|je handjes en je bekkie zijn beste diploma's" Bloemen ziekenhuizen Regen kan modeshow niet verstoren zakelijkheden nieuwe «uit net bedrijfsleven el en Ben van Plateringen 12,5 jaar in dienst bij SOCCLE leusder ki Ik ben toch eigelijk een beetje een artiest. Ik kan het niet laten iets op te bouwen waar mensen plezier aan kunnen hebben". n Ik heb menig boerderij hier in de omgeving van een nieuw laagje verf en behang voorzien". „Ik heb altijd geknokt )or wat ik wilde en ielangnjkvond"... Avondfietsvierdaagse aANHANGV/AGEN Geraniummarkt Diefstal fiets Controle visaktes i racóctbaH door Mananne de Valck DONDERDAG 18 MEI 1989 LEUSDEN/AMERSFOORT - Boe- delbak, een organisatie die via benzinestations aanhangwagens verhuurt, bestond vorige week 5 laar en had daarom een bloe- nienactie georganiseerd. Op de Dag van de Verpleging, vrijdag 12 mei, werden er boeketten ge bracht naar algemene, academi sche en psychiatrische ziekenhui zen. In Leusden had het Total Self Service Station aan de Mulderij zich met deze taak belast. Het bedrijf bracht bloemen naar het Sinai Centrum en het Elisabethzieken- huis in Amersfoort. rijen in Leusden voor sociaal-cultu rele activiteiten deed Ben van Pla teringen contact opnemen met de betreffende afdeling van de ge meente Leusden. Hij zou daar wel bij willen helpen. Zijn hulp was wel kom en waar hij en zijn vrouw op hoopten gebeurde. Hij werd ge vraagd beheerder te worden. „Daarmee nam ik afstand van het jeugdwerk. Ik was toen in de veer tig en dacht dat ik er te oud voor werd. Onzin, weet ik nu, want ik doe het nog even graag als toen. En wat ik nu doe, vraagt minstens zo veel inzet. Maar ik kon terug naar Leusden en het hele project stond mij geweldig aan. Al die oude boerderijen kende ik. Natuurlijk had ik, net zoals alle andere echte Leusdenaren of Hamersvelders er een beetje moeite mee dat zoveel verdween. Maar deze boerderijen werden behouden, dat was een mooi ding en ze werden mijn brood, dat was mogelijk nog mooi er. Bovendien vind ik dat hier alle maal leuke mensen zijn komen wo nen. Ik kan met iedereen goed op schieten. Ik heb hier dacht ik geen vijanden. Nee toch?" vraagt hij aan zijn vrouw en aan de secretaris van het SOCCLE-bestuur, de heer Jan Verduin, aanwezig bij het gesprek, die zover zij weten memand kun nen opnoemen. Het gebruik van de voor hem vertrouwde boerderijen juichte hij van harte toe. „Jammer dat we de boerderij van van den Hengel met hebben kunnen behouden, waar nu die flats op staan. Was een mooi dmg. Maar de boerderij van Van Daatselaar, Groot Krakhorst dus, is prachtig gerestaureerd. Ik hoop dat ze nooit zullen besluiten hem te verkopen. Bijvoorbeeld wanneer ik in de VUT gegaan ben, dat kan misschien over drie jaar, en ze een nieuwe beheerder aan moeten trekken en ontdekken wat dat zal vragen. D'r ligt een mooi stuk grond omheen, stel je voor dat ze zouden besluiten dat vol te gaan zetten," verwoordt hij zijn angst en daarmee zijn liefde voor het ge bouw. Wanneer Ben en Nel van Plate- nngen het over Groot Krakhorst hebben („Vergeet je niet dat Groot bij Krakhorst te zetten. Daar erger ik me zo aan als ze Krakhorst zeg gen. Krakhorst is een straat Wij zitten m Groot Krakhorst, de boer derij.") hebben ze het over 'de zaak'. De zaak waar ze, na de erva ringen in IJmuiden, niet bij wilden wonen. „Ze hebben het ons wel aangeboden. Dat verbouwen we de schaapskooi voor jullie zeiden ze, maar nee hoor in IJmuiden wa ren we nooit vnj, 24 uur in dienst. Dat wilden we niet meer en daar hebben we heel verstandig aan ge daan. We zijn met huid en haar bij de gebouwen betrokken, alleen al doordat we samen werken. Nel heeft hier officieel een part-time functie van twintig uur per week en ik van veertig. Eigelijk een lacher tje, want als we ons daaraan zouden houden, zouden we het echt met redden." De aanwezige secretaris weet het en lacht hartelijk mee. De Stichting Sociaal Culturele Centra Leusden werd op 15 sep tember 1976 officieel een feit. Een werkgroep Bestemming Oude Boerdenjen had plannen met vijf gebouwen. Groot Krakhorst zou de hoofdvestiging van SOCCLE wor den en werd dat ook. Hierin werd het beheerderskantoortje onder gebracht. In boerderij de Hakhorst werd een bistro en een galene ge vestigd, terwijl de schuur beschik baar kwam voor SOCCLE-activi- teiten. Hetgeen, volgens de jaar verslagen, nooit een erg gelukkige combinatie bleek te zijn. Het peu- terwerk bleek slecht te combine ren met de avondactiviteiten van de bistro, bovendien bleek de schuur slecht te verwarmen en tochtig. Na jarenlange aarzelingen werd de Hakhorst uiteindelijk in 1986 door de gemeente verkocht en werd er een commercieel pan- nekoekenhuis in gevestigd. In Nieuw Langenbeek werd vol gens de plannen de bibliotheek gerealiseerd. Rondom boerderij Munnikhoven was een kinderboer derij bedacht. De boerderij werd door brand verwoest wat aan alle mooie plannen een einde maakte. In boerderij Midden-Krakhorst was een jongerencentrum ge pland. Tot teleurstelling van het SOCCLE bestuur werd de boerde rij afgebroken. Met als gevolg dat SOCCLE startte met het beheer van Groot Krakhorst en de schuur van de Hakhorst. Een half jaar later werd De Til overgenomen van de Katholieke Jongeren Bond. In sep tember 1979 kwam daar de Moes pot in Achterveld bij. In oktober 1980 'Rust m Vrede', het Rockers gebouwtje en na ruim zes jaar on derhandelen en plannen maken m april 1986 de Woelige Hoek in Leusden -Zmd. De SOCCLE heeft al heel lang de wens de Geut te annexeren, het geen tot nu toe door de medewer kers van de Geut met succes is voorkomen, volgens de secretaris van het bestuur Jan Verduin waar aan hij toevoegt dat de Geut helaas bouwkundig afgeschreven dreigt te moeten worden. De onlangs ver schenen plannen van de gemeente, waarbij verschillende jongerenac- tiviteiten bijeengebracht zouden moeten worden, zouden ook voor SOCCLE gevolgen kunnen hebben die nu nog met te overzien zijn. en Nel vooral de uitvoerende taak op de achtergrond heeft, plus een groot gedeelte van de administra tie. Ben van Platenngen geeft toe dat zijn handen af en toe jeuken, om weer met de jeugd bezig te zijn. „Wanneer ik met de VUT ben ga ik dat mischien weer doen. Ach dan is er zoveel te doen; Houtsnijden, schilderen, gipsgieten (zijn tuin staat vol beelden waarvoor hij de rubberen mallen zelf maakte), we- VERANTWOORDELIJKHEID Voor al die gebouwen dragen de heer en mevrouw van Platenngen de verantwoordelijkheid van het beheer. In ieder gebouw hebben zij hun eigen vrijwillige en part time helpers. Ieder gebouw heeft een eigen beheerscommissie Nel en Ben van Plateringen maken de In de afgelopen jaren heeft het echtpaar Van Plateringen het so ciaal cultureel werk zien veranderen. Met het jeugdwerk hebben zij in houdelijk officieel niets te doen. Wat niet wil zeggen dat zij daar geen mening over hebben of de nek niet voor durven uit te steken. Nel van Platenngen: „Je moet de jeugd de kans geven zelf wat te roosters waardoor iedere organi satie zoveel mogelijk gebruik kan maken van de gewenste tijden en de gewenste ruimtes. Ben van Pla teringen regelt de inkoop van drank, schoonmaak middelen, re paraties. Eens in de twee maanden vergadert de onderhoudscommis- sie over de andere lampjes die de bridge-club wil bijvoorbeeld, ie dere vrijdagmorgen vergadert hij met een gedeelte van het dagelijks bestuur over de dagelijkse gang van zaken. Uit de jaarverslagen valt op te maken dat Ben van Platerin gen soms ingewikkelde reparaties zelf uitvoert. Het verlagen van de plafonds, het schilderwerk, isole ren, het aanleggen van houten vlon ders voor de vloer m de kelder, het maken van archiefruimten en het helpen van de Rockers bij aan- en verbouw van hun ruimtes, wordt in die verslagen terloops. Belangrijke taak is bovendien het begeleiden van de activiteiten. „Soms sta je achter de bar, soms maak je de hapjes klaar, soms kom je even kijken, soms blijf je een hele avond," omschrijft Nel haar taken simpel. Waaraan Ben onmid dellijk vrolijk aan toevoegt dat hij bij feestavonden altijd blijft en bij toneelavonden ook. Bovendien mo gen ze graag een cursusje bijwo nen. Zo volgde Ben - niet voor het gewin, maar voor het gezin- waar bij de SOCCLE als het gezin ge noemd wordt, de rearumatiecur- sus. Ook siert een kaarsenkande laar de huiskamer, nadat Ben even bij een pottenbakcursus gekeken had. „Ach met Latent Talent heb ben we een uitstekende verstand houding van wederzijdse bevruch ting, mogen we wel stellen." Eige lijk bestaat de beheerderstaak vooral uit het organiseren, het plan nen, het manager spelen, waarbij Ben vooral de organiserende taak ondernemen. Niet alles voor ze re gelen. Hun eigen activiteiten laten organiseren. Wij moeten zorgen dat dit mogelijk is. Ze de ruimte bieden." Ben van Plateringen voegt hieraan toe: „Daarbij moet je als volwassene risico's durven te ne men. Je moet de activiteiten kunnen overzien, maar niet alles in de hand willen houden. De jeugd moet op haar eigen manier bij elkaar kun nen komen. Toen we m Groot- Krakhorst begonnen was een van de activiteiten een dansschool. Ik stelde toen al een scharrelmuur voor. Daar is toen heel wat discus sie over geweest. Ik weet zeker dat wanneer je de jeugd de gelegen heid geeft, dat ze de rest zelf kun nen regelen. Kijk maar naar de Rockers. Fijne jongelui zijn dat, echt leuke mensen, die pnma we ten wat ze aan het doen zijn en de zaken zelf uitstekend kunnen op lossen. Ik mag die jongens graag," stelt Ben van Platenngen. Van Ben Plateringen mag een puber best pit hebben. Lachend denkt hij terug aan een jongere die hij letterlijk wat nat achter zijn oren heeft bezorgd en die nu een gewaardeerd be stuurslid is, zodat vastgesteld kan worden dat hij huidige bestuursle den als kind onder zijn handen ge vormd heeft. „Ach weet je," bekent Ben van Platenngen aan het einde van het gesprek, „ik ben toch eigelijk een beetje een artiest. Ik kan het niet laten iets op te bouwen waar mensen plezier aan kunnen hebben. Waarmee ik niet wil zeggen dat ik op applaus zit te wachten. Aleen ik zie zo graag dat mensen het naar hun zin heb ben, gezellig bij elkaar komen, leuk bezig zijn. Daarvoor doe ik het eigelijk. Daar heb ik nou schik in." fSDEN - „Je handjes en je bekkie zijn de beste diploma's, die ,aar kunt hebben. Je moet kunnen werken en kunnen praten, tmee heb ik het altijd met veel plezier in mijn leven gered," t Ben van Plateringen als antwoord op de vraag hoe het |i mogelijk is tegelijk beheerder, coördinator, vergaderaar, middelaar en klusjesman te wezen van vijf gebouwen waar- teerdere ruimtes ieder drie dagdelen in gebruik kunnen zijn jverschillende clubs. Een opleiding tot jeugdwerker, mana- j of inkoper heeft hij nooit gehad, net zomin als zijn vrouw jl van iets of iemand heeft geleerd hoe je in een ochtend een buffet klaarmaakt, de adminstratie van een dergelijk llzijdige organisatie kunt bijhouden of personeel moet oplei- L „We doen het gewoon." En het lukt mogen we stellen. Boedelbak Aanhangwagenverhuur bracht op de Dag van de Verpleging bij diverse ziekenhuizen bloemen. Het teusdense bezmestation Total ging in het kader vn deze actie naar het Smai Centrum en het Elisabethziekenhuis. LEUSDEN - Ondanks de regen kwamen afgelopen vrijdag toch nog wat mensen af op de mode show, die door de modezaken van winkelcentrum De Hamershof af gelopen vrijdag was georgani seerd. Behalve de modezaken verleenden ook de juwelier en de opticien hun medewerking aan dit evenement. Het was voor de eerste keer dat de show buiten werd gehouden. In voorgaande jaren gebeurde dit in De Korf. De nieuwe zomercollec ties werden getoond door model len van een bureau uit Zutphen. Deze zullen waarschijnlijk in sep tember weer optreden tijdens of vlak voor de jaarmarkt. ginnendagspelletjes (zoals nu nog gebeurd), regelden de Sin terklaasintocht met alle pubers die ze krijgen konden als Zwarte Piet en knutselde wat af met de kinde ren en aan het gebouw. De toen malige organisatoren zijn inmid dels van middelbare leeftijd en ou der, verhuisd en 'uit de kinderen', maar wie kan, komt twee maal per jaar bijpraten. Waarbij het vermoe den bestaat dat een niet onaan zienlijk deel van dit bijpraten uit luisteren naar Ben van Plateringen zal bestaan PROVO „Ik was in de tijd van de provo's al te oud om zelf provo te zijn," schets Ben van Plateringen zichzelf, „maar ik was het eigenlijk wel en ben het nog. Ik heb altijd geknokt voor wat ik wilde en belangrijk vond. Meest al heeft dat met jeugdwerk te ma ken en meestal heb ik het gelukkig voor elkaar gekregen." Daardoor durfde hij, zonder diploma's en met alleen zijn ervaring als een van de initiatiefnemende buurtbewoners voor kinderactiviteiten bij de Blij- hof, samen met zijn vrouw te olh- citeren naar een beheersfunctie in IJmuiden. „Het grootste sociaal cultureel centrum van Noord-Hol land toen." Nel van Plateringen was daar officieel niet in dienst, maar onofficieel 24 uur per dag in func tie. „Ik had daar vrij wonen," zegt zij over die periode. „Daar gebeur de van alles," zegt Ben van Platerin gen aangevuld door zijn vrouw. .Jeugdclubs, bruiloften en partijen, kerkactiviteiten, toneelvoorstellin gen, de beatclubs kwamen op. Tus sen de enthousiaste zinnen geeft Ben en wat duidelijker Nel wel toe dat het sociaal-culureel bezig zijn in het IJmuiden van de zeventiger ja ren niet altijd even leuk was. De bevolking van IJmuiden was niet zo vertrouwd en eigen als de bevol king in Leusden en de zeventiger jaren met de beatniks 'langharig tuig' („Ach dat was wel eens lastig, maar echt kwaad volk was het niet") en de drugs waren daar eer der aanwezig dan hier. LEUSDEN Een televisieprogramma in 1968 waarin aandacht werd geschonken aan de verbouw van oude boerde LEUSDEN - Voor de zevende maal in successie organiseert de Trim- en Toerclub Leusden een avondfietsvierdaagseDeze zal dit jaar van 29 mei t/m 2 juni worden gehouden. Van deze vijf avonden kan men één avond vrijaf nemen. Er kan naar keuze 15 of 30 km wor den gereden, zodat vrijwel ieder een mee kan doen. Het accent van de routes ligt dit jaar op de gebie den ten zuiden van Leusden. On derweg zal zoals gebruikelijk een versnapering worden aangebo den door de plaatselijke midden stand. De beide rijwielhandelaren in Leusden. de heren Blom en i van Plateringen is een echte isdenaar. „Een Leusdens boer- zegt hij zelf. Dat laatste zou hij i] willen, maar is met waar. Wel am hij als kind en jongeman bij a boeren in de omgeving aan is. Hij was schilder. „Ik heb me- j boerderij hier in de omgeving n een nieuw laagje verf en be ng voorzien," stelt hij lachend st. Hoewel hij zijn werk leuk vond «n er moest net na de oorlog snel ood op de plank komen"- ging n vrijetijdsbesteding steeds na- ukkelijker een rol spelen. „Ik n altijd bezig geweest. In nersfoort bij het toneel gezeten, er in Leusden betrokken ge- eest bij menig feestavondje waar- I ik als confrancier de boel aan kaar praatte. Mooie tijden waren I. Hier en daar speelde ik op flBjke avonden op mijn gitaar met in houder erop voor een mondor- eL Ach als je naast je drukke erkzaamheden maar een beetje lezier met elkaar kan maken." -i In 1959 kwam hij met zijn vrouw i de eerste nieuwbouwwijk van eusden aan de Ansfnduslaan wo- en. Nel van Plateringen is rustiger ui haar echtgenoot, maar min tens zo betrokken bij veel van zijn nhaar eigen activiteiten. „We 2ijn «ïde geen zitters." verklaart ze. Zij ras en is bestuurslid bij verschil de vrouwenorganisaties zoals lijvoorbeeld de NCVB waarvoor e als vertegenwoordigster in de frouwenraad zit. Voor haar huwe- ijk was ze betrokken bij de zon- lagsschoolvereniging en organi- eerde zij voor kinderen knutsel- ctiviteiten. Een aantal van de jon- je bewoners van de Anfnduslaan taken de koppen bij elkaar, want oor de kleintjes moest nodig wat [eregeld worden. Ben en Nel van 'latenngen waren daar, u raadt 1st, bij betrokken met speeltuin- rereniging de Blijhof als resultaat. „Het gebouw hebben we zelf in elkaar getimmerd. Een gedeelte ran wat wij gemaakt hebben staat tr nog. De grond hebben we van le gemeente gekocht voor het symbolische bedrag van een gill een." Ze organiseerde rondom en in de speeltuin teken- en schilder wedstrijden, eierenzoeken, konin- Kaarten kunnen bij de start wor den gekocht, maar ook bij de voorverkoopadressen, te weten bij de rijwielhandelaren Blom, Zwarte weg 27 of Fiets Inn, Winkel centrum Hamershof te Leusden. Er kan iedere avond gestart wor den tussen 18.00 en 19.00 uur vanaf het clubhuis van de voetbal vereniging Roda, Burgemeester Buirungsportpark. LEUSDEN - De jaarlijkse gera niummarkt is op zaterdag 20 mei. De markt wordt gehouden in win kelcentrum de Biezenkamp. Er i werken diverse kwekerijen en tuincentra mee uit Leusden en om- I geving Ook is er een voorlich- I tingsstand van de Koninklijke Maatschappij Tuinbouw en Plant kunde. LEUSDEN - B. van de L. uit Leusden raakte dinsdagochtend tussen 8.15 uur en 11.45 uur zijn fiets kwijt. Deze werd gestolen op de Arnhemse- weg ter hoogte van Don Bosco. De fiets stond op slot. LEUSDEN - Maandag hield de po j litie bij het Valleikanaal een visse njcontrole. Acht mensen konde hun visakte tonen. De 22-jarige F uit Renswoude zei dat hij zijn papie ren thuis had laten liggen. Hij is i 1 de gelegenheid gesteld deze als nog op het bureau te laten zien. Meerveld, zorgen ook nu weer voor materiaalwagens, om bij pech hulp te kunnen verlenen. De pnjs voor deelname aan dit evene ment bedraagt nog steeds ƒ5,- en voor kinderen tot 12 jaar/ 2,50, inclusief de bekende medaille. De regen kon het winkelende publiek er niet van weerhouden om deze dames in hun zomerse kleding te bewonderen.

Leusder Krant | 1989 | | pagina 9