Artz: ranger van het Wereld Natuur Fonds omen meten met en neuskruis leusdense ayatollah •p Eemland College Zoè's zoo Bassie en Adriaan blijven lachen leusder krant leusder krant Daling werkloosheid De rubriek met Leusdens nieuws voor, over en met kinderen van 6 t/m 14 jaar Parkeerplaats onder water plaatselijk nieuws Door Marianne de Valck Landjonker 23, Leusden Tel. 033-946824 LEUSDEN-/AMERSFOORT - Diederik Artz (10) zal niet veel moeite hebben met het vullen van een spreekbeurt als deze over het Wereld Natuur Fonds mag gaan. Hij kan prachtig vertellen over het waarom van het Wereld Natuur Fonds en waarom het zo goed is om daarvan Ranger te worden. Wanneer je namelijk als kind lid bent van het Wereld Natuur Fonds wordt je ranger. Daardoor krijgt het Wereld Natuur Fonds de kans bijvoorbeeld een groot stuk land in Spanje te kopen, waardoor de natuur daar beschermd kan worden en krijg je als ranger allerlei voordelen waar Diederik uitstekend weg mee weet. Afgelopen zaterdag bijvoorbeeld was er een regionale bijeen komst van alle Rangers in Dierenpark Amersfoort. Daarbij maakten ruim veertig Rangers, vaak vergezeld door him broer tjes en zusjes, kennis met 'de Ark'. 'De Ark' is een nieuw gebouw in de dierentuin waarin voorlichting en informatie wordt gegeven op een leuke en mooie manier. Diederik is lid geworden door het Wereld Natuur Fonds omdat zijn ouders hem enthousiast hebben gemaakt. Zijn ouders zijn ook alle bei lid van het WNF Als jeugdlid heeft Diederik een rangerpaspoort gekregen. Een interessant boekje waarin behalve persoonlijke gege vens allerlei feitjes over de natuur staan. Het paspoort van Diederik ziet er helemaal interessant uit, doordat hij tijdens een WNF kamp zo ontzettend is weggeregend dat het paspoort doorweekt is geraakt. Door de vele draadjes die er nu aanhangen lijkt het alsof Diederik de halve wereld met zijn paspoort is rondgereisd. Met dat paspoort kom je goedkoper in dierentuinen en kun je bijvoorbeeld mee naar kampen. „Wanneer je met een kamp meegaat ga je kamperen in de vrije natuur. Met soms zeventig of tachtig andere jongens en meis jes ben je dan en doe je leuke din gen. Voetballen en spelletjes na tuurlijk, maar vooral ook films en video's over de natuur kijken. Naar de vogels in de bomen luisteren en leren wat je allemaal ziet in de bos sen. Daar loop je je soms helemaal kapot," bekende Diederik die het nietemin bijzonder fijn had gevon den. „Want er gebeurt zo veel, en je leert er aardig wat van." Afgelopen zaterdag kregen de Rangers de opdracht het dieren park te verkennen. Hiervoor moesten ze 28 vragen beantwoor den. Sommige vragen waren erg makkelijk voor kinderen die toch al het een en ander van de natuur weten. Zoals van welke dieren ho ren tot de stekelvarkensfamilie, maar andere kon je alleen oplossen wanneer je de dierentuin heel goed bekeek en alle bordjes las, zoals: „Welk dier is een zoogdier maar legt toch eieren." Hoewel Diederik niet alle vragen wist, kwam hij uit de eindoplossing en verdiende daarmee een poster met een Pan- dabeer. Later wil Diederik iets met die ren gaan doen om ze te bescher men. „Als ik Michael Jackson was, of zo rijk, dan zou ik een heel groot stuk grond willen kopen waar heel veel dieren beschermd op zouden kunnen leven," droomt Diederik, waarbij hij vooral denkt aan be- dreigde roofdieren zoals zwarte panters, leeuwen, tijgers, maar ook aan neushoors en bevers. „In de Biesbosch leven nu drie grote fa milies, dat is daar pecies genoeg." Voor het zover is draagt ruj zijn steentje bij, door deur aan deur, LEUSDEN/AMERSFOORT - De werkloosheid in Leusden is in het eerste kwartaal van dit jaar ten opzichte van de laatste drie maanden van 1988 gedaald. Van januari tot en met maart waren er 31 mannen minder werkloos en 3 vrouwen. Dat betekent een daling ten op zichte van het laatste kwartaal van LEUSDEN - Een geopende brand- kraan was de oorzaak van een klei ne overstroming od een oarkeer- geld in ie /.oiiituen uoor ue verKoop van stickerboekjes a één gulden. Dat bracht onlangs toch weer f25, op voor het WNF. Maar lid worden helpt beter, daarom hoopt Diederik dat alle kinderen ui Leus den lid worden van de WNF, Post bus 284, 3700 AG Zeist. 1988 van 5,7 procent. Emd maart stonden er bij het Gewestelijke Ar beidsbureau in Amersfoort 244 mannelijke Leusdenaren als werk zoekenden ingschreven en 315 vrouwen. In totaal dus 559. Dat is 7,3 procent van de Leusdense werken de bevolking. De daling was voora het grootst onder jeugdige werk zoekenden onder 22 jaar. plaats nabij het gebouw van d< Arag. Vandalen openden d< brandkraan, die waarschijnlijk d« gehele nacht van zaterdag op zon dag heeft gelopen. De overstro ming werd zondagmorgen om ze ven uur ontdekt. EUSDEN- Ongeveer twintig kinderen tussen de vijf en vijftien jLar hebben afgelopen zaterdag, 20 mei, in Den Treek bomen jemeten met behulp van een neuskruis. Zij deden dit tijdens de (oor Latent Talent georganiseerde cursus natuurverkennen. De cursus bestaat uit twee zaterdagen waarop tijdens excur sies, die ongeveer anderhalf uur duren, op allerlei zaken in de latuur gewezen wordt. Zoals bij de lessen in de vrije atuur door het CML, het Comité lieuzorg Leusden, gebruikelijk moesten de kinderen die de cur- Natuurverkennen van Latent falent volgden een aantal vragen itwoorden. Daarvoor was het )ral belangrijk om goed te kij- »n. De vertegenwoordigsters van et Comité Milieuzorg Leusden jrtelden uitgebreid wat het was, (iat gezien werd. De meeste cur- sten hadden voor de tocht door >n Treek van afgelopen zaterdag, en plastic tas meegenomen om et een en ander in te kunnen ver- imelen, een vergrootglas en som- üge ook nog een pincet. Daarmee ewapend vertrokken twee /CX roepjes van ieder ongeveer tien inderen het bos in. Een aantal kin eren had gekozen voor deze cur- R- us na ervaringen van voorgaande iren. Elisabeth (13) gaf als verkla- ng voor de bijzondere boswan- eling, in plaats van op zo'n warme aterdag naar het zwembad te aan. „Ik hou van de natuur, ik wil [er graag van alles van weten." Het- ïlfde gold voor Manno (12) die „Mijn vader vertelt mij heel veel van de natuur. Ik heb ook al veel boeken. Ik wil graag gewoon alles weten van wat ik kan zien in het bos. Ik ga vaak met mijn vader en soms ook alleen, naar Den Treek fietsen. Wanneer ik volgen de keer weer ga, ga ik letten op wat ik vandaag geleerd heb." Tjits en Bryan dachten er ook zo over. Tijdens het natuurverkennen in de Treek ontdekten de kinderen heel veel bezienswaardigs in een oude vermolmde boom. Met hun loeps zochten ze de boom af en vonden pissenbedden, schimmels, de draden van paddestoelen, mug gen en muggeneitjes. Ze voelden hoe zacht het hout van de eens bijzonder grote en dikke boom was geworden en graaiden nieuwsgie rig m alle donkere en behaarde holtes. De dames die meegingen, vertelden voortdurend allerlei din gen over dieren en planten die ze zagen en vonden. Wist jij bijvoor beeld dat een lijsterbeszaadje al leen kan uitgroeien tot een lijster besboom,, wanneer het eerst door een vogel is opgegeten en uitge- poept?! Het leukste was misschien wel het leren om door middel van een 'neuskruis' een boom te kunnen op meten. Een neuskruis bestaat uit twee stukjes karton van een be paalde grootte die als een kruis aan elkaar zijn vastgemaakt. Je houdt dit kruis tegen je neus. Daarna zoek je het punt op waarop je met een oog de top van de boom kunt zien bij de bovenste punt van het kruis hout. Met je andere oog kun je de onderkant van de stam zien bij de onderste punt van het neuskruis. Je staat dan precies op de afstand die de lengte van de boom aangeeft. Verder werd op de verken ningstocht gezocht naar denne-ap- pels en bergplaatsen waarin eek hoorns hun voedsel verbergen en werden uilenballen gezocht en ge- vonden. Florike (13) vond de tocht j ontzettend interessant en leuk. Een uilenbal had ze maar met naar hms meegenomen om thuis uit elkaar te halen en te onderzoeken. Wel ver schillende dennekegels met mui zenstaartjes, zoals zij het om schreef. De allermoeilijkste vraag die zij tijdens de tocht had leren beantwoorden was: Welke vogel vliegt vooral aan de bosran- deen buizerd natuurlijk. De cursus Natuurverkennen voor de Jeugd, georganiseerd door Comité Milieuzorg Leusden, via Latent Talent, zat dit jaar weer hele maal vol. Wie volgend jaar mee zou willenmoet bijtijds inschrijven. Dit kan weer m september. LEUSDEN/AMERSFOORT - Het Eemland College,voor een groot Jeel bevolkt door Leusdenaren, beleefde vorige week vrijdag een reemde dag. Op het ongebrui- elijke tijdstip van 12.00 uur wer- ([den de leerkrachten en leerlin- jen met een belsignaal naar bui- ïen gedirigeerd. Daar bleken alle indexamenkandidaten in Oos- se gewaden gehuld. De man- n droegen baarden en de vrou- n droegen hoofddoeken. Na enige tijd klonk muziek die 1 bij een iraanse gebedsdienst Jou passen. Een grijze Caddilac [eed het terrein op en zes vervaar- k uitziende en zwaar bewapende •dy guards stapten uit. Zij maak- n plaats voor de Leusdense aya- bllah Joost Vullings. Er klonk even |pter een donderspeech vanaf een Ikon van een van de torens van Jet gebouw. Het thema was de mo- Enkele onwillige leerlingen srden afgevoerd. [Daarna trad een groep leraren p als The Blues Brothers, Madon- i, George Michael en Dolly Par- [on. De wiskundeleraren traden op „The Math Boys". Zij gaven een ligentijdse huiswerkinstructie. LEUSDEN - De prachtige nieuwe tent, van binnen bezaaid met sterren, zat vorige week woensdag niet helemaal vol. De meer dan vijftienhonderd kinderen en grote mensen die er waren hebben wel schik gehad, veel gelachen, geroepen en veel gezien. Wie vorig jaar ook geweest was, herkende een aantal nummers. De meeste kinderen leken dat juist leuk te vinden, vooral als de grap precies hetzelfde was als vorig jaar en Bassie weer even verbaasd keek. De nieuwe grappen en kun sten waren ook bijzonder geslaagd. In de tent zaten heel veel kleine kinderen jonger dan vier jaar. Voor die kinderen was de circusvoorstellling soms te moeilijk, was het geluid vaak te hard en duurde het programma van twee en half uur, te lang. Voor alle andere kinderen en grote mensen was het circus weer een feest. Ik zag zelfs een jongen met een boos gezicht binnen komen en tien minuten later heel hard lachen. Gerard Veels en Jos Buurlage als The Blues Brothers Het leukste m een circus is dik wijls dat wat onverwachts gebeurt. Wanneer Bassie en Adriaan bezig waren, dan wist je wel dat er iets geks ging gebeuren en zat je op het puntje van je stoel of bank af te wachten. Bij de truc van Bassie met het tientje, vlogen alle kmderen te gelijkertijd véin hun plaats op, zo verrast waren ze. Hoe het ging moet je niet vertellen, dat moeten de kinderen die het niet gezien hebben volgend jaar zelf maar gaan bekijken. Wanneer dieren optraden gebeurden er ook de meest onverwachte dingen. Een aap werd echt boos en een stan daard vol duiven viel om. Direkt bij het begin van het pro gramma kreeg een dromedaris een dolle bui. Tot groot plezier van iedereen begon hij onverwachts lekker door het zaagsel te rollen om zich daarna in de buurt van het publiek en de prachtig geklede meneer vrolijk uit te schudden. Daarna liep hij niet keurig in een kringetje, maar huppelde hij met zijn rare klospoten. Prachtig. De voorstelling was pas tien minuten aan de gang toen Tesfaye (5) al beweerde niet meer te willen klap pen omdat zijn handen daarvan zeer gmgen doen. Bij de act van de jongleuzes (vrouwelijke jongleurs) mochten twee kinderen uit het pubhek doodstil staan terwijl de kegels om hun oren vlogen. Dat deden ze. De jongleuzes heten volgens Ot (12) af en toe wel een steekje vallen al waren dat volgens mij meer bran dende fakkels en kegels dan steekjes. Even laten stonden twee acrobaten heel ingewikkeld te doen op een stellage. Een stond op zijn handen en de ander kronkelde om zijn middel heen alsof hij voor centuur studeerde. Tesfaye (5) vroeg of ze stonden te vrijen! Ik Als Bassie en Adriaan bezig waren, wist je dat er iets geks ging gebeuren. Arntz als Ranger van het Wereld Natuur Fonds: „Er gebeurt zo veel en je leert er aardig wat van." WOENSDAG 24 MEI 1989 LEUSDEN- Zoè (14jaar) schreef een brief naar de Leusder krant jr, waarna niets meer te vragen overbleef, want alles stond er in. Ze schreef: „Omdat er de laatste tijd m de Leusderkrant (die ik ook bezorg!) een artikel staat over huisdieren, zou ik het leuk vinden wanneer er ook iets over de dieren van ons gezin in zou komen. Wij hebben 2 VISSEN, 2 POEZEN, 2 HONDEN, 1 CAVIA EN 1 PONY. De muis is helaas net doodgegaan. Die is trouwens voor een muis héél oud geworden; ongeveer drie jaar!!! Het bijzondere van onze dieren is niet zozeer dat we er veel hebben, maar dat het dieren zijn, die eerst nogal zielig waren. Eén poes was heel jong op straat gezet en de tweede was het zwakste uit het nest en eigenlijk niet m staat m leven te blijven. Nu is hij 8 jaar en de dikste kater van Leusden! Onze bobtail werd als pup door niemand gekocht, omdat hij geen witte kop heeft en ruet mooi genoeg werd gevonden. Het zou vast heel slecht met hem zijn afgelopen als wij hem met hadden gekocht. Onze tweede hond hebben we nog maar twee maanden. Die heeft in drie jaar al drie keer in het asiel gezeten en is onteigend, omdat hij werd mishandeld. Toen hij bij ons, kwam was hij helemaal overstuur. Nu ziet hij er goed uit en is heel lief, maar nog wel heel angstig. En dan is er nog mijn bijna 14 jarige pony: voor drie kwart een arabier. Op 1 mei had ik hem precie één jaar Daarvan ben ik nu al de vijfde eigenaar. Toen we hem kochten was hij in slechte conditie: zijn beenspie ren waren stijf. De dierenarts zei, dat hij niet veel waard was, omdat hij door een verwaarloosde longontsteking goed ziek was. Hij hoestte ook nogal vaak. Maar we zijn dagelijks uren met hem bezig geweest en nog steeds heeft hij veel verzorging nodig. Maar het is het klasse-paardje geworden, wat wij meteen al in hem zagen. Hij heeft de afgelopen tien maanden al acht prijzen gewonnen en rijdt sinds kort in de landelijke wedstrijden voor Nimmerdor. Hij is bovendien altijd zachtaardig. Ik kan alles met hem doen, terwijl hij zich van anderen niets aantrekt. Ik ben heel trots op hem. Wanneer ik over een paar jaar misschien met meer op hem kan njden door zijn slechte long (en), dan blijft hij bij ons!" aldus Zoè Wit. dacht het met. Daarna kwamen de olifanten Twee grote met ieder twee slagtan den en een kleintje met slechts één slagtand. „Die is zeker aan het wis selen," dacht Willemijn (7). De me neer met de poepschep had bij dit olifantenoptreden volgens de km deren, een drukke, belangrijke en vooral zware baan waar hij snel en af en toe sterk voor moest zijn. In de pauze verzuchtte Paula (7): „Ik wou dat Bassie en Adriaan mijn vader en moeder waren, maar dat kan met, want het zijn twee jon gens." Femke (7) verbaasde zich. „Ik wist niet dat Bassie en Adnaan zo groot waren, omdat ik ze alleen op de televisie had gezien." Bijna iedereen had wel op de olifant wil len zitten, maar dat kostte f 7,50 omdat er een foto van gemaakt werd, dus niet iedereen deed het. Na de pauze traden twee zwarte paarden op. Een heel groot en een heel klem paardje. Hoewel dit op treden maar heel kort duurde, von den veel kinderen dat het aller leukste stukje. Het grote paard stond op een gegeven moment een poosje te wachten, met zijn voorste voeten op de rand van de piste, tot het kleme paardje onder hem door Zoe (14) en Daniël (12) Wit met Bobtail Sammie (zijn officiële naam is Mozes Sammy van 't Schokkerland, maar dat is te lang om te roepen, wanneer hij onmiddellijk moet komen, vandaar als roepnaam Sammieen Pony Sander. hep. Daardoor stond hij vlak bij kinderen die m de kinderloge za ten. Roderik (4) vond dat wel een beetje eng. Dat paard lekte een beetje veel vies uit zijn mond, vol gens hem. Laurien (7) zat de hele voorstelling stil te kijken. Ze klapte zelfs niet bij het prachtige duiven nummer. „Ik klap van binnen bij mezelf," verklaarde ze, Tesfaye en Thijs (beide 5) daarentegen hiel den geen moment hun mond. Toen acrobaten heel snel achter elkaar koprollen maakten, beweerden ze zelfs keihard: „O, dat kunnen we ook." Daar moest zelfs een acro baat om lachen. Volgens mij was dat Ruud Gullit. De kinderen zaten op het puntje van hun stoel of bank af te wachten.

Leusder Krant | 1989 | | pagina 11