extra's meegeven. Pianist Simon Halie voelt dit goed aan Met een helder toucher en soms verras sende dynamiek ondersteunt hij de zangeres op passende wijse Het is bekend, dat Brahms een grote bewondering koesterde voor Johann Strauss. In de selektie uit walsen opus 39 voor 4-mains klinkt dan ook een knipoog door naar het walsende Wenen. Bunt en Halie spelen behendig in op de snelle wisseling van majeur en mi neur. In deze walsen blijkt ook de voorliefde van Brahms voor tert- De heer Venema, directeur van de Gereformeerde Basisschool: „De leerling ervaart dat ook de leerkracht leeft naar een opdracht." RISICO Het programma na de pauze is in zijn geheel gewijd aan een voorlo per van Brahms: Franz Schubert (1797-1828). Deze componist schreef een jaar voor zijn dood acht Impromptu's. De derde Im promptu, opus 142, is het enige so listische programma-onderdeel van dit concert. Simon Halie weet met zijn interpretatie de gevoels- contrasten in dit werk goed over te brengen. Echt briljant komt zijn ÊUSDEN - Het Jongerenkoor kusden treedt donderdag 25 mei •P met de bekende zangeres Vie- to Brown. Het concert wordt ge- pen in De Koningshof aan de kmersveldseweg en begint om £00 uur. De toegang is 15,--. Be Kaartverkoop is bij *Sjops' op ®e Biezenkamp en Radio Drieén- touen op 't Erf 13. De Engelse zangeres Vicky «own is vooral bekend van haar Stay with me till the morning", daarmee zij hoog in de toptien ^rde. Zij maakt deel uit van het fcsemble 'The New London Cho- waarmee zij ook in Nederland optrad. i Het jongerenkoor staat onder lei- van dingent Jan Beckers. Het °°r 2*1 afzonderlijk optreden met ^gen reportoire, maar ook met iclo Brown. Zij vertolken met haar 0naer meer 'Stay with me till the °nüng' uit 'The Young Amadeus. LEUSDEN - Het negende bouw concert is op vrijdag 19 mei in de aula van de Muziekschool aan de Zwarteweg 16 a. Dan treedt de groep 'B-Sharp' op. De muziek van deze groep kan het best omschre ven worden als jazz-rock, ook wel bekend als Fusion. Het popconcert begint om 20.30 uur en de toegang is 5,-. De jeugd tot en met 18 jaar betaalt 2,50. LEUSDEN - Het Gemeentediako- naat van de Hervormd/Gerefor meerde kerk organiseert voor dinsdag 30 mei een lezing met luite nant-kolonel Bosshardt van het Le ger des Heils. De bijeenkomst is bedoeld voor ouderen en is in de Marcuskerk aan de Asschatter- weg. De aanvang is 14.30 uur voelen zich geholpen als ze zien dat je een kind erkent hebt en hen een beschrijving kan geven waarin zij zichzelf terug kunnen vinden. Daar door groeit iets gezamelijks, waar- vanuit je kunt gaan werken. Het je voelen als lid van een gemeen schap biedt levensruimte, geen betutteling. Onderlinge verant woordelijkheden bieden een scheppend iets. Voor sommige za ken sta je niet alleen. De gemeen schap heeft een steunende waarde. Ouders die voor deze school kie zen doen dit immers als gevolg van de doopbelofte, waarin zij uitspre ken hun kinderen te doen op groeien in deze leer en naar vermo gen te zullen onderwijzen en te la ten onderwijzenDe ouderpartici patie dreigt volgens de heer Vene ma meer en meer in het nauw te komen, vooral als gevolg van de overheidsvoorschriften. „Veel za ken worden zo ingewikkeld dat ouders daarover gewoon met meer mee kunnen praten. Overal zie je daardoor lapmiddelen voor de ou derparticipatie ontsiaan". Op de Gereformeerde basis school in Leusden werken 10 vaste leerkrachten en 3 part-timers, de gemiddelde leeftijd van de vaste teamleden is iets boven de dertig, het totale team bestaat uit vijf man nen en acht vrouwen. De direkteur omschrijft zijn school als een plaatselijke school. De eni ge gereformeerde baisschool in de gemeente Leusden, zodat ook leerlingen uit Stoutenburg, Achter veld en Woudenberg de school be zoeken. In augustus 1989 bestaat het schoolgebouw, gelegen midden in de woonwijk Rozenburg, vijftien wing moeten plegen of klassen in de hal moeten laten zitten." On geacht de in verhoudmg tot tegen woordig gehanteerde maten, grote lokalen, vindt de heer Venema groepen van meer dan veertig kin deren onverantwoord. „Dat kan niet. Groepen tussen de 30 en 35 leerlingen zijn al moeilijk verant woord op te vangen. Vroeger kon het misschien wel. maar kinderen zijn tegenwoordig vnjer. Vroeger vroegen de kinderen zich met af waarom iets niet mocht en ze de den het niet wanneer het verboden was. Tegenwoordig moet je het sen en sexten, waarin we de har monische handtekening van de meester herkennen. Opvallend in de drie programma-onderdelen voor de pauze is het ontbreken van nutteloos virtuoos vertoon „Het is met moeilijk te compone ren", zegt Brahms zelf over zijn ka mermuziek, maar het is fabelach tig moeilijk de overtollige noten onder de tafel te laten vallen" spel niet over, maar daar leent de pianomuziek van Schubert zich ook met voor. Dit blijkt ook uit het Grand Rondeau voor 4-mains. Waarmee Bunt en Halie het con cert besluiten. Beide pianisten spelen dit werk met overgave, maar de spanningsboog blijkt voor sommige aanwezigen zicht baar te lang. Het hoogtepunt van de avond is dan ook net achter de rug: vijf liederen, in een onstpan- nen sfeer gebracht door de Broe kert en Bunt. Elise de Broekert be- Vicla Brown op de synthesizer, maar laat ook enkele improvisaties horen, het programma wordt ge presenteerd door Sipke van der Land, die op televisie diverse pro gramma's heeft gepresenteerd. Verder treedt ook het nieuw ta lent Jan Veenje op. Hij begeleidt 5 bieden onze voorkeur maar met altijd. Om spellingsregels aan te leren is goede instructie gewoon nodig. Daarna veel oefenen, vol gens een bepaalde disepkne. Een land moet leren goed te luisteren. Alleen daardoor kan hij te weten komen wat een ander bedoelt. Op onze school houden we het vertel len in ere. Bij ons komt een docu mentatiecentrum met op de eerste plaats. Wij hechten aan het verha len van de geschiedenis, bij aard rijkskunde, biologie en vooral bij de godsdienstlessen en bijbelse geschiedenis. Daarbij treedt heel bewust een andere gezagsverhou ding op. De leerlingen luisteren naar hun leerkracht die op zijn beurt luistert naar wat de Here ons leert. Samen gehoorzamen zij aan de Here. Op het moment dat je een gebed uitspreekt ontstaat een dienstbare relatie, stel je je zelf ter discussie. De leerling ervaart dat ook de leerkracht leeft naar een opdracht." In de onderwijsvernieuwingen van de laatste tijd ziet de heer Ve nema vele positieve kanten. Met name de na te streven ononderbro ken ontwikkelingen en de emotio nele aandacht voor de leerling. De invoering van de basisschool had voor de Gereformeerde school tot gevolg dat sindsdien de school een onderbouw- en een bovenbouw- groep kent. De onderbouwgroep beslaat de eerste vier leerjaren, de andere groep de laatste vier. „Hier door denken we de beste mauuer gevonden te hebben om een sa menwerking te bewerkstelligen tussen de kleuterleidsters en de leerkrachten van groep dne en vier. Ik ben wel bang dat als gevolg van het huidige onderwijs het ni veau van gToep dne en vier naar beneden gaat. Dat steeds meer van de taken die tot nu toe m deze groepen pasten, worden doorge schoven naar groep 1 en 2. Laat de kleuters alsjeblieft spelen Vanuit het gerichte kleuterspel doen we veel ervaringen op waar leer krachten van hogere groepen hun voordeel mee kunnen doen." Uitgesproken jammer vindt hij het ontbreken van het wilsaspect in de wet. „Voor ons gedrag even be langrijk als het aantal krullen m het rekenschnft. Vanuit onze identiteit vinden we de wil belangrijk. Het hoort bij de opdracht die we geac cepteerd hebben. Daarbij hoort beheersmg, luisteren, gehoorza men, zich dienstbaar kunnen op stellen." Verontrustend in het huidi ge onderwijs vindt hij het aanbod van te veel vakgebieden. Daardoor groeit de spanning. Groeit het ge vaar van een hap-snap beleid. Blijft er steeds meer ruimte over om aan dacht te geven aan de eigen ïnden- titeit, om vormend bezig te zijn. De door de overheid geformuleerde eindtermen zijn jmst als controle middel of m het kader van het stre ven naar een zo naadloos mogelij ke aansluiting bij het middelbaar onderwijs, maar ze mogen geen beklemming vormen, geen doel op zich." LEUSDEN - De Woudenbergse postzegel- en muntenvereniging 'Onder de loep' houdt maandag 22 mei een beurs voor postzegels en munten. De beurs wordt gehouden in De Til aan de Hamersveldseweg 30 van 19.00 uur tot 22.00 uur. LEUSDEN - Wijkvereniging 'Ros senberg' houdt op donderdag 18 mei haar jaarlijkse algemene le denvergadering. Op het program ma staan onder meer de activitei ten van het komende jaar, het finan cieel overzicht van 1988 en de ver kiezing van twee bestuursleden. De heer C. Hogendoorn treedt na vele jaren af en is niet meer her kiesbaar. De penningmeester, me vrouw C. de Wilde stelt zich wel herkiesbaar. De vergadering be gint om 20.30 uur en is in De Kit aan de Geertrudishof. I LEUSDEN - De ZOA-collecte voor I de vluchtelingenzorg, die in de eer ste week van mei m Leusden werd gehouden, heeft ƒ8.879,40 opge bracht. Leerlingen van de Gerefor meerde Basisschool vulden dat be drag aan met een kleine duizend gulden, dat ze bijeen brachten met het doen van klusjes. Het totaalbe- drag kwam daarmee op 9.807,05. LEUSDEN - De 19-jarige V. uit Haarlem vloog zaterdag omstreeks 10.00 uur uit de bocht, toen hij op de Maan weg in de nvchting van Leus den-Centrum te hard reed. Hij pro beerde nog wel te corrigeren, maar hij kwam in de sloot langs de weg terecht. Zijn auto kon daar zon der noemenswaardige schade uit- getakeld worden.

Leusder Krant | 1989 | | pagina 5