Wat nu nog angst inboezemt is over enige tijd te overzien Bang&Olufsen i) Leusdens echtpaar zoekt verklaring voor aardstralen I [De straling is niet zichtbaar, maar de gevolgen wel" Daarom geschenken als u nu voor mooist kiest Bijna iedereen zou kunnen aanvoelen of er aardstralen zijn" Feest bij Bang&Olufsen... IwOENSDAG 24 MEI 1989 plaatselijk nieuws 13 jtig slapen, zenuwachtig, ontstekingen, moe, de hond was ild en moest weg, de kanarie ging dood. Het zijn allemaal togen die gebeurde sinds het echtpaar Coens twee jaar gele ien verhuisde naar de woning in Leusden, waar ze eerst zo dik evreden mee waren. ([aren en weer zijn, na een periode waarin ze overwogen het waarin ze gevangen leken te zitten, te ontvluchten. Marianne de Valck jet huis van het echtpaar Coens ras, volgens een aantal te hulp ge- oepen deskundigen, verzadigd net aardstralen. De meest gevaar- jke zones dienden vermeden te rorden. De bank paste net op een eüige plek, het bed alleen wan eer het helemaal tegen het raam eschoven werd, maar voor de ettafel was geen plek veilig ge- oeg. 'Doorstraling' werd op aanra- van een magnetiseur uit Hoog- jtd bestreden door het weghalen de digitale wekker, het plaat- en van een kistje gevuld met zwa- elen houtskool, draagbare radio's lie beslist afgestemd moesten zijn de Amersfoortse stadsradio en loor het hele huis aan elkaar ge- oppelde batterijen gericht op het oorden. Niets hielp. De aanschaf fan bedden waarin koperen ach- en verwerkt zitten, pasten niet m beschikbare budget maar werd n hemelsnaam maar overwogen. )e regelmatige bezoeken aan de magnetiseur en deskundigen die Bt Venlo moesten komen, bete- ;enden een flinke aanslag op het paarpotje. Verhuizen werd overwogen en elfs aangekaart bij wethouder Ivelien Blom, als verantwoordelij - te voor de huisvesting Die toonde, rolgens de familie Coens, alle be- gnp. Ze wist wat een narigheid lardstralen kunnen bezorgen, want vroeger hmg er bij haar thuis ook een aardstralen kastje aan de regenpijp waar ze nooit aan mocht komen. Ze zegde toe haar best te doen voor het echtpaar dat niet wilde verhuizen, maar voor wie de toestand langzaam maar zeker on houdbaar dreigde te worden. Me neer Coens deed via de Amers foortse Stadsomroep een wanhopi ge oproep om hulp. Hij kreeg geen enkele reactie waar hij mee uit de voeten kon. De ene helft van de mensheid begont meewarig te la chen, de andere helft vertelde over de eigen ervaring met aardstralen. Meneer Coens stapte naar de Leus- der krant. Niet direkt enthousiast en ondersteunend wilde daar toch wel iemand luisteren. De heer en mevrouw (59) Coens verhuisden twee jaar geleden naar een mooi gelegen 55 woning, aan de Weerdenburg, vlakbij het Co- henpad. Blij met het extra kamertje, waardoor het weer mogelijk werd de kleinkinderen te laten logeren èn het schuurtje waann meneer Coens lekker kon rommelen. Me neer Coens heeft vroeger een ei gen schildersbedrijf gehad m Am sterdam en paart een practische instelling aan droge Amsterdamse humor. Mevrouw K.Coens sopte en poetste voor haar plezier en had teveel energie om een moment stil te zitten. Kort na de verhuizing kreeg het echtpaar te horen dat de vorige bewoonster, voor haar overlijden, het huis had laten on derzoeken op aardstralen. De aan wezigheid van aardstralen werd vastgesteld en overtuigd van de negatieve werking hiervan op haar gezondheid, sliep zij sindsdien met een koperen plaat onder haar bed. Volgens meneer Coens moest deze plaat de aardstralen opvangen voordat ze mevrouw bereikten. VERHUIZING Het echtpaar Coens lachtte har telijk om deze en andere verhalen en waren enorm gelukkig met hun nieuwe woonplek, in de buurt van hun kennissen. Mevrouw Coens had al voor de verhuizing een aan tal klachten die door de dokter werden toegeschreven aan de ge volgen van de narcose die nodig was geweest voor een operatie. Die gevolgen namen echter tegen de verwachting in niet af, maar toe. Langzaam maar zeker begon het echtpaar in toenemende mate een aantal verontrustende dingen op te merken. Ze begonnen te geloven dat hun huis inderdaad door aard stralen doorstroomd werd en dat dit negatieve gevolgen had op de gezondheid van mevrouw, de huis dieren en misschien ook wel op meneer. Het moment kwam waarop me neer Coens het zeker wilde weten. Via een radioprogramma op woensdagmiddag waann vragen van luisteraars over aardstralen beantwoord werden, verkreeg hij het adres van een deskundige m Venlo, Annemarie van Rens Ane- mane van Rens kwam onmiddellijk 's avonds door de mist uit Venlo. Voor een verlaagd tarief, volgens haar zeggen, maar wel met iemand bij haar en dus toch nog duur. „Zij liep met een wichelroede door het huis. Een soort plastic buisje." ver telt het echtpaar. „De wichelroede sloeg op sommige plaatsen ge woon tegen haar gezicht aan. Ze kreeg er blaren op haar handen van, zo ging dat ding te keer. Het hele huis zat vol, volgens haar. Ze plakte met tape de plekken af waar de meeste straling geconstateerd werd. Daardoor bleef weinig ,veüi- Geschenken bij muzieksystemen. Bij de nieuwe paneelluidsprekers. Bij de befaamde LX en MX televisies Want Bang&Olufsen heeft een nieuw huis in Hilversum, en via ons deelt u in de feestvreugde. Geschenken in stijl natuurlijk. Bijzondere Beocom telefoons, B&O hoofdtelefoons, Beautycases en B&O jogging pakken Komt u ze maar eens bekijken Ooit kiest u voor mooist, zeggen we altijd Het zou extra mooi zijn als "ooit" voor u in mei of juni valt Studio Rotol J-EUSOEN Hamersveldseweg 6a. Tel 033-943381 HARDERWIJK Passage Stadsdennen Tel. 03410-14554 Het zoeken naar aardstralen met een wichelroede. We dienen ons voor alles te realiseren dat wichelroede lopen niet voor iedereen als hobby te beoefenen is zonder gevaar." LEUSDEN - Niet meer kun nen slapen, het meubilair moeten verschuiven, de hond ten einde raad de deur uitdoen. Het zijn dingen die het echtpar Coens over kwam, nadat zij in Leusden waren komen wonen. Al die ellende zou veroorzaakt zijn door de aanwwezigheid van aardstralen in hun huis. Ten einde raad zochten zij op alle mogelijke manieren naar hulp. Zo kwamen zij met hun verhaal ook bij de Leusder Krant terecht. Veel is er ge zegd en geschreven over het onderwerp en niet alles leek even zinnig. Wij gingen op zoek naar iemand die zin en onzin uit elkaar zou kunnen houden. Moeilijkheid daarbij was dat mensen die in aard stralen geloven bij voorbaat ongeschikt leken te zijn voor een nuchter oordeel over de situatie, terwijl degenen die niet in aarstralen geloven de mensen en daarmee het reeele probleem van tafel dreigden te vegen. Via de medische rubriek van de NCRV-radio, die net weer aandacht aan aard stralen had besteed, kwamen wij aan het adres van de man die als deskundige aan het programma had meege werkt. Deze meneer Blind was echter voor de Leusder Krant onbereikbaar. Boven dien bleken er, zodra je er op ging letten, wel erg veel ra diopraatjes met deskundigen te zijn de laatste tijd, met al lemaal verschillende advie zen op het verzetten van het bed na. Bij de Utrechtse Uni versiteiten leek niemand te vinden die zich ooit op we tenschappelijke wijze met aardstralen had bezig gehou den. Tot wij bij het Parapsy chologisch Instituut terecht kwamen. Via dit instituut kwamen we terecht bij de heer Erik W.Kasteleyn, geo loog, parapsycholoog en we tenschappelijk onderzoeker van de werking van wichel roedes en waterstralen. Aan hem legden wij, met toestem ming van het echtpaar Coens de zaak voor. Hij kwam ook met een wichelroede. Hij maakte duidelijk wat aardstralen waren, stelde vast dat zij er waren in en om het hele huis van de familie Coens, maar vooral toonde hij aan dat de aardstralen bij de familie Coens geen nega tieve werking hebben. De plantjes staan er gezond bij, meneer Coens heeft geen echte klachten en de kanarie floot vrolijk. De straling was gering en positief. De gevoe ligheid van mevrouw is een feit, de spanning mogelijk ook mede veroorzaakt door andere oorzaken, waarbij de aardstralen een katalyseren de functie zou hebben kun nen vervuld. Het verhaal van de familie Coens en de ver klaring die Erik Kasteleyn daarvoor kon geven. ge' woonruimte over, om over leef ruimte en woonplezier maar te zwijgen. Wie weet wat je oploopt als je naar de keuken, door de aardstraling, loopt." Bij het afscheid gaf Van Rens een pak papier aan het echtpaar, waar in haar visie op aardstralen be schreven stond. Het echtpaar haastte zich het huis her in te rich ten. Toen ze daarmee klaar waren bleek Annemarie nog rond het huis te lopen, waar ze in de mist veel aanwijzingen die op aardstralen duidden gevonden had, zoals natte plekken in het gras. Mevrouw Coens geloofde Anemane op haar woord. Het was immers een des kundige door een radioprogram ma aanbevolen. Meneer Coens liet zich overtuigen, ook al omdat hij alles wilde doen om zijn vrouw te helpen. Het pak papier dat door Anema- rie Rens is achtergelaten blijkt een aantal artikelen te zijn die in feite hetzelfde verhaal in verschillende versies is. In haar uitleg over aard stralen schrijft ze in de tweede ali nea: „Waar wij m Nederland vooral mee te maken hebben en wat een reëel kwaad vormt, zijn de water stromen en wateraders op of onder de grond. Naar gelang de stro mingssnelheid toeneemt, neemt ook evenredig de sterkte van de straling toe, dat komt omdat de zouten in de aarde opgelost wor den." Volgens Anemane zat er een grote wel op tien meter diepte on der het huis. Annemarie schrijft in haar verhaal: „De straling is met zichtbaar maar de gevolgen zijn het wel. Denken wij toch eens aan een boom die een of meerdere 'kan kergezwellen' heeft." Waarop ze verder gaat met: ,Ook de aantrek kingskracht van de aarde is niet zichtbaar of nog erger de radioac tieve neerslag, de FALL-OUT is met te zien." Waarna nog fijntje wordt opgemerkt dat aardstralen zijn te meten met dezelfde apparatuur als in de kernindustrie wordt gebruikt voor metmgen van nucleaire stra ling. Vervolgens staan er in het artikel lange verwijzingen naar al lerlei Duitse insitituten en honderd beschermingsmogelijkheden, die gelukkig allen samengebald zitten in een door haar te verkopen bed- mat. Dit ter voorkoming van over duidelijke schadelijke invloed op mens, dier en plant zoals concen tratiestoornissen, krampen, adem nood, slecht slapen, aambeien, ast ma, hoge bloeddruk, hartklachten, en chronische tot dodelijke ziekten toe." Waarmee, dacht ze waar schijnlijk, geen mogelijkheid ver geten kon zijn. Wanneer meneer Coens nog niet ongerust was geweest, werd hij het hierna wel. LOGISCH Het leek allemaal zo logisch. Zijn vrouw was altijd gevoeliger voor spanningen geweest dan hij. Maar ook hij werd de laatste tijd zen- wuachtig, veel nachtrust kreeg hij niet meer, met zijn vrouw was dui delijk iets aan de hand. Ze gingen naar een magnetiseur. Het bezoe ken van een magnetiseur is kost baar, wordt met vergoed door het ziekenfonds, maar het echtpaar Coens was inmiddels zover dat van alles aangegrepen werd om aard stralen te verklaren en te bestrij den. Want hoe was de vorige be woonster overleden, de boven buurvrouw zei ook klachten te heb ben, een kat scheen goed te gedij en op aardstralen maar was drie weken na het leggen van een kope ren plaat dood. Trouwens die ko peren plaat van de vorige bewoon ster had misschien meer schade aangericht dan geholpen Meneer Coens had nu gehoord dat zo'n plaat na twaalf uur 'vol zit' en daarna twaalf uur nodig heeft om op een aardstralen-veilige-plek uit te wasemen. Doordat die me vrouw die plaat altijd had laten lig gen raakten de plek onder het bed overvol. Misschien was dat de oor zaak van de vreselijke dromen die zijn vrouw 's nachts had, waardoor ze gilde en overemd sprong, trilde en om zich heen sloeg. De magneti seur kwam ook en constateerde ook aardstralen en schreef een be handeling voor en radio's en batte rijen die naar het noorden moesten wijzen. Het kistje met zwavel mocht na een aantal weken weg. Het echt paar kreeg steeds opnieuw moge lijkheden die zouden kunnen hel pen voorgelegd. Hen werd nadruk kelijk verteld wat ze wel en met mochten doen, met daarbij even nadrukkelijk de mededeling dat memand wist of het helpen zou. De digitale wekker moest weg. De hond die te wild werd, werd met verdriet en twijfel vervangen. Een nieuwe kanariepiet aangeschaft. De huisdieren kregen, ten koste van de eigen veiligheid, de meest veilige plaats in het huis En alles kostte geld. Het echtpaar Coens ging seneus over verhuizen denken, hoewel dat financieel zo kort na de laatste ver huizing niet mogelijk was. Dan toch eerst maar twee bedden aanschaf fen voorzien van koperen achten m de spiraal van ongeveer vijf hon derd gulden stuk? Of zouden zij er vier moeten nemen, om er steeds twee te kunnen laten uitwasemen? Aardstralen bestaan, maar zijn minder bedreigend dan men uit het verhaal van de familie Coens zou kunnen concluderen. Het onderwerp kreeg de laatste tijd veel belangstelling op radio en televisie en vele echte en pseudo-deskundigen wagen zich aan uitspraken over het fenomeen. Er is inmiddels ook wetenschap pelijk onderzoek gedaan naar het verschijnsel. Onder andere door drs E.W. Kasteleleyn van het Parapsychologische Insti tuut van de Universiteit van Utrecht. Hij doet een poging om de werking van aardstralen te verklaren. „Dat geologische structuren in de bodem zwakke electromagneti- sche velden veroorzaken, die met gevoelige fysische apparatuur op te sporen zijn, is een voldongen feit. In de geofysica wordt hier al ruim tachtig jaar op zeer grote schaal gebruik van gemaakt." schreef Kasteleyn m juni 1987 in het tijd schrift voor Parapsychologie, ter verklaring voor het vinden van ge tijdegeulen en -kreken met behulp van apparatuur en... wichelroedes. Erik Kasteleyn is geoloog. Hij pu bliceerde m de afgelopen jaren vele artikelen, en schreef boeken over zijn wetenschappelijke stu dies rond het gebruik van wichel roedes. Studies die hem deden besluiten para-psychologie te gaan bestude ren, omdat de gevoeligheid van de mens om de wichelroede te laten draaien een onmiskenbare factor bleek te zijn. In eerder genoemd artikel beschrijft hij het begin van zijn wetenschappelijke interesse die hem in contact bracht met een blinde vlek m de officiële weten schap waar zogenaamde weten schappers zich al eeuwen mee be zig houden en echte wetenschap pers zich liever met aan branden, uit angst minder serieus genomen te worden. Hoe het fout kan gaan werd bewezen door dr. S.W. Tromp die zijn onderzoek naar de werking van wichelroedes en de daarvoor noodzakelijke invloed van de mens, in de grond geboord zag worden samen met zijn weten schappelijke camere, door een door het Rijk mgestelde commis sie, vanwege gevolg van de aard- stralen-kastjes-rage van ruim der tig jaar geleden. Enk Kasteleyn schreef in zijn ar tikel: „Mijn interesse voor de wi chelroede gaat terug tot 1982. Een hydroloog vertelde mij toen, dat zijns inziens, het opsporen van wat met behulp van een wichelroede meer aandacht verdiende dein men doorgaans binnen de universitaire wereld er aan toe wilde kennen." Hij schafte zich vervolgens een boekje aan over het wichelroede lopen, zocht een schaffelvorminge tak en gmg de straat, waarin hij in Amstelveen woonde, onderzoe ken. „Met grote verbazmg consta teerde ik dat de houten tak al bij de eerste pogingen krachtig in mijn hand begon te draaien. Met welke reden? Die vraag houdt hem nog steeds bezig, hoewel veel van het ant woord gevonden lijkt te zijn. Nadat hij zijn ervaringen met de wichel roede in kaart had gebracht met behulp van een aantal even zo gro te amateurs met de wichelroede als hijzelf was, en constateren kon dat men in staat was met behulp van een wichelroede oude nviergeulen van tien meter en dieper onder de grond op te sporen, ging hij zich steeds intensiever bezig houden met het waarom van het bewegen van de wichelroede. Hij kreeg te maken met spierspanningen, maar waardoor opgewekt? 'De onbe kende mens', zoals hij het be schrijft, met onvermoedde vermo gens, werd steeds intensiever bron voor zijn wetenschappelijke expe rimenten. Inmiddels is hij als we tenschappelijk medewerker ver bonden aan het Informatie, Docu mentatie Centrum voor Alternatie ve Geneeswijze (IDAG) in Amers foort. WAARNEMEN In de afgelopen jaren heeft Enk Kasteleyn verbindingen onder zocht tussen aardstralen, die door mensen als voelbare trillingen kun nen worden waargenomen. Trillin gen die niet door iedereen in de zelfde mate gevoeld worden: de ene mens is gevoeliger dan de an der. Mensen die super-gevoelig zijn, worden naar zijn overtuiging paragnost. „Zij hebben voor hun waarnemen geen wichelroede no dig." Het andere uiterste wordt in genomen door de voor deze span ning ongevoelige mensen. Dat be tekent dat bijna iedereen met een wichelroede kan lopen, maar de een beter is dan de einder. „Waar ik mij bezig hou," legt Erik Kasteleyn uit, „is de onbewuste werking van onze omgeving op ons lichaam. Deze werking is met uitsluitend li chamelijk, niet uitsluitend psy chisch. Zij is psycho-fysisch en het heeft te maken met lichaam èn geest. Om deze werking te kunnen begrijpen moeten we van een an der mensbeeld uitgaan dan tot nu toe veelal gebruikelijk is in onze westerse samenleving. Een mens bestaat niet uit enerzijds een li chaam, anderzijds een psyche. Tussen lichaam en geest bestaan vele onderlinge verbanden. In de (para)psychologie is reeds lang bekend dat door de senso-motori- sche inhoud van het menselijk ze nuwstelsel iedere (onbewuste) psychische activiteit begeleid wordt door (zeer zwakke) spierbe wegingen. Door deze zwakke spierbewegingen door middel van een roede of pendel te versterken, maakt men als ware Icings motori sche weg psychische processen in het eigen onderbewustzijn zicht baar." Met andere woorden bijna iedereen zou kunnen aanvoelen of er water of aardstralen m de grona zitten. Om onze minieme reacties zichtbaar te maken wordt een wi chelroede losjes in de hand gehou den, die ons trillen zichtbaar maakt. |j Waar direkt de aantekening ach- teraan komt dat door ervaring, r reacties beter aan te voelen en pro- i duceerbaar te maken zijn doordat men zich daarop kan concentre ren. Aldus de heer E. Kasteleyn. j Eerder genoemde dr. S.W. Tromp i heeft deze menselijke reactie ove- rigens ook weten vast te leggen j door middel van apparatuur. Met behulp van elekrocardiogrammen i toonde hij aan, dat proefpersonen duidelijk meetbare veranderingen ondergingen als zij in de invloed- sfeer van een wichelroedezone kwamen. AARDSTRALEN Wanneer we aannemen dat mensen m staat zijn meer te voelen van hetgeen in onze omgeving aan wezig is, zoals aardstralen, dan blijft nog de vraag of we last van die gevoeligheid, of die aardstralen kunnen hebben. Daarop is de heer Kasteleyn minder absoluut in zijn oordeel. „We dienen ons voor alles te realiseren dat wichelroede lo pen niet voor iedereen als hobby te beoefenen is zonder gevaar. Wan neer je een bepaalde gevoeligheid bewust gaat gebruiken kan dit een verrijking betekenen, maar ook een aantal negatieve gevolgen hebben. Bewuster waarnemen met een ongeoefend waarnemingsver mogen, betekent dat v/e veel meer indrukken te verwerken krijgen dan we misschien aankunnen. Je wordt niet alleen gevoeliger voor aardstralen, ook voor emoties, sfeer en spanningen. Je raakt steeds meer ervan overtuigd dat je een deel van de wereld om je heen bent. Niet alleen van mensen, van de natuur. Je moet weten waar je aan begint. Het is net als met fitnes- strainingen. Wanneer je door oefe ningen sterk wilt worden moet je daarbij accepteren dat je spierbal len krijgt en je je garderobe aan zult moeten passen. De invloed van aardstralen is niet los te maken uit deze context. De werking van aard stralen kan goed, maar ook versto rend op de gezondheid werken. Ik ben nu een paar jaar intensief met het in kaart brengen van wichel- routes bezig. Daarbij kan ik niet anders dan vaststellen dat de ne gatieve werking van aardstralen voor kan komen," constateert Kasteleyn. „En waar ze voorkomen is daar mets anders tegen te doen dan het verplaatsen van het bed, alle andere absorbtie of ombuig- middelen werken niet." Tegenover de vele volksverha len, geruggesteund door mensen die in het exploiteren van angst winst zien, staan de onderzoeken naar energiebanen door het men selijk lichaam en de werking daar van. Accupunctuur is in onze cul tuur jarenlang van de hand gewe zen. Nu neigt men tot een voorzich tig vertrouwen in de werking, wat het erkennen van energiebanen door het lichaam inhoudt. Tel daar bij de groeiende aandacht voor de psycho-somatische verschijnselen en de invloed die placebo-medicij nen kunnen hebben. De westerse wetenschap gaat zich langzaam realiseren dat lichaam en geest nauw met elkaar communiceren langs nog niet ontdekte wegen, als reactie op voor de mens vaak on bewuste signalen die nietemin op gevangen worden. „Ik ben er van overtuigd," zegt Erik Kasteleyn, „dat wat nu nog angst inboezemt door onbekend- heid en onwetendheid, over enige tijd te overzien is, herkend wordt en daarmee is in te passen in ons reageren. Ik vergelijk het maar met vleesetende planten. Zoiets kon niet bestaan, volgens de biologen m de vorige eeuw die vleesetende planten niet konden inpassen in de geaccepteerde wetenschap. In middels weten we meer. Zo zal het naar mijn overtuiging ook gaan met de nu nog onbekende mens, met voor ons nu nog verbazingwekken de gevoeligheden en reacties daarop." Voor het zover is zullen I zogenaamde deskundigen blijven 'j gooien met namen van lange veelal Duitse instituten en discutable wi- chelroedelopers en angsten blij ven bevestigen die te maken heb- ben met aardstralen en hun scha- J delijke werking. „Probleem daar- j bij is dat zolang het wichelroede lopen door de wetenschap niet al- 1 gemeen erkend is, ook bij wichel- I' roedelopers het kaf niet van het koren te scheiden is. Er bestaat een ij beroepsorganisatie, maar deze j kent geen controle- scholinges- en- li sanctiemogelijkheden. Van mij mo- 1 gen ze de mensen die op dergelij- ke wijze angsten oproepen of be- Ij, vestigen of commercieel uitbuiten, bij wijze van spreken, ophangen aan de hoogste boom."

Leusder Krant | 1989 | | pagina 13