I si 'De helpende hand': leuk boek over handige hulpmiddelen voor ouderen ANBO-afdelmg in Leusden rethóuder Blom en gedeputeerde oekstra openen Beeldenroute vondvierdaagse Liever fietsen dan nietsen vernielingen leusder tejrnnc [auselijke Partij van de Arbeid PCOB-bijeenkomst over Indonesië nu Ssv%lx KPO-avond in teken van ontspanning Gewonde na aanrijding AVO-collecte plaatselijk nieuws iNDERDAG 18 MEI 1989 skker op vakantie buiten hoogseizoen. Dat is een die een VUTter zich kan oorlovenTenminste, als hij zaakjes goed heeft gere ld. Als je jezelf aan allerlei lantjes en klussen zo vast >bt verplicht, dat je geen kant meer kan, ja dan kun je nog et gemeten van je VUT Met de Leusder Krant heb ik dertijd de duidelijke af haak gemaakt: .Jullie kun- elke dne weken op mij kenen voor een VUTter-co- Ttn, behalve wanneer ik op kantie wil, dan wordt mijn rhaal een week opgescho- n of overgeslagen. Ofikvan- nvjn vakantieadres een co nn opstuur, dat zien we nog >1."Eenzelfde soort afspraak b ik bij andere verplichtin- >/i, die ik op mij heb geno- en Veel VUTters hebben ik zulke afspraken, al ken ik llega- Vutters die hardstikke st zitten en soms nog een Here agenda hebben dan in ze nog niet in de VUT ten Ik ben net terug van twee iken Malta, een heuvelach- eiland zo groot als Texel ;t zo'n 320 duizend bewo- Tachtig kilometer ten iden van Sicihe en 300 kilo- Her van Noord-Afrika. In het or- en najaar een heerlijke tnperatuur. Het leven is er it duur en als je in een open antiestemmmg naar dit ei- id gaat, blijk je veel hartelij ke mensen te ontmoeten, die bijna allemaal Engels kunnen spreken. Omdat bij de stads poort van Valetta alle bushjnen beginnen en eindigen, zijn we elke dag wel een keer in Va letta geweest, de hoofdstad met iets meer dan negendui zend inwoners. Daar en ook m andere dorpen en stadjes heb ben we gemerkt dat de Malte- zers een feestvierend volk zijn. Je stoot regelmatig op een feeststoet, een optocht of op versieringen vooi een „festa". Wij waren ook op 1 mei op Malta. Toen hebben we verrast onze oegen uitgekeken. Was ons al eerder opgevallen dat Malta een kathohek stempel draagt (ook het kleinste dorp heeft minstens een grote goed onderhouden kerk), maar dat dat zover gaat, dat zelfs de pausen te hulp worden geroe pen om de „dag van de arbeid" te vieren dat hadden we nog met meegemaakt. Op 1 mei werden drie grote bijeenkom sten gehouden. Een door de Nationalistische Partij (conser vatief), eén door de kerk on der leidmg van de Aartsbis schop en de grootste bijeen komst door de Maltezer Partij van de Arbeid. Deze laatste, socialistische, partij had het grootste plem van Valetta. ver sierd met metersgrote borden. En toen ik goed keek zag ik daarop een portret van paus Leo XII met zijn sociale-ency- chek Rerum Novarum en een afbeelding van paus Pius XII, die m 1955Joseph, de timmer man, had uitgeroepen tot pa troon van de arbeid. Lenin of Marx kon ik op geen van de borden vmden. Wel de roos in de vuist en hamer en fakkel. En dan de grote optocht. Met uiterst veel horten en sto ten bewogen heel jonge tot heel oude Maltezer Arbeiders- partijgangers zich door de hoofdstraat. Rode en an- derskleunge vlaggen, muziek corpsen. koren, vaandels en humoristische plakkaten met kntiek op de regermg maak ten er een ontspannen kijkspel van. Slechts een enkele oude partijbons hield het ernstig kij ken vol. De jongelui wisselden het zingen van de Internatio nale heel gemakkelijk af met „Olé, olé, olé, we are the champion" of met het demon streren van een folkloristische Maltezer dans. „Wij Maltezers zijn allemaal katholiek, en ook bijna de helft stemt op de Maltezer Labour Partij, want die is voor ons ge wone mensen," vertelt een feestvierende Maltezer, die op de treden van de kerk staat zodat hij zijn vrienden in de optocht beter kan toezwaaien. Het blijft even wennen: zo'n pausehjke Partij van de Ar beid. VUTter Steeds meer ouderen willen zelfstandig blijven wonen. Het boek „De helpende hand, handige hulpmiddelen voor ouderen" speelt in op deze ontwikkeling. Het boek geeft een overzicht van produkten en diensten die voor ouderen het leven van alledag gemakkelijker kunnen maken. De aanleiding voor dit boek was de constatering dat geor dende informatie over pro- drukten en diensten voor ou deren, die het leven van alle dag veraangenamen of op zijn minst mogelijk maken, ner gens voorhanden is. De initia tiefnemers, de Technische Universiteit Eindhoven, de Maatschappelijke Dienstver lening en het Provinciaal op- bouworgaan Noord-Brabant, namen als uitgangspunt het bevorderen van de zelfstan digheid van ouderen thuis. Op hun verzoek heeft ergothera peute Ieteke Drost het boek samengesteld. In dit boek geeft zij een overzicht van al lerlei produkten en diensten waarbij vooral is gelet op de veiligheid en het gebruiksge mak. Naarmate men ouder wordt zullen meer dagelijkse bezig heden moeizamer gaan. Voor al terugkerende handelingen als wassen, aan- en uitkleden, gaan staan en zitten kunnen irritatie veroorzaken en hulp nodig maken. Gelukkig zijn er veel artikelen te koop (of zelf te maken door een handig ie mand) die deze problemen enigszins kunnen oplossen, Het boek geeft een hele se- ne voorbeelden: zeep aan een koord, spons aan een gebogen steel, washandje om een stok je, kam op een steel enz. Ook handgrepen in douche en bad, antislipmatjes, touwladder om jezelf uit je bed te trekken. Ei genlijk is het onbegrijpelijk, dat niet veel meer hendelkra nen, ook wel dokterskranen genoemd, worden geïnstal leerd. Die zijn ideaal voor men sen met weinig kracht in hun handen of met pijnlijke ge wrichten. Om jezelf goed te kunnen zien lpij opsteken van het haar of bij het opmaken van het ge zicht bestaat een spiegel met een haak. Ook zogenaamde kleedstokjes kunnen handig zijn bij hot aan- en uitkleden. Elastische schoenveters ma ken van een veterschoen een mstapschoen. Klitteband is ook op allerlei manieren te ge bruiken. En er zijn zelfs licht gewicht wijnglazen met een steviger greep te koop. HUISHOUDEN In een hoofdstuk worden artikelen besproken die huis houdelijk werk makkelijker, veiliger en comfortabeler ma ken, waarbij soms advies wordt gegeven over het ge bruik, of waar bij de aanschaf op gelet moet worden. Om onnodig bukken en rek ken te vermijden zijn er allerlei gereedschappen met langere stelen dan normaal. De zoge naamde helpende hand is een grijptang waarmee iets van de grond opgeraapt kan worden zonder te bukken. Eveneens voor het schillen, snijden en hakken zijn handige spullen te koop Ook aan slechtzienden is in dit hoofdstuk gedacht. De vrije tijdsbesteding komt aan de orde in een apart hoofdstuk, want juist bij het ou der worden knjgt men meer vnje tijd. Kaartenplank, kaar- tencirkel en zelfs een kaarten- schudapparaat wordt bespro ken. En hoe krijg je zonder al teveel moeite een draad door het oog van een naald? Ook worden suggesties gege ven over breiblokjes, borduur- ringen enz. Zelfs met-gehandi capten vinden interessant ge reedschap als het boek gaat over tuinieren. AANPASSINGEN Thuis blijven wonen biedt veel meer kansen om deel te nemen aan het maatschappe lijk leven. Voor bepaalde bouwtechnische aanpassin gen geeft de overheid vaak subsidie. Om praktische aan passingen te maken hoeft men niet te wachten tot de ledema ten stram zijn geworden. Het gemak dient immers de mens altijd. Zo maken niet alleen mensen die moeilijk ter been zijn gebruik van afstandsbe diening bij de televisie W»» i* een goede stoel? Hoe kun je het traplopen gemakkelijker maken? In een ander hoofdstuk komt het krant lezen, het schrijven, televisie kijken en telefoneren aan de orde. Er wordt een aantal mogelijkheden aange dragen om een en ander ge makkelijker te maken ook voor slechtzienden en slecht horenden. INSTELLINGEN Tot slot bespreekt het boek een aantal instellingen die zich bezig houden met thuiszorg, met maatschappelijke dienst verlening, huisvesting, finan ciële regelingen en vrijwilli gerswerk. Steeds wordt beke ken: in hoever kunnen deze instellingen de helpende hand bieden? Dit met veel duidelijke teke ningen geïllustreerde, uiterst handige boekje „De Helpende hand" door Ieteke Drost, uitga ve SDU Uitgevenj. is voor vijf gulden verkrijgbaar bij de boekhandel. LEUSDEN - De Leusdense afdeling van de Protestants Christelijke Ouderenbond houdt een „seizoen-afsluiten de" bijeenkomst. Woensdag 24 mei om 14.30 uur vindt deze bijeenkomst plaats in verzorgingshuis 't Hamersveld. Deze middag zal gaan over Indonesië zoals dat nu beleefd is door bestuurslid K. Grool. Veel ouderen kennen uit ei gen ervaring of uit school boekjes en vele andere boe ken het vroegere Oost-Indie. De heer K. Grool zal zijn in drukken geven van een terug zien na bijna 60 jaar. Afgelopen winter heeft hij zijn geboorte land Indonesië bezocht, vooral Java. Daarover zal hij vertellen. Daarnaast zal een dia-serie „Proef de sfeer" worden ver toond. Via een quiz „Wat we ten we van Indonesië"? en een bescheiden tentoonstelling Oud en Nieuw komen ver schillende wetenswaardighe den aan de orde. De PCOB wil met deze laat ste bijeenkomst van het sei zoen „een bescheiden bijdra ge bieden tot herbezinning over veel bestaande vooroor delen en zelfingenomenheid en tot een gezond wederzijds respect". Leden van deze nog steeds groeiende PCOB-afdeling, momenteel staat het ledental op 71, zijn woensdagmiddag 24 mei om 14 30 uur welkom. Ook andere belangstellenden kunnen deze bijeenkomst in 't Hamersveld bezoeken. LEUSDEN - Binnen enige weken is de oprichtingsverga dering te verwachten van een eigen afdeling in Leusden van de Algemene Nederlandse Bond van Ouderen (ANBO). Tot nu toe is een groot aantal Leusdense senioren lid van de ANBO-afdeling Amersfoort en omstreken. Het zoeken is nog naar een ruimte waarin de oprichtingsver gadering kan plaatsvinden. )EN - Wethouder Blom vrijdag 19 mei om 14.00 uur eldenroute. De route is te aderen van 19 mei tot en 9 augustus. Er worden in totaal 15 werken van vershillen- de kunstenaars tentoongesteld. De beelden staan in divertse tui nen aan de Hamersveldseweg op gesteld. De route loopt vanaf win kelcentrum De Biezenkamp tot aan boerderij 't Claeverenblad. Na de opening in het gemeente huis is er een uitvoering van theatergroep Trajekt op 't Erf. De voorstelling zal enkele malen herhaald worden. De organisatie van de beelden route is in handen van Stichting Kunstkwartier en de Nederlandse Kling van Beeeldhouwers Kunst- kwartier is in 1987 opgencht met het doel Leusden te voorzien van kunstwerken. Inmiddels siert het beeld 'Scrum' van Wilfned Put het Erf. Het is de bedoeling dat uit de vijftien werken die deze zomer langs de Hamersveldseweg staan opgesteld een kunstwerk wordt gekozen, die mwet sponsorgelden zal worden aanfgekocht. Over de tentoonstelling is een brochure samengesteld, die voor 1.- is te knjgen in het gemeente huis, de bibliotheek in Leusden- Centrum en bij het kantoor van de Leusder Krant. Bij de brochure is een vragenlijst gevoegd. Inwoners van Leusden worden verzocht dit formulier ingevuld terug te sturen aan Stichting Kunstkewartier. In zenders kunnen op deze manier hun mening laten horen over de beeldende kunst in Leusden. Bro chure en vragenlijst zijn vanaf vrij dag 19 mei beschikbaar. 'ERVE LD - De Achter- avondvierdaagse-com- e organiseert voor 22, 23, 24 mei weer de avondvier- De commissie is aange- bij de Wandelkring Èt/'t Gooi en omgeving van de KNBLO. Er kan worden deel genomen door individuelen, pa ren en groepen, verenigingen en korpsen. De afstanden zijn 5, 10 en 15 kilometer. Door personen in de leeftijd van 65 jaar mag alleen worden deelgenomen aan de 5 en 10 km. De startplaats is bij 'De Moespot' De starttijden zijn tussen 18.00 en 18.30 uur Voor de le, 5e, 10e en 15e deelname wordt een avond- vierdaagse-kruis uitgereikt. Voor de tussenliggende malen krijgt men een cijfer die aan het kruis kan worden bevestigd Voor groe pen en verenigingen is een groepsprijs beschikbaar in de vorm van een medaille. Inschrijven voor deelname is op vrijdag 19 mei van 19.30 tot 21.00 uur in de Regenboogschool, Jan van Arkelweg 10 te Achterveld. Het défilé na afloop op donderdag 25 zal starten om 20.00 uur. De mu ziekvereniging DWS zal hier de medewerking verlenen. De plaats waar het défilé zal starten wordt nader bekend gemaakt. Onze voorouders beschik te® niet over weerkaarten en Nnputers om het weer te tonen voorspellen, zeker kt op de lange termijn, teze verwachtingen waren noeger gebaseerd op ver rit11 overleverin9 en !u' krden vertaald in spreuk en. 0e spreuk:' Is in mei het mooi, geeft de schuur Weinig hooi', betekende ken nelijk dat een mooie mei maand in het verleden een droge en warme zomer in hield of dat de kans daarop groot was. Deze weerspreuk zal onze landbouwers op dit moment niet erg gelukkig maken, want mei verkeert tot op heden in goede vorm. Inderdaad werd het optre dende weer in mei vaak es sentieel geacht voor het ver loop van de komende zomer. Grote zomers, zoals 1947 en 1976 werden voorafgegaan door mooie en droge mei maanden. Er ontstond vroeg een blokkade, in 1947 al in de voorgaande strenge winter. Mei leverde toen een groot aantal zomerse dagen op. Maar zoals vaak in het weer, kan het ook anders gaan. In mei 1983 werd ons land ge troffen door erg slecht weer met veel regen en pas de eer ste dag boven de 20 graden werd bereikt op de 31e. Die bar slechte maand werd toch gevolgd door een zeer war me zomer met in juli een hit tegolf. Je kunt dus alle kan ten op. Wat op dit moment wel vaststaat is, dat we een fan tastische week wat het weer betreft beleven. Een hoge- drukgebied uit Frankrijk kwam net op tijd om het weer tijdens de Pinksterdagen niet te bederven. Hoewel er zon dag nog een paar spatjes re gen viel, verbeterde het weer al snel. Tweede Pink sterdag was er nog wat be wolking, maar daarna kon de vlag definitief uit. Het kwik kwam boven de 20 graden. Maar er komt nog meer. Vorige week liet ik al door schemeren dat de ontwikke lingen op de weerkaart mij de indruk gaven, dat de zo mer stevig in het zadel zou komen. Welnu dat gaat de komende dagen gestalte krij gen. Het hogedrukgebied bo ven de Oostzee heeft zich in zuidoostelijke richting terug getrokken, maar de macht werd direkt overgenomen door een nieuw hogedrukge bied, afkomstig van de Azo- ren. Een dergelijke situatie betekent dat het weer op dit moment zeer stabiel is. Het hogedrukgebied trekt de ko mende dagen geleidelijk naar Scandinavië. Vooral in de hogere luchtlagen wordt warmere lucht aangevoerd, zodat de temperatuur in de tweede weekhelft, bij een oosten wind, verder zal stij gen. Waarden van 25 graden of iets hoger lijken haalbaar. De kans op regen is tot het weekeinde nihil. De droogte houdt aan. In het weekeinde komt een storing boven Frankrijk tot ontwikkeling. De kans bet- staat dat deze met de zuide lijke hoogtestroming naar het noorden trekt. Dat kan aanleiding geven tot meer bewolking en mogelijk een regen of onweersbui. De kans is hierop het grootst in de zuidelijke gebieden. In ons gebied kan het meeval len. Deze storing zal niet di rekt het weer doen verslech teren, want het hogedrukge bied boven Scandinavië blijft volgens de weerkaarten goed in vorm. LEUSDEN - De laatste KPO-avond voor de zomervakantie stond in het teken van ontspanning. Het seizoen werdf afgesloten met een fietstocht en een barbeque. Zeventig dames deden aan de fietstocht mee. De stoet vertrok vanaf De Kom aan de Hamersveldseweg. Vanuaai ue- gon men aan een tocht van bijna vijf kwartier, die eindigde bij de boer derij van de familie Voskuilen aan de Hessenweg. Daar werden de deelnemers voorzien van koffie met gebak en begon men aan een barbeque Op de gemeentelijke in spraakavond over de nota Ou derenbeleid, maakte de heer Eradus al bekend, dat er bin nenkort een eigen Leusdense ANBO-afdeling zal worden op gericht. Intussen zijn de heren Boshuis en Everts begonnen alle noodzakelijke voorberei- w dmgen te treffen. Everts: „Nog in mei en anders m juni zal de oprichtingsvergadering plaats vinden Een moeilijkheid waarop we stuiten is het vin- I den van een geschikte zaal op een ochtend. De Wolboom kan - niet, want die is elke ochtend bezet en ook andere zalen zijn moeilijk beschikbaar voor een ochtendbijeenkomst. We blij- ven zoeken, misschien gaan we toch over op een rruddag- bijeenkomst. „We mogen er van uitgaan, dat we al 36 leden hebben. Zoveel Leusdense ouderen zijn I op dit ogenblik lid van ANBO- Amersfoort. Zodra we een ei- gen afdeling zijn, gaan we waarschijnlijk een leden- werf actie voeren. We willen nauw samenwerken met de Katholieke en de Protestants Christelijke Ouderenbonden m Leusden. Wij zien die oude- renbonden meer als collega- I bonden dan als concurrenten. We zijn immers allemaal met hetzelfde doel bezig: de belan- I gen van de Leusdense senio- ren behartigen. Daarom lijkt ^het me ook erg goed, dat we straks ook komen tot een offi ciële samenwerking in een plaatselijke COSBO". BESLISSEN In heel Nederland worden de laatste maanden meuwe af delingen van de Ouderenbon den opgericht De ouderen gaan steeds meer beseffen, dat zij zich moeten verenigen om invloed uit te kunnen oefe nen en dat zij zich via de Oude renbonden een plaats moeten veroveren in onder meer ge meentelijke Seniorenraden, zodat zij zelf mee kunnen be slissen over eigen leven en leefomgevmg. Zoals de voor zitter van COSBO-Utrecht on langs opmerkte: „De nieuwe generatie ouderen laat zich niet langer onderschoffelen". Eén van de commentaren op de Leusdense Nota Ouderen beleid verwoordde deze op vatting als volgt: „Wij zijn oud en wijs genoeg om te beslis sen, zeker over onszelf en over zaken die ons, ouderen, be treffen". Ouderen in Leusden, vanaf ongeveer 55 jaar, kunnen zich reeds telefonisch als ANBO-lid opgeven bij de he ren E. Boshuis, Waarden 21, telefoon 948790 en J. Everts, Vlasland 15, telefoon 948463. Zij zijn ook bereid alle gewenste informatie te ver strekken. ACHTERVELD - Zaterdag werd op diverse plaatsen in Nederland de landehjke fietsdag gehouden. De zon liet zich op die dag nog met zo uitbundig zien als tijdens de twee Pinksterdagen, maar dat weerhield veel mensen er met van om de fiets te pakken en de nodige kilometers af te leggen. Op de foto een groep fietsers in de omgeving van Achterveld. LEUSDEN - Dne luchtkapjes op het dak van de Valleischool werden dit weekeinde vernield. De vernieling werd dinsdag door het personeel van de school ontdekt. H.C. van de B. uit Leusden deed dinsdag aangifte van de vernieling van zijn auto m winkelcentrum De Biezenkamp LEUSDEN - De 16-jange M. van de B. uit Leusden reed op de Kroon- eend dinsdagmiddag omstreeks 13.45 uur met zijn bromfiets tegen de auto van V.J.E. Van de B. nam de bocht binnendoor en kon de auto van E. niet meer ontwijken. De bromfietser moest met een diepe vleeswond in zijn been naar het Elisabethziekenhuis worden ge bracht. LEUSDEN - Deze week wordt de AVO-collecte gehouden. De op brengst is bestemd voor de aanleg van voorzieningen voor gehandi capten. Het thema van de collecte is: „Wie geeft denkt aan een an der."

Leusder Krant | 1989 | | pagina 7